PDA

View Full Version : Ρυθμιση καρμπυρατερ



giannis.m
19/09/2012, 14:00
καλησπερα! εχω ενα yamaha bw50s spy και θα ηθελα καποιες πληροφοριες σχετικα με το πως να ρυθμισω το καρμπ μου.

OldMan
19/09/2012, 14:10
καλησπέρα κι από μένα! έχεις ενα yamaha bw50s spy και θα ηθελες καποιες πληροφοριες σχετικα με το πως να ρυθμισεις το καρμπ σου?

giannis.m
19/09/2012, 14:33
καλησπερα OldMan! ναι αυτο θελω.μπορεις να με βοηθησεις καπως?

sniper
19/09/2012, 14:36
Αν μπορεί κάποιος, αυτός είναι ο Oldman.

Aπό καρμπ, τι ξέρεις και γιατί νομίζεις ότι πρέπει να το ρυθμίσεις;

giannis.m
19/09/2012, 14:40
δεν θα πω πολλα γιατι δεν ειμαι σιγουρος. ξερω πως να το λισω να το δεσω και να δουλεβει (για καθαρισμα πχ). στην προκειμενη περιπτωση ομοσ δεν το εχω βγαλει καν απο το μηχ, απλα μου φαινεται οτι παρα πολυ λαδι τον τελεφταιο καιρο και λογο του οτι εβαλα πιο ελαφριες μπιλιεσ χθες θα ηθελα τα φοτα σας. συγνωμη για την ορθογραφια μου....

OldMan
19/09/2012, 14:43
Αν μπορεί κάποιος, αυτός είναι ο Oldman.
Και πλακάκια περνάω (χωρίς σταυρούς)..:D

sniper
19/09/2012, 14:44
Και πλακάκια περνάω (χωρίς σταυρούς)..:D

Κι εγώ σταυρούς, χωρίς πλακάκια..

:smokin:

OldMan
19/09/2012, 14:47
στην προκειμενη περιπτωση ομοσ δεν το εχω βγαλει καν απο το μηχ, απλα μου φαινεται οτι παρα πολυ λαδι τον τελεφταιο καιρο και λογο του οτι εβαλα πιο ελαφριες μπιλιεσ χθες θα ηθελα τα φοτα σας.
Οι ελαφριές μπίλες με το κάψιμο του λαδιού δεν έχουν σχέση..
(εκτός αν μιλάς για το λάδι του φυγοκεντρικού, οπότε αφήνουμε ήσυχο το καρμπυρατερ..)

giannis.m
19/09/2012, 14:52
μπιλιες 5,5 εχς πανω γτ σε τισ 6αρες δεν τραβαγε στην εκκινηση. ανεφερα τισ μπιλιες γιατι δεν γνωριζω ανχρειαζετε καποια ρυθμιση το μηχ με την αλλαγη τουσ. λαδι φυγοκεντρικου??? το οτι καιει παραπανω λαδι το εχω παρατιρησει απο τα ντουμανια και την εντονη μυροδια που υπαρχει οταν καθεσε πισω.

OldMan
19/09/2012, 14:58
το οτι καιει παραπανω λαδι το εχω παρατιρησει απο τα ντουμανια και την εντονη μυροδια που υπαρχει οταν καθεσε πισω.
Ωραίαααααα...

Από αντλία λαδιού (αν έχεις) είσαι ΟΚ..??

Από τύπο λαδιού (πυκνότητα) ..??

Από φίλτρο αέρα..??

Από μπουζί ..??

Από ελατήρια πιστονιού ..??



(μην πιάσουμε τα κατσαβίδια με την μία..)

giannis.m
19/09/2012, 15:03
απο αντλια λαδιου δεν ξερω τι γιναιτε...
τυπο λαδιου βαζω το motul για δυχρονα
φιλτρο αερα κομμπλε
και το μπουζι καινοθργιο
τα ελατηρια αν δεν λυσω κυλινδρω νομιζω πως δεν υπαρχει αλλος τροποσ να τα δω...

OldMan
19/09/2012, 15:11
απο αντλια λαδιου δεν ξερω τι γιναιτε...
τα ελατηρια αν δεν λυσω κυλινδρω νομιζω πως δεν υπαρχει αλλος τροποσ να τα δω...
Δεν υπάρχει ρύθμιση στο καρμπυρατέρ που να "μειώνει" μόνο το λάδι..

Μπορείς να καταλάβεις αν τα ντουμάνια είναι βενζινόλαδο (λάδι με άκαυστη βενζίνη) ή σκέτο λάδι ..??

giannis.m
19/09/2012, 15:16
μεχρι το πρωι ηταν πιο πολυ λαδιλα. το μεσημερακι που πειραξα λιγο τις βιδουλες που εχει εξωτερικα μειωθεικε καπως ι λαδιλα αλλα οχι και τοσο η καπνουρα που πηστευω σημαινει οτι κατι ακομα δεν παει καλα...

OldMan
19/09/2012, 15:21
μεχρι το πρωι ηταν πιο πολυ λαδιλα. το μεσημερακι που πειραξα λιγο τις βιδουλες που εχει εξωτερικα μειωθεικε καπως ι λαδιλα αλλα οχι και τοσο η καπνουρα που πηστευω σημαινει οτι κατι ακομα δεν παει καλα...
Να επιμείνω στο ότι δεν υπάρχει ρύθμιση στο καρμπυρατέρ που να "μειώνει" μόνο το λάδι ή να πάω με τα νερά σου και να δούμε τι θα γίνει αν πειράξουμε κι άλλο τις βιδούλες...??

giannis.m
19/09/2012, 15:23
εγω σου λεω αφτο που πηστευω. δεν επημενω οτι ειναι το σωστο. γι'αυτο αλλοστε ζηταω και βοηθεια.

OldMan
19/09/2012, 15:29
εγω σου λεω αφτο που πηστευω. δεν επημενω οτι ειναι το σωστο. γι'αυτο αλλοστε ζηταω και βοηθεια.
Άρα πρέπει να αποφασίσουμε αν το μίγμα σου έχει πολύ λάδι (σε αναλογία με την βενζίνη) ή αν το μηχανάκι σου πετάει άκαυστο μίγμα...

Γνώμη μου είναι να βεβαιωθείς για την αντλία λαδιού και μετα μπορούμε να πειράξουμε βιδάκια (και ζιγκλεράκια και βελονίτσες..)

:beer:

giannis.m
19/09/2012, 15:51
και πως την ελενχω?