PDA

View Full Version : Σκοτώνουν το SBK



Σελίδες : [1] 2

endopandou
24/09/2012, 00:13
http://www.gpone.com/index.php/en/201209238297/Ippolito-Una-SBK-globalizzata.html

Tα αρχιλαμόγια Vitorio Ipollito (FIM) και Carmelo Ezpeleta (DORNA) αποτελειώνουν το σχέδιό τους που δεν ήταν άλλο απο το να καταργήσουν τα SBK με τη σημερινή τους μορφή.
Η αρχή έγινε με τους κινητήρες των CRT και το επόμενο βήμα θα είναι να γίνουν κάτι σαν τα STOCK.

Τι σημαίνει αυτό για τα μοτό;
Μιλάμε απλά για άλλο πρωτάθλημα που δεν έχει σχέση με την φιλοσοφία των SBK που δεν είναι άλλη απο την εφαρμογή after market parts και γενικής εξέλιξης μέσω του R&D των εργοστασίων ή τρίτων.

Γιατί τώρα;
Για διάφορους λόγους με τον πιο σημαντικό να είναι το ότι οι χρόνοι των SBK σε κάποιες πίστες ήταν επικίνδυνα κοντά με τα motogp με αποτέλεσμα να έρχονται σε δύσκολη θέση τα τελευταία και το πρωτάθλημά τους κατ επέκταση.

Ε και;
Δεν είναι τόσο ευχάριστο να ντροπιάζονται κάποιες απο τις ομάδες στα mgp εφόσον σπαταλάνε 20+ φορές περισσότερα χρήματα απο τα ταπεινά SBK και να γυρνάνε 1-2 sec λιγότερο.

Μα τόσα χρόνια καλά δεν ήταν; ΉΤΑΝ όσο έβγαζε ένας αναβάτης το φίδι απ την τρύπα στα mgp. Οσο οι κερκίδες ήταν κίτρινες και η θεαματικότητα εκτοξευόταν ποσώς τους απασχολούσε τι έκαναν οι αφοί Flammini στα SBK αφού εκεί το κοινό ήταν πάντα πολύ μικρότερο άρα και το γενικότερο ενδιαφέρον. Τώρα που οι κώλοι σφίγγουν και θέλουν να κρατήσουν κόσμο, μην έχοντας άλλες λύσεις ως άχρηστοι και κλέφτες θα πάρουν έτοιμους πελάτες απο το πιο κοντινό πρωτάθλημα. (ή τουλάχιστον έτσι νομίζουν γιατί τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά)

Και αν συνέχιζαν και το mgp και το SBK ως έχουν τι θα γινόταν;
Δεν τίθεται τέτοιο θέμα γιατί το mgp πνέει τα λοίσθια και λόγω κρίσης αλλά και λόγω αδυναμίας άλλων εργοστασίων να εμπλακούν πρωταγωνιστικά.

Αρα;
Αρα θα μείνουν τα CRT και θα μπουν-κατέβουν κι άλλα εργοστάσια με αμιγώς δικά τους μοτά. Απρίλια και Γερμανοί για αρχή.

Και τι έγινε;
Τα SBK σήμερα είναι πολύ πιο γρήγορα απο τα CRT. Πολύ!! Δεν θα μπορέσει να το δεχτεί αυτό ο απλός φίλαθλος που το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να παρακολουθεί (να είναι μέλος κατά κάποιον τρόπο) τα πιο γλλύγορα και μόνο αυτά. Πως να πει στον φίλο του πως το άλλο πρωτάθλημα που δεν βλέπει αυτός είναι πιο γλλύγορο και πιο θεαματικό; Δεν παίζει τέτοιο σενάριο... (μήπως παίζει ήδη κατά το ήμισυ και δεν τόχεις πάρει χαμπάρι καλέ μου φίλαθλε; Ρωτάω απλά.)

Εμείς τελικά θα κερδίσουμε ή θα χάσουμε απο αυτόν τον θάνατο;
Μμμμμ δύσκολο. Και τα 2. Οσο αφορά στα μότο χεπέ (αμιγώς CRT εντός ολίγου) θα χάσουμε το γκλάμ του παρόντος με κάτι χάι τεκ παπαροτεχνολογίες που ζητάνε τεράστια ποσά για να κόψουν κάτι λίγα δεκατάκια, αλλά το θέαμα είναι σίγουρο πως θα αυξηθεί αν κατέβουν γερά και άλλα εργοστάσια. Απ' την άλλη ο υγιής φίλαθλος που λέγαμε πριν όλο και με κάποιον νέο Vale και Casey θα βρίσκει να ασχολείται μιας και αυτή έχει καταντήσει η ουσία (του). Κάποιοι παλιότεροι θα αναπολούν τα 90s, τα 80s ή ακόμα και τα παλιότερα. Χούφταλα...

Και στα ΣώΒραΚα;
Εκεί φίλε μου τον ήπιαμε κανονικά. Τα εργοστασιάκια που θα αναβαθμιστούν για αρχή θα μειώσουν τις προσπάθειές τους στα μελλοντικά SBK-STOCK. Το ίδιο το πρωτάθλημα θα χάσει απο την αίγλη του γιατί κακά τα ψέματα, άλλο τα 240 άλογα του σήμερα και άλλο 190-200. Αλλο να τα βλέπεις να σπαρταράνε ψάχνοντας πρόσφυση απο τα πιρέλια και άλλο να σπαρταράνε επειδή τους έβγαλαν τα τράξια όπως στο BSB επειδή... Χωρίς ουσιαστικό λόγο... Έχει το παραγωγής και δεν έχει το αγωνιστικό. Για γέλια καταστάσεις.

Κάνα θετικό για εμάς;
Πιστεύω πως τα κάθε λογής ΖΧ και R1 του μέλλοντος θα έχουν πιο καθαρόαιμο-αγωνιστικό προσανατολισμό αν θέλουν να αντεπεξέλθουν αγωνιστικά. Θετικό ή αρνητικό ανάλογα την οπτική του καθενός.

σημ. Κάποια κακοήθη υπονοούμενα πως η φτουκάτι τάχα μου επικροτεί - παρακινεί ίσως τις προθέσεις των αρχιλαμόγιων επειδή και καλά δεν θα μπορέσει να ανταγωνιστεί ούτε καν με το νέο της πανίνι (πανιγκάλε), είναι εντελώς αβάσιμες και προς απόδειξη επικαλούμαι τον πρότερο έντιμο βίο κατά τον οποίο ούτε μία φορά δεν έραψε κανόνες στα μέτρα της.

devil's animal
24/09/2012, 04:43
.....

γλαφυροτατος...
:a10:

spyrakos35
24/09/2012, 05:24
ακούγονται λογικά και μάλλον σωστά αυτά που λες, αλλα πάντα έτσι δεν ήταν?
κάποιο "υπερίσχυε" κάποιου άλλου

θυμάσαι που όλοι βλέπαμε σβκ για να δούμε πότε θα χάσει ο κακομούτσουνος ο φογκαρτυ με το 916? τα τζιπί "απλά δεν υπήρχαν" τοτενές για πολύ κόσμο....




υγ.....τώρα βέβαι που το σκέφτομαι, ε ναι, τον βοηθούσαν λίίίίγο και οι κανόνες με τους βε2.... μέχρι που η μαμά χόντα εβγαλε το σπ2 και τους πήρε τα σώβρακα....

Shaolin Monk
24/09/2012, 05:31
http://www.gpone.com/index.php/en/201209238297/Ippolito-Una-SBK-globalizzata.html



σημ. Κάποια κακοήθη υπονοούμενα πως η φτουκάτι τάχα μου επικροτεί - παρακινεί ίσως τις προθέσεις των αρχιλαμόγιων επειδή και καλά δεν θα μπορέσει να ανταγωνιστεί ούτε καν με το νέο της πανίνι (πανιγκάλε), είναι εντελώς αβάσιμες και προς απόδειξη επικαλούμαι τον πρότερο έντιμο βίο κατά τον οποίο ούτε μία φορά δεν έραψε κανόνες στα μέτρα της.


:lol::lol::lol:

fkol k4
24/09/2012, 05:54
Τίποτις σε Αγγλικούλια παίζει να μάθουμε κι εμείς που Ιταλικούλια δεν...;
Και περίληψη στα Ελληνικά δενκακή...:wave2:

MG-KTiNoS
24/09/2012, 09:43
αλλάζει η ζωή ...

LogOutGoRide
24/09/2012, 10:26
Θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε για το πού θα πάει το πράγμα. Αν η Dorna βάλει κι άλλο το χέρι της (πέρα απο την αγορά-ενσωμάτωση της infront) θα μένει να δούμε το αποτέλεσμα. Αν τα WSBK-WSS-BSB εξακολουθούν να είναι πιο συναρπαστικά πρωταθλήματα, ότι και κάνουν οι Ιθπανοί, εγώ και σίγουρα κι άλλοι, SBK θα θέλουμε, αλλά και GP γιατί...στο κάτω κάτω μηχανές είναι κι αυτές και είναι καλύτερα απο εκπομπές μαγειρικής την Κυριακή ή την "Κυριακή στο χωριό".
Το θέμα είναι τι θα κάνουν τα εργοστάσια και όχι τόσο πολύ η Dorna.
Αν τα εργοστάσια δουν πως τα νούμερα είναι καλύτερα στα SBK (τότε λογικά θα έπρεπε) κλαιν gp που είναι και ακριβότερα, νομίζω; Άρα πιστεύω πως το κοινό είναι αυτό που κατα κάποιον τρόπο αποφασίζει και όχι οι Dorneς

endopandou
24/09/2012, 11:02
@fkol k4 Μετέφρασέ το απο Ιταλικά σε αγγλικά και θα βγάλεις άκρη.

@MG-KTiNoS Σωστό. Στο χέρι μας λοιπόν να την πάμε προς τα κει που θέλουμε.

@Shaolin Monk Για γέλια και για κλάματα όντως και η πλάκα είναι πως ακόμα γκρινιάζουν. Ημαρτον Παναγία μου :a018:

@devil's animal :) :blush: Εχει κι άλλα, αλλά αν ίσως και τα ''άλλα'' (παιδιά) γουστάρουν την κουβέντα τότε θα συνεχίσω.

@LogOutGoRide
Η infront είναι πλέον μαριονέτα. Ενα όνομα για να μετριαστεί το παράνομο της εξαγοράς και καμία απόφαση δεν παίρνει. Είναι απλός επιβλέπων στο έργο με τον εργολάβο να είναι η DORNA.
Το πρόβλημα δεν είναι η DORNA αλλά η FIM που έχει γίνει υπάλληλός της. Τα εργοστάσια αν δεν κάνουν ξεχωριστό, δικό τους πρωτάθλημα δεν θα αλλάξουν και πολλά απο τα ΗΔΗ δρομολογημένα.
Πάντως πολύ θα ήθελα να γίνει αυτό που λες. Να παρατήσουν τα glam motogp και να ρίξουν βάρος στα SBK για να πάθει κάνα εγκεφαλικό ο Εσπελέτας. :a29:

@spyrakos35
Ετσι ρε φίλε. Οταν βλέπαμε τα SBK ήταν ΑΥΤΑ και κάπου στο βάθος (υπερβάλω) τα δίχρονα τότε μοτοτζιπιά.
Φυσικά όλα ήταν πιο ωραία και δεν το λέω αυτό απο νοσταλγία. Ηταν πιούρ ρπσμ οι αγώνες σε όλες τις κατηγορίες κι ας βρίζαμε τους σκηνοθέτες για την μετριότατη τηλεοπτική κάλυψη.
Οι αγώνες ήταν παρέες σαν και εμάς που βλέπαμε αγώνες και όχι το γελοίο σόου του σημερινού μότο χεπέ που έχει φτάσει σε σημείο να προμοτάρει δημοσιογράφους ανά τον κόσμο για να τα βγάζουν όλα ρόδινα.
Έχουμε φτάσει σε καιρούς που οι γελοίες μεταφράσεις και μάλιστα σφαγμένων original κειμένων για να μην πάει και θιγεί η υπόληψη των ''ηρώων'' δεν είναι εξαίρεση αλλά σύνηθες. Ότι θέλει γράφει ο καθένας και ότι τον συμφέρει για να πουλάει φύλα ή να ανεβάζει επισκψιμότητα στο site του.
Και οι ''φίλαθλοι'', ξέρεις αυτοί που αγαπάνε τους αγώνες (μη χέσω) σφάζονται ασύστολα υπερασπιζόμενοι το δίκαιοΝ της άποψής τους.
Στο SBK όμως τα πράγματα εξακολουθούν να είναι pure φίλε μου με αποστασιοποιημένους σε μεγάλο βαθμό φιλάθλους που χαίρονται αγώνες ξέροντας πως αυτά τα κτήνη ξεκίνησαν ως ταπεινά κτηνάκια όμοια με το δικό τους.

TROOPER
25/09/2012, 06:27
χμμμ

δεν ξερω.σαν θεατης σαφως και γουσταρω να βλεπω θεαμα και σαφως αυτο λειπει απο τα τζιπι.αλλα εγω δεν καταλαβαινω το εξης:αν το θεαμα ειναι στα sbk και εαν τελικα προωθηθουν τα υποδεεστερα crt στα τζιπι και τελικα τα εργοστασιακα παρουν σιγα-σιγα την αγουσα,γιατι θεωρουμε οτι τα sbk ουσιαστικα εξαφανιζοντε απο τον χαρτη και οχι οτι αναβαθμιζοντε και παιρνουν την θεση που τους αξιζει ως crt?
υ.γ.δεν παω να προασπισω τον εσπελετα ετσι.ουτε τον ξερω και χεστηκα κιολας.απλα για να καταλαβω ρωταω.

:wave2:

spyrakos35
25/09/2012, 07:38
μήπως επειδή τεχνολογικά τα crt δεν θα υπερέχουν τόσο έναντι των sbk? όσο τουλάχιστον μπορεί να υπερέχουν τα τζιπί σήμερα....

TROOPER
25/09/2012, 07:44
μήπως επειδή τεχνολογικά τα crt δεν θα υπερέχουν τόσο έναντι των sbk? όσο τουλάχιστον μπορεί να υπερέχουν τα τζιπί σήμερα....

αρα...

spyrakos35
25/09/2012, 07:55
αρα...

άρα ποιο το νόημα να υπάρχουν και sbk και crt εν μέσω κρίσης? (ήδη τα τζιπί τείνουν να γίνουν χονδα vs γιαμάχα)

μήπως στην σκέψη είναι να γίνουν τα sbk σκαλοπάτι για τα (όποια τελικά) παραπάνω αλλά μόνο με ανεξάρτητες ομάδες-δορυφόρους? το μόνο σίγουρο είναι οτι διοργανώτριες αρχές και εταιρείες θα προσπαθήσουν να κάνουν ΄τις όποιες κατηγορίες όσο το δυνατόν πιο ανταγωνιστικές και πολυπληθείς καθώς το "προιόν" με τις υπάρχουσες ανα τον κόσμο οικονομικές συνθήκες δεν φτουράει.....

προσωπικά δεν με χαλάει τίποτα αρκεί να επιστρέψει το θέαμα....

δεν ξέρω, μία άποψη που μπορεί να είναι και εντελώς παπαριά εκφράζω....

LogOutGoRide
25/09/2012, 08:01
Απο τον Άγγλο περιγραφέα σε αγώνα WSS, άκουσα πως τα WSS είναι δυνατότερα απο τα moto2. Και μάλιστα έχουν αρκετή διαφορά όσον αφορά τους αγώνες. Εκεί που υπερτερούν τα moto2 είναι σε πλαίσιο, που είναι πρωτότυπο, λάστιχα και ηλεκτρονικά λόγω κανονισμών. Η ιστορία δείχνει πως ο συνδυασμός crt και gp στον ίδιο αγώνα είναι, στην καλύτερη περίπτωση, ατυχέστατος (sic).
Αν τα SBK μπουν στο παιχνίδι των crt θα αναβαθμιστούν σε επιδόσεις, ενώ αν στα gp κυριαρχήσουν τα crt θα υποβαθμιστούν. Το τι θα γίνει με το θέαμα είναι άλλη ιστορία.
Ας κάνουν ότι θέλουν αρκεί να το μελετήσουν σωστά. Πάντα όμως πίστευα πως όσο πιο μαμά είναι τα μηχανάκια, τόσο πιο πολύ φαίνεται η "μαγκιά" της κάθε εταιρείας αλλά και του αναβάτη. Το καλύτερο θα ήταν να τρέχουν εντελώς μαμά τα μηχανάκια για να δούμε τι θα γίνει. Τώρα τι να συγκρίνεις ,το πιρούνι της ohlins που δεν το βρίσκεις πουθενά, το πακέτο ηλεκτρονικών του καθενός ή τα χέρια του Stoner και του Lorenzo με τα ίδια λάστιχα και το πλαίσιο που αγοράζεις και απο το διπλανό κατάστημα μοτοσυκλετών;

TROOPER
25/09/2012, 08:09
άρα ποιο το νόημα να υπάρχουν και sbk και crt εν μέσω κρίσης? (ήδη τα τζιπί τείνουν να γίνουν χονδα vs γιαμάχα)

μήπως στην σκέψη είναι να γίνουν τα sbk σκαλοπάτι για τα (όποια τελικά) παραπάνω αλλά μόνο με ανεξάρτητες ομάδες-δορυφόρους? το μόνο σίγουρο είναι οτι διοργανώτριες αρχές και εταιρείες θα προσπαθήσουν να κάνουν ΄τις όποιες κατηγορίες όσο το δυνατόν πιο ανταγωνιστικές και πολυπληθείς καθώς το "προιόν" με τις υπάρχουσες ανα τον κόσμο οικονομικές συνθήκες δεν φτουράει.....

προσωπικά δεν με χαλάει τίποτα αρκεί να επιστρέψει το θέαμα....

δεν ξέρω, μία άποψη που μπορεί να είναι και εντελώς παπαριά εκφράζω....

αρα γινεται μια αναβαθμιση των sbk σε crt και αυτο εγω δεν το βλεπω κακο.ισα-ισα σαν νικη των sbk το βλεπω.

TROOPER
25/09/2012, 08:12
....... Πάντα όμως πίστευα πως όσο πιο μαμά είναι τα μηχανάκια, τόσο πιο πολύ φαίνεται η "μαγκιά" της κάθε εταιρείας αλλά και του αναβάτη. Το καλύτερο θα ήταν να τρέχουν εντελώς μαμά τα μηχανάκια για να δούμε τι θα γίνει........

μα γιατι δεν καταλαβαινουμε οτι τα τζιπι ουσιαστικα προσπαθουνε να εξελιξουν πλεον και οχι να δειξουν τα κακαλα τους οι εταιριες και οι οδηγοι?

spyrakos35
25/09/2012, 08:23
αρα γινεται μια αναβαθμιση των sbk σε crt και αυτο εγω δεν το βλεπω κακο.ισα-ισα σαν νικη των sbk το βλεπω.

το ποιο θα υποσκελίσει ποιο δεν με ενδιαφέρει και πολύ-μην πω καθόλου (φαντάζομαι και κανέναν εδώ μέσα)....

ότι είναι να κάνουν ας το κάνουν για να κερδίσουμε και ως θεατές (που έχω να χαρώ αγώνα-οχι μονομαχία- δεν ξέρω και γω από πότε) αλλά και ως καταναλωτες/αγοραστές....

endopandou
25/09/2012, 08:33
το ποιο θα υποσκελίσει ποιο δεν με ενδιαφέρει και πολύ-μην πω καθόλου (φαντάζομαι και κανέναν εδώ μέσα)....

ότι είναι να κάνουν ας το κάνουν για να κερδίσουμε και ως θεατές (που έχω να χαρώ αγώνα-οχι μονομαχία- δεν ξέρω και γω από πότε) αλλά και ως καταναλωτες/αγοραστές....

A μπα, εμένα με ενδιαφέρει :D Αν και τελικά δεν τίθεται θέμα υποσκελισμού ή κατάργησης των SBK ή των CRT αφού δεν το θέλουν ούτε οι ίδιοι. Τα mgp είναι που δεν αντέχουν την πίεση και θα καταργηθούν

TROOPER
25/09/2012, 08:33
το ποιο θα υποσκελίσει ποιο δεν με ενδιαφέρει και πολύ-μην πω καθόλου (φαντάζομαι και κανέναν εδώ μέσα)....

ότι είναι να κάνουν ας το κάνουν για να κερδίσουμε και ως θεατές (που έχω να χαρώ αγώνα-οχι μονομαχία- δεν ξέρω και γω από πότε) αλλά και ως καταναλωτες/αγοραστές....

εκει ηθελα να καταληξω :a10:

endopandou
25/09/2012, 08:47
Κάπου αναφέρθηκε για άλογα και χρόνους της moto2 και των SS. Όπως επίσης και για τα χρυσάφια (Ohlins) που δεν μπορούν να αγοραστούν.
Τα SS έχουν ~160 τροχό ενώ τα moto2 ~130. Tα πλαίσια είναι πρωτότυπα στα moto2 όπως και υποτίθεται τα πιρούνια. Ελα μου όμως που τα πιρούνια μερικών ομάδων είναι ίδια με μερικών άλλων απο τα SS. Ο λόγος; Κόστος.

Τα μπροστινά που έχουν τα SBK εμείς ΜΠΟΡΟΥΜΕ να τα αγοράσουμε, των mgp όχι. Είναι υποχρεωμένοι να τα παρέχουν εντός το αργότερο 3 μηνών σε οποιονδήποτε τα ζητήσει, ακόμα και ιδιώτη.
Αυτό ισχύει για ΟΠΟΙΟΔΉΠΟΤΕ part ενός SBK ακόμα και την ECU. Η διαφορά έγκειται στο ότι χρειάζονται κάποιοι ειδικοί για να σετάρουν την ECU ή τα υπόλοιπα. Αυτήν ακριβώς την τεχνογνωσία είναι που δεν μπορούμε να έχουμε εμείς. Λογικό όμως, δεν νομίζω να σηκώνει κουβέντα.
Αυτή η τεχνολογία περνάει και στα δικά μας μοτά παιδιά. Απο τα mgp τι παίρνουμε; Ούτε καν τα ηλεκτρονικά για να προλάβω κάποια απάντηση. Κι αυτά ακόμα είναι ''δανεισμένα'' απο αλλού
σημ. Ακόμα και ολόκληρο SBK μοτό μπορούμε να αγοράσουμε (έχω μέχρι και τιμούλες για τους ενδιαφερόμενους φορτωμένους)

TROOPER
25/09/2012, 08:54
.......
Αυτή η τεχνολογία περνάει και στα δικά μας μοτά παιδιά. Απο τα mgp τι παίρνουμε;.........

εδω επετρεψε μου να διαφωνω.
οχι οτι παιρνουμε την τεχνολογια των gp.αλλα αυτη την τεχνολογια την παιρνουν τα sbk,την προσαρμοζουν σε πιο...''γηινα'' δεδομενα (λεγε με μοτοσυκλετα παραγωγης) και ετσι φτανει στα χερια μας.
υ.γ.δεν ειναι αναγκη να συμφωνησουμε :beer:

endopandou
25/09/2012, 09:05
εδω επετρεψε μου να διαφωνω.
οχι οτι παιρνουμε την τεχνολογια των gp.αλλα αυτη την τεχνολογια την παιρνουν τα sbk,την προσαρμοζουν σε πιο...''γηινα'' δεδομενα (λεγε με μοτοσυκλετα παραγωγης) και ετσι φτανει στα χερια μας.
υ.γ.δεν ειναι αναγκη να συμφωνησουμε :beer:

Καταρχήν :beer: για το υ.γ. Η μόνη ανάγκη σε κουβέντα είναι να υπάρχει κόσμια διαφωνία, εκεί πάσχουμε κάπως ως Βαλκάνιοι, στις συμφωνίες είμαστε όλοι καλοί ;)

Δεν παίρνουν τπτ parts απο τα mgp οι SBKάδες. Μόνο την τεχνογνωσία αγωνιστικής ομάδας μεταφέρουν απο το 1 πρωτάθλημα στο άλλο, όπως έκαναν και οι κόκκινοι όταν πρωτοκατέβηκαν στα τζιπιά.
Η ουσία του SBK παραμένει η εξέληξη των παραγωγής και αυτό γίνεται. Στα mgp η ουσία είναι η πρωτοτυπία. Πως όμως με τόσους περιορισμούς. Του έβγαλαν τα μάτια με τους κανόνες τόσο ώστε κανείς ιδιώτης να μην σκέφτεται καν να λάβει μέρος όπως παλιά.

TROOPER
25/09/2012, 09:14
Καταρχήν :beer: για το υ.γ. Η μόνη ανάγκη σε κουβέντα είναι να υπάρχει κόσμια διαφωνία, εκεί πάσχουμε κάπως ως Βαλκάνιοι, στις συμφωνίες είμαστε όλοι καλοί ;)

Δεν παίρνουν τπτ parts απο τα mgp οι SBKάδες. Μόνο την τεχνογνωσία αγωνιστικής ομάδας μεταφέρουν απο το 1 πρωτάθλημα στο άλλο, όπως έκαναν και οι κόκκινοι όταν πρωτοκατέβηκαν στα τζιπιά.
Η ουσία του SBK παραμένει η εξέληξη των παραγωγής και αυτό γίνεται. Στα mgp η ουσία είναι η πρωτοτυπία. Πως όμως με τόσους περιορισμούς. Του έβγαλαν τα μάτια με τους κανόνες τόσο ώστε κανείς ιδιώτης να μην σκέφτεται καν να λάβει μέρος όπως παλιά.

μα φυσικα και δεν παιρνουν parts!η τεχνογνωσια ομως δεν θεωρεις οτι ειναι αρκετη?
τωρα στην ερωτηση ''πως πρωτοτυπια με τοσους περιορισμους και του εβγαλαν τα ματια και δεν λαμβανει μερος κανενας ιδιωτης'' ερχεται η απαντηση:πρωτοτυπια ειναι το abs σε ss,πρωτοτυπια ειναι το traction control και εχω ακομα ενα σωρο πρωτοτυπιες να πω.το γεγονος οτι πλεον το παιχνιδι στα φραγκα εχει χοντρυνει τρελα μαλλον ερχεται ως απαντηση στο ''που ειναι οι ιδιωτες οεο?''

:wave2:

endopandou
25/09/2012, 09:41
μα φυσικα και δεν παιρνουν parts!η τεχνογνωσια ομως δεν θεωρεις οτι ειναι αρκετη?
τωρα στην ερωτηση ''πως πρωτοτυπια με τοσους περιορισμους και του εβγαλαν τα ματια και δεν λαμβανει μερος κανενας ιδιωτης'' ερχεται η απαντηση:πρωτοτυπια ειναι το abs σε ss,πρωτοτυπια ειναι το traction control και εχω ακομα ενα σωρο πρωτοτυπιες να πω.το γεγονος οτι πλεον το παιχνιδι στα φραγκα εχει χοντρυνει τρελα μαλλον ερχεται ως απαντηση στο ''που ειναι οι ιδιωτες οεο?''

:wave2:

Αυτή η τεχνογνωσία έγκειται στον τρόπο λειτουργίας των ομάδων και στις γνώσεις μηχανικών. Ο σχεδιασμός είναι άλλο κομμάτι. Αρκετή δεν ξέρω αν είναι αλλά αναγκαία σίγουρα.

Και στο υπόλοιπο κομμάτι συμφωνώ και σου λέω την άποψή μου. Καταργούν τα σημερινά μοτο χεπέ γιατί δεν προσφέρουν τπτ σε εμάς. Ούτε καν θέαμα για να πούμε σταδιάλα άστο να βλέπουμε κάτι.
Υποβιβάζουν το spec των υπαρχόντων mgp μοτέρ, τα δίνουν στα CRT σε χαμηλή τιμή για να συνεχίσει να υπάρχει το πρωτάθλημα αν θέλουν.
Αφήνουν τα SBK όπως είναι με μόνη διαφορά κάποιες αλλαγές στα παρακάτω σπεκ. α) όχι τηλεμετρία στις αναρτήσεις β) ECU αγωνιστική μεν, βασισμένη στα παραγωγής δε. γ) Αλλάζει η ομολογκασιόν σε 3000 κομμάτια με τις υπάρχουσες προϋποθέσεις (προαγορά απο dealers) όμως για να συνεχίσει να υπάρχει και η φτουκάτι. δ) Extra bonus σε ιδιώτες ώστε να τους δελεάσουν.
Για τα πλαίσια δεν λέω κάτι μιας και εμάς τους κοινούς αναβάτες δεν μας συμφέρει. Θέλουν stiffer πλαισιάκια, ας συνεχίσουν να προσθέτουν χλαπάτσες και σωλήνες όπως και σήμερα

Κάτι τράξια, ά μπού σού και λοιπές τεχνολογίες μας τις έδωσε η F1. Ας αφήσουν και τώρα λοιπόν τέτοια εξέλιξη σε αυτούς. Δεν είν'ντροπή. Οι καιροί το επιτάσσουν πιστεύω

TROOPER
25/09/2012, 09:52
Αυτή η τεχνογνωσία έγκειται στον τρόπο λειτουργίας των ομάδων και στις γνώσεις μηχανικών. Ο σχεδιασμός είναι άλλο κομμάτι. Αρκετή δεν ξέρω αν είναι αλλά αναγκαία σίγουρα.................

δεν θεωρω οτι ο σχεδιασμος ειναι αλλο κομματι.συμφωνω οτι δεν εχει θεαμα στα τζιπια.αλλα τα πλαισια,ψαλιδια και η εξελιξη ελαστικων,αναρτησεων ειναι καθαρα δικο τους θεμα.
και ναι.μπορει να ειναι ιδεα της F1 το τραξιον,το abs και η επιλογη της 3πλης χαρτογραφησης αλλα η πραξη ειναι καθαρα κομματι των τζιπι κατα τη γνωμη μου.

εξακολουθω ωστοσο να μην καταλαβαινω γιατι θα υποβαθμιστουν τα sbk και δεν θα αναβαθμιστουν την στιγμη που ουσιαστικα τα πρωτοτυπα θα υποβαθμιστουν σε crt.

εν παση περιπτωση θα συμφωνησω με τον σπυρακο.ας τα πουνε και βαγγελη αρκει να εχουμε θεαμα σαν θεατες και εξελιξη σαν αναβατες.:beer::wave2:

H.A.Balafoutre
25/09/2012, 10:36
Για μένα το ζήτημα είναι απλό. Η εικόνα ενός μηχανακίου το οποίο εγώ πάω και το αγοράζω, χωρίς αγωνιστική λισάνς και είναι "ίδιο" από την βιτρίνα του τοπικού αντιπροσώπου με εκείνο που τρέχει σε παγκόσμιο επίπεδο. Η ευθεία σχέση δηλαδή εικόνας αγωνιάρικου με το τι αγοράζει ο κάθε καταναλωτής για να κάνει ότι γουστάρει, όπως γουστάρει.

Στα GP λες...ΟΚ, αυτά είναι UFO, είναι μοναδικά...και είναι για λίγους, είναι τα F1 της μηχανής ως συνειρμός, αφού δεν υπάρχει ευθεία σχέση αλλά έμμεση με το σηματάκι της κάθε εταιρείας πάνω του να ορίζει την κορυφή σε κάθε επίπεδο. Το μυαλό πάει κατευθείαν σε εκείνο που μπορεί ο απλός καταναλωτής να δει, να αγγίξει και τελικά να αγοράσει. Τα CRT, τα Μοτο2 είναι παράταιρα με αυτή την έννοια. Μπήκανε σφήνα και δεν υπάρχει καμία καταναλωτική σχέση με αυτά ακόμη κι αν βασίζονται σε αυτά...αλλά δεν μπαίνω εγώ προσωπικά στον κόπο να ασχοληθώ αφού καλύπτομαι από τα GP αναφορικά με την κορυφαία τεχνολογία και την μοναδικότητα και τις επιδόσεις και από τα Stock1000 για το υπόλοιπο κομμάτι το καταναλωτικό...για να μην φτάσω στα WSBK, τα μεγάλα δηλαδή.... Οπότε οι κανονισμοί επέβαλαν τις τραβεστί κατηγορίες CRT & Moto2 ώστε να εξυπηρετήσουνε τα MotoGP χωρίς να είναι σε θέση να χαλάσουνε την αίγλη των GP, ενώ τα moto3 κάνουνε περισσότερο κλικ στους νέους με τα 250αράκια και είναι μια κατηγορία η οποία με λίγο σκούντημα και από την αγορά με τα 250άρια που κυκλοφορούνε έχουνε αντίκρισμα και είναι μια χαρά...δηλαδή για μένα δεν αρκεί να έχω ένα πρωτάθλημα που απλά βλέπω μάχες και θέαμα...χωρίς να μπορώ να το αγγίξω καταλωτικά...διότι ο σκοπός των αγώνων είναι και αυτός της υπεραξίας που προσδίδει ένα προϊόν από την εταιρεία για μένα, η ίντριγκα. Κι ένα απλό παράδειγμα μιας και είμαστε αγοράκια....στις πορνοταινίες...βάζουνε μπάζα μωρά....ΌΧΙ...ακόμη κι αν δεν είναι καλή η όλη σκηνή, αλλά το μωρό φυσάει...θα καθήσεις να τη δείς έτσι για το γαμώτο...να απολαύσεις το μωρό, ε όπως και να το κάνουμε για μένα τα CRT moto2 είναι τα μπάζα της πορνοταινίας...διότι δεν πρόκειται ποτέ να φαντασιωθώ να κάνω κάτι με μια γκόμενα ή μηχανή η οποία δεν μου προσεγγίζει το καλύτερο όπως το έχω στο μυαλό μου και ξενερώνω και δεν τα βλέπω κι ας γίνεται χαμός...δεν έχω το αισθητικό ενδιαφέρον. Άσε που αν θες θέαμα...δες χωμάτινους αγώνες...για να λέμε και τα πράγματα όπως είναι....και να μην μιλάμε μόνον για τον καναπέ αλλά και για την ουσία...

Μετά είναι και το άλλο. Η μεγάλη διαφορά είναι πως τα μεν WSBK έχουνε ένα τελετουργικό 5 αγώνων τη μέρα, πολύ πράμα, να χορτάσεις θέαμα δηλαδή ενώ τα GP μόνον 3 αγώνες εκ των οποίων οι 2 ( για την αρκίβεια 1.5 αγώνας, τα 250αράκια και τα κτήνη τα καλά, τα φάκτορυ) έχουνε μια εμπορική απήχηση...

H.A.Balafoutre
25/09/2012, 10:37
Το αν θα δούμε μάχες ή θέαμα εξαρτάται από άσχετους παράγοντες από κανονισμούς και πρωταθλήματα...και είναι θέμα συγκυριών να κάτσει σωστά η χρονιά από πτώσεις, να κάτσει σωστά η χρονιά από 2-3 ανταγωνιστικές εταιρείες να δώσουν χρήμα δηλαδή, αν θα βρούνε αναβάτη που θα γουστάρει να το πάει τάπα, αν θα τύχουνε 3-4-5 τέτοιοι αναβάτες την ίδια χρονιά με ανταγωνιστικές μηχανές, αν, αν, αν....διότι αν δεν κάτσουνε όλα καλά για το θέαμα και τις μάχες, για τις εταιρείες τις ενδιαφέρει να κάθονται τουλάχιστον οι πωλήσεις...και η ευθεία σχέση με την εικόνα της μηχανής με τα WSBK και η κορυφαία τεχνολογία με τα MotoGP.

Το καλύτερο το είχε πει ο Doohan μου φαίνεται, τα wsbk είναι φτωχό πρωτάθλημα για γέρους...και κάπου εκεί είναι η αλήθεια...δηλαδή και δεδομένης της οικονομικής συγκυρίας, το πρωτάθλημα με τα λιγότερα λεφτά και τους γέρους είναι περισσότερο ελκυστικό για τους κατασκευαστές, ενώ το πλούσιο MotoGP με τα νέα ταλέντα δεν καταφέρνει να γίνει αντίστοιχα ελκυστικό από τα εργοστάσια. Όταν βλέπεις 5-6-7 κατασκευαστές να λαμβάνουν μέρος και 3-4 διαφορετικούς κατασκευαστές στις 3-4 πρώτες θέσεις σε σχέση με τα GP όπου είναι 3 εκ των οποίων 2 μονοπωλούνε το ενδιαφέρον...υπάρχει θέμα. Διότι το κοφυφαίο υποσκελίζεται από το "μέτριο" σε αποτελεσματικότητα εμπορική, χωρίς ποτέ τα WSBK να διεκδίκησαν κάτι από τα GP, αντίθετα καθήσανε και αποδεχτήκανε αυτόν τον τίτλο του "μέτριου" και χτίσανε ένα αποτελεσματικό πρωτάθλημα και ένα τελικά σοβαρό προϊόν για όλους. Θα είναι λάθος οποιαδήποτε αλλάγή στο παρόν καθεστός, με το που σβήσανε τα 2χρονα ήτανε θέμα χρόνου να έρθει μια μέρα όπου θα γινότανε αυτή η σύγκρουση, οπότε πραγματικά δεν ξέρω αν θα αλλάξει κάτι και στην γραμμή παραγωγής των εταιρειών ώστε να δουν αν θα αξίζει να συνεχίσουνε να παράγουνε τα χιλιάρια για το δρόμο (διότι γίνεται κι ένας πόλεμος να πνίξουνε τις δυνατές μηχανές για δρόμο)...σε αντιστάθμισμα στα κορυφαία GP. Είναι δεδομένο για μένα πως θα τα κάνουνε χάλια, αφού με κεντρικό πυρήνα τα GP ως κορυφαίο προϊόν τηλεοπτικό και μόνον, θα αναγκαστούνε να ρίξουνε τα UFO από την απόλυτη κορυφή και να τα κάνουνε κάτι σε βελτιωμένα SBK για να τραβήξουνε κατασκευαστές, αλλά θα κόψουνε τα WSBK σε ένα πρωτάθλημα σχεδόν τοπικού χαρακτήρα με 2 αγώνες με stock1000 & 600 όπου θα είναι χειρότερα από τα εθνικά πρωταθλήματα AMA, BSB, CIV, κτλ...ώστε να περιοριστούνε εκεί τελικά και να χαθεί το World.

endopandou
25/09/2012, 11:51
Εντωμεταξύ η Honda βλέποντας πριν απο εμας τις εξελίξεις, ετοιμάζει νέα σούπερουάου V4? πύρινη λεπίδα η οποία ως φαίνεται προορίζεται κατευθείαν για τα SBK. Προφανώς θα είναι περιορισμένης παραγωγής κάτι που προσωπικά δεν μου αρέσει να βλέπω απο κανέναν κατασκευαστή, γι αυτό και θέλω να αλλάξει η ομολογκασιόν.

http://www.bikesportnews.com/news-detail.cfm?newstitle=Honda-getting-serious-about-World-Superbikes&newsid=8086

LogOutGoRide
25/09/2012, 13:10
Εντωμεταξύ η Honda βλέποντας πριν απο εμας τις εξελίξεις, ετοιμάζει νέα σούπερουάου V4? πύρινη λεπίδα η οποία ως φαίνεται προορίζεται κατευθείαν για τα SBK. Προφανώς θα είναι περιορισμένης παραγωγής κάτι που προσωπικά δεν μου αρέσει να βλέπω απο κανέναν κατασκευαστή, γι αυτό και θέλω να αλλάξει η ομολογκασιόν.

http://www.bikesportnews.com/news-detail.cfm?newstitle=Honda-getting-serious-about-World-Superbikes&newsid=8086

Όπως επίσης οτι το 2013 η Tenkate honda με νέο χορηγό την PATA και οδηγούς J.Rea και L.Haslam θα έχει επίσημη πλέον υποστήριξη απο το HRC.

MG-KTiNoS
25/09/2012, 14:30
μήπως επειδή τεχνολογικά τα crt δεν θα υπερέχουν τόσο έναντι των sbk? όσο τουλάχιστον μπορεί να υπερέχουν τα τζιπί σήμερα....

Δεν υπερέχουν καθόλου θα έλεγα.
Πιο αργά πάνε !
:lol:

MG-KTiNoS
25/09/2012, 14:43
Κάποτε στις ταυρομαχίες για κάθε 3 ταύρους κερατώνονταν και ένας ταυρομάχος.
Μιλάμε για πολύ πόνο.
Σήμερα το κόλπο έχει αλλάξει.
ΜΟΝΟ ταύροι τον πίνουν!
Έτσι έγινε και με τους αγώνες μοτοσικλέτας.
Δεν είναι πια ούτε λαϊκό προσκύνημα, ούτε έχει το αίμα που είχε παλιά.

Ο κόσμος αλλάζει.

Το κακό είναι ότι φεύγουμε από τις ορίτζιναλ καταστάσεις και πάμε στο δήθεν.
Σμακ ντάουν θέαμα ρε αδερφέ.
(όλα τα άλλα είναι τυπικές μέθοδοι του καπ… ε της ελεύθερης οικονομίας και ευ επιχειρώ)

Α ξέχασα στο τέλος θα κάνουν ότι τους πει η Χόντα !
:lol:

sapila racing
25/09/2012, 15:13
Δεν υπερέχουν καθόλου θα έλεγα.
Πιο αργά πάνε !
:lol:

Nαι πάνε λίγο πιο αργά , είναι και 2 κιλά βαρυτερα (τα 4κ) αλλά δεν τρώνε και τόσα μοτέρ όσο τα WSBΚ. ;)

Ξέρρις φαντάζομαι πόσα μοτέρ χρησιμοποιεί το χρόνο ο Biaggi και πόσα O De Toumbe.

LogOutGoRide
25/09/2012, 16:18
Nαι πάνε λίγο πιο αργά , είναι και 2 κιλά βαρυτερα (τα 4κ) αλλά δεν τρώνε και τόσα μοτέρ όσο τα WSBΚ. ;)

Ξέρρις φαντάζομαι πόσα μοτέρ χρησιμοποιεί το χρόνο ο Biaggi και πόσα O De Toumbe.

Δεν ξέρω αλλά σίγουρα λιγότερα απο του Sykes :lol:

@mg-ktinos και βέβαια θα κάνουν οτι πει η Honda, σιγά μην περίμεναν την Suzuki :D

Το κόστος συμμετοχής για μια "καλή" ομάδα σε WSS πόσο είναι σε σχέση με την "ίδια" ομάδα στα moto2;
Έχει ακούσει κανείς κάποιο νούμερο;

endopandou
25/09/2012, 17:25
Τα CRT υποτίθεται πως τεχνολογικά υπερέχουν των SBK. Εκεί που πάσχουν είναι στην τεχνογνωσία. ΠΧ δεν φτάνει να έχεις κια καλή ECU θέλεις και την τεχνογνωσία να τη σετάρεις.

Η Honda ράβει (λιγότερο τώρα πια) κανόνες στα mgp απλά όχι αισχρά. Στην δική της πρόταση για τα 800 οι άλλοι συμφώνησαν αμέσως χωρίς δισταγμό. Οι διοργανωτές απ την άλλη ήταν απλές μαριονέτες μέχρι τώρα.

Το κόστος στα εργοστασιακά SS υποτίθεται πως είναι ~1,5 έως 2 μύρια για κάθε μοτό ανά σεζόν και στα moto2 κάτι λιγότερο.
Στα SBK είναι απο 1 έως ακόμα και 3 μύρια την ώρα που στα CRT δεν ξεπερνούν τα 2.
Βέβαια τα νούμερα που κατά καιρούς έχουν ειπωθεί είναι διάφορα, απο μικρότερα έως πολύ μεγαλύτερα κάτι που έχει βάση. Οι Γερμανοί πχ για να σταματήσουν την κατρακύλα έριξαν φέτος πολύ ζεστό χρήμα, αντίθετα με τη φτουκάτι (που παραλίγο να μην κατέβει) και τη μπουζούκι (που χρηματοδοτείται ουσιαστικά εξολοκλήρου απο την Cresent και τη Yoshi με τα γνωστά αποτελέσματα).
H Honda φέτος την βγάζει οικονομικά αφού την υπερεξέλιξη (RBW) την έκανε πέρυσι (χωρίς να επιμερίζεται όμως το κόστος μιας και έχουν 1 μοτοσακό) και η Kawa αντίστοιχα φέτος (με καλύτερο επιμερισμό...)
Οι σαπριλιανοί απολαμβάνουν τις επενδύσεις των προηγούμενων ετών και τέλος οι ιδιώτες έχουν πολύ χαμηλότερα κόστη (πολύ κάτω του ενός μύριου) και περσινοπροπέρσινα μοτό.
σημ. Το κόστος εμπλοκής της Yamaha στα mgp είναι όσο η τρύπα στην Ελλ. οικονομία...

MG-KTiNoS
25/09/2012, 18:05
Η Honda ράβει (λιγότερο τώρα πια) κανόνες στα mgp απλά όχι αισχρά. Στην δική της πρόταση για τα 800 οι άλλοι συμφώνησαν αμέσως χωρίς δισταγμό. Οι διοργανωτές απ την άλλη ήταν απλές μαριονέτες μέχρι τώρα..

ναι αφού γ... τη μοτο 3 μοτο 2 και τη Ντουκάτι τώρα δεν έχει και λόγο !
:lol:

(κ'άτσε να ξαναχάσει και τα λέμε)
:D

και μ αυτά και μ αυτά ο κόσμος βλέπει Μπιάτζι και γουστάρει, κι έπρεπε να πάει κι ο Ρόσσι να δούμε πόσοι θα συνέχιζαν να βλέπουν το πρακτικό μάθημα υπνοτισμού που λέγεται μοτοτζιπι !
:lol:
Τώρα κλασσικά αυτοί οι κάφροι σκαρφίστηκαν?
Όχι να φτιάξουν τα μοτο τζι πι.. Ούτε λόγος.
Να γ... και τα ΣΒΚ !
Καλό?
:a36:


υγ
Τα ΣΒΚ είναι πιο γρήγορα γιατι είναι πιο πολλά και έχουν ανταγωνισμό. (αρα την παλεύουν και πιο πολύ) Οι άλλοι 10 άτομα είναι, 4 καλοί κι άλλοι σκάρτοι, τι να κάνουν ?
:D

KostasV2
25/09/2012, 20:39
Sorry ρε endopantou, αλλά ανάμεσα στο 1ο σου ποστ και το ιταλικό άρθρο που παραθέτεις, δε βρήκα και μεγάλη σχέση... Το άρθρο λέει για τον εναρμονισμό των κανονισμών των εθνικών πρωταθλημάτων με του παγκοσμίου. Σίγουρα η όποια αλλαγή κανονισμών θα είναι στην κατεύθυνση της μείωσης των επεμβάσεων στις μοτοσυκλέτες (και του κόστους φυσικά), αλλά για μένα αυτό είναι θετικό, και ουσιαστικά θα αποτελέσει μια επιστροφή στις ρίζες του πρωταθλήματος. Εσύ το βλέπεις ως μια υποβάθμιση σε στυλ superstock με slick, αλλά μάλλον θα είναι πιό κοντά στη φιλοσοφία των σημερινών supersport (που κι αυτά έχουν ξεφύγει σε σχέση με τους αρχικούς κανονισμούς, αλλά τεσπα). Νομίζω πως είναι προς τη σωστή κατεύθυνση, αφου τα sbk φτιάχτηκαν ως μια κατηγορία που πας να δεις το μηχανάκι που καβαλάς να τρέχει στην πίστα, και σιγά σιγά αυτό το μηχανάκι έφτασε να μοιάζει με το δικό σου μόνο στο σχήμα του φέρινγκ... Αυτό το δρόμο, να μην ξεχνάμε ότι τον επέβαλλε η Ducati με την ειδική μεταχείριση που είχε (και) σε θέματα ομολογκασιόν, και που φυσικά εκμεταλλεύτηκαν και οι άλλοι, με αποκορύφωμα το Petronas-Fogarty, που έτρεχε στο πρωτάθλημα ενώ δεν υπήρχε η έκδοση παραγωγής... Το αν τα sbk του μέλλοντος θα είναι 2" πιό αργά στο γύρο, δε νομίζω ότι ενδιαφέρει και πολλούς. Πιό σημαντικό για μένα θα είναι να μπορεί ο κάθε αγωνιζόμενος, αγοράζοντας ένα κιτ των 30;, 40; χιλιάδων ευρώ να μπορεί να είναι ανταγωνιστικός, και όχι όπως σήμερα που χωρίς εργοστασιακή υποστήριξη δεν έχεις καμία ελπίδα...

Υ.Γ. Το θέαμα σίγουρα είναι καλύτερο στα sbk απ'ότι στα motogp, αλλά τα δεύτερα σίγουρα γεμίζουν πολύ περισσότερο τις πίστες. Δε νομίζω ότι μπορούμε να λέμε ότι απειλούνται τα motogp από την επιτυχία των sbk...

endopandou
25/09/2012, 21:00
Πως δεν βρήκες σχέση; Αφού το έγραψες και εσύ. '' Σίγουρα η όποια αλλαγή κανονισμών θα είναι στην κατεύθυνση της μείωσης των επεμβάσεων στις μοτοσυκλέτες'' απλά εσύ το βλέπεις θετικό και εγώ αρνητικό.
Ανταγωνιστικός δεν θα γίνει ποτέ κάποιος μόνο με την αγορά κιτ. Θέλει πολλά ακόμα. Παρόλα αυτά ναι και εγώ θα το ήθελα.

chr1s_86
26/09/2012, 00:00
Να το αφήσουν ήσυχο το WSBK... Όπως γράφει και στο site τους, ο Laverty την Κυριακή ήταν ο 9ος διαφορετικός νικητής αγώνα φέτος... Στα GP πόσοι είναι; :wave2:

jezuz
30/09/2012, 01:43
... (που έχω να χαρώ αγώνα-οχι μονομαχία- δεν ξέρω και γω από πότε)...

http://www.youtube.com/watch?v=qetWxMAHVqU :smokin:

Να ρωτησω και εγω κατι... σε ποσες πιστες συμπιπτει να τρεχουν wsbk &gp την ιδια χρονια?

jezuz
30/09/2012, 02:16
... με αποκορύφωμα το Petronas-Fogarty, που έτρεχε στο πρωτάθλημα ενώ δεν υπήρχε η έκδοση παραγωγής...

Υπηρχε, ειχαν πουληθει ελαχιστα κομματια σε Μαλαισια (και ευρωπη υπαρχουν μερικα), και τα υπολοιπα κομματια ειναι κλεισμενα σε μια αποθηκη στην Αγγλια :D


Προσωπικα απο αποψη θεαματος τα gp τα βρισκω πολυ βαρετα, σαν f1, ενας τυπος τρεχει γυρω γυρω μονος του προσπαθωντας να κανει ολο και καλυτερο χρονο, να του φτασει η βενζινη και τα λαστιχα... πολυ βαρεμαρα, λιγες και οι συμμετοχες λογο κρισης και κανονισμων (την εχουν δει και ντιβες οι φλωροι :p )... τα παλια διχρονα τα βλεπουμε σε dvd & youtube και γουσταρουμε παντως...

WSBK παντως εχει τρελο θεαμα, και μαχες, και διαφορετικα προσωπα να κερδιζουν, και μπορει στις 6 πρωτες θεσεις να ειναι 6 διαφορεικα μηχανακια. Πανακριβα μεν και αυτα και με μικρη τελικα σχεση με αυτο που αγοραζουμε απο το μαγαζι, αλλα βασισμενα σε αυτο οπως και να εχει και με θεαμα. Θεαμα πολυ επισης και σε BSB, WSS, stock κτλ.

Διαβαζα συνεντευξη καποιου απο Graves Yamaha που τρεχει με ρ1 στο AMA Superbike (το οποιο σε καποιους γυρους εχει υπερελαχιστους θεατες) και ελεγε οτι δινουν αρκετες εκατονταδες χιλιαδες $$$ καθε χρονο μονο και μονο για την ECU. Το ιδιο ελεγε και ενας απο Yoshimura Suzuki (AMA). Δηλαδη αν στο Αμερικανικο πρωταθλημα, που δεν εχει και τοσο κοσμο, κερδος και θεαμα, δινει μια ομαδα τοσα πολλα μονο για τα ηλεκτρονικα, στο παγκοσμιο με την συμμετοχη εργοστασιακων ομαδων, αγωνες σε ολο τον κοσμο, ονοματα μεγαλα για αναβατες κτλ, ποσα δινουν?
Οποτε πολυ απλα αυτα τα μηχανακια δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση με αυτα που αγοραζουμε εμεις, απλα εξελισουν τεχνολογιες και εχουν θεαμα.

KostasV2
30/09/2012, 09:27
http://www.youtube.com/watch?v=qetWxMAHVqU :smokin:

Να ρωτησω και εγω κατι... σε ποσες πιστες συμπιπτει να τρεχουν wsbk &gp την ιδια χρονια?

Στο φετεινό πρόγραμμα, σε 5. Αλλά στο Aragon π.χ. χρησιμοποιούν διαφορετικές χαράξεις της πίστας, οπότε δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.

endopandou
30/09/2012, 09:45
Μερικές διευκρινήσεις εν συντομία

Τεχνικές αλλαγές που επιτρέπονται (οι πιο σημαντικές):
Στο μοτέρ
1) Αλλαγή πιστονιών με σφυρήλατα χωρίς δυνατότητα αλλαγής διαμέτρου.
2) Μπιέλες τιτανίου (έχουν και κάποια μοτά παραγωγής) πάντα με ίδιο μήκος.
3) Ζύγισμα στρόφαλου και χωρίς ιδιαίτερη ανάγκη ελαφρώματος λόγω του περιορισμού των RPM. Επιτρέπεται όμως και ελάφρωμα έως 15%.
4) Ροϊκή κεφαλής με βαλβίδες τιτανίου (όπως ήδη έχουν κάποια special editions παραγωγής), εκκεντροφόρους πιο άγριους μόνο ως προς την διάρκεια και όχι το βύθισμα.
5) Ψυγείο κλπ
6) Ιδια βασική ecu με άλλο software
7) Τα φιλτροκούτια είναι stock αλλά εννοείται με πιο ελεύθερο φίλτρο


Σασμάν
Είναι ίδιο με το παραγωγής και επιτρέπονται μόνο αλλαγές στο γρανάζωμα καθώς και σκλήρυνση των γραναζιών με νιτρίδωμα

Πλαίσιο
Stock με ενισχύσεις αν θέλει κάποιος. σημ. Τα φτουκάτια είναι εντελώς stock δηλαδή όπως αυτό που αγοράζουμε εμείς.

Ζάντες
Μαγνησίου

Λάστιχα
Diablo Race - slick που πωλούνται κπ και στο εμπόριο.

After market ψαλίδι

Πιρούνια OHLINS FGR (οι περισσότεροι)

σημ. Μπορεί κάποιος να αγοράσει μέχρι και τους σένσορες των αναρτήσεων...
Κι άλλη σημ. Το software της ECU εννοείται πως είναι ιδιοκτησία των ομάδων.

Ο κατάλογος των απαγορεύσεων είναι μεγάλος αλλά βαριέμαι τώρα να γράφω:D

Πιθανολογώ πως οι περισσότεροι απο αυτούς που αφορά αυτή η κουβέντα γνωρίζουν ιδιώτες που έχουν κάνει ανάλογες παρεμβάσεις στα μοτοσακά τους.
Μιλάμε για tuning λοιπόν με εφαρμογή after market parts κάτι που είναι σχετικά εύκολο να γίνει. Η χρησιμότητά του είναι άλλο θέμα.
Η μεγάλη διαφορά έγκειται στην τεχνογνωσία. Στο πως θα γίνει η μοτό ομοιογενής και οδηγήσιμη. Αυτό το κομμάτι (συν τα έξοδα συντήρησης της ομάδας) είναι που χρυσοπληρώνεται απο τις ομάδες και ανεβάζει το Budget.

Το μεγάλο κέρδος απο τα SBK για εμάς είναι η δυνατότητα απόκτησης ή εφαρμογής αυτής της τεχνολογίας καθώς και οι νέες γενιές των μοτοσακών που πωλούνται στις βιτρίνες (δεν θέλει φαντάζομαι εξήγηση το γιατί)

Πάμε στο κόστος απόκτησης.
Αν θέλει να αγοράσει κάποιος μια γριά CBR απο τον TenKate θα του ακουμπήσει περίπου 90 χήνες.
Αν κάποιος είναι δικύλινδρος τύπος και θέλει τούμπανο SBK φτουκάτιον θα αναγκαστεί να στάξει κάπου 120 με 130 χήνες.
Αν κάποιος είναι λάτρης του BSB speck των SBK που είναι σχεδόν ίδια (θα χάσει τα τράξια όμως) θα ξεφορτώσει τον λογαριασμό του όσα λέει το παρακάτω link.
http://www.visordown.com/motorcycle-news--general-news/brand-new-bsb-replica-gsx-r1000-for-66k/19585.html
Τέλος αν κάποιος θέλει να αγοράσει το οποιοδήποτε part απο οποιοδήποτε SBK μοτοσακό, τα εργοστάσια ή οι after marketάδες είναι υποχρεωμένα να του το παρέχουν εντός το αργότερο τριών μηνών.

Τα SBK έχουν σχέση με τα δικά μας λοιπόν και μάλιστα μεγάλη. Η ουσία τους δεν είναι να τρέχουν σε μορφή βιτρίνας καταστήματος μιας και υπάρχουν τα stock γι αυτό τον σκοπό.
Η ουσία του SBK είναι η εξέλιξη των δικών μας και η δυνατότητα στον οποιονδήποτε ιδιώτη να αποκτήσει την τεχνολογία.
:)

endopandou
27/10/2012, 11:46
SBK vs motoGP


#PhilipIsland Comparison: SBK 25-2-2012 Checa Duc1098R time: 1'31.621 MotoGP 27-10-2012 Rossi Duc GP12 time: 1'31.661

endopandou
27/10/2012, 11:47
SBK vs motoGP


#PhilipIsland SBK QP 25-2-2012 Sykes(1st) 1'31.323 vs MotoGP QP 27-10-12 Bautista(7th) 1:31.490

KostasV2
27/10/2012, 12:36
Αν οι χρόνοι δεν γίνονται στο ίδιο session, οι συγκρίσεις δεν έχουν και πολύ νόημα...

endopandou
27/10/2012, 13:16
Αν οι χρόνοι δεν γίνονται στο ίδιο session, οι συγκρίσεις δεν έχουν και πολύ νόημα...

Σωστός. είναι ενδεικτικοί χρόνοι σε στεγνό

chr1s_86
27/10/2012, 14:50
Φαίνεται ότι στις πιο μικρές πίστες οι διαφορές μειώνονται.. Όπως και με τα CRT σε Saschenring και Phillip Island...

Θα ήταν ενδιαφέρον να είχαμε και στοιχεία όπως αέρας, θερμοκρασία, υγρασία κτλ...

endopandou
05/10/2013, 16:40
Τέρμα πάπαλα φινίτο :moutza: αλήτη εσπελέτα

http://translate.google.com/translate?u=http%3A//www.gpone.com/en/&hl=el&langpair=auto|en&tbb=1&ie=UTF-8

KostasV2
05/10/2013, 19:15
Τέρμα πάπαλα φινίτο :moutza: αλήτη εσπελέτα

http://translate.google.com/translate?u=http%3A//www.gpone.com/en/&hl=el&langpair=auto|en&tbb=1&ie=UTF-8

Μερικοί από τους νέους κανονισμούς, είναι όντως τραγικοί...

H.A.Balafoutre
05/10/2013, 21:43
Μερικοί από τους νέους κανονισμούς, είναι όντως τραγικοί...

Το κρατάω αυτό που λές και ερωτώ....μα όλως τυχαίως πια εταιρία θα ξεπροβάλει από όλο αυτό.....????????????

Antonisss
05/10/2013, 21:45
http://motomatters.com/news/2013/10/05/wsbk_to_go_all_evo_in_2015_ban_winter_te.html

Εύχομαι μόνο να επιτύχει η Dorna αυτό που θέλει με τους κανονισμούς, να προσελκύσει δλδ περισσότερες συμμετοχές και να μην βρεθούμε προ εκπλήξεως... Ενδιαφέρον θα έχει αν θα παρουσιαστούν σπεσιαλάκια για να πάρουν ομολογκασιόν γιατί όπως λέει και το άρθρο, στα Superstock παίζουν μόνο 2 εταιρείες, Kawasaki, BMW και Ducati...

endopandou
06/10/2013, 07:13
Το κρατάω αυτό που λές και ερωτώ....μα όλως τυχαίως πια εταιρία θα ξεπροβάλει από όλο αυτό.....????????????
Άψογος ο μπαλαφούτρε :beer:
Αυτή είναι η ιστορία σήμερα με τα μονοπώλια στα παγκόσμια πρωταθλήματα και με μια αρχή διεφθαρμένη ως το κόκαλο και υπάλληλο της dorna.
Το αλισβερίσι του καραγκιόζη εζπελέτα με την Honda κατέληξε σε συμφωνίαΝ γάμου λοιπόν και εμείς με την ανακοίνωση της fim διαβάσαμε το προσκλητήριο.
Μας καλούν κιόλας φίλε μου :moutza:λαμόγια
Τα σόγια λοιπόν συμφώνησαν και μένει να δούμε την νέα νύφη που απο ότι μας έχουν πει οι Hondοι θα είναι κούκλα.

endopandou
06/10/2013, 07:25
http://motomatters.com/news/2013/10/05/wsbk_to_go_all_evo_in_2015_ban_winter_te.html

Εύχομαι μόνο να επιτύχει η Dorna αυτό που θέλει με τους κανονισμούς, να προσελκύσει δλδ περισσότερες συμμετοχές και να μην βρεθούμε προ εκπλήξεως... Ενδιαφέρον θα έχει αν θα παρουσιαστούν σπεσιαλάκια για να πάρουν ομολογκασιόν γιατί όπως λέει και το άρθρο, στα Superstock παίζουν μόνο 2 εταιρείες, Kawasaki, BMW και Ducati...


Αμφιβάλω αν θα έχει μείνει έστω και μια σοβαρή νέα ιδιωτική συμμετοχή σε 2 χρόνια μετά το 15. Πάλι τα εργοστάσια θα κάνουν κουμάντο, πάλι αυτοί θα είναι μπροστά και αυτό το στηρίζω στο γεγονός του ότι στους αγώνες μοτό όσες φορές οι κανονισμοί σφίγγουν χωρίς να υπάρχει εναλλακτική για πρωτοτυπία απο κάποιον ιδιώτη, κερδισμένοι είναι μόνο αυτοί που αποφάσισαν να σπρώξουν τα πιο πολλά λεφτά.
Όσο σφίγγουν οι κανονισμοί τόσο η κάθε Altea και ο κάθε Bata θα κρέμονται απο τις ιδιωτικές δοκιμές που θα κάνει το εργοστάσιο για να τους προμηθεύσει το σούπερ εξειδικευμένο παρτ.

Antonisss
06/10/2013, 10:16
Απλά με αυτούς τους κανονισμούς στενεύουν τα περιθώρια να υπάρχει αυτό το σπέσιαλ κομμάτι, καθότι ναι μεν θα μπορείς να κάνεις αλλαγές σε πλαίσιο/ψαλίδι αλλά ο κινητήρας θα είναι σε παραπλήσια μορφή του στοκ, δεν θα μπορείς να αλλάζεις τα κύρια μέρη του, το μόνο που κατάλαβα είναι ότι θα επιτρέπεται "πείραγμα" στους εκκεντροφόρους... Οπότε το μηχανάκι της βιτρίνας θα έχει περισσότερη σχέση με αυτό που τρέχει απ'ότι τώρα. Αλλά είπαμε, μην αρχίσουν και βγαίνουν σπεσιαλάκια από το πουθενά...

KostasV2
06/10/2013, 10:20
Αλλά είπαμε, μην αρχίσουν και βγαίνουν σπεσιαλάκια από το πουθενά...

Ειδικότητα της Ducati θα έλεγα...

endopandou
06/10/2013, 10:49
το μηχανάκι της βιτρίνας θα έχει περισσότερη σχέση με αυτό που τρέχει απ'ότι τώρα.
Ποσώς μας απασχολεί το αν το δικό μας έχει περισσότερη σχέση με αυτό, υπάρχει το πρωτάθλημα stock για αντιπροσωπεύσει τα δικά μας. Ποια δικά μας δηλαδή; Τα limited edition αντιπροσωπεύει.
Ο ρόλος των SBK ήταν απ αρχής το develop των δικών μας. Ήταν για πειραματισμό και εφαρμογή special parts με αποτέλεσμα εμείς να μπορούμε να τα αγοράσουμε αν θέλουμε.
Το αποτέλεσμα των SBK είναι πραγματικά απίστευτα μοτά σαν τα Κ τα s1000 τα R1 τα ΖΧ τα panigale κλπ τούμπανα που μαζί με ένα σωρό after market parts εμείς μπορούμε να αγοράσουμε.
Σε αντίθεση με το motogp που η ουσία του είναι ένα μάτσο τίποτα, (τι πο τα...) αλλά η πολιτική της tv, της μπίζνας και η star chanel οπτική απο τις ορδές των νεοάσχετων που δεν παίρνουν μυρωδιά επικράτησε. Τι άλλο θα γινόταν;

pipe_smoker
06/10/2013, 11:43
Ο ρόλος των SBK ήταν απ αρχής το develop των δικών μας. Ήταν για πειραματισμό και εφαρμογή special parts με αποτέλεσμα εμείς να μπορούμε να τα αγοράσουμε αν θέλουμε.


Σε αντίθεση με το motogp που η ουσία του είναι ένα μάτσο τίποτα, (τι πο τα...)...

Να ρωτήξω κάτι κι εγώ ο άσχετος? (δε μιλάω ειρωνικά. Αλήθεια να για να καταλάβω ρωτάω γιατί όντως δεν έχω ιδέα.)

(θα μπακαλίσω λίγο για να μπορέσω να εκφράσω την ερώτησή μου)

Το motogp είναι πρωτάθλημα prototype, σωστά? Τρέχουν μηχανές που απαρτίζονται από μέρη που σχεδιάζονται από το μηδέν (χοντρικά). Με άλλα λόγια, σκαρφίζονται 40 σχιστομάτηδες ένα μπιχλιμπίδι που θα μπει σε ένα μοτό και δεν υπήρχε πριν αλλού, κι αυτό το μπιχλιμπίδι θα κάνει αυτό το μοτό πιο γρήγορο (ή σταθερό, ή στριφτερό, γουατέβα).

Εγώ κρατάω εδώ προς το παρόν αυτό το γεγονός σαν την "παρθενογέννεση" τρόπον τινά. Ένα κιβώτιο που μπορεί να μη φτάσει αυτούσιο ποτέ στα δικά μας μοτά (αλλά θα φτάσει η τεχνογνωσία που απαιτείται γιατί δε φτιάχτηκε μόνο του το κιβώτιο, γλιτώνουμε το κομμάτι του "trial and error" που το τρώνε οι οδηγοί δοκιμών και οι αγωνιζόμενοι, γιατί καλά τα σχέδια αλλά το τί δουλεύει και τί όχι φαίνεται κυρίως αφού δοκιμαστεί στην πράξη).
Θα φτάσει τέλος πάντων ένα κιβώτιο σε μας, το οποίο άμεση σχέση με αυτό που κουμαντάρει ο Μάρκεζ μπορεί να μην έχει, αλλά αν δεν είχαν ασχοληθεί να φτιάξουν ένα καινούριο κιβώτιο για το Μάρκεζ δε θα μάθαιναν ποτέ ούτε πώς φτιάχνεται ένα καλύτερο κιβώτιο από το προηγούμενο, ούτε τα υλικά που πρέπει να χρησιμοποιήσουν, ούτε στο τέλος να φτάσει και σε εμάς αυτή η τεχνολογία έστω και με το σταγονόμετρο.

Κοινώς, η γενεσιουργός πηγή όλων των μηχανακίων και των μερών που τα αποτελούν, δεν είναι στην ουσία τα gp? Και η εξέλιξη φυσικά αυτών (δε φτιάχνουμε καινούριο μπιχλιμπίδι κάθε μέρα, βελτιώνουμε και το παλιό).


Αν πάμε τώρα στα SBK, εκεί τρέχουν μηχανάκια που βασίζονται στα δικά μας (ή ίσως πιο σωστά τρέχουν "τα δικά μας") αλλά βελτιωμένα τούμπανα με πολλά after κλπ.

Όπως είπες κι εσύ νωρίτερα:


Η ουσία του SBK είναι η εξέλιξη των δικών μας και η δυνατότητα στον οποιονδήποτε ιδιώτη να αποκτήσει την τεχνολογία.

(στο δεύτερο μέρος τη πρότασης δεν πάω γιατί το έχω καταλάβει)

Η απορία μου είναι η εξής:
Θα υπήρχαν τα δικά μας για να τα εξελίξει το SBK αν δεν τα είχε παράγει αρχικά η εταιρεία στην αρχική τους μορφή?

(και με παράδειγμα τελείως άσχετο κι άκυρο ίσως αλλά αυτή η εταιρία μου έρχεται τώρα)
Θα υπήρχε R1 για να το εξελίξει στα επιμέρους σημεία του το SBK, αν δεν είχε παραχθεί αρχικά το R1?
Που οφείλεται η ύπαρξη του R1 (πέραν του εμπορικού τμήματος του R&D της Yamaha)? Δεν οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην "τριβή" με τα πρωτότυπα? (τεχνογνωσία, τεχνολογία, υλικά κλπ, που απαιτήθηκαν και χρειάστηκαν για να βγαίνει όλο και κάτι καινούριο καλύτερο και ανταγωνιστικότερο από το παλιό)

Κοινώς, αν είχαν σταματήσει τα motogp γύρω στο 2000 πες. Θα υπήρχε το σημερινό R1, Fireblade, ZX, οτιθεςβάλε, έτσι όπως είναι σήμερα, ή θα καβαλάγαμε αυτό του τότε, εξελιγμένο από τα SBK με ohlins και δεν ξέρω εγώ τί άλλο?

Αν ανοίγω μεγάλο θέμα ή είναι άκυρο τελείως με το θρεντ χέσ'το. Δε θέλω να σε βάλω να γράφεις σεντόνια.

endopandou
06/10/2013, 11:58
Πάιπ το r1 καθώς και άλλα πολλά υπήρχαν πρίν γίνουν τετράχρονα τα mgp.
Ότι βλέπεις στα παραγωγής εξελίχτηκε στα sbk. Ούτε καν το κιβώτιο δεν δίνει κανένας μαρκέζ. Τίποτα δεν δίνουν, τίποτα δεν έδωσαν, καμία πρωτοτυπία δεν πήραμε απο τα motogp (με εξαίρεση το κιβώτιο τύπου κασέτας). Ο μόνος λόγος που ονομάζονται πρωτότυπα είναι γιατί δεν πωλούνται, κανένας άλλος. Καμία ουσιαστική πρωτοτυπία δεν υπάρχει πλήν του τάδε σέσνσορα που εμάς δεν μας ωφέλησε ποτέ. Εμείς σαν αναβάτες κερδίσαμε μόνο απο την εξέλιξη των sbk. Μόνο.

fkol k4
06/10/2013, 12:32
Πάιπ το r1 καθώς και άλλα πολλά υπήρχαν πρίν γίνουν τετράχρονα τα mgp.
Ότι βλέπεις στα παραγωγής εξελίχτηκε στα sbk. Ούτε καν το κιβώτιο δεν δίνει κανένας μαρκέζ. Τίποτα δεν δίνουν, τίποτα δεν έδωσαν, καμία πρωτοτυπία δεν πήραμε απο τα motogp (με εξαίρεση το κιβώτιο τύπου κασέτας). Ο μόνος λόγος που ονομάζονται πρωτότυπα είναι γιατί δεν πωλούνται, κανένας άλλος. Καμία ουσιαστική πρωτοτυπία δεν υπάρχει πλήν του τάδε σέσνσορα που εμάς δεν μας ωφέλησε ποτέ. Εμείς σαν αναβάτες κερδίσαμε μόνο απο την εξέλιξη των sbk. Μόνο.

Αυτό είναι εξαιρετικά κοντόφθαλμη άποψη.

Η τεχνογνωσία κατασκευής και μελέτης της απαραίτητης ακαμψίας για ένα πλαίσιο-ψαλίδι για μια μοτοσυκλέτα πίστας, έρχεται από το Moto GP.
Η τεχνογνωσία κατασκευής αναρτήσεων της Ohlins για παράδειγμα, έρχεται από το Moto GP.
Η εξέλιξη των ελαστικών κάθε εταιρίας προέρχεται από τις απαιτήσεις των αγώνων. Δηλαδή για την Bridgestone (και την Michelin παλιότερα) έρχεται από το Moto GP.
Η εξέλιξη των ηλεκτρονικών και των αλγορίθμων ελέγχου των, έρχεται από το Moto GP.
Η τεχνογνωσία του πως μπορείς να «ξεζουμίσεις» ισχύ από έναν δεδομένης χωρητικότητας κινητήρα έρχεται από το Moto GP.
Οι περισσότερες δοκιμές και αλλαγές για την αεροδυναμική απόδοση ενός φαίρινγκ μοτοσυκλέτας γίνονται στο Moto GP.


Και αν δεν είχαν γίνει τόσο περιοριστικοί οι κανονισμοί, ακόμα και οι καινοτομίες (που πλέον δεν υπάρχουν λόγω κόστους), από εκεί θα προερχόταν.

Antonisss
06/10/2013, 12:49
Θεωρώ σωστό το ότι μπαίνει ένα "στοπ" στην "πρωτοτυποποίηση" των Superbike καθότι προς τα εκεί οδεύανε. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα Yamaha-Honda να μην είναι διατεθειμένες να τα σκάνε χοντρά τόσο στα GP όσο και στα SBK, η Yamaha σηκώθηκε και έφυγε, η Honda και καλά είναι Factory με τον Τεν Κάτε, αλλά @@, Suzuki υπάρχει και δεν υπάρχει, BMW μας αποχαιρετά και μένει ουσιαστικά Aprilia, Kawasaki, Ducati

Και όπως ειπώθηκε παραπάνω, η εξέλιξη στις μηχανές μας προέρχεται από τα GP. Απλά, εν αντιθέσει με τους 4 τροχούς και την F1, ότι καινοτομία βρεις στα MotoGP, μπορείς χαλαρά να την περάσεις και στο μηχανάκι παραγωγής που θα πουλήσεις, είτε είναι SS, είτε Sport Touring.


Όσο για τη βιτρίνα που ανέφερα, προσωπικά θα θελα να ξέρω ότι το μηχανάκι που κερδίζει την Κυριακή έχει μία σχέση με αυτό που αγόρασα (που ίσως και να το αγόρασα επειδή κερδίζει την Κυριακή, που στα μάτια μου σημαίνει ότι για να κερδίζει πρέπει να είναι ένα πολύ καλό μηχανάκι) και όχι να έχουν αλλαχτεί κυριολεκτικά όλα...

endopandou
06/10/2013, 13:01
Αυτό είναι εξαιρετικά κοντόφθαλμη άποψη.

Η τεχνογνωσία κατασκευής και μελέτης της απαραίτητης ακαμψίας για ένα πλαίσιο-ψαλίδι για μια μοτοσυκλέτα πίστας, έρχεται από το Moto GP.
Η τεχνογνωσία κατασκευής αναρτήσεων της Ohlins για παράδειγμα, έρχεται από το Moto GP.
Η εξέλιξη των ελαστικών κάθε εταιρίας προέρχεται από τις απαιτήσεις των αγώνων. Δηλαδή για την Bridgestone (και την Michelin παλιότερα) έρχεται από το Moto GP.
Η εξέλιξη των ηλεκτρονικών και των αλγορίθμων ελέγχου των, έρχεται από το Moto GP.
Η τεχνογνωσία του πως μπορείς να «ξεζουμίσεις» ισχύ από έναν δεδομένης χωρητικότητας κινητήρα έρχεται από το Moto GP.
Οι περισσότερες δοκιμές και αλλαγές για την αεροδυναμική απόδοση ενός φαίρινγκ μοτοσυκλέτας γίνονται στο Moto GP.


Και αν δεν είχαν γίνει τόσο περιοριστικοί οι κανονισμοί, ακόμα και οι καινοτομίες (που πλέον δεν υπάρχουν λόγω κόστους), από εκεί θα προερχόταν.

Νομίζεις εσύ.

endopandou
06/10/2013, 13:07
Και όπως ειπώθηκε παραπάνω, η εξέλιξη στις μηχανές μας προέρχεται από τα GP.
Απο κάποιο συγκεκριμένο μοτό ή γενικά απο τα motogp?
Θέλω να πω, υπάρχει κάποιο στοιχείο που να το υποστηρίζει αυτό ή το αναφέρουμε γιατί έτσι νομίζουμε;

Antonisss
06/10/2013, 13:20
Χωρίς να έχω τρανταχτά στοιχεία(πχ ποιο μοτό το φόρεσε πρώτο ή κάτι σχετικό), απλά υπολογίζοντας ότι πρώτα εκεί εφαρμόστηκαν/δοκιμάστηκαν και μετά στις υπόλοιπες κατηγορίες (πάντα με το σκεπτικό ότι GP500/MotoGP είναι πρωτότυπες κατηγορίες και αποτελούσαν πρόκληση για τους μηχανικούς στα εργοστάσια), θα έλεγα ότι: Upside down μπροστινά, ακτινικές δαγκάνες/τρόμπες, μονόδρομοι συμπλέκτες, γκάζι ride by wire και ηλεκτρονικά (θυμάμαι δήλωση Burgess όταν δοκιμάσανε μια πρώτη μορφή traction control στο RC211V του 2002 ότι γύρισε ο Rossi στα πιτς και είπε ότι με αυτό νιώθει ότι κλέβει)... Ίσως και άλλα που μου ξεφεύγουν...


Και από άλλα παραδείγματα ότι η τεχνολογία στα μηχανάκια που αγοράζουμε είναι τεχνολογία GP 5ετίας... Πχ, πότε εμφανίστηκε το Big Piston Fork της Showa στο Suzuki και από πότε το φορούσε η Honda στα MotoGP?

fkol k4
06/10/2013, 13:31
Απο κάποιο συγκεκριμένο μοτό ή γενικά απο τα motogp?
Θέλω να πω, υπάρχει κάποιο στοιχείο που να το υποστηρίζει αυτό ή το αναφέρουμε γιατί έτσι νομίζουμε;

Γενικά από το Moto GP.

Τα στοιχεία στο οποίο μπορούμε να βασιστούμε για να ισχυριστούμε κάτι τέτοιο είναι:

Το Moto GP είναι κατά πολύ προγενέστερο του WSBK ως πρωτάθλημα, ακόμα και αν κάποτε δεν ονομαζόταν έτσι. Η εξέλιξη των μοτοσυκλετών δρόμου δεν ξεκίνησε όταν ιδρύθηκε το WSBK, προϋπήρχε αυτού και το πρωτάθλημα τότε ήταν το GP.
Στο Moto GP ξοδεύονται πολύ περισσότερα χρήματα. Περισσότερα χρήματα = μεγαλύτερο περιθώριο έρευνας & εξέλιξης, νομίζω πως αυτό είναι αυτονόητο.
Στο WSBK η εξέλιξη γίνεται πάνω σε συγκεκριμένη βάση όταν αναφερόμαστε σε πλαίσιο-κινητήρα, δηλαδή βελτιώνεις ό,τι βγάζεις στην παραγωγή. Στο Moto GP έχεις περιθώριο να σχεδιάζεις από την αρχή, άρα και μεγαλύτερο περιθώριο καινοτομίας.


Με άλλα λόγια, για να εξελίξεις εσύ κι εγώ το RCBRGSXZXHPKTMRSV-RRRRR που μπορεί να έχουμε, ακολουθούμε τα βήματα που κάνει μια ομάδα του WSBK.
Για να έχει όμως μια εταιρεία ένα σοβαρό RCBRGSXZXHPKTMRSV-RRRRR να πουλήσει (και να το ομολογκάρει για το WSBK), πρέπει να εξελίξει ένα πρωτότυπο.
Αυτό σημαίνει είτε private (κρυφή) εξέλιξη, είτε συμμετοχή σε πρωτάθλημα με πρωτότυπα (Moto GP).


Νομίζεις εσύ.
Ε ναι, φυσικά, αλλά έχω και δίκιο. :D

endopandou
06/10/2013, 13:42
Γενικά από το Moto GP.

Τα στοιχεία στο οποίο μπορούμε να βασιστούμε για να ισχυριστούμε κάτι τέτοιο είναι:

Το Moto GP είναι κατά πολύ προγενέστερο του WSBK ως πρωτάθλημα, ακόμα και αν κάποτε δεν ονομαζόταν έτσι. Η εξέλιξη των μοτοσυκλετών δρόμου δεν ξεκίνησε όταν ιδρύθηκε το WSBK, προϋπήρχε αυτού και το πρωτάθλημα τότε ήταν το GP.
Στο Moto GP ξοδεύονται πολύ περισσότερα χρήματα. Περισσότερα χρήματα = μεγαλύτερο περιθώριο έρευνας & εξέλιξης, νομίζω πως αυτό είναι αυτονόητο.
Στο WSBK η εξέλιξη γίνεται πάνω σε συγκεκριμένη βάση όταν αναφερόμαστε σε πλαίσιο-κινητήρα, δηλαδή βελτιώνεις ό,τι βγάζεις στην παραγωγή. Στο Moto GP έχεις περιθώριο να σχεδιάζεις από την αρχή, άρα και μεγαλύτερο περιθώριο καινοτομίας.


Με άλλα λόγια, για να εξελίξεις εσύ κι εγώ το RCBRGSXZXHPKTMRSV-RRRRR που μπορεί να έχουμε, ακολουθούμε τα βήματα που κάνει μια ομάδα του WSBK.
Για να έχει όμως μια εταιρεία ένα σοβαρό RCBRGSXZXHPKTMRSV-RRRRR να πουλήσει (και να το ομολογκάρει για το WSBK), πρέπει να εξελίξει ένα πρωτότυπο.
Αυτό σημαίνει είτε private (κρυφή) εξέλιξη, είτε συμμετοχή σε πρωτάθλημα με πρωτότυπα (Moto GP).


Ε ναι, φυσικά, αλλά έχω και δίκιο. :D
Εξακολουθείς να εικάζεις μην γνωρίζοντας και χωρίς να λες κάτι συγκεκριμένο σε αντίθεση με τον Αντώνη

endopandou
06/10/2013, 13:59
Χωρίς να έχω τρανταχτά στοιχεία(πχ ποιο μοτό το φόρεσε πρώτο ή κάτι σχετικό), απλά υπολογίζοντας ότι πρώτα εκεί εφαρμόστηκαν/δοκιμάστηκαν και μετά στις υπόλοιπες κατηγορίες (πάντα με το σκεπτικό ότι GP500/MotoGP είναι πρωτότυπες κατηγορίες και αποτελούσαν πρόκληση για τους μηχανικούς στα εργοστάσια), θα έλεγα ότι: Upside down μπροστινά, ακτινικές δαγκάνες/τρόμπες, μονόδρομοι συμπλέκτες, γκάζι ride by wire και ηλεκτρονικά (θυμάμαι δήλωση Burgess όταν δοκιμάσανε μια πρώτη μορφή traction control στο RC211V του 2002 ότι γύρισε ο Rossi στα πιτς και είπε ότι με αυτό νιώθει ότι κλέβει)... Ίσως και άλλα που μου ξεφεύγουν...


Και από άλλα παραδείγματα ότι η τεχνολογία στα μηχανάκια που αγοράζουμε είναι τεχνολογία GP 5ετίας... Πχ, πότε εμφανίστηκε το Big Piston Fork της Showa στο Suzuki και από πότε το φορούσε η Honda στα MotoGP?
Και το big bang θα συμπλήρωνα.
Το rbw απ την άλλη είναι τεχνολογία F1 kai όχι motogp. Όπως και τα τράξια. Ο μονόδρομος είναι τεχνολογία που εφαρμόστξκε για πρώτη φορά στο sbk για να μειώσουν το φρένο των τετράχρονου μοτέρ.

Το σκεπτικό για να γίνω καλύτερα κατανοητός είναι πως τα ανεστραμμένα πιρούνια που δεν τα πρωτοπαρουσίασε κάποιο εργοστάσιο σε κάποιον αγώνα αλλά αφτερμακετάς (η wp αν δεν κάνω λάθος) ακόμα κι αν παρουσιαζόντουσαν στα gp500 δεν παίζει κανέναν ρόλο όταν τα sbk μας έδωσαν ολόκληρα μοτά. (πχ s1000 zx750 rsv4 είναι μερικά) Αυτά εμείς μπορούμε να τα αγοράζουμε για έναν και μόνο λόγο αφού τα εργοστάσια δεν είχαν εμπλακεί στο μοτοgp. Το ότι υπάρχει το sbk.
Νομίζω πως δεν αξίζει να συνεχίσουμε ανούσια και αναλωθούμε στο ποιος και που ανακάλυψε τον τροχό...

fkol k4
06/10/2013, 14:03
Εξακολουθείς να εικάζεις μην γνωρίζοντας και χωρίς να λες κάτι συγκεκριμένο σε αντίθεση με τον Αντώνη

Αυτό που κάνω δεν λέγεται εικάζω, λέγεται βγάζω λογικό συμπέρασμα με βάση μια υπαρκτή πρακτική.
Για το κατά πόσο γνωρίζω σαφώς και δεν μπορείς να κρίνεις, τουλάχιστον αν δεν αποδείξεις πρωτίστως με δικά σου συγκεκριμένα επιχειρήματα το ότι όσα λέω δεν ισχύουν.

Περιμένω τα δικά σου συγκεκριμένα επιχειρήματα ως αντίκρουση των δικών μου αφηρημένων.
Στο μεταξύ, να επισημάνω πως τα αλουμινένια πλαίσια 2 δοκών πρωτοχρησιμοποιήθηκαν στο GP και όχι στο WSBK.
Παρομοίως, το τωρινό πλαίσιο της Ducati Panigale δεν προέρχεται από το WSBK αλλά από το Moto GP. Η Ducati Desmocedici επίσης, όπως εξάλλου και τα οβάλ έμβολα της Honda NR, οι πολυκύλιδροι δίχρονοι και τετράχρονοι κινητήρες, Το πλαίσιο της 1ης R1 (από την YZR 500), το πλαίσιο του GSXR 750 του 96 από την RGV 500 του Schwantz, η εφαρμογή πνευματικών βαλβίδων σε κινητήρα μοτοσυκλέτας, τα seamless κιβώτια, οι μπροστινές αναρτήσεις τύπου hub (Elf, Hossack) και αν δεν κάνω λάθος και ο ηλ. ψεκασμός.
Επίσης, αν και δεν πρωτοχρησιμοποιήθηκαν στο GP, μεγάλη ανάπτυξη υπάρχει και στα συστήματα ABS, Traction Control και anti-wheelie.

MG-KTiNoS
06/10/2013, 15:04
Να με συγχωρεί η χάρη σου αλλά το πλαίσιο του παπαγκάλε προέρχεται από τη BMW....

:lol:


πλάκα κάνω το παλίσιο της ντουκάτι παπαγκάλε είναι ιδέα του Ing. Lambertini (Μοτο Μορίνι)


http://www.motoblog.it/post/30498/foto-del-giorno-morini-deltabox


και δε συνεχίζω....
Πάντως λάθος κάνεις και στα άλλα, αλλά δε μπραζ, καλό παιδί είσαι !

:lol:

fkol k4
06/10/2013, 15:27
και δε συνεχίζω....
Πάντως λάθος κάνεις και στα άλλα, αλλά δε μπραζ, καλό παιδί είσαι !
:lol:

Να συνεχίσεις, αφού είμαι καλό παιδί αν μου δείξεις που κάνω λάθος ευχαρίστως θα το παραδεχτώ.

Εδώ θα πρέπει όμως να ξεχωρίσουμε κάποια πράγματα, δηλαδή το αν αναφερόμαστε στην εξέλιξη της τεχνολογίας ή της μοτοσυκλέτας.

Γιατί αν αναφερόμαστε στο 1ο, το έχουμε χάσει εντελώς το παιχνίδι, τίποτα δεν έχει εξελιχθεί για την μοτοσυκλέτα (εκτός φυσικά από αυτά που δεν έχουν πρακτική εφαρμογή πουθενά αλλού).
Η τεχνολογία γενικότερα έχει εξελιχθεί είτε στα γκαράζ και τα σχεδιαστήρια ευφυών μηχανικών (πχ Kaaden, Wankel), είτε σε διάφορα εργαστήρια στρατιωτικού ενδιαφέροντος (η μεγαλύτερη εξέλιξη κινητήρων έγινε κατά τον 2ο ΠΠ).

Οπότε, αν μιλάμε καθαρά για τεχνολογία, σαφώς και το Moto GP ή οποιοδήποτε άλλο πρωτάθλημα μοτοσυκλέτας δεν πρωτοπορούν.
Αναφέρομαι στην τεχνογνωσία του πως μπορείς να προσαρμόσεις την υπάρχουσα τεχνολογία ώστε να επωφεληθεί μια μοτοσυκλέτα. Αυτό γίνεται πάντα σε πρωτάθλημα με πρωτότυπα (όχι απαραίτητα το Moto GP, πχ ο Britten έτρεχε στο B.O.T.T.) και όχι σε πρωταθλήματα με βάση οχήματα παραγωγής.

Εξάλλου ο σκοπός των 2 πρωταθλημάτων είναι διαφορετικός. Το Moto GP είναι κάτι σαν «κοιτάξτε τι μπορώ να φτιάξω» και το WSBK είναι κάτι σαν «κοιτάξτε πόσο καλά έχω φτιάξει το μηχανάκι που αγοράσατε, τόσο που αν το τσιγκλίσω πλησιάζει τα πρωτότυπα».

endopandou
06/10/2013, 16:52
Αυτό που κάνω δεν λέγεται εικάζω, λέγεται βγάζω λογικό συμπέρασμα με βάση μια υπαρκτή πρακτική.
Για το κατά πόσο γνωρίζω σαφώς και δεν μπορείς να κρίνεις, τουλάχιστον αν δεν αποδείξεις πρωτίστως με δικά σου συγκεκριμένα επιχειρήματα το ότι όσα λέω δεν ισχύουν.

Περιμένω τα δικά σου συγκεκριμένα επιχειρήματα ως αντίκρουση των δικών μου αφηρημένων.
Στο μεταξύ, να επισημάνω πως τα αλουμινένια πλαίσια 2 δοκών πρωτοχρησιμοποιήθηκαν στο GP και όχι στο WSBK.
Παρομοίως, το τωρινό πλαίσιο της Ducati Panigale δεν προέρχεται από το WSBK αλλά από το Moto GP. Η Ducati Desmocedici επίσης, όπως εξάλλου και τα οβάλ έμβολα της Honda NR, οι πολυκύλιδροι δίχρονοι και τετράχρονοι κινητήρες, Το πλαίσιο της 1ης R1 (από την YZR 500), το πλαίσιο του GSXR 750 του 96 από την RGV 500 του Schwantz, η εφαρμογή πνευματικών βαλβίδων σε κινητήρα μοτοσυκλέτας, τα seamless κιβώτια, οι μπροστινές αναρτήσεις τύπου hub (Elf, Hossack) και αν δεν κάνω λάθος και ο ηλ. ψεκασμός.
Επίσης, αν και δεν πρωτοχρησιμοποιήθηκαν στο GP, μεγάλη ανάπτυξη υπάρχει και στα συστήματα ABS, Traction Control και anti-wheelie.

Το να γυρνάς ερωτήσεις μόνο χάριν της αντιδικείας δεν βλέπω που είναι χρήσιμο εκτός απο την μάταιη προσπάθεια να αποδείξεις κάτι που δεν γνωρίζεις.
Το έγραψα πεντακάθαρα αλλά δεν έπιασες το πνεύμα (προφανώς γιατί είσαι σε μόουντ αντιδικείας) Το abs και το τράξιον οι πνευματικές και ο ηλ. ψεκασμός είναι τεχνολογία της F1. Τι δεν καταλαβαίνεις; Για ποια motogp λες;
Το πλαίσιο 2 δοκών φυσικά πρωτοπαρουσιάστηκε στο motogp όπως και το μπανάνα για να σε βοηθήσω. Ε και; Εδώ σου λέω πως παρουσιάστηκαν τόσες μοτοσυκλέτες ολόκληρες χάριν του sbk και εσύ μου απαντάς για το 2 δοκών;
σημ. Το τύπου μονοκόκ πλαίσιο των ντουκάτι δεν είναι τεχνολογία motogp αλλά εντέλει χεστήκαμε κιόλας.

Το σκεπτικό ξαναλέω είναι πως οι σούπερ ιδέες προήλθαν απο την F1 και τα mgp απλά τις προσάρμοσαν πάνω σε μοτά
Για άλλη μια φορά... Μοτά σαν το s1000rr και το rsv4 εμείς τα απολαμβάνουμε γιατί υπάρχουν τα SBK.

Τα motogp είναι ναχαμε να λέγαμε όσο και να πέφτουν απ τα σύννεφα κάποιοι. Ένα μάτσο τίποτα που το πληρώνουμε όλοι μας καθότι το κόστος του τελικά κάπου πρέπει να επιμεριστεί και που αλλού απο ένα ωραιότατο καπέλο στην τιμή των μοτών της βιτρίνας.
Η λύση θα ήταν να συνεχίσουν το r&d στα SBK και να καταργηθούν τα motogp που κοστίζουν 20 φορές περισσότερο και τα parts που εξελίσσουν τα εργοστάσια μένουν στο ράφι.
Αντ αυτού θα συνεχίσουμε να βλέπουμε τα υπεργρήγορα Motogp στις οθόνες μας γιατί εν τέλει η tv κάνει κουμάντο.

edit σωστός ο κτήνος για το πλαίσιο-γραμματοκιβώτιο-κουτί παραπόνων

endopandou
06/10/2013, 16:56
Να συνεχίσεις, αφού είμαι καλό παιδί αν μου δείξεις που κάνω λάθος ευχαρίστως θα το παραδεχτώ.

Εδώ θα πρέπει όμως να ξεχωρίσουμε κάποια πράγματα, δηλαδή το αν αναφερόμαστε στην εξέλιξη της τεχνολογίας ή της μοτοσυκλέτας.

Γιατί αν αναφερόμαστε στο 1ο, το έχουμε χάσει εντελώς το παιχνίδι, τίποτα δεν έχει εξελιχθεί για την μοτοσυκλέτα (εκτός φυσικά από αυτά που δεν έχουν πρακτική εφαρμογή πουθενά αλλού).
Η τεχνολογία γενικότερα έχει εξελιχθεί είτε στα γκαράζ και τα σχεδιαστήρια ευφυών μηχανικών (πχ Kaaden, Wankel), είτε σε διάφορα εργαστήρια στρατιωτικού ενδιαφέροντος (η μεγαλύτερη εξέλιξη κινητήρων έγινε κατά τον 2ο ΠΠ).

Οπότε, αν μιλάμε καθαρά για τεχνολογία, σαφώς και το Moto GP ή οποιοδήποτε άλλο πρωτάθλημα μοτοσυκλέτας δεν πρωτοπορούν.
Αναφέρομαι στην τεχνογνωσία του πως μπορείς να προσαρμόσεις την υπάρχουσα τεχνολογία ώστε να επωφεληθεί μια μοτοσυκλέτα. Αυτό γίνεται πάντα σε πρωτάθλημα με πρωτότυπα (όχι απαραίτητα το Moto GP, πχ ο Britten έτρεχε στο B.O.T.T.) και όχι σε πρωταθλήματα με βάση οχήματα παραγωγής.

Εξάλλου ο σκοπός των 2 πρωταθλημάτων είναι διαφορετικός. Το Moto GP είναι κάτι σαν «κοιτάξτε τι μπορώ να φτιάξω» και το WSBK είναι κάτι σαν «κοιτάξτε πόσο καλά έχω φτιάξει το μηχανάκι που αγοράσατε, τόσο που αν το τσιγκλίσω πλησιάζει τα πρωτότυπα».

Εδώ το πας καλύτερα

fkol k4
06/10/2013, 17:29
Βρε συ έντο, τι μόουντ αντιδικίας...
Σου έγραψα πως έχεις μια κοντόφθαλμη άποψη και κοίτα τι μου αντιγυρίζεις...


Νομίζεις εσύ.


Εξακολουθείς να εικάζεις μην γνωρίζοντας και χωρίς να λες κάτι συγκεκριμένο


Το να γυρνάς ερωτήσεις μόνο χάριν της αντιδικείας δεν βλέπω που είναι χρήσιμο εκτός απο την μάταιη προσπάθεια να αποδείξεις κάτι που δεν γνωρίζεις.
Το έγραψα πεντακάθαρα αλλά δεν έπιασες το πνεύμα (προφανώς γιατί είσαι σε μόουντ αντιδικείας)

Δεν είμαι εγώ σε μόουντ αντιδικίας, εγώ προσπαθώ να σου εξηγήσω αυτό που έγραψα στο πρώτο ποστ κι εσύ μου απαντάς μονίμως με ένα μηδενιστικό «δεν ξέρεις για τι μιλάς».
Γράψε λοιπόν τι είναι αυτό που δεν ξέρω χωρίς απλά να προσπαθείς να με υποβιβάσεις, αν δεν είμαι ηλίθιος θα το καταλάβω.
Και στο κάτω κάτω άμα νομίζεις πως είμαι ηλίθιος και δεν θα καταλάβω, μην ασχολείσαι καν, μη σπας και το στομάχι σου βρε αδερφέ με τον κάθε παπάρα...


Εδώ το πας καλύτερα

Μα και εδώ δεν λέω κάτι διαφορετικό, απλά εξηγώ τι εννοώ με την έννοια «εξέλιξη μοτοσυκλετών δρόμου».

endopandou
06/10/2013, 17:41
Και στο κάτω κάτω άμα νομίζεις πως είμαι ηλίθιος και δεν θα καταλάβω, μην ασχολείσαι καν, μη σπας και το στομάχι σου βρε αδερφέ με τον κάθε παπάρα...


Μη λες κοτσάνες ρε συ. Τι σόι συμπεράσματα είναι αυτά;
Σε αντιδικεία σου λέω πως είσαι όχι κουτός.

Το ποστ 69 είναι σούπερ αναλυτικό και απο το γενικό «εξέλιξη μοτοσυκλετών δρόμου» πιο συγκεκριμένο, βαριέμαι όμως να ξαναγράφω ακόμα πιο αναλυτικά.

H.A.Balafoutre
06/10/2013, 18:04
Κι εγώ είμαι υπέρ των superbike, απλά τα motogp είναι ένα ασφυκτικά κλειστό κλάμπ.

Και πραγματικά δεν βλέπω τρελή τεχνολογία στα WSBK....

MG-KTiNoS
06/10/2013, 18:33
Αυτό που κάνω δεν λέγεται εικάζω, λέγεται βγάζω λογικό συμπέρασμα με βάση μια υπαρκτή πρακτική.
Για το κατά πόσο γνωρίζω σαφώς και δεν μπορείς να κρίνεις, τουλάχιστον αν δεν αποδείξεις πρωτίστως με δικά σου συγκεκριμένα επιχειρήματα το ότι όσα λέω δεν ισχύουν.

Περιμένω τα δικά σου συγκεκριμένα επιχειρήματα ως αντίκρουση των δικών μου αφηρημένων.
Στο μεταξύ, να επισημάνω πως τα αλουμινένια πλαίσια 2 δοκών πρωτοχρησιμοποιήθηκαν στο GP και όχι στο WSBK.
Παρομοίως, το τωρινό πλαίσιο της Ducati Panigale δεν προέρχεται από το WSBK αλλά από το Moto GP. Η Ducati Desmocedici επίσης, όπως εξάλλου και τα οβάλ έμβολα της Honda NR, οι πολυκύλιδροι δίχρονοι και τετράχρονοι κινητήρες, Το πλαίσιο της 1ης R1 (από την YZR 500), το πλαίσιο του GSXR 750 του 96 από την RGV 500 του Schwantz, η εφαρμογή πνευματικών βαλβίδων σε κινητήρα μοτοσυκλέτας, τα seamless κιβώτια, οι μπροστινές αναρτήσεις τύπου hub (Elf, Hossack) και αν δεν κάνω λάθος και ο ηλ. ψεκασμός.
Επίσης, αν και δεν πρωτοχρησιμοποιήθηκαν στο GP, μεγάλη ανάπτυξη υπάρχει και στα συστήματα ABS, Traction Control και anti-wheelie.


η αλήθεια είναι ότι η πρώτη εταιρία που έβαλε Δ μποξ σε αγώνες είναι η μπιμότα και δεν νομίζω να ήταν στα μότο τζι πι....
:lol:
Τώρα όλαααα αυτά τα πλαίσια που αναφέρεις καταρχήν δεν αντιστοιχούν στις διατάξεις των κυλίνδρων.
Δεν γίνεται δηλαδή ένα μηχανάκι V4 να δώσει πλαίσιο σε ένα μηχανάκι 4 εν σειρά.
Δε χωράει.
Και κάτι ακόμα, τα πλαίσια των μοτο τζι πι έχουν φτιαχτεί για
θηριώδεις ιπποδυνάμεις
τρομερά φρένα
εξαιρετικά λάστιχα
οδόστρωμα γυαλόχαρτο
αναβάτες τσιλιβήθρες
ΑΡΑ
ΔΕΝ κάνουν για το δρόμο.
Σε αντίθεση με το ΣΒΚ που το πλαίσιο είναι αυτό που θα πάρεις εσύ (εγώ όχι)
Το ΣΒΚ μπορεί να μην έχει ΤΗΝ τεχνολογία αλλά σίγουρα είναι πιο κοντινή σ αυτό που λέμε μοτοσικλέτα παραγωγής.

Φυσικά το μοτο τζι πι είναι η βασίλισσα του σπορ γιατί απλά εκεί έχουμε τα πιο γρήγορα μηχανάκια οπότε το πράμα πάει αλλού.
Κλειστό κλαμπ το μοτο τζι έγινε επί μαφιόζου ΕΖΜΠελέτα, δυστυχώς αφού φρόντισε να διώξει πόλλές ετερίας πέραν της Σουζούκι, καβασάκι, απρίλια (από τα 2,5 πήραν το ΜΠΟΥΛΟ κανονικά)
Θα μπορούσε ν αλλάξει αυτό φυσικά αλλά...
Δυστυχώς ο κύριος αυτός πήρε και το ΣΒΚ οπότε στοιχηματίζω για την επάνοδο της Χόντα...
Το ότι έφυγε η BMW δεν είναι καθόλου καλό σημάδι (αφού κάποτε είχε δηλώσει ότι δεν πάει μοτο τζι πι γιατί εκεί κάνει η Χ¨οντα ότι γουστάρει...)
Αυτά !

υγ
Εκεί που κρατάει ρελαντί ένα μοτο τζι πι πολλά μηχανάκια παραγωγής έχουν το κόκκινο !

:lol:

byron
06/10/2013, 18:45
η αλήθεια είναι ότι η πρώτη εταιρία που έβαλε Δ μποξ σε αγώνες είναι η μπιμότα και δεν νομίζω να ήταν στα μότο τζι πι....
:lol:
Τώρα όλαααα αυτά τα πλαίσια που αναφέρεις καταρχήν δεν αντιστοιχούν στις διατάξεις των κυλίνδρων.
Δεν γίνεται δηλαδή ένα μηχανάκι V4 να δώσει πλαίσιο σε ένα μηχανάκι 4 εν σειρά.
Δε χωράει.
Και κάτι ακόμα, τα πλαίσια των μοτο τζι πι έχουν φτιαχτεί για
θηριώδεις ιπποδυνάμεις
τρομερά φρένα
εξαιρετικά λάστιχα
οδόστρωμα γυαλόχαρτο
αναβάτες τσιλιβήθρες
ΑΡΑ
ΔΕΝ κάνουν για το δρόμο.
Σε αντίθεση με το ΣΒΚ που το πλαίσιο είναι αυτό που θα πάρεις εσύ (εγώ όχι)
Το ΣΒΚ μπορεί να μην έχει ΤΗΝ τεχνολογία αλλά σίγουρα είναι πιο κοντινή σ αυτό που λέμε μοτοσικλέτα παραγωγής.


Το πρώτο πλαίσιο αλουμινένιων δοκών ήταν του J.J.Cobas στο αγωνιστικό 250 των GP to 1982. Ο fkol έχει δίκιο και έχει ξεχάσει και τις ακτινικές δαγκάνες που φορέθηκαν πρώτα στο 125 aprilia του νεαρού τότε Rossi.
Κάποια απ΄οσα αναφέρεις δεν τα πιάνω. Τι σημαίνει πλαίσιο V4? Η φιλοσοφία της σχεδίασης μετράει.

MG-KTiNoS
06/10/2013, 19:03
Το πρώτο πλαίσιο αλουμινένιων δοκών ήταν του J.J.Cobas στο αγωνιστικό 250 των GP to 1983. Ο fkol έχει δίκιο και έχει ξεχάσει και τις ακτινικές δαγκάνες που φορέθηκαν πρώτα στο 125 aprilia του νεαρού τότε Rossi.
Κάποια απ΄οσα αναφέρεις δεν τα πιάνω. Τι σημαίνει πλαίσιο V4? Η φιλοσοφία της σχεδίασης μετράει.

ok δεκτό το κόμπας που είχε ξεφύγει
Η φιλοσοφία σχεδίασεις.
Έχει 4 ρόδες άρα αυτοκ'ινητο?
Όλη η ιστορία στα πλαίσια είναι η ελαστικότητα.
Πόση που και πότε.
Πόσο πάχος θα έχεις εδώ πόσο εκεί κλπ κλπ
(και φυσικά όχι χωρίς λόγο)
Εκτός λοιπόν του ότι είναι περιμετρικό το πλαίσιο και αλουμινένιο ουδεμία σχέση
μπορεί να έχει.
Κι αν το θες όλες αυτές οι καινοτομίες των μοτο τζι πι ήταν δικές τους εφευρέσεις
ή απλά τις προσάρμοσαν - αγόρασαν ?
Θωρείται εξέλιξη δηλαδή να πας σε μια εταιρία που φτιάχνει ανταλλακτικά Φ1 να πάρεις ένα σαζμάν και να το βάλεις πάνω στο μηχανάκι σου?
και για να μείνουμε στα πλαίσια αν δεν κάνω λάθος πάλι (για δε γκουγκάρω) αυτοκινητάδες δεν τους τα έφτιαξαν στην αρχή?
Yπό αυτό το πρίσμα ο οποιοσδήποτε είχε λεφτά μπορούσε να το κάνει σε οποιονδήποτε κατηγορία αγώνων

byron
06/10/2013, 19:05
Συγνώμη που παρεμβαίνω στην κουβεντούλα σας, και μη με παρεξηγήσετε, ναι?

Τα GP ήταν πάντα ο χώρος δοκιμής και εξέλιξης συστημάτων που πέρασαν στα SBK και μετά στα μηχανάκια παραγωγής. Πολλά, πάρα πολλά βέβαια ήταν εφευρέσεις που δοκιμάστηκαν σε αγώνες με σχετική επιτυχία ή όχι και ξανα ανακαλύφθηκαν πολλά χρόνια αργότερα εφόσον είχαν η τεχνολογία και η μεταλλουργία είχε λύσει τα προβλήματα τους. Monocoque πλαίσια δεν ανακάλυψε η ducati και η morini Ktine.
H Kawasaki είχε το ΚR500 toυ Ballington με τέτοιο πλαίσιο, και ακόμα πιο παλιά υπήρχε το 250άρι της Ossa με τον Herrero

300743

300744

τα usd προυπήρχαν των αγώνων, αφού έτσι λειτουργούσαν τα μπροστινά κάτι δεκαετίες.

byron
06/10/2013, 19:13
ok δεκτό το κόμπας που είχε ξεφύγει
Η φιλοσοφία σχεδίασεις.
Έχει 4 ρόδες άρα αυτοκ'ινητο?
Όλη η ιστορία στα πλαίσια είναι η ελαστικότητα.
Πόση που και πότε.
Πόσο πάχος θα έχεις εδώ πόσο εκεί κλπ κλπ
(και φυσικά όχι χωρίς λόγο)
Εκτός λοιπόν του ότι είναι περιμετρικό το πλαίσιο και αλουμινένιο ουδεμία σχέση
μπορεί να έχει.
Κι αν το θες όλες αυτές οι καινοτομίες των μοτο τζι πι ήταν δικές τους εφευρέσεις
ή απλά τις προσάρμοσαν - αγόρασαν ?
Θωρείται εξέλιξη δηλαδή να πας σε μια εταιρία που φτιάχνει ανταλλακτικά Φ1 να πάρεις ένα σαζμάν και να το βάλεις πάνω στο μηχανάκι σου?
και για να μείνουμε στα πλαίσια αν δεν κάνω λάθος πάλι (για δε γκουγκάρω) αυτοκινητάδες δεν τους τα έφτιαξαν στην αρχή?
Yπό αυτό το πρίσμα ο οποιοσδήποτε είχε λεφτά μπορούσε να το κάνει σε οποιονδήποτε κατηγορία αγώνων

Τώρα λες οτι να΄ναι...
Μέχρι το 84-85 'ολα τα japan παραγωγής είχαν πολύ χοντρά θέματα με τα πλαίσια τους. Γιαυτό και κατασκευαστές σαν την bimota-martin-egli κλπ έβγαλαν λεφτά πουλώντας στην ουσία άκαμπτες σκαλωσιές. Γιατί μέχρι τότε σκαλωσιές αλλά ducati ήταν.

Και έρχεται η ιδέα του Cobas και μένουν όλοι μαλάκες. τα ματάκια τους άνοιξε με φθηνό τρόπο και τα υπόλοιπα είναι ιστορία. Η Heron-Suzuki το 83-84 προκειμένου να φτιάξει πλαίσιο της προκοπής, πλήρωνε την Ciba-Giegy να της φτιάχνει πανάκριβα Honey-Comp carbon πλαίσια. Απόδειξη της αξίας της ιδέας του Combas είναι ότι όλα τα εργοστασιακά μηχανάκια των GP, από το 85 και μετά φοράνε τέτοια πλαίσια, ενώ λίγα χρόνια μετά το είδαμε και στα FZR παραγωγής.

MG-KTiNoS
06/10/2013, 19:16
παρακαλώ τιμή μας...


Με το μπαρδόν όμως αλλά το πλαίσιο του παπαγκάλε που κουβεντιάζαμε δεν είναι μονοκόματο μπρος πίσω.
Άρα ο πρώτος που έφτιαξε τέτοιο πλαίσιο συνεχίζει να είναι ο Μορινάνθρωπος
(αυτά που ποστάρεις είναι μια γενιά πριν)
300746

και με το φίλτρο αέρα ενσωματωμένο.
;)

(φυσικά η Ντουκάτι έχει δανειστεί πολλά από τη μοτο μορίνι αλλά δεν τα λέμε αυτά λόγω πρεστιζ)
:rolleyes:

MG-KTiNoS
06/10/2013, 19:27
Και έρχεται η ιδέα του Cobas και μένουν όλοι μαλάκες. τα ματάκια τους άνοιξε με φθηνό τρόπο και τα υπόλοιπα είναι ιστορία. Η Heron-Suzuki το 83-84 προκειμένου να φτιάξει πλαίσιο της προκοπής, πλήρωνε την Ciba-Giegy να της φτιάχνει πανάκριβα Honey-Comp carbon πλαίσια. Απόδειξη της αξίας της ιδέας του Combas είναι ότι όλα τα εργοστασιακά μηχανάκια των GP, από το 85 και μετά φοράνε τέτοια πλαίσια, ενώ λίγα χρόνια μετά το είδαμε και στα FZR παραγωγής.

Το πλαίσιο του FZR παραγωγής ελάχιστη σχέση έχει με αυτό που έτρεχαν μοτο τζι πι το καιρό εκείνο.
Το πλαίσιο του FZR που έτρεχε SBK είναι το ίδιο.
Και ήταν τόσο μάπα που μετά έβγαλαν το R7 αν θυμάμαι καλά για να έρθει ο άλλος με τη σκαλωσιά και να τους κάνει μια χαψιά κι αυτούς και τα πλαίσια τους.
Πάει να πει?
Ότι ενώ στο μοτο τζι πι το Δ μποξ μπορεί να ήταν μονόδρομος στο δρόμο και στο SBK ΔΕΝ ήταν.
Αυτά

Antonisss
06/10/2013, 19:46
Ακόμα και τα πλαίσια του SBK πλέον σε σχέση με τα νορμάλ μηχανάκια είναι κάργα ενισχυμένα. Ψαλίδια είναι αλλαγμένα...

Δες φωτό από ψαλίδι NSR 500 και από CBR 954RR και πες μου τώρα ποιος εξέλιξε τι...

http://ridertua.files.wordpress.com/2012/06/nsr-500.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/ja/e/e6/02Model_CBR954RR_ED.jpg

Antonisss
06/10/2013, 19:49
Και για να στο πάω και πιο πίσω ακόμα...

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/64/HondaNSR500R.jpg

http://www.sportbikerider.us/Pics34/cbr900rr1.JPG

byron
06/10/2013, 19:53
Πάει να πει?
Ότι ενώ στο μοτο τζι πι το Δ μποξ μπορεί να ήταν μονόδρομος στο δρόμο και στο SBK ΔΕΝ ήταν.
Αυτά

Μπα, ποιος το λεει οτι ηταν μονοδρομος?
Η ducati μεχρι και το 2008 με τι ετρεχε και πηρε και ΠΠ. ?

endopandou
06/10/2013, 20:10
Aντώνη έτσι είναι όπως το λες, η γενική φιλοσοφία στο ψαλίδι με τη γέφυρα είναι η ίδια και η Honda μετέφερε σχεδιαστικά ένα ψαλίδι με γέφυρα σε ss της.
Το σκεπτικό όμως είναι πως εδώ και 20 χρόνια υπάρχουν εταιρίες που φτιάχνουν ότι ψαλίδι θέλει ο καθένας, άρα δεν χρειάζεται να περιμένουμε κάτι απο κάποιο εργοστάσιο.
Την πρωτοτυπία την έχουν αναλάβει πλέον οι αφτερμαρκετάδες και τα εργοστάσια στο motogp δεν πρωτοτυπούν σχεδόν πουθενά, και δεν μεταφέρεται σχεδόν καμία τεχνογνωσία βγαλμένη απο αυτούς τους αγώνες στα δικά μας.
Το χειρότερο δε, είναι πως αυτό το σόου το χρυσοπληρώνουμε.

Όποιος έχει αντίρρηση ας απαριθμήσει τεχνολογίες απο το motogp που εμείς κερδίσαμε και απολαμβάνουμε. Μιλάμε πάντα απο το 88 και μετά.

MG-KTiNoS
06/10/2013, 20:11
Ακόμα και τα πλαίσια του SBK πλέον σε σχέση με τα νορμάλ μηχανάκια είναι κάργα ενισχυμένα. Ψαλίδια είναι αλλαγμένα...

Δες φωτό από ψαλίδι NSR 500 και από CBR 954RR και πες μου τώρα ποιος εξέλιξε τι...

http://ridertua.files.wordpress.com/2012/06/nsr-500.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/ja/e/e6/02Model_CBR954RR_ED.jpg


Antoniss αυτά τα 2 έχουν σχέση όσο εγώ και η Κομανέντσι....
:lol:



Μπα, ποιος το λεει οτι ηταν μονοδρομος?
Η ducati μεχρι και το 2008 με τι ετρεχε και πηρε και ΠΠ. ?

Το 08 η Ντουκάτι είχε πρόβλημα με το πλαίσιο, σήμερα μια τέτοια λύση απλά είναι αδύνατη.
:)

Antonisss
06/10/2013, 20:19
Antoniss αυτά τα 2 έχουν σχέση όσο εγώ και η Κομανέντσι....
:lol:





Το ξέρω, το νόημα όμως δεν έπιασες... Ότι ό,τι φοριέται στα μηχανάκια παραγωγής, πρώτα έχει δοκιμαστεί στα GP(όχι SBK) και μετά το παίρνουν τα SBK (τα τελευταία Χ χρόνια που από τους κανονισμούς πρέπει το μηχανάκι που τρέχει να έχει κάποια Χ πράγματα "σχετικά" με το παραγωγής)

Τα GP πλέον είναι τα τελευταία 10 χρόνια το πεδίο εξέλιξης των μοτοσυκλετών που αγοράζουμε, όχι τα SBK...

MG-KTiNoS
06/10/2013, 20:45
Το ξέρω, το νόημα όμως δεν έπιασες... Ότι ό,τι φοριέται στα μηχανάκια παραγωγής, πρώτα έχει δοκιμαστεί στα GP(όχι SBK) και μετά το παίρνουν τα SBK (τα τελευταία Χ χρόνια που από τους κανονισμούς πρέπει το μηχανάκι που τρέχει να έχει κάποια Χ πράγματα "σχετικά" με το παραγωγής)

Τα GP πλέον είναι τα τελευταία 10 χρόνια το πεδίο εξέλιξης των μοτοσυκλετών που αγοράζουμε, όχι τα SBK...

ΑΥτό που έχει δοκιμαστεί ουδεμία σχέση έχει μ αυτό που θα μπει στο μηχανάκι παραγωγής....
Σόρι αλλά έτσι είναι.
Τα μοτο τζι πι έχουν 2 ρόδες κι εκεί σταματούν περίπου όλα τα κοινά με τα μηχανάκια παραγωγής.
:)



Τ άλλα είναι ροματικές ιστορίες.
Ας το πουμε καθαρά
Γουστάρουμε μοτο τζι πι γιατί θέλουμε να δούμε κόντρες, μάχες, ξύλο σαβούδρες κλπ !
.-
:lol:

Antonisss
06/10/2013, 21:33
ΑΥτό που έχει δοκιμαστεί ουδεμία σχέση έχει μ αυτό που θα μπει στο μηχανάκι παραγωγής....
Σόρι αλλά έτσι είναι.
Τα μοτο τζι πι έχουν 2 ρόδες κι εκεί σταματούν περίπου όλα τα κοινά με τα μηχανάκια παραγωγής.
:)



Τ άλλα είναι ροματικές ιστορίες.
Ας το πουμε καθαρά
Γουστάρουμε μοτο τζι πι γιατί θέλουμε να δούμε κόντρες, μάχες, ξύλο σαβούδρες κλπ !
.-
:lol:

Με κοροϊδεύεις έτσι?

Προφανώς δεν μπαίνει αυτούσιο, το κόστος προς τον τελικό καταναλωτή θα ήταν εξωπραγματικό, αλλά ένα scale down για να μπορεί να είναι προσιτό από άποψη αξιοπιστίας/τιμής/συντήρησης

sapila racing
07/10/2013, 09:54
παρακαλώ τιμή μας...


Με το μπαρδόν όμως αλλά το πλαίσιο του παπαγκάλε που κουβεντιάζαμε δεν είναι μονοκόματο μπρος πίσω.
Άρα ο πρώτος που έφτιαξε τέτοιο πλαίσιο συνεχίζει να είναι ο Μορινάνθρωπος
(αυτά που ποστάρεις είναι μια γενιά πριν)
300746

και με το φίλτρο αέρα ενσωματωμένο.
;)

(φυσικά η Ντουκάτι έχει δανειστεί πολλά από τη μοτο μορίνι αλλά δεν τα λέμε αυτά λόγω πρεστιζ)
:rolleyes:


Κτινε τα πλαίσια του Cobas που ανέφερε ο byron ηταν η αρχή, αυτα αντέγραψαν όλοι. Δεν είναι απλά κάτι που μπορεί να 'ξεφύγει'.
Hταν στις πίστες κι έτρεχαν GP, τα είδαν όλοι και κατάλαβαν οτι πρέπει να τα αντιγράψουν.

Τωρα αυτη η φωτό με το πειραματικό Morini 750 και την σκαλωσιά που φτιάξανε για να κανουν δοκιμές στο εργαστήριο, τι σχέση έχει με deltabox, panigale και τα ρέστα?
Το'πλαίσιο' Exectweld του 1984 ειναι στην ουσία ίδιο με το Panigale, οπότε παει κι αυτό.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=57223

byron
07/10/2013, 10:06
Το 08 η Ντουκάτι είχε πρόβλημα με το πλαίσιο, σήμερα μια τέτοια λύση απλά είναι αδύνατη.
:)

Και τo 08 η Ducati έτρεχε με το κλασσικό trellis πλαίσιο.
Τα προβλήματα του πλαισίου άρχισαν από το 09 που άλλαξε εντελώς σε carbon.

sapila racing
07/10/2013, 10:14
Και τo 08 η Ducati έτρεχε με το κλασσικό trellis πλαίσιο.
Τα προβλήματα του πλαισίου άρχισαν από το 09 που άλλαξε εντελώς σε carbon.

Bυρωνα τα προβλήματα που είχαν αναφερθεί με το trellis ηταν οτι δεν μπορούσαν να τα φτιάξουν ακριβώς ίδια.
Οι καλύτεροι μάστορες τα έφτιαχναν αλλά με τόσες κολλήσεις παντα καπου έχανε, κι ετσι η αίσθηση που είχαν τα μηχανάκια ηταν σαν να ηταν διαφορετικά.
Ο Stoner τα είχε πει αυτα.

byron
07/10/2013, 10:26
Bυρωνα τα προβλήματα που είχαν αναφερθεί με το trellis ηταν οτι δεν μπορούσαν να τα φτιάξουν ακριβώς ίδια.
Οι καλύτεροι μάστορες τα έφτιαχναν αλλά με τόσες κολλήσεις παντα καπου έχανε, κι ετσι η αίσθηση που είχαν τα μηχανάκια ηταν σαν να ηταν διαφορετικά.
Ο Stoner τα είχε πει αυτα.

Δεν ξέρω αν εννοούσε αυτό ο Ktinos, ή το πότε εγκατέλειψε το trellis.
Το θέμα με τις κολλήσεις ναι το ξέρω, και ήταν κάτι που ίσχυε και προ Stoner νομίζω λόγω της δυσκολίας κατασκευής τους

endopandou
07/10/2013, 11:25
Ούτε σιδηροσωλήνες δεν μπορούν να κολλήσουν :tooth:

H.A.Balafoutre
07/10/2013, 12:47
Σιγά την εξέλιξη και τα ρέστα...αφού τα WSBK ήτανε και είναι πολύ στο περίπου αγωνιστικά...σε σχέση με τα GP που πρέπει να είναι ακριβώς.

RaGe_Raptor
08/10/2013, 21:18
σελίδες 28,30,32
http://cyclenews.uberflip.com/t/24308

υγ:στη σελίδα 34 λέει κάτι για ένα ψαρά... για να μας ζαλίζει ο έντο :tooth:

endopandou
09/10/2013, 21:45
σελίδες 28,30,32
http://cyclenews.uberflip.com/t/24308


Πάρα πολύ ωραίος ο Παυλάρας. Οι ιδιωτικές ομάδες ήδη άρχισαν τα πυρά γιατί απλά δεν ωφελούνται παρότι ο Εσμεράλντας ισχυρίζεται
το αντίθετο.

υγ:στη σελίδα 34 λέει κάτι για ένα ψαρά... για να μας ζαλίζει ο έντο :tooth:
Η ψυχολογική βία δεν θα περάσει πριγκιπικοί ακόλουθοι :giggle: Ο θρύλος του motogp είναι ακόμα κοντά μας και τρομοκρατεί τους αντίπαλους και μόνο στη σκέψη πως ίσως επιστρέψει. :a08:

endopandou
09/10/2013, 22:04
Τελικά οι κόκκινοι τα κατάφεραν και τον τσίμησαν τον Νταλίνια. Για να δούμε... :a014:

Antonisss
09/10/2013, 22:23
Έχεις λινκ?

endopandou
10/10/2013, 06:40
οχι στο τουίτερ το διάβασα

Antonisss
10/10/2013, 08:47
Βρήκα 1-2 λινκ...

Καιρός να το βάλω αγγελία!