PDA

View Full Version : Zxr400



plutonas
23/09/2005, 10:59
Paidia skftomai na agoraso ayto to mixanaki.
Apoti eida oi times kymainontai metaxi 2500-4000E, sosta?
Epeidi einai sxetika palio montelo, einai axiopisto, i kindineyo na doso all 3000E (pou den ta exo kiolas) sto sinergeio?
Apo dinami se sxesi me alla 400 pos paei?
To kostos gia service kai antallaktika pos einai? ipsilo?
Prepei na prosexo kati allo?
Poia einai i gnomi sas genika gia to mixanaki?
Thx gia tis apantiseis,
plutonas

anco
23/09/2005, 21:20
Ειχα 2 καλα ειναι αλλα κοιτα κατι σε 600 αν τα 3000 ειναι μετρητα.

π.χ R6 2000 - 2001 κανα 6000.

δες και εδω


http://www.400greybike.co.uk/Forum/default.asp

plutonas
24/09/2005, 10:30
Poli oraio link thx. Sigoura tha protimousa ena 600, alla, ta 3000 an kai einai metrita, gia na paro mixanaki ton 6000 prepei na pliroso alla 3000 me doseis pragma diskolo, kathos eimai foithths kai den exo statheri douleia, kai den tha ithela na zitiso mia mera lefta apo ton patera mou giati den exo na pliroso kati doseis...
Tespa, seyxaristo gia to post.
Einai alitheia oti mporo na vro ss 600aria tou '96-'98 se kali katastasi me 4000-5000E? An nai axizei na perimeno kanena 6-mino akomi na ta mazepso?

DimST
29/09/2005, 08:56
Στα 4.000 ευρώ (και κάτω) μπορείς να βρείς F3 CBR600 (98). Είναι σχετικά καλή αγορά αλλά πρόσεξε πρίν πάς να δείς το όποιο μηχανάκι να ξέρεις καλά τις διαφορές μεταξύ των μοντέλων, μοντέλα απο 92 μέχρι 98 μοιάζουν αρκετά και σίγουρα δεν αξίζουν τα ίδια λεφτά. Συμφέρουσα και σίγουρα πιο μεταπωλήσημη αγορά είναι και το hornet 600, μέχρι 2000-01 θα βρείς με κάτω απο 5000Ε.

Με 3-4000Ε (max) και με μη σταθερό εισόδημα θα πήγαινα σε κανένα japan-εντουράκι/σούπερμοτο, αν παθει το οτιδήποτε συμπεριλαμβανομένης της περίπτωσης πτώσης (μακρυά απο 'μάς) τα έξοδα θα είναι ελάχιστα σε σχέση με το οποιοδήποτε στρήτ...

Την λύση SS400 εννοείται δεν την προτείνω, άγνωστη κατάσταση μοτοσυκλέτας, όπως και δύσκολη ή αδύνατη η εύρεση ανταλλακτικών (το ZXR400 είχε εισαχθεί ένα φεγγάρι, πρέπει να ρωτήσεις την αντιπροσωπεία για την διαθεσημότητα ανταλλακτικών), το μόνο κοντά σε SS400 που προτείνω είναι το CB1 που είναι τσάμπα (<2000Ε), δεν σπάει δεν χαλάει, είναι αρκετά καλοστημένο και έχει το μοτέρ του 400RR, το CB400 είναι καράβι μπροστά του.


:beer: :wave2:

Xrider
11/05/2006, 09:46
EGO 8A SOY ELEGA PARE KATI ALLO.EKTOS KAI AN EXEI MOTO OPOTE KRATA THN KAI OTAN EXEIS PARAPANO EURIA PARE TO 600 H TO 750.GIA 2 LOGOYS:
1)TA 400 EINAI EISAGOGHS OPOTE TO EXOYN SKISEI POLLOI PRIN APO ESENA KAI TA ANTALLAKTIKA KAI SERVICE 8A SE SKISOYN.
KAI TO POIO BASIKO
2)META APO POLY LIGO KAIRO 8A 8ELLEIS PERISSOTERO GAZI!!!KAI 8A TO BLEPEIS SAN FRAPEDIERA.
EGO TO '93 EIXA TO 750 ME TA DIPLA RAM AIR Mod'93 KAI HMOYN POLY EYXARHSTHMENOS....DEN XERO POSO EXEI TORA ALLA DEN NOMIZO NA KANEI PANO APO 4000 EURIA.

fastmidi
11/05/2006, 12:18
ΦΙΛΑΡΑΚΟ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΦΟΙΤΗΤΗΣ(ΚΑΙ ΓΩ ΕΙΜΑΙ),ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΟΦΗ ΛΥΣΗ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ,ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ,ΙΣΑ ΙΣΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟ ΣΠΟΡ 400ΑΡΙ.ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΕΨΑΧΝΑ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟ ΑΛΛΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ,ΤΕΛΙΚΑ ΠΗΡΑ ΕΝΑ ZX-6R '99 ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ (ΠΑΡΕΠΙΠΤΩΝΤΟΣ ΤΟ ΠΟΥΛΑΩ)ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΓΚΑΖΙ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΖΗΤΑΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.ΛΟΓΩ ΜΙΚΡΗΣ ΙΠΠΟΔΥΝΑΜΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΠΙΩΜΕΝΑ ΣΤΑΝΤΑΡ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΛΟΣΥΝΤΗΡΗΜΕΝΟ(ΑΣΧΕΤΩΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ,ΜΗ ΞΕΓΕΛΙΕΣΑΙ) ΚΑΙ ΑΤΡΑΚΑΡΙΣΤΟ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΦΤΗΝΟ ΘΑ ΣΟΥ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΟ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ,ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ,ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΓΙΑΤΙ Η ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΕΙΣΑΓΟΤΑΝ ΕΠΙΣΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ 2001 ΜΕΧΡΙ ΠΕΡΣΙ-ΠΡΟΠΕΡΣΙ ΑΠΟ ΤΗΝ KAWASAKI ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΩΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ-ΚΑΙ ΜΕ ΤΙΜΗ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΤΑ 8500 ΕΥΡΩ!ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΑΠΟ ΙΑΠΩΝΙΑ+ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΥΡΙΩΣ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ ΠΑΝΤΑ.ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΑΠ ΤΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΜΙΑ ΒΑΛΟΥΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΒΓΕΙ Ο ΚΟΥΚΟΣ ΑΗΔΟΝΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΑΖΙ,ΠΑΡΕ ΕΝΑ 600ΑΡΙ 98ΑΡΙ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΟ.ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΟΥΣ ΠΑΝΕ ΑΠΟ 5500 ΠΕΡΙΠΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΠΑΡΑ ΝΑ ΣΕ ΣΚΙΣΟΥΝ ΟΙ "ΜΑΣΤΟΡΕΣ" ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΙΖΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΜΕΤΑ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΧΕΙ ΤΑ ΣΕΡΒΙΣ,ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ Κ.Τ.Λ. ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ ΤΑ ΚΥΒΙΚΑ.ΑΝ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΕΚΔΟΣΕΙΣ,ΑΝΟΙΧΤΗ ΜΕ 65 ΙΠΠΟΥΣ,ΤΑΧΥΜΕΤΡΟ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ 240 ΚΑΙ ΜΙΚΡΗ ΑΕΡΟΤΟΜΗ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ,ΚΑΙ Η ΚΛΕΙΣΤΗ ΕΚΔΟΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΟΝΤΕΡ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΜΕΧΡΙ 180-ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΟΦΤΗ ΣΤΑ 180,34 ΙΠΠΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΕΡΟΤΟΜΗ.ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ,ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΓΙΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΑΝΟΙΓΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΣΤΗΝ KAWASAKI ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΠΛΑΙΣΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ.ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ '93-'94 ΠΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΑΝΕ ΓΙΑ '97-'98...Α ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ ΠΛΑΙΣΙΟ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΜΕ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΕΠΑΝΩ Η ΑΔΕΙΑ.ΨΑΞΕ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑΚΙΑ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΕΥΚΟΛΑ!

periklisk
12/05/2006, 00:38
Δεν έχουν όλα τα Ιαπωνικά 34 άλογα όπως λες....

Εγώ είχα ένα ZXR400 από το 97 μέχρι το 04. Δε με άφησε ποτέ στο δρόμο γιατί το πρόσεχα και το είχα από κοντά....

Από τότε όμως τα πράγματα έχουν αλλάξει. Πολύ δύσκολα θα βρεις καθαρό (μηχανικά) κομμάτι γιατί εκτός ότι οι περισσότεροι που θα τα είχαν πριν είναι ταρζάν, και οι μηχανικοί που βάζουν χέρι αρκετές φορές δεν ξέρουν τι κάνουν... Από ανταλλακτικά τώρα εξαρτάται... από το ανταλλακτικό! Αν ζητήσεις πλαστικά καινούργια δε νομιζώ να βρεις. Από μηχανικά μέρη υπάρχουν μαγαζιά που πουλάνε μτχ...

Για να μη σε πολυμπερδεύω και λόγω της οικονομικής κατάστασης που έχεις σου προτείνω να πάρεις 400 ΜΟΝΟ αν είσαι σίγουρος ότι είναι καθαρό (για τα χρόνια του έτσι?) και ελέγξεις χρονολογίες κλπ όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω.

plutonas
12/05/2006, 09:50
Γεία χαρά!
Που το θυμηθήκατε αυτό το θέμα μετά απο τόσο καιρό;
Λοιπόν, ακόμα ενδιαφέρομαι, αλλά επειδή μειώθηκαν τα οικονομικά μου λόγω άλλων εξόδων, και επειδή μάλλον δεν θα συνεχίσω τα ιδιαίτερα του χρόνου, το έχω αναβάλει το ζήτημα... Μαλλόν όμως θα ακολουθήσω την συμβούλη σας, και θα περιμένω 1-2 χρόνια ακόμα, να πάρω κανένα 600. Πρός το παρόν βολεύομαι με το runner 50cc μου, και μπορώ να χρησιμοποίω και το αμάξι της οικογένειας σχεδόν όποτε θέλω, οπότε δεν επείγει τόσο το ζήτημα.
Μήπως ξέρετε από τι τιμές περίπου ξεκινάνε τα zx-6r, zx-7r και monster600-620? Εντάξει ξέρω πως το monster είναι διαφορέτικη μηχανή, αλλα μου αρέσει πολύ η εμφάνιση και το ότι ειναι δικύλινδρο.
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!
plutonas

periklisk
16/05/2006, 21:47
το mototriti.gr έχει πίνακες με τιμές ανα μοντέλο και ανα έτος. Είναι ένας καλός οδηγός

LOFOS
03/11/2006, 17:26
Παιδια σε σχεση με τις καινουργιες μηχανες ουδεν λογως γινεται
καμμια σχεση σε επιδοσεις και στυσιμο
Ειμαι κατοχος ενος ZXR 400 ειναι το 2ο που εχω παρει (ενα πιο παλια)
και η επιλογη μου στα 400αρια ειναι μακραν η καλητερη

Εχει πολλα θετικα εκτος ολων των αρνητικων που αναφερατε
συμφωνα με τα 400αρια
1ον το σχημα του και τα φερινγκ προσδιδουν να μοιαζει με μοντελο
τελευταιας γενιας
2ον η μηχανη του ειναι αξιοπιστη

Το οτι ειναι εισαγωγης δεν σημαινει οτι ειναι και πιωμενη

Εγω τσιμπησα αυτη σε πραγματικα εξωπραγματικη κατασταση
εξωτερικη και μηχανικη
Την πηρα τον Απριλιο η αδεια λεει 2001 αλλα ειναι 98αρα
μπορει και 99αρα , ειναι το limited edition και το αναφερει στην
αδεια
Την δινω 3000? αν το παληκαρι ενδιαφερεται γιατι περασαν 5 μηνες

LOFOS
03/11/2006, 17:28
1


67988

LOFOS
03/11/2006, 17:29
2


67989

LOFOS
03/11/2006, 17:29
3


67990

LOFOS
03/11/2006, 17:30
4


67991

LOFOS
03/11/2006, 17:32
5


67992

periklisk
03/11/2006, 17:49
Πάρε πάρε ότι πρέπει για track bike :smokin:

anco
03/11/2006, 18:01
με 4000-4500 περνεις R6 2000.

periklisk
04/11/2006, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από anco
με 4000-4500 περνεις R6 2000.

:a12:

:a9:

FZRFOREVERFZR
03/01/2007, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από periklisk
Από ανταλλακτικά τώρα εξαρτάται... από το ανταλλακτικό! Αν ζητήσεις πλαστικά καινούργια δε νομιζώ να βρεις. Από μηχανικά μέρη υπάρχουν μαγαζιά που πουλάνε μτχ...



οπως?:confused:

periklisk
04/01/2007, 15:59
Όπως ο Αναπολιτάκης

FZRFOREVERFZR
04/01/2007, 20:39
thanks ,se poia perioxh einai?

periklisk
05/01/2007, 17:59
θηβων μετα την καβαλας οπως πας για Πειραια

FZRFOREVERFZR
05/01/2007, 22:52
:a013: :a23:

AlitisKodrakias
12/07/2007, 03:40
χαιρετω τους καβασακαιους.
παιδια θελω μερικες συμβουλες οσον αφορα το ζουχουρου400. ενα κολληταρι εχει ερωτευθει παραφορα την εν λογω μηχανη και θελει να την αγορασει για τα πρωτα του βηματα στους 2 τροχους.
τα λ7 τα εχει αλλα βασανιζεται απτη σκεψη μηπως τον περιμενουν μεγαλα βασανα αν παρει ενα μεταχειρισμενο.

τι πρεπει να προσεξουμε με το συγκεκριμενο μοντελο?

επισης αν βρουμε καποιο που να "φαινεται" καλο ξερει κανεις φερεγγυους (LOL) μαστορες στην αθηνα να το παμε να το δουν?

οποια συμβουλη και γνωμη ευπροσδεκτη
ευχαριστω προκαταβολικα

periklisk
18/07/2007, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από AlitisKodrakias
χαιρετω τους καβασακαιους.
παιδια θελω μερικες συμβουλες οσον αφορα το ζουχουρου400. ενα κολληταρι εχει ερωτευθει παραφορα την εν λογω μηχανη και θελει να την αγορασει για τα πρωτα του βηματα στους 2 τροχους.
τα λ7 τα εχει αλλα βασανιζεται απτη σκεψη μηπως τον περιμενουν μεγαλα βασανα αν παρει ενα μεταχειρισμενο.

τι πρεπει να προσεξουμε με το συγκεκριμενο μοντελο?

επισης αν βρουμε καποιο που να "φαινεται" καλο ξερει κανεις φερεγγυους (LOL) μαστορες στην αθηνα να το παμε να το δουν?

οποια συμβουλη και γνωμη ευπροσδεκτη
ευχαριστω προκαταβολικα

ότι έχω γράψει... και μάστορα έχουμε που κάνει καλή δουλειά εγγυημένα :smokin:

powerslave
27/10/2007, 18:15
ta montela me thn aerotomh pisw poias xronologias einai?

periklisk
07/11/2007, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerslave
ta montela me thn aerotomh pisw poias xronologias einai?

αν θυμάμαι καλά από 95 και μετά... και ίσως μόνο τα ευρωπαϊκά μοντέλα... υπήρχαν και τύποι που το βάλαν από μόνοι τους...

LsKostas
12/11/2007, 18:13
ελα ρε αρρωστεια...


ΖXR400 R αυτο με την αεροτομη...σαν το L αλλα χωρις κοφτη...

LePa
04/02/2008, 11:09
enas filos endiaferete gia zxr400 poli sovara !!!

Smoky
06/03/2008, 02:08
kai egw endiaferomai gia ena 400ari . to thema einai oti exoun perasei kapoia xronakaia kai sthn Xrush eukairia den exei kainourgia katholou mono 96 kai katw ! kamia idea exoume ?
basika mou lene oti kalutera na parw mia mhxanh me injection giati ta karmpirater theloun kalh rithmish...
ti lete ?

periklisk
07/03/2008, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Smoky
kai egw endiaferomai gia ena 400ari . to thema einai oti exoun perasei kapoia xronakaia kai sthn Xrush eukairia den exei kainourgia katholou mono 96 kai katw ! kamia idea exoume ?
basika mou lene oti kalutera na parw mia mhxanh me injection giati ta karmpirater theloun kalh rithmish...
ti lete ?


Δεν υπάρχουν καινούργια... βασικά κοίτα να πάρεις μηχανή σε καλή κατάσταση, δεν έχει τόσο σημασία αν είναι ψεκαστό ή καρμπυρατεράτο...

FestoNero
20/06/2008, 22:05
Χαιρετω το φορουμ και παω στο ψητο γιατι πειναω! :rotflmao:
Φιλος απεκτησε προ ημερων ενα ZXR400, αγνωστης σε μενα χρονολογιας (ακουγεται στη πιατσα κατι για 2000-2001), το οποιο βρισκεται στη γνωστη κατασταση που βρισκονται ολα τα μηχανακια που δεν τα ελεγχεις καθολου και που οταν το πας στο συνεργειο να το τσεκαρει ο μηχανικος, σε διωχνει λεγοντας σου "Τετοια πραματα δε βαζω στο μαγαζι μου πια" και αλλα τετοια ομορφα.. :lol:
Δηλαδη, ετσι οπως το βλεπω εγω που δε ξερω τι μου γινεται:
-Σταζουν λαδια, πιθανοτατα μονο αν ειναι ακουμπισμενο στο σταντ, δηλαδη αν γερνει προς τα αριστερα. Αυτο, συμφωνα με τον προηγουμενο ιδιοκτητη, οφειλεται σε φλατζα που θελει αλλαγη. Φυσικα αυτο δεν πτοησε τον φιλο μας που την αγορασε.
-Θελει σφιξιμο η αλυσιδα γιατι κανει γκαπα-γκουπα, ωπα, σπαστα Τακη-Τασο με λενε.. :lol:
-Η μηχανη σβηνει συνεχως αν ειναι κρυα, και λιγοτερο συνεχως αν εχει ζεσταθει. Ο προηγουμενος ιδιοκτητης θεωρει οτι οφειλεται στον αερα.
Τωρα δε ξερω τι προβλημα εχει το χρεπι με τον αερα της περιοχης, μη το παρει και το σηκωσει.
-Εχει γρατζουνισμενο καπακι κινητηρα, και σπασμενο το fering απο τα δεξια κατω. Επισης καθρεφτες και φλας αγοουνται, οποιος τα βρει να μας τα φερει.
Δηλαδη ο φιλος μας εκανε τη βελτιστη επιλογη για 1100 ευρω. :rolleyes:
Τα ζητουμενα ειναι τα εξης:
1) Η μηχανη θελει επειγοντως σερβις (οπως μας ειπε και ο προηγουμενος ιδιοκτητης). Μπορει καποιος να με κατευθυνει προς συνεργειο στην περιοχη Βυρωνα - Παγκρατι - Υμηττο - Καισαριανη το οποιο να μη μας κατακλεψει, μιας και εβρισκομεθα σε μια οικονομικη στενοτης αυτη τη περιοδο των πρωτων 100 χρονων. Μετα ειναι πιο ευκολα λενε. Επισης μια μικρη προβλεψη για το κοστος που θα κληθουμε να πληρωσουμε δεν θα ηταν ασχημη..
2) Το μηχανημα εχει 56 χιλιαδες χιλιομετρα και ο προηγουμενος μαλλον μας ειπε οτι εβαζε ημισυνθετικα λαδια καθε Χ χιλιομετρα, οπου Χ<=5000 νομιζω.
Σε τι να του κανουμε σερβις;
Τι ανταλλακτικα να του βαλουμε;
Νταξ, οποτε μιλαμε για σερβις πεταγομαι σα το...πετεινο και λεω "αλυσιδογραναζα-προσοχη (δεν εχει αλλαξει απ'οτι θυμαμαι να δηλωνει ο πρωην) αυτα τα 2 αλλαζονται μαζι" (τσαντακιδες, εσεις μου τα μαθατε αυτα!) αλλα απο κει και περα, αμα μας πει οτι αλλαξε το ματι του βολαν :uplate: θα τον ρωτησουμε ποσα αλογα επιπλεον βγαζει τωρα..
:rotflmao: :lol: :lol:

Μου (γ)λειψατε σπαμμιαρικα παιδια!!:wave2:

Edit: Πωωωω καιρο ειχα να τη δω αυτην την Aria Giovanni στα αριστερα..:a07:

devil's animal
23/06/2008, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
Χαιρετω το φορουμ και παω στο ψητο γιατι πειναω! :rotflmao:
Φιλος απεκτησε προ ημερων ενα ZXR400, αγνωστης σε μενα χρονολογιας (ακουγεται στη πιατσα κατι για 2000-2001), το οποιο βρισκεται στη γνωστη κατασταση που βρισκονται ολα τα μηχανακια που δεν τα ελεγχεις καθολου και που οταν το πας στο συνεργειο να το τσεκαρει ο μηχανικος, σε διωχνει λεγοντας σου "Τετοια πραματα δε βαζω στο μαγαζι μου πια" και αλλα τετοια ομορφα.. :lol:
Δηλαδη, ετσι οπως το βλεπω εγω που δε ξερω τι μου γινεται:
-Σταζουν λαδια, πιθανοτατα μονο αν ειναι ακουμπισμενο στο σταντ, δηλαδη αν γερνει προς τα αριστερα. Αυτο, συμφωνα με τον προηγουμενο ιδιοκτητη, οφειλεται σε φλατζα που θελει αλλαγη. Φυσικα αυτο δεν πτοησε τον φιλο μας που την αγορασε.
-Θελει σφιξιμο η αλυσιδα γιατι κανει γκαπα-γκουπα, ωπα, σπαστα Τακη-Τασο με λενε.. :lol:
-Η μηχανη σβηνει συνεχως αν ειναι κρυα, και λιγοτερο συνεχως αν εχει ζεσταθει. Ο προηγουμενος ιδιοκτητης θεωρει οτι οφειλεται στον αερα.
Τωρα δε ξερω τι προβλημα εχει το χρεπι με τον αερα της περιοχης, μη το παρει και το σηκωσει.
-Εχει γρατζουνισμενο καπακι κινητηρα, και σπασμενο το fering απο τα δεξια κατω. Επισης καθρεφτες και φλας αγοουνται, οποιος τα βρει να μας τα φερει.
Δηλαδη ο φιλος μας εκανε τη βελτιστη επιλογη για 1100 ευρω. :rolleyes:
Τα ζητουμενα ειναι τα εξης:
1) Η μηχανη θελει επειγοντως σερβις (οπως μας ειπε και ο προηγουμενος ιδιοκτητης). Μπορει καποιος να με κατευθυνει προς συνεργειο στην περιοχη Βυρωνα - Παγκρατι - Υμηττο - Καισαριανη το οποιο να μη μας κατακλεψει, μιας και εβρισκομεθα σε μια οικονομικη στενοτης αυτη τη περιοδο των πρωτων 100 χρονων. Μετα ειναι πιο ευκολα λενε. Επισης μια μικρη προβλεψη για το κοστος που θα κληθουμε να πληρωσουμε δεν θα ηταν ασχημη..
2) Το μηχανημα εχει 56 χιλιαδες χιλιομετρα και ο προηγουμενος μαλλον μας ειπε οτι εβαζε ημισυνθετικα λαδια καθε Χ χιλιομετρα, οπου Χ<=5000 νομιζω.
Σε τι να του κανουμε σερβις;
Τι ανταλλακτικα να του βαλουμε;
Νταξ, οποτε μιλαμε για σερβις πεταγομαι σα το...πετεινο και λεω "αλυσιδογραναζα-προσοχη (δεν εχει αλλαξει απ'οτι θυμαμαι να δηλωνει ο πρωην) αυτα τα 2 αλλαζονται μαζι" (τσαντακιδες, εσεις μου τα μαθατε αυτα!) αλλα απο κει και περα, αμα μας πει οτι αλλαξε το ματι του βολαν :uplate: θα τον ρωτησουμε ποσα αλογα επιπλεον βγαζει τωρα..
:rotflmao: :lol: :lol:

Μου (γ)λειψατε σπαμμιαρικα παιδια!!:wave2:

Edit: Πωωωω καιρο ειχα να τη δω αυτην την Aria Giovanni στα αριστερα..:a07:



χρωματακι NEOPAL μπλε σκουρο του κιλου... κοστος περιπου 5€
βενζινη 4,17 λιτρα...κοστος επισης περιπου 5€

οπου και να μενει λοιπον ο φιλος σου θα τον βγαλει μεχρι την κοντινοτερη θαλασσα!τα υπολοιπα ειναι γνωστα...
:rotflmao:



περα απο την πλακα ενας καλος μαστορας για καβασακια (οχι επειδη φτιαχνω το δικο μου:lol: ) ειναι ο Νικολαου στην Αγ.Γλυκεριας στο Γαλατσι. καθετη στην γαλατσιου. 210-2916028

πες του οτι σε εστειλε ο Σταυρος με το 636 το West.:winka:

:wave2:

FestoNero
23/06/2008, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
χρωματακι NEOPAL μπλε σκουρο του κιλου... κοστος περιπου 5€
βενζινη 4,17 λιτρα...κοστος επισης περιπου 5€

οπου και να μενει λοιπον ο φιλος σου θα τον βγαλει μεχρι την κοντινοτερη θαλασσα!τα υπολοιπα ειναι γνωστα...
:rotflmao:



περα απο την πλακα ενας καλος μαστορας για καβασακια (οχι επειδη φτιαχνω το δικο μου:lol: ) ειναι ο Νικολαου στην Αγ.Γλυκεριας στο Γαλατσι. καθετη στην γαλατσιου. 210-2916028

πες του οτι σε εστειλε ο Σταυρος με το 636 το West.:winka:

:wave2:
Εγω του τα λεω, εκεινος δε μ'ακουει.. :sad:
Εκει που μου λες πεφτει λιγο μακρια, δε ξερω κατα ποσο θα καταφερνε να φτασει μεχρι εκει (χωρις ασφαλεια/διπλωμα κιολας).
Το πηγαμε τελικα σε εναν στο Βυρωνα (Χειμαρρας) που μας εστειλε ενας γνωστος.
Προηγουμενως το περασαμε και απο αλλον για να μας κανει ενα συνολο και μας ειπε, αφου το πηρε βολτα, οτι δε στριβει και εχει καποιο προβλημα το μπροστινο (μας ειπε 300 για αλυσιδογραναζα και μπροστινο).
Ο 2ος που το πηγαμε (και το αφησαμε) μας ειπε και αυτος οτι εχει προβλημα και δε στριβει (δεν του το ειπαμε) και ρωτησε μαλιστα το φιλο μου πως και δεν το παρατηρησε (:lol: ).
Λεει εχει προβλημα στα ρουλεμαν.
Τελικα αλυσιδογραναζα θα αλλαξει αργοτερα λογω στενοτητας, και μας ειπε περιπου 200 ευρω για να φτιαξει το μπροστινο, να αλλαξει μπουζι, λαδια και φιλτρο (μας ειπε οτι υπαρχει ενα που το βαζεις και δεν το ξαναλλαζεις, το κρατας δηλ εφ'ορου ζωης, αλλα ειναι ακριβο, του ειπαμε να βαλει συμβατικο). Επισης θα φτιαξει τη φλατζα που σταζει λαδια, θα σφιξει την αλυσιδα και κατι αλλα ψιλα.

anco
23/06/2008, 21:34
Λοιπον...

Θα ερθω και θα δω το μηχανακι.

Σαν πρωην κατοχος (3 ειχα)


Πονανε στα εξης.

Καρμπυρατερ (απο Ebay εχει) μην κανεις επισκευη θα πληρωσεις 300 ευρω για να ειναι καλα.

Αλυσογραναζα - λαστιχα (ολα τα μεταχηρεισμενα τα εχουνε)

Το μπροστινο αν δεν στριβει θελει μαλλον ρουλεμαν και γρασσο.

Φρενα - τακακια δεν εχουν ακριβα.

Ανταλακτικα απο την Kawasaki εχουμε ανθρωπο.

Για επισκευη αναρτησης μονο και μονο σε ανθρωπο που φτιαχνει αναρτησεις......K-SHOCK ειναι Νο1...!!!! Ολοι οι αλλοι απλα της ανοιγουν.

Φιλτρο λαδιου φιλε εχει αν θυμαμαι καλα 9.5-11 ευρω.

Λαδια θελει 3 λιτρα μαζι με φιλτρο και ειναι τα Motul 5100 και κανουν 36 ευρω.

Μπουζι φοραει τα CR9EK ειναι διακιδα της NGK κοστος κοντα στα 10 ευρω το ενα, μην βαλεις CR8EK ειναι Ελλαδα και εχουμε υψηλες θερμοκρασιες.

Αν δεν θελει να μπλεξει σοβαρα το πουλαει αυριο 900 ευρω και λεει εχασα 150.....

Και εχουμε και λεμε κοστος.

Καρμπυρατερ Ebay μαζι με μεταφορικα για καλα 100-120

Λαδια-φιλτρο 45 ευρω.

Μπουζι 40 ευρω.

Αλυσιδα-γραναζια 120 ευρω

Ρουλεμαν λαιμου 60-65 ευρω.

Ρυθμιση βαλβιδων δεν ξερω τι χρεωνει καθε μαστορας.

Λαστιχα αναλογα τα γουστα.

Καθρευτες εχουν 50 ευρω.

Φαιρινκ τωρα θα τα βρεις σκουρα,

Καπακι κινητηρα μαλλον απο αριστερα μιλας μιας και ειναι τα πηνια 50 ευρω καινουργιο.

Θελει και μια φλαντζα

Για να ερθει στα ισα του θελει 500 ευρω, οπως εχω γραψει και στα πρωτα ποστ, με 1600 ευρω προτακαβολη και 48 δοσεις πας και περνεις R6 2001 με 50 το μηνα.

Και εχει ενα μοτερ αξιοπηστο, ανταλακτικα Yamaha στο περιπτερο.....εχει μεχρι και για το RD 350.

Θα το ξαναπουλησει και θα ειναι και 600.

FestoNero
24/06/2008, 01:32
Σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου!
Δυστυχως ειναι βλακας ο φιλος μου και πηγε και πηρε το πρωτο που του αρεσε, ενω του ειχα πει οτι πρεπει να προσεξει.
Ουτως η αλλως υπολογιζε γυρω στα 1500-1600 να δωσει, οποτε εδωσε 1100 και τα υπολοιπα θα τα δωσει για συμμαζεμα. Με τη δικη του λογικη βεβαια. Προσωπικα θα προτιμουσα να το αγοραζα σε αριστη κατασταση και επειτα να το πηγαινα συνεργειο για εξονυχιστικο ελεγχο (μη φαει κανενα κολλημα με 140 χλμ/ωρα..) και σερβις σε λαδια/τακακια και λοιπα αναλωσιμα.

FestoNero
30/06/2008, 16:13
Τελικα το κοστος ηταν 210 ευρω και αλλαχτηκαν:
-Λαδια+φιλτρο λαδιου
-Μπουζι
-Ρουλεμαν λαιμου
-Φιλτρο αερα
-Σφιξιμο αλυσιδας
Και με 30 ευρω θα αλλαξει 2 φλατζες που δεν εχουν ερθει ακομη απο τη Kawasaki.

Μενουν για το μελλον αλυσιδογραναζα (ειπε οτι δεν χρειαζονται) και λαστιχα.

devil's animal
01/07/2008, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
Τελικα το κοστος ηταν 210 ευρω και αλλαχτηκαν:
-Λαδια+φιλτρο λαδιου
-Μπουζι
-Ρουλεμαν λαιμου
-Φιλτρο αερα
-Σφιξιμο αλυσιδας
Και με 30 ευρω θα αλλαξει 2 φλατζες που δεν εχουν ερθει ακομη απο τη Kawasaki.

Μενουν για το μελλον αλυσιδογραναζα (ειπε οτι δεν χρειαζονται) και λαστιχα.

για βαλτε και καμια φωτογραφια το τουμπανο...
:beer: :beer: :beer:

madox
01/07/2008, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOFOS
1


πω πω απο τα πιο ομορφα μηχανακια ever:sun:

FestoNero
03/07/2008, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
για βαλτε και καμια φωτογραφια το τουμπανο...
:beer: :beer: :beer: Σωστος..
Οι φωτο ειναι ψιλοχαλια, καποια στιγμη θα τη βγαλω μερικες καλες.


135583

FestoNero
03/07/2008, 23:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
για βαλτε και καμια φωτογραφια το τουμπανο...
:beer: :beer: :beer: Σωστος..
Αλλη μια, νταξ εξοπλισμος και μλκιες δε παιζουν, εγω το πηγα μια πρωτη μεσα στο στενο μου..
Ειναι snapshot απο βιντεακι αλλα δε το βαζω γιατι θα γελασει και η καθε πικραμενη..
:lol: :rotflmao: :rotflmao:


135584

LsKostas
03/07/2008, 23:30
τετοιες φωτο να βαζεις να μην το πουλησω τελικα ... :(


Αγρατζουνιστο και "απεφτος" ;)

FestoNero
04/07/2008, 00:51
Ωραια μηχανη ειναι, αλλα πραγματικα αυτη που πηρε ο φιλος δε βλεπεται..
Και μετα απο το σερβις, εξακολουθει να σβηνει μερικες φορες στο ρελαντι.
Ξερει κανεις ποσα λιτρα βενζινη παιρνει;

LsKostas
04/07/2008, 01:02
16Lt Χωρητικοτητα .βαζε μονο 100αρα γνωμη μου


Και μετα απο το σερβις, εξακολουθει να σβηνει μερικες φορες στο ρελαντι.


Φιλε ξεμπουκωμα θελει μην την ψαχνεις,Ωσπου να μαθω στο δικο μου

το τι μπουκωμα του χα ριξει δεν περιγραφεται.Ειναι στανταρ αυτο που σου λεω

αν ειναι να πηγαινεις με 5000 σαλ σε 15 λεπτα λειτουργειας εχει μπουκωσει.

Θελει τρεξιμο το μηχανακι...οποτε θες φερτο μου μ εμαθε ενας παλαβος :smokin:


Κατα τ αλλα τι να πρωτοπω...εβγαινα 12 με 3 καθε βραδυ με σχολη να τρεχει,

με δουλεια παραλληλα... και πολλα αλλα θεματα... μονο για να μαθω τα ορια της...

για την δικη μου ασφαλεια και οσων ανεβαζα βεβαια.


Μαμησε τα...

devil's animal
04/07/2008, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
Σωστος..
Οι φωτο ειναι ψιλοχαλια, καποια στιγμη θα τη βγαλω μερικες καλες.



πολυ ομορφο!!
:beer: :beer: :beer:



αυτη η εικονα με τις σωληνες της ηλεκτρικης σκουπας μου εχει μεινει χαραγμενη στο μυαλο απο ενα 750 που ειχε καποιος στην γειτονια και το εβλεπα οταν εφευγα για σχολειο..:blush:


:beer: :beer:

periklisk
04/07/2008, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από FestoNero
Ωραια μηχανη ειναι, αλλα πραγματικα αυτη που πηρε ο φιλος δε βλεπεται..
Και μετα απο το σερβις, εξακολουθει να σβηνει μερικες φορες στο ρελαντι.
Ξερει κανεις ποσα λιτρα βενζινη παιρνει;

16 λίτρα τα 4 εκ των οποίων ρεζέρβα