PDA

View Full Version : Κάτι για τα πόδια



zanny
23/09/2005, 09:35
Μπορείτε να μου πείτε τι κυκλοφορεί για να φοριέται πάνω από τα παπούτσια σε περίπτωση κατακλυσμού?

crs-k
23/09/2005, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από zanny
Μπορείτε να μου πείτε τι κυκλοφορεί για να φοριέται πάνω από τα παπούτσια σε περίπτωση κατακλυσμού?


Μποτες! :winka: :D

derd
23/09/2005, 09:49
υπαρχουν 'γκετες' οι οποιες φοριουνται πανω απο το παπουτσι και ανοιγοκλεινουν με 'κριτς - κρατς' και εχουν δικη τους σολα(!). Πολυ καλη λυση την οποια την χρησιμοποιουσα αρκετα. Τωρα προτιμω της μποτες σε βροχερο καιρο και 'καβα' τις γκετες σε περιπτωση ξαφνικης κακοκαιριας . Γυρω στα 15€

zanny
23/09/2005, 12:07
Ευχαριστώ παιδιά..
Θα πάρω κανα ζευγαράκι γιατί χθες έφαγα τα πόδια μου από την βρόχα..:D

SOTOS80
09/02/2012, 12:16
Έχει τύχει κανείς σας να δοκιμάσει αυτά?

http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=6335

Χρησιμοποιώ γκέτες απλά τα είδα και αναρωτιέμαι μήπως πιάνουν λιγότερο χώρο στην μπαγκαζιέρα.

nikos_abel
09/02/2012, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από zanny
Μπορείτε να μου πείτε τι κυκλοφορεί για να φοριέται πάνω από τα παπούτσια σε περίπτωση κατακλυσμού?

Απάντηση


247014

TheFace
09/02/2012, 13:04
Αδιαβροχες γκετες... εχουν 20-30 ευρω αναλογωσ ποιοτητας/μαρκας. :wave2:

SOTOS80
09/02/2012, 13:06
Το θέμα το ξέθαψα για να μην ανοίγω καινούριο. Το ερώτημα είναι άν έχει δέι κανεις τα συγκεκριμένα που postαρω.

http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=6335

dim40
09/02/2012, 15:47
25 ευρω πητα γκετες με φερμουαρ και χρατς απο πανω . απο το στοκ στη πετρου ραλλη. .ειχα σα αυτο της φωτο μαλιστα το ειχα παρει απο το ιδιο μαγαζι και μου εβγαινε η πιστη στο βαλε βγαλε.

SOTOS80
09/02/2012, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dim40
25 ευρω πητα γκετες με φερμουαρ και χρατς απο πανω . απο το στοκ στη πετρου ραλλη. .ειχα σα αυτο της φωτο μαλιστα το ειχα παρει απο το ιδιο μαγαζι και μου εβγαινε η πιστη στο βαλε βγαλε.

Γκέτες έχω κι εγώ και ειμαι ευχαριστημένος. Ο μόνος μου προβληματισμός είναι μήπως με αυτά γλιτώσω λίγο χώρο απο την μπαγκαζιέρα επειδή φαίνονται πιο εύκαμπτα. Μπαίνουν πάνω απο αθλητικά παπούτσια?

daz
09/02/2012, 19:18
Αν έχεις περιορισμένο χώρο πάρε γκέτες χωρίς δικό τους πάτο. Έχουν μόνο μπροστά ένα κομάτι σκληρό πλαστικό και όταν διπλώνονται πιάνουν ελάχιστο χώρο. Λιγότερο από το ένα σου αδιάβροχο διπλωμένο.

http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=101

dim40
09/02/2012, 21:41
εγω τις φοραω πανω απο μποτακια που ειναι πιο ογκωδη απο τα αθλητικα. εχει και χωρις πατο

panastex
10/02/2012, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από SOTOS80
Το θέμα το ξέθαψα για να μην ανοίγω καινούριο. Το ερώτημα είναι άν έχει δέι κανεις τα συγκεκριμένα που postαρω.

http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=6335


Τις είχα πάρει το 90 για ταξιδιωτική χρήση (τις φορούσα, όταν χρειαζόταν, πάνω από στρατιωτική μπότα)
Τα +:
• είναι 100% αδιάβροχες και πολύ ανθεκτικές
• πιάνουν ελάχιστο χώρο
• πλένονται και καθαρίζονται πανεύκολα
• μπαίνουν πάνω από κάθε παπούτσι
Τα - :
• δύσκολες στο βάλε βγάλε
• τα πόδια ιδρώνουν έντονα μετά από πολύωρη χρήση
• δεν είναι για πολύ περπάτημα
Κατά τη γνώμη μου, σαν λύση ανάγκης, είναι καλύτερες από τις γκέτες (τις έχω δοκιμάσει και αυτές) και αυτό λόγο πρακτικότητας. Σκέψου ότι τις κουβαλάω ακόμα μαζί μου όταν ταξιδεύω με συνεπιβάτη.
Η σωστή όμως λύση είναι αδιάβροχες μπότες μηχανής (αυτές χρησιμοποιώ από το 95 και μετά).
Είναι ακριβές, το ξέρω, αλλά τις παίρνεις μία φορά και τα ξεχνάς όλα.

:wave2:

Africaptan
10/02/2012, 14:28
Εγω τις γκετες τις θεωρω παρα πολυ επικινδυνες.

SOTOS80
10/02/2012, 16:49
Εχω και μποτες αδιαβροχες αλλα και γκετες. Απλα μεσα στην Αθηνα και στο πηγαινε ελα καθε μερα στη δουλεια δεν μπορω να φοραω τις μποτες. Ο μονος λογος που σκεφτομαι για αυτες ειναι οτι βολευονται πιο ευκολα στην βαλιτσα σε σχεση με τις γκετες με full σολα που εχω τωρα.

daz
10/02/2012, 17:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από SOTOS80
Εχω και μποτες αδιαβροχες αλλα και γκετες. Απλα μεσα στην Αθηνα και στο πηγαινε ελα καθε μερα στη δουλεια δεν μπορω να φοραω τις μποτες. Ο μονος λογος που σκεφτομαι για αυτες ειναι οτι βολευονται πιο ευκολα στην βαλιτσα σε σχεση με τις γκετες με full σολα που εχω τωρα.

Δεν μπορώ να καταλάβω! Αυτά που πόσταρες δεν έχουν σόλα?
Υπάρχουν γκέτες χωρίς καθόλου σόλα. Ένα ναιλον είναι με λάστιχο στο πίσω μέρος και ένα κομματάκι σκληρού πλαστικού που αγκαλιάζει τη μύτη του παπουτσιού μπροστά.
Διπλώνονται και γίνονται μια σταλιά.

Αυτά που πόσταρες είναι μεν από λατέξ, αλλά ο πάτος λες να είναι τόσο μαλακός?

Μάντεψε τι έχω μέσα σε ένα παλιό τσαντάκι μπράτσου του μοτο. :ninja:


247155

daz
10/02/2012, 17:34
Λιγότερο χώρο πιάνουν μόνο οι σακούλες απ' τα jumbo :winka:


247157

SOTOS80
10/02/2012, 17:46
Υπαρχουν γκετες που εχουν μιση σολα μονο στην μυτη του παπουτσιου με λαστιχο πισω, υπαρχουν οι αλλες που ειναι ολοκληρος ο πατος σολα και διπλωνουν μεν αλλα πιανουν περισσοτερο χωρο και ειναι και αυτα που ποσταρα στο link οπου ειναι ολο λαστιχο χωρις φερμουαρ με ολοκληρο τον πατο σολα αλλα πιο ευκαμπτες. Αυτες που εχω τωρα ειναι με ολοκληρο τον πατο που διπλωνουν αλλα ο πατος δεν διπλωνει με αποτελεσμα να πιανουν χωρο.

daz
10/02/2012, 18:05
Ο πάτος λες να είναι τόσο λεπτός? Άντε και να διπλώνει εύκολα σε αυτά που λες. Θα είναι τόσο λεπτός όσο ο μη πάτος?

Άσε που αν δεν είναι σκληρός δύο φορές να πας απ' την μηχανή σου στο ΑΤΜ χωρίς να τις βγάλεις θα χαλάσει.

panastex
16/02/2012, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από daz
Ο πάτος λες να είναι τόσο λεπτός? Άντε και να διπλώνει εύκολα σε αυτά που λες. Θα είναι τόσο λεπτός όσο ο μη πάτος?

Άσε που αν δεν είναι σκληρός δύο φορές να πας απ' την μηχανή σου στο ΑΤΜ χωρίς να τις βγάλεις θα χαλάσει.

Όσο και να σου φαίνεται περίεργο, ο πάτος είναι τόσο λεπτός και εύκαμπτος όσο και η υπόλοιπη γκέτα. Έχει δε και ιδική κατεργασία ώστε να είναι αντιολισθητικός αλλά και ανθεκτικός στο περπάτημα (μιλάμε πάντα για μετακινήσεις ανάγκης, όχι βόλτες).
Όπως είπα και παραπάνω τις έχω 20+ χρόνια χωρίς να έχουν πάθει κάτι. :winka:

ptc
18/05/2020, 07:41
Έχει κανείς τις γκέτες με σόλα της Tucano Urbano; Κανένα παράπονο;

https://www.skroutz.gr/s/9911141/Tucano-Urbano-Shoe-Cover-With-Side-Zip.html

Parking
18/05/2020, 10:03
Έχει κανείς τις γκέτες με σόλα της Tucano Urbano; Κανένα παράπονο;

https://www.skroutz.gr/s/9911141/Tucano-Urbano-Shoe-Cover-With-Side-Zip.html

Αν και υπάρχουν και φθηνότερες που κάνουν τη δουλειά τους είχα και είναι μια χαρά.
Να θυμάσαι όμως ένα πράγμα για να μη λες μετά ότι φταίνε οι γκέτες
Οι γκέτες μπαίνουν κάτω από το αδιάβροχο παντελόνι.
δηλαδή το παντελόνι σκεπάζει τη γκέτα ως τον αστράγαλο.
Δεν βάζεις το παντελόνι μέσα στη γκέτα
Αλλιώς μπάζουν από πάνω και κάνεις ποδόλουτρο.

Bowleno
18/05/2020, 11:21
Έχει κανείς τις γκέτες με σόλα της Tucano Urbano; Κανένα παράπονο;

https://www.skroutz.gr/s/9911141/Tucano-Urbano-Shoe-Cover-With-Side-Zip.html

Τις έχω εγώ αγορασμένες πριν 6-7 χρόνια, άριστες δεν έχω πάρει ποτέ νερό ακόμα και σε βούτηγμα σε "τοπική λίμνη" (α.κ.α λακκούβα)
Αρκεί να τις βάζεις όπως περιγράφεται παρακάτω



Να θυμάσαι όμως ένα πράγμα για να μη λες μετά ότι φταίνε οι γκέτες
Οι γκέτες μπαίνουν κάτω από το αδιάβροχο παντελόνι.
δηλαδή το παντελόνι σκεπάζει τη γκέτα ως τον αστράγαλο.
Δεν βάζεις το παντελόνι μέσα στη γκέτα
Αλλιώς μπάζουν από πάνω και κάνεις ποδόλουτρο.

ptc
18/05/2020, 11:30
Σουπερ, σας ευχαριστω! :beer: