PDA

View Full Version : Εξαέρωση/αλλαγη υγρών φρένων



PortisHead
23/09/2012, 11:51
Διαβαζοντας το manual , ολα κατανοητά κι απλα.
Μια απορια όμως.
Εκει που λεει να βαλουμε ενα σωληνακι στην βαλβιδα εξαερωσης (κατω στη δαγκανα) και να τρομπαρουμε για να βγουν/συλλεξουμε τα παλια
υγρα σε ενα δοχειο...αρκει να γινει η δουλεια μονο απο τη μια βαλβιδα εξαέρωσης ???
Γιατι υπάρχει αλλη μια , παρομοια βαλβίδα στην αλλη δαγκάνα (διπλα δισκοφρενα).
Δεν διευκρινίζει το manual :(
Για πειτε...

sapila racing
23/09/2012, 12:03
Διαβαζοντας το manual , ολα κατανοητά κι απλα.
Μια απορια όμως.
Εκει που λεει να βαλουμε ενα σωληνακι στην βαλβιδα εξαερωσης (κατω στη δαγκανα) και να τρομπαρουμε για να βγουν/συλλεξουμε τα παλια
υγρα σε ενα δοχειο...αρκει να γινει η δουλεια μονο απο τη μια βαλβιδα εξαέρωσης ???
Γιατι υπάρχει αλλη μια , παρομοια βαλβίδα στην αλλη δαγκάνα (διπλα δισκοφρενα).
Δεν διευκρινίζει το manual :(
Για πειτε...

Εννοείται οτι επαλαμβάνεις την διαδικασία και στην αλλη δαγκάνα.
Εφ όσον δεν το εχεις ξανακάνει, πρόσεξε μην σου παρει αέρα αν αφήσεις την μανετα πριν κλείσεις την βαλβίδα της δαγκάνας.

Εχεις κλειστή την βαλβίδα, την ανοίγεις, πατας μανέτα αλλά δεν την αφήνεις πριν ξανακλείσεις την βαλβίδα. Επαναλαμβάνεις ξανά και ξανά.

PortisHead
23/09/2012, 12:08
Εννοείται οτι επαλαμβάνεις την διαδικασία και στην αλλη δαγκάνα.
Εφ όσον δεν το εχεις ξανακάνει, πρόσεξε μην σου παρει αέρα αν αφήσεις την μανετα πριν κλείσεις την βαλβίδα της δαγκάνας.

Εχεις κλειστή την βαλβίδα, την ανοίγεις, πατας μανέτα αλλά δεν την αφήνεις πριν ξανακλείσεις την βαλβίδα. Επαναλαμβάνεις ξανά και ξανά.

ΟΚ ,thanks για το tip.
Βασικα θα τα αλλαξω τελειως τα υγρα , οχι μονο εξαέρωση,αρα οταν θα το γεμισω παλι με υγρο
το κύκλωμα, θα ειναι ηδη κλειστη η βαλβίδα.

DrBig
23/09/2012, 12:20
Υπαρχει κι ενας πολυ εξυπνος τροπος να τελειωνεις γρηγορα κι απλα.

1) Αφαιρεις το παλιο υγρο απο το δοχειο και προσθετεις καινουργιο με μια συριγγα.
2) Ανοιγεις την βαλβιδα και τρομπαρεις προσθετοντας κι αλλο υγρο μεχρι να βγαινει μονο καινουργιο και καθαρο απο την βαλβιδα.
3) συνδεεις την βαλβιδα με ενα σωληνακι με το δοχειο υγρων, η δε βαλβιδα ειναι ανοιχτη 1/4 περιπου της στροφης. Απο την αλλη ακρη το σωληνακι μπαινει μεσα στο δοχειο και βρισκεται κατω απο την επιφανεια του υγρου.
4) τρομπαρεις συνεχεια καμια 10-20 φορες και εν αναγκη προσθετεις και υγρο αν δεις την σταθμη να κατεβαινει.

Αμα το περας της διαδικασιας εχεις τελεια εξαερωμενα φρενα.

PortisHead
23/09/2012, 12:25
Υπαρχει κι ενας πολυ εξυπνος τροπος να τελειωνεις γρηγορα κι απλα.

1) Αφαιρεις το παλιο υγρο απο το δοχειο και προσθετεις καινουργιο με μια συριγγα.
2) Ανοιγεις την βαλβιδα και τρομπαρεις προσθετοντας κι αλλο υγρο μεχρι να βγαινει μονο καινουργιο και καθαρο απο την βαλβιδα.
3) συνδεεις την βαλβιδα με ενα σωληνακι με το δοχειο υγρων, η δε βαλβιδα ειναι ανοιχτη 1/4 περιπου της στροφης. Απο την αλλη ακρη το σωληνακι μπαινει μεσα στο δοχειο και βρισκεται κατω απο την επιφανεια του υγρου.
4) τρομπαρεις συνεχεια καμια 10-20 φορες και εν αναγκη προσθετεις και υγρο αν δεις την σταθμη να κατεβαινει.

Αμα το περας της διαδικασιας εχεις τελεια εξαερωμενα φρενα.

Πολύ εξυπνο :a013:

(Μονο που δεν εχω τοσο μακρυ σωληνακι...αληθεια απο που το προμηθευομαστε ?
Απλα τυγχανει κι εχω ενα 30cm απο ...δεν θυμαμαι κι εγω απο που και ταιριαζει γαντι στην βαλβίδα)

GOGOS2612
23/09/2012, 12:29
αλλος τροπος πατέντα ειναι σε ενα σωληνάκι βαζεις μια ανεπίστροφη βαλβίδα, εφαρμόζεις το σωληνάκι σε κάθε δαγκάνα και το μόνο που κάνεις ειναι να βαζει υγρα και να τρομπάρεις χωρις φόβο να παρει πισω αέρα. Οταν τελειώσεις απλά σφίγγεις.

Εγω αλλαξα ετσι υγρα στο Gsxr με εμπειρία 0 και αποτελέσματα καλύτερα απο μάστορα.

Το να την φτιάξεις ειναι πολύ εύκολο.

DrBig
23/09/2012, 12:37
Πολύ εξυπνο :a013:

(Μονο που δεν εχω τοσο μακρυ σωληνακι...αληθεια απο που το προμηθευομαστε ?
Απλα τυγχανει κι εχω ενα 30cm απο ...δεν θυμαμαι κι εγω απο που και ταιριαζει γαντι στην βαλβίδα)

παρε βενζινης

mikes
23/09/2012, 13:28
Πολύ εξυπνο :a013:

(Μονο που δεν εχω τοσο μακρυ σωληνακι...αληθεια απο που το προμηθευομαστε ?
Απλα τυγχανει κι εχω ενα 30cm απο ...δεν θυμαμαι κι εγω απο που και ταιριαζει γαντι στην βαλβίδα) απο οποιοδηποτε καταστημα σιδηρικων!

mankam
23/09/2012, 14:29
Αγοραζεις την ποιο μεγαλη συριγγα απο το φαρμακειο 1 ευρω το πολυ,λαστιχακι διαφανες σαν το αλφαδολαστιχο αλλα ποιο μικρη διαμετρο,κοστος ολα μαζι 2-3 ευρω.
Ανοιγεις την βαλβιδα και τραβας τα υγρα με την συριγγα,προσεχεις να μην αδειασει απο υγρα η τρομπα και συμπληρωνεις λιγο λιγο,η εξαερωση μετα θα πρεπει να γινει μετα με τον παραδοσιακο τροπο: πρεσσαρισμα με την μανετα,πατημενη και ανοιγμα-κλεισιμο της βαλβιδας μεχρι να μην βγαζει αερα αλλα και σε αυτη την περιπτωση η συριγγα ειναι χρησιμη γιατι θα σου μαζεψει τα υγρα

269081

chr1s_86
23/09/2012, 16:55
Με σύριγγα μπορείς να βάλεις υγρό και από τη δαγκάνα...

http://www.scottysdirtbikespares.com/workshop-help/how-to-bleed-brakes.html

kapnias
24/09/2012, 23:05
Θα συμφωνήσω με την τεχνική του μανκαμ και θα προσθέσω οτι βάζοντας την συριγγα έτσι μπορείς αντι να ρουφάς, να τρομπάρεις. Όσο τρομπάρεις γεμίζει η συριγγα με το παλιο υγρό χωρίς να χρειαζεται αλλη εξαέρωση. Εμένα ρουφώντας με παιδεψε λίγο οπότε αφησα τη συριγγα επάνω και πατούσα τη μανέτα.

tony_l
25/09/2012, 07:45
Σε περίπτωση που θέλουμε να αλλάξουμε σωληνάκια (βάζουμε υψηλής για παράδειγμα), πως γίνεται η διαδικασία; Θυμάμαι μια φορά που το είχα προσπαθήσει, δεν μπορούσα με τίποτα να περάσω τα υγρά από την τρόμπα, στο σωληνάκι...

vaska
25/09/2012, 07:59
Εγώ να προσθέσω μόνο ότι καλό είναι η διαδικασία αλλαγής υγρών φρένων να συνδυάζεται και με αλλαγή τακακιών γιατί αν ας πούμε κάνεις αλλαγή υγρών με τα τακάκια στο τέλος της ζωής τους, όταν θα συμπληρώσεις υγρά στο δοχείο για να φέρεις τη στάθμη εκεί που λέει ο κατασκευαστής, στην ουσία θα έχεις βάλει πολύ περισσότερα. Έτσι όταν θα πας ν' αλλάξεις τακάκια και πιέσεις τα έμβολα της δαγκάνας - ων προς τα μέσα, αυτά δεν θα πιέζονται από ένα σημείο και μετά. Θα πρέπει ν' ανοίξεις πάλι το δοχείο και ν' αφαιρέσεις τα παραπάνω υγρά. Αν όμως η αλλαγή υγρών συνδυαστεί και με αλλαγή στα τακάκια, όταν συμπληρώσεις υγρά στο δοχείο, θα βάλεις όσα ακριβώς χρειάζεσαι.

vaska
25/09/2012, 08:02
Σε περίπτωση που θέλουμε να αλλάξουμε σωληνάκια (βάζουμε υψηλής για παράδειγμα), πως γίνεται η διαδικασία; Θυμάμαι μια φορά που το είχα προσπαθήσει, δεν μπορούσα με τίποτα να περάσω τα υγρά από την τρόμπα, στο σωληνάκι...

Το κάναμε πέρυσι το καλοκαίρι με φίλο στο DR μου. Πατημένη μανέτα, λάστιχο με σύριγγα στη βαλβίδα εξαέρωσης, ανοιχτή η βαλβίδα και ρουφάς με τη σύριγγα ενώ ο άλλος από πάνω συμπληρώνει στο δοχείο υγρά. Σημαντικό είναι να μην ξεμείνει από υγρά το δοχείο όσο εσύ ρουφάς με τη σύριγγα.

Lio
25/09/2012, 13:09
Το κάναμε πέρυσι το καλοκαίρι με φίλο στο DR μου. Πατημένη μανέτα, λάστιχο με σύριγγα στη βαλβίδα εξαέρωσης, ανοιχτή η βαλβίδα και ρουφάς με τη σύριγγα ενώ ο άλλος από πάνω συμπληρώνει στο δοχείο υγρά. Σημαντικό είναι να μην ξεμείνει από υγρά το δοχείο όσο εσύ ρουφάς με τη σύριγγα.

OXI πατημενη η μανετα.. Μονο με τη μανετα ελευθερη επικοινωνει το δοχειο υγρων με το υπολοιπο κυκλωμα...
Μερικες φορες το υγρο δεν ερχεται ευκολα, γιατι η συριγγα τραβαει αερα απο το σπειρωμα της βιδας εξαερωσης (λογω μεγαλου διακενου ή/και ψιλοκλειστης τρύπας απο το πολυ σφιξιμο). Βοηθαει λιγο ταινια τεφλον στο σπειρωμα...

tony_l
25/09/2012, 13:29
Ωραίο το κολπάκι με τη σύριγγα. Είστε μάγκες!

vaska
25/09/2012, 13:33
OXI πατημενη η μανετα.. Μονο με τη μανετα ελευθερη επικοινωνει το δοχειο υγρων με το υπολοιπο κυκλωμα...
Μερικες φορες το υγρο δεν ερχεται ευκολα, γιατι η συριγγα τραβαει αερα απο το σπειρωμα της βιδας εξαερωσης (λογω μεγαλου διακενου ή/και ψιλοκλειστης τρύπας απο το πολυ σφιξιμο). Βοηθαει λιγο ταινια τεφλον στο σπειρωμα...

Σωστά μιλάς, δικό μου λάθος.

dlabrakis
14/03/2013, 12:38
αγαπητοι μου θελω λιγο τα φωτα σας...εχω ενα 1250abs το οποιο το ξηλωσα εντελως..μα εντελως λεω...γιατι διαθετω ολιγον καλον εις τον εγκεφαλο (το παραδεχομαι) για να του αλλαξω χρωμα...και απ οτι ειδα θα εχω θεμα με την μοναδα abs στην εξαερωση...εχω διαβασει αρκετα και σε ξενα φορουμ και οπως παντα οι γνωμες και οι αποψεις διαφερουν απο ατομο σε ατομο..τες πα...γνωριζει καποιος να μου πει τι γινεται οταν θα αρχισω να μονταρω? δηλαδη τι τροπο να ακολουθησω για να εξαερωσω σωστα το κυκλωμα? χρειαζεται μετα καμια επεμβαση (ηλεκτρονικα)στη μοναδα? καπου το ειδα κι αυτο....ευχαριστω εκ των προτερων.

HFK
08/05/2017, 22:08
Τελικά συγκεκριμένο κατάστημα να πουλάει το διαφανές σωληνάκι που χρειάζεται για την αλλαγή των υγρών φρένων υπάρχει ?
Όποιον και αν έχω ρωτήσει ( εκτός φορουμ) δεν γνωρίζει κανεις πάντως
Αν ξέρει κανεις να μας πεί να αγοράσουμε κανα δυό μέτρα ( χρειάζεται σε περίπτωση αφαίρεσης - εξαερωσης των υγρων απο τον εξαερωτήρα που φερει μερικές φορές και η μανέτα 'η η τρόμπα φρενου , οπότε το σωληνάκι πρέπει να φτάνει κάτω μεχρι το έδαφος ) Πιστεύω μάλιστα το κόστος θα είναι αμελητέο
Οποτε χρειάστηκα πήγαινα σε συνεργεία της γειτονιάς και κανεις δεν ειχε
Επίσης γνωρίζει κανεις περίπου να μας πεί σε ml σε μιά μοτοσυκλετα ( ΟN-Off ας πούμε ) με δύο δαγκάνες εμπρός και μία πίσω , πόσα ml δοχείο θα χρειαστει να αγοράσουμε ?
Και τέλος γιατί δια ροπάλου δεν χρησιμοποιούμαι υγρά φρενων απο ήδη ανοιγμένο μπουκάλι , αφού χρησιμοποιήσαμε κάποια ποσότητα σε μιά αλλαγή στο παρελθόν και μετά κλείσαμε το καπάκι του δοχείου πολύ καλά , οπότε γιατί να μην χρησιμοποιήσουμε απο αυτό το μπουκάλι και πρέπει σώνει και καλά να αγοράσουμε φρέσκα απο σφραγισμένο μπουκάλι ? Μάλιστα σε καποια μηχανάκια το γραφει και στο καπάκι του δοχειου των υγρων της μηχανης

toyar
09/05/2017, 05:12
αλφαδολαστιχο απο χρωματοπωλειο ειχα παρει γι αυτη τη δουλεια
αν κλεισεις το δοχειο και βαλεις και ταινια στο πωμα πιστευω οτι θεωρειται παλι σφραγισμενο εφοσον δεν ειναι σε παφη με τον αερα και με σκονη

leftos
09/05/2017, 08:31
H σε μαγαζι με υδραυλικα σωληνακι για μηχανισμο αερος spek.
To εχουν σε κομματια η με το μετρο.
Αν σε βγαζει ο δρομος προς λουτσα στειλε πμ να ερθεις να σου δωσω.
Δεν χρησιμοποιούμε γιατι τα υγρα χαλανε οταν ερθουν σε επαφη με τον αερα γι'αυτο και θελουν αλλαγμα καθε 2 χρονια.
Τωρα αν τα βαλεις σε λιγοτερο απο 2 χρονια απο ανοιχτο μπουκαλι πρεπει να αφαιρεσεις το χρονο που ηταν ανοιχτο απο την επομενη αλλαγη.
Και επειδη το κοστος τους ειναι χαμηλο το πεταμε και περνουμε καινουργιο μπουκαλι.
Κανεις που κανεις την καλη μονος σου γλιτωνεις τοσα χρηματα δωσε κατι και παρε ενα σωστο σφραγισμενο μπουκαλι!

PortisHead
09/05/2017, 13:45
Επίσης μιας και ξεθαφτηκε το θεμα...

ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

Αν υπαρχει μοναδα ABS...η εξαέρωση/αλλαγή μπορεί να γινει ολιγον τι "εφιαλτικη",
απο την αποψη οτι μπορει να παγιδευτεί αερας στην ιδια την μοναδα του ABS,
ο οποιος βγαινει μόνο αν συνδεθει ο εγκεφαλος στο μηχανημα και εξαερωθεί απο κει.

Περισυ το καλοκαιρι που τα αλλαξα σε επίσημο συνεργειο...οταν τελειωσε ο μαστορας συνδεσε τον εγκεφαλο,
και με μια εντολη στο laptop ακουγα την βαλβιδα της μονάδας να ανοιγοκλείνει.

Αυτο δεν το λεει σε κανενα manual δυστυχως.

sanctusan
02/05/2018, 12:58
Επίσης μιας και ξεθαφτηκε το θεμα...

ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

Αν υπαρχει μοναδα ABS...η εξαέρωση/αλλαγή μπορεί να γινει ολιγον τι "εφιαλτικη",
απο την αποψη οτι μπορει να παγιδευτεί αερας στην ιδια την μοναδα του ABS,
ο οποιος βγαινει μόνο αν συνδεθει ο εγκεφαλος στο μηχανημα και εξαερωθεί απο κει.

Περισυ το καλοκαιρι που τα αλλαξα σε επίσημο συνεργειο...οταν τελειωσε ο μαστορας συνδεσε τον εγκεφαλο,
και με μια εντολη στο laptop ακουγα την βαλβιδα της μονάδας να ανοιγοκλείνει.

Αυτο δεν το λεει σε κανενα manual δυστυχως.

Οπότε μία σωστή αλλαγή υγρών φρένων σε μοτοσακό με abs θέλει συνεργείο και μάλιστα με υπολογιστή για σύνδεση με εγκέφαλο(δεν ξέρω αν το θεωρείτε αυτονόητο, αλλά στην επαρχία δεν είναι).

Το hornet με abs από την τρόμπα το σωληνάκι πάει κατευθείαν στη βαλβίδα και μετά στη δαγκάνα.

Grafton 505
02/05/2018, 21:36
Και μερικές μονάδες ABS είναι ''κλειστές'' και δεν χρειάζονται εξαέρωση.

Απλά για ενημέρωση.

giannis113
14/03/2019, 15:53
Έχω στο γκαράζ ένα σκούτερ, αυτή τη στιγμή όλο το σύστημα φρένου είναι στεγνό. Θα αλλαχτεί το σωληνάκι. Τα τακάκια είναι στο 80%.

Σίγουρα έχει πάρει αέρα. Άρα:

Γεμίζουμε υγρά πατάμε φρένο και ανοιγοκλείνουμε τη βαλβίδα μέχρι να βγάζει σκέτα υγρά και όχι φυσαλίδες;

toyar
14/03/2019, 16:03
γεμιζεις δοχειο
ανοιγεις βαλβιδα και περιμενεις να τρεξει
αν δεν τρεξει τρομπαρεις το φρενο μεχρι να τρεξει συμπληρωνοντας υγρα στο δοχειο
οταν φτασει το υγρο στη βαλβιδα κανεις εξαερωση οπως ειπες

DoctoR_k6
14/03/2019, 16:45
'H αγοραζεις αυτο (https://www.mototrade.gr/el/αξεσουαρ/12150-εργαλειο-εξαερωσης-φρενων-detail) κ τρομπαρεις μεχρι να καθαρισει εντελως απο φυσαλιδες χωρις ανοιξε/κλεισε...κρατα/αφησε.
(Το συγκεκριμενο ειναι απο τυχαια αναζητηση στο διαδικτυο, μην θεωρηθει διαφημιση)

Εγω εχω το συγκεκριμενο εξαρτημα καμια 5ετια (αγορασμενο απο αγγλια τοτε κανα 10ευρω) κ κανει την αλλαγη υγρων φρενων πανευκολη δουλεια (κ ας εισαι μονος σου).

giannis113
14/03/2019, 20:56
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συνδεσα μια σύριγγα σε σωληνάκι και στην δαγκάνα, η βίδα της εξαέρωσης μισή στροφή ανοιχτή, με ανοιχτό το δοχείο υγρών για να συμπληρώνω.

Όσο τραβούσα τα υγρά με τη σύριγγα και ταυτόχρονα τρομπαρα τη μανέτα το φρένο σκλήρυνε.

Ομοίως και στο πίσω άλλαξα τα υγρά.

vaska
15/03/2019, 07:57
'H αγοραζεις αυτο (https://www.mototrade.gr/el/αξεσουαρ/12150-εργαλειο-εξαερωσης-φρενων-detail) κ τρομπαρεις μεχρι να καθαρισει εντελως απο φυσαλιδες χωρις ανοιξε/κλεισε...κρατα/αφησε.
(Το συγκεκριμενο ειναι απο τυχαια αναζητηση στο διαδικτυο, μην θεωρηθει διαφημιση)

Εγω εχω το συγκεκριμενο εξαρτημα καμια 5ετια (αγορασμενο απο αγγλια τοτε κανα 10ευρω) κ κανει την αλλαγη υγρων φρενων πανευκολη δουλεια (κ ας εισαι μονος σου).

Στα ανταλλακτικάδικα αυτοκινήτων υπάρχουν καλές βαλβίδες ανεπίστροφες με 9-10 €, παίρνεις κι ένα διάφανο αλφαδολάστιχο το κόβεις στη μέση κι έχεις το ψιψιψινι με μαξ 11 € και την χαρά της δημιουργίας.

DoctoR_k6
15/03/2019, 08:42
Στα ανταλλακτικάδικα αυτοκινήτων υπάρχουν καλές βαλβίδες ανεπίστροφες με 9-10 €, παίρνεις κι ένα διάφανο αλφαδολάστιχο το κόβεις στη μέση κι έχεις το ψιψιψινι με μαξ 11 € και την χαρά της δημιουργίας.

Η καπως ετσι...Το θεμα ειναι να κανεις την δουλεια γρηγορα κ ευκολα.

nikosmec
15/03/2019, 08:44
αγαπητοι μου θελω λιγο τα φωτα σας...εχω ενα 1250abs το οποιο το ξηλωσα εντελως..μα εντελως λεω...γιατι διαθετω ολιγον καλον εις τον εγκεφαλο (το παραδεχομαι) για να του αλλαξω χρωμα...και απ οτι ειδα θα εχω θεμα με την μοναδα abs στην εξαερωση...εχω διαβασει αρκετα και σε ξενα φορουμ και οπως παντα οι γνωμες και οι αποψεις διαφερουν απο ατομο σε ατομο..τες πα...γνωριζει καποιος να μου πει τι γινεται οταν θα αρχισω να μονταρω? δηλαδη τι τροπο να ακολουθησω για να εξαερωσω σωστα το κυκλωμα? χρειαζεται μετα καμια επεμβαση (ηλεκτρονικα)στη μοναδα? καπου το ειδα κι αυτο....ευχαριστω εκ των προτερων.

Αφού υπάρχει ABS χρειάζεται εξουσιοδοτημένο και διαγνωστικό για να γίνει σωστά η εξαέρωση. Υπάρχει εντολή από το διαγνωστικό για να ανοιγοκλείνουν οι βαλβίδες του ABS κατά τη διάρκεια της διαδικασίας της εξαέρωσης, κανονικά χρειάζεται και ειδική τρόμπα που συνδέεται στα δοχεία των υγρών φρένων και πρεσάρει υγρό υπό πίεση κατά τη διάρκεια της εξαέρωσης. Δεν είναι ούτε απλή διαδικασία ούτε φθηνή καθώς πετάς αρκετό υγρό φρένων για να ολοκληρωθεί. Αυτό που λέει ο Grafton 505 δεν το ξέρω, μπορεί να έχει δίκιο σε κάποιες.

telegonos
15/03/2019, 09:14
Από το 2013, μάλλον θα την βρήκε την άκρη...

S705
15/03/2019, 19:32
Πριν μια εβδομάδα άλλαξα τακάκια και υγρά στο πίσω φρενο της 11 ετών μηχανής μου.
Μπήκα στον κόπο και έβγαλα την δαγκάνα, έβγαλα το έμβολο και έφριξα.... Παρά ότι αλλαζονταν τα υγρά κάθε περίπου 2 χρόνια η δαγκάνα πίσω από το έμβολο είχε λάσπη και μικρά κομμάτια βρομιας.
Η λάσπη πιθανών ήταν παλιά υγρά που έμεναν μέσα σε κάθε αλλαγή.
Οπότε καλό είναι να τονίσουμε ότι που και που χρειάζεται αυτή η εργασία.

o_gavros
15/03/2019, 20:07
μαζεύουν τόση μάκα τα έμβολα απο το δρόμο, απο τα τρίματα των τακακιων,κλπ, που ίσως τα 2 χρόνια διάστημα μεταξύ σωστού καθαρισμού των φρένων να είναι υπερβολικά πολύς καιρός.
Και είναι δουλειά που δε θα στην κάνει συνεργείο ;)


Για την αντεπίστροφη βαλβίδα.
Έστω ότι έχουμε το σωλήνα με το βαλβιδάκι που ποσταρε καποιος νωριτερα.
Αφήνουμε τη βίδα εξαέρωσης μόνιμα χαλαρωμένη και απλά πομπάρουμε τη μανέτα μέχρι να σταματήσει να βγάζει φυσαλίδες απο την έξοδο της βαλβίδας; ή απο την είσοδο της;
Σου λύνει όντως τα χέρια έτσι, γιατί είναι ψιλομανίκι να κάνεις μόνος σου εξαέρωση.όχι ότι δε γίνεται αλλά κάνεις λίγο την Κομανέτσι με το τέντωμα.

vaska
04/04/2019, 18:44
μαζεύουν τόση μάκα τα έμβολα απο το δρόμο, απο τα τρίματα των τακακιων,κλπ, που ίσως τα 2 χρόνια διάστημα μεταξύ σωστού καθαρισμού των φρένων να είναι υπερβολικά πολύς καιρός.
Και είναι δουλειά που δε θα στην κάνει συνεργείο ;)


Για την αντεπίστροφη βαλβίδα.
Έστω ότι έχουμε το σωλήνα με το βαλβιδάκι που ποσταρε καποιος νωριτερα.
Αφήνουμε τη βίδα εξαέρωσης μόνιμα χαλαρωμένη και απλά πομπάρουμε τη μανέτα μέχρι να σταματήσει να βγάζει φυσαλίδες απο την έξοδο της βαλβίδας; ή απο την είσοδο της;
Σου λύνει όντως τα χέρια έτσι, γιατί είναι ψιλομανίκι να κάνεις μόνος σου εξαέρωση.όχι ότι δε γίνεται αλλά κάνεις λίγο την Κομανέτσι με το τέντωμα.

το ζητούμενο είναι να μην μείνει αέρας στις δαγκάνες, οπότε όσο βλέπεις ότι βγαίνουν φυσαλίδες από τον εξαερωτήρα της δαγκάνας, τόσο τρομπάρεις. Μόλις πάψουν να βγαίνουν φυσαλίδες σφίγγεις το ρακοράκι και είσαι οκ.
Το σωστό αν θες να φτιάξεις μόνος σου το εργαλείο της εξαέρωσης με την ανεπίστροφη βαλβίδα, είναι να βάλεις κοντό αλφαδολάστιχο από την μεριά της εισόδου της βαλβίδας, οπότε ακόμα κι αν εκεί δεις φυσαλίδες τρομπάρεις μια δυο φορές ακόμα μέχρι να περάσουν οι φυσαλίδες την βαλβίδα και είσαι οκ

S705
04/04/2019, 21:57
Σήμερα έδεσα την εμπρός δαγκανα και έκανα ολική πλήρωση υγρών φρένων. δεν είχα αν επιστροφή και πήγα παραδοσιακά. Όταν έβαζα τα έμβολα στην δαγκάνα είχα βάλει πρώτα μια ποσότητα υγρών φρένων έτσι γλύτωσα πολύ τρομπαρισμα.
Πάντως καλό είναι μετα από πλήρες άδειασμα όταν κάνουμε εξαερωση, με μια ματσόλα να χτυπάμε την δαγκάνα και το σωληνάκι του φρένο. Οι φυσαλίδες κάθονται στα τοιχώματα και δεν παρασύρονται.

Panos.K
10/10/2019, 19:38
Χαιρετώ.
Εχω ένα Κινέζικο ΥΧ125 και έχω ένα θέμα με το μπροστινό φρένο.Τον τελευταίο μήνα άρχισε η μανέτα να πιάνει πιό βαθιά και σιγά σιγά τερμάτιζε.Ανοιξα το δοχείο υγρών και ήταν σχεδόν άδειο.Συμπλήρωσα μέχρι επάνω αλλά έπιανε πολύψηλά και αφαίρεσα λίγη ποσότητα υγρών.Για μιά εβδομάδα πήγε καλά αλλά και πάλι άρχισε να πιάνει πολύ βαθιά.Διαρροή δεν διαπίστωσα.Σκέφτηκα ότι ίσως να έχει τραβήξει αέρα και έκανα την γνωστή διαδικασία.Το πρόβλημα είναι ότι απο ένα σημείο και μετά η βαλβίδα εξαγωγής δεν έβγαζε υγρά συνεπώς ούτε άδειαζε το ποτηράκι.Σκέφτηκα ότι θια έχει τραβήξει αέρα.Αποσυνέδεσα τελείως το σωληνάκι φρένων (και απο πάνω και απο κάτω) και η τρόμπα δεν βγάζει υγρα απο την ελεύθερη πλέον έξοδο.Κλείνοντας όμως με το δάχτυλο διαπίστωσα πίεση αέρα με το πάτημα της μανέτας,άρα η τρόμπα δουλεύει.Εικάζω ότι κάποιο σκουπιδάκι ίσως θα έχει μπεί και θα εμποδίζει την ροή του υγρού φρένων πρός την τρόμπα.
Οποια ιδέα -εκτός απο το να το πάω στο συνεργείο-ευπρόσδεκτη.

CBR900RR 98-99
10/10/2019, 20:47
Πάρε μια σύριγγα μεγάλη και προσάρμοσε ενα σωληνάκι διάφανο στο πάχος του εξαερωτήρα της δαγκανας!

Κάνε αναρωφιση τα υγρά φρενων απο την βαλβίδα και Οτάν κατέβουν συνέχισε με τον γνωστό τροπο προσέχοντας μην αδειάσει το ποτηρακι!

Panos.K
11/10/2019, 12:44
Ευχαριστώ.To θέμα είναι ότι η τρόμπα δεν τραβάει το υγρό απο το ποτηράκι.Εχω λύσει το σωληνάκι και πιέζοντας την μανέτα,δεν τραβάει υγρό καθόλου.

MAIK72
11/10/2019, 12:54
Ευχαριστώ.To θέμα είναι ότι η τρόμπα δεν τραβάει το υγρό απο το ποτηράκι.Εχω λύσει το σωληνάκι και πιέζοντας την μανέτα,δεν τραβάει υγρό καθόλου.

ή θα την λύσεις την τρόμπα και θα την αλλάξεις -καθαρίσεις ή θα πάρεις άλλη κινέζικη με 15 ευρώ

Panos.K
11/10/2019, 12:59
Αυτό θα κάνω.

MAIK72
11/10/2019, 13:05
Αυτό θα κάνω.

Ψέμματα .. 10 ευρώ https://moto-plus.gr/%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CF%84%CE%B1/%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1/%CF%86%CF%81%CE%B5%CE%BD%CE%B1/%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%83-%CF%86%CF%81%CE%B5%CE%BD%CF%89%CE%BD/%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%83-%CF%86%CF%81%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%85-c-6665/%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%83-%CF%86%CF%81%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CF%81-hnd-wave-110-innova---%CF%84%CE%B1%CE%B9%C2%A0-p-518995.html αλλιώς μυτοτσίμπιδο , καινούριο έμβολο με 1 ευρώ και καθάρισμα. Αν ήταν yamaha θα άξιζε να την επισκευάσεις

Panos.K
11/10/2019, 13:07
Δεν το κατέχω τόσο καλά για να το λύσω.Αν δεν καθαρίσει με αέρα απο το κομπρεσέρ,θα πάρω μιά καινούρια τρόμπα και τέρμα.

o_gavros
11/10/2019, 14:25
είναι αστεία εργασία φίλε.
πρόσφατα έκανα rebuild την δικιά μου τρόμπα που είναι και ακτινική. δυο βίδες και μια ασφάλεια με το καταλληλο ασφαλειοτσιμπιδο βγάζεις,αυτό είναι όλο.
Λύσε τα όλα, φυσηξε τα,καθαρισε τα και ξαναβάλτα πίσω όπως τα έβγαλες.
Είναι σχεδόν σίγουρο ότι κάποιο σκουπιδάκι φράζει κάποιο δίοδο.

Panos.K
11/10/2019, 14:35
Ευχαριστώ.

Panos.K
31/10/2019, 20:59
Τελικά αλλάχτηκε όλο το σετ,τρόμπα-μανέτα,γιατί δεν υπήρχε ανταλλακτικό μόνο έμβολο. Αλήθεια - ψέμματα,άντε να βρείς άκρη......

GogosLux
02/12/2019, 13:03
Λοιπον, αναζητώ την βοήθεια σας μιας και πρεπει να αλλάξω υγρά στο εμπρος του Tuono 2014 ABS και δεν το εχω κανει ξανα σε μηχανάκι με ABS.

Ο τροπος που το εκανα στα χωρίς ABS ηταν με μια ανεπίστροφη βαλβίδα και τρομπάρισμα με παράλληλο γέμισμα.

Βασικά εχω 3 ερωτήματα:

1- Μπορω να κανω εγω αλλαγη υγρών ή πρεπει να παω σε συνεργείο μιας και ειναι με ABS?
Παιζει ρόλο αν η μηχανή ειναι αναμένη για να λειτουργεί η μονάδα ABS οταν γίνεται η εξαέρωση/αλλαγή?

2- Η μανέτα γίνεται πολυ μαλακή αν δεν το καβαλήσω 1-2 εβδομάδες, αν το βαλω εμπρός και πατήσω μανέτα μερικές φορές τότε γίνεται ξανα τούβλο.
Το ιδιο γίνεται και με το μηχανάκι σβηστό αλλα απαιτεί πολλά περισσότερα τρομπαρίσματα.
Τι φταίει άραγε σε αυτο?
Αναρωτιέμαι αν φταίνε τα φθηνά after market μανετάκια αλλά πάλι γιατί?

3- Λογικά πρεπει να χαλαρώσω το μικρό βιδάκι, σωστά?
Α και τι διάλο νουμερο θέλει το μικρό βιδάκι :mad:, δεν κατάφερα να το βρώ :(, το ενα ηταν μικρό το άλλο μεγάλο :rolleyes:

413120

Ευχαριστώ :D

lospsi
02/12/2019, 13:52
Για κάνε ένα ψάξιμο στο apriliaforum μπας και βγάλεις άκρη, λένε ότι στα ABS κάποια θέλουν και διαγνωστικό όπου βάζουν στην μονάδα του ABS να δουλέψει...Πρέπει να ρωτήσεις για το δικό σου. Πάντως, αυτό που κύκλωσες δεν είναι αυτό που πρέπει να ξεβιδώσεις, εκεί απλά σταματάει το σωληνάκι που θα κάνεις την εξαέρωση. Πιο κάτω ξεβιδώνεις, 8μμ μάλλον αν θυμάμαι καλά.

GogosLux
02/12/2019, 14:19
Για κάνε ένα ψάξιμο στο apriliaforum μπας και βγάλεις άκρη, λένε ότι στα ABS κάποια θέλουν και διαγνωστικό όπου βάζουν στην μονάδα του ABS να δουλέψει...Πρέπει να ρωτήσεις για το δικό σου. Πάντως, αυτό που κύκλωσες δεν είναι αυτό που πρέπει να ξεβιδώσεις, εκεί απλά σταματάει το σωληνάκι που θα κάνεις την εξαέρωση. Πιο κάτω ξεβιδώνεις, 8μμ μάλλον αν θυμάμαι καλά.

Αν ξεβιδώσω πιο κάτω τρεχουν τα ζουμια απο κατω :lol:

lospsi
02/12/2019, 17:25
Αν ξεβιδώσω πιο κάτω τρεχουν τα ζουμια απο κατω :lol:

λίγο βρε, όχι πολύ. Αλήθεια, το μικρό παξιμαδάκι που έχεις κυκλώσει ξεβιδώνει ξέχωρα από το μεγάλο, πιο κάτω?

telegonos
02/12/2019, 17:32
Το μεγάλο είναι ο σφιχτήρας που δένει το ρακόρ από το σωληνάκι. Το μικρό είναι ο εξαερωτήρας. Είναι σχεδίαση, 2 σε 1, παλιότερα είχαν αλλού το ένα, αλλού το άλλο οι δαγκάνες, εδώ το απλοποιήσανε με το μικρό βιδάκι της εξαέρωσης να βιδώνεις στην βίδα του ρακόρ απευθείας.

Αν θέλεις να κάνεις εξαέρωση, το μικρό ξεσφίγγεις, για 8mm κεφάλι το βλέπω, δες.

GogosLux
02/12/2019, 17:38
Το μεγάλο είναι ο σφιχτήρας που δένει το ρακόρ από το σωληνάκι. Το μικρό είναι ο εξαερωτήρας. Είναι σχεδίαση, 2 σε 1, παλιότερα είχαν αλλού το ένα, αλλού το άλλο οι δαγκάνες, εδώ το απλοποιήσανε με το μικρό βιδάκι της εξαέρωσης να βιδώνεις στην βίδα του ρακόρ απευθείας.

Αν θέλεις να κάνεις εξαέρωση, το μικρό ξεσφίγγεις, για 8mm κεφάλι το βλέπω, δες.

Ευχαριστώ, αυτο κατάλαβα και εγω μιας και με το που ακουμπησα το μεγαλο αρχισε να τρέχει.

Το ενα του επεφτε μεγαλο και το αλλο μικρό, θα δοκιμάσω παλι.

Για καλη εξαέρωση θελει να δουλευει το μοτερ για να δουλευει και η μοναδα ABS?

Σχετικά με το οτι η μανετα μαλακώνει άλλοι γραφουν για εξαερωση και αλλοι για αναγκη ανακλησης, την οποια αυτο την εχει κανει χωρίς βεβαια να σημαινει οτι δεν το επαθε ξανα.

p@nos
04/12/2019, 17:43
αμα το αφησεις λιγες μερες, κανε μια εξαερωση στην τρομπα πανω πρωτα...ειναι σχεδον βεβαιο οτι θα βγει αερας...αυτα που εχεις κυκλωσει ειναι για την εξαερωση στις δαγκανες σου

GogosLux
04/12/2019, 21:45
Αν θέλεις να κάνεις εξαέρωση, το μικρό ξεσφίγγεις, για 8mm κεφάλι το βλέπω, δες.

Οντως 8mm ηταν :rolleyes:


αμα το αφησεις λιγες μερες, κανε μια εξαερωση στην τρομπα πανω πρωτα...ειναι σχεδον βεβαιο οτι θα βγει αερας...αυτα που εχεις κυκλωσει ειναι για την εξαερωση στις δαγκανες σου

Εκανα εξαερωση με λιγο υγρο που ειχα, εβγαλε πολυ αερα απο την μια δαγκάνα και λιγο απο την τρόμπα, δεν ειχα αρκετο υγρό για να κανω και την αλλη.

Αποτελεσμα ειναι να αλλαξει η αισθηση στην μανετα και να γίνει σκληρή / στο στατικό.

Οποτε αγορασα ενα φθηνο Dot 4 που βρήκα σε 1λ και θα κανω το ΣΚ μια καλη με μπολικο σε ολα τα 3 ωστε να φυγει ολο το παλιο υγρό και μαζί και ο αερας.

Σκοπος ειναι να το παρακαλουθησω αν θα μαλακώσει μέχρι τον Φεβ-Μαρτιο που θα ξανακαβαλήσω, αν μαλακώσει θα σημαίνει οτι απο καπου παιρνει αέρα οποτε τοτε μαλλον παμε για σερβις τρόμπας ή αλλαγή της.

Για πειτε αν εχει λογική η προσέγγιση ;)

lospsi
05/12/2019, 17:18
Ξέρεις τι υγρά είχε πρίν μέσα? Αν είχε dot 5.1, μήπως δεν κάνει να αναμειχθούν?
(Ρωτάω και για μένα)

DoctoR_k6
05/12/2019, 22:06
Ξέρεις τι υγρά είχε πρίν μέσα? Αν είχε dot 5.1, μήπως δεν κάνει να αναμειχθούν?
(Ρωτάω και για μένα)

Με τα 5 άρια (σιλικονουχα) δεν πρέπει να αναμειχθούν. Με 3,4 κ 5.1 δεν υπάρχει θέμα.

GogosLux
05/12/2019, 22:18
Ξέρεις τι υγρά είχε πρίν μέσα? Αν είχε dot 5.1, μήπως δεν κάνει να αναμειχθούν?
(Ρωτάω και για μένα)

Dot 4 είχε πριν και dot 4 έβαλα, πριν λίγο χρησιμοποίησα σχεδόν ένα λίτρο κάνοντας αλλαγή/εξαέρωση σε όλες τις δαγκάνες και την τρόμπα.

Τώρα είναι ντουβάρι ακόμα και στην πιο μικρή ρύθμιση της Μανέτας οπότε ο καιρός θα δείξει ;)