PDA

View Full Version : Ξερει καποιος μια τεχνικη βαψιματος με γρεζια?



Pardalotzatziki
22/09/2012, 09:58
Οτι λεει ο τιτλος.

Νομιζω εχει μπει καποιο Link και εδω σε καποιο θεμα.

Ριχνουνε ενα χρωμα π.χ. ασημι και μετα βαζουν γρεζια(ή κατι τετοιο) και ριχνουν ενα μαυρο και βγαινουν τα σχεδια απο τα γρεζια...

:wave2:

sakisam
22/09/2012, 21:04
υπαρχει στην αγορα ετοιμο χρωμα με ρινισματα σε διαφοριυς κωδικους αποχρωσεων!το θες για οχημα η για τοιχο?

Pardalotzatziki
22/09/2012, 21:10
υπαρχει στην αγορα ετοιμο χρωμα με ρινισματα σε διαφοριυς κωδικους αποχρωσεων!το θες για οχημα η για τοιχο?

Για γενικη χρηση. Αλλα δεν ειναι αυτο που ψαχνω. Σ' ευχαριστω.

soter3gm
22/09/2012, 21:14
Για γενικη χρηση. Αλλα δεν ειναι αυτο που ψαχνω. Σ' ευχαριστω.

Πως λέγεται αυτή η τεχνοτροπία η τι θέλεις να φτιάξεις ? βοήθα μας λίγο για να σε βοηθήσουμε και εμείς η να μάθουμε κάτι

Pardalotzatziki
22/09/2012, 21:21
Πως λέγεται αυτή η τεχνοτροπία η τι θέλεις να φτιάξεις ? βοήθα μας λίγο για να σε βοηθήσουμε και εμείς η να μάθουμε κάτι

Πως λεγεται η τεχνοτροπια. Τοσο μπερδεμενα τα εγραψα? :D

Να βρω πως λεγεται για να βρω καμια φωτογραφια...

George_Sp
22/09/2012, 21:29
Είναι μήπως κάποιο από τα παρακάτω στο λινκ?

http://www.ehow.com/faux-paint-techniques/

soter3gm
22/09/2012, 21:32
Πως λεγεται η τεχνοτροπια. Τοσο μπερδεμενα τα εγραψα? :D

Να βρω πως λεγεται για να βρω καμια φωτογραφια...

Αυτό που σου έγραψε ποιο πάνω ο sakisam είναι αυτό που κάνουν οι μπογιατζήδες στα αμάξια-μηχανές. και τα ρινίσματα τα ρίχνουν στο βερνίκι για να αλλάζει το χρώμα όταν το κοιτάς από άλλη θέση.
Τώρα για τοίχους κλπ δεν το έχω ξανά ακούσει αυτό

Pardalotzatziki
22/09/2012, 21:41
O sakis φταιει....σας μπερδεψε.
Δεν ειπα εγω για τοιχο. Και δεν εχει να κανει με το υλικο, αλλα με masking.
Τεχνικη masking ειναι.

Acacius
23/09/2012, 02:16
Μήπως εννοείς κάτι τέτοιο; (προφανώς μυρίζω τα νύχια μου διότι δεν ξέρω την τεχνική) :

Pardalotzatziki
23/09/2012, 02:33
Μήπως εννοείς κάτι τέτοιο; (προφανώς μυρίζω τα νύχια μου διότι δεν ξέρω την τεχνική) :

Κατι λεει αυτο....για δωσε κανα λινκ...
Αν και δε νομιζω να ειναι αυτη η τεχνικη

lspiros
23/09/2012, 06:21
Μήπως εννοείς κάτι τέτοιο; (προφανώς μυρίζω τα νύχια μου διότι δεν ξέρω την τεχνική) :

Αυτο είναι άλλο πράγμα και λέγεται flakes,όπως λένε οι φίλοι μας τα αμερικανακια,και εφέ μαρμάρου όπως λέμε εμείς.GooGlarise flake paint και δες εικόνες.

Red Rider
23/09/2012, 08:44
Καλημέρα στα παιδιά!

Ρίξε μια ματιά εδώ
http://www.youtube.com/watch?v=SFhdyyrMaBQ

Γενικότερα αυτό το κανάλι έχει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα!

Pardalotzatziki
23/09/2012, 11:14
Δεν βρηκα τιποτα. Ας περιμενουμε μηπως καποιος εχει καμια εμπνευση και θυμηθει κατι..

Acacius
23/09/2012, 13:09
Κατι λεει αυτο....για δωσε κανα λινκ...Αν και δε νομιζω να ειναι αυτη η τεχνικη

Αυτο είναι άλλο πράγμα και λέγεται flakes,όπως λένε οι φίλοι μας τα αμερικανακια,και εφέ μαρμάρου όπως λέμε εμείς.GooGlarise flake paint και δες εικόνες.Έψαχνα ουσιαστικά στα τυφλά και το βρήκα να ανφέρεται ως marble effect ή marbleization. Αν κατάλαβα καλά θέλει ειδική μπογιά εκτός από μασκάρισμα (με σελοφάν;...) αλλά δεν το έψαξα, απλά το έβαλα "μπας και".

MikeG
23/09/2012, 13:25
Έψαχνα ουσιαστικά στα τυφλά και το βρήκα να ανφέρεται ως marble effect ή marbleization. Αν κατάλαβα καλά θέλει ειδική μπογιά εκτός από μασκάρισμα (με σελοφάν;...) αλλά δεν το έψαξα, απλά το έβαλα "μπας και".


Το suzuki πότε θα το φτιάξεις;

sakisam
23/09/2012, 14:03
επιδη δουλευω βαψιματα και τεχνοτροπιες ηθελα να σου πω οτι αν θες να κανεις κατι τετοιο υπαρχει ενα προιον της spatula stucchi που δεν εχει σχεση με αυτα της αγορας οσον αφορα τα ρινισματα!ειναι κατι ποιο εξειδικευμενο και ευκολο σχετικα να το κανεις.

απλα αν πεις πιο συγκεκριμενα τι εχεις στο μυαλο σου θα σου πω με τι μπορεις να το πετυχεις

Pardalotzatziki
23/09/2012, 14:10
επιδη δουλευω βαψιματα και τεχνοτροπιες ηθελα να σου πω οτι αν θες να κανεις κατι τετοιο υπαρχει ενα προιον της spatula stucchi που δεν εχει σχεση με αυτα της αγορας οσον αφορα τα ρινισματα!ειναι κατι ποιο εξειδικευμενο και ευκολο σχετικα να το κανεις.

απλα αν πεις πιο συγκεκριμενα τι εχεις στο μυαλο σου θα σου πω με τι μπορεις να το πετυχεις

Μα,το ειπα... :D

Συγκεκριμενα ειχανε βαψει ενα streetfighter με αυτον τον τροπο...
Ξαναλεω οτι δεν εχει να κανει με το χρωμα..masking ειναι
Αντι να βαλουν μια ταινια (π.χ. χαρτοταινια) ή την ταινια που κανουν φλογες και σχεδια, βαλανε γρεζια, ρινισματα κατι τετοιο
Και πηρε το σχεδιο απο αυτα.

Acacius
23/09/2012, 15:32
Το suzuki πότε θα το φτιάξεις;

Σπαμμάρουμε κύριος :p

Ουσιαστικά φτιαγμένο είναι εδώ και καιρό, ένα διακόπτη φρένου περιμένω διότι ο παλιός έκανε νερά (το πρόσεξα πρόσφατα). Το θέμα είναι πότε θα την πάρω... Την έχω ανασφάλιστη και εν τω μεταξύ θα θέλει και λάστιχα, έχω αμελήσει να τη βάλω και μπρος κανένα δίμηνο... καλομελέτα πάντως, η φαγούρα με τον καιρό αυξάνεται.