PDA

View Full Version : Αγορά CBR 600 F



glaourung
24/09/2012, 21:51
γεια σας παιδια τους επομενους μηνες σκεφτομαι να αγορασω μια cbr f 600 Μεταχειρισμενη.Ειμαι διατεθιμενος να δωσω μεχρι 3000 αλλα δεν νομιζω να χρειαστουν και με 2500 ειμαι υπερκαλυμμενος
Αυτο που ηθελα να σας ρωτησω ειναι πιο μοντελο θα μου προτεινατε?Εχω δει οτι εχει το F και το F sport το οποιο εβγαινε και σε injection.Επειδη θελω να κανω μεγαλες αποστασεις και να το χρησιμοποιω και πολυ πιο θα μου προτεινατε απο θεμα καταναλωσης/αξιοπιστιας.Επισης θελω πολλα μπαγκαζια για ταξιδια μονος ή λιγοτερα για να βαζω και συνεπιβατη.Εσεις τι εχετε?τι θα μου προτεινατε?Δεν με πειραζει να χασω σε γκαζια :) Και τελος τι πρεπει να προσεξω κατα την αγορα?

Sapadak
24/09/2012, 22:06
F kai oxi FS μιας και θελεις και δικαβαλο

Σιγουρα απο 2001 και μετα (ψεκαστο)(διπλα φαναρια)
Φορτωνετε αφοβα και ταξιδευει ξεκουραστα

Καλοριζικο

glaourung
24/09/2012, 22:17
F kai oxi FS μιας και θελεις και δικαβαλο

Σιγουρα απο 2001 και μετα (ψεκαστο)(διπλα φαναρια)
Φορτωνετε αφοβα και ταξιδευει ξεκουραστα

Καλοριζικο

τα ψεκαστα ειναι τα Ι? απο οτι εχω ψηλοδει τα σκετα F δεν βγαινανε ψεκαστα.μηπως κανω λαθος?επεισης τι θα μου προτεινες απο μπαγκαζια?

Sapadak
25/09/2012, 05:56
τα ψεκαστα ειναι τα Ι? απο οτι εχω ψηλοδει τα σκετα F δεν βγαινανε ψεκαστα.μηπως κανω λαθος?επεισης τι θα μου προτεινες απο μπαγκαζια?

Ναι τα Ι

Μαλακα σαμαρια, tail bag, tank bag

269244

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/2687704/ (ετσι ειναι το ψεκαστό)

speedy368
30/10/2012, 08:42
Γεια σου φιλε....δεν ξερω αν αγορασες τελικα το CBRακι αλλα σαν κατοχος ενος μπορω να σου πω μερικα πραγματακια σχετικα με την μηχανη...σχετικα με την ερωτηση σου ποια ειναι τα injection,η honda απο το 2001 ξενικησε να βγαζει το F4i το οποιο ξεχωριζει απο την μουρη(2 φαναρια) κ το κοντερ(ψηφιακο)....εγω αγορασα το δικο μου καινουργιο τελη του 2002(injection)...εχω το απλο F κ οχι FS..το FS ειναι πιο sport σε εμφανιση κ απο μηχανικα ειναι λιγακι πιο νευρικο(εχει απο οτι θυμαμαι ενα περισσοτερο γραναζι σε καποιες ταχυτητες)...αν ειναι να κανεις ταξιδια κ να το φορτωνεις σου συνιστω ανεπιφυλακτα το απλο F...το τι σαμαρια να βαλεις ειναι δικο σου θεμα,το καλο ειναι οτι το μηχανακι σου δινει αρεκτο χωρο να φορτωσεις οτιδηποτε μεγεθος θελεις...απο θεμα καταναλωσης κ τα 2 πανω κατω εχoυν την ιδια μεση καταναλωση(περιπου 6lt-100km)...απο θεμα αξιοπιστιας κατα την αποψη μου ειναι ισως το μεγαλυτερο πλεονεκτημα του,ειναι τρομερα αξιοπιστο....παραταυτα κατα την αγορα θα πρεπει να προσεξεις τα εξης...πρωτον το κοντερ οταν φτασει τα 99999χλμ υστερα ξεκινα απο την αρχη,οποτε αν δεις καποιο κ εχει ας πουμε 34000χλμ μπορει να εχει ανετα 134000χλμ(με το δικο μου το απλο F μεχρι τωρα εχω ξεπερασει τα 180000χλμ..)...δευτερον το συγκεκριμενο μοντελο εχει θεμα με τον τεντωτηρα καδενας(χαλαρωνει με την παροδο του χρονου κ σε μερικες στροφες του κινητηρα ισως να ακους την καδενα λιγο..λυνεται με την αντικατασταση του με εναν μηχανικο τεντωτηρα αλλα θα πρεπει σε τακτα χρονικα διαστηματα να το ρυθμιζεις,ας πουμε καθε 24000χλμ)....τριτον εχει θεμα με τον ανορθωτη,γενικως μετα απο καποια χλμ-χρονο τα παιζει(λυνεται με το να τον αντικαταστησεις με εναν αλλο ελληνικης προελευσης κ τελος το προβλημα σου..)
Αυτα εχω να σου πω φιλε μου...μην σε τρομαζουν τα παραπανω προβληματακια διοτι ειναι αμελητεα σε σχεση με το τι μπορει να σου προσφερει το συγκεκριμενο cbrακι,ειναι το μηχανακι που εκφραζετε με την φραση ΤΑ ΚΑΝΩ ΟΛΑ Κ ΣΥΜΦΕΡΩ...περσι πηγα γιβραλταρ,εκει να δεις φορτωμα,αχαχαχαα κ του χρονου αν υπαρχουν χρηματα ,χρονος κ υγεια θα παω νορντ καπ...
Ελπιζω να σε βοηθησα...Να προσεχεις κ καλες βολτες να εχεις!

GiannisBlessed
31/10/2012, 20:22
Γεια σου φιλε....δεν ξερω αν αγορασες τελικα το CBRακι αλλα σαν κατοχος ενος μπορω να σου πω μερικα πραγματακια σχετικα με την μηχανη...σχετικα με την ερωτηση σου ποια ειναι τα injection,η honda απο το 2001 ξενικησε να βγαζει το F4i το οποιο ξεχωριζει απο την μουρη(2 φαναρια) κ το κοντερ(ψηφιακο)....εγω αγορασα το δικο μου καινουργιο τελη του 2002(injection)...εχω το απλο F κ οχι FS..το FS ειναι πιο sport σε εμφανιση κ απο μηχανικα ειναι λιγακι πιο νευρικο(εχει απο οτι θυμαμαι ενα περισσοτερο γραναζι σε καποιες ταχυτητες)...αν ειναι να κανεις ταξιδια κ να το φορτωνεις σου συνιστω ανεπιφυλακτα το απλο F...το τι σαμαρια να βαλεις ειναι δικο σου θεμα,το καλο ειναι οτι το μηχανακι σου δινει αρεκτο χωρο να φορτωσεις οτιδηποτε μεγεθος θελεις...απο θεμα καταναλωσης κ τα 2 πανω κατω εχoυν την ιδια μεση καταναλωση(περιπου 6lt-100km)...απο θεμα αξιοπιστιας κατα την αποψη μου ειναι ισως το μεγαλυτερο πλεονεκτημα του,ειναι τρομερα αξιοπιστο....παραταυτα κατα την αγορα θα πρεπει να προσεξεις τα εξης...πρωτον το κοντερ οταν φτασει τα 99999χλμ υστερα ξεκινα απο την αρχη,οποτε αν δεις καποιο κ εχει ας πουμε 34000χλμ μπορει να εχει ανετα 134000χλμ(με το δικο μου το απλο F μεχρι τωρα εχω ξεπερασει τα 180000χλμ..)...δευτερον το συγκεκριμενο μοντελο εχει θεμα με τον τεντωτηρα καδενας(χαλαρωνει με την παροδο του χρονου κ σε μερικες στροφες του κινητηρα ισως να ακους την καδενα λιγο..λυνεται με την αντικατασταση του με εναν μηχανικο τεντωτηρα αλλα θα πρεπει σε τακτα χρονικα διαστηματα να το ρυθμιζεις,ας πουμε καθε 24000χλμ)....τριτον εχει θεμα με τον ανορθωτη,γενικως μετα απο καποια χλμ-χρονο τα παιζει(λυνεται με το να τον αντικαταστησεις με εναν αλλο ελληνικης προελευσης κ τελος το προβλημα σου..)
Αυτα εχω να σου πω φιλε μου...μην σε τρομαζουν τα παραπανω προβληματακια διοτι ειναι αμελητεα σε σχεση με το τι μπορει να σου προσφερει το συγκεκριμενο cbrακι,ειναι το μηχανακι που εκφραζετε με την φραση ΤΑ ΚΑΝΩ ΟΛΑ Κ ΣΥΜΦΕΡΩ...περσι πηγα γιβραλταρ,εκει να δεις φορτωμα,αχαχαχαα κ του χρονου αν υπαρχουν χρηματα ,χρονος κ υγεια θα παω νορντ καπ...
Ελπιζω να σε βοηθησα...Να προσεχεις κ καλες βολτες να εχεις!


και εγω ευτυχης ιδιοκτητης του απλου συμφωνω σε ολα με τον προλαλησαντα εκτος απο το εξης.
το σπορτ εχει λιγο παραπανω χωρο κατω απο την σελα και δεν εχει κεντρικο σταντ(εχει ομως βασεις για να βαλεις αν θες)
απο ιπποδυναμη πιστευω ειναι ιδια και δεν νομιζω να εχουν καμια διαφορα.
που το ειδες-διαβασες-εμαθες για την διαφορα?

τελος νομιζω οτι τα 03 κ περα εχασαν τις πληρως ρυθμιζομενες αναρτησεις.μπορεις να το καταλαβεις κοιταζοντας την τιμονοπλακα αν οι ταπες των καλαμιων εχουν πανω μπλιμπλικια η οχι.
εννοειται οτι προτιμας το μεχρι 03.

ArgirisVale
11/11/2012, 02:50
τα περισσοτερα τα ειπε o speedy368... εγω θα προσθεσω οτι το fs εχει λιγο πιο αγριους εκεντροφορους... ειχα το f4i κ οταν τρακαρα αλλαξα με μοτερ κ υποπλαισιο απο fsport στροφαρει λιγο καλυτερα...αυτα!!! καλους δρομους!!!

GiannisBlessed
11/11/2012, 09:45
τους εχεις συγκρινει-μετρησει μεταξυ τους?η απλα το ενιωσες να στροφαρει καλυτερα?
κατι ακομα που ειπωθηκε παραπανω για τον τεντωτηρα.
αν κανει φασαρια και αλλαζετε τον αυτοματο και μετα απο λιγο ξανα κανει παλι η εχετε μηχανικο τεντωτηρα και θελει καθε τρεις και λιγο ρυθμιση τοτε η καδενα ισως εχει χαλαρωσει περα απο οτι θα επρεπε και θα θελει αλλαγη.
ισως παλι να εχουν φθαρει υπερβολικα οι γλυστρες της...

dankannn
11/11/2012, 10:18
Φίλε μου καλύτερα το fi λόγο σέλας.
Όπως τα είπαν τα παιδια πιο πάνω το παίρνεις και αν ο προηγούμενος το πρόσεχε λίγο όλα τα αλλά τα ξεχνάς.
Και φυσικά είναι για όλες τις δουλειές , μέσα στην πόλη , ταξίδια , πιστά , supermarket κλπ κλπ.
Τεντωτηρα συμφωνώ και τον έχω αλλάξει και εγώ με έναν ape , ανορθωτή εμένα τουλάχιστον δεν μου έχει βγάλει πρόβλημα.
Αν θες πουλαει και ένα παιδί μέσα από το forum (goumis δες στις αγγελίες Honda ).
Τώρα αν θα δώσεις 2.500 € h 3.000 € είναι καθαρά θέμα καταστάσεις , ας πούμε το πιο πάνω είναι άριστο και δεν θα ρίξεις φράγκο μίλα μαζί του μπας και τα βρείτε.
Είναι κρίμα να το πάρεις μετά από μια μάντρα το ίδιο.
Σχετικά με τις διαφορές ,πέραν της εμφάνισης υπήρχε και διαφορά στο μοτέρ του Fs σε σχέση με το απλό Fi, διπλά ελατήρια στις βαλβίδες, λίγο καλύτερο στροφαρισμα και πιο ψηλά ροπή, τώρα για τους εκκεντροφόρους δεν ξέρω.

Να και η αγγελια αν θες , εγω το ειχα διαλεξει για τον Νικολα, ειχε παρει ενα αλλο αλλα ηταν για πεταμα και το αλλαξαμε, καντου ενα τηλεφωνο.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=129923&highlight=goumis

dankannn
11/11/2012, 10:27
Δες απο κατω φιλε μου


τους εχεις συγκρινει-μετρησει μεταξυ τους?η απλα το ενιωσες να στροφαρει καλυτερα?
απαντησα πιο κατω δες , εσει ψαχνεις μοτερ νομιζω ?
κατι ακομα που ειπωθηκε παραπανω για τον τεντωτηρα.
αν κανει φασαρια και αλλαζετε τον αυτοματο και μετα απο λιγο ξανα κανει παλι η εχετε μηχανικο τεντωτηρα και θελει καθε τρεις και λιγο ρυθμιση τοτε η καδενα ισως εχει χαλαρωσει περα απο οτι θα επρεπε και θα θελει αλλαγη.
ισως παλι να εχουν φθαρει υπερβολικα οι γλυστρες της...
Κοιτα να δεις 1-2 φορες τον χρονο θελει ελεγχο και ρυθμιση , καδενα αν ειναι δικο σου και το θελεις να το κρατησεις τοτε μια καδενα και γλιστρες τις αλλαζεις στα 45.000 -50.000χλμ.
Αυτα απο μενα φιλε μου
:beer:
...

GiannisBlessed
11/11/2012, 10:45
η διαφορα που λες απο οσο εχω καταλαβει ηταν απο το παλιο φ4 στο φ4ι.
το απλο με το σπορτ δεν νομιζω να εχουν διαφορες μοτερικα.θυμασαι μηπως που το ειχες δει-διαβασει?

εντιτ.
μπα δεν ψαχνω μοτερ ουτε καδενες...απλα προσπαθω να προσφερω πληροφορειες (για τις καδενες) και να αντλησω πληροφορειες για τις διαφορες στα μοτερ.

radd
11/11/2012, 11:12
To 600f4 τα δύο πρώτα χρόνια (99-00) είχε καρμπυρατέρ.
Το ψεκαστό είναι απότομο στο άνοιξε-κλείσε του γκαζιού κι έχει απαίσια λειτουργία στις πολύ χαμηλές στροφές.

GiannisBlessed
11/11/2012, 11:19
Additional engine changes include a lighter camshaft sprocket and increased valve spring pressure (two springs per intake valve) which allow for higher revving. There are new piston rings that slide with less friction and increased internal engine oil flow. Redline is now 14,200 rpm, 700 rpm higher than the previous year's F4. To increase the bike's pulling capabilities at high speeds, 5th and 6th gears have been shortened slightly and the rear sprocket was enlarged from 45 teeth to 46.

το δικο μου ειναι το 01 απλο και εχει κοφτη οντως 14 και κατι ψηλα.φοραει απο μαμα 46 γραναζι κτλ κτλ.
το αθρο μιλαει για τις διαφορες του 00 με του 01. δλδ καρμπ με ψεκαστο.
απο εδω.
http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_CBR600F4i


επισης πιο κατω λεει
The F4i's new bodywork carries a more 'racy' look and provides a 3% reduction in drag

3% δλδ σαν να πηραμε 3% παραπανω ιπποδυναμη.χαχαα
δλδ 3 πονυ!!

dankannn
11/11/2012, 14:01
Δες και εδω τις διαφορες f με fs , εχει και αλλες περα απο αυτες που εγραψα.

http://cbrforum.com/forum/f4i-main-forum-11/honda-cbr600f-fs-f4i-super-review-106580/

speedy368
11/11/2012, 15:53
[QUOTE=GiannisBlessed;2251929]και εγω ευτυχης ιδιοκτητης του απλου συμφωνω σε ολα με τον προλαλησαντα εκτος απο το εξης.
το σπορτ εχει λιγο παραπανω χωρο κατω απο την σελα και δεν εχει κεντρικο σταντ(εχει ομως βασεις για να βαλεις αν θες)
απο ιπποδυναμη πιστευω ειναι ιδια και δεν νομιζω να εχουν καμια διαφορα.
που το ειδες-διαβασες-εμαθες για την διαφορα?

τελος νομιζω οτι τα 03 κ περα εχασαν τις πληρως ρυθμιζομενες αναρτησεις.μπορεις να το καταλαβεις κοιταζοντας την τιμονοπλακα αν οι ταπες των καλαμιων εχουν πανω μπλιμπλικια η οχι.
εννοειται οτι προτιμας το μεχρι 03.[/QUOT

καλησπεραααα κ παλι...μιλησα οτι εχει διαφορα στην ιπποδυναμη?για ποια διαφορα μιλας εσυ οτι το ειδα-εμαθα-διαβασα...?η συγκεκριμενη λεξη ΝΕΥΡΙΚΟ που ειχα γραψει πριν ειχε να κανει με τα γραναζια που φερουν(κ εχουν σιγουρα διαφορα) κ οχι με την ιπποδυμαμη..φιλε GiannisBlessed το συγκεκριμενο θεμα το ανοιξε το παλικαρι για να τον βοηθησουμε κ οχι να τον μπερδεψουμε...επισης εχεις γραψει οτι εχει περισοτερο χωρο στην σελα απο το απλο F...εισαι σιγουρος?

motomaniac
12/11/2012, 11:39
για εκκεντροφορια ναι εχει διαφορα. και για να στροφαρει ψηλοτερα εχει και αλλους χαρτες.. δεν σε φτανουν τα ελατηρια.. θελω να ψαξω τα περιοδικα μου αλλα ειναι πολλες οι κουτες...

GiannisBlessed
12/11/2012, 13:41
Δες και εδω τις διαφορες f με fs , εχει και αλλες περα απο αυτες που εγραψα.

http://cbrforum.com/forum/f4i-main-forum-11/honda-cbr600f-fs-f4i-super-review-106580/

ρε συς το δικο μου και ενως φιλου που ειναι ι απλα γιατι πανε εως τις 14κ++ σαλ?

motomaniac
12/11/2012, 14:06
ρε συς το δικο μου και ενως φιλου που ειναι ι απλα γιατι πανε εως τις 14κ++ σαλ?

και το δικο μου παει τοσο 14+

GiannisBlessed
12/11/2012, 14:39
στο αρθρο λεει οτι το προηγουμενο στροφαρει εως τις 13500(οντως?κανεις με φ4?)

παντως αν κρινω απο τις φωτο τοτε ειναι οντως ετσι.
http://www.google.com/imgres?q=cbr600f4i+gauge&hl=en&tbo=d&biw=1280&bih=699&tbm=isch&tbnid=1-MgS1YyERuxgM:&imgrefurl=http://www.importcarpartsplus.com/0104cbr600f4i.htm&docid=CwAEk-Uc2PozdM&imgurl=http://www.importcarpartsplus.com/9900cb30.jpg&w=700&h=320&ei=0figUK-7G-G50QXl24H4BQ&zoom=1&iact=hc&vpx=4&vpy=224&dur=2235&hovh=152&hovw=332&tx=210&ty=68&sig=108027808436944748145&page=1&tbnh=125&tbnw=246&start=0&ndsp=18&ved=1t:429,r:0,s:0,i:73

ενω στο ψεκαστο(ασχετως αν ειναι σπορτ η απλο) ειναι 14.200
http://www.google.com/imgres?q=cbr600f4i+gauge&hl=en&tbo=d&biw=1280&bih=699&tbm=isch&tbnid=1eYKEK4ze04LiM:&imgrefurl=http://www.ebay.ca/itm/2001-HONDA-CBR600F4I-CBR-600-F4I-SPEEDOMETER-GAUGE-CLOCKS-INSTRUMENT-CLUSTER-/271071214999&docid=_9wRp4KxZ7oKcM&itg=1&imgurl=http://ebay.pyraserve.co.uk/item29530-3.jpg&w=1200&h=900&ei=0figUK-7G-G50QXl24H4BQ&zoom=1&iact=hc&vpx=4&vpy=286&dur=1480&hovh=194&hovw=259&tx=159&ty=103&sig=108027808436944748145&page=3&tbnh=146&tbnw=185&start=50&ndsp=34&ved=1t:429,r:57,s:20,i:307
απο οσο καταλαβα ολα αυτα που λετε (εκκεντροφορια χαρτες ελατηρια κ τις παναγιας τα ματια) ρε παιδια ειναι αλλαγες για να στροφαρει ως εκει.
επειδη στροφαρει πιο ψηλα κατα 700 στροφες μπορεσαν να κερδισουν παρα πολλα κμ τελικης οποτε και κοντυναν 5η-6η για να ανεβαζει καλυτερα και να βγαζει παλι καλη τελικη.
δεν εχω δει καποιο αρθρο ΞΕΚΑΘΑΡΑ να λεει οτι το σπορτ απο το απλο εχει κατι παραπανω.
δεν εχω κομπλεξ ουτε με νοιαζει αν εχω το αργο και ψαχνω για καμια δικαιωση απλα να μην αναπαραγουμε κατι που απο οσο φαινεται δεν ισχυει.
αν καποιος εχει καποιο ξεκαθαρο αρθρο ας το βαλει για να ξεκαθαρισουν τα πραγματα και να μαθουμε ολοι πως εχουν τα πραγματα.


οσο για τον χωρο κατω απο την σελα.
ειχα ανοιξει ενως φιλου και επαθα σοκ.
λογο του οτι ειναι καπως τετραγωνισμενη η ουρα βγαζει πιο πολυ χωρο.
μπορει να μου φανηκε αλλα στεκει.
παραδειγμα...
274084


edit και εδω οποιος εχει το απλο μπορει με μια ματια να δει πως ειναι το υποπλαισιο του σπορταδικου.
εχει εκεινο το υπεριψομενο σημειο σαν κυρια διαφορα.
http://cbrforum.com/forum/f4i-main-forum-11/04-honda-f4i-dual-seat-conversion-part-ii-36460/