PDA

View Full Version : ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ



angeloslev
18/09/2012, 20:28
Καλησπέρα,

θα σας ξαναπρήξω λίγο (αλλά ως νέος (οδηγός μόνο :P) δείξτε λιγάκι ανοχή please):

Σκέφτομαι για αγορά πρώτης μηχανής και έχω σχεδόν καταλήξει σε BMW 650GS (μοντέλα 2000-2004, αναγκαστικά λόγω οικονομικών).
Βλέπω πολλές αγγελίες (στο car.gr και αλλού) σε λογικές τιμές. Και πολλές (οι περισσότερες) από αυτές αν και αφορούν μηχανάκια 10ετίας και βάλε σε κάποιες περιπτώσεις δίνουν χιλιόμετρα 20-50.000 μόνο (κάποιες, βέβαια, παραπάνω).

Η ερώτηση είναι: Πόσο αληθινά μπορεί να είναι αυτά (2-4.000χλμ το χρόνο μόνο)? Πόσο πολύ παίζει το "γύρισμα" του δείκτη (στα ψηφιακά του GS αλλά και στα άλλα γενικά)? Περισσότερο να φοβάμαι τους εμπόρους ή τους ιδιώτες? Υπάρχει κάποιος τρόπος να διαπιστώσεις την αλήθεια? Τί κάνετε εσείς γενικά όταν αγοράζετε μεταχειρισμένο?
Όσες περισσότερες λεπτομέρειες δώσετε τόσο πιο πολύ θα το εκτιμήσω :)

Ευχαριστώ.

SVX
18/09/2012, 20:32
Καλησπέρα,

θα σας ξαναπρήξω λίγο (αλλά ως νέος (οδηγός μόνο :P) δείξτε λιγάκι ανοχή please):

Σκέφτομαι για αγορά πρώτης μηχανής και έχω σχεδόν καταλήξει σε BMW 650GS (μοντέλα 2000-2004, αναγκαστικά λόγω οικονομικών).
Βλέπω πολλές αγγελίες (στο car.gr και αλλού) σε λογικές τιμές. Και πολλές (οι περισσότερες) από αυτές αν και αφορούν μηχανάκια 10ετίας και βάλε σε κάποιες περιπτώσεις δίνουν χιλιόμετρα 20-50.000 μόνο (κάποιες, βέβαια, παραπάνω).

Η ερώτηση είναι: Πόσο αληθινά μπορεί να είναι αυτά (2-4.000χλμ το χρόνο μόνο)? Πόσο πολύ παίζει το "γύρισμα" του δείκτη (στα ψηφιακά του GS αλλά και στα άλλα γενικά)? Περισσότερο να φοβάμαι τους εμπόρους ή τους ιδιώτες? Υπάρχει κάποιος τρόπος να διαπιστώσεις την αλήθεια? Τί κάνετε εσείς γενικά όταν αγοράζετε μεταχειρισμένο?
Όσες περισσότερες λεπτομέρειες δώσετε τόσο πιο πολύ θα το εκτιμήσω :)

Ευχαριστώ.

1.ολα ειναι δυνατα
2. θα προτιμουσα ενα "ψημενο" σε ταξιδια μηχανακι , για τα χρονια του (π.χ.35-40000 χλμ) παρα ενα "υποπτο" ή παρατημενο σε ρολο παπιου
3. ολα κατεβαινουν κΑι τα ψηφικα , με 50-80 ευρω γινεται η δουλεια
4. ζητας βιβλιο Service , η προσωπικο αρχειο συντηρησης

rantanplan
18/09/2012, 20:37
μην τρελαινεσαι, στα BMW ειναι ευκολο να γυρισεις τον χιλιομετρητη να σου δειχνει παρακατω, αλλα δεν σε νοιαζει, το πας στην BMW, το βαζουν στον εγκεφαλο και εκει σου λεει ακριβως ποσα εχει το μηχανακι, ειναι κατι που δεν μπορουν να αλλαξουν.

vaska
18/09/2012, 21:18
μην τρελαινεσαι, στα BMW ειναι ευκολο να γυρισεις τον χιλιομετρητη να σου δειχνει παρακατω, αλλα δεν σε νοιαζει, το πας στην BMW, το βαζουν στον εγκεφαλο και εκει σου λεει ακριβως ποσα εχει το μηχανακι, ειναι κατι που δεν μπορουν να αλλαξουν.

Όλα αλλάζουν ακόμα ακόμα και η e-eprom που έχει το καταγραφικό της bmw. Πρόσφατα έμαθα ότι μέχρι και το crypton 135 έχει καταγραφικό και καταγράφει μέχρι και τις πτώσεις που έχει το μηχανάκι.

Αλλά τα χλμ δεν είναι κατά τη γνώμη μου το κύριο κριτήριο αγοράς μοτο. Η γενική της κατάσταση και το πόσο σε πείθει ο πωλητής για την σωστή και προβλεπόμενη συντήρηση, είναι για μένα κυριότερα από τα χιλιόμετρα.

angeloslev
19/09/2012, 00:25
Να φανταστώ ότι αυτό το eprom είναι αυτό που μετράει τα χιλιόμετρα που λέει ο φίλος παραπάνω? Τελικά αλλάζει ή όχι αυτό? Επίσης, άλλος τρόπος υπάρχει να διαπιστώσεις (έστω στο περίπου) πόσα χλμ έχει κάνει?

Από το βιβλίο service τί ακριβώς καταλαβαίνεις/διαβάζεις (γιατί δεν είμαι και σχετικός)? Εννοώ, δεν μπορεί να γράφει στο βιβλίο μέχρι π.χ. τις 30.000χλμ, μετά να μη γράφει και άρα, να σου πει, ότι έχει π.χ. 32.000χλμ?

TROOPER
19/09/2012, 01:37
Σκέφτομαι για αγορά πρώτης μηχανής και έχω σχεδόν καταλήξει σε BMW 650GS .........

εεεεεεελα δε το πιστευω!!!:lol::lol:

καλωσηρθες,καλες αγορες και καλοταξιδος.

υ.γ.εξοπλισμο ε!:wave2:

vaska
19/09/2012, 05:47
Να φανταστώ ότι αυτό το eprom είναι αυτό που μετράει τα χιλιόμετρα που λέει ο φίλος παραπάνω? Τελικά αλλάζει ή όχι αυτό? Επίσης, άλλος τρόπος υπάρχει να διαπιστώσεις (έστω στο περίπου) πόσα χλμ έχει κάνει?

Από το βιβλίο service τί ακριβώς καταλαβαίνεις/διαβάζεις (γιατί δεν είμαι και σχετικός)? Εννοώ, δεν μπορεί να γράφει στο βιβλίο μέχρι π.χ. τις 30.000χλμ, μετά να μη γράφει και άρα, να σου πει, ότι έχει π.χ. 32.000χλμ?

Η eeprom είναι κάτι σαν "αποθήκη δεδομένων" κάτι σαν μόνιμο usb φλασάκι πάνω στην ηλεκτρονική της μοτο. Διαγράφεται και γράφεται με συγκεκριμένο τρόπο, όπως επίσης και προγραμματίζεται. Αν κάποιος θέλει να κάνει ολοκληρωμένη δουλειά στο να σβήσει τα χλμ από ένα μηχανάκι - αυτοκίνητο, επεμβαίνει κι εκεί αλλάζοντας την καταχώρηση. Οι πιο πολλοί βέβαια ασχολούνται μόνον με το κοντέρ μιας και είναι πιο εύκολο, αλλά γίνεται ν' αλλάξουν τα χλμ και στην ecu καθώς και τις υπόλοιπες καταγραφές που κρατιούνται εκεί.

Από το βιβλίο service βλέπεις αν έχουν γίνει όλα τα προβλεπόμενα service στην ώρα τους, που έχουν γίνει και γενικά έχεις μια εικόνα στο τι έχει γίνει πάνω στο μηχανάκι, αν έχει βγάλει βλάβες κλπ.

Στα χλμ σου είπα μην κολλάς, το δικό μου μηχανάκι είναι του 06 κι έχει πάνω του 16000. Υπάρχουν πάνω από 30 άτομα που γράφουν εδώ μέσα που μπορούν να το βεβαιώσουν, όμως ο οποιοσδήποτε τυχαίος - άγνωστος υποψήφιος αγοραστής με γνώμονα ότι με τα μηχανάκια μας κάνουμε κατά μέσο όρο περίπου 10000 χλμ το χρόνο, θα πει ότι τα χλμ είναι πειραγμένα.

Καλό θα είναι να βρεις έναν καλό μάστορα που να του έχεις εμπιστοσύνη για να δει όποιο μηχανάκι διαλέξεις.
Γενικά η αγορά μτχ έχει τα ρίσκα της, αλλά ένα καλό μαστόρι θα σε γλυτώσει από πολλά άγχη.
Για την ιστορία, ξέρω μηχανάκι που κόλλησε, ο κάτοχος του πέρασε εμβολο-χιτώνιο και ότι άλλο χρειαζόταν για να δείχνει οκ, το πήγε σε έμπορο και το έδωσε ανταλλαγή με καινούριο. Ο μηχανικός του εμπόρου το κοίταξε, το άκουσε και είπε οκ για την ανταλλαγή.
Το μηχανάκι θα έβγαλε σίγουρα προβλήματα στον επόμενο. Οπότε καταλαβαίνεις ότι αν μπορεί να την πατήσει κάποιος έμπειρος, ευκολότερα μπορείς να την πατήσεις κι εσύ.

kiloMeater
19/09/2012, 08:40
+1 και απο μενα να μην κοιτας τοσο τα χλμ.
και μενα το VFR ειναι του 06 και εχει γραψει 24.000 χλμ (δηλαδη 4Κ το χρονο??)
με το ρυθμο που παω πλεον, ουτε 2Κ το χρονο δε θα γραφει...

paulopoulos
19/09/2012, 08:50
Ναι όντως στα χιλ να μην κολλάς.. άλλα άμα σου λέει 10ετιας μηχανή με 20.000 να κολλάς.. Και ρωτώ.. Γιατι να κατεβάσει ο άλλος χλμ?
Όχι.. Εγώ δεν θα αγόραζα μηχανη που πιστεύω ότι εχει κατεβάσει ο αλλος χλμ, διότι για να το κάνει άρα είναι λαμόγιο, άρα και να έχει κατι η μηχανη δεν θα στο πει.
Τα χλμ κατεβαίνουν πανεύκολα από ότι έμαθα..
Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις που ξέρω που όντως μηχανές χρόνων έχουν κάνει ελάχιστα χλμ. Είχα ένα φίλο που αγόρασε ένα πίστας το κίνησε ένα καλοκαίρι και το παράτησε μετα 5 χρόνια. Ένας μάστορας πάντως βλέποντας την μηχανή, πιθανόν να μπορεί από φθορές να καταλάβει άμα έχουν γυρίσει τα χλμ.
π.χ. άμα έχει πειραχθεί το κοντέρ (οι βίδες)
από την κατάσταση αλυσίδας, δίσκων κλπ

spyrakos35
19/09/2012, 09:15
εγώ πάλι πιστεύω οτι σε κάθε περίπτωση, αν δεν είναι καινούργιο το μηχανάκι, η αγορά μεταχειρισμένου είναι λαχείο.... γιατί μέσα στο μοτέρ (αν υποθέσουμε οτι εξωτερικά είναι τζάμι) δεν είναι κανείς....
το τι βλέπουν τα ματάκια μου και τι ακούνε τα αυτάκια μου τώρα που προσπαθώ να πουλήσω το στρώμα ΔΕΝ λέγεται....

δεν το λέω αποτρεπτικά, απλά να το έχεις κατά νου.....:beer:

endopandou
19/09/2012, 09:18
εγώ πάλι πιστεύω οτι σε κάθε περίπτωση, αν δεν είναι καινούργιο το μηχανάκι, η αγορά μεταχειρισμένου είναι λαχείο.... γιατί μέσα στο μοτέρ (αν υποθέσουμε οτι εξωτερικά είναι τζάμι) δεν είναι κανείς....
το τι βλέπουν τα ματάκια μου και τι ακούνε τα αυτάκια μου τώρα που προσπαθώ να πουλήσω το στρώμα ΔΕΝ λέγεται....

δεν το λέω αποτρεπτικά, απλά να το έχεις κατά νου.....:beer:

Λαχείο είναι όντως απο την άλλη αγοράζεις καινούριο και έχεις φάει 20% απαξίωση την άλλη μέρα.

DrBig
19/09/2012, 09:28
Δεν ειναι διολου απιθανο να εχει κανεις παλια μηχανη με λιγα χιλιομετρα. Πολλοι εχουν κι αυτοκινητο και δευτερη μηχανη. Το αν ειναι πειραγμενο το κοντερ θα το μυριστεις απο την εντυπωση της μηχανης σα συνολο, αλλα θελει ματι να κοβει.
Σε καθε περιπτωση μακρια απο μαντρες για λογους που εξηγηθηκαν παραπανω, και (το σημαντικοτερο) ψυχολογισε τον πωλητη. Αυτος που θελει να σε πεισει συνηθως λεει ψεμματα.

endopandou
19/09/2012, 09:44
Οι ''έμπιστοι'' μηχανικοί είναι προνόμιο λίγων. Οι πολλοί αναγκαστικά θα πάνε στα τυφλά.
Παραδείγματα:
1) Αγοράζω το 09 v-srtom μεταχείρω. Το τσεκάρει ένας μηχανικός της τάδε γειτονιάς (συνεργείο με πολύ δουλειά) και λέει χαρτί και ''τσάμπα''. Κάτι μου βρόμαγε όμως γιατί είδα ελάχιστες γρατζουνιές στο σίδερο που κρατάει το μπροστά μαρσπιέ. Πάω σε επίσημο Suzi λοιπόν. -Χαρτί και τσάμπα φίλος, πάρτο. -Με ανησυχούν οι γρατζουνιές μάστορα, εσένα δεν σε υποψιάζουν; -Οχι πάρτο. -ΟΚ...
Σε 3 εβδομάδες το πούλησα γιατί δεν μου έκανε σαν μοτο και μετά απο άλλον 1 μήνα ο αγοραστής με παίρνει τηλ και μου λέει πως απο ασφαλιστική έμαθε πως το μοτο είχε τρακάρει και στοίχισε 4500 γιούρα η ζημιά και άλλα 2 η σωματική ζημιά σε αυτόν που μου το πούλησε...

2) Δίνω σε έμπορα CBR F4 για να πάρω άλλο και μου λέει αφού και καλά το κοίταξε. -Εχεις πέσει ε; -Ναι, φαίνεται; -Φυσικά νάτο! και μου δείχνει την άβαφη μεριά και όχι την άλλη που ήταν βαμμένη...

Προσωπικά συμπεράσματα:
1) Οι έμπορες θέλουν να κάνουν πράξεις δηλαδή τζίρο και μόνο. Αρκετοί θα σου πουλήσουν ψιλομαζεμένο χρέπι που τόχουν αγοράσει τσάμπα.
2) Ο μηχανικός πρέπει να πληρωθεί για να το κοιτάξει λεπτομερώς ώστε να σου ελαττώσει τον κίνδυνο χωρίς να μπορεί να τον εξαλείψει.

Και κάτι τελευταίο. Όλα σβήνονται απο την μνήμη, ακόμα και οι πτώσεις. Η πιο ασφαλής επιλογή είναι το ηλ. αρχείο στην αντιπροσωπεία.

nassosxlvbros
19/09/2012, 10:08
Nα πω και γω τι πιστεύω μετά από αρκετά μεταχείρω...:

Κατ'αρχήν δες πολλά μηχανάκια,ΠΟΛΛΑ!Διάφορες μάρκες και μοντέλα.Μάζεψε εμπειρίες από τις διάφορες καταστάσεις που θα δεις.
Καταστάλαξε σε μερικά που σου κάνουν κλικ και ψάξε τι υπάρχει σε όσο γίνεται καλύτερη κατάσταση.Τα χιλιόμετρα δεν έχουν τόσο σημασία -αν ο πρώην ήταν νοικοκύρης-αλλά δε ζητάει όμως και τιμή καινούργιου...Να προτιμήσεις ένα που είναι και εξωτερικά "χαρτί"αλλά και με όσο το δυνατόν πραγματικά κμ,αναλόγως το μοντέλο.
Δηλαδή: αν το κοντέρ λέει 55000κμ πρέπει και να φαίνονται, πχ.σε Xornet 600 του 05 η σέλλα να έχει αρχίσει να "γυαλίζει",τα γκρίπ αν είναι μαμά ακόμα να έχουν μια σχετική φθορά,οι μπροστινοί δίσκοι δεν πρέπει να έχουν μεγάλη φθορά αλλά ούτε και μηδαμινή που σημαίνει αντικατάσταση για κάποιο λόγο...αν είναι απλά λιωμένοι δεν έχει 55000 αλλά.. 195000 και αμελή ιδιοκτήτη!...με λίγα λόγια με τα χιλιόμετρα που γράφει πρέπει να συμφωνούν όλα πάνω της...οτιδήποτε παράταιρο ή "έξτρα" φωνάζει μαιμουδιά κα προχειρότητα...
Νά'σαι πάντα καχύποπτος ακόμα και από μηχανάκι που το βλέπεις κάθε μέρα,και ξέρεις μέχρι α' βαθμού συγγένειας τον κάτοχο!!!:D

Συνήθως τα μέρη που πάσχουν τα μεταχείρω είναι 2: μοτέρ που απλά κάνουν χιλιόμετρα και (τι άλλο; περιφερειακά)
Μοτέρ:
Αφού έχεις κατασταλάξει σε ποιες μοτό θα ψαχτείς,απαίτησε να ακούσεις το μοτέρ σε ΟΛΕΣ! όσο πιο (μηχανικά) άκαπνο και αθόρυβο είναι το μοτέρ,τόσο λιγότερες οι πιθανότητες φθοράς/άμεσης επισκευής...αλλά ΠΑΝΤΑ σε συνδυασμό με την τιμή,έτσι; ;)
Περιφερειακά:
Προτίμησε μοντέλα όσο το δυνατόν πιο "μαμά",για να μπορείς εσύ ο ίδιος να κρίνεις πόσο πιστό είναι το "κελεπούρι" που σου πουλάνε στο αρχικό μοντέλο...τα έξτραδάκια που βάζουν οι περισσότεροι (εξατμίσεις-λαμπάκια κορδελίτσες κλπ) 9 στα 10 ή είναι κακόγουστα ή κάνουν θόρυβο χωρίς λόγο...
Τσεκάρεις αναλώσιμα και γενική κατάσταση:Ο σωστός ιδιοκτήτης έχει το μοτόρι του πάντα ετοιμοπόλεμο,λέει λίγα λόγια,και θέλει απλά να αλλάξει ή να ξεφορτωθεί το μηχανάκι για κάποιο σοβαρό λόγο (καψούρα με άλλη,καψούρα με 4 ρόδες,πρόβλημα μέσης,κλπ)όσο πιο γρήγορα.Κουβέντιασέ τον και προσπάθησε να δεις αν αυτά που σου λέει είναι αληθινά ή απλά με ευγένεια κοιτάει να ξεφορτωθεί τον τάφο...
Να έχεις πάντα υπ'όψιν σου πως ακόμα και σε μερακλή ιδιοκτήτη να πέσεις υπάρχει περίπτωση μια τυχαία μικροαβαρία να μην τη γλυτώσεις,οπότε μη βιαστείς να ξεπαραδιαστείς με τη μία στο κελεπούρι που βρήκες στο Αγρίνιο,και να βιαστείς να γυρίσεις οδικώς μόνο με τις βενζίνες,αλλά κράτα καβάτζα και λεφτά τουλάχιστον για μια οδική για να είσαι εξασφαλισμένος πως θα γυρίσεις σπίτι και δε θα σε μαζεύουν οι κολλητοί από το δρόμο!...τώρα αν στο μήνα το τεφαρίκι σου βαρέσει μπιέλλα ενώ τσεκαρίστηκε από μηχανικούς και μηχανικούς,ε,στο πρόγραμμα είναι κι αυτό...μεταχειρισμένο είναι και όχι καινούργιο,αυτό νομίζω το ξεκαθαρίσαμε...;)Η αβαρία είναι δεδομένη...και όσο πιο ψαγμένη η μοτό,τόσο πιο ανώδυνη... (η αβαρία ντε)

Μια άλλη κατηγορία είναι οι μηχανές με ζημιά...συνήθως ή από σκίσιμο/αμέλεια κλπ., το μοτέρ παραδίδει πνεύμα,και ο ιδιοκτήτης δεν θέλει/έχει να την επισκευάσει και συνήθως τη δίνει για ανταλλακτικά ή κυκλοφορία.Ψάξε να βρεις σε ποια μοντέλα αξίζει η αν συμφέρει η επισκευή τους.Αν μάλιστα είναι σχετικά νέο ή απλό μοντέλο-και αν το δίνει και σε συμβολική τιμή-τότε είναι καλή περίπτωση να βρεθείς με αξιόπιστη μηχανή (αφού θα έχει γίνει γενική επισκευή) εύκολα και οικονομικά.

Τρακαρισμένα:Συνήθως είναι λεηλατημένες να το πω ευγενικά,και μόνο αν τις αγοράσεις στο 1/100 της αξίας τους έχει νόημα να ασχοληθείς μαζί τους ή να την έχεις για ανταλλακτικά...ο λόγος: ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ κάτω από τα όποια πλαστικά/σκόνη βρωμιά κλπ αν ο σκελετός έχει πάρει,το μοτέρ έχει ραγίσματα (9 στα 10 έχουν...) και τελικά δεν αξίζει ούτε το βάρος της σε μέταλλο...Συνεπώς αν δεν είσαι "της δουλειάς" ή άτομο που πιάνουν τα χέρια σου μην ασχοληθείς με αυτό το άθλημα...

Αυτά και καλό κυνήγι! :beer:

THEOD
19/09/2012, 12:44
Θεωρώ σχεδόν αδύνατο να κρυφτούν τα πολλά παραπάνω χιλιόμετρα μιας μηχανής....Υπάρχουν πολλά σημεία τα οποία προδίδουν τα διανυθέντα χιλιόμετρα (αλλά και τον τρόπο που αυτά έχουν γίνει) απλά χρειάζεται έμπειρο μάτι ή μηχανικός εμπιστοσύνης που θα αφιερώσει όμως 5-10 λεπτά...
Υπάρχει και η περίπτωση να έχει γίνει τόσο καλό "μάζεμα" ώστε να μην ξεχωρίζουν εύκολα, αλλά αυτό είναι σπάνιο γιατί το καλό μάζεμα στοιχίζει - συνήθως γίνεται προχειροδουλειά χωρίς κόστος.

Η χρονολογία δεν είναι πάντα καθοριστική. Έχουν δει πολλά τα μάτια μου. Εγώ ας πούμε πλέον το μηχανάκι για διάφορους λόγους το έχω σε αποθήκευση σχεδόν. Τα τελευταία 2 χρόνια έχω-δεν έχω κάνει 2-3.000 χλμ συνολικά. Αν τυχόν κάποιος πιθανός αγοραστής αφήσει να εννοηθεί ότι είμαι απατεώνας και έχω γυρίσει κοντέρ παίζει και να του το φορέσω κολάρο...

Από εκεί και πέρα για μένα εκτός από το μηχανάκι το ίδιο πολύτιμες πληροφορίες δίνει ο ιδιοκτήτης. Η συμπεριφορά του και το όλο παρουσιαστικό του συνήθως λένε πολλά...

toyar
19/09/2012, 13:05
στις περισσοτερες περιπτωσεις βγαζεις πιο πολλα συμπερασματα κοβοντας τον ιδιοκτητη απο ελεγχοντας τη μηχανη
και μακρια απο εμπορους.............

vaska
19/09/2012, 13:20
Ρε παιδιά μην είστε απόλυτοι. Δεν είναι όλοι οι έμποροι λαμόγια αλλά ούτε όλοι άγιοι, όπως επίσης δεν είναι όλοι οι ιδιώτες τα καλύτερα παιδιά ούτε όμως και όλοι απατεώνες. Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Ένα έμπειρο μάτι όμως θα δει λεπτομέρειες και θα καταλάβει.

Προσωπικά έχω αγοράσει πολλά μηχανάκια από έμπορο και δεν είχα ποτέ πρόβλημα, αλλά έχουν τύχει και ιδιώτες που θα τους κοπάναγα ευχαρίστως.

Επίσης φίλος που δεν έχει σχέση με φόρουμς και αγγελιάδικα, θέλει να πουλήσει ένα μηχανάκι (το έχω βάλει εγώ αγγελία γι' αυτόν, εδώ στο moto). Γι' αυτόν ο έμπορος είναι μονόδρομος και το μηχανάκι αστέρι. Όποιος λοιπόν το πάρει από τον έμπορο (γιατί σημειωτέων ο έμπορος μπορεί να κάνει ευκολίες μέσω τράπεζας π.χ., δυνατότητα που δεν έχει ο ιδιώτης), θα πάρει ένα μηχανάκι "χαρτί" από έμπορο, που απ' όσα θα του πει τπτ δεν είναι ψέμα.

Γενικά έχουμε την προσοχή μας όταν αγοράζουμε οτιδήποτε, αυτός είναι ο κανόνας και αν δεν "το έχουμε" πάμε μαζί με κάποιον που το κατέχει.

:wave2: :wave2: :wave2:

toyar
19/09/2012, 13:38
το μηχανακι που ειναι χαρτι σπανια φτανει στον εμπορο
αν φτασει ο εμπορος θα το δωσει σε δικο του και οχι σε τυχαιο που θα το δει σε αγγελια
αν πουλαγα το μηχανακι μου ξεροντας οτι ειναι χαρτι δεν θα δεχομουν να το δωσω σε μεσαζοντα για ψιχουλα θα εβαζα απλα μια αγγελια στη ΧΕ
κι αν βρεθει καλο μηχανακι σε εμπορο σιγουρα θα ειναι ακριβο για να καλυφθει και το αεριτζηδικο κερδος του
το μονο καλο του εμπορα ειναι τυχον διακανονισμος μεσω τραπεζας

endopandou
19/09/2012, 13:43
Ρε παιδιά μην είστε απόλυτοι. Δεν είναι όλοι οι έμποροι λαμόγια αλλά ούτε όλοι άγιοι, όπως επίσης δεν είναι όλοι οι ιδιώτες τα καλύτερα παιδιά ούτε όμως και όλοι απατεώνες. Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Ένα έμπειρο μάτι όμως θα δει λεπτομέρειες και θα καταλάβει.

Προσωπικά έχω αγοράσει πολλά μηχανάκια από έμπορο και δεν είχα ποτέ πρόβλημα, αλλά έχουν τύχει και ιδιώτες που θα τους κοπάναγα ευχαρίστως.

Επίσης φίλος που δεν έχει σχέση με φόρουμς και αγγελιάδικα, θέλει να πουλήσει ένα μηχανάκι (το έχω βάλει εγώ αγγελία γι' αυτόν, εδώ στο moto). Γι' αυτόν ο έμπορος είναι μονόδρομος και το μηχανάκι αστέρι. Όποιος λοιπόν το πάρει από τον έμπορο (γιατί σημειωτέων ο έμπορος μπορεί να κάνει ευκολίες μέσω τράπεζας π.χ., δυνατότητα που δεν έχει ο ιδιώτης), θα πάρει ένα μηχανάκι "χαρτί" από έμπορο, που απ' όσα θα του πει τπτ δεν είναι ψέμα.

Γενικά έχουμε την προσοχή μας όταν αγοράζουμε οτιδήποτε, αυτός είναι ο κανόνας και αν δεν "το έχουμε" πάμε μαζί με κάποιον που το κατέχει.

:wave2: :wave2: :wave2:

Πάντως οι περισσότεροι νομίζω κάνουν τις λαμογιές τους γι αυτό και ο κλάδος έβγαλε κακό όνομα.
Το CBR που έγραψα παραπάνω μπήκε σε 10 μέρες αγγελία ως αγρατζούνιστο και με 31000 χλμ απο 47. Αν υπήρχε ακόμα το μαγαζί θα σας έλεγα ποιο είναι να μην πάτε.

DrBig
19/09/2012, 13:58
Ρε παιδιά μην είστε απόλυτοι. Δεν είναι όλοι οι έμποροι λαμόγια αλλά ούτε όλοι άγιοι, όπως επίσης δεν είναι όλοι οι ιδιώτες τα καλύτερα παιδιά ούτε όμως και όλοι απατεώνες. Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Ένα έμπειρο μάτι όμως θα δει λεπτομέρειες και θα καταλάβει.

Προσωπικά έχω αγοράσει πολλά μηχανάκια από έμπορο και δεν είχα ποτέ πρόβλημα, αλλά έχουν τύχει και ιδιώτες που θα τους κοπάναγα ευχαρίστως.

Επίσης φίλος που δεν έχει σχέση με φόρουμς και αγγελιάδικα, θέλει να πουλήσει ένα μηχανάκι (το έχω βάλει εγώ αγγελία γι' αυτόν, εδώ στο moto). Γι' αυτόν ο έμπορος είναι μονόδρομος και το μηχανάκι αστέρι. Όποιος λοιπόν το πάρει από τον έμπορο (γιατί σημειωτέων ο έμπορος μπορεί να κάνει ευκολίες μέσω τράπεζας π.χ., δυνατότητα που δεν έχει ο ιδιώτης), θα πάρει ένα μηχανάκι "χαρτί" από έμπορο, που απ' όσα θα του πει τπτ δεν είναι ψέμα.

Γενικά έχουμε την προσοχή μας όταν αγοράζουμε οτιδήποτε, αυτός είναι ο κανόνας και αν δεν "το έχουμε" πάμε μαζί με κάποιον που το κατέχει.

:wave2: :wave2: :wave2:

Το 'μακρια απο εμπορους' δεν εχει να κανει με οτι ειναι ντε και καλα λαμογια, αλλα οτι
1) δεν ενδιαφερονται να το ψαξουν και πολυ,
2) δεν βλεπεις τον προηγουμενο ιδιοκτητη
3) πουλανε πιο ακριβα απο ιδιωτες,

οποτε εχουν νοημα μονο αν:
α) ειναι γνωστοι επαγγελματιες που τιμουν την εγγυηση που δινουν και
β) πας για ανταλλαγη.

vaska
19/09/2012, 14:50
το μηχανακι που ειναι χαρτι σπανια φτανει στον εμπορο
αν φτασει ο εμπορος θα το δωσει σε δικο του και οχι σε τυχαιο που θα το δει σε αγγελια
αν πουλαγα το μηχανακι μου ξεροντας οτι ειναι χαρτι δεν θα δεχομουν να το δωσω σε μεσαζοντα για ψιχουλα θα εβαζα απλα μια αγγελια στη ΧΕ
κι αν βρεθει καλο μηχανακι σε εμπορο σιγουρα θα ειναι ακριβο για να καλυφθει και το αεριτζηδικο κερδος του
το μονο καλο του εμπορα ειναι τυχον διακανονισμος μεσω τραπεζας

Πολύς κόσμος αγόρασε μηχανάκι γιατί μπορούσε και είχαν και οι φίλοι του. Τώρα τα πουλάνε και συνεχίζουν να μιζεριάζουν με τα ασφάλιστρα, τα τέλη και τις μπετζίνες. Πολλά από αυτά τα μηχανάκια καταλήγουν σε εμπόρους είτε γιατί πληρώνουν ακόμη μερικοί μετρητά είτε γιατί ο ιδιότης δεν ξέρει πως ν' αντιμετωπίσει επίδοξους αγοραστές και για πολλούς άλλους λόγους που δεν είναι της παρούσης. Οπότε οι έμποροι έχουν και μερικά καθαρά μέσα στη σαβούρα που πουλάνε. Πολλοί δε από μας τους μηχανάκιδες καταλήγουν στον έμπορο λόγω διακανονισμού και μερικοί εν δυνάμει μηχανάκιδες λόγω εγγύησης και ονόματος εμπόρου.
Σαφώς και ο έμπορος θέλει να βγάλει κέρδος και από τον αγοραστή αλλά και από τον πωλητή, αλλιώς καθόταν σπίτι του και διάβαζε εφημερίδα με το ένα πόδι πάνω στο άλλο. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, κακό είναι το να παραποιείς στοιχεία του οχήματος, να ψειρίζεις τα καλούδια που ενδεχομένως έχει πάνω του κλπ κλπ.
Δεν υπερασπίζομαι κανέναν, απλά λέω ότι δεν μπορούμε να βάζουμε ταμπέλες συλλήβδην, έμπορας κακός, ιδιότης καλός.
Μου έχουν τύχει και σωστοί και λάθος και από τις δύο μεριές, εκείνο όμως που τελικά με χαλάει περισσότερο είναι ο wannabe μηχανικός, φιλαράκι του αγοραστή που ξέρει τα πάντα όλα ακόμα και από πούθε κλάνει η κότα.
Όταν είχα βάλει αγγελία τη χοντρή γιατί δεν της κάνω καθόλου χλμ, αντιμετώπισα κανά 2-3 τέτοιους. Ο ένας μάλιστα ήρθε φιλικά - εμπιστευτικά να μου πει ότι τελικά δεν θα πάρουν το μηχανάκι (γιατί έχει κατεβασμένα χλμ) αλλά θα ήθελε να μάθει να κατεβάζει χλμ και ήταν και πρόθυμος μάλιστα να πληρώσει γι' αυτό. Αν μάλιστα του το έκανα εγώ στο δικό του θα πλήρωνε περισσότερα.
Τη συνέχεια μπορείτε να την μαντέψετε (και είχα και κόσμο στο μαγαζί οπότε ήμουν σχεδόν κόσμιος), την πόρτα όμως που πέρασε για να βγει δεν πρέπει να την είδε.

@angeloslev
Καλή συνέχεια στο ψάξιμο και μακάρι να βρεθεί αυτό που θέλεις φίλε μου.

angeloslev
19/09/2012, 20:27
Ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά.
Δεν έχω "δικό μου" μηχανικό, οπότε είμαι ανοιχτός σε προτάσεις (για Αθήνα).

0ldb0y
20/09/2012, 00:26
Προτίμησε αγορά από ιδιώτη.
Προσπάθησε να βρεις μηχανάκι ελληνικής αντιπροσωπείας με βιβλίο service (αρκετά δύσκολο για το μοντέλο που ψάχνεις, αλλά δεν χάνεις τίποτα να το προσπαθήσεις).
Έλεγχο στον Παναγιωτόπουλο στον Γέρακα.

Είναι λαχείο η αγορά του συγκεκριμένου μοντέλου. Κυκλοφορούν ελάχιστα ελληνικά καθώς η BMW τα πούλαγε καινούρια αν θυμάμαι καλά γύρω στα 9 χιλιάρικα!!!

Την περίοδο 2004-2005 ήρθαν βαποριές από δαύτα από Γερμανία, οι μαντράδες φρόντισαν να "χαθούν" στην μεταφορά τα χαρτιά τους και τα πούλαγαν για μοντέλα 2003-2004 ενώ ήταν 2000-2001. Τα χλμ, ήταν από 2000-15000!!! Επομένως και όσοι τα πήραν τότε έκαναν συντήρηση ό,τι να' ναι εκτός λίγων εξαιρέσεων!

Κατά τα άλλα πρόκειται για εξαιρετικό μηχανάκι, άνετο, απροβλημάτιστο, σκυλί και απίστευτα οικονομικό!

Αν δεν βρεις κάποιο που να σου γεμίζει το μάτι ρίξε μία ματιά και σε κάποιο άλλο μοντέλο!;)

angeloslev
22/09/2012, 01:41
Π.χ. πήγα να δω αυτό.

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2683599/

27.000χλμ λέει. Ο πίσω δίσκος είναι πολύ φαγωμένος (ο μπροστά όχι), με "νύχι" αρκετά χιλιοστά. Είναι λογικό αυτό σε 27χιλ χλμ? Κάθε πότε γενικά θέλει αλλαγή η δισκόπλακα κανονικά?

irinia
22/09/2012, 07:48
ΜΕ 27000 ΚΜ..............Ο ΠΙΣΩ ΔΙΣΚΟΣ



Θά έπρεπε τό πολύ νά είναι ένα δέκατο φαγωμένος,καί πολύ λέω γιά αύτό τό μηχανάκι.
Θά έπρεπε ό πρώην νά φρενάρει πρώτα μέ τό πίσω...! σπάνιο γιά τή νέα γενιά όδηγών.
ψάχνοντας καί γώ γιά μεταχειρισμένο είδα ΜΕΓΑΛΗ ΣΑΒΟΥΡΑ καί πολύ ΨΕΜΜΑ..!!
Δυστυχώς ,είδικά γιά μηχανάκι δεκαετίας,μόνο λαχνό τραβάς.
Διαφορετικά ζητάς άποδείξεις μέ σέρβις,άλλαγής λαδιών κ.λ.π....
Καί βιβλίο συντήρησης άν πήγαινε στήν άντιπροσωπεία,δύσκολο αύτό.
Όπως είπε καί κάποιος φίλος παραπάνω τά χλμ. ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ άν μπορείς νά διαβάσεις
τή μοτό.
Άν κάτι δέν συμφωνεί μέ τό σύνολο θά φαίνεται,καί έκεί άναρωτιέσαι γιατί είναι άλλαγμένο.
Θά πώ δυό πραμματάκια πού δέν άναφέρθηκαν.
Τό πιό σημαντικό είναι φυσικά τό μοτέρ,άλλά έπειδή αυτό φτιάχνεται άκόμα πιό σπουδαίο
είναι τό νά μήν έχει τρακάρει ή μοτό,αύτό δέν διορθώνεται.
Είδικά τά πλαίσια άλουμινίου πού θερμαίνονται καί φτιάχνονται στήν καλίμπρα είναι ΕΓΚΛΗΜΑ..!!
Άν λοιπόν δείτε σκουριές ή βαμμένο τό μαρσπιέ στήριξης τού συνεπιβάτη πού είναι κολλημένο
στό σκελετό σέ πολλές μοτό νά ξέρετε ότι έχει πτώση.
Προσοχή στίς μεγάλες τρύπες βίδες στήριξης τού μοτέρ,άν είναι άλλοιωμένες έχει κατεβεί τό
μοτέρ γιά έπισκευή,πρόσφατα πέτυχα ένα τέτοιο,είχε καί έλαφριά σκουριά άπό τό φάγωμα
στό ξεβίδωμα.
Προσοχή στό λαιμό, βλέπετε άπό κάτω άν δείτε σημάδια έχει μπεί σέ καλίμπρα ό σκελετός γιά
νά έρθει στά ίσια.
Έπίσης βγάλτε τή σέλλα καί δείτε ύποπλαίσιο,πιθανά σημάδια σημαίνουν καλίμπρα.
Πρόσφατα είδα μοτό μέ άσημί λαιμό ξαναβαμμένο πρόχειρα πάνω στά σημάδια πού είχε πιαστεί
γιά νά έρθει στά ίσα του..
Προσοχή στό πάνω μέρος τού λαιμού τής μοτό,άν έχει μπεί χέρι στά καλάμια ίσως τό δείτε στίς βίδες
Γιατί λύθηκε τό μπροστινό..??
Σάς είπε άν είχε κάνει κάτι..?? π.χ. λάδια ,έλατήρια κ.λ.π...
Ή είχε φάει στούκο καί άλλαξε μπουκάλες..??
Έλέγχετε τά κάτω μέρη τών μαρσπιέ,άν έχουν φαγωθεί άπό πλάγιασμα ή έχουν χτυπηθεί.
Σέ μιά καλή μοτό αύτά κάνουν μέχρι καί κατοστάρικο,όπότε μιά πρόχειρη δουλειά φαίνεται.
Άν άλλαχτούν πάλι πρέπει νά είστε ύποψιασμένοι.
Ένας φίλος μπογιατζής θά δεί άν είναι ξαναβαμμένο,φαίνεται άπό τίς γωνίες τό χέρι δέν είναι ρομπότ..!!
Δείτε πόσο καλή είναι ή έφαρμογή τών πλαστικών καί άν είναι τά κενά ίδια καί άπό τίς δύο πλευρές.
Έφαρμόζουν τά πλαστικά άπό άριστερά καί δεξιά μέ τά ίδια κενά..??
Άν όχι κάποια βάση στήριξης των άπό μέσα έφαγε πίεση καί δέν ήρθε άκριβώς μέ τό χέρι,άρα άλλαγή
πού σημαίνει πτώση....
Γιά τά χιλιόμετρα είστε σίγουροι μόνο άν δείτε βιβλίο άντιπροσωπείας,τό κάνετε έλεγχο άπό τό
κομπιούτερ αύτής ΚΑΙ δείτε παράλληλα καί άποδείξεις μέ άγορές λαδιών ,σέρβις κ.λ.π.πού συμφωνούν
μέ τίς άντίστοιχες ήμερομηνίες πού είναι σφγραγισμένα τά σέρβις άπό τήν άντιπροσωπεία.....!!!
Δείτε όλα τά περιφερειακά,λάστιχα,γρανάζι,συνεμπλόκ,άλυσσίδα,μαρσ ιέ,χούφτες,γκρίπ κ.λ.π....
άν είναι σέ άρμονία καί ρωτήστε μέ τρόπο άν καί γιατί άλλαξε κάτι.....
Προτιμάτε τίς μοτό χωρίς άλλαγές πού δείχνουν καγκουριές.
Άποφεύγετε τίς μοτό μέ πολύ λίγα χλμ. καί πού είναι όλοκαίνουργιες,κρύβουν παγίδες.
Μπορεί νά τίς έχουν ξεσκίσει στά test rides ή μπορεί νά έχουν γίνει σούπα καί νά ξαναστήθηκαν.
Δέν είναι φυσιολογικό νά πουλιέται μηχανάκι μέ 2,3000κμ.
Καί μήν ξεχνάτε άν τά βρείτε όλα αύτά πού έγραψα καί πρώτο χέρι φυσικά ότι......
μπορεί ό πρώην νά είναι κάγκουρας.
Έχω δεί ξεσκισμένο tdm μέ 2500κμ. όλοκαίνουργιο νά πουλιέται μέ μοτέρ γιά πέταμα,
τό είχε σκίσει στή σούζα καί τό παντιλίκι ό ίδιοκτήτης νεαρός κάγκουρας..
Όπότε κόβετε καί φάτσα τού πρώην.
Οί έμποροι είναι έμποροι...........ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ
Όποιος μπορεί άγοράζει άπό ίδιώτη...........ΝΟΜΟΣ ΑΥΤΟ...!!


ΣΑΣ ΑΓΧΩΣΑ...??


Πάτε γιά καινούργιο νά ήρεμήσετε.....

christof40
22/09/2012, 09:19
βρες ενα μηχανικο καλο να σου ελενξει το μοτο.
σε εμενα αλλα και σε πολλους αλλους τα μοτο μας μιλανε και μας λενε την ιστορια της ζωης τους.:lol:
βεβαια υπαρχει 1 στο εκκατομυριο περιπτωση να πεσεις σε λαμογιο μοτο και να σου πει ψεμματα.:lol:
συνηθως οι εμποροι δεν πουλανε σαβουρες γιατι ειναι επαγγελματιες και δεν ρισκαρουν την φημη τους (το 80% τουλαχιστον).
σε ιδιωτες υπαρχει πολυ μεγαλυτερη πιθανοτητα να βρεις σαβουρες (απλη λογικη)
σε εποχες κρισης οπως τωρα,που τα μοτο και αυτοκινητα ειναι απαξιωμενα,βρισκεις καλυτερες τιμες σε εμπορους παρα σε ιδιωτες.
οι εμποροι ξερουν την αγορα και προσαρμοζονται αναλογως.
οι ιδιωτες που αγορασαν μια μοτο ακριβα θελουν (νομιζουν) οτι θα παρουν τα λεφτα τους πισω και πουλανε σε τιμες εκτος σημερινης πραγματικοτητας.
βλεπω συνεχεια μοτο 4-5 χρονων να τις πουλανε ιδιωτες 2χιλιαρικα κατω απο την τιμη που εχουν καινουρια.:a21:

angeloslev
22/09/2012, 12:07
Το μισό μου βασίλειο για ένα μηχανικό που θα δεχτεί να τον τρέχω από δω κι από κει για να κοιτάμε μηχανάκια :)

tony_l
22/09/2012, 13:41
Όταν δεν πάει ο Μωάμεθ στο βουνό, πάει το βουνό στον Μωάμεθ. Συνήθως το μηχανάκι πάει στο συνεργείο του μηχανικού για έλεγχο κι όχι το ανάποδο. Κανονίζεις κι ένα πρώτο service στο συνεργείο που έγινε ο έλεγχος και όλοι είναι ευχαριστημένοι! :)

angeloslev
22/09/2012, 15:37
Αρκεί να το δεχτεί ο πωλητής.
Χθες ένας μηχανικός δεν ήθελε να το πάω για έλεγχο (μην του το κλέψω), δεν ήθελε να πάμε μαζί (δεν έχει χρόνο), δεν ήθελε να το πάρω για test drive ("λίγο εδω στο δρόμο πάνω-κάτω", μου είπε)...δεν δεν δεν. Και όση ώρα μιλάγαμε δε γύρισε να με κοιτάξει, κοίταζε στο πλάι...Τί άνθρωποι είναι αυτοί ρε π**στη μου? Έτσι πάνε να κερδίσουν την εμπιστοσύνη μας?

kostas777
22/09/2012, 16:29
το cb-1 μου γράφει κοντά στις 50.000, αλλά έχει γυρίσει κοντέρ.. και είναι σε καλλίτερη κατάσταση από πολλά μηχανάκια που βλέπω με πολύ λιγότερα χιλιόμετρα. λίγα μαζέματα θέλει λόγω πτώσης και θα είναι σαν καινούργια (όπως ήταν πριν την πτώση που έγινε φέτος..). οπότε ρόλο παίζει μόνο το ιστορικό της μηχανής, τα χιλιόμετρα που αναφέρονται είναι ενδεικτικά και ποτέ δεν βασίζομαι σε αυτά. ξέρω ότι ο καθένας θα μπορούσε να τα πειράξει και στο δικό μου θα έλεγες ότι 50.000 χιλιόμετρα σε μηχανάκι πένα 20ετίας αναλογούν σε περιστασιακή χρήση σαββατοκύριακου, αλλά το μηχανάκι δουλεύει καθημερινά και ανελιππώς, εκτός από όταν τυχαίνουν αναποδιές και πρέπει να περάσει λίγο καιρό στο συνεργείο.

προχτές είδα αυτό εδώ, δεν υπάρχει :eek: http://www.youtube.com/watch?v=ZarSGzXPW0g κι όμως υπάρχει, ο άνθρωπος το πήρε και δεν το οδήγησε ποτέ.

επίσης στο car.gr είδα 2 φορές τη φωτογραφία του cb-1 μου σε αγγελία. 5-10 λεπτά μετά το email που έστειλα τις έσβησαν, αλλά την επόμενη φορά μάλλον θα κανονίσω συνάντηση με τον τύπο και θα πάω μαζί με καλή παρέα να τα πούμε.

NEADERTAL
21/08/2013, 17:39
Χαιρετώ το φόρουμ και μπαίνω στο ψητό με μια ερώτηση..
Σκοπεύω να αποκτήσω μια μοτο από νησί που έχει θεματάκια όπως τα παρακάτω:

-λευκά στίγματα και αλμύρα που έχει κάνει ''σώμα'' και έχει συσσωρευθεί πάνω σε όλες σχεδόν τις εκτεθειμένες βίδες,
-Σε ένα σημείο δίπλα στο μαρσπιέ μικρή διάβρωση από τη σκουριά που περνάει την εξωτερική επίστρωση του μετάλλου,
-Μικρές τοπικές σκουριές στο πλαίσιο και αλλού όπως εδώ:

298022

-αλυσίδα σχετικά σκουριασμένη και τα δισκόφρενα μπροστά έχουν πολλά στίγματα σκουριάς στην περιοχή πέριξ της επιφάνεια τριβής, στο χείλος και προς τον άξονα,
-η επιφάνεια τριβής του πίσω δισκόφρενου έχει φθορά και μικροαυλακώσεις .
Τα πλαστικά γενικά είναι οκ. Η πρώτη άδεια είναι του '10 και τα χιλιόμετρα του είναι 12000, άρα ο ιδιοκτήτης το δούλεψε 3 χρόνια...

1. Σας φαίνεται λογική η φθορά που περιγράφω για τα χιλιόμετρα που δηλώνονται;
2. Πως διαχειρίζεσαι τη σκουριά σε μια μεταχειρισμένη μοτο; Μπορεί να καθαριστεί και να εξαλειφθεί ώστε να μην αφήσει ''πληγές'' στα μέταλλα

toyar
21/08/2013, 17:47
οι σκουριες εξαρτωνται απο την προελευση της μοτο και την ποιοτητα βαφης
χαρακτηριστικα κοιτωντας πχ για ΤΑ τα ιταλικα παλιωνουν πιο γρηγορα απο τα ιαπωνικα και ετσι βλεπεις μηχανη 15ετιας αψογη και μηχανη 5ετιας με σκουριτσες ψωριασματα, ξεθωριασματα κλπ
σε καθε περιπτωση παντως ειναι επιφανειακα και δεν προχωρουν γρηγορα ακομα κι αν καποιος δεν ασχοληθει μαζι τους οποτε μη σε φοβιζουν

NEADERTAL
22/08/2013, 17:58
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση toyar, τελικά διαπίστωσα οτι έχω και στα πιρούνια μικρές πιτσιλιές σκουριάς, στο χρωμιομένο κινητό τμήμα τους αλλά και νέα βαφή χαμηλά στη ''μπότα'' ( ; ) για να καλύψει προφανώς περισσότερη σκουριά.. ο μηχανικός πρότεινε τρίψιμο για να φύγει ότι εξόγκωμα υπάρχει σκουριάς από το πάνω τμήμα για να μην φθαρούν οι τσιμούχες , αλλά η στάμπα- το οπτικό πρόβλημα δεν θα εκλείψει.

Τα λέει καλά; ή στο μέλλον θα πάω για καινούρια;

SuperSonic
22/08/2013, 23:40
Το να βλεπεις πχ μηχανη μοντελο του 2004 με 20-30 χι.χιλιομετρα δε παιζει με τιποτα
εκτος και ΑΝ ειναι απο της σπανιες περιπτωσεις που ο ιδιος ο ιδιοκτητης εχει ξεχασει οτι εχει μηχανη..

Αγορα με βιβλιο σερβις και αν δεν υπαρχει θα πρεπει να την δει ανθρωπος που γνωριζει.

Pan (dvs)
23/08/2013, 17:30
Πριν απο λιγο καιρο επεσε στα χερια μου μηχανη σε παρομια κατασταση.Μιλησα με φιλο μηχανικο και μου ειπε οτι αυτη η ασπρη σκουργια (οξυδωση να την πω?)στον κινητηρα δημιουργει προβληματα που δεν τα υπολογιζεις.Οι βιδες οταν πας να τις γυρισεις συνηθως κοβονται σαν βουτυρο.Μην μπαινεις σε περιπετειες αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος.