PDA

View Full Version : Βοηθεια για αγορα υπολογιστη



700_Thespieis
24/09/2012, 20:17
Αφου λοιπον μετα απο 5 και χρονια το ηρωικο hp εφτασε στο τελος του, ψαχνω την καλυτερη (μακροχρονια οσο το δυνατον) λυση. Το pavillion που ειχα δεν το εβγαλα σχεδον ποτε απτο καλωδιο, οποτε νομιζω οδηγουμαι προς την αγορα desktop (αποδοση, μακροζωια, τιμη).

Ειμαι λοιπον αναμεσα στις ακολουθες επιλογες

1) http://www.mediamarkt.nl/mcs/product/APPLE-iMac-MC309N-A-21-5-inch,10259,350536,180367.html 1150 συνολο

2) http://www.mediamarkt.nl/mcs/product/APPLE-Mac-Mini-MC815FN-A,10259,350534,187093.html + πληκτρολογιο κτλ παει γυρω στα 850 συνολο

και απο κει και περα παμε στις ακολουθες εναλλακτικες δλδ κανονικο pc ξεκινωντας απο κατι τετοιο

3) http://www.mycom.nl/Product/Computer-Asus/Asus-eee-BOX-EB1501P--D525/1361675 κοντα 600

και φτανοντας καπου εδω

4) http://www.mediamarkt.nl/mcs/product/ASUS-Essentio-CM6870-BN001O,10259,350534,290731.html κοντα 1050

5) http://www.mycom.nl/Product/Computer-Asus/Asus-eee-TOP-ET2210IUKSi32120/1234770 700 συνολο


Η λογικη ειναι να παρω κατι μεχρι 1200 ευρω και να το κρατησω (οσο το δυνατον) οπως το hp. Ασχολουμαι αρκετα με photoshop, παιζω που και που κανα παιχνιδακι, αλλα η λογικη ειναι να μπορει να αντεξει σε αποδοση οπως το hp σε βαθος χρονου.

Το θεμα μου με το apple ειναι πως δεν ξερω ποσο δυσκολο θα ειναι να συνηθισω αλλο λειτουργικο, ποσο ευκολο ειναι να βαλω windows office κτλ, και αν οντως εχουν μακροζωια, λιγοτερους ιους και αποδοση οπως λενε.

Παρακαλω τα φωτα σας, παρατηρησεις δεκτες, συμβουλες ακομη περισσοτερο:)

(να πω τελος οτι μεσω e-bay δε βρηκα κατι φθηνοτερο)

Ευχαριστω:wave2:

Sapadak
24/09/2012, 20:52
used?

Με Μακ τα παιχνιδια τα ξεχνας, αλλα απο το 600 πως το εφτασες στα 1150??

project.breeze
24/09/2012, 21:19
Γιατί να πας σε κάτι επώνυμο και να μην κάνεις ένα custom;Σου έκανα για παράδειγμα ένα αρκετά δυνατό pc που θα σε καλύψει σε πρώτη φάση στα πάντα και θα είναι σίγουρα αξιόλογο για τα επόμενα 4-5 χρόνια

269219

700_Thespieis
24/09/2012, 21:21
used?

Με Μακ τα παιχνιδια τα ξεχνας, αλλα απο το 600 πως το εφτασες στα 1150??

Τα ξεχναω λογω αποδοσης?

τα 600 ειναι η λογικη οτι παιρνω κατι για 2 χρονια γιατι δεν εχει νοημα για παραπανω

:)

Sapadak
24/09/2012, 21:35
Τα ξεχναω λογω αποδοσης?

τα 600 ειναι η λογικη οτι παιρνω κατι για 2 χρονια γιατι δεν εχει νοημα για παραπανω

:)


Αν δεν εχει αλλαξει κατι τα μακ δεν εχει παιχνιδια για μακ αυτο εννοω

Πριν για το χρημα αναφερομουν εδω

http://www.mediamarkt.nl/mcs/product/APPLE-iMac-MC309N-A-21-5-inch,10259,350536,180367.html 1150 συνολο

Στο λινκ γραφει 600, εσυ πως εφτασες στα 1150?

Επισης κατι για τα μακ.
Να ξερεις οτι μερικα πραγματα δε θα μπορεις να τα κανεις (πχ το garmin μου δε μπορω να κανω update μεσω του μακ)(παω σε ενα φιλο και κανω τη δουλεια μου)
Αν δε σε χαλανε τετοια μικροπραγματα go4it

700_Thespieis
24/09/2012, 21:54
Αν δεν εχει αλλαξει κατι τα μακ δεν εχει παιχνιδια για μακ αυτο εννοω

Πριν για το χρημα αναφερομουν εδω

http://www.mediamarkt.nl/mcs/product/APPLE-iMac-MC309N-A-21-5-inch,10259,350536,180367.html 1150 συνολο

Στο λινκ γραφει 600, εσυ πως εφτασες στα 1150?

Επισης κατι για τα μακ.
Να ξερεις οτι μερικα πραγματα δε θα μπορεις να τα κανεις (πχ το garmin μου δε μπορω να κανω update μεσω του μακ)(παω σε ενα φιλο και κανω τη δουλεια μου)
Αν δε σε χαλανε τετοια μικροπραγματα go4it

To link ειναι το ιδιο με αυτο http://www.mycom.nl/Product/Computer-Apple/Apple-iMac-215-i5-25Ghz-QC/1167382

θα ψαξω αυτο που λες για τα παιχνιδια. Τα μικροπραγματα δε με χαλανε, μπορει να εχω BMW αλλα γενικα ειμαι της λογικης του japan σε ολα. 8ελω κατι που με αρκετες πιθανοτητες να αντεξει και να μη μου σπαει τα ουμπαλα καθε 3 και λιγο.

:wave2:

700_Thespieis
24/09/2012, 21:57
Γιατί να πας σε κάτι επώνυμο και να μην κάνεις ένα custom;Σου έκανα για παράδειγμα ένα αρκετά δυνατό pc που θα σε καλύψει σε πρώτη φάση στα πάντα και θα είναι σίγουρα αξιόλογο για τα επόμενα 4-5 χρόνια



project καλησπερα,

πολλη καλη η επιλογη σου ομολογω, αλλα 1ον) μενω Ολλανδια (ωστοσο θα κοιταξω αν παιζει και εδω κατι τετοιο, 2ον) εχω μετανιωσει καποιες παλιες φορες με συναρμολογησεις οταν αυτες καταληγανε σε missfunctions επειδη απλα δεν κολλαγανε μητρικη με λοιπα.

σευχαριστω

(αν εχεις κπ σχολια για τον μακ ευπρροσδεκτα):)

kalgeorge
24/09/2012, 21:58
analoga tin xrisi pou theleis na tou kaneis file....agorazeis super pc me 450 euroulakia to poly
ksanalew,,,,exartatai tin xrisi pou theleis....ti ennoeis kapoia paixnidakia....kai poso xontra photoshop paizeis
auta :wave2:

700_Thespieis
24/09/2012, 22:15
analoga tin xrisi pou theleis na tou kaneis file....agorazeis super pc me 450 euroulakia to poly
ksanalew,,,,exartatai tin xrisi pou theleis....ti ennoeis kapoia paixnidakia....kai poso xontra photoshop paizeis
auta :wave2:

Γιωργο, οπως προειπα, βασικο ειναι να μπορει να αποδιδει και σε 3-4 χρονια. Τωρα αν δεν μπορει να τρεξει καλα το Total war του 2016 δεν με πολυνοιαζει. Με photoshop και snagit ασχολουμαι και μαρεσει να βλεπω NFL σε καλη αναλυση.

Το pc για μενα ειναι τα παντα, oχι μονο pc αλλα και τηλεοραση, chat, τηλεφωνο, φωτογραφια(photoshop κτλ). Γιαυτο δινω εμφαση στην καλη αποδοση και αντοχη.

jorgevaldano
24/09/2012, 22:41
Γιωργο, οπως προειπα, βασικο ειναι να μπορει να αποδιδει και σε 3-4 χρονια.

Με βάση τη χρήση που έγραψες πως θα του κάνεις, αυτό μπορείς άνετα να το πετύχεις με μηχάνημα των 600Ε-650Ε. Δώσε έμφαση σε τροφοδοτικό, δίσκο (ή δίσκους σε RAID-1) και μητρική.

700_Thespieis
24/09/2012, 22:53
Με βάση τη χρήση που έγραψες πως θα του κάνεις, αυτό μπορείς άνετα να το πετύχεις με μηχάνημα των 600Ε-650Ε. Δώσε έμφαση σε τροφοδοτικό, δίσκο (ή δίσκους σε RAID-1) και μητρική.

το 5 δλδ σου φαινεται καλη επιλογη?

jorgevaldano
24/09/2012, 23:12
Το 5 μου φαίνεται πολύ εξωτικό, ό,τι πάθει θα χρειαστείς επίσημο σέρβις, πιθανότατα. Όταν γράφω 600-650, εννοώ να επιλέξεις ένα-ένα τα συστατικά και να το φτιάξεις όπως το θες και το χρειάζεσαι. Και μέσα στο κονδύλι δεν περιλαμβάνω την οθόνη (αν και θα μπορούσε κι αυτή να στριμωχτεί μέσα).

700_Thespieis
24/09/2012, 23:15
οκ σε πιασα. Με μια οθονη παρολαυτα (ακομα κιαν γινεται αυτη η μιξη που αναφερθηκε και ο project) φτανουμε περιπου στα 900. Αρα για σενα ο IMac δεν αξιζει τα +250.

jorgevaldano
24/09/2012, 23:22
Όταν μιλάς για μετάβαση από Windows σε Mac το ζήτημα των χρημάτων παραμερίζεται γιατί προέχει ένα, σχεδόν, φιλοσοφικό ζήτημα. Τα δύο μηχανήματα διαφέρουν πάρα πολύ σε σημεία σημαντικώτερα από το οικονομικό. Αν δεν το γνωρίζεις θα πρέπει να το ψάξεις πολύ, ειδικά αφού ψάχνεις για υπολογιστή μακράς πνοής.

mixalakis
24/09/2012, 23:29
Μην ξεχνάς ότι στα Mac μπορείς να βάλεις κανονικά και windows και να κάνεις ότι θες!!!
Ιούς δεν έχουν τα Mac!

sek
24/09/2012, 23:55
Ρίξε μια ματιά στις λύσεις της Dell, μπορεί να κοστίσει λίγο παραπάνω αλλά είναι αξιόπιστα, έχουν την μεγαλύτερη εγγύηση, μέχρι 4 χρόνια κάποια μοντέλα και next business day on site όπως λένε στο χωριό μου, δηλ έρχεται τεχνικός της Dell την επομένη στον χώρο σου.


@Sadapak

υπάρχει updater για τα garmin σε mac, αλλά όχι για όλα μοντέλα της garmin, δες μήπως παίζει για το δικό σου: http://www8.garmin.com/support/download_details.jsp?id=3699

Acacius
25/09/2012, 02:57
Το 3 (Eee BOX) ουτε για πλακα.

Apple δεν ειχα ποτε και δε σκοπευω να αποκτησω κυριως λογω τιμης και πιο "κλειστου οικοσυστηματος" (ασε που ο χρηστης Mac ως κλισε ειναι λιγο σνομπ λες κι εχει αγορασει ευρωπαικο μηχανακι που δε χανει λαδια :lol: )

Το παραδειγμα που σου εδωσε ο Project Breeze ειναι πολυ καλο, αλλα αν θελεις λυση ολα-σε-ενα και το κεφαλι σου ησυχο, τοτε οπως ειπε ο sek τα dell εχουν οντως πολυ καλη υποστηριξη (αλλα την πληρωνεις)

Αυτο που θα σου προτεινα εγω αν δεν εχεις αμεση αναγκη αντικαταστασης,ειναι να περιμενεις μεχρι να δεις τι ψαρια πιανουν τα Windows 8, τα οποια βγαινουν συντομα.

vaska
25/09/2012, 06:23
Μην ξεχνάς ότι στα Mac μπορείς να βάλεις κανονικά και windows και να κάνεις ότι θες!!!
Ιούς δεν έχουν τα Mac!

Γιατί?????

nikos_abel
25/09/2012, 06:28
Μην ξεχνάς ότι στα Mac μπορείς να βάλεις κανονικά και windows και να κάνεις ότι θες!!!
Ιούς δεν έχουν τα Mac!

Υπάρχει το bootcamp (http://en.wikipedia.org/wiki/Boot_Camp_(software)) που μπορείς να έχεις windows άνετα, υπάρχουν και άλλα (επι πληρωμή) όπως το Parallels desktop (http://en.wikipedia.org/wiki/Parallels_Desktop_for_Mac) που μπορείς
νε τρέχεις ταυτόχρονα και άλλο λειτουργικό.
Θέλει μια μικρή περίοδο προσαρμογής, αλλά αυτή τη στιγμή που γράφω σε win και δεν μπορώ π.χ. να σκρολάρω με τα
δυο δάχτυλα στην επόμενη σελίδα στο touch mouse με εκνευρίζει.
Πάντως δεν είναι ότι ξενοιάζεις και δεν υπάρχουν προβλήματα. Και τη συντηρησούλα τους θέλουν και άμα κολλήσουν
σου σπάνε τα νεύρα να βρεις κάπου στο ιντερνετ τι να κάνεις (αν και είναι σπάνιο). Αλλά σίγουρα δεν υπάρχει
ούτε κατά διάνοια η ίδια συχνότητα κρασαρίσματος των εφαρμογών.

Παιχνίδια δεν ξέρω, δεν παίζω πολύ πριν τη μετάβαση σε mac, αν και κάτι βλέπω να κινήται στο χώρο.

Ιούς όμως έχει λίγους, αλλά έχει.


Γιατί?????
Έτσι.

Α, ναι. Υπόψιν ότι η apple δεν υποστηρίζει ακόμη το smart status στα εξωτερικά drive.

700_Thespieis
25/09/2012, 09:49
Ρίξε μια ματιά στις λύσεις της Dell, μπορεί να κοστίσει λίγο παραπάνω αλλά είναι αξιόπιστα, έχουν την μεγαλύτερη εγγύηση, μέχρι 4 χρόνια κάποια μοντέλα και next business day on site όπως λένε στο χωριό μου, δηλ έρχεται τεχνικός της Dell την επομένη στον χώρο σου.


@Sadapak

υπάρχει updater για τα garmin σε mac, αλλά όχι για όλα μοντέλα της garmin, δες μήπως παίζει για το δικό σου: http://www8.garmin.com/support/download_details.jsp?id=3699


@ acacius, sek

Αν το dell είναι ακριβό όπως λέτε γιατί να το προτιμήσω αν έχει την ίδια τιμή με το apple?

παρόλαυτα θα τσεκάρω αν έχουν dell εδώ.

jorgevaldano
25/09/2012, 09:53
Αν το dell είναι ακριβό όπως λέτε γιατί να το προτιμήσω αν έχει την ίδια τιμή με το apple?


Ξαναγράφω για δεύτερη και τελευταία φορά:

Δεν έχει νόημα να συγκρίνεις Windows PC με Apple σε επίπεδο τιμών. Είναι διαφορετικά μηχανήματα.

700_Thespieis
25/09/2012, 09:57
@ nikos_abel

σευχαριστω για το comment.

Σκέφτομαι τα 1200 για τον iMac αν θα τα αποσβεσω όπως με τον hp. Ειδάλλως σκέφτομαι σοβαρά τον ASUS του 5, έξω διαβάσει μέχρι τώρα καλές κριτικές.

700_Thespieis
25/09/2012, 09:59
Το ξέρω γιαυτό και ρωτάω ποια είναι η καλύτερη επιλογή γιαυτά που ζητάω :)

nikos_abel
25/09/2012, 10:18
σευχαριστω για το comment.

Σκέφτομαι τα 1200 για τον iMac αν θα τα αποσβεσω όπως με τον hp. Ειδάλλως σκέφτομαι σοβαρά τον ASUS του 5, έξω διαβάσει μέχρι τώρα καλές κριτικές.

Θα τα αποσβέσεις στο νερό. Δε θα έχεις (χαρντγουέαρ) προβλήματα, εκτός και είσαι ο αρχιγκαντέμαρος (φτου φτου).
Αλλά ψάξε τι γίνεται με τα επιπλέον έξοδα σε πληκτρολόγια, μάους κλπ καθώς δε ξέρω αν συμπεριλαμβάνονται στο πακέτο.
Π.χ. το magic mouse νομίζω ότι το παίρνεις εξτρά και είναι η μισή χαρά του mac (αν το μάθεις, γιατί θα σε ξενίσει στην αρχή-πολύ όμως)
Υπόψιν επίσης ότι δεν έχει αναβαθμίσεις πέραν καμμιάς εξτρά μνήμης ή κανα εξωτερικό σκληρό. Ότι πάρεις πήρες.

Καλή αγορά :beer:

ggs
25/09/2012, 10:25
Δες και τα Sony Vaio …
π.χ.
http://www.e-gate.gr/notebooks-netbooks-pna-and-gps/notebooks-and-netbooks/notebooks-el/sony-vaio-sv-s1511n3es.html

ποιότητα κατασκευής, design ,και ευκολίες Mac (π.χ. λειτουργίες touchpad κ.λ.π) ,
2+2 χρόνια εγγύηση, παραλαβή από τον χώρο σου και σε 5 εργάσιμες επιστροφή κ.λ.π.
Τιμές όμως γύρω στο 1000…
:wave2:

700_Thespieis
25/09/2012, 10:51
Γιατί?????

vaska ama exeis kati na proteineis plz do:) (i trust your professional opinion)

Sapadak
25/09/2012, 10:58
Παντως τωρα που το ξανασκέφτομαι μετα απο αυτο

Το pc για μενα ειναι τα παντα, oχι μονο pc αλλα και τηλεοραση, chat, τηλεφωνο, φωτογραφια(photoshop κτλ). Γιαυτο δινω εμφαση στην καλη αποδοση και αντοχη.

θα χτυπουσα ενα macmini με 600 (ίσως και φθηνότερα) και μια οθονη-tv (με ενσωματωμενη webcam) full HD.
Ενα ασυρματο πληκτρολογιο-ποντικι και ολα κομπλε.

vaska
25/09/2012, 11:19
vaska ama exeis kati na proteineis plz do:) (i trust your professional opinion)

Τελευταία εντυπωσιάστηκα από ένα Ν/Β της Samsung.

(http://www.skroutz.gr/s/2217166/Samsung-300E5C-S02-i5-3210M-4GB-500GB.html#reviews) Samsung 300E5C-S02 (i5-3210M/4GB/500GB) (http://www.skroutz.gr/s/2217166/Samsung-300E5C-S02-i5-3210M-4GB-500GB.html)Από τα ωραιότερα Ν/Β που έχω δουλέψει, Ελλάδα παίζει γύρω στα 650 τελική τιμή (κάποιοι το έχουν και φθηνότερα). Λόγω συνεχούς ενασχόλησης με το αντικείμενο σπανίως ενθουσιάζομαι με PC. Εδώ κόλλησα, να φανταστείς το έχω δώσει σε πάνω από 100 πελάτες και είναι όλοι ευχαριστημένοι.

vaska
25/09/2012, 11:24
Δες και τα Sony Vaio …
π.χ.
http://www.e-gate.gr/notebooks-netbooks-pna-and-gps/notebooks-and-netbooks/notebooks-el/sony-vaio-sv-s1511n3es.html

ποιότητα κατασκευής, design ,και ευκολίες Mac (π.χ. λειτουργίες touchpad κ.λ.π) ,
2+2 χρόνια εγγύηση, παραλαβή από τον χώρο σου και σε 5 εργάσιμες επιστροφή κ.λ.π.
Τιμές όμως γύρω στο 1000…
:wave2:

Ναι με κέντρο επισκευής στην Ολλανδία, με ότι αυτό συνεπάγεται. Η Sony στην Ελλάδα είναι πολύ ακριβή γι' αυτά που προσφέρει (μιλάω πάντα για τις Ελληνικές εισαγωγές που καμία σχέση δεν έχουν με τα ίδια μοντέλα σε άλλες χώρες).
Τις 5 εργάσιμες κάνε τις 15 για να είσαι μέσα, εκτός από ένα pc που γύρισε στη βδομάδα, όλα όσα ξέρω που στάλθηκαν για επισκευή, επέστρεψαν το νωρίτερο σε 12 ημέρες.
:wave2:

700_Thespieis
25/09/2012, 13:25
Ναι με κέντρο επισκευής στην Ολλανδία, με ότι αυτό συνεπάγεται. Η Sony στην Ελλάδα είναι πολύ ακριβή γι' αυτά που προσφέρει (μιλάω πάντα για τις Ελληνικές εισαγωγές που καμία σχέση δεν έχουν με τα ίδια μοντέλα σε άλλες χώρες).
Τις 5 εργάσιμες κάνε τις 15 για να είσαι μέσα, εκτός από ένα pc που γύρισε στη βδομάδα, όλα όσα ξέρω που στάλθηκαν για επισκευή, επέστρεψαν το νωρίτερο σε 12 ημέρες.
:wave2:

η επισκευή στην ολλανδία είναι ιδιαίτερα ακριβό σπορ. Γιαυτό ψάχνω κάτι αξιόπιστο (αν είναι δυνατόν desktop για να μην έxω τέτοια προβλήματα). Και επειδή το pc το χρησιμοποιω και για τηλεόραση/ταινίες ψάχνω κάτι σε πάνω από 17 ίντσες.

Αυτό δε ξέρω, αν μπορώ να εμπιστευτώ τον ASUS του 5 με τα 700 ευρώ. Αν έχει κανείς κάποιο λινκ η προσωπική εμπειρία καλοδεχούμενος:)

kalgeorge
25/09/2012, 13:50
Γιωργο, οπως προειπα, βασικο ειναι να μπορει να αποδιδει και σε 3-4 χρονια. Τωρα αν δεν μπορει να τρεξει καλα το Total war του 2016 δεν με πολυνοιαζει. Με photoshop και snagit ασχολουμαι και μαρεσει να βλεπω NFL σε καλη αναλυση.

Το pc για μενα ειναι τα παντα, oχι μονο pc αλλα και τηλεοραση, chat, τηλεφωνο, φωτογραφια(photoshop κτλ). Γιαυτο δινω εμφαση στην καλη αποδοση και αντοχη.

file mou me 600 euro pairneis pc pou krataei kai 8etia.....psaxto ligo se auta ta lefta, min dwseis parapanw...den exei noima

kalgeorge
25/09/2012, 13:53
Το ξέρω γιαυτό και ρωτάω ποια είναι η καλύτερη επιλογή γιαυτά που ζητάω :)



file ksexna mac kai dell, perissotero logo xrimaton.....den axizei gai auta pou thes na dwseis tosa....
bes se ena site upologistwn, stul e-shop, gia mia matia, kai ftiaxe ena pc me dika sou dedomena....
oi othones exoun kseftilistei, pairneis me liga pleon, oti thes.
DEN xreiazetai na dwseis parapanw apo 600 euro...gnwmi mou,,,,
an thes kapoia voithia, stile pm....euxaristws na boithisw



edit. pare I5 pou exoun kseftilistei...vale mnimi, mia sxetika kali karta grafikwn...kai den thes tipota allo.
sigourepsou oti exei egiisi...plirwse kai kana 150 epipleon gia ta extra 3 xronia kai eisia koble se ola...
min akous upervoles apo edw kai apo ekei.....egw exw upologisti pou einai pisw genika (dipirino,me 2gb mnimi,) kai paizw kai ta paixnidia mou kai kolovaraw sto photoshop..
kali tuxi

Acacius
25/09/2012, 15:48
@ acacius, sek

Αν το dell είναι ακριβό όπως λέτε γιατί να το προτιμήσω αν έχει την ίδια τιμή με το apple?

παρόλαυτα θα τσεκάρω αν έχουν dell εδώ.

Δεν ξέρω να σου πω από τιμές, αλλά δε νομίζω ότι ένας Dell είναι τόσο κοντά στην τιμή του Mac. Αυτό που πληρώνεις έξτρα είναι το "ό,τι και να πάθει, ερχόμαστε, το παίρνουμε και μετά το επιστρέφουμε σπίτι σου". Γι'αυτό το λόγο (μεταξύ άλλων) έχουμε Dell στη δουλειά. Γενικά είναι καλά μηχανήματα, αν δε θέλεις ασχοληθείς καθόλου προσωπικά και εφ'όσον θέλεις να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου ανά πάσα στιγμή.

teogtp
25/09/2012, 18:31
Με 600 ευροπουλα "χτιζεις"ενα καλο pc και με αλλα τοσα χτυπας μια 50αρα tv για μονιτορ και εισαι καλυμενος απο παντου.Ταινιουλες αλα cine(50γαρ)και ,και,και........

Corki
25/09/2012, 18:51
Καλησπερα,

Στην φαση που βρισκεσαι ημουν και εγω τον φλεβαρη (λογω κλοπης του παλιου μηχανηματος).
Επειδη το pc το θελεις για τα παντα θα προτεινα οχι desktop αλλα desktop replacement. Πιο συγκεκριμενα DELL XPS με 17αρα οθονη, ή ακομα καλυτερα καποιο alienware τα οποια ειναι της ιδιας εταιριας.

Τα συγκεκριμενα μηχανηματα ειναι οτι καλυτερο μπορεις να αγορασεις απο αποψη αποδοσης στα λεφτα που διαθετεις (τα οποια δν ειναι και λιγα βεβαια)

Επισης η DELL εχει το ΚΑΛΥΤΕΡΟ service που θα βρεις. Τα συγκεκριμενα laptop λυνονται μεχρι την τελευταια βιδα (εγινε στο δικο μου) και αντικαθιστανται τα παντα (οποτε το προνομιο του desktop παει περιπατο). Επισης πολυ βασικο.....ο τεχνικος ερχεται σπιτι σου ή οπου αλλου ζητησεις (πχ στην δουλεια σου) και στο επισκευαζει την επομενη μερα απο το τηλεφωνημα σου χωρις μαμουσουτου .Εγω εσπασα το βυσμα της τηλεοραση (κεραια), τους το ειπα οτι το εκανα εγω και παρολα αυτα το αλλαξαν δωρεαν και μου εφεραν και καινουργια κεραια η οποια ηταν ανεπαφη.

Καλυτερες επιδοσεις σε desktop θα εχεις μονο αν δωσεις παραπανω χρηματα οποτε ακυρο και αυτο το προνομοιο.

Και επισης μπορεις να το μεταφερεις οπου θελεις....γραφειο,δουλεια,δαικοπες,στην γκομενα ενω το desktop θα το εχεις για παντα σπιτι να γεμιζει σκονη και να ξεμπερδευεις καλωδια...

Τελος σε ποιοτητα και επιδοσεις που τα συγκριναμε με το MAC του κολητου (φανατικος υπερμαχος) μονο τα κλαμματα δν εβαλε και εδωσε και παραπανω φραγκα για να το παρει.

Sorry για το σεντονι....

Καλες αγορες....

700_Thespieis
27/09/2012, 20:55
Καλησπερα και παλι.

Σημερα πηγα στο καταστημα και μιλησα με τον υπευθυνο. Μετα απο τα οσα μου γραψατε και απο λιγο δεξια και αριστερα, ειπα να ρωτησω για κουτι. Μπορεις να φτιαξεις μονος σου, ωστοσο δεν επιτρεπεται να ακουμπησεις το μηχανημα αλλιως δεν εχεις εγγυηση.

Απο την αλλη, υπαρχουν καποιες επιλογες μεταξυ των οποιων αυτη (3 χρονια εγγυηση):

http://www.mycom.nl/Product/Computer-MP-Systeem/MP-Family-Quad-Core-I52320/1363459

H οποια εχει +50 με τα οffice. Για να δειτε λεπτομερειες πατηστε Specificaties.

-Το καλο ειναι οτι με +200 ευρω παιρνω τα περιφεριακα.

-Το κακο ειναι οτι δεν εχει wireless, κατι το οποιο ειναι απολυτως αναγκαιο για μενα, με βαση την κατασταση του τωρινου σπιτιου μου. Ρωτησα λοιπον τον τυπο τι μπορω να κανω και μου προτεινε ενα σαν στικακι (καμια 35αρα) η ενα αλλο συστημα που χρησιμοποιει το ρευμα:

1)http://www.mycom.nl/Product/Draadloos-Netwerk-Netwerkkaarten-en-Adapters/Sitecom-WLA4000-USB-Adapter-XL/1162800

2)http://www.mycom.nl/Product/Netwerk-Homeplug-Netwerk-Adapters/ICIDU-Homeplug-Starterkit/265164

To wireless του hp δουλευει μια χαρα. Μ ειπε οτι και αυτα θα δουλευουνε με πιο πιθανο το 2ο. Τι λετε?

Tα υπολοιπα πως σας φαινονται? RAM και σκληρος νομιζω ειναι οκ, CPU και καρτα γραφικων ομως??


PS: Εψαξα πολυ για Dell, εχουν μονο ενα καταστημα-αποθηκη 200 χιλιομετρα μακρια μου, 1 χρονο εγγυηση (+100 για καθε χρονο) και η τιμη στο τελος ειναι πανω απο 1000. Οποτε δε με βλεπω προς τα εκει.

:)

mixalakis
28/09/2012, 09:07
Αν είναι να φτάσεις στο χιλιάρικο, τότε πας εύκολα για MAC!!:beer:

nikos_abel
28/09/2012, 09:15
Καλησπερα και παλι.

Σημερα πηγα στο καταστημα και μιλησα με τον υπευθυνο. Μετα απο τα οσα μου γραψατε και απο λιγο δεξια και αριστερα, ειπα να ρωτησω για κουτι. Μπορεις να φτιαξεις μονος σου, ωστοσο δεν επιτρεπεται να ακουμπησεις το μηχανημα αλλιως δεν εχεις εγγυηση.

Απο την αλλη, υπαρχουν καποιες επιλογες μεταξυ των οποιων αυτη (3 χρονια εγγυηση):

http://www.mycom.nl/Product/Computer-MP-Systeem/MP-Family-Quad-Core-I52320/1363459

H οποια εχει +50 με τα οffice. Για να δειτε λεπτομερειες πατηστε Specificaties.

-Το καλο ειναι οτι με +200 ευρω παιρνω τα περιφεριακα.

-Το κακο ειναι οτι δεν εχει wireless, κατι το οποιο ειναι απολυτως αναγκαιο για μενα, με βαση την κατασταση του τωρινου σπιτιου μου. Ρωτησα λοιπον τον τυπο τι μπορω να κανω και μου προτεινε ενα σαν στικακι (καμια 35αρα) η ενα αλλο συστημα που χρησιμοποιει το ρευμα:

1)http://www.mycom.nl/Product/Draadloos-Netwerk-Netwerkkaarten-en-Adapters/Sitecom-WLA4000-USB-Adapter-XL/1162800

2)http://www.mycom.nl/Product/Netwerk-Homeplug-Netwerk-Adapters/ICIDU-Homeplug-Starterkit/265164

To wireless του hp δουλευει μια χαρα. Μ ειπε οτι και αυτα θα δουλευουνε με πιο πιθανο το 2ο. Τι λετε?

Tα υπολοιπα πως σας φαινονται? RAM και σκληρος νομιζω ειναι οκ, CPU και καρτα γραφικων ομως??


PS: Εψαξα πολυ για Dell, εχουν μονο ενα καταστημα-αποθηκη 200 χιλιομετρα μακρια μου, 1 χρονο εγγυηση (+100 για καθε χρονο) και η τιμη στο τελος ειναι πανω απο 1000. Οποτε δε με βλεπω προς τα εκει.

:)

Κοστίζει αρκετά περισσότερο αλλά είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος (απλά έχω το παλίο το 200άρι)

http://unregistered.gr/2010/09/gadgets/%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%AC-netgear-powerline-%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF-%CE%BC%CE%AD%CF%83%CF%89-%CF%81%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B1-5/

paulopoulos
28/09/2012, 09:39
Παλαιότερα όταν ήταν για αγορά pc κοιτούσα τι παίζει στην αγορά.. όχι amd καλύτερο όχι intel κλπ. Με τα χρόνια και ακούγοντας διάφορες ιστορίες κατέληξα στο παρακάτω συμπέρασμα.

""""""""Πάρε το πιο φτηνό που θα βρείς από γνωστή μάρκα"""""""""""""""""""

Φίλος αγόρασε λαπτοπ 2000 ευρώ και του χάλασε στην 3ετία.
Εγώ μπήκα στο πλαισιο και βρήκα το πιο φτηνό acer της τάξεως των 500€. Το έχω 5 χρόνια και μια φορά χρειάστηκε να το πάω να το φυσήξουν για την σκόνη και άμα χαλάσει θα δώσω άλλα 500 και τέλος.
Μην ξεχάμε, το καλύτερο μηχάνημα σήμερα που έχει 2000 ευρώ του χρόνου θα έχει 1000 και τον τρίτο χρόνο 500.

sek
29/09/2012, 00:48
Τελικά κι εδώ είναι περί ορέξεως κολοκυθόπιτα..
φαντάσου φίλε 700_Thespieis τι απαντήσεις θα έπαιρνα, αν ρωτούσα σε ένα φόρουμ που μιλάνε για τεχνολογίες πληροφορικής, τι μηχανάκι να αγοράσω..

στο θέμα: αν σκοπεύεις να διαθέσεις 1000+ διάλεξε ανάμεσα σε mac και dell (θα βρεις σίγουρα κάποιον authorized dealer με dell εκεί που είσαι, είναι πολιτική της εταιρείας να μην διατίθενται στα supermarket της πληροφορικής). Αν το ταβάνι είναι γύρω στα 500 πάρε όποιο σου κάνει κλικ περισσότερο, είναι τζόγος ούτως ή άλλως.

madtank
01/10/2012, 16:42
Επισης κατι για τα μακ.
Να ξερεις οτι μερικα πραγματα δε θα μπορεις να τα κανεις (πχ το garmin μου δε μπορω να κανω update μεσω του μακ)(παω σε ενα φιλο και κανω τη δουλεια μου)
Αν δε σε χαλανε τετοια μικροπραγματα go4it

Kάτι δεν κάνεις καλά συμφορουμίτη. Σε mac book pro του '11 αναβαθμίζω το software του garmin 550 zumo χωρίς προβλήματα. Η σουίτα του mygarmin υπάρχει και για mac format, με τόσους mac users στην Αμερική αν δεν μπορούσαν να αναβαθμίσουν τα GPS θα γινόταν επανάσταση:lol:.
Στις αναβάθμισεις των χαρτών της AutoDrive για Ελλάδα έχω πρόβλημα, εδώ αναλαμβάνει το notebook της DELL.

O Corki post #35 τα είπε μια χαρά…. Πολλά χρόνια χρήστης μηχανημάτων της DELL έχω να πω πως έχει πολύ καλό service για τα προϊόντα της που είναι εξαιρετικής ποιότητας. Πάρε decktop pc της DELL .