PDA

View Full Version : Επιτέλους η 1η μου ανακατασκευή.....(SRX400)



Σελίδες : 1 [2] 3 4 5 6

ΗΟΡΝΕΤακιας
15/10/2012, 15:00
Μεχρι να λυσω το θεμα της πλεξουδας και του σπασμενου κολαουζου λεω να ξεκινησω και προεργασιες για το βαψιμο
Λεω να περεσω ολα τα μεταλλικα βαμμενα με διαβρωτικο χρωματος και μετα ενα τριψιμο με 1000αρι γυαλοχαρτο

Τα χρωματα σκεφτομαι να ειναι μαυρο και κοκκινο.
Καπακια κινητηρα μαυρο ματ και κοκκινο σε καποια σημεια
Μιζα τω αυτω
Πλαισιο -ψαλιδι -ζαντα μαυρο
Ουρα και τεποζιτο κοκκινο
Θα προσπαθησω να το φωτοσοπαρω για να το δειτε κιολας αλλα δεν το εχω και τοσο με αυτο το προγραμμα

lspiros
15/10/2012, 22:42
Μεχρι να λυσω το θεμα της πλεξουδας και του σπασμενου κολαουζου λεω να ξεκινησω και προεργασιες για το βαψιμο
Λεω να περεσω ολα τα μεταλλικα βαμμενα με διαβρωτικο χρωματος και μετα ενα τριψιμο με 1000αρι γυαλοχαρτο

Τα χρωματα σκεφτομαι να ειναι μαυρο και κοκκινο.
Καπακια κινητηρα μαυρο ματ και κοκκινο σε καποια σημεια
Μιζα τω αυτω
Πλαισιο -ψαλιδι -ζαντα μαυρο
Ουρα και τεποζιτο κοκκινο
Θα προσπαθησω να το φωτοσοπαρω για να το δειτε κιολας αλλα δεν το εχω και τοσο με αυτο το προγραμμα
το 1000αρι ειναι πολυ ψιλο.ξεκινα 500-800 νερου εφοσον δεν εχουν τσαμπουκαδες...:wave2:

NSC
17/10/2012, 15:52
το 1000αρι ειναι πολυ ψιλο.ξεκινα 500-800 νερου εφοσον δεν εχουν τσαμπουκαδες...:wave2:

Φίλε Σπύρο τι εννοείς με τον επιστημονικό όρο "τσαμπουκάδες" ; :D

ΗΟΡΝΕΤακιας
20/10/2012, 22:44
ρε παιδες τι μπορει να ειναι αυτο το μαραφετι? Αρχικα νομιζα πως ειναι ρελε για τα φλας, μετα αφου ειδα οτι ειναι αλλο νομιζα πως ειναι ρελε για τη μεγαλη σκαλα στα φωτα. Τελικα διαπιστωσα οτι μαλλον δεν υπαρχει ρελε για τα μεγαλα φωτα στο srx. Σε αυτο καταληγουν 4 καλωδια. Τι να ειναι :confused:

272010

272011

Μια υποσημειωση
στο διαγραμμα λεει οτι καταληγουν 11 καλωδια στην cdi εμενα εχει 2 φισακια με 4 καλωδια το καθενα
Μηπως ειναι και αυτο το μαραφετι μερος της cdi????????

ΗΟΡΝΕΤακιας
21/10/2012, 16:13
Εν τελει ειμαι σιγουρος οτι τα διαγραμματα απο το srx που εχω ειναι του παλιου μοντελου με τα 2 πισινα αμορτισερ και εχει πολλες διαφορες με το δικο μου.
Γενικα χανεται η μπαλα.
Μηπως τυχαινει να εχει κανεις διαγραμμα απο το πιο καινουργιο???Η εστω διαγραμμα της ηλεκτρονικης ωστε να καταφερω να κανω μια δικια μου πλεξουδα αφου κατανοησω την λειτουργια της ηλεκτρονικης.

karolos SRX 400
22/10/2012, 17:33
θα σε στεναχωρησω φιλε μου αλλα το διαργαμμα που εχεις εσυ το εχουν και ολοι οι υπολοιποι

ειναι ενα διαγραμμα και δεν ταιριαζει σε κανεναν απο μας

αυτο που εκανα εγω (δεν εχω μιζα) ηταν να ξεχωρισω τα συνεχη ρευματα απο τα εναλλασσομενα
δεν μπερδευονται μεταξυ τους
και στη συνεχεια κατακρεουργησα με μισος ολα τα συνεχη και κρατησα αυτα που ηθελα
φαναρι χωρις διακοπτη σκαλα ή ψειρα
2 καλωδια στο κλειδι ειναι αρκετα πιστεψε με
2 καλωδια για το διακοπτη του μπροστινου φρενου
και τελιωσα με το μπροστα

πισω απο τον ανορθωτη εδωσα απευθειας στο πισω πορειας
και ενωσα παραλληλα το διακοπτη του πισω φρενου με το μπροστινο
και τα εδωσα στο πισω στοπ

επειδη στο δικο μου το κεφαλι ειναι ξεκαθαρα δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο σε βοηθεισα
μπορεις να ρωτησεις οτι γουσταρεις

μια παρεμβολη σε σενα ειναι η μιζα και μπορει να τοποθετηθει οπου νομιζεις
ενας διακοπτης ειναι με 2 καλωδια

καλη συνεχεια :beer:

ΗΟΡΝΕΤακιας
22/10/2012, 22:20
θα σε στεναχωρησω φιλε μου αλλα το διαργαμμα που εχεις εσυ το εχουν και ολοι οι υπολοιποι

ειναι ενα διαγραμμα και δεν ταιριαζει σε κανεναν απο μας

αυτο που εκανα εγω (δεν εχω μιζα) ηταν να ξεχωρισω τα συνεχη ρευματα απο τα εναλλασσομενα
δεν μπερδευονται μεταξυ τους
και στη συνεχεια κατακρεουργησα με μισος ολα τα συνεχη και κρατησα αυτα που ηθελα
φαναρι χωρις διακοπτη σκαλα ή ψειρα
2 καλωδια στο κλειδι ειναι αρκετα πιστεψε με
2 καλωδια για το διακοπτη του μπροστινου φρενου
και τελιωσα με το μπροστα

πισω απο τον ανορθωτη εδωσα απευθειας στο πισω πορειας
και ενωσα παραλληλα το διακοπτη του πισω φρενου με το μπροστινο
και τα εδωσα στο πισω στοπ

επειδη στο δικο μου το κεφαλι ειναι ξεκαθαρα δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο σε βοηθεισα
μπορεις να ρωτησεις οτι γουσταρεις

μια παρεμβολη σε σενα ειναι η μιζα και μπορει να τοποθετηθει οπου νομιζεις
ενας διακοπτης ειναι με 2 καλωδια

καλη συνεχεια :beer:

καλα τα λες.

θα την φτιαξω και εγω με βαση αυτα που εχω σχεδιασει και σκεφτει και μετα συνδεω και βλεπω κατα ποσο θα υπαρχουν προβληματα και τα διορθωνω

stef88x
23/10/2012, 00:41
ρε παιδες τι μπορει να ειναι αυτο το μαραφετι? Αρχικα νομιζα πως ειναι ρελε για τα φλας, μετα αφου ειδα οτι ειναι αλλο νομιζα πως ειναι ρελε για τη μεγαλη σκαλα στα φωτα. Τελικα διαπιστωσα οτι μαλλον δεν υπαρχει ρελε για τα μεγαλα φωτα στο srx. Σε αυτο καταληγουν 4 καλωδια. Τι να ειναι :confused:

272010
272011

Μια υποσημειωση
στο διαγραμμα λεει οτι καταληγουν 11 καλωδια στην cdi εμενα εχει 2 φισακια με 4 καλωδια το καθενα
Μηπως ειναι και αυτο το μαραφετι μερος της cdi????????

Αυτο ειναι μια μαλακια!!! Το κοιταξα λιγο στο δικο μου το διαγραμμα. Ειναι δυο διοδοι, περιγραφικα θα στο πω, σε σειρα και αντικριστα ο ενας με τον αλλο. Η χρηση του, τουλαχιστον σε μενα, ειναι οταν ειναι κλειστος ο πλαγιος και οταν πατας συμπεκτη μονο τοτε να περνει μπροστα η μηχανη. Σε περιπτωση που χαλασει καποιος διακοπτης απ τους δυο υπαρχει διαφορα δυναμικου, δηλ η μια διοδος αγει και η αλλη οχι,τοτε εχεις ταση στην καθοδο το βλεπει η ηλεκτρονικη και δεν παιρνει μπροστα η μηχανη. Για ποιο λογο το εκαναν ετσι??? Δε ξερω για να σου πω σιγουρα!!!!!!!!

byron
23/10/2012, 07:46
Αυτο ειναι μια μαλακια!!! Το κοιταξα λιγο στο δικο μου το διαγραμμα. Ειναι δυο διοδοι, περιγραφικα θα στο πω, σε σειρα και αντικριστα ο ενας με τον αλλο. Η χρηση του, τουλαχιστον σε μενα, ειναι οταν ειναι κλειστος ο πλαγιος και οταν πατας συμπεκτη μονο τοτε να περνει μπροστα η μηχανη. Σε περιπτωση που χαλασει καποιος διακοπτης απ τους δυο υπαρχει διαφορα δυναμικου, δηλ η μια διοδος αγει και η αλλη οχι,τοτε εχεις ταση στην καθοδο το βλεπει η ηλεκτρονικη και δεν παιρνει μπροστα η μηχανη. Για ποιο λογο το εκαναν ετσι??? Δε ξερω για να σου πω σιγουρα!!!!!!!!

Μήπως για να μην παίρνει μπροστά με ταχύτητα και πέσει ο αναβάτης? :tooth:

motomaniac
23/10/2012, 11:10
προφανως βυρων αλλα αμα εχεις σωας τα φρενας και δεν βρισκεις ακρη μπορεις να τα καταργησεις.. φτανει να θυμασαι να μην μιζαρεις με ταχυτητα και πεσεις..

Πολυμήχανος
23/10/2012, 11:13
Ειναι δυο διοδοι, περιγραφικα θα στο πω, σε σειρα και αντικριστα ο ενας με τον αλλο. Η χρηση του, τουλαχιστον σε μενα, ειναι οταν ειναι κλειστος ο πλαγιος και οταν πατας συμπεκτη μονο τοτε να περνει μπροστα η μηχανη. Σε περιπτωση που χαλασει καποιος διακοπτης απ τους δυο υπαρχει διαφορα δυναμικου, δηλ η μια διοδος αγει και η αλλη οχι,τοτε εχεις ταση στην καθοδο το βλεπει η ηλεκτρονικη και δεν παιρνει μπροστα η μηχανη. Για ποιο λογο το εκαναν ετσι???

Για να μην ανάβει το λαμπάκι της νεκράς όποτε κλείνεις to stand ή πατάς συμπλέκτη...

Πολυμήχανος
23/10/2012, 11:48
προφανως βυρων αλλα αμα εχεις σωας τα φρενας και δεν βρισκεις ακρη μπορεις να τα καταργησεις.. φτανει να θυμασαι να μην μιζαρεις με ταχυτητα και πεσεις..

H απλά χρησιμοποιείς τον διακόπτη του συμπλέκτη στο κύκλωμα της εκκίνησης, και τίποτα άλλο. Ούτε τον αισθητήρα της νεκράς, ούτε τον αισθητήρα stand. Και το κύκλωμα απλοποιείται κατά πολύ, και παίρνει μπροστά ΜΟΝΟ αν κρατάς συμπλέκτη πατημένο, ακόμα και με κενή, οπότε να πέσεις ή να κάνεις ζημειά αποκλείεται.

ΗΟΡΝΕΤακιας
24/10/2012, 00:25
H απλά χρησιμοποιείς τον διακόπτη του συμπλέκτη στο κύκλωμα της εκκίνησης, και τίποτα άλλο. Ούτε τον αισθητήρα της νεκράς, ούτε τον αισθητήρα stand. Και το κύκλωμα απλοποιείται κατά πολύ, και παίρνει μπροστά ΜΟΝΟ αν κρατάς συμπλέκτη πατημένο, ακόμα και με κενή, οπότε να πέσεις ή να κάνεις ζημειά αποκλείεται.

:a013:

ΗΟΡΝΕΤακιας
28/10/2012, 20:28
συνεχιζουμε λοιπον με 9η μερα εργασιων και το θεμα αυτης ''διαλυτικο νιτρου''

ξεκινησα με δαγκανες....
272590
και
272591
αρκετα καλο επιπεδο καθαρισμου αν και περιμενα να μην κανει δουλεια καθοτι ηξερα πως θελει διαβρωτικο χρωματος για τετοια δουλεια

και συνεχιζω με.......
272592
επειδη ομως λογω του βερνικιου απ οτι καταλαβα δεν εκανε δουλεια ξεκινησα να τριβω ελαφρα με σμιριδοπανο και μετα διαλυτικο

ΗΟΡΝΕΤακιας
28/10/2012, 20:39
272594

και το αποτελεσμα ειναι αυτο...

272596

μετα απο λιγο τριψιμο και περασμα με πινελο με διαλυτικο αυτο ειναι το αποτελεσμα.
στις γωνιες επαιξε λιγο συρματοβουρτσα
τωρα για αυτην την στρωση που εμεινε δεν ξερω τι ακριβως ειναι αλλα επειδη εβγαινε αρκετα δυσκολα και ηταν κατω απο το παλιο ασταρι ειπα να την
αφησω προς το παρον
Να την αφαιρεσω λετε πριν τη βαφη???

ΗΟΡΝΕΤακιας
28/10/2012, 20:52
και συνεχιζω.............
272599

χμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ....................:hmm:

ας συνεχισω με αυτο και βλεπουμε
272600
καλα παει απο οτι βλεπω...
272602
και το αφηνω αφου το περασω καλα με διαλυτικο να ποτισει για να συνεχισω αλλη μερα με αυτο

ΗΟΡΝΕΤακιας
28/10/2012, 21:01
τωρα εχω ολιγοστες ερωτησεις..........
-σκεφτομαι να φτιαξω καπακι για τη σελα του συνοδηγου η οποια ομως ειναι ενιαια με του οδηγου. Θα μπορεσω???Σκεφτομαι να πιανει απο την πισω βιδα που κραταει την σελα και ψαχνω που θα πιανει μπροστα. Επισης ο τροπος που λεω να το φτιαξω ειναι να βαλω μια σακουλα πανω στη σελα και απο πανω να ξεκινησω με πολυεστερα. Τι λετε?
272606
272607
272609

ΗΟΡΝΕΤακιας
28/10/2012, 21:08
και το αλλο ειναι
-απο τι μηχανη να ειναι αυτο το usd?Και πως να ξεκινησω να το λυνω?Πρεπει να βρω ποσο λαδι και τι θα βαλω οταν το δεσω...
272611
272614
272615

ΗΟΡΝΕΤακιας
28/10/2012, 21:14
και εδω απο κατω
Φανταζομαι πως θα λυνει πρωτα απο το μεγαλο αλλεν και η βιδα ειναι απλα για ρυθμισεις....Σωστα????
272617
272618
272620

mankam
28/10/2012, 21:24
θέλεις μόρσα να το δέσεις για να μήν έχεις κανενα ατυχημα,τσέκαρε αν έχει βαλβίδα για αέρα αν και δέν βλεπω,πρώτα θα λύσεις απο επανω που ειναι η βιδα σταυροκατσάβιδου βαζωντας ενα πανι για να μην σου ερθει τιποτα στο προσωπο,πρεπει να θελει ειδικο κλειδι απο οσο βλεπω αλλα λογικα θα τα καταφέρεις,πρόσεχε την τάση του ελατηριου όταν φτανεις στις τελευταιες βολτες,αφου βγαλεις τα λαδια (μετρα τα) και το ελατηριο,λυσε την αλεν απο κατω για να παρεις και το πιστονι εξω.

ΗΟΡΝΕΤακιας
29/10/2012, 14:33
θέλεις μόρσα να το δέσεις για να μήν έχεις κανενα ατυχημα,τσέκαρε αν έχει βαλβίδα για αέρα αν και δέν βλεπω,πρώτα θα λύσεις απο επανω που ειναι η βιδα σταυροκατσάβιδου βαζωντας ενα πανι για να μην σου ερθει τιποτα στο προσωπο,πρεπει να θελει ειδικο κλειδι απο οσο βλεπω αλλα λογικα θα τα καταφέρεις,πρόσεχε την τάση του ελατηριου όταν φτανεις στις τελευταιες βολτες,αφου βγαλεις τα λαδια (μετρα τα) και το ελατηριο,λυσε την αλεν απο κατω για να παρεις και το πιστονι εξω.

what is ''μορσα''????

karolos SRX 400
29/10/2012, 17:25
272672

ή αλλιως μεγγενη
:)

ΗΟΡΝΕΤακιας
11/11/2012, 15:07
9η μέρα
Ας αδειασω το τεποζιτο να δω τι παιζει μεσα
273998

Απο μεσα βγηκε αυτο............:eek:
273999
και μεσα...
274000
αρκετα καλα πιστευω

ΗΟΡΝΕΤακιας
11/11/2012, 15:14
274001

274002



Και συνεχιζω λυνοντας το USD
274003

και τι να δωωωωωωωωωωωω :eyepop:
Αντι να εχει την βιδα ειχε ταπα και απο κατω σιλικονη

ΗΟΡΝΕΤακιας
11/11/2012, 15:27
274004

πολυ καλη επιλογη το οτι ειχα παρει ενα εργαλειακι με διαφορα νυστερακια πριν κανα μηνα. Τελικα χρειαστηκε
274005

παμε λοιπον
274006

ΗΟΡΝΕΤακιας
11/11/2012, 15:41
και τελικα καθαρισε
274007

επειτα ελυσα το ενα καλαμι απο πανω και αδειασα τα λαδια που ηταν λιγα και μαυρα.
Υπολογιζω οτι για να βγηκαν απο μεσα γυρω στα 200ml κανονικα θα παιρνει απο 250 εως 300, αλλα καλυτερα θα ηταν να το ψαξω καλυτερα.
Απο κατω δεν μπορεσα να το λυσω γιατι δεν ειχα τοσο μεγαλο αλλεν, αλλα θα παρω απο ενα φιλο και συνεχιζω.
Το αλλο καλαμι δεν ελυνε απο πανω. Ο τροπος που ελυσα το καλαμι ηταν να βιδωσω καλα την σταυροβιδα και μετα με καστανια μικρη και μυτη απο κατσαβιδι γυρνωντας γυριζε η ταπα ολοκληρη. Αυτο ομως δεν το καταφερα με το 2ο καλαμι. Καμια ιδεα????
274008

ΗΟΡΝΕΤακιας
11/11/2012, 15:59
και ετσι συνεχισα με το πλαισιο
274009

με την απλη μεθοδο του διαλυτικου και παλι
274010
και απο την αλλη πλευρα
274011

Το μεγαλο ερωτημα ειναι το καθαριζω μεχρι να βρω μεταλλο ή το αφηνω μεχρι το κοκκινο χρωμα που εχει κατω απο το ασταρι και πριν τη βαφη το τριβω με κανα 150αρι?????????

lspiros
16/11/2012, 09:45
και ετσι συνεχισα με το πλαισιο
274009

με την απλη μεθοδο του διαλυτικου και παλι
274010
και απο την αλλη πλευρα
274011

Το μεγαλο ερωτημα ειναι το καθαριζω μεχρι να βρω μεταλλο ή το αφηνω μεχρι το κοκκινο χρωμα που εχει κατω απο το ασταρι και πριν τη βαφη το τριβω με κανα 150αρι?????????
βαλε συρματοβουρτσα στο δραπανο σου και βγαλε ολο το χρωμα.ασταρι και βαψιμο.διαφορετικα υαλοβολη και ηλεκτροστατικη βαφη...

ChrisD
16/11/2012, 11:32
Εστω και λιγο καθυστερημενα απο μενα, καλη αρχη και ευκολες εργασιες ευχομαι (αν και σε βλεπω κολλησες λιγο)

Σε οτι ξερω να πω κι εγω μια βοηθεια.
Για την σελα μη βαλεις σκετη σακουλα καθως μπορει να στην φαει ο πολυεστερας και να ποτισει η σελα και....την συνεχεια την φανταζεσαι!
Μια απλη λυση ειναι να βαλεις αλουμινοταινια ή μερικες στρωσεις χαρτοταινιας για να σφραγισεις την σελα και να μην περασει ο πολυεστερας παραμεσα. Αν εχεις προσβαση και σε αποκολλητικο PVA ακομα καλυτερα για να μπορεσεις να ξεκολησεις τον πολυεστερα μετα κατευθειαν (αν οχι η λεια επιφανεια που δημιουργει η αλουμινοταινια κανει σχεδον την ιδια δουλεια).

Για τα χρωματα στο σκελετο μιας και με αυτα ασχολουμαι κι εγω τελευταια κανε οτι ειπε ο Σπυρος. Συρματοβουρτα με αξονακι στο δραπανο και ξεκινα! Πρεπει να φτασεις μεταλο για να κανεις καλη δουλεια. Αν και οντως για μια καλη υαλοβολη΄ή αμμοβολη και μετα μια ηλεκτροστατικη θα σφραγισει το σκελετο αψογα!

ΗΟΡΝΕΤακιας
17/11/2012, 17:59
σας ευχαριστω και τους 2 για τις συμβουλες. Συνεχιζω με βαση αυτες.
Ηλεκτροστατικη θα ηθελα αλλα δεν εχει εδω Ορεστιαδα και θελω οσο το δυνατον να μου βγει με λιγα χρηματα.
Αν ξερει κανεις καπου που να κανουν ηλεκτροστατικη σε καλη τιμη ας μου πει καθοτι ισως να μπορεσω να τα παω αφου στις γιορτες θα περασω απο
Θεσσαλονικη και Αθηνα.

motomaniac
21/11/2012, 15:30
εχεις ωραιο κωλο μπαγασα... http://cdn.sulitstatic.com/images/2011/0809/050742350_045713263f884d8d558230000d8b5e127bd21217f26bc5c6.jpg

http://cdn.sulitstatic.com/images/2011/0809/050742290_045821701a6f6705c52512ba6e8cf6c0a7f70f2f356158923.jpg

ΗΟΡΝΕΤακιας
22/11/2012, 19:22
Επιστροφή και 10η μέρα εργασιων
Ξεκιναμε με.... δραπανο --- βουρτσα
274865
274867
Αλλα τελικα απογοητευτηκα επειδη μου πηρε πολυ ωρα και το αποτελεσμα δεν μου αρεσε για αρχη και ειπα να προβω σε αμμοβολη και ηλεκτροστατικη.
Προϋποθεσεις να μαζεψω λ7 ( :a9: ) και να βρω καποιον μαστορα που θα κανω οσο το δυνατον πιο φθηνα τη δουλεια.
Και ετσι συνεχισα με το τεποζιτο
274868

πολυ τριψιμο θελει ρε παιδια...........Μαλλον θα μπω και εγω στο κλαμπ. Αυτο εδω τι κανει?? (:a28:) -Τριβει με γυαλοχαρτο??? :eyepop:

ΗΟΡΝΕΤακιας
22/11/2012, 19:43
και ιδου λιγο πριν το αποτελεσμα...Θελει δουλεια ακομα, απλα πιαστηκα να τριβω, τουλαχιστον εφτασα σχεδον μεχρι το ασταρι
274870

Ωρα να παω στο USD....
274872

λυνω την κατω βιδα που ηταν μπουκωμενη απο σιλικονη και επειτα την μικρη που ηταν στο πανω μερος και μετα .....
274873

.....τρομπαρω κοιμωμενος για να βγουνε τα εξοχα αυτα λαδια που βλεπετε....:eek:

ΗΟΡΝΕΤακιας
22/11/2012, 19:53
274874
και να τα...

Επειτα σηκωσα με ευκολια αυτη τη μεταλλικη ροδελα-ασφαλεια και μετα με ενα τραβηγμα αποχωριστηκαν τα 2 μερη
274875
274876

ΗΟΡΝΕΤακιας
22/11/2012, 20:09
και αφου ελυσα την αλλενοβιδα απο το κατω μερος κρατωντας ομως με κλειδι το πανω μερος για να μην γυρναει ιδου το αποτελεσμα
274877
λυθηκε πληρως
274879
και εδω φαινονται οι ξυστρες και τσιμουχες που ισως βοηθησουν να βρω απο τι μηχανη ειναι αυτο το usd.
274880

ΗΟΡΝΕΤακιας
22/11/2012, 20:18
και τα υπολοιπα απαρτια...
274881
και εδω φαινονται οι 2 διαφορετικες ροδελες που βρισκονται πανω ακριβως απο το ελατηριο και κατω απο το παξιμαδι που κρατα συσπειρωμενο το ελατηριο.
274883
:confused: :confused: :confused:

και απο το 2ο usd η ασφαλεια που δεν βγαινει με τιποτα σε αντιθεση με την προηγουμενη(μαλλον θα παιξω με σφυροζουμπαδες για να τη βγαλω εεεε??)
274884

ΗΟΡΝΕΤακιας
22/11/2012, 20:26
και στη συνεχεια φωτορομαντζο-δραμα απο το σπασμενο κολαουζο... :cry:
ετσι μου ερχεται .....:a11::a26::a02::a015::a016::a018::a52:..................................
τι αλλο να πω
274885

274886

κλαψ κλαψ............
φυσικα οπως βλεπετε το βολαν δεν ειναι και στην καλυτερη κατασταση...

lspiros
22/11/2012, 21:55
περιμενω να δω τι θα κανεις ρε αρχοντα.πουτσ@ περιπτωση:(
καλη συνεχεια και για να παρεις κουραγιο τσακο μια:beer:

sv9cvk
22/11/2012, 22:14
περιμενω να δω τι θα κανεις ρε αρχοντα.πουτσ@ περιπτωση:(
καλη συνεχεια και για να παρεις κουραγιο τσακο μια:beer:

Μια απο τα ιδια!!!
Πολλες :beer::a014:

Οσο για το κλαμπ ,με μια αιτηση στου σεξογουρουνη εισαι ΟΚ!!!!!

karolos SRX 400
23/11/2012, 19:20
πολυ δυσκολη:sick:

με μια ποντα και μια σφυρια θα σημαδεψεις το κολαουζο και θα το τρυπισεις με dremel
γιατι εκει μεσα δε χωραει τιποτα ουτε το dremel
με σκοπο να βαλεις αναποδη βιδα
καθως θα βιδωνεις αριστεροστροφα θα ξεβιδωνει το κολαουζο

ή το ξετρυπας με το δραπανο χαλας αναγκαστικα τα πασα και ξανα με κολαουζο μεγαλυτερο
παρε ομως 5-6 τρυπανια γιατι θα τα σπασεις σιγουρα
αν χωραει το δραπανο εκει μεσα

ή το αφηνεις οπως ειναι ,δεν ξερω ομως ποσο τραγικα ειναι τα πραγματα

καλου κακου βεβαια τσακο και μια :beer:

mankam
23/11/2012, 19:53
και στη συνεχεια φωτορομαντζο-δραμα απο το σπασμενο κολαουζο... :cry:
ετσι μου ερχεται .....:a11::a26::a02::a015::a016::a018::a52:..................................
τι αλλο να πω
\



ή το ξετρυπας με το δραπανο χαλας αναγκαστικα τα πασα και ξανα με κολαουζο μεγαλυτερο
παρε ομως 5-6 τρυπανια γιατι θα τα σπασεις σιγουρα
αν χωραει το δραπανο εκει μεσαεναλλακτικά: σου δινει χερι στις τρείς εγκοπές του σπασμένου κολαούζου
274950

χαλώντας ένα μυτοτσίμπιδο η πένσα για ασφάλειες η κάνωντας αυτοσχέδιο εργαλείο με 3 ακίδες μπορέι να ξεβιδώσει,αρκεί να μπούν όσο γίνεται ποιο μέσα για να το πίασουν καλύτερα.
θέλει πάντως υπομονή.

mankam
23/11/2012, 21:43
Ισως η λύση ειναι πολύ απλή...
κοιτώντας αυτές τις φώτο :


274969

274970

Λύνοντας το κεντρικό παξιμάδι με αερόκλειδο η αν βρεις τρόπο να κρατήσεις κόντρα το βολάν θα το πάρεις έξω όλο( χτυπώντας το με μια ματσόλα η χωρίζοντας τα με κατσαβίδι) αφήνοντας το σπασμένο κολαούζο πάνω στο γρανάζι που είναι πίσω αφού σπείρωμα δεν υπάρχει στο βολάν,θα το ξεβιδώσεις εύκολα μετά αφού θα σου δίνει χέρι με μια σκύλα;)

ΗΟΡΝΕΤακιας
23/11/2012, 22:45
2 προβληματα.
1ο οτι πηρα ζουμπαδακι και δεν εκανε τπτ. Μονο η μυτη του που ειχε χαθηκε.
2ο οτι ανακαλυψα οτι ο τυπος που του αφησα το μοτερ να φτιαξει τα πασα και εσπασε το κολαουζο μεσα ,μου εσπασε και το καπακι του φιλτρου λαδιου.:a31:
Τωρα εγω... :a021:
και εσεις αναμεινατε για νεα....:a55:
Αν παρελπιδα εχει κανενας κατι τετοιο ας με σωσει αλλιως ελπιζω να βρω καπου.
Σχετικα με το θεμα της εξαγωγης του βολαν. Δοκιμασα με 4 κατσαβιδια απο 4 μεριες να το βγαλω αλλα τιποτα. Μετα δοκιμασα με εξολκεα με 2 ποδαρακια αλλα δεν το γατζωνε καλα και τον κλοτσουσε και εβγαινε...Αλλη λυση μπας και βγαλω το γραναζι που εχει μεσα το κολαουζο?
Επισης, το γραναζι αυτο βγαινει κατευθειαν ή ειναι βιδωτο, εχει καποια ασφαλεια κλπ???

motomaniac
23/11/2012, 22:54
αν ειναι της ιδιας λογικης με τα αλλα γιαμαχα το βολαν θα βγει μαζι με το γραναζι.

vlasis
23/11/2012, 22:56
τι μέγεθος είναι το κολαούζο?

ΗΟΡΝΕΤακιας
23/11/2012, 23:07
θα το δοκιμασω με εναν εξολκεα που εχω αν δεν τον επεστρεψα και θα σας ενημερωσω. Ελπιζω μονο μην γινει παλι καμια ζημια. Δεν θα το αντεξω...:D

ΗΟΡΝΕΤακιας
23/11/2012, 23:08
τι μέγεθος είναι το κολαούζο?

η βιδα ειναι 8αρα αρα στα 6χιλιοστα η διαμετρος που βλεπουμε

Τo gourouni
23/11/2012, 23:24
Μια απο τα ιδια!!!
Πολλες :beer::a014:

Οσο για το κλαμπ ,με μια αιτηση στου σεξογουρουνη εισαι ΟΚ!!!!!



ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟ ΤΡΙΨΕ - ΤΡΙΨΕ ΚΛΑΜΠ


Παρακαλώ όπως προβείτε στις απαραίτητες ενέργειες, προκειμένου να εγγραφώ στο τρίψε - τρίψε κλαμπ.


Ονομα ................................................

Επώνυμο............................................

Α.Δ.Τ...................................................

Κάτοικος ............................................

Πόλη...................................................

Οδός .................................................

Αριθμός .............................................

Τ.Κ. ...................................................

Αστ.Τμήμα περ. κατοικίας

...........................................................

Τριφτίρια που χρησιμοποιώ:

...........................................................

Τριφτίρια που θα ήθελα να χρησιμοποιήσω:

...........................................................



Τηλ. ……………… .............................

Ο ΑΙΤΩΝ



Υ.Γ. ...καλή συνέχεια!

ΗΟΡΝΕΤακιας
23/11/2012, 23:30
ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟ ΤΡΙΨΕ - ΤΡΙΨΕ ΚΛΑΜΠ


Παρακαλώ όπως προβείτε στις απαραίτητες ενέργειες, προκειμένου να εγγραφώ στο τρίψε - τρίψε κλαμπ.


Ονομα ................................................

Επώνυμο............................................

Α.Δ.Τ...................................................

Κάτοικος ............................................

Πόλη...................................................

Οδός .................................................

Αριθμός .............................................

Τ.Κ. ...................................................

Αστ.Τμήμα περ. κατοικίας

...........................................................

Εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπος

...........................................................

Τηλ. ……………… .............................

Ο ΑΙΤΩΝ



Υ.Γ. ...καλή συνέχεια!

τωρα ειδικα με το νεο θρεντακι του Ισπυρου το τριψε - τριψε κλαμπ θα πολλαπλασιαστει.
Ερωτηση τωρα. Οπως ειδα ο Σπυρος με το νερου ετριβε πιο ευκολα και δεν μπουκωνε το γυαλοχαρτο. Μηπως να παιξω ετσι και εγω στο πλαισιο μπας και βρω το φως μου?:eyepop:

mankam
23/11/2012, 23:41
Επισης, το γραναζι αυτο βγαινει κατευθειαν ή ειναι βιδωτο, εχει καποια ασφαλεια κλπ???
Λογικά βγάζοντας το βολάν όπως σου είπα θα βγει και αυτό μετά είναι σε καρέ όχι βιδωτό τα κρατάει το κεντρικό παξιμάδι.


Σχετικα με το θεμα της εξαγωγης του βολαν. Δοκιμασα με 4 κατσαβιδια απο 4 μεριες να το βγαλω αλλα τιποτα. Μετα δοκιμασα με εξολκεα με 2 ποδαρακια αλλα δεν το γατζωνε καλα και τον κλοτσουσε και εβγαινε... φαντάζομαι έλυσες αυτό που περιγράφω ποιο πάνω:rolleyes:

ΗΟΡΝΕΤακιας
23/11/2012, 23:48
Λογικά βγάζοντας το βολάν όπως σου είπα θα βγει και αυτό μετά είναι σε καρέ όχι βιδωτό τα κρατάει το κεντρικό παξιμάδι.

φαντάζομαι έλυσες αυτό που περιγράφω ποιο πάνω:rolleyes:

εννοειται οτι το κεντρικο παξιμαδι ειναι ηδη λυμενο και στις φωτο ειναι λυμενο απλα το αφησα πανω για τη φωτο

ΗΟΡΝΕΤακιας
24/11/2012, 10:12
θα ανεβασω και φωτο σημερα απο το σπασμενο καπακι του φιλτρου λαδιου για να ακουσω προτασεις αν υπαρχει περιπτωση να επισκευαστει. :wave2:

byron
24/11/2012, 11:25
θα ανεβασω και φωτο σημερα απο το σπασμενο καπακι του φιλτρου λαδιου για να ακουσω προτασεις αν υπαρχει περιπτωση να επισκευαστει. :wave2:

Ισως να μην αξίζει να το επισκευάσεις. Κόλλες κλπ πιθανόν να μην κρατήσουν γιατί το λάδι κυκλοφορεί με μεγάλη πίεση εκεί. Αν δεν κάνω λάθος το κόστος του δεν είναι μεγάλο (κοινό με τα ΧΤ). Μιλάς για το δεξί καπάκι του φίλτρου με τις 3 allen και το βιδάκι της εξαέρωσης, ναι?

ΗΟΡΝΕΤακιας
24/11/2012, 13:30
Ισως να μην αξίζει να το επισκευάσεις. Κόλλες κλπ πιθανόν να μην κρατήσουν γιατί το λάδι κυκλοφορεί με μεγάλη πίεση εκεί. Αν δεν κάνω λάθος το κόστος του δεν είναι μεγάλο (κοινό με τα ΧΤ). Μιλάς για το δεξί καπάκι του φίλτρου με τις 3 allen και το βιδάκι της εξαέρωσης, ναι?

ναι.Αν γνωριζει καποιος κατι σχετικα με τιμη ή που θα βρω ας μου πει. Προς το παρον λεω να κατευθυνθω προς τον κλεφτη-μαστορα εδω κοντα μου που εχει εξω απο το μαγαζι του ενα παρατημενο χρεποvirago μπας και το παρω κανα 10αρικο.

ΗΟΡΝΕΤακιας
24/11/2012, 13:56
αν ειναι ιδιο με του xt τοτε βρηκα αρκετα στον Αη Μπεη. Αλλα απο οτι βλεπω μερικα διαφερουν. Πιστευω στη διαμετρο να ειναι ολα ιδια και να περιοριστω μονο στο ψαξιμο απο πλευρα των μερων που εχει τρυπες για τις βιδες. :a25:

ΗΟΡΝΕΤακιας
25/11/2012, 10:26
Συνεχιζω με 11η μερα (χθεσινη δλδ)
Πηρα 2 τρυπανακια κοβαλτιου HSS αν θυμαμαι καλα στα 3mm και 4mm. Ξεκινησα με το 3αρι και αποτελεσμα 0. Του εκλασε τα :a36:
Ετσι μου ερχετε να το αρχισω στα :a11:
Το αφησα και αφου με επισκεφθηκε ο φιλος και αδερφος - συναδελφος Βασιλης αποφασισα να λυσω το καλαμι που ειχε πεισμώσει.
Μετα απο διαφορες πατεντες για να καταφερω να μπλοκαρω την εσωτερικη μποτα που ειχε το αμορτισερ και γυριζε τρελα μαζι με τη βιδα στο κατω μερος του καλαμιου και αφου στραβωσα και ενα κλειδι αλλεν, με τη βοηθεια ενος κατσαβιδιου και ενος γερμανικου κλειδιου τα καταφερα και να το αποτελεσμα. :a54:
275135

Μετα ομως διαπιστωσα οτι υπαρχει μια μικρη-μεγαλη (δεν μπορω να κρινω φθορα στο μεταλλο) λογω των μη αποτελεσματικων στροφων που εφαγε το ερμο. Δηλαδη αυτο που φαινεται :sad:
275136

δεν καταφερα να βγαλω καλυτερη φωτο αλλα αν θελετε θα ξαναπροσπαθησω σημερα. Τι λετε???Πολυ ή λιγο? Υπολογιζω να ειναι 1mm συνολικο το φαγωμα, δλδ 0,5 γυρω-γυρω. Αν θελετε το μετραω και με μικρομετρο για να εχετε εικονα ακριβειας σε σχεση με την κανονικη διαμετρο.

ΗΟΡΝΕΤακιας
25/11/2012, 10:38
ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ και για να εμπλουτισω το κλαμπ του σεξογουρουνη:D ειπα να δειξω:eek: στο φιλο μου που ηρθε στη υπογα την μαγεια του restore.
275137

<<ελα βρε μ@...κ@ σου λεω ειναι ωραια....Εσυ χανεις>>...Του ελεγα.:a9:
και ετσι ξεκινησα
275138

και συνεχιζοντας
275139

Εδω φαινονται και οι λακουβιτσες του. Να 'σαι καλα Σπυρο με τους οδηγους σου. Λεω να του κανω εγω το στοκαρισμα και να το ριξω και ενα ασταρι σπρεϊ.
Τι λετε???Εχω ελπιδες αραγε ή θα μου βγει πατατα η 1η φορα?

ΗΟΡΝΕΤακιας
25/11/2012, 10:50
keep triving
275140

και εδω ειναι το χθεσινο κλεισιμο των εργασιων
275141

Τωρα ελπιζω να καταφερω να δραπετευσω απο το σπιτι για να ολοκληρωσω το τεποζιτο απο αποψη τριψιματος και να ριξω και λιγο βενζινη με διαλυτικο (συμφωνειτε σε αυτο το μαγικο ζουμι ή θα κανει ζημια??) εντος και να το κουνησω για να καθαρισει απο μεσα ,αν και ειναι σχετικα καθαρο για στασιμο 2 χρονια. Το θεμα ειναι οτι χθες ημουνα στην υπογα ενα 4ωρο και ουτε που καταλαβα πως περασε η ωρα. Το θεμα ειναι οτι το καταλαβε η γυναικα, τουτεστιν :pantofla:. Αφου τις ανεβασα απο την υπογα οσα περισσοτερα στολιδια μπορουσα για να κανει πολυ ωρα να στολισει, ποτε προλαβε να τελειωσει γμτ????:a018:
:rotflmao:

srxakias junior
25/11/2012, 14:43
:a014:

lspiros
25/11/2012, 17:13
ωραια πραματα,δωσε φωτο στον λαο:beer:

ΗΟΡΝΕΤακιας
25/11/2012, 20:40
και συνεχιζω μετα απο εξαιρετη και επιδεξια αποδραση..........
εδω ενας ασυνηθιστος τακος...:eek:
275183

και ιδου το αποτελεσμα
275185
εχει και συνεχεια αλλη μερα ομως

ΗΟΡΝΕΤακιας
05/12/2012, 14:57
Τελικα το βρηκα το μανιουαλ αλλα ετσι....
http://page8.auctions.yahoo.co.jp/jp/auction/h171041550 :a018:
να ξερα και τζαπανεζικα να το επαιρνα, αλλα ουτε πως να το παρω ξερω...:lol:

byron
06/12/2012, 06:47
Τελικα το βρηκα το μανιουαλ αλλα ετσι....
http://page8.auctions.yahoo.co.jp/jp/auction/h171041550 :a018:
να ξερα και τζαπανεζικα να το επαιρνα, αλλα ουτε πως να το παρω ξερω...:lol:

Ξέχνα το. Στο Yahoo Japan πρέπει να είσαι Ιάπωνας για να αγοράσεις, δεν δέχονται ξένους. Υπήρχαν κάτι λαμόγια που το έκαναν για σένα, αλλά προσπαθούσαν να σου κρατήσουν και ένα επιπλέον 30% της αξίας των πραγμάτων που ήθελες να χτυπήσεις. Εκτός της ήδη ληφθείσας προμήθειας εννοείται...

ΗΟΡΝΕΤακιας
06/12/2012, 16:24
θα κανω και μια νηξη στο srx φορουμ στην αγγλια. Ισως κατι να εχουν οι μουρλοεγγλεζοι :D

ΗΟΡΝΕΤακιας
09/12/2012, 16:35
μεχρι τωρα το μονο που βρηκα μετα απο πολυ ψαξιμο στα τζαπανεζικα με γουγλοτρανσλεητορα ειναι αυτο, το οποιο ομως πολυ δυσκολα αξιοποιειται λογω αναλυσης.
276325
keep walking............:a35:

ΗΟΡΝΕΤακιας
14/12/2012, 06:11
ενας προγραμματισμος του τι θα γινει στην συνεχεια ειναι τα παρακατω. Με το βολαν θα προχωρησουμε σε μηχανουργειο. Μεχρι τωρα ο πρωτος δεν το ανελαβε, ας ελπισουμε να το δεχτει ο επομενος. Μετα τις γιορτες φευγουν πλαισιο κλπ για ηλετροστατικη αφου δω αν ταιριαζει μονομπρατσο πανω. Στη συνεχεια βαψιμο ουρα τεποζιτο μαλλον για μπλε ελεκτρικ παει οπως η φωτο που ειχε ανεβασει ο Αστρομαν στην αρχη. Αλλες σκεψεις ειναι κοκκινο ή κιτρινο.Ιδωμεν. Ρε παιδια μηπως εχει κανενας τιποτα κλιπ ον ή στρογγυλο φαναρι για δωρεα η πωληση για να ξεκινησω να μαζευω πραματακια που θα μπουνε πανω;
και φαναρι τυπου speed triple 675 ειναι αποδεκτο.

chr1s73
15/12/2012, 23:37
http://albiesyamahasrx400caferacerproject.blogspot.gr/2011/09/new-project-begins-yamaha-srx400-cafe.html?m=1

δες ενα αναλογο project αδερφε μηπως βοηθηθεις η παρεις καμια ιδεα .

giorgos.bmw
16/12/2012, 11:07
Καλημέρα :wave2:
Μήπως αυτό το ζευγάρι σου κάνη.
277028
Εννοείτε αν σου κάνουν τα παίρνεις δωρεάν :beer:

karolos SRX 400
16/12/2012, 11:19
εχω ενα ζευγαρι κλιπ ον εργοστασιακα
με την εντυπωση ομως πως το δεξι ειναι λιγο στραβο
στρογκυλο φαναρι εχω ενα κινεζικο για hornet λιγακι μεγαλο αλλα πρεπει να ψαξω να το βρω
καλη συνεχεια αν χρειαστεις κατι πες μου
;)

ΗΟΡΝΕΤακιας
16/12/2012, 21:21
κλιπ ον εργοστασιακα παιδια δεν μου κανουν. Στο usd μου πρεπει να κουμπωνουν με διαμετρο 48mm-50mm.
φαναρι φιλε μου Καρολε ενδιαφερομαι ,στειλε πμ με τιμη και φωτο.
1000 ευχαριστω παιδες. Μου δινεται καλη ωθηση για συνεχεια μετα τις γιορτες

motomaniac
03/01/2013, 00:48
http://www.j-mart.biz/j-parts/index.php?main_page=index&cPath=4_175_2669

ΗΟΡΝΕΤακιας
05/01/2013, 19:52
μεγαλη επιστροφη απο αδεια και συνεχιζουμε με εξελιξεις. Καπακι για το φιλτρο λαδιου βρηκα Αθηνα που κατεβηκα με 5 ευρα ευτυχως.
12η μέρα
ξεκινησα να φτιαχνω πολυεστερικο καλυμμα για τη θεση του συνοδηγου
278393
την συνεχεια θα την δειτε σε λιγες μερες

ακολουθως εβαψα αυτο το σωληνακι λαδιου και σειρα εχει το επομενο τωρα που θα βαφτει αυριο
278394
επισης βαφτηκε και του ρεζερβουαρ αλλα δεν νομιζω να κρατησει
278395

ΗΟΡΝΕΤακιας
05/01/2013, 19:55
συνεχιζω με ηλεκτρικα
εδω ο δοτης βελονας για το στροφομετρο μου
278396
και ιδου το αποτελεσμα
278397
εγιναν και οι απαραιτητες επιδιορθωσεις- κολλησεις εντος για το φωτισμο
278398

ΗΟΡΝΕΤακιας
05/01/2013, 19:58
και κολλησεις στα καλωδια και μονωμα με θερμοσυστελόμενο
για να μην εχει αναγκη απο τιποτα
278399

278400

278401

αρκετα καλα μεχρι εδω νομιζω....

ΗΟΡΝΕΤακιας
05/01/2013, 20:04
και συνεχιζουμε με μια πονεμενη ιστορια....:(
278402

εξολκεας για να βγει το βολαν και να το παω σε μηχανουργειο.
Δεν καταφερα τιποτα ομως...Δεν ελεγε να βγει και τα παρατησα παλι αλλα ερχεται και συνεχεια επι τουτου

Αποφασισα να ελεγξω και να επιδιορθωσω την πλεξουδα και να την κρατησω αν δουλευει σωστα...
278403

278410

ΗΟΡΝΕΤακιας
05/01/2013, 20:13
αυτα θελουν καθαρισμα
278413

και ...........
278415

και εδω καπως αρχισε να μαζευεται
278419

ΗΟΡΝΕΤακιας
05/01/2013, 20:23
και εδω ενα προσωρινο μαζεμα μεχρι να δω οτι οντως δουλευουν ολα κανονικα...Μετα θα κλεισει με θερμοσυστελομενο.
278423

ειπα να ξεκινησω να ετοιμαζω και τα κομματια για ηλεκτροστατικη και δεν μου εβγαινε το ρουλεμαν του σταυρου
278424
δεν αντεξα και πηρα το ντρεμελοτροχο και το εκοψα αλλα....
278425

ΗΟΡΝΕΤακιας
05/01/2013, 20:32
.......αλλα εμεινε αυτο....
278428

με ζεσταμα και υπομονη
278429
και ζουμπα και σφυρι εννοειται
278430

ΗΟΡΝΕΤακιας
05/01/2013, 20:46
και τελικα φανηκε ο λογος που ειχε κολλησει
278431
αλλα τελος καλο ,ολα καλα

πηγα σε μηχανουργειο μπας και με σωσουνε ,αλλα μολις τους περιεγραψα την κατασταση μου ειπαν πως το κολαουζο δεν βγαινει με τιποτα τωρα και δεν μπορουν να κανουν τιποτα και αλλα τετοια ευχαριστα.
Πηρα και εγω τηλεφωνο αυτον που μου συστησε το μηχανουργειο και μου ειπε οτι θα ερθει να το δει αυτο το τραγικο που δεν μπορει να το φτιαξει ουτε μηχανουργειο.
Ηρθε λοιπον και σε 2 λεπτα χωρις υπερβολη....
278432

278433
το κολαουζο 2 κομματια και το βολαν εξω , αλλα δεν ηταν ολα και στην καλυτερη κατασταση....

ΗΟΡΝΕΤακιας
05/01/2013, 20:56
το κολαουζο κρατουσε αυτα τα 2 κομματια
278434

αλλα απο οτι βλεπετε ειναι εμφανης η παρουσια της οξειδωσης
278435
και εδω το δωρο μου για τις γιορτες....:D
278436

ΗΟΡΝΕΤακιας
05/01/2013, 21:01
ανανεωσα και τα πασα σε ολα τα μερη και ειπα να ριξω και ενα καθαρισμα στο μοτερι
278438

λοιπον τωρα ερωτηση για να συνεχισω με το βολαν.

Να τριψω με ψιλο γυαλοχαρτο τις σκουριες ή το αφηνω οπως ειναι και απλα το ξανακουμπωνω στη θεση του?????

Pardalotzatziki
05/01/2013, 21:17
και κολλησεις στα καλωδια και μονωμα με θερμοσυστελόμενο
αρκετα καλα μεχρι εδω νομιζω....

:a20::a012:

motomaniac
06/01/2013, 01:40
τριψτο. ετσι κι αλλιως σε λαδι δεν θα ειναι εκει μεσα? δεν θα ξανασκουριασει ποτε τοτε.

ΦΕΓΓΑΡΟΠΛΗΚΤΟΣ
06/01/2013, 08:41
τριψτο. ετσι κι αλλιως σε λαδι δεν θα ειναι εκει μεσα? δεν θα ξανασκουριασει ποτε τοτε.

Και εγώ το ίδιο λέω:wave2:

ΗΟΡΝΕΤακιας
12/01/2013, 20:06
και ιδου το αποτελεσμα του καθαρισμου του μοτερ
279155

και εν συνεχεια το καπακι για τη θεση του συνοδηγου
279156

και αλλη μια
279157

ΗΟΡΝΕΤακιας
12/01/2013, 21:17
αφου το καθαρισα γυρω-γυρω ειδα οτι θα ειναι δυσκολο εως απιθανο το φινιρισμα ωστε να ειναι τα ακρα απο το καπακι πανω απο την ουρα και ετσι αλλαξα τα αρχικα πλανα και αρχισα να δουλευω με βαση τα ακρα της σελας ωστε το καπακι να ασφαλιζει απο μια βιδα και απο τα πλαϊνα της ουρας
279158

εδω φαινεται και η γραμμη που κοπηκε το πλαϊνο του πρωτου εγχειρηματος
279159

stef88x
12/01/2013, 23:22
:a014:

duk duk
13/01/2013, 22:29
:beer: :a014:

ΗΟΡΝΕΤακιας
17/01/2013, 22:30
στην ακρη τωρα το καπακι και περιμενουμε να στεγνωσει γιατι στην υπογα εχει υγρασια και αργει πολυ......
279604

παμε λοιπον να φτιαξουμε την ουρα που θελει κατι μερεμετια
279605

ειδα οτι δεν κρατουσε καλα και τα ξηλωσα ολα
279606

ΗΟΡΝΕΤακιας
17/01/2013, 22:37
κολλησα το δεξιο κομματι με τα 2 μεσαια με χαρτοταινια και ετοιμασα και το υαλονημα...
279607

πρωτες στρωσεις
279608

και το αφηνουμε να στεγνωσει....
279609

ΗΟΡΝΕΤακιας
17/01/2013, 22:45
και συνεχιζω με αυτην την αθλια τρυπα που ηταν βουλωμενη με μια ταπα
279610
σκεφτηκα μηπως την εκμεταλλευομουν τοποθετοντας καμια μαϊμουδια- κρυφο ,αλλα τιποτα δεν μου περνουσε απο το μυαλο και ετσι ειπα να την κλεισω και
αργοτερα βλεπουμε.
εδω φαινεται η πισω πλευρα που με εμποδιζε να δουλεψω απο εκει
279612

οποτε ξεκιναω το τριψιμο
279613

ΗΟΡΝΕΤακιας
17/01/2013, 22:51
ταπωνω με ταινια
279614

γυρναω και συνεχιζω πολυεστερα και υαλονημα
279615

προφανως θα γινει και απο εξω αφου στεγνωσει και μετα θα τριφτει να ερθει στα ισια του

και εδω στεγνωνουν και τα δυο μαζι (φαινεται και η αθλια ταπα)
279616

ΗΟΡΝΕΤακιας
17/01/2013, 22:58
επιτελους ειπα να τελειωνω με το τεποζιτο και βοηθος αυτη η ευκαιρια που βρηκα προσφατα
279617

279618

και εμειναν τα ψιλα που επρεπε να παρω με το χερι
279619

ΗΟΡΝΕΤακιας
17/01/2013, 23:02
και εμεινε τωρα ετσι...Στη συνεχεια στοκαρισμα περασμα με ενα γυαλοχαρτο 220 και μετα ασταρι και βαψιμο
279620

279621

ΗΟΡΝΕΤακιας
17/01/2013, 23:20
και εν τελει τριψιμο το αλλο σωληνακι
279624

και βαψιμο με σπρεϊ .Ισως να επρεπε να βαλω υψηλης θερμοκρασιας. Ο χρονος θα δειξει πιστευω, μπορει και να κρατηση το υπαρχον...
279623

motomaniac
18/01/2013, 00:01
βλεπω που δουλευεις πολυεστερα και αναγνωριζω ποσο βολεψακιας ειμαι.. κι εγω στην αρχη τα εκανα μονος.. τωρα τα παω σε φιλο μαστορα και ταβρισκουμε στα τσιπουρα... μ'αρεσει παντως που εισαι χειρονακτης!

ΗΟΡΝΕΤακιας
18/01/2013, 15:51
το ωραιο ειναι το δικο σου που δεν μπορεις να ριξεις και ευθυνες σε κανενα και το κανεις και οπως θες. Προσπαθω να τα κανω ολα μονος αλλα..........
Το ''χειρονακτης'' το δεχομαι αφου δεν συνοδευεται απο γνωστο emoticon ( :a31: ) , αλλα παρολα αυτα επρεπε να εχει το γυαλοχαρτο ( :a28: ) :rotflmao:
Τωρα για πειτε πως θα φτιαξω βασεις για το στρογγυλοφαναρο που πηρα???

motomaniac
18/01/2013, 16:08
το ωραιο ειναι το δικο σου που δεν μπορεις να ριξεις και ευθυνες σε κανενα και το κανεις και οπως θες. Προσπαθω να τα κανω ολα μονος αλλα..........
Το ''χειρονακτης'' το δεχομαι αφου δεν συνοδευεται απο γνωστο emoticon ( :a31: ) , αλλα παρολα αυτα επρεπε να εχει το γυαλοχαρτο ( :a28: ) :rotflmao:
Τωρα για πειτε πως θα φτιαξω βασεις για το στρογγυλοφαναρο που πηρα???
αγοραζεις ετοιμους σφιγη\κτηρες και δουλευεις πανω τους! http://www.chryssafidis.com/items.php?catid=739

αλλιως http://www.ebay.com/itm/CARBON-Custom-STREET-Fighter-Fork-Mounted-Headlight-BRACKETS-28-36mm-HLBSCBN-/281043386342?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item416f7dbfe6

http://www.ebay.com/itm/BLACK-Custom-STREET-Fighter-Fork-Mounted-Headlight-BRACKETS-28-36mm-HLBSBLK-/330849866239?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item4d083051ff αντιγραφεις κατι τετοιο με λαμαρινα μιας και αυτα ειναι μικρα για σενα.

ΗΟΡΝΕΤακιας
19/01/2013, 18:09
αγοραζεις ετοιμους σφιγη\κτηρες και δουλευεις πανω τους! http://www.chryssafidis.com/items.php?catid=739

αλλιως http://www.ebay.com/itm/CARBON-Custom-STREET-Fighter-Fork-Mounted-Headlight-BRACKETS-28-36mm-HLBSCBN-/281043386342?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item416f7dbfe6

http://www.ebay.com/itm/BLACK-Custom-STREET-Fighter-Fork-Mounted-Headlight-BRACKETS-28-36mm-HLBSBLK-/330849866239?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item4d083051ff αντιγραφεις κατι τετοιο με λαμαρινα μιας και αυτα ειναι μικρα για σενα.

Τελικα βγηκα σημερα παγανια και πηρα διακοπτη για το πισω φρενο που δεν ειχε , λαμπακια για κοντερ , σφιγκτηρες που μου προτεινες και λαμα ανοξειδωτη παχους 5χιλ γιατι μονο τετοια ειχε ο μαστορας και ηταν και το τελευταιο του κομματι.
Αυριο που θα παω στη δουλεια θα παρω μαζι το πλαισιο και ψαλιδι για τριψιμο με περιστροφικο τριβειο που εχουμε και ελπιζω να μπορεσουμε να φτιαξουμε και τη βαση για το φαναρι.....
:a2:
Απο βδομαδα εχω και αδεια οποτε σε κανα 2-3 βδομαδες ξεκινανε τα βαψιματα πρωτα ο Θεος :eleison: και σε κανα διμηνο που θα εχει φτιαξει και ο καιρος :sun: ελπιζω να εχουμε :vroum:

motomaniac
21/01/2013, 15:20
Τελικα βγηκα σημερα παγανια και πηρα διακοπτη για το πισω φρενο που δεν ειχε , λαμπακια για κοντερ , σφιγκτηρες που μου προτεινες και λαμα ανοξειδωτη παχους 5χιλ γιατι μονο τετοια ειχε ο μαστορας και ηταν και το τελευταιο του κομματι.
Αυριο που θα παω στη δουλεια θα παρω μαζι το πλαισιο και ψαλιδι για τριψιμο με περιστροφικο τριβειο που εχουμε και ελπιζω να μπορεσουμε να φτιαξουμε και τη βαση για το φαναρι.....
:a2:
Απο βδομαδα εχω και αδεια οποτε σε κανα 2-3 βδομαδες ξεκινανε τα βαψιματα πρωτα ο Θεος :eleison: και σε κανα διμηνο που θα εχει φτιαξει και ο καιρος :sun: ελπιζω να εχουμε :vroum:

ωραιος ο παιχτης!! φωτο δωσε να βλεπουμε.. :D