PDA

View Full Version : Όργανα για cb400 SF από κίνα - τι λέτε;



turrican
18/09/2012, 01:55
γειά σας,

Εδώ και χρόνια οδηγώ το cb400 sf (version s) μου χωρίς όργανα, μετά από ένα τρακάρισμα.
Σε όσους μάστορες, μάντρες, ανταλλακτικάδικα κλπ που έψαχνα δεν έβγαλα, άκρη, το γνωστό τέλως πάντων πρόβλημα με τα εξαφανισμένα από την αγορά όργανα του cb.

Βρήκα στο ebay όργανα από την κίνα σε εξευτελιστικές τιμές, 70 δολλάρια με τα μεταφορικά:
http://www.ebay.co.uk/itm/Speedometer-Tachometer-Gauges-for-Honda-CB400-400-97-98-/280585410748?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item41543198bc#shId

τα έχει δοκιμάσει κανείς/μία; Λέτε να αξίζει τον κόπο ή θα διαλυθούν-χαλάσουν-βραχυκυκλώσουν με την πρώτη βροχή;
ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις!

yiannis172
18/09/2012, 07:20
Αν λαβεις υποψην σου τη τεχνογνωσια που εχει αποκτησει η Κινα τα τελευταια χρονια,λογω κατασκευης,μπορει και τον περισσοτερων εξαρτηματων-συσκευων,διαφορων ειδων οι πιθανοτητες να αξιζουν,ειναι με το μερος σου.

sniper
18/09/2012, 09:32
Tο κυριότερο πρόβλημα που έχεις είναι ο κόφτης που μπαίνει ότα τα όργανα "λείπουν".

Τα μαμά τα είχα πάρει από Ιαπωνία 800€ το 2004, οπότε δεν ξέρω αν σου περισσεύουν αλλά για 70$ αξίζει το ρίσκο.

BlackAdder
18/09/2012, 10:24
Γιατί δεν έβαζες aftermarket τόσο καιρό, η koso έχει μεγάλη γκάμα (http://kosoindonesia.com/product/category/speedometer.html)
Πάντως με 70$ αξίζει το ρίσκο και δεν θα ασχοληθείς και με την καλωδίωση.

devil's animal
18/09/2012, 11:18
τσεκαρε και τα vapor (http://trailtech.net/street_bikes.html)..

sapila racing
18/09/2012, 11:22
Ti koso και vapor του λέτε?
Διαβάστε τι έγραψε ο sniper παραπάνω, χωρίς τα μαμα όργανα το μηχανάκι παει μεχρι 7000 στροφές και γι αυτό τα όργανά του είναι super δυσεύρετα και τα κλέβουν κιόλας.

turrican αυτα τα κινέζικα θ ακαλύψουν το θέμα του κόφτη?
Και κατι αλλο, εδω και χρόνια που πας χωρίς όργανα το μηχανάκι δουλέυει σωστά? Αν ναι, που αμφιβάλλω, τότε βαλε οτι ναναι.

McGyver
18/09/2012, 11:39
Tο κυριότερο πρόβλημα που έχεις είναι ο κόφτης που μπαίνει ότα τα όργανα "λείπουν".


Διαβάστε τι έγραψε ο sniper παραπάνω, χωρίς τα μαμα όργανα το μηχανάκι παει μεχρι 7000 στροφές και γι αυτό τα όργανά του είναι super δυσεύρετα και τα κλέβουν κιόλας.

Έχει σχέση αυτό;
http://hondacb400.myfreeforum.org/sutra122.php

sapila racing
18/09/2012, 11:43
Έχει σχέση αυτό;
http://hondacb400.myfreeforum.org/sutra122.php

Πολύ πιθανόν. Θα του το φτιάξεις? :D

McGyver
18/09/2012, 11:46
Θα του το φτιάξεις?

Όχι :tooth:.

Απλά θέλω να πιστεύω πως υπάρχει τρόπος να λύσεις το θέμα του κόφτη και να βάλεις ό,τι όργανα θέλεις.
Το παραπάνω link το έβαλα μετά από ένα Google search των 3 λεπτών.

klab
18/09/2012, 12:40
Μην πάρεις τα κινέζικα, έχω πάρει 3 σετ από διαφορετικούς πωλητές και όλα δείχνουν στον γάμο του καραγκιόζη.

BlackAdder
18/09/2012, 13:02
Δες εδώ πως βγαίνει ο κόφτης στα cb (http://www.go4it.gr/smf/index.php?topic=915.30)

turrican
18/09/2012, 16:09
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το μοτέρ, υποθέτω ότι όταν ο μηχανικός έβγαλε τα σπασμένα όργανα το ρύθμισε κάπως.

klab, το πρόβλημα που λες είναι απλά αισθητικό ή και λειτουργικό;

CustomBoy
01/10/2014, 23:25
Ρε παλικάρια ,καλησπέρα και σορρυ για το ξέθαμα...

βρηκα απο μια αγγελία ενα cb400sf που με ενδιαφέρει και θέλω να πάω να το δώ απο κοντα...ομως μετα απο μελετη των φωτό πρόσεξα οτι τα όργανα ΔΕΝ ειναι τα μαμά....εχω διαβάσει τόσα πολλα πραγματα σχετικά με ΚΌΦΤΕΣ ,κακη λειτουργία ,μπερδέματα,που δεν ξερω τελικά τί γινεται....

τι να κάνω σ αυτη την περίπτωση?..υπάρχει καποιος τρόπος να διαπιστώσω τί και αν δεν δουλευει σωστα?..για βοηθείστε λιγο

SHOOTER045
02/10/2014, 00:11
τωρα να σου πω να βρεις τον turrican
και αν διορθωσε το προβλημα.............
αν το μηχανακι ειναι κοντα,πανε τσεκαρε αν ανεβαζει πανω απο 7.000 πρωτα και μετα ξαναρωτα

CustomBoy
02/10/2014, 00:24
τσεκαρε αν ανεβαζει πανω απο 7.000 πρωτα και μετα ξαναρωτα

αυτο εννοούσα ;)

θα κάνω μερικες ερωτήσεις και θα ελέγξω και ο ίδιος ( αν ειναι εφικτο) και θα επανέλθω

sam4g
02/10/2014, 08:41
Φίλε μου δεν είναι τπτ το σπουδαίο αυτό με τα όργανα του cb.
Κι εγώ όταν είχα πάρει το δικό μου, μετά τις 6000 έκανε σαν να έμενε από βενζινη.
Το πήγα σε μάστορα και μου έλεγε για βαλβίδες και μλκς.
Μπήκα διάβασα έδω www.go4it.gr και τα παιδιά με βοήθησαν πολύ.
Το μόνο που θέλει είναι να βραχυκυκλώσεις τον κόφτη.
Τα περισσότερα cb400sf έχουν αυτό το θεματάκι.

Αν θέλεις παραπάνω πληροφορίες εδώ είμαστε. :beer:

CustomBoy
02/10/2014, 09:24
τυχαία βρήκα στην αναζήτηση το λινκ που μου εδωσες...
σε ευχαριστώ πολύ..θα επανέλθω μετα τον ''ελεγχο''


ΥΓπαντως και το εκπαιδευτικό που εδωσα στη σχολη (cb400 b.project 1) μεταξυ 5-7στροφών μπερδευε...

sam4g
02/10/2014, 09:27
Κοινό προβληματάκι που έχουν και μπορεί ο ιδιοκτήτης να μην το πάρει καν είδηση αν είναι πολύ μαλακό το δεξί του χέρι.

Εμένα ο προηγούμενος που το είχε άλλαζε ταχύτητα στις 4000 και δεν είχε πάρει χαμπάρι τπτ.

Πάντως είναι κάτι που φτιάχνεται πολύ εύκολα και χωρίς money.

CustomBoy
02/10/2014, 09:41
ευτυχώς το δικό μου ''χερι'' ηταν βαρύ ,και της επινα το αίμα στα μαθηματα (ειχε και εξάτμιση βλέπεις...!!!),και νωρίς ανακάλυψα που-πως κανει αισθητη την παρουσία του ο ΚΟΦ'ΤΣ :D

thanks για τις πληροφορίες..θα μάθω για το μοντέλο και θα επανέλθω


ΥΓ ΑΜΑΝ πια με αυτα τα ΌΡΓΑΝΑ σας ωρε CB

catmaster
02/10/2014, 09:47
Ρε παλικάρια ,καλησπέρα και σορρυ για το ξέθαμα...

βρηκα απο μια αγγελία ενα cb400sf που με ενδιαφέρει και θέλω να πάω να το δώ απο κοντα...ομως μετα απο μελετη των φωτό πρόσεξα οτι τα όργανα ΔΕΝ ειναι τα μαμά....εχω διαβάσει τόσα πολλα πραγματα σχετικά με ΚΌΦΤΕΣ ,κακη λειτουργία ,μπερδέματα,που δεν ξερω τελικά τί γινεται....

τι να κάνω σ αυτη την περίπτωση?..υπάρχει καποιος τρόπος να διαπιστώσω τί και αν δεν δουλευει σωστα?..για βοηθείστε λιγο

ελάχιστα πλέον φουράκια φοράνε τα μαμά ρολόγια ...

πάντως με κινέζικα που φέρνουν κατά καιρούς διάφοροι να τα περάσω επάνω δεν έχω συναντήσει πρόβλημα πέραν της ποιότητας κατασκευής στα καβούκια και κάποια ψεγάδια ... αλλά είναι τόσο μικρό το κόστος συγκριτικά με τα ορίτζιναλ που το παραβλέπεις ...