PDA

View Full Version : ερώτηση για παραφλού + απορία για στάθμη λαδιού



manosbull
24/09/2012, 22:54
Γεια σας, στην κατοχή μου έχω ένα CB1. πρώτο μηχανάκι όπως κ πολλοί άλλοι φαντάζομαι..Τέλος πάντων,
ήθελα να ρωτήσω για τα παραφλού γιατί γενικά, δεν είχα πρόβλημα...μπορεί να συμπλήρωνα λίγο κατά καιρούς, μετά από ταξιδάκια κυρίως,
αλλά είχα πάει πρόσφατα Ζάκυνθο...ήμουν συνεχώς δικάβαλο, ανηφόρα κατηφόρα κλπ, κ την προτελευταία μέρα (5η) άκουγα να δουλέυει πολύ το βεντιλατέρ...σταμάτησα...
κοίταξα τα παραφλού στο δοχειάκι, δε φαινόντουσαν με τίποτα...οπότε, την άλλη μέρα πήγα κ πήρα ένα δοχείο κ άρχισα να συμπληρώνω κ το δοχειάκι τελικά είχα αδειάσει ή σχεδόν αδειάσει..
Τσέκαρα αλλά δεν είδα να χάνει από κάπου..

Παίζει να ήταν επειδή το μηχανάκι ζορίστηκε κάποιες μέρες με ζέστη, ανέβα κατέβα κ δεύτερο άτομο πίσω ή πρέπει να ψάξω αλλού την αιτία??


- Η απορία σχετικά με τη στάθμη λαδιού είναι η εξής...όταν ελέγχεις το λάδι, απλά βγάζεις, βουτάς την τάπα με το μέταλλο μέσα κ το βγάζεις ή το βάζεις μέσα, το βιδώνεις(το κλείνεις) ώστε να είναι στη θεση που είναι κανονικά και το βγάζεις για να ελέγξεις?


Ευχαριστώ κ ελπίζω να μην κούρασα..

kapnias
24/09/2012, 23:00
Για έλεγχο του λαδιού απλώς βουτάς, δεν βιδώνεις, απλα πρέπει να είναι σε ορθια θέση.
Το παραφλού δες το τώρα που το συμπλήρωσες αν θα ξαναχρειαστεί σύντομα θέλει ψάξιμο.
Αν δεν ήταν καλής ποιότητας εξατμίζεται και αυτό απο την ζέστη και το ζόρι.

OrionV
26/09/2012, 11:23
δες μηπως εχει φυγει η μονωση της ταπας και χανεις απο εκει..

Ichigo
26/09/2012, 11:28
και μιας και υπάρχει το threadάκι για πείτε κάποιος κανένα ποιοτικό ethylene-glycol based anti-freeze σε αναλογία 50%-50% κατάλληλο για αλουμινένια ψυγεία! :D

OldMan
26/09/2012, 11:33
Το λάδι έλεγχέ το όπως γράφει στο manual..
(μην ξαναρχίσουμε τα : Βιδωτό, ξεβίδωτο, πλάγιο, όρθιο, υπό γωνία, ζεστό, κρύο, ζεματιστό κ.λ.π. :D)

Το δοχείο του ψυκτικού πρέπει να έχει μια τρύπα στην τάπα του (η σωληνάκι εξαέρωσης). Έλεγξε αν είναι βουλωμένο.

VASOS
26/09/2012, 11:35
και μιας και υπάρχει το threadάκι για πείτε κάποιος κανένα ποιοτικό ethylene-glycol based anti-freeze σε αναλογία 50%-50% κατάλληλο για αλουμινένια ψυγεία! :D

Aral Antifreeze Extra (edit: είναι 100% και θέλει αραίωση), άνευ νιτρικών προσθέτων (nitrite free), χρώματος μπλε/πράσινο, στο μπλε δοχείο με τη λευκή γραμματοσειρά, με τιμή περί τα 5 Ε/lt στο γερολαδά στην Καλλιρόης και απεστεγμένο νερό Wurth (συσκ. 4 lt), ανάμιξη σε ίσα μέρη (κατ' όγκο) και είσαι αρχηγός :).

Το νερό που δεν θα χρειαστείς θα το χρησιμοποιήσεις για καλό ξέπλυμα του κυκλώματος.

OldMan
26/09/2012, 11:39
ανάμιξη σε ίσα μέρη (κατ' όγκο) και είσαι αρχηγός
Αρχηγός θα ήταν αν έκανε ανάμιξη κατά βάρος (w/w) και έκανε μετα την διόρθωση με τον λόγο των ειδικών βαρών..;)

VASOS
26/09/2012, 11:42
Με όλο το σεβασμό, αλλά οι κατασκευαστές προτείνουν αναλογία 50/50 κατ΄όγκο :p

mikes
26/09/2012, 11:44
Για έλεγχο του λαδιού απλώς βουτάς, δεν βιδώνεις, απλα πρέπει να είναι σε ορθια θέση.
Το παραφλού δες το τώρα που το συμπλήρωσες αν θα ξαναχρειαστεί σύντομα θέλει ψάξιμο.
Αν δεν ήταν καλής ποιότητας εξατμίζεται και αυτό απο την ζέστη και το ζόρι. φιλε εισαι εν μερη λαθος! σε καποιες μηχανες χρειαζεται απλα να βουτηξεις το δειχτη για να δεις λαδια, σε αλλες (οπως στις δικες μου) πρεπει να το βιδωσεις τερμα! το πιο σωστο ειναι ο φιλος να συμβουλευτει καποιο μανιουαλ για να δει πως μετραει λαδια στο μηχανακι του!

Allst@rf
26/09/2012, 11:45
δλδ αν ενα ψυγειο παιρνει 1 λ υγρα και μεις του βαλουμε 0.5 παραφλου + 0.5 νερο δεν ειμαστε ενταξει?

σοβαρευτειτε ρε επιστημονες ...

OldMan
26/09/2012, 11:49
Με όλο το σεβασμό, αλλά οι κατασκευαστές προτείνουν αναλογία 50/50 κατ΄όγκο :p
Καλά θα κάναν οι κατασκευαστές να το προτείναν κι αυτοί με όλο τον σεβασμό...:D

VASOS
26/09/2012, 11:49
Καλά θα κάναν οι κατασκευαστές να το προτείναν κι αυτοί με όλο τον σεβασμό...:D

Παρδόν?

OldMan
26/09/2012, 11:58
δλδ αν ενα ψυγειο παιρνει 1 λ υγρα και μεις του βαλουμε 0.5 παραφλου + 0.5 νερο δεν ειμαστε ενταξει?
σοβαρευτειτε ρε επιστημονες ...
Κάποιος πρέπει να σοβαρευτεί σίγουρα..
(μάλλον αυτός που παίρνει στα σοβαρά αυτούς που δεν είναι σοβαροί..):p

Και για να τα ξαναπούμε (again & again)..

Το αντιπηκτικό (εκτός από το να κατεβάζει το σημείο πήξης του διαλύματος) παρέχει και προστασία εναντια στην διαβρωση του ψυγείου από το νεράκι, αλλά δεν τα πάει και τόσο καλά με την θερμοαγωγιμότητα (σε σχέση με το νερό)..
Αν γεμίσουμε το ψυγείο μας με καθαρό, δισαπεσταγμένο και απιονισμένο νεράκι θα έχουμε μια θαυμάσια ψύξη του κινητήρα αλλά θα αρχίσει να παίζει καθυστερήσεις το ψυγείο μας...
Αν το γεμίσουμε μόνο με αντιπηκτικό, το ψυγείο μας θα βρίσκεται σε άψογη κατάσταση ες αεί αλλά το μοτέρ δεν θα βγάλει ούτε 10λεπτο...

OldMan
26/09/2012, 11:59
Παρδόν?

Σχωρεμένος...

VASOS
26/09/2012, 12:01
Κάποιος πρέπει να σοβαρευτεί σίγουρα..
(μάλλον αυτός που παίρνει στα σοβαρά αυτούς που δεν είναι σοβαροί..):p

Και για να τα ξαναπούμε (again & again)..

Το αντιπηκτικό (εκτός από το να κατεβάζει το σημείο πήξης του διαλύματος) παρέχει και προστασία εναντια στην διαβρωση του ψυγείου από το νεράκι, αλλά δεν τα πάει και τόσο καλά με την θερμοαγωγιμότητα (σε σχέση με το νερό)..
Αν γεμίσουμε το ψυγείο μας με καθαρό, δισαπεσταγμένο και απιονισμένο νεράκι θα έχουμε μια θαυμάσια ψύξη του κινητήρα αλλά θα αρχίσει να παίζει καθυστερήσεις το ψυγείο μας...
Αν το γεμίσουμε μόνο με αντιπηκτικό, το ψυγείο μας θα βρίσκεται σε άψογη κατάσταση ες αεί αλλά το μοτέρ δεν θα βγάλει ούτε 10λεπτο...

Αυτά τα ξέρουμε, τα άλλα με τις εξισώσεις δεν καταλάβαμε :D

edit: εγώ εξαρχής μίλησα για ανάμιξη καθαρού αντιπηκτικού (100%) και απεστεγμένου νερού σε αναλογία 50/50 κατ΄όγκο. Έκανα κάπου λάθος?

Ichigo
26/09/2012, 12:12
Αρχηγός θα ήταν αν έκανε ανάμιξη κατά βάρος (w/w) και έκανε μετα την διόρθωση με τον λόγο των ειδικών βαρών..;)


οκ αλλα αν εχω ας πουμε σε ενα ογκομετρημενο δοχειο 1lt anti-freezer και σε ένα άλλο 1lt αποσταγμένο νερό και υστερα τα αναμείξω σε ένα μεγαλύτερο δεν κάνω δουλειά; :confused:

φώτισε μας πάνσοφε φαεσφόρε γέροντα!!
:a23::a23::a23:

VASOS
26/09/2012, 12:15
:a014:

OldMan
26/09/2012, 12:30
οκ αλλα αν εχω ας πουμε σε ενα ογκομετρημενο δοχειο 1lt anti-freezer και σε ένα άλλο 1lt αποσταγμένο νερό και υστερα τα αναμείξω σε ένα μεγαλύτερο δεν κάνω δουλειά; :confused:
Έχετε όρεξη ρε μάγκες...?? :D


Αυτό που κάνει την δουλειά είναι η ΜΑΖΑ του υλικού (και στην θερμοαγωγιμότητα και στην αντιοξειδωτική προστασία)..

Όταν ανακατεύουμε 2 υλικά σε ίσα μέρη οφείλουμε να ανακατέψουμε ίσες μάζες (και θα μας βγει και ισότητα κατ' όγκο ΜΟΝΟ αν τα υλικά έχουν ίδια πυκνότητα - άρα και ίδιο ειδικό βάρος) !!

Ichigo
26/09/2012, 12:35
Κατάλαβα πάω να βρω τίποτα σε έτοιμο αραιωμένο και παιδευομαι με εξισωσεις αργοτερα... :cry::lol:
Thanx Oldman! :a013:

OldMan
26/09/2012, 12:44
:rolleyes:

Το χάψανε ρεεεεεεεεεεεεε....!!

( ρε τι 'ν' τούτοι...??) :eek:

VASOS
26/09/2012, 12:55
:rolleyes:

Το χάψανε ρεεεεεεεεεεεεε....!!

( ρε τι 'ν' τούτοι...??) :eek:

Ρε θα πεις τώρα γιατί μου βγαίνει αναλογία 53/47 (αντ./νερό, w/w) και είμαι στο τσακ να πάω να τ' αλλάξω :D

OldMan
26/09/2012, 12:58
Ρε θα πεις τώρα γιατί μου βγαίνει αναλογία 53/47 (αντ./νερό, w/w) και είμαι στο τσακ να πάω να τ' αλλάξω :D
Ζέστη έχει ακόμη ρε.. Άστο όπως είναι..

kapnias
26/09/2012, 16:08
φιλε εισαι εν μερη λαθος! σε καποιες μηχανες χρειαζεται απλα να βουτηξεις το δειχτη για να δεις λαδια, σε αλλες (οπως στις δικες μου) πρεπει να το βιδωσεις τερμα! το πιο σωστο ειναι ο φιλος να συμβουλευτει καποιο μανιουαλ για να δει πως μετραει λαδια στο μηχανακι του!

Απλώς απάντησα στην ερώτηση του. Στο honda cb1 400 συμφωνα με το μανιουαλ δεν πρεπει να βιδώσεις το δείκτη απλα να τον ακουμπήσεις και επίσης το μηχανάκι δεν πρεπει να είναι στον διπλό αλλα πρέπει να είναι σε ορθια θέση στις ρόδοες του.

Αλλα μίας και το έθιξες, στα γιαπωνέζικα και στα bmw δεν βιδώνεις το δείκτη απλά τον ακουμπας.
Οι άγγλοι απλά ξεχωρίζουν!!:wave2: