PDA

View Full Version : πρόβλημα με διακόπτη σταντ σε v strom



kordix
21/09/2012, 20:16
Σήμερα ενα φιλαράκι εμεινε με το v strom και με πήρε τηλ να πάω να τον βοηθήσω.

Μου είπε ότι εκεί που πήγαινε ξαφνικά μουλάρωσε το μηχανάκι. Του έσβησε, εβαλε νεκρά και με το που εβαλε ξανά πρώτη και άφηνε συμπλέκτη του έσβηνε ξανά. Δεν ξέρω τι αλλο εκανε μέχρι να πάω αλλά είχε καψει και την κεντρική 30ρα ασφαλεια.



Η βαλβίδα του συμπλέκτη στην μανέτα δουλεύει αφού το μηχανάκι παίρνει μπροστά κανονικά, οπότε το μυαλό μου πήγε στον διακόπτη του σταντ. Του έριξα αντισκουριακό και το καθάρισα αλλά τίποτα. Προσπάθησα να γεφυρώσω τα δύο καλώδια του διακόπτη που ερχονται από την πλεξούδα και πριν το φισάκι και δεν δούλεψε.

Με τα πολλά κόψαμε τα καλώδια και τα ενώσαμε και δεν...





καμμιά ιδέα;

nic mor
21/09/2012, 20:25
Προσπάθησα να γεφυρώσω τα δύο καλώδια του διακόπτη που ερχονται από την πλεξούδα και πριν το φισάκι και δεν δούλεψε.

Με τα πολλά κόψαμε τα καλώδια και τα ενώσαμε και δεν...





καμμιά ιδέα;


ρε κωστη,αφου δεν..
πως ξερεις οτι ειναι διακοπτης σταντ;

οπως τα ελεγες στην αρχη για το διακοπτη του σταντ πηγαινε το θεμα,
αλλα αφου τα γεφυρωσες και δεν πηρε μπρος κατι αλλο θα ειναι..
η καμενη ασφαλεια δεν μου αρεσει παντως..
φορτωτικη και στο μαστορα δυστυχως!!

kordix
21/09/2012, 21:21
ρε κωστη,αφου δεν..
πως ξερεις οτι ειναι διακοπτης σταντ;

οπως τα ελεγες στην αρχη για το διακοπτη του σταντ πηγαινε το θεμα,
αλλα αφου τα γεφυρωσες και δεν πηρε μπρος κατι αλλο θα ειναι..
η καμενη ασφαλεια δεν μου αρεσει παντως..
φορτωτικη και στο μαστορα δυστυχως!!


Μέχρι να πάω προσπάθησαν να το βάλουν μπροστά και γονάτισε η μπαταρία. Βρήκαν εκκινητή μπαταρίας αλλά εβαλαν τους πόλους ανάποδα και έκαψαν την 30ρα ασφάλεια.

Τώρα για το άλλο θέμα και επειδή το μηχανάκι είναι ψεκαστό και πιο καινούργιας τεχνολογίας ειλικρινά δεν ξέρω τι αλλο να κάνω οπότε την Δευτέρα ή μάλλον Τρίτη :D θα το πάω σε φίλο σουζουκάκια μάστορα και βλέπουμε.



(Πότε θα κάνουμε κανα χωμάτινο;)

nic mor
21/09/2012, 21:42
ελα την κυριακη χαλκιδα θα ειναι πολλα "δικα μας" παιδια
ολο και κατι θα σχεδιασουμε :cool:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=130866

OldMan
22/09/2012, 10:23
Μέχρι να πάω προσπάθησαν να το βάλουν μπροστά και γονάτισε η μπαταρία. Βρήκαν εκκινητή μπαταρίας αλλά εβαλαν τους πόλους ανάποδα και έκαψαν την 30ρα ασφάλεια.)
Πες μας ότι κάνεις πλάκα, εεε..??? :eek:

DimChios
22/09/2012, 10:57
Πες μας ότι κάνεις πλάκα, εεε..??? :eek:

απλα ηθελε να σου τραβηξει την προσοχη ρε θείο

:smokin:

kordix
22/09/2012, 12:55
Πες μας ότι κάνεις πλάκα, εεε..??? :eek:

Δεν κάνω πλάκα. Οταν έφτασα στο σημείο του εγκλήματος, το μηχανάκι είχε πεθάνει. Αλλαξα την 30ρα ασφάλεια και μπαταρία και πήρε μπροστά αλλά...

Το ξαναπάλεψα σήμερα το πρωί, ξανατσέκαρα την βαλβίδα του συμπλέκτη και δουλεύει. Την απομόνωσα και πέρνει μπροστά χωρίς συμπλέκτη, βάζω πρώτη και με το που αφήνω συμπλέκτη σβήνει. Εβαλα πάνω τον διακόπτη του σταντ δεν δουλεύει, βραχυκύκλωσα τα καλώδια και δεν...

Δεν ξερω τι αλλο να τσεκάρω και γενικά με τα ηλεκτρικά δεν τα πάω και πολύ καλά.

calmen
23/09/2012, 00:57
τσεκαρε το φισακι που ειναι στον συμλεκτη..βγαινει πολυ ευκολα.
εαν δεν ειναι αυτο γραψε και στο φορουμ της στρομ τα παιδια εκει θα ξερουν εχουν και σχετικο τοπικ για προβληματα....

αν και ειναι αχρηστο γιατι ολοι ξερουν οτι το στρωμα ΔΕΝ ΧΑΛΑΕΙ!!!!!!!!:beer::D

kapnias
23/09/2012, 14:39
Αν βάλει μπροστά και βάλει δευτέρα τι κάνει;Αν έχει πρώτη μέσα και συμπλέκτη παίρνει;