PDA

View Full Version : Επιτέλους η 1η μου ανακατασκευή.....(SRX400)



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6]

ΗΟΡΝΕΤακιας
06/04/2014, 15:16
giati pasam ta kenouria mpouzi den mouskevoun?:lol:

:lol: :rotflmao:

ευχαριστω παντως για τη βοηθεια

ΗΟΡΝΕΤακιας
06/04/2014, 15:20
δόξα το γιαραμπή καί κερνάς και μπύρες Λεώ ....

αλλά εγώ επιμένω και δεν κάνω λάθος ... το έχει χρονίσει ανάποδα (και είχε και πρόβλημα με τις σκισμένες εισαγωγές )απλά μάλλον το έκανε ταυτόχρονα και το μηχανάκι τσίνισε ...

την ανάφλεξη την τσέκαρες ;; σπινθήρα έχουμε η δεν ;;


:wave2:

σπινθηρα εχουμε. οι εισαγωγες ειναι καινουργιες πλεον. και μαλλον λογω τις βενζινης δεν θα μου επαιρνε μπροστα και παλιοτερα οταν πηγα να το βαλω μπροστα στην Ορεστιαδα.

Ευχαριστω και εσενα Ακη για την βοηθεια σου.
Θα ενημερωθειτε για τα νεοτερα.

catmaster
06/04/2014, 15:27
σπινθηρα εχουμε. οι εισαγωγες ειναι καινουργιες πλεον. και μαλλον λογω τις βενζινης δεν θα μου επαιρνε μπροστα και παλιοτερα οταν πηγα να το βαλω μπροστα στην Ορεστιαδα.

Ευχαριστω και εσενα Ακη για την βοηθεια σου.
Θα ενημερωθειτε για τα νεοτερα.

γύρνα το στρόφαλο αριστερόστροφα μέχρι να βρεις το σημάδι (αφού περάσεις το Η είναι αμέσως μετά ) ... αν βάλεις το φίλερ και βρεις τα διάκενα στο 10 εισαγωγή και 15 εξαγωγή ... ξαναγύρνα μια περιστροφή το στρόφαλο μέχρι να ξαναβρείς τα σημάδια ... αν μετρήσεις και τα βρείς πχ 20 και 30 το είχες χρονίσει ανάποδα την πρώτη φορά ... στο σημείο που είσαι ρύθμισέ τα σωστά (10 και 15) και μίζαρε χωρίς μπουζί και μετά βάλτο πανω το μπυζί ξανά και δοκίμασε πάλι

:wave2:

ΗΟΡΝΕΤακιας
06/04/2014, 15:30
γύρνα το στρόφαλο αριστερόστροφα μέχρι να βρεις το σημάδι (αφού περάσεις το Η είναι αμέσως μετά ) ... αν βάλεις το φίλερ και βρεις τα διάκενα στο 10 εισαγωγή και 15 εξαγωγή ... ξαναγύρνα μια περιστροφή το στρόφαλο μέχρι να ξαναβρείς τα σημάδια ... αν μετρήσεις και τα βρείς πχ 20 και 30 το είχες χρονίσει ανάποδα την πρώτη φορά ... στο σημείο που είσαι ρύθμισέ τα σωστά (10 και 15) και μίζαρε χωρίς μπουζί και μετά βάλτο πανω το μπυζί ξανά και δοκίμασε πάλι

:wave2:


ΟΚ. Ευχαριστω και παλι Ακη. :wave2:

ΗΟΡΝΕΤακιας
06/04/2014, 19:52
Το λοιπον.
Πηγα και εκανα ενα τεστ.
Αρχικα γυρισα τον στροφαλο χωρις μπουζι και ειδα ποτε βυθιζονται οι βαλβιδες.
Επειτα εβαλα ενα κατσαβιδι απο τη θεση του μπουζι και εκανα παλι το ιδιο.
Το θεμα ειναι οτι το σημα Η και Ι ειναι πολυ κατω. Συγκεκριμενα οταν το Ι ειναι στη θεση του σημαδιου τοτε το Εμβολο ειναι στο ΚΝΣ και οχι στο ΑΝΣ οπως πρεπει.
Συνεπως θα βγαλω ξανα το μοτερ απο το πλαισιο για περαιτερω ελεγχο.
Πιθανον το βολαν να ειναι απο καποιο αλλο μοντελο της Yamaha και να το εχουν σημαδεψει στο βολαν με ποντα. Οποτε θα το βαλω στον παγκο για να βγαλω τα καπακια και να δω καθαρα πλεον τι παιζει.
Ευχαριστω παντως για τη βοηθεια που δωσατε το μεσημερι. Τελικα ολοι ειχαν απο λιγο δικιο.
:wave2:

catmaster
06/04/2014, 20:11
Το λοιπον.
Πηγα και εκανα ενα τεστ.
Αρχικα γυρισα τον στροφαλο χωρις μπουζι και ειδα ποτε βυθιζονται οι βαλβιδες.
Επειτα εβαλα ενα κατσαβιδι απο τη θεση του μπουζι και εκανα παλι το ιδιο.
Το θεμα ειναι οτι το σημα Η και Ι ειναι πολυ κατω. Συγκεκριμενα οταν το Ι ειναι στη θεση του σημαδιου τοτε το Εμβολο ειναι στο ΚΝΣ και οχι στο ΑΝΣ οπως πρεπει.
Συνεπως θα βγαλω ξανα το μοτερ απο το πλαισιο για περαιτερω ελεγχο.
Πιθανον το βολαν να ειναι απο καποιο αλλο μοντελο της Yamaha και να το εχουν σημαδεψει στο βολαν με ποντα. Οποτε θα το βαλω στον παγκο για να βγαλω τα καπακια και να δω καθαρα πλεον τι παιζει.
Ευχαριστω παντως για τη βοηθεια που δωσατε το μεσημερι. Τελικα ολοι ειχαν απο λιγο δικιο.
:wave2:

σόρρυ προκαταβολικά αλλά είτε είσαι μαζόχας και θες να ξανακατεβάσεις η δεν έχεις καταλάβει τι σου γράψαμε (φιλικά τα λέω)

δεν χρειάζεται κατέβασμα το μοτέρ , αν ξαναγυρίσεις μια περιστροφή θα είσαι στο ΑΝΣ

:wave2:

ΗΟΡΝΕΤακιας
06/04/2014, 22:57
σόρρυ προκαταβολικά αλλά είτε είσαι μαζόχας και θες να ξανακατεβάσεις η δεν έχεις καταλάβει τι σου γράψαμε (φιλικά τα λέω)

δεν χρειάζεται κατέβασμα το μοτέρ , αν ξαναγυρίσεις μια περιστροφή θα είσαι στο ΑΝΣ

:wave2:

Μια χαρα καταλαβα Ακη. Αυτο που λεω ειναι οτι καθε φορα που βρισκω το σημαδι Ι, οσες στροφες κι αν κανω το στροφαλο, το εμβολο ειναι στο ΚΝΣ και οχι στο ΑΝΣ

ego_o_idios
06/04/2014, 23:02
vgale to pseftokapako ke kita tous ekentroforoi ke girnatous na pane ta migdala epano ke ri8mise
you priks us:lol:

ΗΟΡΝΕΤακιας
06/04/2014, 23:30
vgale to pseftokapako ke kita tous ekentroforoi ke girnatous na pane ta migdala epano ke ri8mise
you priks us:lol:

Αυτο λεω ρε μαστορα. Οτι για να βγαλω το ψευτοκαπακο πρεπει να κατεβει το μοτερ γιατι απο εκει πιανει στον σκελετο. :lol:

catmaster
06/04/2014, 23:37
Μια χαρα καταλαβα Ακη. Αυτο που λεω ειναι οτι καθε φορα που βρισκω το σημαδι Ι, οσες στροφες κι αν κανω το στροφαλο, το εμβολο ειναι στο ΚΝΣ και οχι στο ΑΝΣ
όπα όπα μισό ...
όταν έβαλες πάλι το βολάν ,τοποθέτησες ξανά τη σφήνα στη σωστή θέση ;; το έλεγξες αν κούμπωσε σωστά ;;; :wave2:

catmaster
06/04/2014, 23:45
you priks us:lol:

:lol: τι του λες του ανθρώπου ρε χαλέα :lol::lol:

ΗΟΡΝΕΤακιας
07/04/2014, 01:29
όπα όπα μισό ...
όταν έβαλες πάλι το βολάν ,τοποθέτησες ξανά τη σφήνα στη σωστή θέση ;; το έλεγξες αν κούμπωσε σωστά ;;; :wave2:

μια θεση ειχε για την σφηνα και κουμπωσε σωστα. Τι εχεις στο μυαλο σου?

Gms
07/04/2014, 07:59
μια θεση ειχε για την σφηνα και κουμπωσε σωστα. Τι εχεις στο μυαλο σου?

Σκεφτηκε μηπως ειχες ξεχασει την σφηνα η κατι τετοιο με αποτελεσμα στο σφηξιμο του βολαν να γυρησει σε σχεση με τον στροφαλο οποτε και τα σημαδια του βολαν να ειναι τελειος ακυρα.

ego_o_idios
07/04/2014, 21:43
Σκεφτηκε μηπως ειχες ξεχασει την σφηνα η κατι τετοιο με αποτελεσμα στο σφηξιμο του βολαν να γυρησει σε σχεση με τον στροφαλο οποτε και τα σημαδια του βολαν να ειναι τελειος ακυρα.

ama exi kani maimoudia me tin sfina pou les o an8ropos 8eli stavroma ke to ksidi apokliete edo den imaste romeoi...:lol::lol:

ΗΟΡΝΕΤακιας
07/04/2014, 21:49
ama exi kani maimoudia me tin sfina pou les o an8ropos 8eli stavroma ke to ksidi apokliete edo den imaste romeoi...:lol::lol:

Αυτο που μπορω μονο να σκεφτω ειναι μονο αν εβαλε βολαν απο αλλο μοντελο. Μολις ανοιξω το πλαινο καπακι θα φανει καθοτι θα ειναι πιο ευδιακριτα τυχον σημαδια αν ειναι σημαδεμενο. Ιδωμεν. :wave2:

ego_o_idios
07/04/2014, 21:52
Αυτο που μπορω μονο να σκεφτω ειναι μονο αν εβαλε βολαν απο αλλο μοντελο. Μολις ανοιξω το πλαινο καπακι θα φανει καθοτι θα ειναι πιο ευδιακριτα τυχον σημαδια αν ειναι σημαδεμενο. Ιδωμεν. :wave2:

diladi ixate pola volan ke mpori na mperdeftikate?
8a kano ipomoni na do ti simveni telika me exi rimaksi i periergia leme:lol:

zentakiasSF
07/04/2014, 22:03
λιγο off-topic

afrotwin μπορεις να γραφεις με ελληνικα?? με κουραζουν τα greeklish...

ego_o_idios
07/04/2014, 22:06
λιγο off-topic

afrotwin μπορεις να γραφεις με ελληνικα?? με κουραζουν τα greeklish...

ama kourazese ksaplose pasm arakse se kana kanape min pedevese...:a014::lol:

zentakiasSF
07/04/2014, 22:08
δε στο λεω για κακο παλικαρι'μ, αλλά δεν παλευεται...

ego_o_idios
07/04/2014, 22:11
δε στο λεω για κακο παλικαρι'μ, αλλά δεν παλευεται...


to vlepo den diavazis tipota profanos apantas se alon.....

den ine 8ema kakou ala kalo ine na stamatisoume na leme se alous ti na kanoun
den mporis asto min asxolise .ke pali kali ksekourasi:lol:

ΗΟΡΝΕΤακιας
07/04/2014, 22:12
diladi ixate pola volan ke mpori na mperdeftikate?
8a kano ipomoni na do ti simveni telika me exi rimaksi i periergia leme:lol:

η μηχανη ρε παιδια απο οτι καταλαβαινεται μονο srx δεν ειναι. Εχει πανω απο ολα. Ψαλιδι-ζαντες απο cbr250, αμορτισερ δεν ξερω απο που, usd δεν ξερω και ουτε ακομα κανεις καταφερε να βρει απο τι ειναι, κλπ. Δεν θα ηταν περιεργο να εβρισκα πανω και αλλο βολαν.
Εγω δεν εχω αλλαξει τιποτα μεχρι τωρα. Οσο ψαχνω παντως ολο και κατι μου ξεφυτρωνει. Σαν εξερευνητης ενα πραμα. :lol:

zentakiasSF
07/04/2014, 22:18
Tρανσφορμερ η κατασταση δηλαδη... :lol:
ταλεπωριεσαι με το συγκεκριμενο απο το 2012 απο οτι βλεπω... :beer:

ΗΟΡΝΕΤακιας
07/04/2014, 22:26
Tρανσφορμερ η κατασταση δηλαδη... :lol:
ταλεπωριεσαι με το συγκεκριμενο απο το 2012 απο οτι βλεπω... :beer:

Βεβαιως. Δεν βοηθαει και η δουλεια μου η οποια δεν μου αφηνει και αρκετο χρονο πλεον για να ασχοληθω.
Πολλα περνανε απο το μυαλο μου. Απο το να το στειλω σε μαστορα να βγαλει αυτος τα ματια του, μεχρι και να αρχισω να κοβω-ραβω αλα Σπυρος, να βαλω πανω αλλο usd που να ξερω τι ειναι και αλλα πολλα, αλλα ας το βαλω πρωτα μπροστα να το κυκλοφορησω λιγο να δω πως παει και βλεπουμε.

catmaster
07/04/2014, 22:44
εγώ περιμένω να δω φωτογραφίες πλέον ... δεν μπορώ να απαντήσω σε κάτι αν δεν δω βολάν και σημάδια της σφήνας σε σχέση με τις κάμες ...

δεν μπορεί στο σημάδι αν είναι όλα όπως τα γράφεις να μην βρίσκεις άνω νεκρό η παλάτζο ... κάτι δεν πάει καλά

υπομονή :wave2:

ΗΟΡΝΕΤακιας
07/04/2014, 22:49
εγώ περιμένω να δω φωτογραφίες πλέον ... δεν μπορώ να απαντήσω σε κάτι αν δεν δω βολάν και σημάδια της σφήνας σε σχέση με τις κάμες ...

δεν μπορεί στο σημάδι αν είναι όλα όπως τα γράφεις να μην βρίσκεις άνω νεκρό η παλάτζο ... κάτι δεν πάει καλά

υπομονή :wave2:

θα επανελθω με πλουσιο φωτογραφικο υλικο.
:wave2:

ego_o_idios
07/04/2014, 23:43
pantos aftos o matrakas forai moter XT ke ta kolo XT exoun simadi T den vrika tou 400 ala to manual tou 600 pou ine to idio
mipos tou exoune vali alo volan ke psaxnomaste adika

ke esi re aki exis xronologia montelou tou srx ke exis to sosto manual pou anevases foto me I simadi i ine apo kana telefteo montelo tou 96-97

ego osa kolo XT ksero exoun T simadi leme

spd
08/04/2014, 16:51
pantos aftos o matrakas forai moter XT ke ta kolo XT exoun simadi T den vrika tou 400 ala to manual tou 600 pou ine to idio
mipos tou exoune vali alo volan ke psaxnomaste adika
Καλά ρέ στην φώτο δεν γράφει Ι ενώ δεξιά στο κείμενο Τ.

ke esi re aki exis xronologia montelou tou srx ke exis to sosto manual pou anevases foto me I simadi i ine apo kana telefteo montelo tou 96-97

ego osa kolo XT ksero exoun T simadi leme
Καλά ρε στη φώτο Ι δεν γράφει ενώ στο κείμενο Τ.

giorgos.bmw
08/04/2014, 17:08
Καλά ρε στη φώτο Ι δεν γράφει ενώ στο κείμενο Τ.

Είναι Τ ανάποδο

ego_o_idios
08/04/2014, 17:15
Είναι Τ ανάποδο

to mialo sas ine anapodo
moto gr forever... :lol::lol:

oti vlakia 8es sto mot gr 8a tin diavasis...



exi mia grami mia tipou egkopi ke dipla ine to grama

den ine i xarakia to grama leme

afto to simadi xorevete os eksis


lt lh as poume

alo to simadi alo to grama tou simadiou

dipla sto simadi exi to gramaaaaaaaaa


den exo ke kotsides na trava:lol::lol::lol:

giorgos.bmw
08/04/2014, 19:07
to mialo sas ine anapodo
moto gr forever... :lol::lol:

oti vlakia 8es sto mot gr 8a tin diavasis...



exi mia grami mia tipou egkopi ke dipla ine to grama

den ine i xarakia to grama leme

afto to simadi xorevete os eksis


lt lh as poume

alo to simadi alo to grama tou simadiou

dipla sto simadi exi to gramaaaaaaaaa


den exo ke kotsides na trava:lol::lol::lol:

Αν δεν μπορείς να κόψης τα ναρκωτικά τελείως ελάττωσε τα λίγο. :bawl: :bawl: :bawl:

notakos600
08/04/2014, 19:46
Αν δεν μπορείς να κόψης τα ναρκωτικά τελείως ελάττωσε τα λίγο. :bawl: :bawl: :bawl:

:a01:

Εκεί που το πιστόνι είναι στο ΑΝΣ και τα κοκοράκια έχουν τζόγο χάραξε μόνος σου ένα σημάδι Τ στο βολάν και ρύθμισε βαλβίδες να τελειώνεις.
Σωστά τα γράφω Λεωνίδα;

toyar
08/04/2014, 20:25
Μια χαρα καταλαβα Ακη. Αυτο που λεω ειναι οτι καθε φορα που βρισκω το σημαδι Ι, οσες στροφες κι αν κανω το στροφαλο, το εμβολο ειναι στο ΚΝΣ και οχι στο ΑΝΣ

η σφηνα αναμεσα στροφαλοφορου και βολαν ειναι ολοσωμη στον αξονα ή ελευθερη;
αν ειναι ελευθερη μηπως επεσε και το βλαν κουμπωσε οπου ναναι;

ego_o_idios
08/04/2014, 22:48
η σφηνα αναμεσα στροφαλοφορου και βολαν ειναι ολοσωμη στον αξονα ή ελευθερη;
αν ειναι ελευθερη μηπως επεσε και το βλαν κουμπωσε οπου ναναι;

ni ama itone like this di 8a tou ferne girouvoulia san maniasmen?

ΗΟΡΝΕΤακιας
08/04/2014, 23:34
η σφηνα αναμεσα στροφαλοφορου και βολαν ειναι ολοσωμη στον αξονα ή ελευθερη;
αν ειναι ελευθερη μηπως επεσε και το βλαν κουμπωσε οπου ναναι;

η σφηνα εχει συγκεκριμενη θεση που μπαινει σαν αυλακι πανω στον στροφαλο. Δεν μπορει δλδ να μπει λαθος.
Θα ανοιχτουν τα καπακια και θα δουμε αν θα χρειαστει να γινουν σημαδια ή αν θα βρουμε σημαδια.

ego_o_idios
09/04/2014, 14:50
η σφηνα εχει συγκεκριμενη θεση που μπαινει σαν αυλακι πανω στον στροφαλο. Δεν μπορει δλδ να μπει λαθος.
Θα ανοιχτουν τα καπακια και θα δουμε αν θα χρειαστει να γινουν σημαδια ή αν θα βρουμε σημαδια.

kita file apla to provlima ofilete se xazi antilipsi tou simadiou vlepis grami les ine I giota to simadi apla epidi oli tin patisate ke argisa na katalavo ke epimeno to simadi gia xronismo ine to T dipla stin grami ine ke to grama

ΗΟΡΝΕΤακιας
09/04/2014, 15:07
kita file apla to provlima ofilete se xazi antilipsi tou simadiou vlepis grami les ine I giota to simadi apla epidi oli tin patisate ke argisa na katalavo ke epimeno to simadi gia xronismo ine to T dipla stin grami ine ke to grama

Μολις ανοιξω καπακι και εχω καλυτερη εικονα θα εχουμε και φωτο γιατι προς το παρον απο "χαμε" παλευω να το δω.... :lol:
:wave2:

ΗΟΡΝΕΤακιας
24/04/2014, 21:00
Μετα απο μια συντομη αναδρομη στο θρεντ μου για αλλο ασχετο με το προβλημα θεμα, ΕΥΡΗΚΑ!!!!!!!!!
Ο τραμπακουλας :moutza: εκανα την εξης πατατια.
Οταν εβαλα το βολαν πανω ,ΝΑΙ κουμπωσε μια χαρα, ΑΛΛΑ δεν ηταν στη σωστη θεση ΓΙΑΤΙ δεν φανταστηκα :a21: οτι θα ειναι σε λαθος φαση του χρονου του κινητηρα.
Οποτε τωρα πρεπει να το αφαιρεσω και να γυρισω μια στροφη τον στροφαλο και να το ξανακουμπωσω ΚΑΙ
ΒΟΥΑΛΑ........................... :a25:

ikarosk
25/04/2014, 23:47
Κάτι δεν καταλαβαίνω.............. Πάλι στην ίδια θέση θα ξανακαθίσει.......!!!!!!!

KostasV2
26/04/2014, 00:56
Κάτι δεν καταλαβαίνω.............. Πάλι στην ίδια θέση θα ξανακαθίσει.......!!!!!!!

Ναι, αλλά ο εκκεντροφόρος θα είναι σε διαφορετική θέση.

ΗΟΡΝΕΤακιας
26/04/2014, 11:24
Ναι, αλλά ο εκκεντροφόρος θα είναι σε διαφορετική θέση.

:a013:

ΗΟΡΝΕΤακιας
01/06/2014, 22:30
Το λοιπον.
Ολες οι υποθεσεις ηταν ακυρες. Μ@λ.κ..ς δεν ελεγα εγω τελικα. Μια χαρα τα ελεγα και απλα σημερα διαπιστωθηκε γιατι κατι δεν κολλουσε.
Ανοιξα το καπακι του βολαν και το εβγαλα με εξολκεα.
Ναι, το βολαν δεν ηταν σε σωστη θεση αλλα οχι γιατι δεν το εβαλα σωστα εγω, αλλα γιατι η σφηνα του ειχε κοπει στα δυο.
Αρα το βολαν καθε φορα που γυρναγε η μιζα εφερνε βολτες ελευθερα.
Θα μπουνε και οι φωτο απο κατω. Τωρα επομενη κινηση ειναι να βρεθει σφηνα, να φτιαχτει η βαση του φαναριου και να πουληθει η μηχανη γιατι σε ενα μηνα φευγω
για εξωτερικο και δυστυχως δεν θα μπορεσω να παρω μαζι και ολη μου την προικα... :(

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=141373

motomaniac
01/06/2014, 22:35
Το λοιπον.
Ολες οι υποθεσεις ηταν ακυρες. Μ@λ.κ..ς δεν ελεγα εγω τελικα. Μια χαρα τα ελεγα και απλα σημερα διαπιστωθηκε γιατι κατι δεν κολλουσε.
Ανοιξα το καπακι του βολαν και το εβγαλα με εξολκεα.
Ναι, το βολαν δεν ηταν σε σωστη θεση αλλα οχι γιατι δεν το εβαλα σωστα εγω, αλλα γιατι η σφηνα του ειχε κοπει στα δυο.
Αρα το βολαν καθε φορα που γυρναγε η μιζα εφερνε βολτες ελευθερα.
Θα μπουνε και οι φωτο απο κατω. Τωρα επομενη κινηση ειναι να βρεθει σφηνα, να φτιαχτει η βαση του φαναριου και να πουληθει η μηχανη γιατι σε ενα μηνα φευγω
για εξωτερικο και δυστυχως δεν θα μπορεσω να παρω μαζι και ολη μου την προικα... :(

Κριμα ρε φιλε. σε τι κατασταση ειναι τωρα η μηχανη? και ποσ λες να την δωσεις? οχι οτι εχω λεφτα βεβαια....

ΗΟΡΝΕΤακιας
01/06/2014, 22:48
317398

317399

ΗΟΡΝΕΤακιας
01/06/2014, 22:50
Κριμα ρε φιλε. σε τι κατασταση ειναι τωρα η μηχανη? και ποσ λες να την δωσεις? οχι οτι εχω λεφτα βεβαια....

η μηχανη φιλε ειναι σε αριστη κατασταση καθοτι ημουν τυχερος και δεν εφυγε κομματι απο την σφηνα για να μου χαλασει κατι. Ηταν τα 2 κομματια στη θεση τους ευτυχως οπως φαινεται στις φωτο. Η μηχανη ελπιζω να πουληθει στα 1200. Μεχρι τωρα τοσο μου κοστισε.

ΗΟΡΝΕΤακιας
22/06/2014, 18:46
Το λοιπον....
Πριν λιγες μερες μπηκε καινουργια σφηνα στο βολαν και σημερα ρυθμιστηκαν βαλβιδες.
Μπηκε πανω προσωρινα η πλεξουδα και τα καρμπς και με την πρωτη μιζια το θεριο ξυπνησε.
Αυριο θα μπουνε οι τελευταιες πινελιες και θα ανεβουν φωτο και βιντεο...

motomaniac
24/06/2014, 15:19
και το πουλας κιολας ε?

ΗΟΡΝΕΤακιας
25/06/2014, 15:31
και το πουλας κιολας ε?

θελει λιγο δουλιτσα Μητσο. Χρειαζομαι το πανω λαστιχακι απο την τρομπα του πισω φρενου και να λυσω το μυστηριο του στροφομετρου που δεν δουλευει.
Μεχρι τωρα μου το ζητανε 2 απο Αθηνα. Αν δεν ευοδωσει η αγοραπωλησια θα το παρει τζαμπανταν ο αδερφος μου για να μαθει να οδηγαει και οταν βρεθει αγοραστης πιθανον να φυγει....

ΗΟΡΝΕΤακιας
02/07/2014, 21:51
ταλαιπωριας συνεχεια....

καθως μαζευω το σπιτικο μου για να αναχωρησω για Κυπρο εντος του μηνα παλευω να φερω βολτα και τα μοτερια μου.
Προχωρήσαμε με το srx και εφτιαξα και βασεις εμπρος φαναριου με λαμαρινα 2 χιλιοστων.
Ιδου
319472

319473

319474

τα παντα απο φαναρια και στροφομετρο κλπ που βρισκονται στο τιμονι μπηκαν προσωρινα για να εχω μια εικονα.
Αποψη μου ειναι οτι οι βασεις του φαναριου ειναι πολυ μπροστα και θα πρεπει να παει πισω και αριστερα το στροφομετρο και να παει πιο πισω 2 εκατοστα το φαναρι κοβωντας πιο πισω τις βασεις. Τι λετε?

ΗΟΡΝΕΤακιας
02/07/2014, 21:53
Επισης να προσθεσω οτι χρειαζεται πλυσιμο και κλιπ ον για να φτιαξει αισθητικα... :rolleyes:

ΗΟΡΝΕΤακιας
02/07/2014, 21:56
και φωτο ολα τα μωρα μαζι...

319475

πλεον οι γριες μαζι με τον νεοαποκτηθεν "θριαμβο"

319476

ουτε στις παραλιες τετοιους κ@λους
319477

byron
02/07/2014, 22:09
τα παντα απο φαναρια και στροφομετρο κλπ που βρισκονται στο τιμονι μπηκαν προσωρινα για να εχω μια εικονα.
Αποψη μου ειναι οτι οι βασεις του φαναριου ειναι πολυ μπροστα και θα πρεπει να παει πισω και αριστερα το στροφομετρο και να παει πιο πισω 2 εκατοστα το φαναρι κοβωντας πιο πισω τις βασεις. Τι λετε?

Ειλικρινά θέλεις να μάθεις? :tooth:

Ανευ πλάκας, τιμόνι, φανάρι και βάσεις θέλουν αλλαγή...

ΗΟΡΝΕΤακιας
02/07/2014, 22:18
Ειλικρινά θέλεις να μάθεις? :tooth:

Ανευ πλάκας, τιμόνι, φανάρι και βάσεις θέλουν αλλαγή...

Αυτο λεω και εγω. Για να φτιαξει η εικονα του θελει κλιπ ον και πιο κοντες βασεις. Το φαναρι θα δειξει μετα... ;)

byron
02/07/2014, 22:43
Αυτο λεω και εγω. Για να φτιαξει η εικονα του θελει κλιπ ον και πιο κοντες βασεις. Το φαναρι θα δειξει μετα... ;)

Από την φωτό, το φανάρι δείχνει εντελώς λάθος μιας και είναι μικρό και "βαθύ" με αποτέλεσμα να χρειάζεται μακριές βάσεις και το όλο σύνολο να ξεφεύγει απ΄τις γραμμές της moto. Εβαλες και την καρατιμόνα και μοιάζει με τρίκυκλο φουρκόνι απ΄το πλάι.
Τουλάχιστον έτσι φαίνεται σε ΄μένα.

ΗΟΡΝΕΤακιας
13/07/2014, 22:29
Εχουμε νεα παιδες. Αλλαχθηκε η καρατιμονα με κλιπονια, οι βασεις του φαναριου κοντινανε, φτιαχτηκε ενα προχειρο θα ελεγα καντραν για τις ενδεικτικες λυχνιες και πηρε και την πρωτη του βολτιτσα. Φωτο προς το παρον δεν μπορω να ανεβασω καθοτι το σπιτι εχει γινει κουτες και το κινητο δεν δινει αυτην την δυνατοτητα. Παντως αισθητικα πλεον ειναι ομορφο και αν χαμηλωσω τις βασεις του φαναριου και τα κλιπ ον και φερω πανω την τιμονοπλακα πιστευω θα γινει καλυτερο. Τα φρενα του μου φαινονταν ασθενικα και το γκαζι του ολιγο αλλα ισως αυτο οφειλεται στον προσφατα νεοαποκτηθεν Θριαμβο της Νταητονα που απο αυτα εχει περισσια και μου δημιουργει αυτην την αισθηση σε σχεση με το srx. Το μονο που μενει ειναι να ρυθμισω λιγο το μιγμα καθοτι θεωρω οτι ειναι πλουσιο λογω της μαυριλας που βγαζει στην αρχη και να αλλαξω αυριο μπαταρια.
Φωτο και βιντεο συντομα...

ΗΟΡΝΕΤακιας
18/07/2014, 00:10
και σημερα το φωτογραφικο υλικο που χρωσταω....

πρωτα η χειροποιητη βαση για τις ενδεικτικες λυχνιες η οποια φτιαχτηκε ολη με ενα τροχο και μεγγενη.
320236

μια αποψη χωρις καρατιμονα και με τα σωστα κλιπονια
320237

και μια ολοκληρη
320238

ΗΟΡΝΕΤακιας
18/07/2014, 00:17
και μια απο την αλλη
320239


Τι δεν μου αρεσει και πως θα φτιαξει...
->Ειναι ψηλα το φαναρι οποτε κατεβαζουμε τις βασεις πιο χαμηλα και λυνεται το θεμα
->Η θεση ειναι ορθια οποτε κατεβαζουμε τα κλιπονια κατω απο την τιμονοπλακα και δημιουργουμε μια πολεμικη θεση οδηγησης
->Η εξατμιση δεν ειναι του γουστου μου οποτε αλλαζει με καποια πιο μικρη η οποια θα καταληγει χαμηλα στο πλαϊ κατω απο το ψαλιδι...

Ολα αυτα αν προλαβω γιατι αρχες του Αυγουστου αναχωρω... Αλλιως ελπιζω να ολοκληρωσει ο αδερφος μου.