PDA

View Full Version : Πώς θα τον αναγκάσω να κάνει μεταβίβαση;



nikonian
20/09/2012, 08:58
Την έχω ξαναπατήσει στο παρελθόν, όταν έδωσα για ανταλλαγή σε μαγαζί μια μηχανή και το μαγαζί δεν έκανε μεταβίβαση παρά μόνο όταν το πούλησε, μετά από 3 χρόνια.
Σήμερα έδωσα ανταλλαγή το σκούτερ και το μαγαζί μου έκοψε τιμολόγιο αγοράς, αλλά και δελτίο ποσοτικής παραλαβής.
Θεώρησα ότι είμαι καλυμένος, αλλά ....δεν....
Σύμφωνα με την ασφαλιστική μου , έστω κι αν το πούλησα, εφόσον δεν έγινε επισήμως μεταβίβαση στο υπουργείο, την ευθύνη ενός ατυχήματος την έχω ακέραιη. Έτσι είμαι αναγκασμένος να την ασφαλίζω μέχρι να πουληθεί.
Πώς θα αναγκάσω τον έμπορο να κάνει τη μεταβίβαση τώρα και όχι του χρόνου, όποτε βρεί αγοραστή;

Sapadak
20/09/2012, 09:02
Την έχω ξαναπατήσει στο παρελθόν, όταν έδωσα για ανταλλαγή σε μαγαζί μια μηχανή και το μαγαζί δεν έκανε μεταβίβαση παρά μόνο όταν το πούλησε, μετά από 3 χρόνια.
Σήμερα έδωσα ανταλλαγή το σκούτερ και το μαγαζί μου έκοψε τιμολόγιο αγοράς, αλλά και δελτίο ποσοτικής παραλαβής.
Θεώρησα ότι είμαι καλυμένος, αλλά ....δεν....
Σύμφωνα με την ασφαλιστική μου , έστω κι αν το πούλησα, εφόσον δεν έγινε επισήμως μεταβίβαση στο υπουργείο, την ευθύνη ενός ατυχήματος την έχω ακέραιη. Έτσι είμαι αναγκασμένος να την ασφαλίζω μέχρι να πουληθεί.
Πώς θα αναγκάσω τον έμπορο να κάνει τη μεταβίβαση τώρα και όχι του χρόνου, όποτε βρεί αγοραστή;

Ας σου κάνει υπευθ.δηλωση οτι πλεον ειναι στο καταστημα του και δε φερεις καμια ευθυνη απο τις ταδε του μηνος και περα

ego_o_idios
20/09/2012, 11:50
Την έχω ξαναπατήσει στο παρελθόν, όταν έδωσα για ανταλλαγή σε μαγαζί μια μηχανή και το μαγαζί δεν έκανε μεταβίβαση παρά μόνο όταν το πούλησε, μετά από 3 χρόνια.
Σήμερα έδωσα ανταλλαγή το σκούτερ και το μαγαζί μου έκοψε τιμολόγιο αγοράς, αλλά και δελτίο ποσοτικής παραλαβής.
Θεώρησα ότι είμαι καλυμένος, αλλά ....δεν....
Σύμφωνα με την ασφαλιστική μου , έστω κι αν το πούλησα, εφόσον δεν έγινε επισήμως μεταβίβαση στο υπουργείο, την ευθύνη ενός ατυχήματος την έχω ακέραιη. Έτσι είμαι αναγκασμένος να την ασφαλίζω μέχρι να πουληθεί.
Πώς θα αναγκάσω τον έμπορο να κάνει τη μεταβίβαση τώρα και όχι του χρόνου, όποτε βρεί αγοραστή;


den ginonte afta ta pramata filaraki otan tin afinis ip ef8ini sou na pouli8i sto magazi tou den kani metavivasi ama kanis antalagi ke pernis ali mixani 8a ine ili8ios na min kani metavivasi.tora diladi afou sou exi dosi ali mixani me xartia mporis na pas na paris piso ke to alo mixanaki ke ama sou pi ma mou to dilonis klemeno pas tous mpatsous eki ke to pernis nomima ke aftos travai kolotrixes?

ase re file den mas ta les kala
kati alo ginete 8es na mas pis tin pasa ali8ia?

sniper
20/09/2012, 11:53
Την έχω ξαναπατήσει στο παρελθόν, όταν έδωσα για ανταλλαγή σε μαγαζί μια μηχανή και το μαγαζί δεν έκανε μεταβίβαση παρά μόνο όταν το πούλησε, μετά από 3 χρόνια.
Σήμερα έδωσα ανταλλαγή το σκούτερ και το μαγαζί μου έκοψε τιμολόγιο αγοράς, αλλά και δελτίο ποσοτικής παραλαβής.
Θεώρησα ότι είμαι καλυμένος, αλλά ....δεν....
Σύμφωνα με την ασφαλιστική μου , έστω κι αν το πούλησα, εφόσον δεν έγινε επισήμως μεταβίβαση στο υπουργείο, την ευθύνη ενός ατυχήματος την έχω ακέραιη. Έτσι είμαι αναγκασμένος να την ασφαλίζω μέχρι να πουληθεί.
Πώς θα αναγκάσω τον έμπορο να κάνει τη μεταβίβαση τώρα και όχι του χρόνου, όποτε βρεί αγοραστή;

Δεν μπορείς να τον εξαναγκάσεις. Είσαι υπεύθυνος για την μηχανή (test ride που μπορει να την δώσει σε υποψήφιο πελάτη κλπ), ασφάλεια, τέλη κυκλοφορίας κλπ κλπ

Εκτός αν εμφανιστείς με ρόπαλο στο χέρι αλλά δεν σε θυμάμαι έτσι..

McTalas
20/09/2012, 11:54
νομιζω πως η ασφαλιστικη σου δεν τα λεει και πολυ καλα...

πως θα γινει ατυχημα αφου το μηχανακι ειναι μεσα στο μαγαζι???

nikonian
20/09/2012, 11:56
Δυστυχώς ούτε κι αυτό με καλύπτει. Εξ'άλλου το δελτίο ποσοτικής παραλαβής που εξέδωσε, αυτό λέει:ότι πήρε τη μηχανή. Σε συνδιασμό με το τιμολόγιο αγοράς, ο έμπορος καθίσταται ΚΑΤΟΧΟΣ του οχήματος. Όμως ΚΥΡΙΟΣ του οχήματος είμαι εγώ, αφού η άδεια είναι ακόμα στο όνομά μου.
Απ'ό,τι μου είπαν, ο οδηγός, ο κύριος και ο κάτοχος , ευθύνονται εις ολόκληρο σε περίπτωση ατυχήματος. Δηλαδή ο παθών μπορεί να διεκδικήσει, ολόκληρη την αποζημίωσή του από οποιονδήποτε από τους τρείς.
Γι'αυτό ψάχνω τρόπο να τον πιέσω να κάνει μεταβίβαση.

sniper
20/09/2012, 11:56
νομιζω πως η ασφαλιστικη σου δεν τα λεει και πολυ καλα...

πως θα γινει ατυχημα αφου το μηχανακι ειναι μεσα στο μαγαζι???

Δες παραπάνω.

ego_o_idios
20/09/2012, 12:04
Δυστυχώς ούτε κι αυτό με καλύπτει. Εξ'άλλου το δελτίο ποσοτικής παραλαβής που εξέδωσε, αυτό λέει:ότι πήρε τη μηχανή. Σε συνδιασμό με το τιμολόγιο αγοράς, ο έμπορος καθίσταται ΚΑΤΟΧΟΣ του οχήματος. Όμως ΚΥΡΙΟΣ του οχήματος είμαι εγώ, αφού η άδεια είναι ακόμα στο όνομά μου.
Απ'ό,τι μου είπαν, ο οδηγός, ο κύριος και ο κάτοχος , ευθύνονται εις ολόκληρο σε περίπτωση ατυχήματος. Δηλαδή ο παθών μπορεί να διεκδικήσει, ολόκληρη την αποζημίωσή του από οποιονδήποτε από τους τρείς.
Γι'αυτό ψάχνω τρόπο να τον πιέσω να κάνει μεταβίβαση.


re agori mou xartia ftiaxni opios 8eli i adia exi simasia ti leei se piano to onoma ine
pes tous an den gini metavivasi se mia vdomada to poli 8a er8o na paro tin mixani piso den mporo na tin exo sto onoma mou ke na min ksero ti ginete ke am sou pi gia xartia timologia ke mpourdes pes tou afta na ta vali eki pou kseri

Sapadak
20/09/2012, 12:11
Θα το ξαναπω γιατι μαλλον παραπεσε

ΥΠΕΥΘ. ΔΗΛΩΣΗ

Δε κοστίζει τιποτα, ενω η μεταβίβαση κοστίζει.
Αν σωνει και ντε θες να τη μεταβιβάση στο ονομα του πληρωσε 45 ευρω και μεταβιβασε την στο ονομα του και τελος
Τι κουβεντιαζουμε τοση ωρα

spyrakos35
20/09/2012, 12:35
ντριιιιιιιιιιιιν

- καλησπέρα σας ΧΑ. πως μπορούμε να εξυπηρετήσουμε?

- είναι ένας έμπορος ο οποίος απασχολεί αλλοδαπούς για να πλένουν τα μηχανάκια....

στο μεταξύ παίρνεις τον έμπορο και του λες, "θα το κάνουμε μεταβίβαση ή θα σου στείλω τα παιδιά?"

έτσι γίνονται οι δουλειές αγόρι μου..... ;)

με το σεις και με το σας.....

nikonian
20/09/2012, 12:48
Θα το ξαναπω γιατι μαλλον παραπεσε

ΥΠΕΥΘ. ΔΗΛΩΣΗ

Δε κοστίζει τιποτα, ενω η μεταβίβαση κοστίζει.
Αν σωνει και ντε θες να τη μεταβιβάση στο ονομα του πληρωσε 45 ευρω και μεταβιβασε την στο ονομα του και τελος
Τι κουβεντιαζουμε τοση ωρα

Δεν παράπεσε.
Απάντησα παραπάνω , ότι η υπ.δήλωση προσφέρει ό,τι και το Δελτίο ποσοτικής παραλαβής, αποδέχεται δηλαδή ο έμπορος την ιδιότητα του ως ΚΑΤΟΧΟΥ , αλλά δεν προβλέπεται από το νόμο με υπ.δήλωση να αναλάβει και την ιδιότητα του ΚΥΡΙΟΥ (νόμο του Σαντινί μου τον είπαν και έρχεται από τον 19ο αιώνα).

Θα του προτείνω να κάνω εγώ τη μεταβίβαση, έστω και με δικά μου έξοδα, αφού έτσι κι αλλιώς θα τα γλιτώσω από τα ασφάλιστρα που πληρώνω.

nassosxlvbros
20/09/2012, 12:52
Σε ένα σοβαρό κατάστημα αυτά είναι τυποποιημένα πράγματα...άλλωστε και μόνο που έχει διακοπεί η ασφάλιση είσαι οκ.Ούτε είναι τόσο ηλίθιος ο καταστηματάρχης να πάρει όλες τις μεταβιβάσεις πάνω του (και τα έξοδα)αλλά ούτε και να ρισκάρει αβαρίες λόγω πονηριάς διαφόρων...
Την τελευταία φορά που έκανα ανταλλαγή έδωσα το μηχανάκι στο κατάστημα την ημέρα που μου παρέδωσε το καινούργιο.Μεταξύ των χαρτιών (Άδεια,αποδείξεις,τιμολόγια κλπ)υπήρχε : υπεύθυνη δήλωση πως:
1) το ΤΑ μου αγοράστηκε από το εν λόγω κατάστημα ως ανταλλαγή για το νέο μηχανάκι και ουδεμία ευθύνη φέρω αλλά ούτε και επιπλέον χρηματική απαίτηση (και με βαρύνει φυσικά η διαφορά....).
2) έκανα εξουσιοδότηση στο κατάστημα να πουλήσει το μηχανάκι που δόθηκε ανταλλαγή.

Το μηχανάκι μπορεί να ήταν στο όνομά μου ακόμα αλλά η ασφάλεια "γύρισε" 1 μέρα πρίν στο καινούργιο μηχανάκι με την αιτιολογία της πώλησης,και όπως μου είπε ο ασφαλιστής μου είμαι 10000000000000000% καλυμμένος ακόμα κι αν κάνει ο ίδιος ο καταστηματάρχης ληστεία με φόνο και τροχαίο μαζί...;)

'Εκτοτε έχουν περάσει 6 χρόνια και ουδέποτε με ενόχλησε κανείς.:)

panos1050
20/09/2012, 13:22
με μια υπευθυνη δηλωση οτι απο εδω και περα δεν φερεις καμια ευθυνη λογο ανταλλαγης εισαι οκ ,
το εχω κανει απειρες φορες και δεν ειχα ποτε προβλημα

Bladerunner
20/09/2012, 13:30
Πώς θα αναγκάσω τον έμπορο να κάνει τη μεταβίβαση τώρα και όχι του χρόνου, όποτε βρεί αγοραστή;

Ρώτησέ τον αν την έχει ήδη κάνει.

Οι έμποροι, με το τιμολόγια αγοράς τη μεταβιβάζουν στην επιχείρησή τους πληρώνοντας το μισό τίμημα και καταθέτουν τις πινακίδες. Για test ride κλπ, χρησιμοποιούν τις πινακίδες και ασφάλεια ΔΟΚ (δοκιμή) που έχουν για τέτοιες περιπτώσεις.

Εκείνοι που σίγουρα ΔΕΝ κάνουν τα παραπάνω, είναι οι έμποροι που δεν κόβουν τιμολόγιο αγοράς, αλλά τους αφήνεις το μηχανάκι προς "έκθεση" με μια εξουσιοδότηση να το μεταβιβάσουν εκείνοι για λογαριασμό σου.

MG-KTiNoS
20/09/2012, 14:18
Εκτός αν εμφανιστείς με ρόπαλο στο χέρι αλλά δεν σε θυμάμαι έτσι..

Οι άνθρωποι όμως αλλάζουν...



ρε άμα θες έχω ένα ρόπαλο να σου δανίσω (στην εξευτελιστική τιμή των 80ε)
268727