PDA

View Full Version : Νέες τιμές διοδίων από το 2006...



Cpt. Haddock
23/09/2005, 10:06
Πάντως έγώ θυμάμαι οτι σε άλλα "ιδιωτικά" έργα (Αττική Οδός - Γέφυρα Ρίου-Αντιριου), πρώτα τελείωνε το έργο ο ανάδοχος κατασκευαστής και μετά εισέπραττε τα διόδια...

Τώρα θα τους προπληρώσουμε...

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=651766&lngDtrID=244

Τι να πει κανείς

:confused:

:a4:

bugsbunny
23/09/2005, 10:24
Πρόοδος...

:a31: :a31: :a31:

toyota
23/09/2005, 10:31
Απ'ότι διάβασα στο link παραπανω,το ΤΕΟ θα κλεισει και οι εθνικές οδοί θα περάσουν σε ιδιώτες με πρώτο το "πέταλο" του Μαλιακού.Αν γίνουν οι εθνικές όπως η Αττική Οδός σε ποιότητα,τότε δε με πειράζει να πληρώνω διόδια.Με πειράζει πολύ όμως που πληρώνω τώρα και οι δρόμοι είναι ...ουρδέλο.

McGyver
23/09/2005, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyota
Απ'ότι διάβασα στο link παραπανω,το ΤΕΟ θα κλεισει και οι εθνικές οδοί θα περάσουν σε ιδιώτες με πρώτο το "πέταλο" του Μαλιακού.Αν γίνουν οι εθνικές όπως η Αττική Οδός σε ποιότητα,τότε δε με πειράζει να πληρώνω διόδια.Με πειράζει πολύ όμως που πληρώνω τώρα και οι δρόμοι είναι ...ουρδέλο.

Συμφωνώ κι επαυξάνω...

Κανένας
23/09/2005, 11:03
Εκεί καταντήσαμε να συμφωνούμε και να επαυξάνουμε στον λάθος δρόμο
Έχετε καταλάβει ότι το αυτονόητο -ένας σωστός δρόμος είναι υποχρέωση του κράτους και του συντάγματος απέναντι στον ευνοούμενο πολίτη (σήμερα έχω όρεξη για ανέκδοτα) ;
Και ότι καταντήσαμε να πληρώνουμε φόρους και χαράτσια σε ιδιώτες που είναι εντελώς παράνομο και ανεξέλεγκτο ;
Ότι δεν απελευθερωθήκαμε ποτέ από την αποικιοκρατία και ότι μόνο δημοκρατία δεν έχουμε ;
Και ότι οι περισσότεροι που διαμαρτύρονται, τα ξεχνάνε όλα αυτά όταν πανε να ψηφίσουν ;

Άσχετο αλλά
Ο μόνος σωστος δρόμος, είναι ο τέταρτος δρόμος του Κουρζιεφ
:cool:

idi
23/09/2005, 11:06
εγω ξερω οτι στην αττικη πληρώνω λιγοτερα απο αυτα που πληρωνω στο Σχηματάρι!!!! και ο δρομος ειναι τζαμι ενω στο "δημοσιο" ειναι γεματος μπαλώματα που καταστρεφουν την αναρτηση της μηχανης μου και τη μεση μου

αρα ιδιώτες rulezzzzzzzzz:smokin:

Cpt. Haddock
23/09/2005, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
εγω ξερω οτι στην αττικη πληρώνω λιγοτερα απο αυτα που πληρωνω στο Σχηματάρι!!!! και ο δρομος ειναι τζαμι ενω στο "δημοσιο" ειναι γεματος μπαλώματα που καταστρεφουν την αναρτηση της μηχανης μου και τη μεση μου

αρα ιδιώτες rulezzzzzzzzz:smokin:


Άσε το Σχηματάρι που με όλα τα στραβά του είναι και δρόμος με πολλές λωρίδες και νησίδα.

:eyepop:

Στα διόδια του Κιάτου που πληρώνεις 2 euros (για αυτοκίνητο) για δρόμο με 1 λωρίδα (συν Λ.Ε.Α) ΧΩΡΙΣ νησίδα;

Πως σου φαίνεται;

:confused:

ktm640lc4
23/09/2005, 11:17
γιατι δημοσιο sleeeepzzzzz:ZZZ:

Κανένας
23/09/2005, 11:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
γιατι δημοσιο sleeeepzzzzz:ZZZ:
:nono:


Όχι φίλε μου το δημόσιο, ποτέ δεν κοιμάται
απλά,
Εξυπηρετεί Ιδιοτελή Συμφέροντα και Εξαργυρώνει Επιταγές, σε Πλήρη Αδιαφάνεια

Συνέπεια, του μη δημοκρατικού, συστήματος πολιτεύματος που έχουμε
Και αυτό λέγεται =κοινοβουλευτική δικτατορία
:mad:

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
23/09/2005, 12:01
τωρα μηλατε?????
οταν εκανε η πρωτοβουλια κηνηση για τα διοδια που ησασταν?????
α!!ναι!! θημηθηκα.... ειχατε πιο σοβαρα πραγματα να κανετε.... οπως να πατε για μπανιο:cool:

sniper
23/09/2005, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
τωρα μηλατε?????
οταν εκανε η πρωτοβουλια κηνηση για τα διοδια που ησασταν?????
α!!ναι!! θημηθηκα.... ειχατε πιο σοβαρα πραγματα να κανετε.... οπως να πατε για μπανιο:cool:

Αν θυμάμαι καλά η πρωτοβουλία δεν έγινε για κάτι άλλο παρά για την αύξηση των διοδίων και όχι για το αν οι δρόμοι είναι καλοί ή αν θα περάσουν οι δρόμοι στους ιδιώτες....

Και μην μας την λες για το που είμασταν και μάλιστα με ειρωνικά σχόλια για μπανάκια και λοιπά.... Όλοι έχουν τις δουλειές τους ή κάτι που δεν τους αφήνει να έρθουν σε τέτοιες εκδηλώσεις ή πιστεύουν ότι τέτοιες εκδηλώσεις γίνονται για να προβάλλονται κάποιοι....

Στο κάτω κάτω όποιοι πάνε εκεί το κάνουν γιατί το θέλουν οι ίδιοι... για το κοινό καλό - δεν υποχρεώνουν τους άλλους και κυρίως δεν τους χλευάζουν....



Φιλικά πάντα....

SF
23/09/2005, 13:32
George,

Πάντα φιλικά ως γνωστόν, αλλά πριν σου απαντήσουμε εμείς, χρωστάς μερικές απαντήσεις εδώ και πολύ καιρό:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=8927&perpage=10&pagenumber=7

και κυρίως

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=8927&perpage=10&pagenumber=8

Δεκτές θα γίνουν μόνο σοβαρές απαντήσεις, με ολίγον από λογική.

powerphot
23/09/2005, 14:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyota
Απ'ότι διάβασα στο link παραπανω,το ΤΕΟ θα κλεισει και οι εθνικές οδοί θα περάσουν σε ιδιώτες με πρώτο το "πέταλο" του Μαλιακού.

Κοιτάξτε αν το δειτε με λίγο πιο ανοιχτό μυαλό θα διαπιστώσετε ότι ανοίγονται νέοι ορίζοντες για επαγγελματικό προσανατολισμό.

Θέλω κι εγώ ας πούμε να ανοίξω ένα..."πέταλο" να βγάζω συνέχεια λεφτά γιατί όχι?:a31: :a31: :a31:

m1ke
23/09/2005, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΚΑΝΕΝΑΣ
:nono:


Όχι φίλε μου το δημόσιο, ποτέ δεν κοιμάται
απλά,
Εξυπηρετεί Ιδιοτελή Συμφέροντα και Εξαργυρώνει Επιταγές, σε Πλήρη Αδιαφάνεια

Συνέπεια, του μη δημοκρατικού, συστήματος πολιτεύματος που έχουμε
Και αυτό λέγεται =κοινοβουλευτική δικτατορία
:mad:

Σοβαρά τώρα έχει αναλογιστεί κανείς μας τι μέρος του εισοδήματός του καταλήγει στο κράτος κάθε χρόνο?

Έχει σκεφτεί κανείς αν οι υπηρεσίες που λαμβάνουμε από το κράτος (εδώ γελάμε) αξίζουν όσο τις πληρώνουμε?

Έχετε υποψιαστεί ότι το κράτος λειτουργεί για να προστατεύει και να εξυπηρετεί μία μικρή μερίδα του πληθυσμού εις βάρος των υπολοίπων?

Μήπως ξέρει κανένας ποιός ευθύνεται για αυτή την κατάντια?

Και έχει ρωτήσει κανείς τον εαυτό του γιατί ανέχεται να το δουλεύουν και να τον ληστεύουν χωρίς να αντιδράει?

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
23/09/2005, 17:55
SF
George,

Πάντα φιλικά ως γνωστόν, αλλά πριν σου απαντήσουμε εμείς, χρωστάς μερικές απαντήσεις εδώ και πολύ καιρό:

http://www.moto.gr/forums/showthrea...mp;pagenumber=7

και κυρίως

http://www.moto.gr/forums/showthrea...mp;pagenumber=8

Δεκτές θα γίνουν μόνο σοβαρές απαντήσεις, με ολίγον από λογική.
------------------------------------------------------------------------------------
ειχα βαλει ενα ποστ μετα απο μερικες μερες για εναν καφε που θα μαζευοντουσαν μελη της προτοβουλιας για να γνωρισουμε ολοι και να ρωτησουν της αποριες τους και να ζητησουν και εξηγεισεις για ολλα τα ερωτηματα και αποριες που εχετε... πιο ηρθε? μονο ο γιαννης ο σενινια αν γραφω καλα το ψευδονιμο του.

------------------------------------------------------------------------------------
sniper

Και μην μας την λες για το που είμασταν και μάλιστα με ειρωνικά σχόλια για μπανάκια και λοιπά.... Όλοι έχουν τις δουλειές τους ή κάτι που δεν τους αφήνει να έρθουν σε τέτοιες εκδηλώσεις ή πιστεύουν ότι τέτοιες εκδηλώσεις γίνονται για να προβάλλονται κάποιοι....
------------------------------------------------------------------------------------
θα σταθω στο τελαιυτεο....ή πιστεύουν ότι τέτοιες εκδηλώσεις γίνονται για να προβάλλονται κάποιοι....
οπως σε ολλες της προσπαθειες που εχουν γινη εδω και χρωνια οι κλασικοι ελληναρες ενδιαφερωνται για το τι θα κερδισουν αυτοι και το τι θα κερδηση η λεσχη τους....
στην τελαιυτεα συγκεντροση που πηγα τον ιουλιο πριν της διακοπες ορισμενα μελη λεσχων αρχησαν να τρογονται για το πιος φενετε πιο πολυ και πιος περνη τα περισοτερα ευσημα.
μαλιστα αν θημαστε στην κηνηση για τον γιωργο και την λιλιαν η ονομασια ηταν << λεσχες μοτοσηκλετας για τον ανθρωπο>>..
εναντιοθηκα σε αυτο με την σκεψη οτι πολλοι που δεν γουσταρουν της λεσχες για διαφορους λογους δεν θα σημετηχαν γιατι υπαρχει η λεξη << λεσχες>> και τους ειπα οτι θα πρεπει να αλλαξη αυτο. πραγμωα που εγηνε.
στην συγκεντροση αυτην λοιπων αφου τους ακουγα ακετη ωρα να τρογονται (οχι ολοι αλλα 2-3 ατομα κολημενα) ζητησα τον λογο...
ειπα τα εξεις επι λεξη.....
εισαστε μαλακες. αν εγω η η γυτονησα που εχει ενα παιδι μοτοσηκλετηστη δει οτι το παοδι της γλητοσε και δεν σκοτοθηκε στην ταδε λακουβα η οποια την εκλησαν γιατι καποιος βγηκε στους δρομους και φωναζε να κληση η λακουβα... πιστευετε οτι η γητονησα η εγω θα κοιταξουμε το τι σημαια πιας λεσχης κραταει αυτος ο ανθροπος για να τον ευχαριστησουμε? θα πεσουμε στα ποδια του και θα του τα φιλαμε εχωντας γραμενη την σημαια της οποιαδηποτε λεσχης κραταει.
εκει κατεβασαν το κεφαλι και ειπαν οτι εχω δικιο ολοι. και πηραμε μια αποφαση οτι ενα πραγμα που μας ενωνη να το τιμησουμε και να αφησουμε τα <<ελληνικα προσοπικα κολοσημφερωντα>> στην ακρη.
αλωστε δεν μορεις να ζητας τον ουρανο με τα αστρα με μια πορεια διαμαρτιριας των 50-100 ατωμων.
σημερα θα ειναι για τα διοδια αυριο για το παρκινκ. πρεπει να πιεσουμε για 2-3 πραγματα μονο και αν πετηχουμε το ενα τοτε στα 2 που μηνανε και εχωντας στο ενεργητηκο μας μια επιτηχεια θα προσθεσουμε αλλα 2 και παλη κερδιζοντας 1 στα 4 η 2 στα 4 θα προχωρισουμε.
το θεμα δεν ειναι οτι πρεπει να βαλουμε 10 πραγματα σημαρα και αλλα 10 αυριο και να ειμαστε 20 ατομα ολλα και ολλα στην διαμαρτηρια. ας βαλουμε 3 πραγματα και ας ειμαστε 500 και οταν κερδισουμε το ενα οι 500 θα γινουν 1000 και θα πιεσουμε να κερδισουμε περισοτερα.
προσοπικα εμενα το θεμα με της καμερες στην πορεια που ειχε γηνη δεν με ενδιεφερε. αλλα πηγα για να ενωσω την φωνη μου με τους αλλους για να ακουστουμε.
παραδιγμα....
πας στο αφεντικο σου και του λες οτι θελεις 20 πραγματα να σου κανει...
μετα απο 2 λεπτα εισαι στο δρομο ανεργος....
πατε ολλο το προσοπικο και ζητατε 3-4 πραγματα ....
περνετε το ενα και κρατατε της δουλιες σας..... πιο ειναι καλυτερο?

και μην νομιζετε οτι αν παμε και ζητησουμε 50 πραγματα απο το κρατος θα τα παρουμε... μας εχουν γραμενους και το πολυ πολυ να μας στηλουν τα ματ. αν ομως με ομωρφο τροπο ζητησουμε 2-3 πραγματα θα μας δοσουν το ενα για να μας γληκανουν και να μας ησηχασουν...
αυτα....
αναμενετε ζεστος οκτωμβρης.....αρκη να εχετε ορεξη....

SF
23/09/2005, 19:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
------------------------------------------------------------------------------------
ειχα βαλει ενα ποστ μετα απο μερικες μερες για εναν καφε που θα μαζευοντουσαν μελη της προτοβουλιας για να γνωρισουμε ολοι και να ρωτησουν της αποριες τους και να ζητησουν και εξηγεισεις για ολλα τα ερωτηματα και αποριες που εχετε... πιο ηρθε? μονο ο γιαννης ο σενινια αν γραφω καλα το ψευδονιμο του.



Δηλαδή όποιος δεν ήρθε σε αυτή τη συνάντηση δε δικαιούται απάντησης?!?!

:confused: :confused: :confused: