PDA

View Full Version : @ Ρεστοράδες και λοιπούς wannabe μηχανικούς. (εξωλκείς)



Σελίδες : [1] 2

vaska
21/09/2012, 15:13
Χαζεύοντας στο νετ "τσίμπησα" ένα όμορφο εργαλειάκι που πιθανότατα θα σας βγάλει από πολλούς μπελάδες ( η τιμούλα όμως τσουχτερή όπως αρμόζει σε εργαλεία της προκοπής).

Δεν ξέρω τι θα πουν οι έμπειροι μαστροχαλαστές αλλά εμένα μου άρεσε πολύ!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=QhBADmrMufs

mankam
21/09/2012, 15:19
Χαζεύοντας στο νετ "τσίμπησα" ένα όμορφο εργαλειάκι που πιθανότατα θα σας βγάλει από πολλούς μπελάδες ( η τιμούλα όμως τσουχτερή όπως αρμόζει σε εργαλεία της προκοπής).

Δεν ξέρω τι θα πουν οι έμπειροι μαστροχαλαστές αλλά εμένα μου άρεσε πολύ!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=QhBADmrMufs

εκπληκτικο εργαλειο!
οταν λες τσιμπησα το πηρες και ποσο?
αν ναι ποσο το νοικιαζεις την ημερα?:rotflmao:

VASOS
21/09/2012, 15:26
Πόσο ρε φίλε και από πού?

vaska
21/09/2012, 16:09
Πόσο ρε φίλε και από πού?

Όταν λέω "τσίμπησα" εννοώ ότι το είδα. Ενδιαφέρθηκα όμως κι έμαθα ότι υπάρχει Έλληνας εισαγωγέας

Reahellas A.E
Λ.ΑΘΗΝΩΝ 84 - 10441 ΑΘΗΝΑ
ΤΗΛ:210 5154480
ΦΑΞ: 210 5154493

info@reahellas.gr (info@reahellas.gr)
http://www.reahellas.gr/ (http://http://www.reahellas.gr/)

ρώτησα και μου είπε 550 + φπα





Μπήκε στα υπ' όψιν. Μαζεύουμε σιγά σιγά χρήμα, κόβουμε και τον καφέ και σε 3-4 χρόνια θα το πάρουμε.:D:D
Πάντως η τιμή είναι νορμάλ μιας και πρόσφατα πήρα ένα σετ της Βιρθ και κάπου εκεί κοντά ήταν από τιμή. Τώρα αν κάποιος ψαχτεί στο νετ ίσως βρει καλύτερη τιμή.

Sapadak
21/09/2012, 16:12
Υπαρχει κατι να καταλαβουμε τι ειναι? Για οσους δεν εχουν yt

Manalishi
21/09/2012, 16:15
755 δολλάρια???

Manalishi
21/09/2012, 16:18
Ball Bearing puller

vaska
21/09/2012, 17:05
Υπαρχει κατι να καταλαβουμε τι ειναι? Για οσους δεν εχουν yt

Άντε μιας και δεν έχεις yt να βοηθήσουμε

268840

vaska
21/09/2012, 17:09
και άλλη μία

268841

KotsosDR
21/09/2012, 17:14
Εξωλκεας ρουλεμαν ... σε μηχανουργειο παραγγελια κανα 100αρι το πολυ .... ;)

vaska
21/09/2012, 17:17
Εξωλκεας ρουλεμαν ... σε μηχανουργειο παραγγελια κανα 100αρι το πολυ .... ;)

Δες το βιντεάκι αφεντικό για να καταλάβεις γιατί μιλάμε και αν το φτιάχνει αυτό έτσι ο μηχανουργός σου με 100 ευρώ, εγώ θέλω 2 και σίγουρα καμιά 50 μαστροχαλαστές από εδώ μέσα θα πάρουν από 1 τεμάχιο.

;):wave2:

nightwish
21/09/2012, 18:25
Εξωλκεας ρουλεμαν ... σε μηχανουργειο παραγγελια κανα 100αρι το πολυ .... ;)

Δεν ειναι ενας απλος εξωλκεας..........!!!!!!!

KotsosDR
21/09/2012, 18:39
Λοιπον , θα σας μοιραστω μια ιστορια ... ο Γαμπρος μου ειναι μηχανικος Φορτηγων . Σε καποια φαση τους χαλασε ενας εξωλκεας πολυ μυστηριος συγκεκριμενα για Volvo ( συγχωρατε με αλλα δεν θυμαμαι τι ακριβως εκανε ) τιμη προιοντως κανενα 900αρι .

Ενα βραδυ που πιναμε μπυρες και το συζητουσανε , του λεει το φιλαρακι , φερτο αυριο να το δουμε ... . Ετοιμο με κοστος υλικων ενα 50αρι , φιλικα και ο γαμπρος του πηρε και ενα ουισκακι καλο
Μπορει να μην αποδοσει χρονικα οσο το αυθεντικο αλλα μεχρι στιγμης ( 2μιση χρονια μετα ) με αυτο δουλευει ακομα , αμα σπασει φτιαχνουμε αλλο λεει ... Γενικα απο τοτε εχουνε κανει πολλα εργαλεια μαζι για το συνεργειο , ακομα και πατεντες . ολα γινονται , αρκει να μαθουμε την αγορα...
Ολα , καποιο μηχανουργειο μιας εταιριας τα βγαζει ... και Ελλαδα εχουμε αρκετους μηχανουργους διαμαντια αλλοι ακριβοι αλλοι τζαμπα ...

Συμφωνα με τα παραπανω λοιπον , ναι .. το σχεδιο ειναι ετοιμο .... και απο οσο βλεπω δεν εχει και καμια ιδιεταιρη πολυπλοκοτητα κατασκευης ...

KotsosDR
21/09/2012, 18:48
α , ξεχασα να πω , ο πρωτος ειχε βγει αποτυχια ... ( κλασικο σε αυτοσχεδια πειραματα ) αποτελεσε ομως πηγη εμπειριας για να γινει σωστα το δευτερο :)

vaska
21/09/2012, 18:58
Λοιπον , θα σας μοιραστω μια ιστορια ... ο Γαμπρος μου ειναι μηχανικως Φορτηγων . Σε καποια φαση τους χαλασε ενας εξωλκεας πολυ μυστηριος συγκεκριμενα για Volvo ( συγχωρατε με αλλα δεν θυμαμαι τι ακριβως εκανε ) τιμη προιοντως κανενα 900αρι .

Ενα βραδυ που πιναμε μπυρες και το συζητουσανε , του λεει το φιλαρακι , φερτο αυριο να το δουμε ... . Ετοιμο με κοστος υλικων ενα 50αρι , φιλικα και ο γαμπρος του πηρε και ενα ουισκακι καλο
Μπορει να μην αποδοσει χρονικα οσο το αυθεντικο αλλα μεχρι στιγμης ( 2μιση χρονια μετα ) με αυτο δουλευει ακομα , αμα σπασει φτιαχνουμε αλλο λεει ... Γενικα απο τοτε εχουνε κανει πολλα εργαλεια μαζι για το συνεργειο , ακομα και πατεντες . ολα γινονται , αρκει να μαθουμε την αγορα...
Ολα , καποιο μηχανουργειο μιας εταιριας τα βγαζει ... και Ελλαδα εχουμε αρκετους μηχανουργους διαμαντια αλλοι ακριβοι αλλοι τζαμπα ...

Συμφωνα με τα παραπανω λοιπον , ναι .. το σχεδιο ειναι ετοιμο .... και απο οσο βλεπω δεν εχει και καμια ιδιεταιρη πολυπλοκοτητα κατασκευης ...


Σοβαρά μιλώντας μιας και βλέπω ότι αγαπάς την πατέντα, το εργαλείο που έβαλα, το έβαλα απλά γιατί μ' εντυπωσίασε και σαν ιδέα αλλά και γιατί αυτός που το έβγαλε στο εμπόριο, έβαλε το μυαλό του να δουλέψει κι έβγαλε ένα όμορφο και πρακτικό εργαλείο. Από το χερούλι που κρατάς κόντρα έως και το λαστιχένιο καπέλο που κρατάει στη θέση τους τα στελέχη του εξωλκέα. Ένα άλλο θέμα επίσης είναι το υλικό κατασκευής.
Αν λοιπόν μπεις στον πειρασμό να φτιάξεις έναν για πάρτη σου (βγάλε και καμιά φωτό) και δεις ότι είναι λειτουργικός, όλα μια χαρά , μπορεί να σου ζητήσω να φτιάξεις και για μένα έναν.

Από την άλλη τα 550 + φπα τώρα μου είναι δύσκολα, αλλά πόσοι από μάς που ασχολούνται με κατσαβίδια και πένσες δεν έχουν βλαστημήσει μπροστά σε ένα (αρσενικό) ρουλεμάν (που ότι και να του κάνεις εξακολουθεί να σε γράφει στ' @ρχίδια του) που μουλάρωσε και δεν θέλει να βγει.

Τα εργαλεία είναι ψώνιο, αρρώστια πως να το πω για μένα , και όταν βλέπω κάτι πραγματικά καλοσχεδιασμένο και πρακτικό το θέλω κι ας το χρησιμοποιήσω ελάχιστες φορές.

:wave2::wave2:

KotsosDR
21/09/2012, 19:24
Σοβαρά μιλώντας μιας και βλέπω ότι αγαπάς την πατέντα, το εργαλείο που έβαλα, το έβαλα απλά γιατί μ' εντυπωσίασε και σαν ιδέα αλλά και γιατί αυτός που το έβγαλε στο εμπόριο, έβαλε το μυαλό του να δουλέψει κι έβγαλε ένα όμορφο και πρακτικό εργαλείο. Από το χερούλι που κρατάς κόντρα έως και το λαστιχένιο καπέλο που κρατάει στη θέση τους τα στελέχη του εξωλκέα. Ένα άλλο θέμα επίσης είναι το υλικό κατασκευής.
Αν λοιπόν μπεις στον πειρασμό να φτιάξεις έναν για πάρτη σου (βγάλε και καμιά φωτό) και δεις ότι είναι λειτουργικός, όλα μια χαρά , μπορεί να σου ζητήσω να φτιάξεις και για μένα έναν.

Από την άλλη τα 550 + φπα τώρα μου είναι δύσκολα, αλλά πόσοι από μάς που ασχολούνται με κατσαβίδια και πένσες δεν έχουν βλαστημήσει μπροστά σε ένα (αρσενικό) ρουλεμάν (που ότι και να του κάνεις εξακολουθεί να σε γράφει στ' @ρχίδια του) που μουλάρωσε και δεν θέλει να βγει.

Τα εργαλεία είναι ψώνιο, αρρώστια πως να το πω για μένα , και όταν βλέπω κάτι πραγματικά καλοσχεδιασμένο και πρακτικό το θέλω κι ας το χρησιμοποιήσω ελάχιστες φορές.

:wave2::wave2:

Ναι ! γιατι εδωσες και σε εμενα ιδεα :) και χρειαααααζεται......

jimmis5
21/09/2012, 23:51
Ενας εξολκεας ,Σωτηρηηηηηη φτιαξε 2 να κανουμε δουλεια μας θελω να λυσω ημιαξονια στο σαμουραι..

koma72
22/09/2012, 15:57
εαν υποθεσουμε οτι με αυτο το εργαλειο βγαζουμε πχ το ρουλεμαν απο το γραναζι της κινησης διχως να λυσουμε τα καρτερ, για πεστε μου πως θα περασετε το καινουργιο? θα το βαλετε στην πρεσα, η θα το κοπαναμε με καμια βαριοπουλα μεχρι να ραγισουν τα καρτερ? απλη απορια...

Grafton 505
22/09/2012, 17:16
εαν υποθεσουμε οτι με αυτο το εργαλειο βγαζουμε πχ το ρουλεμαν απο το γραναζι της κινησης διχως να λυσουμε τα καρτερ, για πεστε μου πως θα περασετε το καινουργιο? θα το βαλετε στην πρεσα, η θα το κοπαναμε με καμια βαριοπουλα μεχρι να ραγισουν τα καρτερ? απλη απορια...

κατάψυξη.... ;)

stefanos
22/09/2012, 17:38
Εντάξει αρρώστια τα εργαλεία δεν λέω αλλά μιλάμε για πολύ χρήμα.
H beta έχει ανάλογο στο 1/3 της τιμής (και η skf ίδιο στη διπλάσια τιμή:D)

vaska
22/09/2012, 17:59
Εντάξει αρρώστια τα εργαλεία δεν λέω αλλά μιλάμε για πολύ χρήμα.
H beta έχει ανάλογο στο 1/3 της τιμής (και η skf ίδιο στη διπλάσια τιμή:D)


που δεν έχουν όμως καμία σχέση μεταξύ τους ποιοτικά. Ένας της beta μου έμεινε στα χέρια μετά από 2-3 χρήσεις.

koma72
22/09/2012, 18:22
και παλι με την καταψυξη δυσκολα θα μπει, εννοω ειναι πολυυυ ευαισθητο το αλουμινιο σε χτυπηματα, αλλα τωρα που το σκεφτηκα προεκυψε μια αλη απορια.... τα ρουλεμαν κινησης εχουν στο ενα ημισφαιριο τους ενα ελατηριο στο αυλακι τους που το συγκρατει στα καρτερ..το λεγομενο θρος. το λοιπον το ρουλεμαν κινησης δεν βγαινει με τιποτα αν δεν ανοιχθει το μοτερ,οπως επισης ξεχαστε και ρουλεμαν ημιαξονιοιυ σασμαν. Τα πιο πολλα ρουλεμαν που δεχονται καταπονηση και βαρεια φορτια εχουν θρος. Κατα την γνωμη μου οσο και αν φαινεται σουπερ εργαλειο και καποιες φορες ειναι ,ειναι πολυ περιορισμενων δυνατοτητων.....

VASOS
22/09/2012, 19:40
κατάψυξη.... ;)

μπάνιο σε υγρό άζωτο καλύτερα :D

Grafton 505
23/09/2012, 01:22
μπάνιο σε υγρό άζωτο καλύτερα :D

Ε μην καταντήσουμε σαν και αυτόν τον φουκαρά :D


269027



@ Για το εργαλείο : πιστεύω είναι καλό για επαγγελματίες, αλλά για ερασιτέχνες μάλλον είναι υπερβολικό. Την ίδια δουλειά μπορείς να κάνεις και με τους απλούς εξωλκείς.

Τώρα, άμα έχεις λόξα με τα εργαλεία, και σε περισσεύουν άλλο θέμα.

banditgr
26/09/2012, 14:02
πουλάει το leroy merlin κάποιους παρόμοιους παμθηνα αν κάποιος τον θέλει για περιστασιακή χρήση.

kokar
28/09/2012, 19:11
γιατι εμένα μου φαίνεται εύκολο να κατασκευαστή κάτι τέτοιο ????

vaska
28/09/2012, 20:11
πουλάει το leroy merlin κάποιους παρόμοιους παμθηνα αν κάποιος τον θέλει για περιστασιακή χρήση.


έχεις κάποιο λινκ γιατί έψαξα και δεν βρήκα κάτι??

daz
28/09/2012, 22:27
Πονεμένη δουλειά τα ρουλεμάν, και για να βγάλεις και για να τα βάλεις. Και τα δύο χρειάζονται λεφτά, αν θέλεις να το κάνεις σωστά.

Και δεν υπάρχει μόνο ένας τύπος. Υπάρχουν εσωτερικά, εξωτερικά, χωνευτά κτλ. Το κάθε ένα θέλει το εργαλείο του και για μπει και για να βγει. Και επειδή είναι σε διάφορα μεγέθη χρειάζονται ολόκληρα σετ. Χρειάζονται αποκολλητές, σφυριά ολισθήσεως δίσκοι πίεσης, κτλ. κτλ.

Διαφορετικά καταστρέφεις αυτό που θες να βγάλεις και στο καινούριο βάζεις ένα καριδάκι ανάποδα και το κοπανάς με ματσόλα. Έχω δει εν δράση σφυρί καλέμι, τροχούς κτλ κτλ.

Κάποιος που δεν είναι επαγγελματίας μπορεί να κάνει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό εργασιών (ανάλογα και το τι δουλεύει) με έναν εξολκέα γενικής χρήσης και μερικούς αντάπτορες για σφυριά αδράνειας. Αυτά όμως που έβαλε ο vaska δεν δουλεύουν με τίποτε απ' τα παραπάνω.
Ούτε με ματσόλες μπαίνουν ούτε με τροχούς βγαίνουν. Ούτε απ' την εσωτερική μπορείς να τα πιάσεις ούτε απ' την εξωτερική. Μόνο από μέσα.


Βασίλη σου προτείνω gedore-baldure. (Η παλιά καλή baldur τώρα υπό την στέγη της gedore). Ή για λίγο πιο φθηνά και εξίσου καλά kuko. Είναι και οι δύο εξειδικευμένες εταιρείες στους εξωλκείς. Το σετάκι που πόσταρες μου άρεσε αλλά αυτό είναι πιο φθηνό (λίγο κάτω απ' τα 400) και κάνει τα ίδια πράγματα.

Gedore.
269637

Αν δεν έχεις να κάνεις με πληθώρα ρουλεμάν διαφορετικών μεγεθών και το θες για ένα ή μερικά συγκεκριμένα μπορείς να πάρεις μεμονωμένα εξαρτήματα που θα δουλεύουν σε αρκετά διαφορετικά μεγέθη. (Τα πόδια ολισθαίνουν πάνω στις πλάκες ώστε να ταιριάζουν σε διαφόρων μεγεθών ρουλεμάν.

Ή αν θέλεις υπάρχει και αυτό, πάλι από gedore. Εδώ πέφτουμε κατά πολύ από το κατοστάρικο αλλά για διαφορετικά μεγέθη ίσως χρειαστείς και δεύτερο.

269639

Γενικά μη δώσεις τόσα λεφτά για ολόκληρο σετ, αν τα ρουλεμάν δεν είναι καθημερινή ρουτίνα. Πάρε μόνο ότι σου χρειάζεται γι' αυτά που χρησιμοποιείς. Για θήκες/τακτοποίηση κλτ μην άγχεσαι θα σε φτιάξω εγώ.

daz
28/09/2012, 22:51
Αν δεν θα τα χρησιμοποιήσεις πολύ αλλά μια στο τόσο ούτε την τέλεια ποιότητα να ψάξεις ούτε την wurth να πλησιάσεις. Καλά αυτή δεν φτιάχνει τίποτα μόνη της αλλά συνεργάζεται με τις καλύτερες εταιρείες του κάθε είδους και ενίοτε υπερκοστολογεί τα προϊόντα τους. Πχ τα πενσοειδή είναι knipex και πολύ κοντά στις τιμές της knipex. Τα κατσαβίδια της είναι Felo αλλά πολύ πιο ακριβά απ' τα felo. Οι παλιές καστάνιες της από την facom κτλ κτλ. Οι εξολκείς της δεν αποκλείεται να είναι kukko πχ αλλά ίσως είναι ακριβότεροι.

Για φθηνότερα ρίξε μια ματιά στην force. Φθηνοκατάσταση made in prc αλλά για special tools που δεν τα χρησιμοποιούμε συχνά είναι πολύ καλή λύση. Εγώ συνήθως τα συνδυάζω. Πχ εσωτερικούς εξoλκείς Kukko με σφύρα αδράνειας made in anywhere.



Α και να μην το ξεχάσω..

269640big time.

daz
28/09/2012, 23:11
γιατι εμένα μου φαίνεται εύκολο να κατασκευαστή κάτι τέτοιο ????

Γιατί ξεχνάς πως κάτι τέτοιο δεν μπορεί να μην είναι σφυρήλατο. :winka:


εαν υποθεσουμε οτι με αυτο το εργαλειο βγαζουμε πχ το ρουλεμαν απο το γραναζι της κινησης διχως να λυσουμε τα καρτερ, για πεστε μου πως θα περασετε το καινουργιο? θα το βαλετε στην πρεσα, η θα το κοπαναμε με καμια βαριοπουλα μεχρι να ραγισουν τα καρτερ? απλη απορια...

Με 700 εΥραίους παίρνεις σετάκι εργαλείων τοποθέτησης των περισσότερων ρουλεμάν. Είσαι να κάνουμε μια ομαδική παραγγελία να μας έρθει και φθηνότερα? :lol:

269643



Υγ. Και τα περισσότερα κομμάτια του είναι πλαστικά!!! :D

vaska
28/09/2012, 23:30
Ρε Αποστόλη, επαγγελματίας με συνεργείο δεν είμαι. Πιθανότατα στην "καριέρα μου" να χρειαστεί 20-30 φορές ν' αλλάξω ρουλεμάν είτε σε δικό μου είτε σε φίλο.

Ένα ψώνιο έχω κι εγώ με τα καλά εργαλεία, όπως άλλοι ας πούμε με το κυνήγι ή με το ψάρεμα. Είδα το εργαλειάκι και γούσταρα τρελά και από κατασκευαστικής αλλά και από σχεδιαστικής άποψης και μοιράστηκα το βίντεο μαζί σας.

Κάνουμε το σκατό μας παξιμάδι και στερούμαστε όλο και περισσότερο βόλτες και άλλα που μας ευχαριστούν. Αν μαζέψω τα φράγκα θα το χτυπήσω για να κάνω την κ@ύλα μου, αν όχι δεν χάθηκε ο κόσμος, θα πάρω κάτι φτηνότερο.

daz
29/09/2012, 00:31
Ρε Αποστόλη, επαγγελματίας με συνεργείο δεν είμαι. Πιθανότατα στην "καριέρα μου" να χρειαστεί 20-30 φορές ν' αλλάξω ρουλεμάν είτε σε δικό μου είτε σε φίλο.

Ένα ψώνιο έχω κι εγώ με τα καλά εργαλεία, όπως άλλοι ας πούμε με το κυνήγι ή με το ψάρεμα. Είδα το εργαλειάκι και γούσταρα τρελά και από κατασκευαστικής αλλά και από σχεδιαστικής άποψης και μοιράστηκα το βίντεο μαζί σας.

Κάνουμε το σκατό μας παξιμάδι και στερούμαστε όλο και περισσότερο βόλτες και άλλα που μας ευχαριστούν. Αν μαζέψω τα φράγκα θα το χτυπήσω για να κάνω την κ@ύλα μου, αν όχι δεν χάθηκε ο κόσμος, θα πάρω κάτι φτηνότερο.


Μα δε σου είπα εγώ πως δεν κάνεις καλά. Εναλλακτικές προσπάθησα να σου δώσω και φθηνές και εξίσου καλές με αυτή που πόσταρες. Εγώ δεν θα έπαιρνα όλο το σετ γιατί δεν μπορώ να το βλέπω να κάθετε. Αυτό που θα χρειαζόμουν όμως θα το πλήρωνα.

20-30? Εγώ σε λιγότερες υπολόγιζα, όταν πριν μερικά χρόνια, πήρα έναν εσωτερικό αλλά έχει πάρει φωτιά. Τον πήρα επειδή στην Κω μου ζητούσαν το κόστος του εξωλκέα σε εργατικά για να μου το βγάλουν με σφυρί, καλέμι οπότε προτίμησα το εργαλείο.

Ολόκληρο το σετ, ίσως είναι πολυτέλεια για τον περιστασιακό χρήστη αλλά για τον χομπίστα δεν υπάρχει περιττή πολυτέλεια.

Εξάλλου εσύ έχεις και τον camen που είναι απαιτητικός σε αυτά που δανείζεται. :lol:

vaska
29/09/2012, 07:27
Μα δε σου είπα εγώ πως δεν κάνεις καλά. Εναλλακτικές προσπάθησα να σου δώσω και φθηνές και εξίσου καλές με αυτή που πόσταρες. Εγώ δεν θα έπαιρνα όλο το σετ γιατί δεν μπορώ να το βλέπω να κάθετε. Αυτό που θα χρειαζόμουν όμως θα το πλήρωνα.

20-30? Εγώ σε λιγότερες υπολόγιζα, όταν πριν μερικά χρόνια, πήρα έναν εσωτερικό αλλά έχει πάρει φωτιά. Τον πήρα επειδή στην Κω μου ζητούσαν το κόστος του εξωλκέα σε εργατικά για να μου το βγάλουν με σφυρί, καλέμι οπότε προτίμησα το εργαλείο.

Ολόκληρο το σετ, ίσως είναι πολυτέλεια για τον περιστασιακό χρήστη αλλά για τον χομπίστα δεν υπάρχει περιττή πολυτέλεια.

Εξάλλου εσύ έχεις και τον camen που είναι απαιτητικός σε αυτά που δανείζεται. :lol:

Έχω και τη Χρύσα με το πλυντήριο. Το λιώνει στη δουλειά και κάθε 4 χρόνια θέλουμε ρουλεμαν - αντίσταση χαχαχαχα. Στείλε όμως λίνκ για το σετάκι της gedore-baldure, φαίνεται αξιόπιστο αλλά και για το σετ τοποθέτησης που είναι επίσης ενδιαφέρον.

Πλάκα πλάκα πολλά συνεργεία θα ζήλευαν τις συλλογές μας.

:a01::a01::a01:

motomaniac
29/09/2012, 13:48
για αρσενικο ρουλεμαν εχω ακουσει την λυση καταψυξη. εφοσον μιλαμε για τυφλο εδρανο ετσι? γεμιζεις νερακι και βαζεις το καρτερ στον καταψυκτη. ο παγος κανει την περισσοτερη δουλεια. δεν το εχω δοκιμασει ακομα γιατι δεν χρειαστηκε.

banditgr
29/09/2012, 13:51
έχεις κάποιο λινκ γιατί έψαξα και δεν βρήκα κάτι??

Δεν έχω και δεν νομίζω να υπάρχει και σε λινκ αλλά στο κατάστημα υπήρχαν σε διάφορα μεγεθοι και φτηνά ...κάπου από 15€ ξεκιναγαν αν θυμάμαι σωστα

hidefnick
29/09/2012, 17:47
Τα σχόλια κάτω από το video τα είδε κανείς? Ωραίο το παιχνιδάκι αλλά κολλημένο ρουλεμάν δεν το βγάζει με τίποτα. 15 τόνους έγραψε η πρέσα για να ξεκολήσει απο το πίσω άκρο του BMW.

MG-KTiNoS
29/09/2012, 18:20
Εγώ είμαι στους ...λοιπούς wannabe μηχανικούς.
Είναι πολλά τα Λ7 Άρη...

:lol:

daz
29/09/2012, 19:47
και παλι με την καταψυξη δυσκολα θα μπει, εννοω ειναι πολυυυ ευαισθητο το αλουμινιο σε χτυπηματα, αλλα τωρα που το σκεφτηκα προεκυψε μια αλη απορια.... τα ρουλεμαν κινησης εχουν στο ενα ημισφαιριο τους ενα ελατηριο στο αυλακι τους που το συγκρατει στα καρτερ..το λεγομενο θρος. το λοιπον το ρουλεμαν κινησης δεν βγαινει με τιποτα αν δεν ανοιχθει το μοτερ,οπως επισης ξεχαστε και ρουλεμαν ημιαξονιοιυ σασμαν. Τα πιο πολλα ρουλεμαν που δεχονται καταπονηση και βαρεια φορτια εχουν θρος. Κατα την γνωμη μου οσο και αν φαινεται σουπερ εργαλειο και καποιες φορες ειναι ,ειναι πολυ περιορισμενων δυνατοτητων.....

Είναι περιορισμένων δυνατοτήτων όταν το χρησιμοποιείς για πράγματα που δεν έχει φτιαχτεί. Κανένα εργαλείο δεν χαλάει όταν το χρησιμοποιείς για το σκοπό που κατασκευάστηκε. Τα ρουλεμάν του ιμιαξονίου είναι εσωτερικά εξωτερικά ή ένσφαιρα χωνευτά? Αυτή η συλλογή κατασκευάστηκε για τα τελευταία. Είπαμε πονεμένη ιστορία τα ρουλεμάν. Γι αυτό είπα παραπάνω πως ένας εξολκέας γενικής χρήσης μαζί με έναν, δύο εσωτερικούς μπορούν να κάνουν τις περισσότερες δουλειές που χρειάζεται ένας περιστασιακός χρήστης. Γιατί όλα δεν μπορεί να τα κάνει κανένα σετ. Από κει και πέρα αγοράζεις ότι χρειαστείς για "ιδιαίτερες" δουλειές. Αν θέλεις να σε βλέπουν τα ρουλεμάν και να βγαίνουν μόνα τους χρειάζεσαι ένα πλήρες σετ εξωτερικούς άλλο ένα εσωτερικούς και αυτό που πόσταρε ο Βασίλης. Ε! πάρε και μερικούς βαρέως τύπου για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο! Μετά χρειάζεσαι υδραυλικούς άξονες γράσου ...


Τα σχόλια κάτω από το video τα είδε κανείς? Ωραίο το παιχνιδάκι αλλά κολλημένο ρουλεμάν δεν το βγάζει με τίποτα. 15 τόνους έγραψε η πρέσα για να ξεκολήσει απο το πίσω άκρο του BMW.

...των 15 τόννων (μόνο?), υδραυλικές πρέσες, υδραυλικές αντλίες κτλ. μόνο και μόνο για να μην ιδρώνεις. Μετά πατάς κουμπί βγαίνει ρουλεμάν. Όχι πως είναι απαραίτητα τα υδραυλικά βοηθήματα δλδ! Αυτά είναι υπερβολή ακόμα και για επαγγελματίες. Αν έχεις δυο χέρια μπορείς να βγάλεις τα πάντα χωρίς κόπο αρκεί να διαθέτεις το σωστό εργαλείο.

Όταν τελειώσουμε με αυτά πάμε στους spesial εξωλκείς για συγκεκριμένους τομείς. Εξωλκέα για υαλοκαθαριστήρες, για πόλο μπαταρίας, για το τιμόνι, για μουαγιέ τροχού, για σφαιρικούς συνδέσμους, για σφαιρικές αρθρώσεις, εξολκείς ράβδου για ημιαξόνια, εξολκείς κρούσης, διαχωριστές συνδέσμων. Κτλ. Όλα αυτά σε διάφορα μεγέθη. Υπάρχουν και γι' αυτά υδραυλικά βοηθήματα έτσι!

Δεν τελειώσαμε ακόμα. Πάμε τώρα σε άλλα τόσα για την τοποθέτηση. Γιατί και αυτό το σετάκι που πόσταρα εγώ πάλι ανεπαρκέστατο είναι. Δεν μπορεί να βάλει ακρόμπαρο οποτε..!!!


Ούτε οι επαγγελματίες δεν τα έχουν όλα αυτά. Αυτοί (όχι όλοι) έχουν συνήθως αυτά που χρειάζονται με βάση το τι δουλεύουν.

Γενικής χρήσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν εξωτερικός και σαν εσωτερικός στα 120+φπα από Ελλάδα. (Gedore)
269763

Εσω έξω 65+ΦΠΑ
269764

Εσωτερικοί για σφύρες αδρανείας.

269765

daz
29/09/2012, 19:56
Έχω και τη Χρύσα με το πλυντήριο. Το λιώνει στη δουλειά και κάθε 4 χρόνια θέλουμε ρουλεμαν - αντίσταση χαχαχαχα. Στείλε όμως λίνκ για το σετάκι της gedore-baldure, φαίνεται αξιόπιστο αλλά και για το σετ τοποθέτησης που είναι επίσης ενδιαφέρον.

Πλάκα πλάκα πολλά συνεργεία θα ζήλευαν τις συλλογές μας.

:a01::a01::a01:


Αν είναι να σκάσεις φράγκα χοντρά κοίτα και την εγγύηση φίλε. Μπορεί να μην χαλάσει κάτι από την υπερβολική χρήση αλλά ίσως χαλάσει από λάθος χρήση. (Είπαμε δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα, οπότε άνετα τα χρησιμοποιούμε για ότι βρούμε μπροστά μας). Σετ τοποθέτησης μπορείς να βρεις και πιο φθηνό με μεταλικούς δίσκους. Link σε λίγο.

daz
29/09/2012, 21:05
Δες ότι θέλεις εδώ. (http://www.gedore.de/en/products/group_overview.html?oe_opt[list_set]=146753)

Τσέκαρε τιμές εδώ. (http://www.tbs-aachen.de/Abzieher-Programm_c2175.htm)

Και σου τα βρίσκω από Ελλάδα κοντά στις τιμές αυτές.

Για kukko δεν έχω. Googlaρε το και κατέβασε τον κατάλογο.

Κατάλογος gedore σε Pdf. κλικ (www.gedore.de/en/service/downloads_cat.html?download=9dc798ecdc9e27bb52fc8471b3dc33ce)
Σε flash (http://www.gedore.de/flash/ebook/ged_2012/en/index.html)
Προσφορές gedore 2012 (http://www.gedore.de/en/service/downloads_cat.html?download=76d7f3e83abfa4e4ebd6dc651621717a) (έχει και εξολκείς). Για τιμές ρώτα με, δεν μπορώ να βρω τον Ελληνικό που έχω σε μορφή "τουαλέτας" αλλά παίζουν κοντά σε αυτές που έγραψα παραπάνω.




Πλάκα πλάκα πολλά συνεργεία θα ζήλευαν τις συλλογές μας.

:a01::a01::a01:


Δεν έχω και το πλαστικό παχύμετρο ρε γαμώτο να το ποστάρω να ζηλέψεις. :lol:
Καλά εσύ έχεις απίστευτη συλλογή δεν το συζητάω.




Εγώ είμαι στους ...λοιπούς wannabe μηχανικούς.
Είναι πολλά τα Λ7 Άρη...

:lol:

:a9:

Κλικ.. (http://www.getatool.gr/e3wlkeas-dipodos-kai-tripodos-me-kleidwma-podiwn.html)

269786

Κλικ ξανά. (http://www.getatool.gr/eswterikoi-e3olkeis-tyflwn-royleman-force.html)

269788

kokar
29/09/2012, 21:45
http://www.youtube.com/watch?v=ArFC3xPHhGA

stefanos
29/09/2012, 21:54
http://www.youtube.com/watch?v=QhBADmrMufs

vaska
29/09/2012, 23:53
http://www.youtube.com/watch?v=QhBADmrMufs


Ρε Στέφανε έβαλες πάλι το βίντεο που έχω βάλει στην αρχή, περίμενα κάτι από μπέτα που λες στο 20 ποστ σου.

Για ρίξε φως στην υπόθεση εξωλκέας


@Daz

όμορφα εκτός από την κασετίνα των 50 ευρώ της φόρς αν θυμάμαι καλά. Με αυτή ρε Αποστόλη ούτε ρουλεμαν από ποδήλατο δεν βγάζεις. Την είχε φιλαράκος και προσπαθήσαμε να βγάλουμε ρουλεμαν από τους τροχούς τρέιλερ. Σκόρπισε στο πρώτο ζόρι.

daz
30/09/2012, 11:16
@Daz

όμορφα εκτός από την κασετίνα των 50 ευρώ της φόρς αν θυμάμαι καλά. Με αυτή ρε Αποστόλη ούτε ρουλεμαν από ποδήλατο δεν βγάζεις. Την είχε φιλαράκος και προσπαθήσαμε να βγάλουμε ρουλεμαν από τους τροχούς τρέιλερ. Σκόρπισε στο πρώτο ζόρι.

Αφού ξέρεις, ότι πλΕρώνεις παίρνεις! :smokin:

Έλα τώρα δεν μπορεί να είναι τόσο χάλια για μια στο τόσο που θα τον χρειαστεί ο περιστασιακός χρήσης. :cool: Έχει και πιο ακριβούς που μάλλον είναι για πιο heavy duty καταστάσεις. Οι απαιτητικοί ας το ψάξουν παραπάνω. Η force έχει πολύ low budget εργαλεία ποιότητας ανάλογης της τιμής τους. Έχει όμως και special tools για αυτοκίνητα προσιτά στον οποιοδήποτε, τα οποία κοστίζουν χρυσάφι αν τα πάρεις από εταιρείες όπως η Hazet.

Εγώ συνήθως παίρνω αυτό που μου χρειάζεται σε όσο καλύτερη ποιότητα μπορώ. Αποφεύγω τις φθηνές συλλογές που τα έχουν όλα, αλλά και τις ακριβές γιατί είναι λάθος να πληρώσω τόσα λεφτά για κάτι που ίσως δεν το χρησιμοποιήσω ποτέ. Την επόμενη φορά ίσως χρειαστεί να πάρω και κάτι ακόμα αλλά δεν είμαι επαγγελματίας ωστε να πρέπει να έχω τα πάντα την ώρα που θα τα χρειαστώ.

:owned:
269870

stefanos
30/09/2012, 12:38
http://www.youtube.com/watch?v=TsyuJZcXCQY

Για την δουλειά που το θέλουν τα 2 πόδια μου φαίνονται λίγα βέβαια ,αλλά με λίγη προσοχή και προετοιμασία νομίζω θα κάνει δουλειά.

daz
30/09/2012, 13:29
http://www.youtube.com/watch?v=TsyuJZcXCQY

Για την δουλειά που το θέλουν τα 2 πόδια μου φαίνονται λίγα βέβαια ,αλλά με λίγη προσοχή και προετοιμασία νομίζω θα κάνει δουλειά.

Ωραία συλλογή, και φθηνή! Στα 162 με ΦΠΑ δεν είναι καθόλου άσχημη. Δεν την είχα δει, thanks. :beer:

vaska
30/09/2012, 15:04
http://www.youtube.com/watch?v=TsyuJZcXCQY

Για την δουλειά που το θέλουν τα 2 πόδια μου φαίνονται λίγα βέβαια ,αλλά με λίγη προσοχή και προετοιμασία νομίζω θα κάνει δουλειά.


Τα 2 πόδια εδώ αρκούν γιατί πιάνει ταυτόχρονα και στο εσωτερικό και στο εξωτερικό δαχτυλίδι του ρουλεμάν, αλλά και γενικότερα εντός κινητήρα τα ρουλεμάν βγαίνουν εύκολα λόγω λιπαντικού. Τα ζόρια είναι σε ρουλεμάν που η έδρασή τους ή ο άξονας που είναι φορεμένα έρχεται σε επαφή με νερά κλπ οξειδωτικά μέσα.

Είδα μια τέτοια συλλογή σε κατάστημα στην Πάτρα, νομίζω φάκομ ήταν σαν μπράντ αλλά και φακ στην τιμή. Το κακό είναι ότι πρέπει να χαλάσεις το ρουλεμάν για να το βγάλεις, δεν είναι όμως πάντα χαλασμένα τα ρουλεμάν που βγάζουμε.

chr1s_86
30/09/2012, 18:00
...

Έχεις υπόψην τιμή για εξολκέα αδράνειας ; (πχ για ρουλεμαν τροχών...)

vaska
30/09/2012, 18:25
Έχεις υπόψην τιμή για εξολκέα αδράνειας ; (πχ για ρουλεμαν τροχών...)



Βρήκα μία καταχώρηση, μόνο σφύρα της baldur 24 ευρωπαϊκά
http://www.easymarket.gr/products/?p=132543


συνδυάζεται με εξολκείς διαφόρων διαμετρημάτων οπότε κάνεις τον συνδυασμό που θες κι έχεις μια τιμή.

vaska
30/09/2012, 18:36
Γι' αυτόν που θέλει να ξέρει τι αγοράζει καλό είναι από κάθε εταιρεία να παίρνει να παίρνει αυτό πάνω στο οποίο εξειδικεύεται. Τα υπόλοιπα προιόντα στην γκάμα της είναι άλλων εταιρειών και ενίοτε όχι τα καλύτερα. Πχ είναι λάθος να πάρεις πενσοηδή beta στην τιμή των Knipex. Ή special tools για vw από οποιαδήποτε άλλη εκτός Hazet ή Gedore-klann.




Ρε φίλε έμεινα "Παυλόπουλος", δεν ήξερα ότι η Hazet βγάζει ακόμα εργαλεία, έχω να δω Hazet από την εποχή της Πειραϊκής Πατραϊκής. Ειδικά από την εποχή που έκλεισε και άρχισαν οι υπεύθυνοι να καταληστεύουν ότι εργαλείο υπήρχε εκεί μέσα (ξαφνικά πολλά μηχανουργεία στην Πάτρα γέμισαν με Hazet). Απίστευτη η ποιότητα των εργαλείων που έβγαζε και πιθανότατα βγάζει ακόμα.

Ρε συ θυμάσαι κάποια στιγμή είχε παίξει εδώ μέσα μια αγγελία ενός τύπου που πουλούσε (Αγγλία νομίζω) απίστευτο αριθμό συλλογών, λέγαμε τότε ότι θα χρειάστηκε μόνο για να τα στήσει για φωτογράφηση 2-3 εβδομάδες. Κάντε μου δώρο ρε σεις τώρα στη γιορτή μου κάτι τέτοιο κι έχετε το λόγο μου θα σας τα δανείζω να κάνετε τη δουλειά σας.

:D:D


edit

βρήκα έναν κατάλογο σε pdf της Hazet για πολλά γούστα

http://www.hazet.de/fileadmin/media/INT_GR/SWW_2010_GR.pdf

chr1s_86
30/09/2012, 18:41
Βρήκα μία καταχώρηση, μόνο σφύρα της baldur 24 ευρωπαϊκά
http://www.easymarket.gr/products/?p=132543


συνδυάζεται με εξολκείς διαφόρων διαμετρημάτων οπότε κάνεις τον συνδυασμό που θες κι έχεις μια τιμή.


:beer:

daz
30/09/2012, 19:15
Έχεις υπόψην τιμή για εξολκέα αδράνειας ; (πχ για ρουλεμαν τροχών...)

Σε προσφορά για όλο 2012 με 169,50+φπα. Με 208 ευρω συμφέρει γιατί τα κομμάτια ξεχωριστά αξίζουν λίγο πάνω απ' τα 260 χωρίς την κασετίνα και την θήκη τακτοποίησης.
Για διάμετρο ρουλεμάν από 12mm έως 35mm.
269921

Αν δεν θες το σετ η σφύρα αδρανείας των 200γρ και 18cm κάνει 20 ευρώ μαζί με το φπα από Ελλάδα..
Αυτή που πόσταρε ο Βασκα είναι 200γρ 23cm 24 μαζί με το ΦΠΑ. (αυτή έχει και το σετ)

Οι εξολκείς τώρα είναι λίγο ακριβοί ξεκινάνε απ' τα 41-42 ευρώ και ανεβαίνουμε 1-2 ευρώ για κάθε νούμερο. Για ρουλεμάν από 15mm έως 25mm θα χρειαστείς δύο με 45 και 46 ευρώ ο καθένας. Μαζί με την σφύρα 115 ευρώ.

Αυτά από Gedore.

Τον Kukko που πόσταρα πριν δεν θυμάμαι πόσο τον είχα πάρει αλλά γενικά η kukko είναι λίγο πιο φθηνή απ' την Gedore. "made in Germany" και τα δύο.

Στην Beta οι εξολκείς έχουν την ίδια τιμή περίπου (2 ευρώ ακριβότεροι) και σφύρα ολίσθησης βλέπω μόνο μια με 57 ευρώ αγνώστων λοιπόν χαρακτηριστικών.

Για φθηνούς άνοιξε το λινκ που έχω βάλει πάνω απ' τις φωτογραφίες της force που πόσταρα πριν.

vaska
30/09/2012, 19:40
@ daz

βάλε ρε σουπιά το λινκ της προσφοράς, με το τσιγκέλι θα στα βγάζουμε ένα ένα????

daz
30/09/2012, 19:55
Ρε φίλε έμεινα "Παυλόπουλος", δεν ήξερα ότι η Hazet βγάζει ακόμα εργαλεία, έχω να δω Hazet από την εποχή της Πειραϊκής Πατραϊκής. Ειδικά από την εποχή που έκλεισε και άρχισαν οι υπεύθυνοι να καταληστεύουν ότι εργαλείο υπήρχε εκεί μέσα (ξαφνικά πολλά μηχανουργεία στην Πάτρα γέμισαν με Hazet). Απίστευτη η ποιότητα των εργαλείων που έβγαζε και πιθανότατα βγάζει ακόμα.

Ρε συ θυμάσαι κάποια στιγμή είχε παίξει εδώ μέσα μια αγγελία ενός τύπου που πουλούσε (Αγγλία νομίζω) απίστευτο αριθμό συλλογών, λέγαμε τότε ότι θα χρειάστηκε μόνο για να τα στήσει για φωτογράφηση 2-3 εβδομάδες. Κάντε μου δώρο ρε σεις τώρα στη γιορτή μου κάτι τέτοιο κι έχετε το λόγο μου θα σας τα δανείζω να κάνετε τη δουλειά σας.

:D:D


edit

βρήκα έναν κατάλογο σε pdf της Hazet για πολλά γούστα

http://www.hazet.de/fileadmin/media/INT_GR/SWW_2010_GR.pdf


Τον έχω. Θες να σου πω τιμές να πάθεις? ;)



Κοίτα, τρεις είναι οι μεγαλύτερες εταιρείες στην Γερμανία. Hazet, Gedore, και Stahlwille. Και οι τρεις κατασκευάζουν τα εργαλεία τους στην Γερμανία και ότι δεν κατασκευάζουν οι ίδιες τα προμηθεύονται από άλλες Γερμανικές εταιρείες. Πάντως δύσκολα βρίσκεις στον κατάλογό τους κάτι που δεν λέει "made in Germany". Υπάρχουν και μικρότερες εξίσου καλές όπως Elora, heyco, matadore. (Η matadore τώρα τελευταία έχει όλο και περισσότερα "εισαγώμενα" στον κατάλογό της).
Η μεγαλύτερη είναι η Gedore και είναι και η μοναδική που τα κατασκευάζει όλα μόνη της. Από κατσαβίδια μέχρι special tools. Έχει αγοράσει όλες τις μεγάλες εταιρείες baldur, dako habero κτλ που ήταν εξειδικευμένες η κάθε μία σε διαφορετικά εργαλεία και έχει έναν απίστευτο κατάλογο. Έχει επίσης πολύ καλό δίκτυο πώλησης στην χώρα μας, γι' αυτό τα προϊόντα της έχουν και πολύ καλές τιμές.

Η Hazet είναι γνωστή για τα special tools, τα γερμανοπολύγωνα και τα καρυδάκια - καστάνιες. (έχει κάποια απ' τα καλύτερα δυναμόκλειδα που κοικλοφορούν στο εμπόριο) Τα υπόλοιπα είναι rebranded των μεγαλύτερων και καλύτερων εταιρειών. Μπορεί οι εξολκείς της να είναι gedore, τα κατσαβίδια της είναι από felo (Η την ίδια που κατασκευάζει και αυτά της wurth) κτλ. Στην Ελλάδα πολύ δύσκολα βρίσκεις hazet σε καταστήματα και φυσικά είναι πανάκριβα. Κανα δύο που ρώτησα πωλούσαν 30 με 40 % πάνω από τις τιμές Γερμανίας και ο ένας ήθελε να με χρεώσει και μεταφορικά για να μου τα φέρει (τα οποία ηταν 50 +φπα :lol:). Στην Σπύρου πάτση μπορείς να βρεις πάντως.
Η Hazet ουσιαστικά είναι Truck brand. Δλδ πωλεί μέσω του φορτηγού το οποίο έρχεται στον χώρο σου όποτε το καλέσεις και έχει μέσα τα πάντα. Γι αυτό και η τιμή τους είναι ανεβασμένη. Μπορεί να το καλέσεις για να αγοράσεις ή για να σου ρυθμίσουν το δυναμόκλειδο ή να τους επιστρέψεις ότι κατέστρεψες και να σου δώσουν καινούρια.

Η stahlwille ουσιαστικά δεν έχει αντιπρόσωπο στην Ελλάδα. Δλδ έχει μια εταιρεία στην Αθήνα που εισάγει μια στο τόσο μεγάλες παραγγελίες για εξειδικευμένες εργασίες. (Αεροπλάνα - τρένα κτλ). Εγώ πάντως παράγγειλα και ήμουν τυχερός γιατί τους πρόλαβα πριν παραγγείλουν για μια μεγάλη εταιρία και μου τα έφεραν σε λογική τιμή. Μπορείς να βρεις και σε κάποια μαγαζιά ότι τους έχει μείνει αλλά μάλλον σε συμφέρει να τα παραγγείλεις απ' έξω. (όποιος ξέρει κάτι παραπάνω για σημεία πώλησης κτλ παρακαλώ να ενημερώσει).


Αυτές οι τρεις συγγαταλέγονται ανάμεσα στις κορυφαίες του κόσμου και θα τις βρεις από την F1 μέχρι την τα airbus.

Αυτά, αν θέλεις κι' άλλες πληροφορίες πες. :D

daz
30/09/2012, 20:02
@ daz

βάλε ρε σουπιά το λινκ της προσφοράς, με το τσιγκέλι θα στα βγάζουμε ένα ένα????

Δεν το έχω σε λινκ ρε, τo έχω σε έκδοση τουαλέτας σου λέω. Να βγάζω φωτό μια μια σελίδα? Link σου έβαλα το εντυπο προσφορών και τον κατάλογο και σου είπα σε ότι θες να μάθεις τιμή να με ρωτήσεις. Οι τιμές για να παίρνεις μια ιδέα, είναι πολύ κοντά με αυτές απ' το Γερμανικό sait που έβαλα πριν.

daz
30/09/2012, 21:57
Βρήκα το pdf των προσφορών του 2012 στα Ελλήνικος και με τιμές.

Κλικ. (http://labo.com.gr/manuals/LABO_EPE_Magic12GR.pdf)

Και τον Ελληνικό κατάλογο του 2012 πάλι στα Ελλήνικος (χωρίς τιμές όμως).

Ματα κάνε κλικ. (http://labo.com.gr/manuals/LABO_EPE_Gedore12GR.pdf)



edit. To νου σας το δευτερο είναι περίπου 150 mb. Καλύτερα να κάνετε δεξί κλικ- αντιγραφή τοποθεσίας δεσμού - και επικόλληση στην αγαπημένη σας μηχανή κατεβάσματος. (download manager κτλ.)

vaska
30/09/2012, 22:03
Βρήκα το pdf των προσφορών του 2012 στα Ελλήνικος και με τιμές.

Κλικ. (http://labo.com.gr/manuals/LABO_EPE_Magic12GR.pdf)

Και τον Ελληνικό κατάλογο του 2012 πάλι στα Ελλήνικος (χωρίς τιμές όμως).

Ματα κάνε κλικ. (http://labo.com.gr/manuals/LABO_EPE_Gedore12GR.pdf)



edit. To νου σας το δευτερο είναι περίπου 150 mb. Καλύτερα να κάνετε δεξί κλικ- αντιγραφή τοποθεσίας δεσμού - και επικόλληση στην αγαπημένη σας μηχανή κατεβάσματος. (download manager κτλ.)


Περιμένω ότι μου έταξες

daz
30/09/2012, 22:12
Περιμένω ότι μου έταξες

Θα πάω αύριο να ρωτήσω και θα σε πάρω τηλ. ;)

chr1s_86
01/10/2012, 17:26
Βρήκα το pdf των προσφορών του 2012 στα Ελλήνικος και με τιμές.

Κλικ. (http://labo.com.gr/manuals/LABO_EPE_Magic12GR.pdf)


36 ευχάριστες σελίδες.... :D :D (να είχαμε και τα λεφτά :lol:)


Ευχαριστώ και για την απάντηση πιο πάνω :beer:

daz
01/10/2012, 22:45
36 ευχάριστες σελίδες.... :D :D (να είχαμε και τα λεφτά :lol:)


Ευχαριστώ και για την απάντηση πιο πάνω :beer:

You welcome buddy! :beer:

Bowleno
17/11/2019, 02:01
Δεν ήξερα που να το βάλω και εφόσον δουλευεται με τα χερια, ιδού μια καλή ιδεα για εξωλκέα γενικής χρήσης (https://www.wdivorce66.com/products/premium-inner-bearing-puller-set?variant=31190155460740&fbclid=IwAR3uEITQ-_epcrzIb6vc33pHs3B9dMhgvwbt1YtZlaQe4S_ylJ1ZOJQ9NyA) Σουπιά των εργαλείων, αξίζει;

S705
17/11/2019, 09:20
Δεν ήξερα που να το βάλω και εφόσον δουλευεται με τα χερια, ιδού μια καλή ιδεα για εξωλκέα γενικής χρήσης (https://www.wdivorce66.com/products/premium-inner-bearing-puller-set?variant=31190155460740&fbclid=IwAR3uEITQ-_epcrzIb6vc33pHs3B9dMhgvwbt1YtZlaQe4S_ylJ1ZOJQ9NyA) Σουπιά των εργαλείων, αξίζει;

Ξέρεις πως λέγετε αυτό το εργαλείο στην πιάτσα?
Μην γελάσεις αλλά τον λένε μαλάκια...

toyar
17/11/2019, 10:20
μαλακα τον λενε και ειναι εργαλειο για φαναρτζηδες

S705
17/11/2019, 10:42
μαλακα τον λενε και ειναι εργαλειο για φαναρτζηδες

Όχι απαραίτητα.
Υπάρχει εξωλκες με τρία πόδια που πιάνει στην εσωτερική διάμετρο του ρουλεμάν και με ντιζά και παλινδρομικο βαρίδι βγάζεις ρουλεμάν από φιλιά.
Μπορείς να φτιάξεις και μονος σου με ντιζά ροδέλα και παξιμάδι, αρκεί να έχεις πρόσβαση στην πίσω πλευρά του ρουλεμάν.

daz
17/11/2019, 13:39
Δεν ήξερα που να το βάλω και εφόσον δουλευεται με τα χερια, ιδού μια καλή ιδεα για εξωλκέα γενικής χρήσης (https://www.wdivorce66.com/products/premium-inner-bearing-puller-set?variant=31190155460740&fbclid=IwAR3uEITQ-_epcrzIb6vc33pHs3B9dMhgvwbt1YtZlaQe4S_ylJ1ZOJQ9NyA) Σουπιά των εργαλείων, αξίζει;

Δεν υπάρχει εξωλκέας γενικής χρήσης. Αν το ρουλεμάν είναι πρεσαριστό μέσα σε φωλιά και μέσα απ' αυτό περνάει άξονας, βάζεις μέσα τον μαλάκα και το "έλκεις" προς τα έξω με τη γνωστή κίνηση! Αν το ρουλεμάν είναι πρεσαριστό σε άξονα βάζεις εξωλκέα με 2 ή 3 ποδάρια να το αγκαλιάσουν και με τη βίδα του εξωλκέα να πατάει επάνω στον άξονα το "έλκεις" έξω. Αν το ρουλεμάν είναι σε φωλιά χωρίς να έχεις χώρο από πίσω να βάλεις το μαλάκα, βγάζεις τις μπίλιες και βάζεις ειδικό εξωλκέα μέσα στο ρουλεμάν για να το βγάλεις έξω.

3 βασικοί εξωλκείς λοιπόν, γιατί υπάρχουν κι άλλοι! Και το κάθε ρουλεμάν θέλει το δικό του νούμερο εξωλκέα.

o_gavros
17/11/2019, 15:17
Δεν ήξερα που να το βάλω και εφόσον δουλευεται με τα χερια, ιδού μια καλή ιδεα για εξωλκέα γενικής χρήσης (https://www.wdivorce66.com/products/premium-inner-bearing-puller-set?variant=31190155460740&fbclid=IwAR3uEITQ-_epcrzIb6vc33pHs3B9dMhgvwbt1YtZlaQe4S_ylJ1ZOJQ9NyA) Σουπιά των εργαλείων, αξίζει;

Χρήσιμο σαν λογική αλλά νομίζω ότι τα νούμερα που καλύπτουν τα collets( πως τα λέμε αυτά τα κέρατα στα ελληνικά; ) είναι πολύ μικρά.
Εμένα ας πούμε δε θα με εξυπηρετούσε για τα ρουλεμάν λαιμού που άλλαξα πριν κάνα διμηνο.
Εσωτερικό Φ ρουλεμάν =35χιλ.

Σε πιο επώνυμα εργαλεία που κοίταζα, μόνο η ράβδος με το μαλακα,κόστιζε ακόμα και 75€!!!.
τα δε collets, από κάνα 50αρι έκαστο.

Οπότε με κάνει να αναρωτιέμαι για την αποτελεσματικότητα του αυτό το κινέζικο σετακι

JNP
17/11/2019, 16:16
Δεν υπάρχει εξωλκέας γενικής χρήσης. Αν το ρουλεμάν είναι πρεσαριστό μέσα σε φωλιά και μέσα απ' αυτό περνάει άξονας, βάζεις μέσα τον μαλάκα και το "έλκεις" προς τα έξω με τη γνωστή κίνηση! Αν το ρουλεμάν είναι πρεσαριστό σε άξονα βάζεις εξωλκέα με 2 ή 3 ποδάρια να το αγκαλιάσουν και με τη βίδα του εξωλκέα να πατάει επάνω στον άξονα το "έλκεις" έξω. Αν το ρουλεμάν είναι σε φωλιά χωρίς να έχεις χώρο από πίσω να βάλεις το μαλάκα, βγάζεις τις μπίλιες και βάζεις ειδικό εξωλκέα μέσα στο ρουλεμάν για να το βγάλεις έξω.

3 βασικοί εξωλκείς λοιπόν, γιατί υπάρχουν κι άλλοι! Και το κάθε ρουλεμάν θέλει το δικό του νούμερο εξωλκέα.

Να προσθέσω και τον εξωλκεα που μοιάζει με δύο μισά πιάτα και είναι κατάλληλος για ρουλεμάν σχετικά μικρά που βρίσκονται πάνω σε άξονα. Τον χρειάστηκα για να αλλάξω τα δύο ρουλεμάν στον άξονα με την περιελιξη ενός γωνιακου τροχού.

daz
17/11/2019, 16:58
Να προσθέσω και τον εξωλκεα που μοιάζει με δύο μισά πιάτα και είναι κατάλληλος για ρουλεμάν σχετικά μικρά που βρίσκονται πάνω σε άξονα. Τον χρειάστηκα για να αλλάξω τα δύο ρουλεμάν στον άξονα με την περιελιξη ενός γωνιακου τροχού.

Αποκολλητή εννοείς? Αυτός χρησιμοποιείται όταν δεν υπάρχει χώρος πίσω απ' το ρουλεμάν για να μπουν τα ποδάρια του εξολκέα. Οι αποκολλητές μπορούν να χρησιμοποιηθούν με γέφυρες και να δουλέψουν και σαν εξολκείς.

JNP
17/11/2019, 17:36
Αποκολλητή εννοείς? Αυτός χρησιμοποιείται όταν δεν υπάρχει χώρος πίσω απ' το ρουλεμάν για να μπουν τα ποδάρια του εξολκέα. Οι αποκολλητές μπορούν να χρησιμοποιηθούν με γέφυρες και να δουλέψουν και σαν εξολκείς.

Ακριβώς αυτό πήρα με γέφυρα. Πολύ πρακτικό.

Bowleno
17/11/2019, 22:54
μαλακα τον λενε και ειναι εργαλειο για φαναρτζηδες

Απόλυτα λογικό να λέγεται έτσι εφόσον κάνει την γνωστή κίνηση.....:lol:

savvas
23/11/2019, 19:31
μαλακα τον λενε και ειναι εργαλειο για φαναρτζηδες

Εξωλκεας αδρανειας
Διαβαζουν και μικρα παιδια...

ποπαϋ
21/04/2023, 12:34
χρειάζομαι εξολκέα για να βγάλω τα ρουλεμαν των τροχών στο μηχανάκι.

τι προτείνετε;

Volpad
21/04/2023, 12:45
Καμινέτο, μεγάλο ίσιο κατσαβίδι και σφυρί...

ποπαϋ
21/04/2023, 13:04
ναι, θέλω να το αποφύγω αυτό

daz
21/04/2023, 19:40
ναι, θέλω να το αποφύγω αυτό

Βασικά κακώς!

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να βγάλει το ρουλεμάν τροχού σε μια μηχανή.
Ο ένας είναι με εξωλκέα για εσωτερικά ρουλεμάν και σφύρα ολίσθησης (μαλάκα). Η γέφυρα δε θα δουλέψει στον τροχό. Γίνεται αλλά δεν είναι το πιο εύκολο γιατί ο τροχός δεν είναι σταθερός και απορροφάει την κρούση.

Ο δευτερος είναι με ποτήρια και βίδα που θα περάσει διαμπερές και κατά το σφίξιμο περνάει το ρουλεμάν στο ποτήρι. Θέλει ειδικό εργαλείο γιατί δε μπορείς να βάλεις απλό παξιμάδι απ' την πίσω μεριά.

Ο τρίτος είναι με το εργαλείο αφαίρεσης ρουλεμαν τροχού.

https://profishop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=92

Και ο τεταρτος είναι με κατσαβίδι από πίσω. Χτυπας περιμετρικά και δε του γμς τη μάνα μονόπλευρα.

Αν θες οποσδήποτε να αποφύγεις το κατσαβίδι και το κατάλληλο σετ σου φαίνεται ακριβό, η καλύτερη και πιο φθηνή λύση ειναι εξωλκέας για εσωτερικά ρουλεμάν και σφύρα ολίσθησης.

how to.. (τα πρώτα λεπτά είναι αρκετά).


https://www.youtube.com/watch?v=eAJK20FXVcc

Σετ με εξωλκείς και σφύρα. Δε χρειάζεται σετ. Παίρνεις το κατάλληλο μέγεθος για το ρουλεμάν σου και τη σφύρα.

https://www.pro-detailing.de/el/collections/workshop-tools/products/internal-bearing-puller-set-jbm


(τα λινκ και οι τιμές είνα ενδεικτικά για να δεις σε τι αναφέρομαι).

ποπαϋ
21/04/2023, 20:33
Κοίτα, κατσαβίδια, καλέμια και μπετόβεργες (ξέρει αυτός) δεν θα βάλω. Θεωρώ ότι στο σύνολο εργασιών που κάνω, ως ερασιτέχνης, υπάρχει το κατάλληλο εργαλείο. Αυτό με κάνει, ψυχολογικά, πιο ήρεμο και σίγουρο για αυτό που κάνω. Οπότε εργαλείο και όχι ταλιμπανιές να μου μείνει κιόλας.
Ο "μαλάκας" είναι στα υπόψιν. Η γέφυρα γιατί δεν θα δουλέψει , αφού και στο "μαλάκα" ο τροχός δεν είναι σταθερός;

o_gavros
21/04/2023, 21:45
Όλα μια ιδέα είναι,
προς τον αναίμακτο σκοπό της εκπλήρωσης της εκάστοτε εργασίας.

toyar
21/04/2023, 22:38
η ερωτηση ειναι αν ως ερασιτεχνης αξιζει να αγορασεις το καταλληλο εργαλειο για 3 ρουλεμαν στα 25 χρονια

ποπαϋ
21/04/2023, 22:44
Γιατί όχι;

daz
21/04/2023, 22:49
Κοίτα, κατσαβίδια, καλέμια και μπετόβεργες (ξέρει αυτός) δεν θα βάλω. Θεωρώ ότι στο σύνολο εργασιών που κάνω, ως ερασιτέχνης, υπάρχει το κατάλληλο εργαλείο. Αυτό με κάνει, ψυχολογικά, πιο ήρεμο και σίγουρο για αυτό που κάνω. Οπότε εργαλείο και όχι ταλιμπανιές να μου μείνει κιόλας.
Ο "μαλάκας" είναι στα υπόψιν. Η γέφυρα γιατί δεν θα δουλέψει , αφού και στο "μαλάκα" ο τροχός δεν είναι σταθερός;

Ποιος είναι ο οικοδόμος? Να του πεις να πάρει ένα κωνικό ζουμπά μακρύ.

Στο μαλάκα ο τροχός σηκώνεται όταν χτυπάς τη σφύρα για να έρθει το ρουλεμάν. Θα βγει! Έχω βγάλει ρουλεμάν από τροχό με μαλάκα. Απλά θα σου πάρει λίγο περισσότερο γιατί ο τροχός δεν είναι σταθερός.

Η γέφυρα είναι πάντα καλύτερο εργαλείο γιατί σηκώνει ομαλά το ρουλεμάν καθώς ξεβιδώνεις τη βίδα του εξωλκέα. Όμως στον τροχό της μοτό, δεν έχει που να πατήσει η γέφυρα. Εκεί που πρέπει να πατήσει είναι οι φωλιές των συνεμπλοκ.

stefanos
22/04/2023, 00:19
Στο βιβλίο του sh πάντως βλέπω ειδικό εργαλείο http://ka-ha.de/mm-parts%28new%29-Tools.html (το 12ο κατεβαίνοντας) σε συνδυασμό με σφυρί.
Βέβαια έχει χρήση μόνο στο συγκεκριμένο ρουλεμάν οπότε δεν το βλέπω και πολύ σαν χρήσιμο εργαλείο για να υπάρχει σε μιά εργαλειοθήκη.

toyar
22/04/2023, 09:20
Γιατί όχι;

γιατι με λιγοτερα λεφτα πας σε μαστορα με τον τροχο και το καινουριο ρουλεμαν στο χερι και φευγεις σε 10 λεπτα ετοιμος

stefanos
22/04/2023, 10:01
Δε βλέπω πάντως λόγο να μην χρησιμοποιηθεί η κλασική μέθοδος σφυρί ζουμπάς δεδομένου ότι το ρουλεμάν βγαίνει για να αντικατασταθεί, οπότε οποιαδήποτε ζημιά σε αυτό δεν έχει σημασία,
Αντίστοιχα και το καινούργιο μπαίνει αντίστοιχα σφυρί καρυδάκι στην περιφέρεια του ρουλεμάν , φτάνει να αντιλαμβάνεται ο καθένας τι κάνει και που βαράει.
Βοηθάει επίσης το καρυδάκι να είναι κινέζικο ή δανεικό :D

daz
22/04/2023, 10:38
Στο βιβλίο του sh πάντως βλέπω ειδικό εργαλείο http://ka-ha.de/mm-parts%28new%29-Tools.html (το 12ο κατεβαίνοντας) σε συνδυασμό με σφυρί.
Βέβαια έχει χρήση μόνο στο συγκεκριμένο ρουλεμάν οπότε δεν το βλέπω και πολύ σαν χρήσιμο εργαλείο για να υπάρχει σε μιά εργαλειοθήκη.

Στέφανε είναι ίδιο με το σετ που έβαλα. Η διαφορά είναι ότι το σετ κάνει για περισσότερα ρουλεμάν.
Το θέμα όμως είναι πως δε θα βρεις πολλά ρουλεμάν που θα έχεις πρόσβαση από πίσω για να τα βγάλεις. Οπότε θα καταλήξεις να χρησιμοποιείς πάλι μόνο το ένα μέχρι να αλλάξει μηχανή ή να φτιάξει τη μηχανή κανενός φίλου.
Γενικά όμως είναι εργαλείο για ρουλεμάν τροχού και όχι γενικής χρήσης εξωλκέας.

Όμως κάποιοι που ασχολούνται αποκλειστικά με συγκεκριμένες εργασίες μπορεί να θέλουν τα κατάλληλα εργαλεία για καθαρές δουλειές.

Το θέμα είναι πως ένας ζουμπάς θα κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά. Θα μπει στην τρύπα στο κέτνρο του ρουλεμάν ώστε να μπορείς να το χτυπήσεις από πίσω.

Όταν πρόκειται για μία διάσταση ρουλεμάν είναι εύκολο να βρεθεί το κατάλληλο εργαλείο ή να φτιαχτεί ή να τροποποιηθεί ένα, σε τόρνο με ελάχιστα χρήματα.

Όταν πάω κάτω θα βγάλω φωτό απ' το δικό μου.

Αυτός ο ζουμπάς υπάρχει μέχρι από Μ6 μέχρι Μ16 (στο εμπρός μέρος). Εύκολα βρίσκεις στην διάσταση της τρύπας του ρουλεμάν, ή πας κάτι που έχεις στον τορνο της γειτονιάς και το φτιάχνεις με 5 ευρώ. Ή το φτιάχνεις μονος σου.

442885

Volpad
22/04/2023, 10:39
Εγώ για να βάλω το καινούριο ρουλεμάν, χρησιμοποιώ το παλιό για οδηγό τις περισσότερες φορές, αντί για καρυδακι.

daz
22/04/2023, 11:06
Δε βλέπω πάντως λόγο να μην χρησιμοποιηθεί η κλασική μέθοδος σφυρί ζουμπάς δεδομένου ότι το ρουλεμάν βγαίνει για να αντικατασταθεί, οπότε οποιαδήποτε ζημιά σε αυτό δεν έχει σημασία,


Μαι και ο εξωλκέας πάλι το καταστρέφει το ρουλεμάν ακόμα κι δεν έιναι χαλασμένο.

Εγώ χρησιμοποιώ κάτι σαν αυτό ή σφύρα ολίσθησης. Αυτό είναι φρεσκοκομένο δε το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα. Για ρουλεμάν δε χρειάζεται καν να είναι μπρουτζος.

442887

daz
22/04/2023, 11:07
Εγώ για να βάλω το καινούριο ρουλεμάν, χρησιμοποιώ το παλιό για οδηγό τις περισσότερες φορές, αντί για καρυδακι.

Μέχρι να έρθει πρόσωπο. Αν θέλει να κατέβει και λίγο παρακάτω ο παλιός οδηγός θα φρακάρει. Θέλει κάτι λίγο μικρότερο.


Edit. Σε ένα μανιουαλ είχα βρει οδηγία για τοποθέτηση με καρυδάκι. :lol:
Μια χαρά είνα το καρυδάκι αλλά συνήθως στα μανιουαλ σου λένε πάρε το seting tool για ρουλεμάν.

o_gavros
22/04/2023, 11:39
Διακρίνω μια υφέρπουσα αποστροφή για τη διαμορφωμένη ωσάν ζουμπα, μπετόβεργα :p
Ωραία όλα τα σπεσιαλτυ τουλζ για ρουλεμάν, πιτερπαν, λοβερμαν αλλά ως ερασιτεχναι μαυρονυχακηδες ποσα ρουλεμάν θα κληθούμε να αλλάξουμε στη ζωή μας;
Κάποια σετ, είναι απλά οβερκιλλ η κτήση τους αν δεν είσαι συνεργείο. Οχι πως θα κόψει το αυγολέμονο αν βάλεις και κανένα τέτοιο στη συλλογή.
Η προσεγγιση "γάμα το" είναι πολυδιαστατη στην ολοκλήρωση τέτοιων εργασιωνε.

Bowleno
22/04/2023, 12:11
Μέχρι να έρθει πρόσωπο. Αν θέλει να κατέβει και λίγο παρακάτω ο παλιός οδηγός θα φρακάρει. Θέλει κάτι λίγο μικρότερο.


Edit. Σε ένα μανιουαλ είχα βρει οδηγία για τοποθέτηση με καρυδάκι. :lol:
Μια χαρά είνα το καρυδάκι αλλά συνήθως στα μανιουαλ σου λένε πάρε το seting tool για ρουλεμάν.

μόνο εγώ πιστεύω ότι το να βαράς τον εσωτερικό δακτύλιο του ρουλεμάν είναι κακή ιδέα; :confused:

ποπαϋ
22/04/2023, 14:34
γιατι με λιγοτερα λεφτα πας σε μαστορα με τον τροχο και το καινουριο ρουλεμαν στο χερι και φευγεις σε 10 λεπτα ετοιμος

δηλαδή έαν αγοράσω ένα τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/26044635/Kraft-Dele-%CE%95%CE%BE%CF%89%CE%BB%CE%BA%CE%AD%CE%B1%CF%82-%CE%A1%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%AC%CE%BD-%CE%9F%CF%80%CE%AE%CF%82-%CE%BC%CE%B5-3-%CE%92%CF%81%CE%B1%CF%87%CE%AF%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CF%82-12-38-%CE%95%CE%BE%CF%89%CE%BB%CE%BA%CE%AD%CE%B1%CF%82-%CE%A1%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%AC%CE%BD.html?product_id=67246342&sponsored=true

είναι ακριβότερο απο την αμοιβή του μάστορα;

άσε που ο μάστορας μπορεί να κάνει παιχνίδι με κατσαβίδι και σφυρί

stefanos
22/04/2023, 14:46
μόνο εγώ πιστεύω ότι το να βαράς τον εσωτερικό δακτύλιο του ρουλεμάν είναι κακή ιδέα; :confused:

Στην προκείμενη βαράμε τον εξωτερικό.

ποπαϋ
22/04/2023, 14:46
volpad και stefanos μάλλον θα παίξει το σενάριο που λέτε


ίσως είναι η μοναδική (ή απο τις ελάχιστες) ερώτηση για εργαλεία τύπου "τι να πάρω;", που ο daz καταλήγει να γίνει η δουλειά με ένα κομμάτι σωλήνα! απίστευτο!!

stefanos
22/04/2023, 14:49
δηλαδή έαν αγοράσω ένα τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/26044635/Kraft-Dele-%CE%95%CE%BE%CF%89%CE%BB%CE%BA%CE%AD%CE%B1%CF%82-%CE%A1%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%AC%CE%BD-%CE%9F%CF%80%CE%AE%CF%82-%CE%BC%CE%B5-3-%CE%92%CF%81%CE%B1%CF%87%CE%AF%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CF%82-12-38-%CE%95%CE%BE%CF%89%CE%BB%CE%BA%CE%AD%CE%B1%CF%82-%CE%A1%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%AC%CE%BD.html?product_id=67246342&sponsored=true

είναι ακριβότερο απο την αμοιβή του μάστορα;

άσε που ο μάστορας μπορεί να κάνει παιχνίδι με κατσαβίδι και σφυρί

Αν έχεις υπολογίσει που θα πατήσει μια χαρά είναι, μπορεί να χρειαστεί και στο μέλλον.

ποπαϋ
22/04/2023, 14:53
σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας

την επομένη εβδομάδα που θα βγάλω τους τροχούς, εάν το θυμηθώ , θα τραβήξω δυο φωτογραφίες με το "εργαλείο" .

ποπαϋ
22/04/2023, 14:55
Αν έχεις υπολογίσει που θα πατήσει μια χαρά είναι, μπορεί να χρειαστεί και στο μέλλον.

κάτι τέτοιο σκεφτόμουν αλλά το παρακράτος του καλεμιού και του σφυριού κερδάει. προσωρινά όμως...

Bowleno
22/04/2023, 15:05
Στην προκείμενη βαράμε τον εξωτερικό.

Αφού γράφουν πιο πάνω, "με καρυδάκι" άρα βαράνε τον εσωτερικό γιατί δεν νομίζω να έχει κανείς καρυδάκι νο....90:lol:

Volpad
22/04/2023, 15:09
Οχι οχι. Το εξωτερικό βαράμε με το καρυδακι.

Στα ρουλεμάν του τροχού θέλει 22 με 27 max.

Για μεγαλύτερα ρουλεμάν, έχουμε στη δουλειά κομμάτια από χοντρους μεταλλικούς σωλήνες μεγάλων Φ.

stefanos
22/04/2023, 15:12
volpad και stefanos μάλλον θα παίξει το σενάριο που λέτε


ίσως είναι η μοναδική (ή απο τις ελάχιστες) ερώτηση για εργαλεία τύπου "τι να πάρω;", που ο daz καταλήγει να γίνει η δουλειά με ένα κομμάτι σωλήνα! απίστευτο!!

Το να έχεις ένα εργαλείο για όλα δεν έχει και πολύ πλάκα.
Από την άλλη μη έχοντας εργαλεία εξασκείται λίγο και το μυαλό και το μάτι και το χέρι.
Που θα ακουμπήσεις τη ρόδα για να μην στραβώσεις τίποτα από την άλλη μεριά, πόσο θα χτυπήσεις μη στραβώσει κανα κέντρο, χτύπα περιμετρικά μη στραβοβγεί το ρουλεμάν και παραμορφώσει τη φωλιά.
Και στο τέλος πάντα υπάρχει ο κίνδυνος της "έκπληξης" .
Εχω σπάσει πλαίσιο προσπαθώντας να βγάλω σφηνωμένο άξονα ψαλιδιού :cry:
Αλλά πάντα κάτι παραπάνω μαθαίνεις.

o_gavros
22/04/2023, 15:26
Εχω σπάσει πλαίσιο προσπαθώντας να...
Συμβαίνουν αυτά

daz
22/04/2023, 16:30
μόνο εγώ πιστεύω ότι το να βαράς τον εσωτερικό δακτύλιο του ρουλεμάν είναι κακή ιδέα; :confused:

Σε ρουλεμάν άξονα χτυπάμε κέντρο, σε φωλιές, χτυπάμε εξωτερικά.