PDA

View Full Version : προβλημα σε ημιαυτοματο σασμαν



kostasd
22/09/2012, 15:11
Καλησπερα και απο μενα!
ειναι η πρωτη φορα που γραφω εδω μεσα! στο θεμα μου λοιπον να μην γινομαι κουραστικος!!

Μου χαρησανε ενα honda astrea grand σε μετρια κατασταση για τις μςτακινησεις μου.
Αυτο εχει πανω lifan κινητηραο οποιος περιεργος ειναι και δηλωμενος παντου ( μην εχουμε και θεμα)

το προβλημα μου ειναι οτι σε ρελαντι το μηχανακι με οποιαδηποτε ταχυτητα το μηχανακι τσουλαει μπροστα!

αυτο εχει σαν αποτελεσμα αν πατησω φρενο με πρωτη και δευτερα να σβησει!
ομοιως αν απο νεκρο βαλω πρωτη αποτομα θα σβησει παλι! του δινω γκαζι λιγο και φευγει αμεσως!!
Το ρελαντι δεν ειναι καθολου υψηλο γιατι το καταλαβαινω με την νεκρη!

μπορι να μου δωσει καποιος καποια συμβουλη για να φτιαξω το προβλημα? τα χερια μου πιανουν αρκετα οπωτε ισως το κανω και μονος μου!!

ευχαριστω για το χρονο σας

kapnias
23/09/2012, 14:34
Αν το μοτέρ είναι σαν του astrea τοτε θα έχει δυο συμπλέκτες, ο ένας ειναι φυγοκέντρικος, πιανει πάνω στον στρόφαλο και δινει κίνηση στην καμπάνα που έχει μεσα τα δισκακια και χρησιμοποιούνται για απομόνωση στις αλλαγες οταν πατάς το πεντάλ. Εσένα προφανώς έχει πρόβλημα ο φυγοκεντρικός. Αν ανοίξεις το πλαινό καπάκι (αριστερο) θα δείς πάνω στον στρόφαλο αυτον τον φυγοκεντρικό συμπλέκτη, ξεβιδώνεις τρεις σταυροκατσαβιδες και νγάινει το καπάκι που μεσα του βλέπεις το κλασσικο χοντα παξιμάδι πυργάκι με μια ασφάλεια. Ισιώνεις την ασφάλεια και με κατσαβίδι και σφυρί (εκτός αν έχεις το κλειδί πυργάκι και αεροκλειδο) . Μολις βγάλεις το παξιμάδι μπορείς να βγάλεις έξω το φυγοκεντρικό που βρίσκεται πάνω στο στρόφαλο.Αν το πάρεις στο χέρι θα το δείς, ή εχουν σπάσει τα ελατήρια του, ή εχουν πρηστει τα σιαγωνάκια του και βρίσκουν πάνω στο εξωτερικό δαχτυλίδι ή δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να βρείς εκει μέσα,