PDA

View Full Version : TZR2501KT κ TZR125 4DL



Σελίδες : 1 2 [3] 4

MaiTak
28/05/2013, 09:20
Έχει να πέσει τρίψιμο στην ουρά...!

!!!!!!!!!!!!!!!!!
πολυ τριψιμο αλλα δεν μασαει ο Δημητρης
αυτος θα βαλει το δημαρχο να τριβει :lipssealed: οχι τον αντιδημαρχο σαν μερικους μερικους .........
ονοματα δε λεμε και οικογενιες δεν θηγουμε :p

ΥΓ καλο κουραγιο Δημητρη

Da.Vintage
28/05/2013, 12:25
!!!!!!!!!!!!!!!!!
πολυ τριψιμο αλλα δεν μασαει ο Δημητρης
αυτος θα βαλει το δημαρχο να τριβει :lipssealed: οχι τον αντιδημαρχο σαν μερικους μερικους .........
ονοματα δε λεμε και οικογενιες δεν θηγουμε :p

ΥΓ καλο κουραγιο Δημητρη
:lol:

lspiros
28/05/2013, 13:03
τι σοι υλικο ειναι αυτο?δεν βαζεις καμια φωτο απο την συσκευασια?
καλη συνεχεια:beer:

motomaniac
01/07/2013, 12:29
εσπασε το κινητο οποτε φωτο αν βρω την φωτογραφικη. χθες γυρισα απο διακοπες με τρελη ορεξη. παιζει και να κατσει φαση με δουλεια οποτε αν το χω σιγουρο ξεκινανε ψωνια.

τωρα ειμαι σε διλλημα. αυτο που ειναι φτηνο και μαπα http://www.ebay.com/itm/Fuel-Gas-Tank-Cap-Cover-Lock-Key-for-Yamaha-FZR250-FZX250-FZR400-FZR600-FZR-FZX-/151058889234?pt=AU_Motorcycle_Parts_Accessories&hash=item232bcfba12&vxp=mtr

η με τα διπλα λεφτα αυτο που θα ειναι και πολυ πιο ευχρηστο http://www.ebay.com/itm/Billet-Race-Fuel-Gas-Cap-keyless-for-Yamaha-R1-R6-FZR400-FZR750-FAZER-1000-YSR50-/251200107899?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item3a7cb1757b&vxp=mtr ???

για το 250 μιλαμε.

motomaniac
01/07/2013, 17:18
το προβλημα στο μικρο ειναι πιθανοτατα ηλεκτρονικη. με ολη την πλεξουδα πλεον σωστα συνδεμενη κι εχω μιζα (επιτελους) να δουλευει, δεν εχω σπινθηρα.
η επομενη λογικη λυση πριν αγορασω αλλη ειναι να δοκιμασω καποια απο αλλο μονοκυλινδρο διχρονο. εχω λοιπον απο το κλασσικο πλεον μουλαρι δοκιμων το μικρο μου http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=123071

το μικρο δεν εχει φωτα ουτε τιποτε γενικα. εχει αλλα αλο αυτο ειναι αλλο καπελο. η ηλεκτρονικη του εχει 4 καλωδια. ενα πορτοκαλι που ειναι η εξοδος + του πολλαπλασιαστη, ενα ματ\υροκοκκινο οπυ ειναι το σημα εισοδος του πικαπ, ενα ασπροκοκκινο που ειναι το ρευμα απο το πηνιο υψηλης τασης κι ενα μαυρο που ειναι το σωμα. τα χρωματα ειναι κοινα και στο tzr. αλλα η ηλεκτρονικη του εχει τα 3πλασια καλωδια. δουλευει με ρελε και ολα αυτα πρεπει να κλεισουν κυκλωμα. αν τα αφησω ελευθερα ολα τα περισευουμενα δεν μιζαρει καν. δεν κλεινει κυλωμα δηλαδη. ετσι σκεφτηκα την ανορθοδοξη λυση να συνδεσω την ηλεκτρονικη του pw οπου ειναι να μπει, και στα υπολοιπα να βαλω του tzr με την ελπιδα οτι θα κλεισει κυκλωμα στα απαραιτητα. δεν δουλεψε. τωρα πρεπει να βρω πως και ποια χρωματα πρεπει να γεφυρωσω μεταξυ τους ωστε να δωσω ρευμα με την ηλεκτροβνικη του pw ωστε να επιβεβαιωσω οτι το προβλημα μου ηταν εκει.


294616

οποιος μπορει ας βοηθησει. εχω συμπερανει οτι αυτο συστημα κοβει στο σωμα κι οχι στο ρευμα οπως αλλα, οποτε να τα γεφυρωσω τα περσσια θα εχω σπινθηρα. αλλα δεν το κανω αμα δεν ειμαι σιγουρος.

Da.Vintage
02/07/2013, 07:55
Εμένα με πιάνει το κεφάλι μου με τα διαγράμματα όποιος ξέρει να βγάζει άκρη απο δαυτα έχει το σεβασμό μου!

motomaniac
02/07/2013, 10:50
Εμένα με πιάνει το κεφάλι μου με τα διαγράμματα όποιος ξέρει να βγάζει άκρη απο δαυτα έχει το σεβασμό μου!

αυτο που με δυσκολευει ειναι να καταλαβω γιατι και πως με τα καλωδια που περισσευουν, που δνε κανουν αμεσα καποια δουλεια δηλαδη. πχ, το σκουρο γαλαζιο παει απο την ηλεκτρονικη κατευθειαν στον διακοπτη του συμπλεκτη αμπραγιαζ κι απο κει φευγει ως μαυροκιτρινο που πααει στο ρελε.τωρα αυτο ειναι ρευμα η σωμα?

Da.Vintage
02/07/2013, 11:50
αυτο που με δυσκολευει ειναι να καταλαβω γιατι και πως με τα καλωδια που περισσευουν, που δνε κανουν αμεσα καποια δουλεια δηλαδη. πχ, το σκουρο γαλαζιο παει απο την ηλεκτρονικη κατευθειαν στον διακοπτη του συμπλεκτη αμπραγιαζ κι απο κει φευγει ως μαυροκιτρινο που πααει στο ρελε.τωρα αυτο ειναι ρευμα η σωμα?
Τα κατάφερες με έπιασε το κεφάλι μου...! :cry:

Δε θα σου απαντήσω φίλε αν και έχω 50% πιθανότητες να βρω το σωστό μιας και οι επιλογές που μου είπες είναι 2...:lol:

Θα ρωτήσω το Γιώργο το βράδυ και θα σου απαντήσω εδώ ή μπορεί να το κάνει και ο ίδιος!

motomaniac
06/07/2013, 06:23
χθες μετρησα το μαυροκοκκινο καλωδιο που ερχεται απο το πηνιο υψηλης και μου εδωσε στο μιζαρισμα 3,8 εως 4 βολτ. φιλος μηχανικος ειπε οτι ειναι ικανοποιητικο για ταση στο μιζαρισμα. κατευθυνομαστε στο ματακι πικαπ. η δεν δουλευει η δεν ειναι στην σωστη θεση. πρεπει να βρω σετ πηνια να δοκιμασω τωρα για να αποκλεισω το θεμα ηλεκτρονικη.


στο 250 τωρα. το ξαναβαλα μπρος. δουλευει με ελαχιστα τραβηγμενο αερα και θελει χειρουργικες κινησεις στο γκαζι για να μη σβησει. μετα απο 3-4 γκαζιες κανει σαν να μενει απο βενζινη και σβηνει. αν δεν το στρωσω με ρυθμιση θα λυσω καρμπς σημερα.

Da.Vintage
06/07/2013, 06:27
Νομιζω φιλε οτι τα καρμπς δε το γλιτωνουν το λυσιμο

gasto
06/07/2013, 14:19
Το ενα το ρελε συνδεετε με τη μιζα και το αλλο με το συμπλεκτη το σταντ και τη νεκρα. Καταργησετα και ενωσε τα καλωδια ωστε να πηγαινει ρευμα στην ηλεκτρονικη.

motomaniac
06/07/2013, 14:47
Το ενα το ρελε συνδεετε με τη μιζα και το αλλο με το συμπλεκτη το σταντ και τη νεκρα. Καταργησετα και ενωσε τα καλωδια ωστε να πηγαινει ρευμα στην ηλεκτρονικη.

μα δεν εχω θεμα με τα ρελε πια. μιζαρω κανονικα. σπιθα δεν εχω. το πιο πιθανο να φταινε τα πηνια-πικαπ. ειναι απο αλλο μηχανακι τρυπημενα στην πλακα ετσι ωστε να φωλιασει στο καπακι. αλλα αυτο δνε μας λεει απαραιτητα οτι ειναι και στις σωστες μοιρες ωστε να δουλεψει..

player1
06/07/2013, 15:48
αυτο που με δυσκολευει ειναι να καταλαβω γιατι και πως με τα καλωδια που περισσευουν, που δνε κανουν αμεσα καποια δουλεια δηλαδη. πχ, το σκουρο γαλαζιο παει απο την ηλεκτρονικη κατευθειαν στον διακοπτη του συμπλεκτη αμπραγιαζ κι απο κει φευγει ως μαυροκιτρινο που πααει στο ρελε.τωρα αυτο ειναι ρευμα η σωμα?

Οι εντολές διακοπής είναι στο 99% σώμα όχι ρεύμα.
Σημαίνει ότι αν ακουμπήσεις τα καλώδια αυτά σε σώμα ΜΑΛΛΟΝ δουλεύει...
Για όπου δεν είσαι σίγουρος χρησιμοποίησε 12v δοκιμαστικό αντί για σκέτο καλώδιο, (αν ενώσεις σώμα με σώμα δουλεύει σαν απλό σύρμα, αν ενώσεις σώμα με ρεύμα ανάβει το λαμπάκι και δεν καις τίποτα!)
Αν τα πηνία δεν είναι χρονισμένα έχεις σπινθήρα αλλά σε λάθος χρόνο.. ΕΧΕΙΣ όμως!
Βρες το wiring diagram μόνο του ignition να σε βοηθήσουμε αυτό που έχεις ποστάρει είναι όλη η καλωδίωση

motomaniac
06/07/2013, 16:24
Οι εντολές διακοπής είναι στο 99% σώμα όχι ρεύμα.
Σημαίνει ότι αν ακουμπήσεις τα καλώδια αυτά σε σώμα ΜΑΛΛΟΝ δουλεύει...
Για όπου δεν είσαι σίγουρος χρησιμοποίησε 12v δοκιμαστικό αντί για σκέτο καλώδιο, (αν ενώσεις σώμα με σώμα δουλεύει σαν απλό σύρμα, αν ενώσεις σώμα με ρεύμα ανάβει το λαμπάκι και δεν καις τίποτα!)
Αν τα πηνία δεν είναι χρονισμένα έχεις σπινθήρα αλλά σε λάθος χρόνο.. ΕΧΕΙΣ όμως!
Βρες το wiring diagram μόνο του ignition να σε βοηθήσουμε αυτό που έχεις ποστάρει είναι όλη η καλωδίωση

κι εγω ετσι νομιζα αλλα πλεον δεν ειμαι 100% σιγουρος. γιατι αν δεν ειναι χρονισμενα τα πικαπ- πηνιο υψηλης μπορει να μην φορτιστει το πυκνοτακι της ηλεκτρονικης που καταληγει να δινει στον πολλαπλασιαστη. σωστα η καπου τα μπερδεψα? διαγραμμα αναφλεξης δυσκολα. εδω με το ζορι αυτο βρηκα. τι θα ηθελες να δεις ακριβως?

gasto
06/07/2013, 20:10
Παμε παλι.Το ενα ρελε ειναι για να μπλοκαρει το μπουτον της μιζας οταν ο κινητηρας δουλευει.Το αλλο σου κοβει το ρευμα στο μπουζι οταν π.χ εχεις ταχυτητα και το σταντ κατεβασμενο.Σε εμενα ετυχε να χαλασει το neutral switch που ειανι στα καρτερ με απο τελεσμα να μην εχω ενδειξεις στο καντραν οποτε με κατεβασμενο σταντ να μην παιρνει το μηχανακι μπροστα.

motomaniac
06/07/2013, 20:29
Παμε παλι.Το ενα ρελε ειναι για να μπλοκαρει το μπουτον της μιζας οταν ο κινητηρας δουλευει.Το αλλο σου κοβει το ρευμα στο μπουζι οταν π.χ εχεις ταχυτητα και το σταντ κατεβασμενο.Σε εμενα ετυχε να χαλασει το neutral switch που ειανι στα καρτερ με απο τελεσμα να μην εχω ενδειξεις στο καντραν οποτε με κατεβασμενο σταντ να μην παιρνει το μηχανακι μπροστα.
εχω ηδη απομονωσει αυτο το ενδεχομενο γεφυρωνοντας ολους αυτουςτους διακοπτες. και τα δυο ρελε νομιζω πλεον λειτουργουν κανονικα. με εχει πιασει απελπισια.. θα του χωσω καμια πλεξουδα πηνια κλπ απο κανενα μανιβελατο.. και την μανιβελα φυσικα και θα ησυχασω. ουτε ρελε ουτε σπασιμο..

gourouni
08/07/2013, 09:20
Μιλάμε έχω κουραστεί με τα ηλεκτρικά σου...απελπισία έιναι...
Δεν έιναι και σαν τις παλιές καλές tv που τους εδεινες ένα κατακεφαλο και επερναν εμπρός...
Καλη συνέχεια και τσακο κανα δυο να δροσιστης... :beer::beer:

motomaniac
08/07/2013, 17:34
Μιλάμε έχω κουραστεί με τα ηλεκτρικά σου...απελπισία έιναι...
Δεν έιναι και σαν τις παλιές καλές tv που τους εδεινες ένα κατακεφαλο και επερναν εμπρός...
Καλη συνέχεια και τσακο κανα δυο να δροσιστης... :beer::beer:

καταρα θα ειναι... εγω που τα μισω ολα σε μενα συμβαινουν.. δεν μπορουσε να ηθελε κατι τορνο? ( θα ελεγα καναν στροφαλλο αλλα ζητησε ηδη..χαχαχχαα)

Da.Vintage
09/07/2013, 07:22
καταρα θα ειναι... εγω που τα μισω ολα σε μενα συμβαινουν.. δεν μπορουσε να ηθελε κατι τορνο? ( θα ελεγα καναν στροφαλλο αλλα ζητησε ηδη..χαχαχχαα)

:lol:

motomaniac
09/07/2013, 15:44
:lol:
ε ναι ρε Γιωργο.. μονο τα ηλεκτρικα μου τη δινουν κι ολο ηλεκτρικα προβληματα εχω... srx tzr cbr...

kapnias
09/07/2013, 19:49
Συνήθως τα θηλυκα βύσματα εχουν τάση ( ή παίρνουν γείωση) και τα αρσενικά δινουν γείωση (ή παίρνουν τάση)
Χοντροειδώς το λέω, μην αρχίσετε οτι ετσι αυτό και εκείνο κτλ!!
Το "ματι" της ανάφλεξης μπορείς να δείς αν δουλεύει.Βαλε το πολύμετρο στα ακρα του θα πρέπει να σου δείχνει 80-150Ωμ.
Αν δείχνει τοσο, γύρνα κανα δυο μανιβελίες, οταν θα περνάει απο μπροστα του η προεξοχή του βολάν θα πρέπει το πολύμετρο να γυρναει στιγμιαία σε μηδέν και μετα άπειρο.
Το οτι είναι σε άλλη θέση απο την κανονική πάλι θα σου έδινε σπίθα αλλα σε λάθος στιγμή. Ο πυκνωτής στην ηλεκτρονική θα φορτίσει πάλι μιας και θα περάσουν 360μοιρες μεχρι να ξανα αδειάσει.
Δες λίγο και εδω μήπως σε βοηθήσουν οι τιμές των υλικων. Δεν ξερω βέβαια για ποιο μοντέλο είναι, αλλα συνήθως δεν αλλάζουν και πολύ. http://rd500lc.free.fr/rd-fzr/rd_electrics_en.html

giorgos.bmw
09/07/2013, 21:27
Συνήθως τα θηλυκα βύσματα εχουν τάση ( ή παίρνουν γείωση) και τα αρσενικά δινουν γείωση (ή παίρνουν τάση)
Χοντροειδώς το λέω, μην αρχίσετε οτι ετσι αυτό και εκείνο κτλ!!
Το "ματι" της ανάφλεξης μπορείς να δείς αν δουλεύει.Βαλε το πολύμετρο στα ακρα του θα πρέπει να σου δείχνει 80-150Ωμ.
Αν δείχνει τοσο, γύρνα κανα δυο μανιβελίες, οταν θα περνάει απο μπροστα του η προεξοχή του βολάν θα πρέπει το πολύμετρο να γυρναει στιγμιαία σε μηδέν και μετα άπειρο.
Το οτι είναι σε άλλη θέση απο την κανονική πάλι θα σου έδινε σπίθα αλλα σε λάθος στιγμή. Ο πυκνωτής στην ηλεκτρονική θα φορτίσει πάλι μιας και θα περάσουν 360μοιρες μεχρι να ξανα αδειάσει.
Δες λίγο και εδω μήπως σε βοηθήσουν οι τιμές των υλικων. Δεν ξερω βέβαια για ποιο μοντέλο είναι, αλλα συνήθως δεν αλλάζουν και πολύ. http://rd500lc.free.fr/rd-fzr/rd_electrics_en.html


:a18:

kapnias
09/07/2013, 21:29
Ξαναδιαβασα λίγο τα προηγούμενα post σου.
Δες λίγο τα πηνία σου, οχι αυτα που πάνε στον ανορθωτή αλλα αυτα που πάνε στην ηλεκτρονικη.
Συνηθως τα πρωιμα cdi ειχαν δυο πηνία ενα για τις χαμηλές και ενα για τις ψηλές.
Αυτο για τις χαμηλές ειναι με την μεγάλη ωμική τιμη και το αλλο για τις ψηλές. Αυτο γιατί δεν επαρκεί η τάση απο ενα πηνίο ετσι ωστε και να φορτίζει ο πυκνωτης στις χαμηλές και να μην εχει υπερταση στις ψηλές.
Μου εχει τυχει σε ηλεκτρονικη εξωλέμβιας να εχει ψυχρη κολλήση και να δίνει τάση στο πολύμετρο με τον πολλαπλασιαστή στον αερα αλλα να γονατίζει η ταση με τον πολλαπλασιαστή επάνω.
Δεν εχω εμπειρια απο το συγκεκριμένο μηχανάκι οπότε ισως να μην ισχύουν.

motomaniac
09/07/2013, 21:34
Συνήθως τα θηλυκα βύσματα εχουν τάση ( ή παίρνουν γείωση) και τα αρσενικά δινουν γείωση (ή παίρνουν τάση)
Χοντροειδώς το λέω, μην αρχίσετε οτι ετσι αυτό και εκείνο κτλ!!
Το "ματι" της ανάφλεξης μπορείς να δείς αν δουλεύει.Βαλε το πολύμετρο στα ακρα του θα πρέπει να σου δείχνει 80-150Ωμ.
Αν δείχνει τοσο, γύρνα κανα δυο μανιβελίες, οταν θα περνάει απο μπροστα του η προεξοχή του βολάν θα πρέπει το πολύμετρο να γυρναει στιγμιαία σε μηδέν και μετα άπειρο.
Το οτι είναι σε άλλη θέση απο την κανονική πάλι θα σου έδινε σπίθα αλλα σε λάθος στιγμή. Ο πυκνωτής στην ηλεκτρονική θα φορτίσει πάλι μιας και θα περάσουν 360μοιρες μεχρι να ξανα αδειάσει.
Δες λίγο και εδω μήπως σε βοηθήσουν οι τιμές των υλικων. Δεν ξερω βέβαια για ποιο μοντέλο είναι, αλλα συνήθως δεν αλλάζουν και πολύ. http://rd500lc.free.fr/rd-fzr/rd_electrics_en.html
κατατοπιστικοτατο λινκ αλλα εκει στι
θα το δοκιμασω. το πηνιο υψηλης? τι αντισταση θελει να εχει?

Source coil 1 (G-Br) 128-193 Ohms 127 Ohms +-20%
Source coil 2 (Br-R) 3.6-5.4 Ohms 18 Ohms +-20%
Ignition coil primary 0.26-0.4 Ohms 0.67 Ohms +-20%
Ignition coil secondary 4.7-7.0 kOhms 12.0 kOhms +-20%

motomaniac
09/07/2013, 21:50
Ξαναδιαβασα λίγο τα προηγούμενα post σου.
Δες λίγο τα πηνία σου, οχι αυτα που πάνε στον ανορθωτή αλλα αυτα που πάνε στην ηλεκτρονικη.
Συνηθως τα πρωιμα cdi ειχαν δυο πηνία ενα για τις χαμηλές και ενα για τις ψηλές.
Αυτο για τις χαμηλές ειναι με την μεγάλη ωμική τιμη και το αλλο για τις ψηλές. Αυτο γιατί δεν επαρκεί η τάση απο ενα πηνίο ετσι ωστε και να φορτίζει ο πυκνωτης στις χαμηλές και να μην εχει υπερταση στις ψηλές.
Μου εχει τυχει σε ηλεκτρονικη εξωλέμβιας να εχει ψυχρη κολλήση και να δίνει τάση στο πολύμετρο με τον πολλαπλασιαστή στον αερα αλλα να γονατίζει η ταση με τον πολλαπλασιαστή επάνω.
Δεν εχω εμπειρια απο το συγκεκριμένο μηχανάκι οπότε ισως να μην ισχύουν.

κι εγω νομιζα οτι τα δυο πηνια ειναι για τα φωτα.... εδω τα πηνια μου

295213

kapnias
09/07/2013, 21:55
Ignition coil ειναι ο πολλαπλασιαστης σου και αφου τον δοκιμασες αλλού και δουλεύει τον αγνοείς, Αν πάλι θελεις να τον μετρήσεις μετράς πρωτεύων το πορτοκαλί με τη γείωση του πολλαπλασιαστή και δευτερευων την γείωση του πολλαπλασιαστη με το μπουζοκαλώδιο (χωρίς την πίπα γιατί και αυτη εχει αντισταση).
Για τα πηνία σου μετρα οπως λέει ο τυπος το ενα ζευγαρι ειναι πρασινο και καφε και το άλλο ειναι καφε και κοκκινο.
Ριξε και καμια μανιβελιά για να μετρήσεις ταση, σε αυτο με την μικρή αντίσταση θα πρέπει να μετρήσεις καμια 50αρια βολτ εναλλασσόμενο (60-120 λεει καποιο manual).
Επαναλαμβάνω ομως οτι δεν επιβεβαιώνω τα παραπάνω σε tzr. Αν όντως εχει 2 πηνια για την ανάφλεξη (και δεν χρειαζεται να ειναι ξεχωριστα 2 μπορει να ειναι το ενα τυλιγμένο μεσα στο αλλο αρκει να βγάζει 3 καλωδια) μέτρα οπως λέει το διαγραμμα του τυπου και δες και αν σου βγάζουν ταση και πόση .
Μετρα την αντισταση τους στον αερα και την ταση δυο φορες, μια στον αερα και μια πάνω στην ηλεκτρονικη και πες μας τι βλέπεις.

motomaniac
09/07/2013, 22:05
Ignition coil ειναι ο πολλαπλασιαστης σου και αφου τον δοκιμασες αλλού και δουλεύει τον αγνοείς, Αν πάλι θελεις να τον μετρήσεις μετράς πρωτεύων το πορτοκαλί με τη γείωση του πολλαπλασιαστή και δευτερευων την γείωση του πολλαπλασιαστη με το μπουζοκαλώδιο (χωρίς την πίπα γιατί και αυτη εχει αντισταση).
Για τα πηνία σου μετρα οπως λέει ο τυπος το ενα ζευγαρι ειναι πρασινο και καφε και το άλλο ειναι καφε και κοκκινο.
Ριξε και καμια μανιβελιά για να μετρήσεις ταση, σε αυτο με την μικρή αντίσταση θα πρέπει να μετρήσεις καμια 50αρια βολτ εναλλασσόμενο (60-120 λεει καποιο manual).
Επαναλαμβάνω ομως οτι δεν επιβεβαιώνω τα παραπάνω σε tzr. Αν όντως εχει 2 πηνια για την ανάφλεξη (και δεν χρειαζεται να ειναι ξεχωριστα 2 μπορει να ειναι το ενα τυλιγμένο μεσα στο αλλο αρκει να βγάζει 3 καλωδια) μέτρα οπως λέει το διαγραμμα του τυπου και δες και αν σου βγάζουν ταση και πόση .
Μετρα την αντισταση τους στον αερα και την ταση δυο φορες, μια στον αερα και μια πάνω στην ηλεκτρονικη και πες μας τι βλέπεις.

θα τα δοκιμασω αν οχι αυριο μεθαυριο σιγουρα. μονο που δεν εχω μανιβελα αλλα μιζα.

kapnias
09/07/2013, 22:07
Βγαλε τα μπουζί για να γυρίζει πιο γρήγορα.:)

motomaniac
09/07/2013, 22:09
τα καλωδια που βγαινουν απο τα πηνια πανε ολα στην ηλεκτρονικη, αν δεν κανω λαθος. εδω τα καλωδια που παιρνει η ηλεκτρονικη. http://www.ebay.com/itm/YAMAHA-TZR-125-TYP-4DL-CDI-MODUL-472-/160898488222?pt=Motorrad_Kraftradteile&hash=item25764c179e

kapnias
09/07/2013, 22:11
το 125 φτιάχνεις ή το 250;
Τα καλώδια για το 250 δεν πανε ολα στην ηλεκτρονικη τα ασπρα πάνε στον ανορθωτη

motomaniac
09/07/2013, 22:11
Βγαλε τα μπουζί για να γυρίζει πιο γρήγορα.:)

το εχω ηδη βγαλμενο. :D

motomaniac
09/07/2013, 22:12
το 125 φτιάχνεις ή το 250;

το 125. το 250 κελαιδαει! :D

kapnias
09/07/2013, 22:13
Λαθος συμβουλές σου δινω, νομιζα για το 250.
Η αρχή ειναι ιδια, τα καλώδια διαφέρουν, θα κοιτάξω τιποτα για 125

Da.Vintage
10/07/2013, 08:06
Ωραίος ο φίλος ξέρει γιατί μιλάει ! :beer:

kapnias
10/07/2013, 21:42
Ψάχνοντας κατι βρήκα για το μηχανάκι σου.
Δεν εχει 2 πηνια για την ανάφλεξη μιας και σαν μονοκύλινδρο του φτάνει ενα να φορτίσει τον πυκνωτή και στις χαμηλές στροφές.
Τα δυο πηνία ειναι για φωτα και φορτιση και το μονό για την ανάφλεξη.
Δες στο παρακάτω λινκ, ενας τυπος μετραει τα δικά του, συγκρινε τις τιμες με τα δικά σου.
Εχει και φωτογραφίες οπότε θα σε βοηθήσουν να συγκρίνεις με τα δικά σου.
http://www.125ccsportsbikes.com/forums/index.php?showtopic=91740

motomaniac
11/07/2013, 15:19
Ψάχνοντας κατι βρήκα για το μηχανάκι σου.
Δεν εχει 2 πηνια για την ανάφλεξη μιας και σαν μονοκύλινδρο του φτάνει ενα να φορτίσει τον πυκνωτή και στις χαμηλές στροφές.
Τα δυο πηνία ειναι για φωτα και φορτιση και το μονό για την ανάφλεξη.
Δες στο παρακάτω λινκ, ενας τυπος μετραει τα δικά του, συγκρινε τις τιμες με τα δικά σου.
Εχει και φωτογραφίες οπότε θα σε βοηθήσουν να συγκρίνεις με τα δικά σου.
http://www.125ccsportsbikes.com/forums/index.php?showtopic=91740

ηδη το διαπιστωσαμε αυτο χθες συζητωντας στο συνεργειο του φιλου μου. κι οχι μονο, αλλα το πηνιο υψηλης αντικαθισταται ευκολα με πηνιο απο Τ-50, που ειναι πολυ ευκολο και φθηνο. και παλι σε ευχαριστω για τον κοπο που κανεις.

tom kissas
11/07/2013, 22:06
μολις παρει θελω βιντεο με διχρονιλα ;)
ουτε τα ιταλικα τετοιο μπλεξιμο με το ρευμα...

KostasV2
11/07/2013, 22:24
μολις παρει θελω βιντεο με διχρονιλα ;)
ουτε τα ιταλικα τετοιο μπλεξιμο με το ρευμα...

Εεεεε, ιταλικό είναι το 125... ;)

motomaniac
12/07/2013, 14:03
Εεεεε, ιταλικό είναι το 125... ;)

ακριβως! μονο το σασι ειναι ιαπωνικο νομιζω.
belgarda!

tom kissas
13/07/2013, 11:14
ακριβως! μονο το σασι ειναι ιαπωνικο νομιζω.
belgarda!

τωρα εξηγουνται πολλα...

motomaniac
13/07/2013, 11:26
Ψάχνοντας κατι βρήκα για το μηχανάκι σου.
Δεν εχει 2 πηνια για την ανάφλεξη μιας και σαν μονοκύλινδρο του φτάνει ενα να φορτίσει τον πυκνωτή και στις χαμηλές στροφές.
Τα δυο πηνία ειναι για φωτα και φορτιση και το μονό για την ανάφλεξη.
Δες στο παρακάτω λινκ, ενας τυπος μετραει τα δικά του, συγκρινε τις τιμες με τα δικά σου.
Εχει και φωτογραφίες οπότε θα σε βοηθήσουν να συγκρίνεις με τα δικά σου.
http://www.125ccsportsbikes.com/forums/index.php?showtopic=91740

οι τιμες που βρισκω συμφωνα με αυτον ειναι 335Ω αντι 330 στο πικαπ, 232 αντι 230 στο υψηλης και γενικα δειχνει να ειναι μια χαρα.. δεν μπορω να καταλαβω...

motomaniac
13/07/2013, 11:28
τωρα εξηγουνται πολλα...

χαχαχαχα ναι οντως... το χειροτερο ειναι να οας να βγαλεις ακρη ποιο μοντελο ειναι. το σασι αυτο εχει βγει με δυο διαφορετικα μουτρα και 3 διαφορετικους κωλους. και 2 ψαλιδια. χαχχαχα αντε βγαλε ακρη. επισημα στοιχεια πουθενα και γενικα κατασταση βαλαμε οτι μας περισευε σε καθε εξαμηνο κι οτι μας βολευε οικονομικα..

και φυσικα το δικο μου ειναι και λιγο αναμιξη...

SHOOTER045
13/07/2013, 12:18
κατι σαν καλοκαιρινο κοκτεηλ...:bawl:

motomaniac
13/07/2013, 13:47
κατι σαν καλοκαιρινο κοκτεηλ...:bawl:


ναι ετσι.. μουτρο απο TZR125RR 4dl ΚΩΛΟς ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΛΟ 4dl με πορτμπαγκαζ μοτερ απο DT125RE εξατμιση απο tzr125r 4fl και παει λεγοντας.

SHOOTER045
13/07/2013, 13:51
ναι ετσι.. μουτρο απο TZR125RR 4dl ΚΩΛΟς ΑΠΟ ΤΟ ΑΠΛΟ 4dl με πορτμπαγκαζ μοτερ απο DT125RE εξατμιση απο tzr125r 4fl και παει λεγοντας.

τουλαχιστον ειναι γιαμαχα ολα...:a013:

KostasV2
13/07/2013, 15:03
τουλαχιστον ειναι γιαμαχα ολα...:a013:

Με ολίγη από Minarelli... :D

SHOOTER045
13/07/2013, 15:10
σαν την ελια στο dry martini ανουσια αλλα απαραιτητη...:bawl:

motomaniac
13/07/2013, 15:15
Με ολίγη από Minarelli... :D

ναι ο ειχα ξεχασει αυτο. να γιατι μολις τωρα ελυσα τα πηνια και τα καλωδια τους ειναι θεοξερα... και με 7 κλωνους μοναχα δεν περιμενα και κατι αλλο..

motomaniac
13/07/2013, 18:39
to 125 συνεχιζει να ειναι πεισματαρικο. εβγαλα τα πηνια επιδιορθωσα τακαλωδια σε κανα δυο σημεια που τα βρηκα λιωμενα αλλα και παλι τιποτε. 11 βολτ εναλλασομενο στο πηνιο υψηλης εχω με μιζαρισμα. επρεπε να εχω πανω απο 50. δεν ξερω τι μπορει να φταιει. στο 250 ξαναβγαλα τα καρμ και καθαρισα και τα δυο ζιγκλερ αερα που ηταν βουλωμενα τωρα δουλευει σαν πριονι. σορρυ αλλα εχει σπασει το κινητο μου και μεχρι να ρθουν ανταλακτικα φωτο γιοκ μαλλον.. παω να συνεχισω.

tom kissas
15/07/2013, 01:14
οταν φτιαξεις το κιν ενα βιντεακι με το 250 θελω :D

kapnias
15/07/2013, 09:16
οι τιμες που βρισκω συμφωνα με αυτον ειναι 335Ω αντι 330 στο πικαπ, 232 αντι 230 στο υψηλης και γενικα δειχνει να ειναι μια χαρα.. δεν μπορω να καταλαβω...

Βάλε το πολύμετρο στο πικαπ και γυρνα το μοτερ. Οταν θα περνάει το λαμάκι του βολάν απο μπροστα θα πρέπει να αλλάζει η τιμη του (εφόσον το πολύμετρο σου διαβάζει γρηγορα τις αλλαγες.Κανε το ιδιο μετρώντας ταση. Αν και αυτο δουλεύει τοτε κοιτας για ηλεκτρονικη. Αν αν ο πυκνωτής σου ειναι πεσμένος τοτε οταν θα πρεπει να βγάζει ταση στον πολλαλπλασιαστη, αυτη θα ειναι χαμηλή.Δες επίσης οσο κουφο και αν σου φαινεταιμ αν οι γειώσεις σου ειναι καλες ( ηλεκτρονικης πολλαπλασιαστη κλπ).Του πολλαπλασιαστη ειναι το σασι, θα πρεπει να ειναι βιδωμενος και η βιδα να ειναι καθαρη.
Αν ολα ειναι οκ, μαλλον για ηλεκτρονικη πας. Δοκίμασε ενα τελευταιο, οταν μιζάρεις προσπαθησε να ζουλάς την ηλεκτρονικη ή να την χτυπάς απαλά, μηπως εχει καμια ψυχρη κόλληση. Αυτα.:)

motomaniac
15/07/2013, 19:18
εκανα πολλες δοκιμες.και με αλλη ηλεκτρονικη απο αμιζο αλλα αποτυχια. με την δικη μου καταφερα να δω σπινθηρα. πολυ ψοφιο αλλα ειδα. καιπλεον το πηνιουψηλης βαραει για πλακα 20 βολτ και μετα το πολυμετρο δεν το προλαβαινει και παει απειρο. αρα ειμαι οκ κι απο κει. ακουσα την αποψη οτι μπορει το πικαπ να καθεται μακρια απο το σημαδι του μαγνητη και γι'αυτο ο αδυναμος σπινθηρας. θα το ανοιξω να δω.

motomaniac
15/07/2013, 19:21
θα το δεσω προχειρα να δω αν παρει μπρος.

motomaniac
15/07/2013, 19:44
οι τιμες που βρισκω συμφωνα με αυτον ειναι 335Ω αντι 330 στο πικαπ, 232 αντι 230 στο υψηλης και γενικα δειχνει να ειναι μια χαρα.. δεν μπορω να καταλαβω...

oi τιμες του μανουαλ ειναι, πικαπ 280-420 κι εγω ειμαι στο 335Ω αρα τελεια. υψηλης για το μοντελο πηνιων που φοραω ειναι 192-288 κι εγω εχω 232 αρα οκ. αβανς πως μετραμε? δεινει 16 μοιρες στο tzr και 17 στο dt. αντισταση στον πολλαπλασιαστη πρεπει να εχω 0,7-1,1Ω στο πρωτευων και εχω 0,5, και στο δευτερων πρεπει συμφωνα παντα με το μανουαλ να εχω 5,7-8,5κΩ παρολαυτα ενω ανεβαινε αργα και σταθερα απο το 0,050 κΩ τωρα που πηγα να ξαναμετρησω δειχνει απειρο. παρολαυτα ξαναλεω αυτος ο πολλαπλασιαστης στο pw μου κανει και γαμω τους σπινθηρες. και φυσικα το μηχανακι δουλευει.

kapnias
15/07/2013, 21:01
εκανα πολλες δοκιμες.και με αλλη ηλεκτρονικη απο αμιζο αλλα αποτυχια. με την δικη μου καταφερα να δω σπινθηρα. πολυ ψοφιο αλλα ειδα. καιπλεον το πηνιουψηλης βαραει για πλακα 20 βολτ και μετα το πολυμετρο δεν το προλαβαινει και παει απειρο. αρα ειμαι οκ κι απο κει. ακουσα την αποψη οτι μπορει το πικαπ να καθεται μακρια απο το σημαδι του μαγνητη και γι'αυτο ο αδυναμος σπινθηρας. θα το ανοιξω να δω.

Θα διαφωνίσω με αυτη την άποψη μιας και το μονο που κάνει το πικαπ ειναι να δίνει ταση για το άνοιγμα του θυρίστορ,δεν πάει ομως αναλογικα,οση ταση δινει το πικαπ, τοση ταση να περνάει απο το θυρίστορ.Το πικαπ ειναι στηνδιακόπτης και δινει ταση στο θυρίστορ για να ξεφορτίσει ο πυκνωτής,
Τον πολλαπλασιαστή μέτρα τον στο μπουζοκαλώδιο, χωρίς την πίπα, για να μην σου πώ και χωρίς το καλώδιο.
Εμενα μου έχει τυχει σε εξωλέμβια με ενα πολλαπλασιαστη να απομαγνητιστεί το βολάν γιατι ειχε μείνει εξω απο τη θεση του σε μια άκρη για κανενα χρόνο.
Δες λιγο (προσεχε μην κάψεις τη μιζα) οσο περισσότερο γυρίζει το μοτερ, σιγα σιγα σου φέρνει σπίθα;
Αν ναι, βρες μια μεγάλη κατηφόρα, βγάλε μπουζί και ριξε λιγο λαδάκι στον κυλινδρο και δώσ' του στην κατηφόρα.
Η ηλεκτρονικη σου στο άμιζο τί έκανε;

motomaniac
15/07/2013, 23:41
Θα διαφωνίσω με αυτη την άποψη μιας και το μονο που κάνει το πικαπ ειναι να δίνει ταση για το άνοιγμα του θυρίστορ,δεν πάει ομως αναλογικα,οση ταση δινει το πικαπ, τοση ταση να περνάει απο το θυρίστορ.Το πικαπ ειναι στηνδιακόπτης και δινει ταση στο θυρίστορ για να ξεφορτίσει ο πυκνωτής,
Τον πολλαπλασιαστή μέτρα τον στο μπουζοκαλώδιο, χωρίς την πίπα, για να μην σου πώ και χωρίς το καλώδιο.
Εμενα μου έχει τυχει σε εξωλέμβια με ενα πολλαπλασιαστη να απομαγνητιστεί το βολάν γιατι ειχε μείνει εξω απο τη θεση του σε μια άκρη για κανενα χρόνο.
Δες λιγο (προσεχε μην κάψεις τη μιζα) οσο περισσότερο γυρίζει το μοτερ, σιγα σιγα σου φέρνει σπίθα;
Αν ναι, βρες μια μεγάλη κατηφόρα, βγάλε μπουζί και ριξε λιγο λαδάκι στον κυλινδρο και δώσ' του στην κατηφόρα.
Η ηλεκτρονικη σου στο άμιζο τί έκανε;

η ηλεκτρονικη μου σε αμιζο δεν δοκιμαστηκε. μια ηλεκτρονικη αμιζου μου παρααχωρηθηκε για δοκιμες. θα δοκιμασω με αυτον τον σπινθηρα που εχω να το βαλω μπρος. αλλιως μαλλον φταιει η ηλεκτρονικη.

ΗΟΡΝΕΤακιας
15/07/2013, 23:59
Ρε Δημήτρη πολύ μπλέξιμο το μότορι. Υπομονή. Αν μου ερθει καμία ιδέα θα σε πάρω Τήλ. ;)

motomaniac
16/07/2013, 08:53
Ρε Δημήτρη πολύ μπλέξιμο το μότορι. Υπομονή. Αν μου ερθει καμία ιδέα θα σε πάρω Τήλ. ;)
:beer:

Da.Vintage
18/07/2013, 17:56
Πομονη μητσο ειμαι παραλια σε νησι και σε παρακολουθω φιλε! Πα να κανω μια βουτια για σενα να δροσιστεις με τα μπλεξιματα που χεις :p

sapila racing
18/07/2013, 18:40
Πομονη μητσο ειμαι παραλια σε νησι και σε παρακολουθω φιλε! Πα να κανω μια βουτια για σενα να δροσιστεις με τα μπλεξιματα που χεις :p

Τι καλό παιδί! :D
motomaniac δεν σε φοβάμαι εσένα, θα το φτιάξεις. :beer:

motomaniac
19/07/2013, 19:24
Τι καλό παιδί! :D
motomaniac δεν σε φοβάμαι εσένα, θα το φτιάξεις. :beer:

παιδια εχω ψιλοαπογοητευτει.. βγαζει σπινθηρα αλλα ειναι χαμηλης εντασης. τα συνδεσα μπας και παρει αλλα δεν... λεω να δοκιμασω πηνια απο παπι που εχω ευκαιρα. επισης πηγα βολτα σε ενα νεο παλιατζιδικο.. κι ανακαλυψα θησαυρους. πηρα ενα ΜΟΤΡΟΝ σε καταπληκτικη τιμη. ειναι κομπλε και αν πουληθει καλα στο ebay θα τροφοδοτησει με λεφτα τα TZR μου..

kapnias
20/07/2013, 10:38
Δοκίμασε σκέτο μπουζοκαλώδιο χωρις μπουζοπιπα να δεις τι σπιθα βγάζει και μηπως παρει μπροστα.
Ασε που νομίζω οτι αδικα προσπαθείς με μίζα, βαλε κανενα τρυπάνι στο βολάν για να μπορείς να γυρίζεις το μοτέρ αρκετή ωρα.

motomaniac
20/07/2013, 12:15
Δοκίμασε σκέτο μπουζοκαλώδιο χωρις μπουζοπιπα να δεις τι σπιθα βγάζει και μηπως παρει μπροστα.
Ασε που νομίζω οτι αδικα προσπαθείς με μίζα, βαλε κανενα τρυπάνι στο βολάν για να μπορείς να γυρίζεις το μοτέρ αρκετή ωρα.

δεν εχει αναγκη, με μπαταρια αυτοκινητου παει σφαιρα η μιζα. ο πολλαπλασιαστης οπως ξαναειπα σε αλλο μηχανακι δουλευει αψογα. θα το δοκιμασω και χωρις μπουζοπιπα αλλα δεν πιστευω να γινει κατι.

Da.Vintage
20/07/2013, 13:48
Μητσο ψαξου φιλε τα ρευματα ειναι μεγαλος μπελας δοκιμασε και απο παπια τα πηνια που ειναι η ευκολη λυση να διαγραφεις σιγα σιγα τι δε φταει! Πας στοιχημα οτι στο τελος θα ειναι καμια απλη μαλακια και θα γελας ή θα θες να το βαλεις φωτια

ΥΓ παλι απο ξαπλωστρα σε διαβαζω :lol:

motomaniac
20/07/2013, 14:15
Μητσο ψαξου φιλε τα ρευματα ειναι μεγαλος μπελας δοκιμασε και απο παπια τα πηνια που ειναι η ευκολη λυση να διαγραφεις σιγα σιγα τι δε φταει! Πας στοιχημα οτι στο τελος θα ειναι καμια απλη μαλακια και θα γελας ή θα θες να το βαλεις φωτια

ΥΓ παλι απο ξαπλωστρα σε διαβαζω :lol:

εσυ ρε διαολε... μαλλον για να το βαζω φωτια ειμαι.. αφου ειπα τον φιλο με το συνεργειο και με ειπε στα ισα δεν το θελω.. ασε καλοκαιριατικα με τοση φουρια που θα ψαχνομαι με την μαλακια.. χαχαχαχχαχαχα

kapnias
20/07/2013, 19:01
δεν εχει αναγκη, με μπαταρια αυτοκινητου παει σφαιρα η μιζα. ο πολλαπλασιαστης οπως ξαναειπα σε αλλο μηχανακι δουλευει αψογα. θα το δοκιμασω και χωρις μπουζοπιπα αλλα δεν πιστευω να γινει κατι.

Αυτο με το τρυπάνι στο πρότεινα γιατί φίλος έκαψε μιζα προσπαθώντας να βάλει μπροστα το μηχανάκι του(gsxr 400). Τώρα που το σκέφτομαι και εγω έκαψα μίζα σε ενα jog.:rolleyes:

Μια φορά που είχα αλλάξει κυλινδροπίστονο σε ενα DT200 το έσκαγα σε κατηφόρα για 500 μέτρα.
Οταν πήρε μπροστά (και αφού ντουμάνιασε το συμπαν) μετα επαιρνε με την πρώτη μανιβελιά.
Αυτο που θέλω να πώ είναι οτι ο σπινθήρας μπορεί και να φτάνει αλλα να μην παίρνει για άλλο λόγο.
Δες αν βουτήξεις το μπουζί στην βενζίνη και μετά το βιδώσεις αν θα σκάσει τουλάχιστον για μια πιστονιά.

tom kissas
20/08/2013, 20:59
δεν γινομαι πριξας αλλα τελειωνε μπαινω καθε τρεις και λιγο να δω αν εδωσε ρευμα!
εμενα στο απριλια δεν ηταν σε σωστη αποσταση το ματι απο το βολαν δεν ξερω αν το κοιταξες...

motomaniac
20/08/2013, 21:35
δεν το κοταξα. [ηγα διακοπες γυρισα χθες.
το μικρο tzr πωλειται οπως ειναι. με συμβατικο ρυθμιζομενο μπροστινο και μονο δισκο. το μοτερ επισκευασμενο κατω(θα χρειαστει ενα πιστονι) καινουριες φλατζες παντου, πλαστικα επισκευασμενα κλπ. οτι αλλο δεν εχω εδω ρωτηστε με. ρευστο τερμα και πρεπει καποια πραγματα να γινουν.

sv9cvk
20/08/2013, 21:35
Κανενα νεο????:a014:

motomaniac
20/08/2013, 22:12
Κανενα νεο????:a014:

ασε τα πληκτρολογια και πιασε κατσαβιδια.... οχι νεα δεν εχουμε.. εκτος της ξενερας που εφαγα με το μικρο... αν δεν φυγει ολοκληρο θα το κανω κομματια και θα το φαει ο θειος eμπεης... α! νεο.. ηρθαν οι τσιμουχες για το rgv πιρουνι σημερα. τελικα θα βαλω εκεινο στο 250 μιας κι η μια δισκολακα του zxr δεν ηταν σε καλη κατασταση.

lspiros
21/08/2013, 08:31
δεν το κοταξα. [ηγα διακοπες γυρισα χθες.
το μικρο tzr πωλειται οπως ειναι. με συμβατικο ρυθμιζομενο μπροστινο και μονο δισκο. το μοτερ επισκευασμενο κατω(θα χρειαστει ενα πιστονι) καινουριες φλατζες παντου, πλαστικα επισκευασμενα κλπ. οτι αλλο δεν εχω εδω ρωτηστε με. ρευστο τερμα και πρεπει καποια πραγματα να γινουν.

βαλε καμια φωτο οπως ειναι και πωλειται,τιμη?(εκτος αν το εχεις βαλει στις αγγελιες)

motomaniac
21/08/2013, 15:37
βαλε καμια φωτο οπως ειναι και πωλειται,τιμη?(εκτος αν το εχεις βαλει στις αγγελιες)
δεν το εχω βαλει ακομα. σημερα θα βγαλω φωτο. τιμη 400ε. ο κινητηρας θα χρειαστει ενα πιστονι στο μελλον.(αν ειχα ενα 50αρικο θα το αλλαζα προληπτικα.) με 150ε επιπλεον παιρνετε και το usd μπροστινο απο το zxr ετοιμο να μπει στο tzr. κομπλε με ροδα φρενα κλιπον ολα. τα πλαστικα ειναι ολα επισκευασμενα και τριμμενα και περιμενουν ασταρι και βαφη. το μονο θεμα ειανι τα ηλεκτρικα γαμω την ιταλια του. παω να βαψω το αμαξι συγχηστικα..

motomaniac
25/08/2013, 17:49
ω δυστυχως η αποφαση παρθηκε
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137092
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4024174/

motomaniac
22/11/2013, 22:41
εχουμε αλλαγες αλλα οχι φωτο. το κινητο χαλασε κι η καμερα εμεινε απο μπαταρια.

αλλαγες: μπουκαλες. μπηκαν απο το μικρο tzr οι οποιες ηταν απο rgv250, αλλα ηταν 52 αντι 50 του zxr. ετσι πηγα την τιμονοπλακα του kawasaki στο ρεκτιφιε του φιλου μου (ναι εκει που κανουν κυλινδρους για μηχανες) και την καναμε ρεκτιφιε στα 52. γιατι δεν αλλαξα πυρο με του rgv? γιατι ηθελε μηχανουργειο που να το εχει ξανακανει και στην Βεροια δεν ειναι το πιο ευκολο. ουτε κοστιζει δωρεαν οπως αυτο που εκανα εγω. η διαφορα στο παχος της τιμοπλακας ειναι πολυ μικρη οποτε δνε μιλαμε για λαθος. λαθος μου ηταν που δεν ειδα οτι του zxr ηταν πιο φαρδια. ετσι χρειαστηκε αποστατες κι ο τροχος αλλα και οι δαγκανες. φυσικα ολα αυτα ηταν ανοξειδωτες ροδελες κι αποστατες που δεν θυμαμαι που βρηκα αλλα ηδη ειχα καπου στο γκαραζ. τακακια μπηκαν απο τις δαγκανες του καβα μιας κι ειχαν πιο πολυ ψωμι. ταεμβολα καθαριστηκαν αφου τα εβγαλα αλλα χαλασα δυο τσιμουχες για τις βρομιες, οχι τις στεγανοποιητικες. δεν θα τις αντικαταστησω μεχρι να χρειαστει. (λογω οιονομικων)
αυτο που εκανε εντυπωση ειναι οτι το σουζουκι φοραγε τα παντα πιο μεγαλα (διαμετρος πιρουνιου, εμβολων στα φρενα) ενω ειχε και λιγοτερα αλογα αλλα κυριως κιλα απο το καβασακι της ιδιας εποχης.


εφτιαξα επισης αντικαταστατη του πισω φαναριου απο πλεξιγκλας (το μαμα σε αριστη κατασταση θα πουληθει στο ebay.oπως και το εμπρος)
το προγραμμα αυριο εχει αλλαγη και παλι τα dog bones της πισω αναρτησης μπας και βελτιωθει.εξαερωση το εμπρος συστημα φρενου και ισως τοποθετηση σελας τεποζιτου και βολτας.

srxakias junior
24/11/2013, 10:40
:a014:

motomaniac
24/11/2013, 19:29
πολυ παιδεμα με την πισω αναρτηση. αφου ξαναδοκιμασα πιο μακρια κοκκαλα (λαμες) στο μοχλικο απο 3ΜΑ και εκατσα τον κωλο χαμηλα, τελικα η αναρτηση μαλακωνε παρα πολυ οποτε ξανα στα ιδια. σφιξιμο την προφορτιση ωστε να ριξω το sag απο τα 7εκατοστα στα 3 περιπου. καταφερα μεχρι 3,7. τωρα ειανι σχεδον 1εκατοστο απο το τερμα σφιχτο. φυσικα σηκωθηκε κι αλλο η ουρα οπως ηταν φυσικο. θα δω με αυτο αν δεν ενοχλει στην οδηγηση δεν θα πειραξω το υποπλαισιο. ζεσταμα τις εξατμισεις με φλογιστρο και σφυρηλατηση εκει που ακουμπουσε η κατω βιδα του μοχλικου. και εξαερωση τα φρενα. αυτα. αν δω οτι η τρομπα εμπρος (απο srx) δεν επαρκει θα αναγκαστω να δωσω λεφτα για καποια αλλη.

motomaniac
10/12/2013, 18:37
η μηχανη τελικα βγηκε βολτα. μοτερ ηλεκτρικα και ypvs δουλευουν στην εντελεια. ο κωλος με την αναρτηση απο zxr ηταν εξωφρενικα ψηλα. η γωνια του ψαλιδιου μπολικη και γενικα δεν οδηγιοταν το πραμα. επιστροφη στην μαμα αναρτηση (τζαμπα κοπος τοσο καιρο) με μαμα μοχλικο κλπ. τωρα η θα κοντυνω τις διαδρομες (αλλες λαμες dog boneς) η θα βρω αλλη και καλυτερη αναρτηση. ψαχνομαι για 30εκατοστα μηκος απο κεντρο σε κεντρο (τρυπες) μιας κι η δικη μου ειναι 27,5 κι ειναι πολυ χαμηλα η ουρα. η αναρτηση του zxr ειναι 32,5 οσο και μια απο Κ4 που βρηκα στα λεφτα μου.

motomaniac
10/12/2013, 18:45
φωτο
305433

305434

305435

motomaniac
10/12/2013, 18:46
305436

305437

motomaniac
10/12/2013, 18:53
απο εδω


305438


καταληξαμε εδω


305439

κι αφου τιποτε δεν δουλεψε στον δρομο και μιας και δεν φτιαχνεται για μοστρα ξαναεπεστρεψα προσωρινα στην μαμα κατασταση. το ψαλιδι του zxr μπορει να βρηκε διαδοχο. απο δω μεσα. το πιρουνι απο το zxr επισης. σας ειχα πει οτι ανικατασταθηκε πως και γιατι.

motomaniac
10/12/2013, 18:56
εχουμε εξελιξεις και με το μικρο. βρηκα πλεξουδα και μοτερ κι αλλο. μαλλον θα μου αποσταλει αυριο. χρειαζομαι μονο τα πηνια οποτε τ'αλλα μαλλον θα βγουν στον κουρμπετι. το καλο ειναι οτι θα εχει κι αξονα ανιβελας οποτε βλεπω να καταργειται τελειως το παρων συστημα αν αποδειχτει το σφαλαμα στην ηλεκτρονικη και να γινεται κανονικο παλιο μανιβελατο. αν το κακο ειναι στα πηνια τοτε ακομα πιο ευκολα απλως ξεκιναω και μονταρω.

mankam
10/12/2013, 21:15
:a014:

Pardalotzatziki
10/12/2013, 22:10
Σοβαρα; Ειδε το το φως του ηλιου; Επιτελους... :beer:

motomaniac
11/12/2013, 00:28
Σοβαρα; Ειδε το το φως του ηλιου; Επιτελους... :beer:

το ειδε και μου φανηκε μακρια πολυ η πρωτη του. μετα συνειδητοποιησα πως τουτο αν και διχρονο ειναι δρομισιο μηχανημα.. ταυτοχρονα και η πρωτη μου μεγαλη διχρονη δρομου.

ΗΟΡΝΕΤακιας
18/12/2013, 11:15
ξεκολλησαμε βλεπω Μητσο. Τελικα τι εγινε με το αλλο? Θα ευδοκιμησει?
:wave2:

motomaniac
18/12/2013, 14:37
περιμενω κατι ανταλακτικα να ρθουνε μεσα στα οποια θα υπαρχουν και πηνια κομπλε. μετα δοκιμη και σφαλμα. τωρα μολις πηγα πληρωσα τα γραναζια για το μεγαλο διχρονο. και πηρα λαμα καλιμπρε (ατσαλι) για να φτιαξω κοντυτερες λαμες μοχλικου, ωστε να σηκωθει ελαχιστα ο κωλος.

motomaniac
21/01/2014, 20:46
αφου δοκιμαστηκαν και τα δευτερα πηνια. κι αφου δοκιμαστηκε κι αλλη ηλεκτρονικη (απο pw) καταργοντας τελειως την πλεξουδα, κι αφου ολα μετρηθηκαν κι ηταν σωστα εμενε μονο το παλιοβολαν. και ναι ηταν αυτο. αφου δεν με κοψε να δω αν εχει διαφορα. και γνωριζοντας οτι ειναι απο μιζατο DT δεν το κοιταξα. αλλα το τελευταιο DT με τον νικασιλ κυλινδρο (που μαλλον εχω) εχει αλλο βολαν. ευτυχως κι απο αυτο εχω και το εβαλα πανω. αλλα.... σπινθιρας παλι γιοκ. αυτην την φορα δεν εμπλεκοταν το κομπλερ.... αυριο δοκιμη και παλι κι αν δεν δουλεψει θα επιχειρησω αλλαγη κοπλερ απο το ενα στο αλλο βολαν. ολα στραβα... δεν ειναι στο χερι του ομως...

Γιώργος Πλ.
21/01/2014, 20:54
αφου δοκιμαστηκαν και τα δευτερα πηνια. κι αφου δοκιμαστηκε κι αλλη ηλεκτρονικη (απο pw) καταργοντας τελειως την πλεξουδα, κι αφου ολα μετρηθηκαν κι ηταν σωστα εμενε μονο το παλιοβολαν. και ναι ηταν αυτο. αφου δεν με κοψε να δω αν εχει διαφορα. και γνωριζοντας οτι ειναι απο μιζατο DT δεν το κοιταξα. αλλα το τελευταιο DT με τον νικασιλ κυλινδρο (που μαλλον εχω) εχει αλλο βολαν. ευτυχως κι απο αυτο εχω και το εβαλα πανω. αλλα.... σπινθιρας παλι γιοκ. αυτην την φορα δεν εμπλεκοταν το κομπλερ.... αυριο δοκιμη και παλι κι αν δεν δουλεψει θα επιχειρησω αλλαγη κοπλερ απο το ενα στο αλλο βολαν. ολα στραβα... δεν ειναι στο χερι του ομως...
μακάρη

motomaniac
21/01/2014, 21:02
μακάρη

Γιωργο θυμασαι που ειχα αδυναμο σπινθηρα??? πεισμωσε ο πατερας μου και λεει θα το βρουμε τι φταιει το γαμημενο.. *βγηκε στην συνταξη πριν κανα μηνα κι εχει απειρο χρονο)
ε το βρηκαμε. τωρα μενει να πετυχει η μεεγκετασταση του κομπλερ και λογικα αυριο θα κελαιδησει. μετα εχω δουλειες με ypvs κλπ.. αλλα τα χοντρα θα εχουν φυγει.

Γιώργος Πλ.
21/01/2014, 21:08
Πάρε τηλ να έρθω και εγώ αν δεν έχω δουλειά

motomaniac
21/01/2014, 21:18
αυριο μεσημερι. μετα το χωραφι. αν ερθει ο πατερας μου και προτεινει τσιπουρο να μην δεχτεις.

Γιώργος Πλ.
21/01/2014, 22:26
Καλά χαζός είσαι χάνονται αυτά
μέσα

motomaniac
31/01/2014, 13:34
ζητeiται λαστιχο 140 πλατος. ανταλασεται με 150αρι η 180αρι σε παρομοια (καλη) κατασταση. το δικο μου βρισκει στην αλυσιδα.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=139575&p=2426703#post2426703

Da.Vintage
03/02/2014, 09:02
Δε σε παίρνει για καμία πατέντα με κανα αποστάτη ρε Μητσάρα?

motomaniac
03/02/2014, 15:07
Δε σε παίρνει για καμία πατέντα με κανα αποστάτη ρε Μητσάρα?

Βρισκει στο μπροστα μερος η αλυσιδα πανω στο λαστιχο. το εφαγα λιγο γυρω γυρω (στα πλαισια του ασφαλους) αλλα παλι δνε με παιρνει.

ereynitis
19/04/2014, 08:51
Μόλις το διάβασα κι αυτό το ιστορικό θέμα σου, Μήτσο. Πολύ ταλαιπώρια τραβάς ρε παιδάκι μου, παρ' όλ' αυτά όμως κατορθώνεις και το διασκεδάζεις στο τέλος και το διασκεδάζουμε κι εμείς μαζί σου!! :lol:
Να 'χεις υπομονή, ν' αντέχεις και να 'σαι πάντα καλά, για να χαίρεσαι αυτά που κάνεις και μέσα απ' τις επεισοδιακά σου μαστορέματα να μαθαίνουμε κι εμείς πράγματα χρήσιμα και κυρίως ανέξοδα! :a013::wave2:

motomaniac
19/04/2014, 09:36
Μόλις το διάβασα κι αυτό το ιστορικό θέμα σου, Μήτσο. Πολύ ταλαιπώρια τραβάς ρε παιδάκι μου, παρ' όλ' αυτά όμως κατορθώνεις και το διασκεδάζεις στο τέλος και το διασκεδάζουμε κι εμείς μαζί σου!! :lol:
Να 'χεις υπομονή, ν' αντέχεις και να 'σαι πάντα καλά, για να χαίρεσαι αυτά που κάνεις και μέσα απ' τις επεισοδιακά σου μαστορέματα να μαθαίνουμε κι εμείς πράγματα χρήσιμα και κυρίως ανέξοδα! :a013::wave2:

Γιαννη εχει προχωρησει λιγο η δουλεια.. τελιωσα το μονοσελο κι εσω βαψει ολη την μηχανη ασπρη. βεβαια θα γινει διχρωμια με κοκκινο. φυσικα τα ζορια δεν σταματησαν και ακομα και στο ψαψιμο ειχα μπελαδες.. το πιστολι για λογο που δεν ξερω εκανε τρελη υποπιεση στο δοχειο του και το χρωμα επεφτε με πολυ χοντρ3ες σταγονες. φυσικα να το πεταξω (ειναι μονης κι εχει σκληρυντη μεσα) μεχρι να φτιαξω το πιστολι ουτε λογος οποτε εβαψα ετσι κι εχει απειρα τρεξιματα... θα τριφτει με ντουκοχαρτα και θα βαφτουν και τα κοκκινα και μετα αλοιφαδορος και γυαλαδα ξανα. το μικρο τζρ εχει ηδη γινει τεμαχια και πωλειται. το σασι του μαλλον θα το κρατησω για του χρονου που θα κανω αλλη δουλεια με εκεινο. σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.

ereynitis
20/04/2014, 21:35
Εγώ ένα έχω να σου πω, σε σχέση με αυτά που τραβάς, οι 12 άθλοι του Ηρακλή ούτε για ορεκτικό δε σου κάνουν! :lol: :lol:

motomaniac
09/05/2014, 19:46
315933

motomaniac
09/05/2014, 20:01
βγηκα βολτα. ξανα. χανει λαδια απο το καπακι της καμπανας. ρεταρει μετα την δευτερα. ουσιαστικα μεχρι 3η γεμισα. 1η 2α δουλευαν καθαρα. φιλτροκουτι εχω πανω. καρμπυρατερ καθαρισμενα. σπιαριζα πολυ ωραια με 1η και αλλαγη 2α. αλλα μετα τιποτε. εχω ηδη ετοιμασει καλουπι για ζελατινα να φτιαξω καινουρια. το μηχανακι θελει ολο τριψιμο με 1000αρι ντουκοχαρτο κι αλοιφη γιατι ειχα προβλημα με το πιστολι και βαφτηκε χαλια. απο φρενα ηταν καλα. με αυτες τι διαστασεις τροχων εχει περιεργο πεσιμο στην στροφη. θα το εξετασω καλυτερα στο αιγινιο...