PDA

View Full Version : Dοοhan-Rossi και λοιποι μικροί θεοί



Σελίδες : [1] 2 3

stratosZX10
06/05/2007, 20:51
απο την μια ο doohan για μενα ο καλυτερος αναβατης που περασε ποτε
απο τα motogp ανεξαρτήτως κυβικων.... the drift master.......

και απο την αλλη ο συγχρονος κορυφαιος οδηγος valentino rossi......

και οι δυο κορυφαιοι αλλα οπως σε ολα στην ζωη κατα με παντα υπαρχει ενας
και μοναδικος σε ολα τα επιπεδα............

ποιος???????????????


87320

ASTRAKITCAR
06/05/2007, 22:10
o ενας αιωνιο παιδι ο αλλος αιωνιος καβγατζης..

ο ενας μιλαει πολυ ο αλλος καθολου...

και οι δυο ξερουν να στηνουν καλα τα εργαλεια τους..

εγω λεω εκαστος στο ειδος του.

μου αρεσει ο αυστραλος αν και τον προλαβα στα τελευταια του...

ηθελα να ξερω περισσοτερα στοιχεια για αυτον.υπαρχει καποιο βιβλιο?

καποια πραγματα ξερεις να γραψεις για τον Αυστραλο?καποιοες ατακες ή περιστατικα?

stratosZX10
06/05/2007, 22:22
υπαρχει ενα βιβλιο που λεγεται ''the thunder from down under''
αλλα δεν βγηκε στα ελληνικα......

ο doohan οταν ειχε πεσει και ειχε σπασει 2 δαχτυλα του δεξιου
χεριου του αν δεν κανω λαθος, του ειπαν οι γιατροι να μην τρεξει στον αγωνα,
αλλα αυτος τους ειπε καλυτερα να του τα κοψουν παρα να μην τρεξει.
αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι ηταν ενας αληθινος RACER.


87329

ASTRAKITCAR
06/05/2007, 22:35
καπου ειχα διαβασει του ειχαν ενα μηχανακι με κατι αλλαγες επανω,πρωτοποριακες για την εποχη αλλα εκανε καλυτερα γυρολογια με την παλια εκδοση...

δεν ξερω αν ειχε να κανει με μοτερ ή με αναρτησεις αυτη η αλλαγη....

stratosZX10
06/05/2007, 22:51
η honda τοτε εβγαζε την 500αρα μηχανη με δυο κινητηρες,
ο ενας λεγοταν bigbang και ο αλλος screamer.
ο bigbang ηταν πιο ομαλος για πιο στρωτη οδηγηση και οχι τρελη δυναμη,
ο screamer ηταν το απολυτο μοτερ,δυνατο, αποτομο, ηθελε πραγματικα χερια
για να παει καλα.
ολοι οι οδηγοι της honda τοτε ειχαν οδηγησει τα μηχανακια και με τις 2 εκδοσεις
για να αποφασισουν μονοι τους με πια θελουν να τρεχουν στο πρωταθλημα,
οταν τελειωσαν οι δοκιμες ολοι κατεβαιναν τρομαγμενοι απο την μηχανη
με το screamer μοτερ και ελεγαν πως παει ετσι, δεν μπορουμε να το οδηγησουμε
τρωει τα λαστιχα για πλακα κτλπ.
ο μοναδικος που οταν κατεβηκε απο την μηχανη με το screamer μοτερ και ειπε
τι φοβερη μηχανη ειναι αυτη ηταν o BIG MIK DOOHAN......

για την ιστορια αναφερω οτι και ο rossi οταν πηγε στην honda και στα 500αρια οδηγησε
και τα 2 μηχανακια για να διαλεξει και αυτος, το πρωτο πραγμα που ειπε οταν κατεβηκε
απο την μηχανη με το screamer Μοτερ ειπε μια λεξη..... FUCK.......
και διαλεξε την μηχανη με τον bingbang.

Υ.Γ ακομα και τωρα οι οδηγοι της honda οδηγουν με μοτερ bingbang...........


87355

DimChios
07/05/2007, 03:32
Όσων αφορά τον τίτλο σου... :)

Είναι σαν να λέμε: Senna vs Shumacher or something like that!

Διαφορετικά πράγματα και εποχές πιστεύω!

:wave2:

Brolas
07/05/2007, 03:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Όσων αφορά τον τίτλο σου... :)

Είναι σαν να λέμε: Senna vs Shumacher or something like that!

Διαφορετικά πράγματα και εποχές πιστεύω!

:wave2: +1 Δεν μπορεί να υπάρξει σύγκριση σε δύο τέτοιους αναβάτες.Η αξία τους είναι τεράστια!:beer:

Innersense
07/05/2007, 05:29
μην γελιόμαστε οι συγκρίσεις είναι αναπόφευκτες... γίνονται και θα γίνονται πάντα...

δεν ξέρω αν ο Rossi άξιζε να πάρει πέρσι το πρωτάθλημα η όχι τελικά, πάντως σίγουρα έχασε απο μόνος του την ευκαιρία να χαράξει το όνομα του με ακόμα πιο βαθιά γράμματα στο πάνθεον το καλύτερων οδηγών όλων των εποχών και να στεφθεί Βασιλιάς της MotoGP 1000 εποχής κάτι το οποίο μακροπρόθεσμα ίσως του στοιχήσει ιστορικά.

stratosZX10
07/05/2007, 22:18
δεν νομιζω να του στοιχισει, εχει γραψει μια πολυ μεγαλη σελιδα
στην ιστορια του motogp και των αγωνων μοτοσυκλετας γενικα
αυτο δεν μπορει να αλλαξει, απλως θα εκλεινε ο κυκλος των 1000
κυβικων με μοναδικο πρωταθλητη τον rossi..

giobazolias
08/05/2007, 01:55
Wayne Rayne :a013: :a013:

ισως και να εμαινε αναμεσα σε ντουχαν και ροσι, αλλα δεν προλαβε να ολοκληρωσει το εργο του!
δεν θα το μαθουμε ποτε!

EVI
08/05/2007, 02:08
εγω μονο τον ροσι εχω ''ζησει'' και μου αρεσει σε ολα του..... αλλα θα συμφωνησω με τον ντιμ παρος

αλλες εποχες αλλοι κανονισμοι αλλες μηχανες γενικα ολα αλλα...............


:smokin:

mats8282
08/05/2007, 10:42
Εμενα μου αρεσουν οι πιο παλιοι οδηγοι σε ολα τα αθληματα...Οχι παλιοι πριν 10-15 χρονια...Μιλαω ειδικα για την δεκαετια του 70 αρχες 80...Τοτε που τα αλογα αρχισαν να γινονται πααρα πολλα(ειδικα 80ς) και επρεπε να εισαι τρελος να οδηγεις σε αγωνες.....

Αναρτησεις της <<πλακας>> και ιπποδυναμεις μεγαλυτερες απο τις σημερινες(αυτ/τα) η απλα μεγαλες για τις μοτο(καπου ειχα διαβασει μια συνεντευξη,μου διαφευγει το ονομα,οτι βαζανε μολυβι στο μπροστινο μπας και γινει πιο προβλεψιμη λεει η μηχανη(1970ς))

Ο Rossi αμα ειπε αυτο για την μοτο ο Schumi οταν πηρε μια βολτα μια Ferrari του 80 με το turbo και την τετραψηφια ιπποδυναμη,το χειροκινητο κιβωτιο και την απουσια ηλεκτρονικων ειπε απλα εγω δεν το οδηγουσα αυτο το πραγμα σε αγωνα...

Ποσοι σημερινοι αναβατες-οδηγοι νομιζετε θα οδηγουσαν σε αγωνα MotoGP-F1-GroupB κτλ κτλ σε συνθηκες αγωνα(ποσοι θα ειχαν την βαρβατιλα(@@)).....Για motoGP...Ο Doohan σιγουρα..Βγαζει αυτην την τρελα,την βαρβατιλα..Ο Rossi ισως....Τρελα βγαζει....Βαρβατιλα οχι....

Γνωμη μου :)

DimChios
08/05/2007, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Εμενα μου αρεσουν οι πιο παλιοι οδηγοι σε ολα τα αθληματα...Οχι παλιοι πριν 10-15 χρονια...Μιλαω ειδικα για την δεκαετια του 70 αρχες 80...Τοτε που τα αλογα αρχισαν να γινονται πααρα πολλα(ειδικα 80ς) και επρεπε να εισαι τρελος να οδηγεις σε αγωνες.....

Αναρτησεις της <<πλακας>> και ιπποδυναμεις μεγαλυτερες απο τις σημερινες(αυτ/τα) η απλα μεγαλες για τις μοτο(καπου ειχα διαβασει μια συνεντευξη,μου διαφευγει το ονομα,οτι βαζανε μολυβι στο μπροστινο μπας και γινει πιο προβλεψιμη λεει η μηχανη(1970ς))

Ο Rossi αμα ειπε αυτο για την μοτο ο Schumi οταν πηρε μια βολτα μια Ferrari του 80 με το turbo και την τετραψηφια ιπποδυναμη,το χειροκινητο κιβωτιο και την απουσια ηλεκτρονικων ειπε απλα εγω δεν το οδηγουσα αυτο το πραγμα σε αγωνα...

Ποσοι σημερινοι αναβατες-οδηγοι νομιζετε θα οδηγουσαν σε αγωνα MotoGP-F1-GroupB κτλ κτλ σε συνθηκες αγωνα(ποσοι θα ειχαν την βαρβατιλα(@@)).....Για motoGP...Ο Doohan σιγουρα..Βγαζει αυτην την τρελα,την βαρβατιλα..Ο Rossi ισως....Τρελα βγαζει....Βαρβατιλα οχι....

Γνωμη μου :)



Πώπω, θυμάσαι το GroupB ε?! :D :rolleyes:

Εκέινο το ΘΕΪΚΟ AUDI!!! :o

Άααααααλλη φάση λέμε!

:smokin:

byron
08/05/2007, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Ποσοι σημερινοι αναβατες-οδηγοι νομιζετε θα οδηγουσαν σε αγωνα MotoGP-F1-GroupB κτλ κτλ σε συνθηκες αγωνα(ποσοι θα ειχαν την βαρβατιλα(@@)).....Για motoGP...Ο Doohan σιγουρα..Βγαζει αυτην την τρελα,την βαρβατιλα..Ο Rossi ισως....Τρελα βγαζει....Βαρβατιλα οχι....

Γνωμη μου :)

Τα μηχανοκίνητα αθλήματα, έχουν σκοπό το θέαμα τον απόλυτο χρόνο και την ασφάλεια. Οι ιπποδυνάμεις ποτέ δεν ήταν πρόβλημα να βγούν. Το θέμα είναι ότι ήταν επικίνδυνα ακόμα και για τους υπεροδηγούς.
Το Group B καλώς καταργήθηκε μετά τα ατυχήματα. Τι νόημα έχει να οδηγάς 600-700 άλογα των S4 όταν πάιζεις (κυριολεκτικά) με την ζωή σου;

Προσωπική μου άποψη ότι ο Rossi είναι ο μεγαλύτερος οδηγός που έχει περάσει απ΄την μοτοσυκλέττα.
Μπορεί να εξελίξει μια μοτό όπως ο Lawson, έχει την λύσσα για την νίκη του Shwantz, την μεθοδικότητα του Rainey και τα @@ του Doohan. :smokin:

vassilis88
08/05/2007, 12:23
απλα παλια, ηθελε πολυ περισσοτερα κιλα @@ απο τωρα.

γιατι τωρα ανοιγουν το γκαζι μες στη στροφη κ δε γινεται τπτ.στα 500 θα τρωγανε χαι-σαιντ ολο δικο τους..

οκ δε λεω πως ειναι χειροτεροι..θα προσαρμοζονταν σιγουρα δυσκολοτερα ομως..

δν ειναι το ιδιο.ποσα χαι-σαιντ βλεπουμε σημερα??μονο του στονερ θυμαμαι περσι στο μουτζελλο.

η ντριφταρισματα εστω στις εξοδους??πρεπει να παμε 2003-4 κ πισω.

τιποτα.ολα τα ηλεκτρονικα κ αναρτησεις κ μοτερ κ τα παντα εχουν εξελιχθει για να ειναι ολα πιο ευκολα.

γι αυτο παλια ξεχωριζαν οι αναβατες με @@ ευκολοτερα.γιατι δν μπορουσαν ολοι να πανε γρηγορα.

τωρα ολοι μπορουν.γι αυτο κ το εργο το ροσσι σημερα ειναι δυσκολοτερο.

johnpan
08/05/2007, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από VatosE

ο μοναδικος που οταν κατεβηκε απο την μηχανη με το screamer μοτερ και ειπε
τι φοβερη μηχανη ειναι αυτη ηταν o BIG MIK DOOHAN......


Αν δεν κάνω λάθος, όταν τον ρώτησαν αργότερα για το screamer είπε "όταν ανοίγω το γκάζι στην ευθεία, φοβάμαι για τη ζωή μου!" Τόσο δαιμονικά επιτάχυνε! :beer: :wave2: :wave2:

blueblack
08/05/2007, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Τα μηχανοκίνητα αθλήματα, έχουν σκοπό το θέαμα τον απόλυτο χρόνο και την ασφάλεια. Οι ιπποδυνάμεις ποτέ δεν ήταν πρόβλημα να βγούν. Το θέμα είναι ότι ήταν επικίνδυνα ακόμα και για τους υπεροδηγούς.
Το Group B καλώς καταργήθηκε μετά τα ατυχήματα. Τι νόημα έχει να οδηγάς 600-700 άλογα των S4 όταν πάιζεις (κυριολεκτικά) με την ζωή σου;

Προσωπική μου άποψη ότι ο Rossi είναι ο μεγαλύτερος οδηγός που έχει περάσει απ΄την μοτοσυκλέττα.
Μπορεί να εξελίξει μια μοτό όπως ο Lawson, έχει την λύσσα για την νίκη του Shwantz, την μεθοδικότητα του Rainey και τα @@ του Doohan. :smokin:


ΘΑ ΤΟΘΕΛΕ ΠΟΛΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΡΟΣΣΙ........................


D O O H A N

Άπλά...............

Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ............έκεί γύρω στό 90 κάτι...........

Οί μάγκες δέν ύπάρχουν πιά...............

ΦΟΡΑΝΕ...........ΤΡΑΚΣΙΟΝ...........ΚΟΝΤΡΟΛ...........!!!!!!!!!!

:wave2:

ASTRAKITCAR
08/05/2007, 21:33
ειναι τρελος ο Αυστραλος!

αυτος ο crivilie σε ησυχια δεν τον αφηνε...

κατι σαν schumacher-barichelo:lol:

ο ανταγωνισμος παντα καλο κανει.

stratosZX10
08/05/2007, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΘΑ ΤΟΘΕΛΕ ΠΟΛΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΡΟΣΣΙ........................


D O O H A N

Άπλά...............

Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ............έκεί γύρω στό 90 κάτι...........

Οί μάγκες δέν ύπάρχουν πιά...............

ΦΟΡΑΝΕ...........ΤΡΑΚΣΙΟΝ...........ΚΟΝΤΡΟΛ...........!!!!!!!!!!

:wave2:
ειμαι μαζι σου φιλε, ποτε δεν χωνεψα τετοια τεχνολογια ουτε στα αυτοκινητα ουτε στα μηχανακια...

blueblack
09/05/2007, 07:34
ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ..............ΝΕΟΙ ΜΟΥ.................

Όταν θά .......ΞΑΝΑΔΕΙΤΕ........ τό μηχανάκι νά................

ΣΤΡΙΒΕΙ ΔΕΞΙΑ..............ΚΑΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ..................
όπως ή φωτογραφία πού έβαλε ό φίλος..........vatosE..........

τότε έλάτε νά μιλήσουμε γιά τά σημερινά........παιδάκια μπρός στούς.......
ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ...........ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ.......!!!!!!!!!!!!!!!


:wave2:

byron
09/05/2007, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ..............ΝΕΟΙ ΜΟΥ.................

Όταν θά .......ΞΑΝΑΔΕΙΤΕ........ τό μηχανάκι νά................

ΣΤΡΙΒΕΙ ΔΕΞΙΑ..............ΚΑΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ..................
όπως ή φωτογραφία πού έβαλε ό φίλος..........vatosE..........

τότε έλάτε νά μιλήσουμε γιά τά σημερινά........παιδάκια μπρός στούς.......
ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ...........ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ.......!!!!!!!!!!!!!!!


:wave2:

iriniaa..... δεν ξέρω την ηλικία σου, αλλά έχουν δει κι άλλοι αγώνες και πριν τα 90΄s.
Κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει την αξία ενός οδηγού του μεγέθους του Mick.

- Αφού σου αρέσουν οι διδαχές όμως, ας δούμε τι έκανε ο Big Mick. Ασχετα με το ότι το ατύχημα στο Assen του στοίχισε πιθανότατα το πρωτάθλημα το 1992, το 1ο του πρωτάθλημα το πήρε 5 χρόνια μετά την είσοδο του στους αγώνες ως εργοστασιακός οδηγός του HRC (1994).

- Τα πρώτα 2 χρόνια του, όχι μόνο ήταν ασταθής και έπεφτε συχνά, συνήθιζε να παίρνει μαζί του και 2-3 άλλους, κερδίζοντας την αντιπάθεια των συναθλητών του και την ειρωνία του τύπου.

- Κανείς δεν ξέρει μεν τι εξέλιξη θα είχε χωρίς το ατύχημα, αλλά τα σοβαρά ατυχήματα ήταν συχνότατα και στους υπόλοιπους πρωταγωνιστές. Τα σπασμένα κόκκαλα ήταν πρόβλημα και του Shwantz και του Rainey, κάνοντας τον Dr.Costa τον πραγματικό πρωταγωνιστή των αγώνων.

- Τα σερί πρωταθλήματα που πήρε μετά, τα πήρε φυσικά επάξια αλλά κάνοντας περίπατο, καθώς όλοι οι αναβάτες του ύψους του είχαν σταματήσει. Οι Criville, Cadalora, Roberts Jr, Barros κλπ, ήταν σαν να λέμε Rossi - Heyden. Κατά την γνώμη μου η περίοδος 1994-2000 ήταν η πιο βαρετή περίοδος των αγώνων.

- Σε ότι αφορά τα στατιστικα νούμερα, ίσως να είναι κοντά οι δύο αναβάτες. Ο Rossi όμως έχει τίτλους στα 125-250-500-MotoGP. Και μην ξεχνάμε ότι πήρε και δύο τίτλους στα δύσκολα 500.

- Το ότι γούσταρε τα screamers αντι τα bigbang, είναι εντυπωσιακό αλλά μόνο αυτό. Μην βγάζουμε και κουλάδια όσους γούσταραν τα bigbang :eyepop:

- Traction control ή όχι, ο Rossi ήταν αυτός που απέδειξε πως ο οδηγός είναι πάνω απ΄τα ηλεκτρονικά βοηθήματα, ξεφτυλίζοντας το όπλο RCV211 και το HRC απ΄τον πρωτο του αγώνα με το σαφώς κατώτερο Μ1.

- Τα MotoGp είναι εξίσου εντυπωσιακά με τα 500. Η φωτογραφία που αναφέρεις δεν δείχνει τον τρόπο που τα οδηγούσαν. Κάποιοι οδηγοί όπως ο Doohan και ο Shwantz είχαν ένα περίεργο στυλ που φαινόταν θεαματικό. Ο Lawson, Rainey κλπ είχαν ένα συμβατικό στυλ που δεν πρόσφερε θέαμα. Δεν ευθύνονταν τα 500 για το όποιο θέαμα αλλά το στυλ οδήγησης. Αν δεις αγώνες στο Donington μεταξύ Rainey και Shwantz με τα αρχαία superbikes, θα δείς ότι οδηγούσαν εξίσου θεαματικά.
Όλοι τους και οι τότε και οι τωρα, οδηγούσαν με το πλάϊ, αφήνοντας γραμμές και με τους δύο τροχούς, και φρέναραν με τον πίσω τροχό στον αέρα.
Είναι σαν να δείχνουμε την εικόνα με τον Melandri, να βγάινει απ΄την τελευταία στροφή του Phillip Island, κάνοντας σούζες και σπινιάροντας με το ένα χέρι και να πούμε πως έτσι οδηγούνται τα Motogp.

:wave2:

reinmeister
09/05/2007, 11:36
kevin shwantz και mike "the bike" hailwood...απλα οτι πιο ταλαντουχο εχει περασει ποτε απο αγωνες μοτοσυκλεττας...

vassilis88
09/05/2007, 11:40
ενα πηρε στα gp500 srx..

παρολαυτα, δν ξερουμε τι μπορει να εκαναν οι σημερινοι νεοι αν ζουσαν τοτε..

πχ αν ο πεντροζα γεννιοταν το 70, μπορει να ειχε κανει πουτανα κ το ντουχαν κ ολους..ΠΧ λεω..

δν μπορουμε να συγκρινουμε.

ή μπορει οι τεραστιοι του παρελθοντος να ηταν γ.τ.π. σημερα..

τεσπα..

το σιγουρο ειναι οτι ο ροσσι ειναι μακραν ο κορυφαιος της τετραχρονης εποχης..(κ οχι μονο)

byron
09/05/2007, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
ενα πηρε στα gp500 srx..


Καλά ρε φιλαράκι. Από μνήμης τα γράφω, και είμαι και κάποιας ηλικίας...

Rein... +1 φίλε. Όλοι τους ήταν οδηγάρες, αλλά ο Kevin ήταν θεόμουρλος. Αν δεν κάνω λάθος διατηρούσε μέχρι πριν 2-3 χρόνια τον καλύτερο χρόνο που είχε γίνει στο Assen. Οι χρόνοι στις υπόλοιπες πίστες είχαν σπάσει προ πολλού.


Πάντως ο καλύτερος αγώνας που έχω δει ever, και είναι must για όποιον γουστάρει την ταχύτητα, είναι ο αγώνας του Philip Island το 1989. Κόλαση. Μέχρι την γραμμή του τερματισμού ο Rainey, Shwantz, Doohan, Gardner άλλαζαν θέσεις, με τον Gardner να κερδίζει, έχοντας το NSR του σώβρακο καθώς είχαν κρεμμάσει τα fairing και σερνόντουσαν στην άσφαλτο. :look:

Alki_Viades
09/05/2007, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
ενα πηρε στα gp500 srx..

παρολαυτα, δν ξερουμε τι μπορει να εκαναν οι σημερινοι νεοι αν ζουσαν τοτε..

πχ αν ο πεντροζα γεννιοταν το 70, μπορει να ειχε κανει πουτανα κ το ντουχαν κ ολους..ΠΧ λεω..

δν μπορουμε να συγκρινουμε.

ή μπορει οι τεραστιοι του παρελθοντος να ηταν γ.τ.π. σημερα..

τεσπα..

το σιγουρο ειναι οτι ο ροσσι ειναι μακραν ο κορυφαιος της τετραχρονης εποχης..(κ οχι μονο)

+2129057848

Ο καθε οδηγος τρεχει αναγκαστικα με την τεχνολογια της εποχης του, και σε καποιο βαθμο προσαρμοζεται σ'αυτην.

Αυτο που ξεχωριζει τους πρωταθλητες απο τα ταλεντα ειναι η ψυχη και το πεισμα, πραγμα που rossi, dοohan & schwantz σιγουρα το εχουν.

Θα ηταν θεικο παντως να τους βλεπαμε τωρα (ή και τοτε) ολους μαζι στην πιστα :a8: :a8:

Da.Vintage
09/05/2007, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
iriniaa..... δεν ξέρω την ηλικία σου, αλλά έχουν δει κι άλλοι αγώνες και πριν τα 90΄s.
Κανείς δεν μπορεί να αμφισβητήσει την αξία ενός οδηγού του μεγέθους του Mick.

- Αφού σου αρέσουν οι διδαχές όμως, ας δούμε τι έκανε ο Big Mick. Ασχετα με το ότι το ατύχημα στο Assen του στοίχισε πιθανότατα το πρωτάθλημα το 1992, το 1ο του πρωτάθλημα το πήρε 5 χρόνια μετά την είσοδο του στους αγώνες ως εργοστασιακός οδηγός του HRC (1994).

- Τα πρώτα 2 χρόνια του, όχι μόνο ήταν ασταθής και έπεφτε συχνά, συνήθιζε να παίρνει μαζί του και 2-3 άλλους, κερδίζοντας την αντιπάθεια των συναθλητών του και την ειρωνία του τύπου.

- Κανείς δεν ξέρει μεν τι εξέλιξη θα είχε χωρίς το ατύχημα, αλλά τα σοβαρά ατυχήματα ήταν συχνότατα και στους υπόλοιπους πρωταγωνιστές. Τα σπασμένα κόκκαλα ήταν πρόβλημα και του Shwantz και του Rainey, κάνοντας τον Dr.Costa τον πραγματικό πρωταγωνιστή των αγώνων.

- Τα σερί πρωταθλήματα που πήρε μετά, τα πήρε φυσικά επάξια αλλά κάνοντας περίπατο, καθώς όλοι οι αναβάτες του ύψους του είχαν σταματήσει. Οι Criville, Cadalora, Roberts Jr, Barros κλπ, ήταν σαν να λέμε Rossi - Heyden. Κατά την γνώμη μου η περίοδος 1994-2000 ήταν η πιο βαρετή περίοδος των αγώνων.

- Σε ότι αφορά τα στατιστικα νούμερα, ίσως να είναι κοντά οι δύο αναβάτες. Ο Rossi όμως έχει τίτλους στα 125-250-500-MotoGP. Και μην ξεχνάμε ότι πήρε και δύο τίτλους στα δύσκολα 500.

- Το ότι γούσταρε τα screamers αντι τα bigbang, είναι εντυπωσιακό αλλά μόνο αυτό. Μην βγάζουμε και κουλάδια όσους γούσταραν τα bigbang :eyepop:

- Traction control ή όχι, ο Rossi ήταν αυτός που απέδειξε πως ο οδηγός είναι πάνω απ΄τα ηλεκτρονικά βοηθήματα, ξεφτυλίζοντας το όπλο RCV211 και το HRC απ΄τον πρωτο του αγώνα με το σαφώς κατώτερο Μ1.

- Τα MotoGp είναι εξίσου εντυπωσιακά με τα 500. Η φωτογραφία που αναφέρεις δεν δείχνει τον τρόπο που τα οδηγούσαν. Κάποιοι οδηγοί όπως ο Doohan και ο Shwantz είχαν ένα περίεργο στυλ που φαινόταν θεαματικό. Ο Lawson, Rainey κλπ είχαν ένα συμβατικό στυλ που δεν πρόσφερε θέαμα. Δεν ευθύνονταν τα 500 για το όποιο θέαμα αλλά το στυλ οδήγησης. Αν δεις αγώνες στο Donington μεταξύ Rainey και Shwantz με τα αρχαία superbikes, θα δείς ότι οδηγούσαν εξίσου θεαματικά.
Όλοι τους και οι τότε και οι τωρα, οδηγούσαν με το πλάϊ, αφήνοντας γραμμές και με τους δύο τροχούς, και φρέναραν με τον πίσω τροχό στον αέρα.
Είναι σαν να δείχνουμε την εικόνα με τον Melandri, να βγάινει απ΄την τελευταία στροφή του Phillip Island, κάνοντας σούζες και σπινιάροντας με το ένα χέρι και να πούμε πως έτσι οδηγούνται τα Motogp.

:wave2:

Σωστός παντού!
+1

Da.Vintage
09/05/2007, 13:19
Και αν ο Rossi είχε γεννηθεί το '70?
Και αν ο Doohan έτρεχε τώρα στη θέση του Rossi?

Και αν η γιαγιά μου είχε @@ θα ήταν παππούς!

Γιατί μιλάμε υποθετικά και συγκρίνουμε καταστάσεις που δεν συγκρίνονται!!!

Και οι 2 είναι Legends της εποχής τους
Rossi you are Mythos!
Doohan you are Mythos!


O κάθε οδηγός προσαρμόζεται στα δεδομένα και την τεχνολογία της εποχής του!

Και ο Rossi στη θέση του Doohan ίσως να τα πήγεναι το ίδιο καλά ίσως και χειρότερα! Ποτέ δε θα το μάθουμε!

Και εγώ είμαι κατά των ηλεκτρονικών βοηθημάτων, αλλά στην εξέλιξη των motogp και των απίστευτων χρόνων που σε κάθε αγώνα κατεβαίνουν, έχουν παίξει μεγάλο ρόλο! Το MOTOGP είναι αγώνας ταχύτητας και όχι αγώνας επίδειξης drift! Γι'αυτό υπάρχει το freestyle motocross & supermoto!

Μην νομίζεται οτι ο Rossi γουστάρει κάθε φορά που ανοίγει το γκάζι να περνάει απο μία ηλεκτονική επιτροπή η κρίση του, και να του λέει: "Νομίζω οτι άνοιξες πολύ το γκάζι ας σου κόψω το μισό, άλλωστε τι ξέρεις εσύ!". Όλα αυτά τα ηλεκτρονικά αλλοιώνουν την αίσθηση αν θέλετε την κ@υλ@! Και όπως προσαρμόστηκε ο Rossi στα δεδομένα αυτά έτσι θα προσαρμοζόταν και ο Doohan αν έτρεχε τώρα για χάρη του ανταγωνισμού και την επίτευξη καλύτερων χρόνων!

Έκαστος στο είδος του....


ΥΓ. Όσο για την βαρβατίλα! Δεν λείπει απο τον Rossi λείπει απο το 95% του αντρικού πληθισμού, άλλο ένα κακό που ήρθε με την πάροδο του χρόνου!
Πούστηδ€ς και παλικάρια γίναμε μαλλιά κουβάρια!
Άλλωστε είναι και της μοδας τώρα προσοχή!

johnpan
09/05/2007, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6

Πάντως ο καλύτερος αγώνας που έχω δει ever, και είναι must για όποιον γουστάρει την ταχύτητα, είναι ο αγώνας του Philip Island το 1989. Κόλαση. Μέχρι την γραμμή του τερματισμού ο Rainey, Shwantz, Doohan, Gardner άλλαζαν θέσεις, με τον Gardner να κερδίζει, έχοντας το NSR του σώβρακο καθώς είχαν κρεμμάσει τα fairing και σερνόντουσαν στην άσφαλτο. :look:

:a014: :a014: :a014:

δώστε λινκς στο λαο !!

byron
09/05/2007, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
:a014: :a014: :a014:

δώστε λινκς στο λαο !!

Μακάρι να ήξερα υπάρχουν σε link. Τα έγραφα σε video τότε, αλλά το ποιό πιθανό είναι να έχουν χαλάσει οι κασσέτες μετά από τόσα χρόνια.

:wave2:

sapila racing
09/05/2007, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Μακάρι να ήξερα υπάρχουν σε link. Τα έγραφα σε video τότε, αλλά το ποιό πιθανό είναι να έχουν χαλάσει οι κασσέτες μετά από τόσα χρόνια.

:wave2:

Αξέχαστος αγώνας!


GEORGE NEGUS: But they tell me that the 1990 Australian Grand Prix, you know, you riding with a broken wrist, etc. Tell me about that. I don't remember the details.

WAYNE GARDNER: Yeah, that was when we had Phillip Island, the races. I won the first year in 1989 and, of course, '90 was the second year. I didn't know whether I could back it up. Two weeks before, I fell off in Czechoslovakia in practice and fractured my scaphoid bone. There's the scar there. It's actually my only operation I've had. But what happened was I really wanted to come and race here in Australia because it's your own backyard and fans. I came out here and thought, "I can't race." My wrist was swollen. I was supposed to have it in a cast. But I wanted to race for the fans. So the doctor then filled...gave me 25 injections in the wrist. And I took some pain-killers. And I got out in the race and I thought, "I'll pull in after half a dozen laps or something," because I couldn't race. And then I was leading. Then Mick come by and Mick was leading. Then Mick was starting...

GEORGE NEGUS: Mick Doohan?

WAYNE GARDNER: Yeah. Sorry. He was going off into the distance. And I thought, "Oh, I can't give in that easy." A bit of pride, obviously. Australian pride. I thought, "If an Aussie is going to win this, it's got to be me." So I thought, "I'll give it a few laps." I exercised my fingers down the straight, holding the throttle in my palm at over 300 k's, trying to get the feeling back in my fingers. And then I thought, "I'll give it a shot." I told myself, "It will hurt, but deal with the pain after." So I taught myself, "Deal with the pain after the race." And I then chased after him, caught up to him, passed him, went on to win the race. And the fairing was broken as well. They were about to black flag me. And I went on to win the race. And I still don't know how I did that. Two days after, I saw the doctor to check my wrist. And he said, "We'll operate now. It's really bad." And that's my only operation.

reinmeister
09/05/2007, 16:35
παιζει,αν δεν απατωμαι, να εχω καποιους αγωνες σε cd...

byron...το ρεκορ του σβαντζ στο σπα δεν εσπασε ποτε...απλως αλλαξε η πιστα...
οταν ο συγκεκριμενος ειχε κεφια απλως εκανε πραγματα πανω στην μοτοσυκλεττα που δεν εχει κανει κανεις αλλος και δεν προκειται να κανει ποτε...και με μηχανακι που απλως ηταν ο χαρος με το δρεπανι ντυμενος με φαιρινγκ...

απο το 90 παρακολουθουσα στο eurosport gp...τοτε επαιζε και 24ωρο ...με μια κουβεντα αλλο πραγμα....

blueblack
09/05/2007, 18:35
ΥΓ. Όσο για την βαρβατίλα! Δεν λείπει απο τον Rossi λείπει απο το 95% του αντρικού πληθισμού, άλλο ένα κακό που ήρθε με την πάροδο του χρόνου!
Πούστηδ€ς και παλικάρια γίναμε μαλλιά κουβάρια!
Άλλωστε είναι και της μοδας τώρα προσοχή!


ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΓΚΡΙΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΑΥΞΗΣΩ......!!!!!!!!!!!


Όσο γιά τό άλλο φίλε μου ....ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΑΥΤΟ,...........τούς μεγάλους

ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΜΕΤΡΑΩ.............μέ τά πόσα πήραν...........!!!!!!!!!!

Δέν παίζει μόνο ό όδηγός..........παίζουν πολλά άλλα πράμματα.....!!!!!!!!

Όπως θεωρώ προσωπικά τόν τελευταίο μεγάλο τής φόρμουλα-1....τόν

ΒΙΛΝΕΕΒ.............πατέρα φυσικά.....
Δέν μπορώ νά ξεχάσω τό γύρο πού έκανε βγάζοντας φωτιές έπειδή τού έλειπε
ό ένας πίσω τροχός.......
ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΕΙ...........πήγαινε μέ πάνω άπό 200 βγάζοντας
φλόγες.........!!!!!!!!!
πρέπει πλέον φίλοι νά διαχωρίσουμε μερικά πράμματα....
Άν σέ 20 χρόνια δείτε ....ΡΟΜΠΟΤ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ........πώς θά σάς φανεί...????
Έτσι γιά νά κάνουν καλύτερες έπιδόσεις.....ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ.....!!!!!!

Η ΜΑΓΕΙΑ...........ΧΑΘΗΚΕ.........ΠΑΙΔΙΑ..........!!!!!!!!

τώρα πόσο γρήγορος είναι ό ένας καί πόσο ό άλλος........καί τί καί πώς....
ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ.........!!!!!!!!!!

Κάποιος πού ρώτησε γιά ήλικία .......ΑΣΤΟ ΡΕ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ........τί τό θές τώρα..??
Είμαι στόν κατήφορο έδώ καί καιρό.....!!!!!!

Πάντως γιά νάχει κάποιος ....ΑΠΟΨΗ.......πρέπει σίγουρα νά έχει δεί καί τό άλλιώς......!!!!!!!!!

:wave2:

zzr2005
09/05/2007, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΥΓ. Όσο για την βαρβατίλα! Δεν λείπει απο τον Rossi λείπει απο το 95% του αντρικού πληθισμού, άλλο ένα κακό που ήρθε με την πάροδο του χρόνου!
Πούστηδ€ς και παλικάρια γίναμε μαλλιά κουβάρια!
Άλλωστε είναι και της μοδας τώρα προσοχή!


ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΓΚΡΙΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΑΥΞΗΣΩ......!!!!!!!!!!!


Όσο γιά τό άλλο φίλε μου ....ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΑΥΤΟ,...........τούς μεγάλους

ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΜΕΤΡΑΩ.............μέ τά πόσα πήραν...........!!!!!!!!!!

Δέν παίζει μόνο ό όδηγός..........παίζουν πολλά άλλα πράμματα.....!!!!!!!!

Όπως θεωρώ προσωπικά τόν τελευταίο μεγάλο τής φόρμουλα-1....τόν

ΒΙΛΝΕΕΒ.............πατέρα φυσικά.....
Δέν μπορώ νά ξεχάσω τό γύρο πού έκανε βγάζοντας φωτιές έπειδή τού έλειπε
ό ένας πίσω τροχός.......
ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΕΙ...........πήγαινε μέ πάνω άπό 200 βγάζοντας
φλόγες.........!!!!!!!!!
πρέπει πλέον φίλοι νά διαχωρίσουμε μερικά πράμματα....
Άν σέ 20 χρόνια δείτε ....ΡΟΜΠΟΤ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ........πώς θά σάς φανεί...????
Έτσι γιά νά κάνουν καλύτερες έπιδόσεις.....ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ.....!!!!!!

Η ΜΑΓΕΙΑ...........ΧΑΘΗΚΕ.........ΠΑΙΔΙΑ..........!!!!!!!!

τώρα πόσο γρήγορος είναι ό ένας καί πόσο ό άλλος........καί τί καί πώς....
ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ.........!!!!!!!!!!

Κάποιος πού ρώτησε γιά ήλικία .......ΑΣΤΟ ΡΕ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ........τί τό θές τώρα..??
Είμαι στόν κατήφορο έδώ καί καιρό.....!!!!!!

Πάντως γιά νάχει κάποιος ....ΑΠΟΨΗ.......πρέπει σίγουρα νά έχει δεί καί τό άλλιώς......!!!!!!!!!

:wave2:

πάντως πιστεύω ότι όλοι μας συμφωνούμε ότι δεν υπάρχει έλλειψη καλών οδηγών στην εποχή μας....ούτε έλλειψη οδηγών με @@@δια....
απλά η τεχνολογία καπελώνει τις όδηγικές ικανότητες των οδηγών....ή σε μερικές περιπτώσεις τις αναδυκνύει αντίστοιχα....
κατ επέκταση η τεχνολογία καπελώνει και το θέαμα....
οπότε τέτοιες συγκρίσεις και συζητήσεις είναι μάλλον ειναι άστοχες....
:wave2: :wave2:

stratosZX10
09/05/2007, 20:33
νομιζω οτι αυτοι οι οδηγοι δεν θα μπορουσαν να κανουν τιποτα με τα
μηχανακια της εποχης εκεινης οπως και στην formula 1, για τον απλουστατο λογο
οτι ειναι παιδια της εποχης των υπολογιστων, των κινητων....της αμερικανιας δηλαδη.
γενικα του soft σε ολα, στην ζωη τους στην δουλεια τους στους αγωνες,παντου.....
παλια δεν χρειαζομουν κινητο για να βγω με τους φιλους μου, ουτε.... traction control
στο αμαξι μου, με το townmate γυρνουσαμε. αλλα οπως ειπε και ενας φιλος παραπανω
καποιοι τα εχουμε δει τα παλια. απο 12 χρονων βλεπω motogp, και πιστεψτε με ειχα την
φωτογραφια του kevin στο δωματιο μου. τωρα το μονο που εχουν οι νεοι ειναι.....
καινουργιο wallpaper με τον rossi.
αλλες εποχες ομορφες αγνες με δυναμη και παθος στους αγωνες,οχι πρεπει να
μαγειρεψω μακαρονια για να ικανοποιηθει ο σπονσορας......

αυτα τα λιγα


87842

johnpan
09/05/2007, 20:38
iriana μην ανυσυχείς, ποτέ ενα ρομπότ δεν θα μπει στη θέση του οδηγού...

είμαι Αυτοματιστής και γνωρίζω από αισθητήρες λίγα πράγματα, χρειάζονται πάρα πολλοί αισθητήρες πολύ μεγάλης ακρίβειας και να δουλεύουν πάρα πολύ γρήγορα χωρίς σφάλματα, επεξεργασία πάρα πολλών σημάτων χιλιάδες φορές το δευτερόλεπτο, πολύ μεγάλης απόκρισης μηχανές χειρισμού, κλπ κλπ... Και μετά από όλα αυτά, χρειάζεται και ένα σύστημα τεχνητής νοημοσύνης για να παίρνει αποφάσεις, και μάλιστα πολλές αποφάσεις μαζί, πολύ γρήγορα....

Οοοολα αυτά και πάλι για να γράψεις έναν απλά καλούτσικο γύρο :wave2:

Με τετράτροχο έτσι? Σε μηχανή ξεχάστε το !!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OzZzZzY
09/05/2007, 20:40
πολυ κουλαντζες τα ρομποτ τελικα :sad: :sad:




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

blueblack
10/05/2007, 07:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
iriana μην ανυσυχείς, ποτέ ενα ρομπότ δεν θα μπει στη θέση του οδηγού...

είμαι Αυτοματιστής και γνωρίζω από αισθητήρες λίγα πράγματα, χρειάζονται πάρα πολλοί αισθητήρες πολύ μεγάλης ακρίβειας και να δουλεύουν πάρα πολύ γρήγορα χωρίς σφάλματα, επεξεργασία πάρα πολλών σημάτων χιλιάδες φορές το δευτερόλεπτο, πολύ μεγάλης απόκρισης μηχανές χειρισμού, κλπ κλπ... Και μετά από όλα αυτά, χρειάζεται και ένα σύστημα τεχνητής νοημοσύνης για να παίρνει αποφάσεις, και μάλιστα πολλές αποφάσεις μαζί, πολύ γρήγορα....

Οοοολα αυτά και πάλι για να γράψεις έναν απλά καλούτσικο γύρο :wave2:

Με τετράτροχο έτσι? Σε μηχανή ξεχάστε το !!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



ΡΗΤΟΡΙΚΗ ΗΤΑΝ ΒΡΕ ΛΕΒΕΝΤΗ ΜΟΥ..............Η ΑΓΩΝΙΑ..........


Μήπως καί δέν άποφασίζουν σήμερα άπό τά πίτς.........ποιός θά προσπεράσει ποιόν πότε
πού καί πώς...?????
Στή φόρμουλα-1...
Θά ρίξουν καί έναν τηλεχειρισμό καί θά λένε ,.........άστο στίς στροφές τό πάω έγώ....!!!!!!!!

Ξέρεις τί είναι νά χώνεις τό χέρι σου στό γκάζι στή στροφή καί νά τά κάνει ...ΟΛΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥ...?????

Άμα τό κάνεις έσύ αύτό μέ ένα χιλιάρι.........ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ.......!!!!!!!!


:wave2:

Alki_Viades
10/05/2007, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΥΓ. Όσο για την βαρβατίλα! Δεν λείπει απο τον Rossi λείπει απο το 95% του αντρικού πληθισμού, άλλο ένα κακό που ήρθε με την πάροδο του χρόνου!
Δε μου λετε ρε παιδια τι ακριβως ειναι η περιφημη "βαρβατιλα", να καταλαβω δηλαδη! Μαγκια; Τσαμπουκας; Θαρρος; @@; Μυαλο; Ψυχραιμια; Παθος;

Αν δεν κανω λαθος αυτα και τοτε και τωρα και στο μελλον ελαχιστοι τα εχουν και ειναι οι πρωταθλητες, ειτε στους αγωνες ειτε στη ζωη.

Εκτος αν λεγοντας βαρβατιλα εννοειτε βρωμια, τετραγωνα πηγουνια, να φτυνεις και να ξυνεις τ'@@ μπροστα στις καμερες, να λιωνεις στο ποτο/ντοπα και να παιζεις μπουνιες μ'οποιον δε γουσταρεις τη φατσα του.

Σ'αυτη τη περιπτωση .....χαρισμα σας η βαρβατιλα :wave2:


Όσο γιά τό άλλο φίλε μου ....ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΑΥΤΟ,...........τούς μεγάλους

ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΜΕΤΡΑΩ.............μέ τά πόσα πήραν...........!!!!!!!!!!
.
.
.
.

Πάντως γιά νάχει κάποιος ....ΑΠΟΨΗ.......πρέπει σίγουρα νά έχει δεί καί τό άλλιώς......!!!!!!!!!

:wave2: [/B]
Ναι αλλα για να εχει καποιος αποψη πρεπει ΚΑΙ να εχει ανοιχτο μυαλο σε ολη τη διαρκεια της ζωης του κι οχι καποια στιγμη να κατεβασει ρολα και να μεινει κολλημενος σ'αυτα που του αρεσαν οταν ολα ηταν ωραια...



Αρχικά δημιουργήθηκε από VatosE
νομιζω οτι αυτοι οι οδηγοι δεν θα μπορουσαν να κανουν τιποτα με τα
μηχανακια της εποχης εκεινης οπως και στην formula 1, για τον απλουστατο λογο
οτι ειναι παιδια της εποχης των υπολογιστων, των κινητων....της αμερικανιας δηλαδη.
γενικα του soft σε ολα, στην ζωη τους στην δουλεια τους στους αγωνες,παντου.....

Οντως, προφανως ο Ροσι και οι συναδελφοι του ειναι μαλθακα παιδακια που μεγαλωσαν με PS κι οχι ανθρωποι παθιασμενοι με αυτο που κανουν που δουλευουν σα σκυλια 11 μηνες το χρονο 10 χρονια τωρα βελτιωνοντας την τεχνικη τους, τη φυσικη τους κατασταση, το 2/4τροχο που καβαλανε, σπαζοντας κανενα κοκαλο που και που και τρεχοντας σε αγωνα 5 μερες μετα, κι αυτο το τζαπονι που σκοτωθηκε πρν 1-2 χρονια δε μετραει, ουτε κατι ξενερωτοι λαπαδες που τρεχουν στο Isle of man μετρανε, γιατι και να σκοτωνονται μεγαλωσανε με PS και αντι για αφισες εχουν wallpaper!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :a018:

johnpan
10/05/2007, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
......
Ναι αλλα για να εχει καποιος αποψη πρεπει ΚΑΙ να εχει ανοιχτο μυαλο σε ολη τη διαρκεια της ζωης του κι οχι καποια στιγμη να κατεβασει ρολα και να μεινει κολλημενος σ'αυτα που του αρεσαν οταν ολα ηταν ωραια...

......

Οντως, προφανως ο Ροσι και οι συναδελφοι του ειναι μαλθακα παιδακια που μεγαλωσαν με PS κι οχι ανθρωποι παθιασμενοι με αυτο που κανουν που δουλευουν σα σκυλια 11 μηνες το χρονο 10 χρονια τωρα βελτιωνοντας την τεχνικη τους, τη φυσικη τους κατασταση, το 2/4τροχο που καβαλανε, σπαζοντας κανενα κοκαλο που και που και τρεχοντας σε αγωνα 5 μερες μετα, κι αυτο το τζαπονι που σκοτωθηκε πρν 1-2 χρονια δε μετραει, ουτε κατι ξενερωτοι λαπαδες που τρεχουν στο Isle of man μετρανε, γιατι και να σκοτωνονται μεγαλωσανε με PS και αντι για αφισες εχουν wallpaper!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :a018:

+1000 λεμεεεεεεε :beer: :beer: :beer:

stratosZX10
10/05/2007, 23:37
δεν θυμαμαι ποιος αλλα καποιος ειχε πει οτι η φωτογραφια που δειχνει
τον doohan να πλαγιοσθαινει ειναι απλα το οδηγικο του στυλ.....
θα θελα για την ιστορια να αναφερω οτι την '' τεχνικη '' της ελεγχομενης
πλαγιολισθησης στους αγωνες μοτοσυκλετας ειναι δημιουργημα του
big mik, επισης εχει φτιαξει και σχολη στην αυστραλια για νεους οδηγους
που θελουν να μαθουν αυτην την τεχνικη.....
δεν το εκανε με φθαρμενα ελαστικα αλλα στην κανονικη ροη του αγωνα
και με λαστιχα σχεδον καινουργια.......

τι να πω απλως ακομα και τωρα που τα γραφω σκεφτομαι το μεγαλειο του
ως οδηγος.......να τον βλεπω με την τηλεοραση κολημενη στην μουρη μου,
την μανα μου να φωναζει οτι θα τυφλωθω και γω εκστασιασμενος απο την οδηγηση
του να ειμαι σε εναν αλλο κοσμο........
ωραια χρονια αλλα εφυγαν γρηγορα.........

xampos
10/05/2007, 23:37
πραγματικα ορισμενες φορες σκεφτομαι οτι θα ηθελα να ζουσα λιγο εκεινα τα χρονια και λυπαμαι που δεν τα προλαβα

οπως λενε

αχχχ τα παλια τα χρονια ηταν αλλιως :)

stratosZX10
10/05/2007, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Δε μου λετε ρε παιδια τι ακριβως ειναι η περιφημη "βαρβατιλα", να καταλαβω δηλαδη! Μαγκια; Τσαμπουκας; Θαρρος; @@; Μυαλο; Ψυχραιμια; Παθος;

Αν δεν κανω λαθος αυτα και τοτε και τωρα και στο μελλον ελαχιστοι τα εχουν και ειναι οι πρωταθλητες, ειτε στους αγωνες ειτε στη ζωη.

Εκτος αν λεγοντας βαρβατιλα εννοειτε βρωμια, τετραγωνα πηγουνια, να φτυνεις και να ξυνεις τ'@@ μπροστα στις καμερες, να λιωνεις στο ποτο/ντοπα και να παιζεις μπουνιες μ'οποιον δε γουσταρεις τη φατσα του.

Σ'αυτη τη περιπτωση .....χαρισμα σας η βαρβατιλα :wave2:


Ναι αλλα για να εχει καποιος αποψη πρεπει ΚΑΙ να εχει ανοιχτο μυαλο σε ολη τη διαρκεια της ζωης του κι οχι καποια στιγμη να κατεβασει ρολα και να μεινει κολλημενος σ'αυτα που του αρεσαν οταν ολα ηταν ωραια...



Οντως, προφανως ο Ροσι και οι συναδελφοι του ειναι μαλθακα παιδακια που μεγαλωσαν με PS κι οχι ανθρωποι παθιασμενοι με αυτο που κανουν που δουλευουν σα σκυλια 11 μηνες το χρονο 10 χρονια τωρα βελτιωνοντας την τεχνικη τους, τη φυσικη τους κατασταση, το 2/4τροχο που καβαλανε, σπαζοντας κανενα κοκαλο που και που και τρεχοντας σε αγωνα 5 μερες μετα, κι αυτο το τζαπονι που σκοτωθηκε πρν 1-2 χρονια δε μετραει, ουτε κατι ξενερωτοι λαπαδες που τρεχουν στο Isle of man μετρανε, γιατι και να σκοτωνονται μεγαλωσανε με PS και αντι για αφισες εχουν wallpaper!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :a018:

δεν εχει καμια σημασια αυτο που λες......εγω πιστευω οτι ξεκινανε αγνα στην αρχη
αλλα μετα τους περνει η κατω βολτα των διαφημισεων του σπονσορα,της ομαδας
που θελει να προωθησει το καινουργιο μοντελο κτλπ

desmo996
11/05/2007, 00:08
vale!!!!!!!!!! pio trelos kai pio mprosta apo oloys to apedeixe me th yamaha sthn arxh

saratoga
11/05/2007, 00:08
http://www.youtube.com/watch?v=zThz7jkR1Ok

Ισως το καλυτερο "tribute" για τον doohan... :wave2:

"ayrton - mick..., the motorsports will never be the same"

:a012:

DimChios
11/05/2007, 02:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από saratoga
http://www.youtube.com/watch?v=zThz7jkR1Ok

Ισως το καλυτερο "tribute" για τον doohan... :wave2:

"ayrton - mick..., the motorsports will never be the same"

:a012:




:a8: :a8: :a8: :a23: :a23: :a25: :a25: :a25:

blueblack
11/05/2007, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Δε μου λετε ρε παιδια τι ακριβως ειναι η περιφημη "βαρβατιλα", να καταλαβω δηλαδη! Μαγκια; Τσαμπουκας; Θαρρος; @@; Μυαλο; Ψυχραιμια; Παθος;

Αν δεν κανω λαθος αυτα και τοτε και τωρα και στο μελλον ελαχιστοι τα εχουν και ειναι οι πρωταθλητες, ειτε στους αγωνες ειτε στη ζωη.

Εκτος αν λεγοντας βαρβατιλα εννοειτε βρωμια, τετραγωνα πηγουνια, να φτυνεις και να ξυνεις τ'@@ μπροστα στις καμερες, να λιωνεις στο ποτο/ντοπα και να παιζεις μπουνιες μ'οποιον δε γουσταρεις τη φατσα του.

Σ'αυτη τη περιπτωση .....χαρισμα σας η βαρβατιλα :wave2:


Ναι αλλα για να εχει καποιος αποψη πρεπει ΚΑΙ να εχει ανοιχτο μυαλο σε ολη τη διαρκεια της ζωης του κι οχι καποια στιγμη να κατεβασει ρολα και να μεινει κολλημενος σ'αυτα που του αρεσαν οταν ολα ηταν ωραια...



Οντως, προφανως ο Ροσι και οι συναδελφοι του ειναι μαλθακα παιδακια που μεγαλωσαν με PS κι οχι ανθρωποι παθιασμενοι με αυτο που κανουν που δουλευουν σα σκυλια 11 μηνες το χρονο 10 χρονια τωρα βελτιωνοντας την τεχνικη τους, τη φυσικη τους κατασταση, το 2/4τροχο που καβαλανε, σπαζοντας κανενα κοκαλο που και που και τρεχοντας σε αγωνα 5 μερες μετα, κι αυτο το τζαπονι που σκοτωθηκε πρν 1-2 χρονια δε μετραει, ουτε κατι ξενερωτοι λαπαδες που τρεχουν στο Isle of man μετρανε, γιατι και να σκοτωνονται μεγαλωσανε με PS και αντι για αφισες εχουν wallpaper!!!! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :a018:


ΦΙΛΕ ΜΟΥ..................

Στήν άρχή τά μπέρδεψες...........διάβασε καλά ..........ΔΕΝ ΓΡΑΦΩ ΕΓΩ ΓΙΑ ΒΑΡΒΑΤΙΛΕΣ.....
Άπλά συμφώνησα σέ ένα κείμενο πού μιλάει γιά..........
ΑΔΕΡΦΕΣ............
Άκουσες χθές τό βράδυ στή Eurovision.......???????
Μέ πόση φυσικότητα καί καμάρι ό έκφωνητής άνήγγειλε ότι..........
Ο ΠΗΤΕΡ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΛΟΥΚΑΣ.........!!!!!!!!!!!!
Έκείνος ό καρνάβαλος μέ τό κόκκινο σχιστό φόρεμα...

Τώρα γιά τό άλλο θέμα δίκαιο έχεις..........μπορεί νά είμαι κολλημένος στό παρελθόν......
ΤΟ ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ..........δηλαδή νά έχω λάθος άποψη........!!!!!!

ΕΣΥ ΟΜΩΣ..........καί ό κάθε έσύ...........μπορείς νά έχεις άποψη............????????

ΓΙΑ ΤΟ ΡΟΔΑΚΙΝΟ.......ΟΤΑΝ ΕΙΧΕ ΧΝΟΥΔΙ.....???
ΓΙΑ ΤΗ ΝΤΟΜΑΤΑ.........ΟΤΑΝ ΜΥΡΙΖΕ ΝΤΟΜΑΤΑ...???
ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ................ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ...........ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΖΗΣΕΣ..........??????????????????


Έγώ είδα καί έζησα καί τούς όδηγούς τού 70 καί τά ρομποτάκια μέ τά χαπάκια τού 2000....
αύτούς πού γυμνάζονται σκληρά όπως λές ............αύτούς πού στά 18 έχουν πάρει .....
καμμιά 5-6 παγκόσμια,καί στά 25-26 ....ΕΙΝΑΙ ΓΡΙΕΣ.........
ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΡΟΥΦΗΞΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.......!!!!!!!


Φυσικά καί μπορείς νά έχεις άποψη γιά τή γενιά σου............
Άσε όμως καί μένα νά έχω.........ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΟΛΛΗΜΕΝΗ ΑΠΟΨΗ............
γιά τούς.............ΘΡΥΛΟΥΣ..........πού είδα νά τρέχουν............

ΚΑΙ Ο ΝΤΟΥΧΑΝ..............μέ τόν τρελλό...ΣΒΑΝΣ..........καί έκείνη τήν παρέα..............

ΗΤΑΝ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ.............ΜΕΓΑΛΟΙ..........


Τώρα πιά όταν ό πιτσιρικάς ....ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ότι ύπάρχει .....ΖΩΗ.............άρχίζει καί τό σκέφτεται
καί καταντάει...............σάν τό Ρόσσι.............
ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΝΑ ΦΟΒΑΤΑΙ.............
γιαυτό καί ή ίστορία τους νωρίς άρχίζει ,νωρίς τελειώνει............ΔΙΟΤΙ........όταν μπαίνει στή
μέση ή λογική καί ό φόβος ................τότε τραβάς ....ΒΟΥΤΑ ΣΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΥΡΟ.........
ΚΑΙ ΧΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ.............!!!!!!!!!!
Άνθρώπινη φύση γάρ.....................

ΥΓ. Φοβερός ό Ρόσσι τήν πρώτη χρονιά πού πήγε στήν πεθαμένη Γιαμάχα καί τούς έσκισε
μέ μηχανάκι......ΠΤΩΜΑ........τότε μάλιστα.....άλλά ήταν πολύ λίγο......!!!!!!
:wave2:

Da.Vintage
11/05/2007, 09:41
To MotorsTV στην ΝΟVA έχει κάτι αφιερώματα σε αγώνες των 70 & 80 είχα δεί κάποιους και έμεινα :eek: :eyepop:

byron
11/05/2007, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΕΣΥ ΟΜΩΣ..........καί ό κάθε έσύ...........μπορείς νά έχεις άποψη............????????

ΓΙΑ ΤΟ ΡΟΔΑΚΙΝΟ.......ΟΤΑΝ ΕΙΧΕ ΧΝΟΥΔΙ.....???
ΓΙΑ ΤΗ ΝΤΟΜΑΤΑ.........ΟΤΑΝ ΜΥΡΙΖΕ ΝΤΟΜΑΤΑ...???
ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ................ΔΕΝ ΕΙΔΕΣ...........ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΖΗΣΕΣ..........??????????????????



iriniaa ΕΛΕΟΣ !!!!

Αδελφες υπήρχαν πάντοτε. Η διαφορά είναι ότι δεν τολμούσαν να το πουν και άφηναν μουστάκια.

Γ@μιούνται τα ροδάκινα με το χνούδι γιατί μ΄ανατριχιάζουν.
Όλοι έχουμε κάποιον γνωστο με μποστάνι που μας στελνει ντομάτες που μυρίζουν και αυγά με κουτσουλιές. :lol:

Κοιτα λίγο την εποχή σου, γιατί αν δεν την καταλαβαίνεις, είναι κακό σημάδι.

:beer:

vassilis88
11/05/2007, 10:26
τι σημαινει δλδ οποιος δν εζησε δν μπορει να εχει αποψη??

τοτε ολοι οι ιστορικοι ειναι ενα ματσο μαλακες!:lol: :lol:

τεσπα, χαρακτηριστικο νομιζω της πιο παλιας εποχης ηταν οχι το παραπανω ταλεντο, αλλα τα παραπανω @@.

λιγοι, σημερινοι, εχουν πολυ τσαμπουκα κ θρασος..

εκτος απ το ροσσι, που εχει μεγαλωσει πια, ενας απ τους νεους που φαινεται να εχει τετοιο χαρακτηρα ειναι ο χορχε λορενθο....ειναι λιγο τρελος.....

(τον παραδεχομαι αλλα μου τη σπαει.ειμαι ντοβι στα 250.)

blueblack
11/05/2007, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
iriniaa ΕΛΕΟΣ !!!!

Αδελφες υπήρχαν πάντοτε. Η διαφορά είναι ότι δεν τολμούσαν να το πουν και άφηναν μουστάκια.

Γ@μιούνται τα ροδάκινα με το χνούδι γιατί μ΄ανατριχιάζουν.
Όλοι έχουμε κάποιον γνωστο με μποστάνι που μας στελνει ντομάτες που μυρίζουν και αυγά με κουτσουλιές. :lol:

Κοιτα λίγο την εποχή σου, γιατί αν δεν την καταλαβαίνεις, είναι κακό σημάδι.

:beer:

ΜΠΡΕ ΣΥ................

Μήπως γίναν λίγες παραπάνω οί άδελφούλες....??????

Ρέ σύ ....ΔΕ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙΣ............τό πρόβλημα μου δέν είναι τό πόσες είναι
οί άδερφές ..........
ΚΡΙΜΑ...........

Τό μποστάνι βγάζει μαρούλια καί όχι ντομάτες........!!!!!!!!

FUN...........τής ρεμούλας ,τής άπάτης,τού fast food,τής άρπα κόλα,τού γαμισιού στά όρθια,
τών άνέραστων,...............καί τού........
ΜΑΣΑ ΟΤΙ ΣΕ ΤΑΙΖΩ..................

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ............

Έσείς όμως νά προσέχετε............γιατί στό τέλος θά καταντήσετε όλοι νά κάνετε σημαία τόν....
ΚΑΤΜΑΝ.........καί τόν............ΠΑΡΑΣΚΕΥΑ........ΒΑΣ........ΒΑΣ.........!!!!!!!!!!

:wave2:

blueblack
11/05/2007, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
τι σημαινει δλδ οποιος δν εζησε δν μπορει να εχει αποψη??

τοτε ολοι οι ιστορικοι ειναι ενα ματσο μαλακες!:lol: :lol:

τεσπα, χαρακτηριστικο νομιζω της πιο παλιας εποχης ηταν οχι το παραπανω ταλεντο, αλλα τα παραπανω @@.

λιγοι, σημερινοι, εχουν πολυ τσαμπουκα κ θρασος..

εκτος απ το ροσσι, που εχει μεγαλωσει πια, ενας απ τους νεους που φαινεται να εχει τετοιο χαρακτηρα ειναι ο χορχε λορενθο....ειναι λιγο τρελος.....

(τον παραδεχομαι αλλα μου τη σπαει.ειμαι ντοβι στα 250.)


ΦΙΛΕ ΒΑΣΙΛΗ..........ΠΟΛΥ ΑΤΥΧΕΣ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ.........


Πολύ άπλοικός ό τρόπος σκέψης..........

Άκόμα καί έδώ όμως έχω νά σού πώ .........έσύ κι έγώ έχουμε πιό πλήρη άπόψη γιά τόν
Κολοκοτρώνη ή ό Μακρυγιάννης.......!!!!!!!?????????

Άσε λοιπόν τήν ίστορία στή θέση της καί πές μου ποιός έχει πιό πλήρη άποψη.........αύτός πού
βιώνει ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙ κάτι, ή αύτός πού τό άκούει ,τό διαβάζει κ.λ.π.......??????????

Λές νά ξέρουνε τό Ρόσσι μετά άπό 100 χρόνια καλύτερα άπό σένα οί....ΙΣΤΟΡΙΚΟΙ...????

Δέν είναι κακό νά άκούς κάτι άπό μεγαλύτερο...........ΟΥΤΕ ΕΜΕΙΣ..........τά ξέρουμε όλα.....
ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΣΕΙΣ..........
Έξάλλου λογικό δέν είναι νά θαυμάζω καί νά μένω στήν έποχή μου..???????
Τήν άποψη μου κατέθεσα.........δέν άπαιτώ νά σέ πείσω γιά τίποτε.........
Ότι καί νά πείτε όμως ,άλλη έποχή .......ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΗΡΩΙΚΗ.........αύτό είναι γεγονός.......
Μέχρι κι οί άδερφάδες, δέ βγαίνανε νά παντρευτούν στήν Όλλανδία ούτε κερδίζανε στή
Eurovision............!!!!!!!!!!

:wave2:

lampros_fazer
11/05/2007, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
Τώρα πιά όταν ό πιτσιρικάς ....ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ότι ύπάρχει .....ΖΩΗ.............άρχίζει καί τό σκέφτεται
καί καταντάει...............σάν τό Ρόσσι.............

Κοίτα να δεις κατάντια..Κρίμα..:sad:

desmo996
11/05/2007, 17:22
ο παλιος ειναι αλλιως αλλα ονεος ειναι ωραιος


:rotflmao: ροσι:wave2: ροσι:winka: ροσι:wacko:

zzr2005
11/05/2007, 18:45
ΧΑΣΜΑ ΓΕΝΕΩΝ ΚΑΙ ΣΤΟ WWW.MOTO.GR.....:D :D

vassilis88
11/05/2007, 18:52
ιρινιαα σιγουρα καποιος που το ζει ειναι διαφορετικα απο καποιον που το διαβαζει μετα.

γι αυτο εβαλα κ τα γαμωτικον στο παραδειγμα.

υπαρχει ενα σαιτ το racing-underground.com που υπαρχουν σε τορρεντς παρα πολλοι αγωνες μηχανοκινητου αθλητισμου............δν το χω ψαξει, αν ομως εχει αγωνες κ εκεινης της εποχης, εννοειται πως θα τους κατεβασω ολους να γεμισω σκληρους.........τουλαχιστον ετσι θα το εχω ζησει κ γω αν κ παλι δν θα ναι το ιδιο.......τωρα δν εχω χρονο γι αυτο δν εχω κατεβασει τπτ ακομα, αλλα το σαιτ ειναι απιστευτο κ αξιζει ειναι ολοι οι αγωνες φ1,τζιπι τα παντα κ σε πολυ καλη ποιοτητα απ οτι εχω δει μεχρι τωρα.

blueblack
12/05/2007, 06:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Κοίτα να δεις κατάντια..Κρίμα..:sad:


ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΛΕΣ ΓΛΥΣΤΡΗΣΕ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΡΟΦΗ.................


Καί έχασε τόν τίτλο..........

ΕΓΩ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΗΘΗΚΕ..........
Έσύ τί λές,τού τελείωσε τό λάστιχο....?????

Όταν φίλε Λάμπρο τρώς τήν πίεση καί πέφτεις έκεί πού ....ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ.....
στό τέλος τού τέλους.........
έχεις άρχίσει νά τό.......ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ.........ΠΟΛΥ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.....!!!!!!

Όσο γιά τό κατάντησε........φυσικά καί είχε άλληγορική σημασία........άν έσύ
θέλεις νά άπομονώνεις μιά λέξη άπό όλόκληρο κατεβατό γιά νά κάνεις
λογοπαίγνιο.........
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΕΥΚΟΛΟ.........


Έπί τής ούσίας έχεις νά πείς κάτι....?????????

Διαφωνείς στό ότι ό άνθρωπος έχασε τήν αύτοσυγκέντρωση του.........άπό κάποιους
λόγους πού έγώ θεωρώ ότι είναι........
ΚΟΡΕΣΜΟΣ---ΚΟΠΩΣΗ----ΦΟΒΟΣ----.........λόγω τής πίεσης πού έχει φάει άπό τά 12 του....???



:wave2:

vassilis88
12/05/2007, 13:51
ναι..δν ηταν ο ροσσι που οδηγουσε εκεινη την κυριακη στη βαλενθια.......πρεπει να ενιωθε τρομερη πιεση κ αγχος κ ψυχολογικα θα ηταν σκ@τα.

αν επαναληφθει παρομοιο σκηνικο φετος νομιζω θα ειναι κουλ..για περυσι εφταιγε ο πεντροζα που του γ@μηθηκε η ψυχολογια...αν δν γινοταν η φαση στο εστοριλ οι ρολοι θα ηταν αντιστροφοι...των χευντεν - ροσσι..

stratosZX10
12/05/2007, 19:31
ολοι οι μεγαλοι οδηγοι κανουν λαθοι οταν δεν ειναι συγκεντρωμενοι,
απλως το λαθος του rossi εγινε στο χειροτερο δυνατο σημειο
του πρωταθληματος

blueblack
12/05/2007, 22:12
ΠΡΟΧΘΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΠΑΛΙ ΣΤΑ ΧΟΡΤΑΡΙΑ......Ο ΒΑΛΕΝΤΙΝΟ....

Πάλι στό κρίσιμο σημείο......??????

Άλλά καί τά 343 χιλ.............τελικής τού Ducati.........ΓΑΜΕΩ---ΓΑΜΩ....!!!!!!!

Τόν Λορένθο........πού λέει καί ό φοβερός έκφωνητής.....τόν είδατε...?????
ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ....??????

Άπό τά πόσα τούς βάζουν πάνω στά μηχανάκια...????

Στά 25 είναι βετεράνοι.........ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΘΗΤΙΚΟ....!!!!!


:wave2:

vassilis88
12/05/2007, 23:59
ο λορενθο οπως κ ο μπαουτιστα με τις απριλια επωφεληθηκαν της χαραξης της πιστας για να μεινουν μπροστα απ το ντοβι,που στα φρενα φαινοταν η υπεροχη του..κατι σαν ροσσι-ντουκατι..

κ οι τρεις πρεπει να ναι καπου 21-22..οσο κ ο πεντροζα με το στονερ..

θα επρεπε δλδ να ειναι μεγαλυτεροι?:confused:

γιατι?

ο ροσσι βγηκε στα χορταρια κ στην τουρκια κ στην κινα....στη δευτερη περιπτωση δικαιολογειται, προσπαθουσε να περασει....στην τουρκια εκανε το λαθος κ εμεινε 5ος.

αν κ απ οτι βλεπω..στους πρωτους γυρους που δν εχουν βρει ακομα το ρυθμο τους οι οδηγοι, ο πρωτος συμβαινει να χασει το σημειο φρεναρισματος ή να ανοιξει τη γραμμη του κλπ..

το επαθε κ ο λορενθο στην κινα στον πρωτο γυρο στην πισω ευθεια.....αλλα ανεκαμψε..

...ελπιζω ο ντοβι οταν με το καλο παει στη μεγαλη κατηγορια να παρει τη θεση κανενος χευτεν ή καπιροσσι ή εντουαρντς...εργοστασιακο μηχανακι....ειναι μεγαλος πιλοτος...

blueblack
13/05/2007, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
ο λορενθο οπως κ ο μπαουτιστα με τις απριλια επωφεληθηκαν της χαραξης της πιστας για να μεινουν μπροστα απ το ντοβι,που στα φρενα φαινοταν η υπεροχη του..κατι σαν ροσσι-ντουκατι..

κ οι τρεις πρεπει να ναι καπου 21-22..οσο κ ο πεντροζα με το στονερ..

θα επρεπε δλδ να ειναι μεγαλυτεροι?:confused:

γιατι?

ο ροσσι βγηκε στα χορταρια κ στην τουρκια κ στην κινα....στη δευτερη περιπτωση δικαιολογειται, προσπαθουσε να περασει....στην τουρκια εκανε το λαθος κ εμεινε 5ος.

αν κ απ οτι βλεπω..στους πρωτους γυρους που δν εχουν βρει ακομα το ρυθμο τους οι οδηγοι, ο πρωτος συμβαινει να χασει το σημειο φρεναρισματος ή να ανοιξει τη γραμμη του κλπ..

το επαθε κ ο λορενθο στην κινα στον πρωτο γυρο στην πισω ευθεια.....αλλα ανεκαμψε..

...ελπιζω ο ντοβι οταν με το καλο παει στη μεγαλη κατηγορια να παρει τη θεση κανενος χευτεν ή καπιροσσι ή εντουαρντς...εργοστασιακο μηχανακι....ειναι μεγαλος πιλοτος...



O LORENZO............ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ ΣΤΑ 20.............


Άπό πότε τρέχει γιά νά προλάβει στά 20 του νά είναι κορυφαίος στήν κατηγορία...???
Όταν οί άλλοι ήταν παιδιά καί παίζανε............αύτόν τό ..ΡΟΜΠΟΤΑΚΙ.....τόν έτοίμαζαν....
γιά τά G.P......!!!!!!!!!!

Ό Ρόσσι στά 28 του πιά έχει χάσει τήν παιδική τρέλλα καί τό ένστικτο τής αύτοσυντήρησης
τόν όδηγεί σέ λάθη..........
ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΟΙ ΜΑΝΑΤΖΕΡ..........γιαυτό ψάχνουν παιδάκια νά ξεζουμίσουν........
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩς ΠΑΛΙΑ ΠΙΑ..........ΘΕΛΟΥΝ ΡΟΜΠΟΤ...........
Ή παλιά φουρνιά όμως άκόμα άνθίσταται μέ έπικεφαλής ..........
Καπιρόσσι--------Μπάρος--------Έντουαρντς------Τσέκα---------Ρόμπερτς..........

33.............34..............μέ κορυφή τόν Μπάρος 36 παρακαλώ.......!!!!!!!!!!!!

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ..............

Τώρα τό τί κακό έχει αύτή ή ίστορία......????
κάτσε καί σκέψου..........δέ θά στά δώσω όλα έτοιμα.........ήδη σού έγραψα άρκετά γιά νά
βγάλεις τά συμπεράσματα σου.......!!!!!!!!!!!
ΕΠΕΙΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ.............

:wave2:

byron
13/05/2007, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩς ΠΑΛΙΑ ΠΙΑ..........ΘΕΛΟΥΝ ΡΟΜΠΟΤ...........
Ή παλιά φουρνιά όμως άκόμα άνθίσταται μέ έπικεφαλής ..........
Καπιρόσσι--------Μπάρος--------Έντουαρντς------Τσέκα---------Ρόμπερτς..........

33.............34..............μέ κορυφή τόν Μπάρος 36 παρακαλώ.......!!!!!!!!!!!!

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ..............

ΕΠΕΙΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ.............

:wave2:

Οι προαναφερθέντες όπως και οι Lawson-Rainey-Roberts Snr-Shwantz κλπ, έτρεχαν σε αγώνες απ΄τα 5 τους, όποτε άτοπο το επιχείρημα.

Ο μοναδικός που ξεκίνησε τους αγώνες μεγάλος, (17-18-20 δεν θυμάμαι) σε ενιαίο RD ήταν ο Doohan.

:wave2:

vassilis88
13/05/2007, 11:17
οκ, αλλα, ο ροσσι δν εχει χασει την παιδικη του τρελα..σιγουρα δν ειναι οπως οταν ετρεχε στα διχρονα...αλλα λογικο ειναι, δν ειναι παιδακι πια..τα λαθη τα εκανε παντα.....εχω παρακολουθησει πολλους αγωνες του (κ θα τους βρω ολους, γιατι ο συγκεκριμμενος αναβατης με εκανε να ασχοληθω γενικοτερα με τη μοτοσυκλετα, κ ως παιδακι ειχα βρει ενα ινδαλμα) κ παντα εκανε λαθη...λιγες φορες εκανε τελειους αγωνες...απλα τα λαθη μπορουσε κ τα διορθωνε....στην κινα η μοτοσυκλετα δν του επετρεπε να κερδισει.....αλλα μπορεσε κ διορθωσε κ ξαναπηρε τη 2η θεση..ο λορενθο αντιθετα εχει μια μοτοσυκλετα που στην κινα τον βολευε..οι απριλια περνουσαν τις χοντα κ κτμ σαν σταματημενες..γι αυτο κ νικησε!

σρχ κ ο μπειλιςς νομιζω ξεκινησε σε μεγαλη ηλικια τους αγωνες..νομιζω πολυ πανω απ τα 20..26-27 ή κανω λαθος..?

ASTRAKITCAR
13/05/2007, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Οι προαναφερθέντες όπως και οι Lawson-Rainey-Roberts Snr-Shwantz κλπ, έτρεχαν σε αγώνες απ΄τα 5 τους, όποτε άτοπο το επιχείρημα.

Ο μοναδικός που ξεκίνησε τους αγώνες μεγάλος, (17-18-20 δεν θυμάμαι) σε ενιαίο RD ήταν ο Doohan.

:wave2:

εχεις δικιο....το ιδιο senna σε καρτ απο πολυ μικρος,μετα πηγε αγγλια στα 18?δεν θυμαμαι για ενιαια με formula...schumacher τα ιδια..

ΑΛΛΑ...θα πει ο φιλος ναι ομως αυτοι οι πιτσιρικαδες τρεχουν στα GP στα 20 ενω οι αλλοι που ανεφερα στα διαφορα ενιαια...που δεν ειναι τοσο ανταγωνιστικα...

προσωπικα αν ημουν στα 20 με την ιδια λυσα και επιθυμια για νικη και διακριση θα ετρεχα ειτε στα GP ειτε στι ενιαιο της HONDA στην Ιταλια είτε στα παραγωγης.....
το ιδιο κανουν και αυτοι φανταζομαι...

αλλη παστα και αλλα χαρισματα η παλια γενια αλλα η νεα...
o callin mc rae στο WRC ελεγε μεσα του...θα νικησω ή θα σπασω το αμαξι...προκειμενου να νικησω..βαθμοθηρια δεν υφιστατο για τον κυριο.
ο sebastian LOEB λεει μεσα του...και θα νικησω και θα φερω πισω το αμαξι σε ενα κοματι..

δηλωνω παντως DOOHAN φανατικος με ποσοστο 60% και ROSSI με 40& καθοτι εχει πολυ καλο κλιμα με την ομαδα του,κανει χαβαλε και τον θεωρω ανθρωπινο παρα το star system που τον περιβαλει.

stratosZX10
13/05/2007, 19:37
συμφωνω μαζι σου φιλε αλλες εποχες αγνες και ομορφες.....
colin mcrae, tommi makkinen, doohan, shwantz, senna,villeneuve(ο μπαμπας),κορυφαιοι οδηγοι
σε πανεμορφες εποχες που το μονο που ειχαν ηταν αγαπη για τους αγωνες και πολυ τρελα......

blueblack
13/05/2007, 22:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Οι προαναφερθέντες όπως και οι Lawson-Rainey-Roberts Snr-Shwantz κλπ, έτρεχαν σε αγώνες απ΄τα 5 τους, όποτε άτοπο το επιχείρημα.

Ο μοναδικός που ξεκίνησε τους αγώνες μεγάλος, (17-18-20 δεν θυμάμαι) σε ενιαίο RD ήταν ο Doohan.

:wave2:


ΡΕ ΦΙΛΕ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΘΕΣ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ............

τό θέμα δέν είναι πότε ξεκίνησαν...........!!!!!!!!!!
Ό Ρόσσι ήδη στά 26 του πήγε νά τήν κάνει........!!!!!!!!
Τώρα τί νά λέμε..........άλλά λέω έγώ ,άλλα καταλαβαίνεις έσύ.........
μάλλον φταίει τό νέτ..........

Νά τό πάρω πάλι άπό τήν άρχή μού είναι πολύ δύσκολο.........

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ........

:wave2:

ASTRAKITCAR
15/05/2007, 00:11
οτι και να λεμε για αυστραλο και ιταλο...

εδω μιλαει η ταση αυτοκτονιας ορισμενων οδηγων...

αν φυγεις σε στροφη ..εφυγες τελειως....πας να δεις τον

Joey Dunlop
http://www.youtube.com/watch?v=QOygWtUTF6M



http://www.youtube.com/watch?v=oeYii_MubEU&mode=related&search=

http://www.youtube.com/watch?v=qVuNh0gu98Y&mode=related&search=

isle of man...αν ο αυστραλος ειχε μια φορα ενα γερο σετ μπαλακια ,

τουτοι εδω τι εχουν εκτος απο τρελα και ικανοτητα?

εκαστος στο ειδος του συνεπως..οι συγκρισεις ειναι για να ικανοποιησουμε ως ανθρωπο την ματαιοδοξια μας...
επικινδυνος αγωνας παντως....

road spirit
17/05/2007, 15:11
δεν ειναι εύκολο να συγκρινεις διαφορετικες εποχες.

Δεν μπορώ να πω αν αντικειμενικά ο Ροσσι ή ο doohan ειναι καλύτερος, και με ποια αντικειμενικά κριτήρια άλλωστε?

Ωστόσο, έχω μια ιδιαίτερη συμπάθεια προς τον αυστραλό για τους παρακάτω λόγους:
δεν μπορούμε να παραβλέψουμε οτι τα δεδομένα ειναι τελειως αλλου, οχι μονο στα
ηλεκτρονικά βοηθήματα, αλλά και στη τεχνολογία των αναρτήσεων, των πλαισίων, και των ελαστικών. Από αυτή την άποψη, να πηγαινεις με 300 στα μέσα της δεκαετίας του 90 ήθελε πολύ περισότερα αρχίδια από οτι τώρα.
Σκεφτείτε ότι τα σημερινά πλαίσια, αναρτήσεις κλπ στις καθημερινές, δικές μας supersport, είναι τουλάχιστον εφάμιλα αν οχι καλύτερα απο εκείνα των GP του '95. ΕΙΝΑΙ, μη γελιέστε.

2ον, οι πίστες τότε δεν ειχαν τα στάνταρ ασφαλειας που έχουν τώρα. Αυτό και μόνο, κρυμένο στο πισω μερος του μυαλού ενός αναβάτη, αρκεί για να του δώσει ενα κατιτις παραπάνω ψυχολογικά και να παει πιο γρήγορα, σήμερα.
Αλλος ενας λογος λοιπον, που τότε τα @@ ήταν μεγαλύτερα!

3ον, ο ντουχαν, δεν είχε να αντιμετωπίσει προβλημα με τα δακτυλα όπως γραφτηκε κάπου παραπάνω. Το αποτελέσμα του ατυχήματος του ηταν να αποκτήσει μόνιμη δυσκαμψία, ενα βαθμό αναπηρίας στο πόδι (δεξί αν δεν απατόμαι), σε τέτοιο σημείο, που πρακτικά δεν μπορουσε να δουλέψει το ποδι του πανω στη μοτο. ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ! χωρις λειτουργικο πόδι, να πρέπει να πηγαίνεις έτσι πανω σε μοτο! Για αυτό και το στυλ του, η σταση
σωματος ηταν τελιως διαφορετική στις δεξιές απο τις αριστερές. Για αυτό και υιοθέτησε το πρωτοποριακό τοτε τρόπο χειρισμού του πίσω φρένου απο μια έξτρα μανέτα στο αριστερό αντίχειρα. Επιπλέον ειχε ενα μικρό βαθμό δυσκαμψίας στον αριστερό ώμο.
Και ΑΦΟΥ τα έπαθε ολα αυτά, τότε βρήκε το σθενος, τα @@ και ανέπτυξε τις ικανότητες
να κερδισει 5 τίτλους στη σειρα, καβάλα σε screamer κινητήρα (που οι αλλοι ασπρίζαν τα μαλιά τους όταν τον οδηγούσαν), και οχι μονο αυτό, αλλα ήταν και εκτός συναγωνισμού, απο άλλο πλανήτη. Τοσο, που οι αγωνες εγιναν βαρετοί επειδή ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορούσε να τον κοντράρει.
Αυτό νομίζω, δεν θα το ξαναδούμε ποτε. Να είσαι σχεδόν ανάπηρος , τουλάχιστον για τα δεδομένα του αθλήματος στο οποίο είσαι, (ακόμα και τωρα κουτσαίνει οταν περπατάει) και παρόλα αυτά να μην σε κερδιζει κανεις.

Σε αφιέρωμα σε περιοδικό, γινόταν εκτενής αναφορά στα παραπάνω. Έλεγε λοιπον, μεταξύ αλλων, οτι προκειμένου να ανταπεξέλθει στα προβλήματα, αναγκαστηκε να γίνει υπεραθλητής, παραθέτοντας στοιχεία απο τις προπονησεις του κλπ.... Ήταν χαρακτηριστικό, οτι ειχε καταφέρει να φτάσει τη φυσική και νοητική του κατάσταση σε τέτοιο επίπεδο που σε φάση ηρεμίας χαμήλωνε το καρδιακό παλμό του σε λιγότερο απο 30 / λεπτό...!!!

και άλλα πολλα που δεν τα θυμάμαι, πρέπει να ξεθάψω το περιοδικό


:wave2:

Alki_Viades
17/05/2007, 15:32
Αν θυμαμαι καλα θα του ειχαν ακρωτηριασει το ποδι απο τον αστραγαλο και κατω αλλα ο dr costa του το εσωσε "κλειδωνοντας" την αρθρωση σε μια βολικη γωνια.... :uplate:

saratoga
17/05/2007, 16:42
++++++++11111110000000000000000000000000000000000000

αυτα εινε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ :eek: και πολλα αλλα, απο εποχες που ΔΕ ΞΑΝΑΡΧΟΝΤΕ... :sad:
τοσο στα GP οσο και F1...

η συγκριση μεταξυ isle of man και GP, εινε οπως το (αμερικανικο) nascar και F1...:eyepop:, κανενας επαγγελματιας οδηγος ταχυτητας δε θα επαιζε τη ζωη του "κορονα-γραμματα" για να αποδειξη οτι εχη α@@..ια. :lol:

...

stratosZX10
17/05/2007, 17:32
εγω παλι ειχα διαβασει οτι ειχε προβλημα σε καποια δαχτυλα του χεριου του,αλλα τελος
παντων.
εμενα αυτο που με εξιταρε καθε φορα που παρακολουθουσα τον mick ηταν οταν
πλαγιολισθαινε το πισω μερος ελεγχοντας το απολυτα χωρις ιχνος αγχους η οτιδηποτε
αλλο.......απλα ηταν κυριαρχος της καταστασης και της συγκεκριμένης τεχνικης......
απλα ο ανθρωπος ειχε χερια, το πηγαινε το εργαλειο,γι'αυτο και μιλαμε ακομα και σημερα γι'αυτον
και θα μιλανε και τα παιδια μας........
γιατι απλα ηταν και ειναι ΟΔΗΓΑΡΑ και μεχρι τωρα ανεξαρτητως απο τιτλους δεν βλεπω αλλο
οδηγο να τον ξεπερναει σε οδηγηση.....
μου αρεσει παρα πολυ ο rossi,ειμαι οπαδος του σημερα οπως ημουν και τοτε με τον doohan
αλλα ποτε δεν θα τον εβαζα στο ιδιο επιπεδο........


88923

ASTRAKITCAR
18/05/2007, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed


και άλλα πολλα που δεν τα θυμάμαι, πρέπει να ξεθάψω το περιοδικό


:wave2:

ΠΕς μου ποιο περιοδικο ειναι και τευχος να παω να το παρω απο το αρχειο του περιοδικου.

road spirit
18/05/2007, 10:40
ιιιιιιιιιιι, ξέρεις τι αγγαρεία με βάζεις να κάνω τώρα???

περιοδικό ΜΟΤΟ, το αφιέρωμα ήταν στη στήλη με τα αγωνιστικά νέα. Ποιο τεύχος ήταν... πρέπει να ψάξω ανάμεσα σε 4 ράφια γεμάτα τεύχη, και ΑΝ ειναι εκεί το συγκεκριμένο, γιατι παίζει να είναι και Κρήτη, όπου εχω αφήσει αρκετα πριν μετακινηθώ Αθήνα

θα το ψάξω ομως :wave2:

ASTRAKITCAR
18/05/2007, 13:14
ΟΚ ποιοιας χρονιας ισως? 1994,1995?

road spirit
18/05/2007, 13:22
οχι, οχι, ήταν μετα που αποσύρθηκε, άρα μιλάμε για μετά το 1999

Giorgos19
18/05/2007, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από saratoga
++++++++11111110000000000000000000000000000000000000

αυτα εινε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ :eek: και πολλα αλλα, απο εποχες που ΔΕ ΞΑΝΑΡΧΟΝΤΕ... :sad:
τοσο στα GP οσο και F1...

η συγκριση μεταξυ isle of man και GP, εινε οπως το (αμερικανικο) nascar και F1...:eyepop:, κανενας επαγγελματιας οδηγος ταχυτητας δε θα επαιζε τη ζωη του "κορονα-γραμματα" για να αποδειξη οτι εχη α@@..ια. :lol:

...

Nα κανω μια ερωτηση??Εσεις θεωρειτε το nascar τοσο επικυνδινο?Γιατι εγω,το βρισκω τρομερα βαρετο.

byron
19/05/2007, 22:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αξέχαστος αγώνας!


Βρήκα πριν λίγο την κασσέτα και ξαναείδα τον αγώνα.


iriniaa έχεις δίκιο !!!! :sun:

Αν και εξακολουθώ να είμαι fan του Valle, οι άνθρωποι του τότε δεν παίζονταν απλά...
Δεν ξέρω αν είναι μεγαλύτερα ταλέντα, αλλά τα πούστικα τα 500άρια δεν οδηγούνται. Απλά πράγματα. Σε κάθε, μα κάθε στροφή σπαρταράνε και σε κάθε έξοδο προσπαθούν να πετάξουν τους αναβάτες.
Πρέπει να είδα τουλάχιστον 10 παρατρίχα highside που οι θεοί το μάζεψαν. (Δυστυχώς όχι και ο Kevin στον προτελευταίο γύρο).

Η κασσέτα έχει τους εξής αγώνες.
Τσεχοσλοβακία 1989
Βραζιλία 1989
Αυστραλία 1989
Αυστραλία 1990
Ιαπωνία 1990

Αν κάποιος γνωστός συμφορουμίτης μπορεί να διορθώσει τα λίγα χιόνια και να την γράψει σε DVD, ευχαρίστως να του την δώσω. Αλλιώς θα την πάω κάπου να μου το κάνουν και όποιος θέλει μου λέει και του αντιγράφω το DVD.

:beer:

ΥΓ. Η φωτό είναι από το ξηλωμένο fairing του Gardner. Ετρεχε απ΄την μέση του αγώνα έτσι και χειρότερα και τελικά τον κέρδισε. :uplate:


89314

blueblack
19/05/2007, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Βρήκα πριν λίγο την κασσέτα και ξαναείδα τον αγώνα.


iriniaa έχεις δίκιο !!!! :sun:

Αν και εξακολουθώ να είμαι fan του Valle, οι άνθρωποι του τότε δεν παίζονταν απλά...
Δεν ξέρω αν είναι μεγαλύτερα ταλέντα, αλλά τα πούστικα τα 500άρια δεν οδηγούνται. Απλά πράγματα. Σε κάθε, μα κάθε στροφή σπαρταράνε και σε κάθε έξοδο προσπαθούν να πετάξουν τους αναβάτες.
Πρέπει να είδα τουλάχιστον 10 παρατρίχα highside που οι θεοί το μάζεψαν. (Δυστυχώς όχι και ο Kevin στον προτελευταίο γύρο).

Η κασσέτα έχει τους εξής αγώνες.
Τσεχοσλοβακία 1989
Βραζιλία 1989
Αυστραλία 1989
Αυστραλία 1990
Ιαπωνία 1990

Αν κάποιος γνωστός συμφορουμίτης μπορεί να διορθώσει τα λίγα χιόνια και να την γράψει σε DVD, ευχαρίστως να του την δώσω. Αλλιώς θα την πάω κάπου να μου το κάνουν και όποιος θέλει μου λέει και του αντιγράφω το DVD.

:beer:

ΥΓ. Η φωτό είναι από το ξηλωμένο fairing του Gardner. Ετρεχε απ΄την μέση του αγώνα έτσι και χειρότερα και τελικά τον κέρδισε. :uplate:


AN ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΙΚΟΝΑ ΑΠΟ 10-15 ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ........



Τότε θά βλέπαμε άκόμα πιό τρελλά πράμματα καί άπολύτως ήρωικά.........
Θαύμαζα αύτούς τούς άνθρώπους γιατί έκαναν πάντα τό ....ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ.......ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΑΣΗ...
καί όχι γιά τό άν ήταν κομπιουτεράκια πιθανόν καλύτεροι μέ τά διάφορα ήλεκτρονικά
ύποβοηθήματα............
Οί δικές μου μνήμες είναι άκόμα καί άπό έφημερίδες καί Έλληνικά Έπίκαιρα.....πρίν άπό τήν ταινία.....
Τά πρόλαβες αύτά...?????????

Όπως θαύμασα τόν Ρόσσι όταν πήγε στήν πεθαμένη Γιαμάχα καί πήρε τόν τίτλο.......
Άλλά ήταν πολύ λίγο........
Τώρα πιά ,κάνει λάθη γιατί άρχισε νά δουλεύει ......ΤΟ ΣΥΜΠΑΘΗΤΙΚΟ............ή σκέψη καί ό
φόβος τού νά μή χάσει αύτά πού άπέκτησε......
γιαυτό στά 26 του άρχισε νά ψάχνεται μέ τά ραλλύ όταν κάποτε οί όδηγοί σαραντάριζαν...
ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ......... :rotflmao:

Είσαι όντως στήν ήλικία τού dirdbird....?????
Τότε τί άρπάζεσαι ρέ λεβέντη μου..............άσε νά τό πάμε χαλαρά....
Καί ξέρεις έκείνο τόν καιρό ....ΕΙΧΕ ΠΟΛΥ ΕΥΡΩΠΗ.....!!!!!!!!


:wave2:

byron
20/05/2007, 18:48
Χαλαρά το πάμε βρε iriniaa. Δεν αρπαζόμαστε. Του dirt του ρίχνω και 1,5 μήνα :lol:

Τεσπα, το σκίσαμε. Είναι άδικο να τους συγκρίνουμε τους τότε με τους τώρα (αν και είμαι βέβαιος πως ο Vale θα πρωταγωνιστούσε και τότε).
Βέβαια κάποια άλλα παιδιά στυλ Nicky, μόνο κουβέρτες σε λάστιχα θα βάζανε. Ταλεντάρες πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν.
Η διαφορά είναι ότι τα μηχανάκια του τότε ήταν τόσο δολοφονικά που το ταλέντο έπρεπε να δουλεύει υπερωρίες, και οι απλά πολύ καλοί αναβάτες δεν έιχαν καμμιά τύχη, κάτι που δεν ισχύει πλέον.

Η Ευρώπη όντως πρωταγωνιστούσε ακόμα πιο παλιά, αλλά οι Αμερικάνοι δεν είχαν κανένα ενδιαφέρον για την ταχύτητα και δεν συμμετείχαν. Το Dirt Track και τα ανάποδα είχαν μόνο πέραση.

Είναι παράλειψη πάντως να μην αναφέρουμε και τον Freddie Spencer ως απίστευτο ταλέντο. Αν δεν είχε τελειώσει την καριέρα του τόσο αδοξα, θα είχε γράψει ακόμα μεγαλύτερη ιστορία.

ΥΓ (Αν θελεις DVD μου λες )

:beer:

Da.Vintage
21/05/2007, 08:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Giorgos19
Nα κανω μια ερωτηση??Εσεις θεωρειτε το nascar τοσο επικυνδινο?Γιατι εγω,το βρισκω τρομερα βαρετο.

Eγώ το βλέπω πάντα πρίν κοιμηθώ... με νανουρίζει!

Da.Vintage
21/05/2007, 08:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6

Είναι παράλειψη πάντως να μην αναφέρουμε και τον Freddie Spencer ως απίστευτο ταλέντο. Αν δεν είχε τελειώσει την καριέρα του τόσο αδοξα, θα είχε γράψει ακόμα μεγαλύτερη ιστορία.


:beer:

Μεγάλη παράλειψη! ο Τυπος ήταν ΚΟΡΥΦΗ είχα δεί ολόκληρο αφιέρωμα για αυτόν!
πως πλάγιαζε έτσι στο βρεγμενο με αυτό το χρέπι που το πίσω ελαστικό του είναι λεπτότερο απο το μπροστινό μου!

Μιλάμε έπαθα πλάκα όταν τον είδα! απίστευτες κλίσεις!!! ίσως περισσότερο απο τα σημερινά μηχανάκια!

byron
21/05/2007, 08:45
Αυτό που τον έκανε τεράστιο, είναι η δύναμη του να καβαλάει το 250, να κερδίζει, να το αφήνει στα paddocks, να ανεβαίνει στα 500 και να κερδίζει και εκεί κερδίζοντας και τα 2 παγκόσμια πρωταθλήματα την ίδια χρονιά (το 85?).

Δεν νομίζω πως μπορεί να ξαναγίνει κάτι τέτοιο.
Είχε γίνει ακόμα πιο παλιά με Aggostini, αλλά τότε τα πράγματα δεν ήταν τόσο ζόρικα ούτε τόσο επαγγελματικά. Φαντάσου τον Vale να σκοτώνεται με τον Stoner κλπ, να αφήνει το μηχανάκι και να καβαλάει το 250 για να φαγωθεί με τον Lorenzo μετά από 1 ώρα :eyepop:

Απίστευτα πράγματα....

Da.Vintage
21/05/2007, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Φαντάσου τον Vale να σκοτώνεται με τον Stoner κλπ, να αφήνει το μηχανάκι και να καβαλάει το 250 για να φαγωθεί με τον Lorenzo μετά από 1 ώρα :eyepop:

Απίστευτα πράγματα....

Μάλλον αντίθετα πρέπει να γίνουν χρονικά γιατί παίζουν πρώτα τα 250!

byron
21/05/2007, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
Μάλλον αντίθετα πρέπει να γίνουν χρονικά γιατί παίζουν πρώτα τα 250!

Στην 1η παράγραφο το έγραψα σωστά, μετά μου ξέφυγε :lol:

Βέβαια, πρώτα ήταν τα 250 και μετά τα κακά.

:beer:

giobazolias
02/06/2007, 00:27
παντως το γελιο που βγαζει ο ροσι δεν το βγαζει ο ντουχαν..............και λεει και καποιες αληθειες!

http://www.sport24.gr/html/ent/609/ent.180609.asp

:lol: :lol: :lol:




υ.γ ο ροσι ειναι οπαδος της ιντερ!

yannis27
03/06/2007, 13:48
no comments


91256

blueblack
03/06/2007, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis27
no comments


NΤΡΙΦΤΑΡΕΙ.............ΑΝΑΠΟΔΟ ΤΙΜΟΝΙ.........ΤΡΑΒΑΕΙ


καί σούζα.........εεεε......

Ποιός είναι ,ποιός είναι ρέ παιδί μου......κανάς τρελλός.....θάναι.....!!!!!!!!!!


:wave2:

byron
03/06/2007, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
Ποιός είναι ,ποιός είναι ρέ παιδί μου......κανάς τρελλός.....θάναι.....!!!!!!!!!!
:wave2:

Revin Kevin και τα μυαλά αλλού....:a012:


91258

byron
03/06/2007, 15:43
Mick Doohan


91260

byron
03/06/2007, 15:44
Nsr 500 1984 - Freddie Spencer :eek:


91261

byron
03/06/2007, 15:45
Και ένα τρομερό link, με φωτό από όλους τους αναβάτες του παρελθόντος.

(Clopy paste from Bikenet)

http://www.highsider.com/index.htm

stratosZX10
03/06/2007, 15:59
again


91262

yannis27
03/06/2007, 16:16
"wait till you see God.Then brake"
KEVIN-34


91265

blueblack
03/06/2007, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Mick Doohan


A.......TΩΡΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΩ.............ΕΙΣΑΙ ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟΣ........!!!!!!!!!


Τό κράνος πώς σού φαίνεται......?????
Ίδιο ,άκόμα τόχω ,άγορασμένο κάπου τό 89-90.......


:wave2:

byron
03/06/2007, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
Τό κράνος πώς σού φαίνεται......?????
Ίδιο ,άκόμα τόχω ,άγορασμένο κάπου τό 89-90.......
:wave2:

Πολύ όμορφο το 1ο του Doohan, αλλά ακόμα περισσότερο το 2ο.

Με αφορμή την εικόνα του Yannis, ένα μικρό quiz.
Σε ποιόν αγώνα φόρεσε ο Kevin το συγκεκριμένο κράνος? (Μόνο 1 φορά το φόρεσε)....


91269

blueblack
03/06/2007, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Πολύ όμορφο το 1ο του Doohan, αλλά ακόμα περισσότερο το 2ο.

Με αφορμή την εικόνα του Yannis, ένα μικρό quiz.
Σε ποιόν αγώνα φόρεσε ο Kevin το συγκεκριμένο κράνος? (Μόνο 1 φορά το φόρεσε)....


TO...............92.........


Ήτανε........?????????




:wave2:

yannis27
03/06/2007, 20:50
Τ ο ειχε φορεσει στον πρωτο πολεμο του κολπου..


91318

yannis27
03/06/2007, 20:55
Propably you know them..


91319

vassilis88
04/06/2007, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis27
Propably you know them..

ιστορια αυτη η φωτο. δν ξερω το μεσαιο πανω απ το ρεινι.

yannis27
04/06/2007, 00:23
ALBERTO PUIG τωρα μανατζερ του PEDROZA


91356