PDA

View Full Version : Μπιέλα, Ρεκτιφιέ?? χρειαζομαι βοηθεια διαγνωσης πρωτα :)



vagelis-
20/09/2012, 12:29
Καλημέρα σε όλους! Είμαι καινούργιο μέλος και δεν ξέρω καν αν βρίσκομαι στη σωστή ενότητα για α αναφερθώ. Κάνω έκκληση λοιπόν αν κάποιος admin βρεθει εδω και κρίνει οτι το post δεν είναι κατάλληλο για εδω ας το μεταφέρει στη σωστή ενότητα.

Ας μπω στο θέμα λοιπον.

Κατέχω ένα Sym Joyride 200 του /08. Λόγω "βλακείας" το άφησα χωρίς λάδια για ένα διάστημα και το μηχανάκι σαλταρέ!(λογικό).. παρόλ' αυτά, λειτουργεί ακόμα το ίδιο αποδοτικά, με έναν θόρυβο σαν συνεχές τρίξιμο μέσα στη μηχανή(μεταλλικός ήχος)...ίσως βάρεσε μπιέλα?? δεν έχω τεχνικές γνώσεις και δεν ξέρω τι μπορεί να είναι... ως αποτέλεσμα της βλακείας τώρα το μηχανάκι καίει λάδια...ένας στη θεσσαλονίκη είπε ότι θέλει 500 euro για να το κάνει ενώ ένας μάστορας στην ξάνθη που κανει μετατροπεσ,βελτιωσεις,service κλπ κλπ μου είπε οτι θα πάρει καμια 180 euro αυτό χωρίς να το έχει checkarei όμως... τι κάνουμε λοιπόν??

Επίσης να σας αναφέρω οτι οι ανίκανοι κατα την αποψή μου τεχνικοί της SYM(τοπικά) έκαναν μισές δουλείες και αναξιόπιστες κινήσεις. Το συμπερασμα και των ιδίων λοιπόν είναι οτι στο μηχανάκι έπρεπε να γίνει μια λίπανση στον κινητήρα(κόστους 10 eyro) και απο 'κει και πέρα πρέπει να ανοιχτεί η μηχανή για να βρει τι πρόβλημα υπάρχει και δεν μπορεί να μου δώσει πιθανό κόστος.

Θα ήθελα να με ενημερώσετε σχετικά με κάποια τεχνικά πράγματα μιας και έχω την απορία αν μπορώ να βρώ ανταλακτικά για το συγκεκριμένο πρόβλημα(αν μπορει να καταλαβει κανεισ ποιο ειναι) και να κάνω την επισκευή μόνος μου.
Θα μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο? Γίνεται με κλειδια, κατσαβιδια, αλεν και ιστορίες ή θέλει κανα μηχανημά που το έχουν μόνο οι "μαστόροι"??

Το ρεκτιφίε δεν ξέρω ακριβώς τι σημαίνει απλα ένα φιλαράκι που ασχολείται με τετοια μου είπε οτι μάλλον πάω για ρεκτιφιέ...

Τα φώτα σας παιδιά!!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

byron
20/09/2012, 12:49
Τα 500 παίζει να είναι και μια χαρά ποσό.
Τα υπόλοιπα της λίπανσης των 10€ δεν ξέρω τι είναι, αλλά υποθέτω οτι αναφέρονταν στο κόστος του λαδιού που έπρεπε να έχει μέσα στο μοτέρ αλλά λόγω "βλακείας" δεν υπήρχε.

Την επισκευή δεν μπορείς να την κάνεις μόνος σου με κατσαβίδια και κλειδιά. Το συνεχές τρίξιμο μάλλον είναι οι αποχαιρετιστήριοι ήχοι της μπιέλλας σου, ενώ το κάψιμο λαδιού από τον κύλινδρο-πιστόνι. Κοινώς, του έσκισες τα βάρδουλα...

vagelis-
20/09/2012, 12:54
μη μου μαμάς έτσι την ψυχολογία ρε φίλε :) !! ότι έγινε έγινε, και τώρα πρέπει να το στρώσω... τα 500 λες καλα? τι θα κανει ακριβως δλδ αυτός?? και ο άλλος γιατί λέει 180??

OldMan
20/09/2012, 12:56
Το "ρεκτιφιέ" έχει να κάνει με την λείανση του κυλίνδρου ("φαγωμα" εσωτερικά) ώστε να φύγουν οι ανωμαλίες που δημιουργηθήκαν λόγω κακής λίπανσης..
Συνεπάγεται αυξηση της εσωτερικής διαμέτρου του κυλίνδρου, οπότε θέλεις και μεγαλύτερο σε διάμετρο (oversize) πιστόνι..

Στα δίχρονα, το παραπάνω πρόβλημα συνοδεύεται και με αλλαγή μπιέλας γιατί την "πληρώνουν την νύφη" και τα ρουλεμάν της (πάνω και κάτω)..

ego_o_idios
20/09/2012, 13:02
μη μου μαμάς έτσι την ψυχολογία ρε φίλε :) !! ότι έγινε έγινε, και τώρα πρέπει να το στρώσω... τα 500 λες καλα? τι θα κανει ακριβως δλδ αυτός?? και ο άλλος γιατί λέει 180??

file mou den iparxi ftini lisi gia sena pezi anigma moter ke eki 8a se skisoune
as poume espase elatirio sto mpistoni ke exi kani grames ston kilidro
afti ine i pio ftini ekdoxi
8es rektifie mpistoni ke anikse klise moter

diladi se exo perikiklosi ena pentakosariko ke den to apofevgis an den exi tipota xamila ston strofalo eki 8elis eliniki tenia me drama klama ke lipa...

opote min psaxnese

pos leme i gi girizi xoris na kitazi tin diki sou anisixia.....

kanto lampater mexi na vris kana alo moter

byron
20/09/2012, 13:06
Στα δίχρονα, το παραπάνω πρόβλημα συνοδεύεται και με αλλαγή μπιέλας γιατί την "πληρώνουν την νύφη" και τα ρουλεμάν της (πάνω και κάτω)..

Μιλάμε για 4Τ μοτέρ, οπότε...

vagelis-
20/09/2012, 13:08
esy o idios μας εσκισες κανονικά...δηλαδή μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...εδώ βλέπω να πωλείται r6 του /04 1300 euro και θα δώσω 500 για να φτιάξω το sym?? και ποσο θα την παλέψει αν συμπληρώνω λάδια και δεν το κάνω service ρε παίδες???

vagelis-
20/09/2012, 13:08
Μιλάμε για 4Τ μοτέρ, οπότε...

ισχύει!

sapila racing
20/09/2012, 13:10
esy o idios μας εσκισες κανονικά...δηλαδή μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...εδώ βλέπω να πωλείται r6 του /04 1300 euro και θα δώσω 500 για να φτιάξω το sym?? και ποσο θα την παλέψει αν συμπληρώνω λάδια και δεν το κάνω service ρε παίδες???

Δωσε καλύτερα 500 να φτιάξεις το SYM γιατί το R6 του 2004 με τα 1300 Eυρώ θέλει σίγουρα άλλα 1500. Στο υπογράφω αυτό.
Κι αυτός που σου είπε 180 Ευρω εννοούσε να του δώσεις τα λεφτά να το κρατησει λιγο στο μαγαζι του να το κοιταζει. ;).

OldMan
20/09/2012, 13:11
Το μηχανάκι σου έχει "κεραμική" επίστρωση κυλίνδρου, οπότε ΞΕΧΝΑ το ρεκτιφιέ..

Επειδή είναι 4Τ, μάλλον το πρόβλημα περιορίζεται στην μπιέλα και στο ελατήριο απόξεσης λαδιού του πιστονιού (εφόσον λες οτι καις λάδια..)
(χωρίς να αποκλείουμε "αρπαγμα" ρουλεμαν στροφάλου ή /και κομβίων ή/και πείρου πιστονιού - για βαλβίδες ας μην το σκεφτούμε ακόμη..)

Το πιο λογικό είναι να μην έχει πάθει κάτι ο κύλινδρος (είναι δύσκολο να τον "χαράξει" το ελατήριο του λαδιού)..


Αλλά, με κλειστό μοτέρ, μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε..:(

byron
20/09/2012, 13:12
και ποσο θα την παλέψει αν συμπληρώνω λάδια και δεν το κάνω service ρε παίδες???

Καμμιά, δυό βδομάδες....αλλά φρόντισε να μην είσαι πάνω όταν εγκαταλείψει τον μάταιο τούτο κόσμο.

alex14
20/09/2012, 13:13
Δεν ξερω κατα ποσο παιρνει ρεκτιφιε ο κυλινδρος του sym. Νομιζω εχει αυτες τις επιστρωσεις nicasil κτλ πως διαλο τις λενε.

OldMan
20/09/2012, 13:16
και ποσο θα την παλέψει αν συμπληρώνω λάδια και δεν το κάνω service ρε παίδες???
Αν αγνοήσουμε τα πιθανά πρόστιμα (λόγω ρύπανσης) και δεν σε καρφώσουμε που μαμάς τον αέρα που αναπνέουμε όλοι μας (καθώς και τα ραπανάκια που τρώμε), υπολόγισε το κόστος του λαδιού μαζί με 1-2 μπουζί τον μήνα και κάνε τα κουμάντα σου...

nassosxlvbros
20/09/2012, 13:20
Με απλά Ελληνικά,με την έλλειψη λαδιού δυστυχώς καταστρέφονται ΠΟΛΛΑ πράγματα μαζί και χρειάζονται όλα επιδιόρθωση... (ρεκτιφιέ) και αλλαγή (πιστόνια-μπιέλες-ρουλεμάν-φλάντζες κλπ κλπ Άρα έχεις να πληρώνεις ΚΑΙ πολλά σε ανταλλακτικά αλλά και σε εργασία...:(
Την επόμενη φορά να τσεκάρεις λάδια και λοιπά ζουμιά και να μην περιμένεις από κανέναν να το κάνει για σένα...Η καλή λειτουργία του οχήματος είναι ευθύνη του οδηγού...;)

vagelis-
20/09/2012, 13:37
Δωσε καλύτερα 500 να φτιάξεις το SYM γιατί το R6 του 2004 με τα 1300 Eυρώ θέλει σίγουρα άλλα 1500. Στο υπογράφω αυτό.
Κι αυτός που σου είπε 180 Ευρω εννοούσε να του δώσεις τα λεφτά να το κρατησει λιγο στο μαγαζι του να το κοιταζει. ;).

Τελικά ήταν λάθος μου και είναι 1800. Σου δίνω link αλλα μη μου την πάρεις πρώτος :P http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2732978/ Είναι λαυράκι ρε...αμα είναι καλα μηχανικά όλα τα άλλα στρώνουν....

Ρε παιδιά τώρα στο θέμα μας....Το ξέρω οτι ήταν καθαρά και μόνο δικό μου λάθος αλλα έγινε... φιλε baron το πρόβλημα το έχει απο το καλοκαίρι κι ακόμα είναι comple(λέμε τώρα)
Άμα τα έξοδα βγαίνουν τόσα πολά με λάδια,μπουζιά κλπ τι φαση? Πέταμα??? Να το αφήσω έτσι μέχρι να πεθάνει? να μην ξαναπαάρει ποτέ?? :(

sapila racing
20/09/2012, 13:43
Τελικά ήταν λάθος μου και είναι 1800. Σου δίνω link αλλα μη μου την πάρεις πρώτος :P http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2732978/ Είναι λαυράκι ρε...αμα είναι καλα μηχανικά όλα τα άλλα στρώνουν....

Ρε παιδιά τώρα στο θέμα μας....Το ξέρω οτι ήταν καθαρά και μόνο δικό μου λάθος αλλα έγινε... φιλε baron το πρόβλημα το έχει απο το καλοκαίρι κι ακόμα είναι comple(λέμε τώρα)
Άμα τα έξοδα βγαίνουν τόσα πολά με λάδια,μπουζιά κλπ τι φαση? Πέταμα??? Να το αφήσω έτσι μέχρι να πεθάνει? να μην ξαναπαάρει ποτέ?? :(

Αυτό το R6 θελει πανω απο 2000 για να γίνει μηχανάκι, ξεχνα το καλύτερα.
Εγω πήρα για την πίστα R6 2004 σε τζαμι κατασταση αλλά παλι ηθελε 800 σε ανταλλακτικά/αναλώσιμα.

Ισως η καλυτερη λυση ειναι να καβαλας το SYM μεχρι να πεθανει, απλά εχε στο νού σου οτι καμμια μερα μπορεί να κανει ΚΡΑΟΥ εκει που πας χαλαρα.

nassosxlvbros
20/09/2012, 14:01
Tι λέτε ρε παιδιά...αυτό τo R6 θέλει άλλο ένα ίδιο για να γίνει μηχανάκι....το ότι παίρνει μπρός δε λέει τίποτα...προσέξτε πως α) λείπουν τα όργανα β) έχει τυλίξει πατσαβούρα στο αριστερό καλάμι γιατί μάλλον χάνει λάδια...και δε ξέρουμε τι άλλο θα θέλει...
Μάλλον με κάτι περισσότερο από 3χίλιαρο σε ανταλλακτικά έρχεται...;)

Βαγγέλη μην μπερδεύεις τη βούρτσα με το R6 της πο____ς...το ότι βρίσκεις φτηνό κάτι και θέλει τα ίδια σχεδόν λεφτά για αγορά από τη δική σου επισκευή δεν είναι και βέβαιο ότι θα περπατάει στο δρόμο σωστά...μη μπαίνεις σε αυτή τη (παρα)λογική...

VASOS
20/09/2012, 16:02
Ρε συ κοιτάζεις αυτό το χρέπι? Θα τρελλαθούμε τελείως μου φαίνεται :confused:

vaska
20/09/2012, 16:27
Ο αδερφός μου έκανε την ίδια εξυπνάδα με σένα σε sym 200 evo2. Ανταλλακτικά πήρα από εδώ (http://www.e-shopmotoparts.gr/AdvancedSearchResult.aspx?CategoryIDs=332) (πολύ καλές τιμές - η αντιπροσωπεία στην Πάτρα ζητούσε τα διπλάσια ακριβώς, και πολύ εξυπηρετικό το παλικάρι) και μαζί με λάδια ξύδια και χωρίς εργασία (του πέρασα εγώ τα καινούρια πράγματα) πήγαμε κοντά στο 350άρι αν θυμάμαι καλά. Οπότε τα 500 μου φαίνονται μια χαρά. Και πού 'σαι, επισκεύασε το δικό σου και μην κοιτάς τέτοια μηχανάκια σαν αυτό που έβαλες στο λίνκ.



edit

μετά από επικοινωνία με τον πληρωτή, τ' ανταλλακτικά πήγαν βαριά 280€, οπότε ψάξου λίγο.

vagelis-
21/09/2012, 11:32
Αυτό το R6 θελει πανω απο 2000 για να γίνει μηχανάκι, ξεχνα το καλύτερα.
Εγω πήρα για την πίστα R6 2004 σε τζαμι κατασταση αλλά παλι ηθελε 800 σε ανταλλακτικά/αναλώσιμα.

Ισως η καλυτερη λυση ειναι να καβαλας το SYM μεχρι να πεθανει, απλά εχε στο νού σου οτι καμμια μερα μπορεί να κανει ΚΡΑΟΥ εκει που πας χαλαρα.

nassosxlvbros και sapila racing ξέρω ρε παιδιά..προφανώς και δεν είναι έτοιμο το εργαλείο... αλλα είναι διαφορετικό πράγμα να έχεις ένα μηχάνημα που ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ και σιγά σιγά να το χτίσεις όμορφα( που σίγουρα 8α πάρει 2-3 χιλιάρικα για σωστά ανταλλακτικά) και άλλο να έχεις ένα μηχανάκι που δεν θα ξέρεις πότε θα σε αφήσει.... και επι τη ευκαιρία μιάς και όπως είπα και στην αρχή δεν είμαι και πολύ σχετικός (ακόμα) τι μπορεί να θέλει δηλαδή αυτή η r6 που να επείγει αν υποθέσεις οτι την αγοράζει κανείς?? ας απαριθμήσει κάποιος απο την πιο απλή μέχρι και μια ακραία περίπτωση.και κάτι ακόμα. λέγοντας ΚΡΑΟΥ εννοείς απλά θα σβήσει η παίζει να με πετάξει κιόλας?


Ο αδερφός μου έκανε την ίδια εξυπνάδα με σένα σε sym 200 evo2. Ανταλλακτικά πήρα από εδώ (http://www.e-shopmotoparts.gr/AdvancedSearchResult.aspx?CategoryIDs=332) (πολύ καλές τιμές - η αντιπροσωπεία στην Πάτρα ζητούσε τα διπλάσια ακριβώς, και πολύ εξυπηρετικό το παλικάρι) και μαζί με λάδια ξύδια και χωρίς εργασία (του πέρασα εγώ τα καινούρια πράγματα) πήγαμε κοντά στο 350άρι αν θυμάμαι καλά. Οπότε τα 500 μου φαίνονται μια χαρά. Και πού 'σαι, επισκεύασε το δικό σου και μην κοιτάς τέτοια μηχανάκια σαν αυτό που έβαλες στο λίνκ.

vaska ευχαριστώ ρε φίλε για τη συμβουλή αλλα και πάλι αντιμετωπίζω κάποια προβληματάκια...μην ξεχνάς οτι ακόμα δεν ξέρω τι έχει πάθει...πρέπει να ανοιχτεί το μοτέρ..και τι μου προτίνεις?να πάρω ανταλλακτικά πιο φθηνά και να του το πάω να το κανονίσει η να το κάνω μόνος μου? γίνεται μόνος?? γιατι πιο πριν μου είπαν οτι δεν παίζει....

ty all για τη βοήθεια guyz!! god bless you while riding...

mankam
21/09/2012, 14:02
vaska ευχαριστώ ρε φίλε για τη συμβουλή αλλα και πάλι αντιμετωπίζω κάποια προβληματάκια...μην ξεχνάς οτι ακόμα δεν ξέρω τι έχει πάθει...πρέπει να ανοιχτεί το μοτέρ..και τι μου προτίνεις?να πάρω ανταλλακτικά πιο φθηνά και να του το πάω να το κανονίσει η να το κάνω μόνος μου? γίνεται μόνος?? γιατι πιο πριν μου είπαν οτι δεν παίζει....

ty all για τη βοήθεια guyz!! god bless you while riding...
σου εχουν απαντησει και ποιο πανω ο βαθμος δυσκολιας δεν σου επιτρεπει να το κανεις μονος σου,χωρια τα εργαλεια που θα πρεπει να παρεις και εχουν κοστος.
Διαγνωση ακριβης και τα ανταλλακτικα που χρειαζεσαι χωρις να ανοιχτει το μοτερ σου δεν γινεται,ψαξου για ενα τιμιο συνεργειο,κυριως απο συστασεις , στο θεμα των ανταλλακτικων μπορεις να γλυτωσεις αρκετα αν το κοιταξεις καλα.
Συμφωνω οτι αξιζει να φτιαξεις την μοτοσυκλετα σου,οσο για αυτο που αναφερεις στο car σε περιμενουν μεγαλοι μπελαδες αν το παρεις...

nassosxlvbros
21/09/2012, 14:36
nassosxlvbros και sapila racing ξέρω ρε παιδιά..προφανώς και δεν είναι έτοιμο το εργαλείο... αλλα είναι διαφορετικό πράγμα να έχεις ένα μηχάνημα που ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ και σιγά σιγά να το χτίσεις όμορφα( που σίγουρα 8α πάρει 2-3 χιλιάρικα για σωστά ανταλλακτικά) και άλλο να έχεις ένα μηχανάκι που δεν θα ξέρεις πότε θα σε αφήσει.... και επι τη ευκαιρία μιάς και όπως είπα και στην αρχή δεν είμαι και πολύ σχετικός (ακόμα) τι μπορεί να θέλει δηλαδή αυτή η r6 που να επείγει αν υποθέσεις οτι την αγοράζει κανείς?? ας απαριθμήσει κάποιος απο την πιο απλή μέχρι και μια ακραία περίπτωση.και κάτι ακόμα. λέγοντας ΚΡΑΟΥ εννοείς απλά θα σβήσει η παίζει να με πετάξει κιόλας?



vaska ευχαριστώ ρε φίλε για τη συμβουλή αλλα και πάλι αντιμετωπίζω κάποια προβληματάκια...μην ξεχνάς οτι ακόμα δεν ξέρω τι έχει πάθει...πρέπει να ανοιχτεί το μοτέρ..και τι μου προτίνεις?να πάρω ανταλλακτικά πιο φθηνά και να του το πάω να το κανονίσει η να το κάνω μόνος μου? γίνεται μόνος?? γιατι πιο πριν μου είπαν οτι δεν παίζει....

ty all για τη βοήθεια guyz!! god bless you while riding...

Βαγγέλη για να κάνεις αυτό το τάφο εεε,R6 να πάει σωστά μπορεί να χρειαστείς τα πάντα: από μοτέρ μέχρι λάστιχα,ήτοι χοντρικά ένα R6 ακόμα...
όσο για το SYM αν κάνει κράου εξαρτάται που θα σε βρεί το κακό: στην Αττική οδό με 50-80 ή στο φανάρι και ρελαντί...όπως και νάναι είναι επικίνδυνο...

Αν πιάνουν τα χέρια σου άρχισε να λύνεις πλαστικά,βρες τι χρειάζεται ,στείλε αν χρειαστεί το κύλινδρο για ρεκτιφιέ και ξεκίνα δέσιμο (και στρώσιμο) μετά...Αν δε το έχεις το σπορ μάζευε χρήμα για την επισκευή...οτιδήποτε μεσοβέζικο παίζει να σου κοστίσει περισσότερο στο τέλος...;)

vaska
21/09/2012, 17:08
Βαγγέλη για να κάνεις αυτό το τάφο εεε,R6 να πάει σωστά μπορεί να χρειαστείς τα πάντα: από μοτέρ μέχρι λάστιχα,ήτοι χοντρικά ένα R6 ακόμα...
όσο για το SYM αν κάνει κράου εξαρτάται που θα σε βρεί το κακό: στην Αττική οδό με 50-80 ή στο φανάρι και ρελαντί...όπως και νάναι είναι επικίνδυνο...

Αν πιάνουν τα χέρια σου άρχισε να λύνεις πλαστικά,βρες τι χρειάζεται ,στείλε αν χρειαστεί το κύλινδρο για ρεκτιφιέ και ξεκίνα δέσιμο (και στρώσιμο) μετά...Αν δε το έχεις το σπορ μάζευε χρήμα για την επισκευή...οτιδήποτε μεσοβέζικο παίζει να σου κοστίσει περισσότερο στο τέλος...;)


Το μηχανάκι σου έχει "κεραμική" επίστρωση κυλίνδρου, οπότε ΞΕΧΝΑ το ρεκτιφιέ..

Επειδή είναι 4Τ, μάλλον το πρόβλημα περιορίζεται στην μπιέλα και στο ελατήριο απόξεσης λαδιού του πιστονιού (εφόσον λες οτι καις λάδια..)
(χωρίς να αποκλείουμε "αρπαγμα" ρουλεμαν στροφάλου ή /και κομβίων ή/και πείρου πιστονιού - για βαλβίδες ας μην το σκεφτούμε ακόμη..)

Το πιο λογικό είναι να μην έχει πάθει κάτι ο κύλινδρος (είναι δύσκολο να τον "χαράξει" το ελατήριο του λαδιού)..


Αλλά, με κλειστό μοτέρ, μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε..:(


Δεν μπορεί να κάνει ρεκτιφιέ λέμε.

Cpt. Haddock
21/09/2012, 17:11
[...]

Αδερφε, τα διαβαζεις αυτα που σου γράφουν οι αλλοι, ή τζαμπα τα γράφουν?

vagelis-
21/09/2012, 21:43
Βαγγέλη για να κάνεις αυτό το τάφο εεε,R6 να πάει σωστά μπορεί να χρειαστείς τα πάντα: από μοτέρ μέχρι λάστιχα,ήτοι χοντρικά ένα R6 ακόμα...
όσο για το SYM αν κάνει κράου εξαρτάται που θα σε βρεί το κακό: στην Αττική οδό με 50-80 ή στο φανάρι και ρελαντί...όπως και νάναι είναι επικίνδυνο...

Αν πιάνουν τα χέρια σου άρχισε να λύνεις πλαστικά,βρες τι χρειάζεται ,στείλε αν χρειαστεί το κύλινδρο για ρεκτιφιέ και ξεκίνα δέσιμο (και στρώσιμο) μετά...Αν δε το έχεις το σπορ μάζευε χρήμα για την επισκευή...οτιδήποτε μεσοβέζικο παίζει να σου κοστίσει περισσότερο στο τέλος...;)

ty φιλε για τις πληροφοριες και για τη βοήθεια. το παω τότε σε συνεργείο να μου το ανοιξει και απο κει και περα βλεπουμε... θα ενημερώσω για νεότερα!!


Αδερφε, τα διαβαζεις αυτα που σου γράφουν οι αλλοι, ή τζαμπα τα γράφουν?

ναι ρε αγορινα...


ty παιδες...θα ενημερώσω μετα το άνοιγμα...