PDA

View Full Version : ρυθμιση αναρτήσεων



Σελίδες : [1] 2

LogOutGoRide
25/09/2012, 08:10
Που μπορώ να βρω πληροφορίες σχετικά με το sag του cbr600rr 08;Έχει ασχοληθεί κάποιος;
Αναφέρομαι σε τιμές , δηλαδή τόσα mm στατικό μπροστά, τόσα πίσω και τόσα με αναβάτη.
Φαντάζομαι οτι είναι στάνταρ ή μήπως όχι, δηλαδή θέλω να είναι 30mm πίσω άρα κάνω έτσι την προφόρτιση ή 29mm άρα κάνω κάτι άλλο;

tony_l
25/09/2012, 09:04
Δεν νομίζω ότι μπορείς να βρεις το "sag του cbr", γιατί το sag δίνεται σε γενικότερες τιμές κάποιων mm κι έχει να κάνει με το πλήρες βάρος (στολή, κράνος, μπότες κτλ), την επιφάνεια της ασφάλτου (πίστα, δρόμος) και το στυλ οδήγησης του κάθε αναβάτη. Στην ουσία το σωστά ρυθμισμένο sag βοηθά να δουλεύει η ανάρτηση σε ωφέλιμη διαδρομή. Συνήθως, απ'ότι έχω διαβάσει, το sag παίζει στο 20-30% της συνολικής διαδρομής για πίστα και στο 30-40% για δρόμο. Απ' ότι έχω καταλάβει το ρυθμίζεις πχ. στα 30mm (100mm διαδρομή x 30%) μπρος πίσω, το οδηγείς και μετά πειραματίζεσαι με συγκεκριμένα mm ( ανάλογα το ποσοστό) κάθε φορά ώστε να βρεις το ιδανικό για σένα.

Το μόνο που ίσως μπορείς να βρεις στο net είναι το στατικό sag του cbr (το οποίο ίσως αλλάζει ελάχιστα ανάλογα τη φθορά των ελατηρίων), αλλά νομίζω ότι είναι μεγαλύτερη διαδικασία να το ψάξεις παρά να το μετρήσεις ο ίδιος και να είσαι 100% σίγουρος.

Από ένα παλιότερο ΜΟΤΟ, βρήκα ότι η διαδρομή στο δικό μας είναι F:120mm R:130mm

TROOPER
25/09/2012, 09:07
......

Το μόνο που ίσως μπορείς να βρεις στο net είναι το στατικό sag του cbr......

γι' αυτο μιλαει.;)

LogOutGoRide
25/09/2012, 09:10
Εάν δεν υπάρχει κάποιο νούμερο θα ακολουθήσω τον γενικό κανόνα από τον oldman και θα (προσπαθήσω) ρυθμίσω στο 1/3 της συνολικής διαδρομής. Θα μετρήσω πρώτα το στατικό και θα περιμένω μια μέτρηση 0-5 mm. Τώρα το αν φοράω φόρμα μπόρες κλπ, είναι σωστό αλλά...
Αν ακολουθήσω τα παραπάνω θα πέσω πολύ έξω; Γιατί αν είναι κουτουρού, την αφήνω όπως είναι.

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
25/09/2012, 09:13
το sag εχει να κανει μονο με την σωστη λειτουργια του ελατηριου για τα αναλογα συνολικα κιλα . ειναι αδιαφορη η ποιοτητα της ασφαλτου και το στυλ οδηγησης του καθε αναβατη . αν το ελατηριο ειναι σωστο για τα κιλα μας (με ολη την εξαρτηση) τοτε πετυχαινουμε το σαγκ που πρεπει , διαφορετικα θελουμε αλλαγη ελατηριου . Τα στατικα σαγκ για τα μαμα ελατηρια αναγραφονται στα μανουαλ

LogOutGoRide
25/09/2012, 09:14
το sag εχει να κανει μονο με την σωστη λειτουργια του ελατηριου για τα αναλογα συνολικα κιλα . ειναι αδιαφορη η ποιοτητα της ασφαλτου και το στυλ οδηγησης του καθε αναβατη . αν το ελατηριο ειναι σωστο για τα κιλα μας (με ολη την εξαρτηση) τοτε πετυχαινουμε το σαγκ που πρεπει , διαφορετικα θελουμε αλλαγη ελατηριου . Τα στατικα σαγκ για τα μαμα ελατηρια αναγραφονται στα μανουαλ

Δεν γράφει τίποτα το μανουαλ
Τον εξοπλισμό τον μέτρησα στα 7 κιλά.

Bladerunner
25/09/2012, 11:40
Μια καλή αρχική ρύθμιση ως βάση είναι η εξής:

Προφόρτισε τα ελατήρια ώστε να καταναλώνουν το 1/3 της διαδρομής τους με τον αναβάτη επάνω σε θέση οδήγησης, (και τα δύο πόδια στα μαρσπιέ), και φορώντας φουλ εξοπλισμό.
Κατόπιν μέτρησε το στατικό sag. Δηλαδή πόση διαδρομή καταναλώνουν τα ελατήρια δεχόμενα μόνο το βάρος της μηχανής. Αν είναι πάνω από 10mm χρειάζεσαι μαλακότερα ελατήρια, ενώ αν είναι κάτω από 5mm χρειάζεσαι σκληρότερα.

Αν πρέπει να συμβιβαστείς, θυσίασε λίγο από τη δυναμική προφόρτιση ώστε να ΜΗΝ έχεις 0mm στατική.

tony_l
25/09/2012, 13:44
το sag εχει να κανει μονο με την σωστη λειτουργια του ελατηριου για τα αναλογα συνολικα κιλα . ειναι αδιαφορη η ποιοτητα της ασφαλτου και το στυλ οδηγησης του καθε αναβατη . αν το ελατηριο ειναι σωστο για τα κιλα μας (με ολη την εξαρτηση) τοτε πετυχαινουμε το σαγκ που πρεπει , διαφορετικα θελουμε αλλαγη ελατηριου . Τα στατικα σαγκ για τα μαμα ελατηρια αναγραφονται στα μανουαλ

Μέγα λάθος και εξηγούμαι... Το sag/προφόρτιση ελατηρίων είναι υπεύθυνο για την ωφέλιμη διαδρομή της ανάρτησης με δεδομένα κιλά ελατηρίου. Άλλη διαδρομή χρειάζεσαι στον δρόμο κι άλλη στην πίστα, άλλη διαδρομή χρειάζεται ένας έμπειρος αναβάτης, άλλη ένας αρχάριος (μεγαλύτερη διαδρομή = πιο ήπιες/φιλικές αντιδράσεις). Οπότε το sag εξαρτάται από 3 πράγματα. Το βάρος του αναβάτη, την ποιότητα του οδοστρώματος και τις οδηγικές προτιμήσεις του αναβάτη. Αν το ελατήριο πέφτει πολύ μαλακό/σκληρό για τα κιλά του αναβάτη θέλει αλλαγή γιατί δεν θα μπορέσουμε ποτέ να πετύχουμε τη διαφορά στατικού-δυναμικού sag ~ 30mm, που είναι για παράδειγμα το επιθυμητό. Συνήθως, όμως οι εταιρίες παίρνουν ως μέσο όρο βάρους του αναβάτη τα 80-85kg και βάζουν τα αντίστοιχα ελατήρια. Με τη διόρθωση του sag το ίδιο ελατήριο μπορεί να δουλέψει σωστά με την ανάρτηση για αναβάτες +-10kg από τα 80-85 οπότε πιάνουν ένα πολύ μεγάλο εύρος βάρους κι έτσι συνήθως η αλλαγή ελατηρίων δεν απαιτείται.

DoctoR_k6
25/09/2012, 15:50
http://www.mrbike.gr/website/odigikes-simboules/anartisi-%E2%80%93-meros-1o-%E2%80%93-to-sosto-elatirio-kai-to-sag.html

Μια μικρη βοηθεια...

Bladerunner
25/09/2012, 16:01
(...)Άλλη διαδρομή χρειάζεσαι στον δρόμο κι άλλη στην πίστα, άλλη διαδρομή χρειάζεται ένας έμπειρος αναβάτης, άλλη ένας αρχάριος (μεγαλύτερη διαδρομή = πιο ήπιες/φιλικές αντιδράσεις)(...)

Αυτό που χρειάζομαι στην πίστα, είναι αναρτήσεις που μπορούν να διαχειριστούν τις μεγαλύτερες δυνάμεις που ασκούνται από τις έντονες επιταχύνσεις, επιβραδύνσεις, αδράνεια στη στροφή κλπ. Αυτό επιτυγχάνεται κυρίως από τις αποσβέσεις και λιγότερο από την προφόρτιση. Εφόσον βέβαια τα ελατήρια είναι κατάλληλα για τα κιλά μας και προφορτισμένα κοντά στο 1/3 της διαδρομής τους.

Προσωπικά, έχω μόνιμα ρυθμισμένη την προφόρτιση και "παίζω" με τις αποσβέσεις ανάλογα των συνθηκών. Επίσης, παρόλο που δεν θεωρώ τον εαυτό μου ιδιαίτερα αρχάριο, προτιμώ τις "ήπιες/φιλικές αντιδράσεις", -όχι όμως σε βάρος της σαφήνειας-, παρά τις βίαιες που σε στέλνουν μια και έξω!

tony_l
25/09/2012, 17:34
Δεν διαφωνώ στα παραπάνω Δημήτρη. Είναι σίγουρο ότι οι αλλαγές στις ρυθμίσεις των αμορτισέρ επηρρεάζουν περισσότερο τη συμπεριφορά της μηχανής απ'ότι το sag, αν μιλάμε για αναβάτες 70-90kg. (στο μέσο όρο δηλαδή) Θεωρητικά, έχουμε όμως διαφορετικές τιμές sag για δρόμο και πίστα.

Φαντάσου ότι απ'τον Μάιο που έχω το CBR, έχω κάνει 5 trackdays, ρύθμισα αμορτισέρ στο 2ο και το sag είναι ακόμη εργοστασιακό... Πόσα mm ρύθμισες το δικό σου;

Χρήστο, ωραίο link. Το μόνο λάθος που κάνει ο συγγραφέας είναι ότι δεν φορά τον εξοπλισμό αναβάτη, αλλά ρούχα. Τα κιλά που αναφέρω στα προηγούμενα posts είναι πάντα +κιλά πλήρες εξοπλισμού αναβάτη.

Άσχετο: Τι ωραία που θα ήταν να κάναμε αυτή τη συζήτηση σε διάλειμμα από session στην πίστα κι όχι εδώ πατώντας κουμπάκια γμτ...

chris.r675
25/09/2012, 19:36
οτι λεει ο mrbike με τις αναρτησεις ζεσταμενες με βρισκουν απολυτως συμφωνο!

Bladerunner
25/09/2012, 19:51
Είναι σίγουρο ότι οι αλλαγές στις ρυθμίσεις των αμορτισέρ επηρρεάζουν περισσότερο τη συμπεριφορά της μηχανής απ'ότι το sag, αν μιλάμε για αναβάτες 70-90kg.

Διευκρινίζω για τυχόν παρερμηνείες:

Αυτό που εννοώ είναι ότι οι αποσβέσεις, ναι, πρέπει να ρυθμίζονται αναλόγως των συνθηκών. Δρόμος, πίστα, βροχή, κλπ.

Η προφόρτιση παίζει σημαντικότατο ρόλο, είναι η πρώτη ρύθμιση που πρέπει να κάνουμε στις αναρτήσεις, και δεν διαφοροποιείται τόσο πολύ ανάλογα με το που κινούμαστε. Εξαίρεση, αν φορτώσουμε πολύ το μηχανάκι και ταξιδέψουμε.

Ακόμα πιο απλά:

Ρυθμίζεις την προφόρτιση σωστά και κατόπιν δεν ξανά ασχολείσαι μαζί της.

Συμφωνώ απόλυτα στο τελευταίο σου σχόλιο. Κάπου θα μας δοθεί όμως η ευκαιρία.

kostas777
25/09/2012, 20:05
http://www.mrbike.gr/website/odigikes-simboules/anartisi-%E2%80%93-meros-1o-%E2%80%93-to-sosto-elatirio-kai-to-sag.html

Μια μικρη βοηθεια...

:hmm: το S2 στο αγωνιστικό σταντ βγαίνει το ίδιο με το αν η μηχανή πατάει κάτω και την κρατάει όρθια ένας φίλος ή ακουμπάμε κάπου ελαφρώς;

tony_l
25/09/2012, 21:22
Λογικά θα έχει μια μικρή απόκλιση μιας και αλλάζει η κλίση της μηχανής, άρα και μεταφέρεται το βάρος ελάχιστα μπροστά σε σχέση με το να πατούσε κάτω, αλλά μιλάμε για μερικά cm ανύψωση του πίσω τροχού, οπότε δεν ξέρω αν κάνει αξιοσημείωτη διαφορά στη μέτρηση του S2.

Δημήτρη, θα ρυθμίσω sag σύντομα και θα σου πω αν όντως έχεις δίκιο και παίζει τόσο μεγάλο ρόλο.

LogOutGoRide
25/09/2012, 23:47
Να κάνω κάποια χαζή ερώτηση; μάλλον τον συνήγορο του διαβόλου. Γιατί είναι τόσο σημαντικό να φοράμε εξοπλισμό; φόρμα, μπότες γάντια κράνος είναι στα 7 περίπου κιλά. Το ρεζερβουάρ όμως έχει χωρητικότητα 19 λιτρα περίπου στο δικό μου. Πόσα κιλά είναι αυτό; περίπου 13 με 15 υποθέτω.
Tony_l έχεις cbr600rr έτσι; Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Όταν γυρίζεις το παξιμάδι της προφόρτισης, γυρίζει και η βίδα της απόσβεσης επαναφοράς στο πιρούνι;

DoctoR_k6
26/09/2012, 00:04
Να κάνω κάποια χαζή ερώτηση; μάλλον τον συνήγορο του διαβόλου. Γιατί είναι τόσο σημαντικό να φοράμε εξοπλισμό; φόρμα, μπότες γάντια κράνος είναι στα 7 περίπου κιλά. Το ρεζερβουάρ όμως έχει χωρητικότητα 19 λιτρα περίπου στο δικό μου. Πόσα κιλά είναι αυτό; περίπου 13 με 15 υποθέτω.
Tony_l έχεις cbr600rr έτσι; Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Όταν γυρίζεις το παξιμάδι της προφόρτισης, γυρίζει και η βίδα της απόσβεσης επαναφοράς στο πιρούνι;

Υπαρχουν ρυθμισεις δρομου κ πιστας. Αναλογα με τη χρηση πραξε. Το sag δεν προκειται να ρυθμισει την αναρτηση σου. Θα βαλει τα ελατηρια σε μια θεση λειτουργιας σωστη αλλα συμπιεση- επαναφορα τα ρυθμιζεις εσυ αναλογα με τον τροπο οδηγησης που εχεις κ την αισθηση που παιρνεις απο τις αναρτησεις σου!!
Καλη επιτυχια!

tony_l
26/09/2012, 00:14
Καλή η απορία με το βάρος της βενζίνης Κώστα. Εγώ είχα σκοπό να το ρυθμίσω με 3/4 γεμάτο αφού συνήθως ξεκινάω με γεμάτο ρεζερβουάρ το trackday και φτάνω μέχρι τη μέση ανάλογα τα sessions βέβαια.

Ναι, CBR600RR R8 και το παξιμάδι της προφόρτισης γυρίζει ανεξάρτητα απ'τη βίδα. Εκείνη θέλει ίσιο κατσαβίδι.

LogOutGoRide
26/09/2012, 00:19
Καλή η απορία με το βάρος της βενζίνης Κώστα. Εγώ είχα σκοπό να το ρυθμίσω με 3/4 γεμάτο αφού συνήθως ξεκινάω με γεμάτο ρεζερβουάρ το trackday και φτάνω μέχρι τη μέση ανάλογα τα sessions βέβαια.

Ναι, CBR600RR R8 και το παξιμάδι της προφόρτισης γυρίζει ανεξάρτητα απ'τη βίδα. Εκείνη θέλει ίσιο κατσαβίδι.

@doctor ευχαριστώ!

Φίλε Tony άλλο θέλω να πω. Γυρίζω το παξιμάδι της προφόρτισης και βλέπω πως μαζί γυρίζει και η βίδα της απόσβεσης επαναφοράς! Αυτό δεν ακούγεται λογικό. Πρέπει να κρατάω "κοντρα" με κατσαβίδι;

tony_l
26/09/2012, 08:20
Όπως έγραψα και πιο πάνω, δεν έχω ρυθμίσει ακόμη sag. Λογικό μου φαίνεται να γυρίζουν ανεξάρτητα, αλλά πριν λίγο το δοκίμασα και γυρνάνε και στο δικό μου μαζί βίδα και παξιμάδι...! Δεν είναι δυνατόν να επηρρεάζεις και την απόσβεση επαναφοράς, ρυθμίζοντας την προφόρτιση. Κόντρα με κατσαβίδι απ'την άλλη δεν έχω δει να κρατάνε σε κανένα tutorial. Τι παίζει τώρα; Τι κάνουμε; Κανείς που να έχει ρυθμίσει;

Bladerunner
26/09/2012, 08:23
πριν λίγο το δοκίμασα και γυρνάνε και στο δικό μου μαζί βίδα και παξιμάδι...! Δεν είναι δυνατόν να επηρρεάζεις και την απόσβεση επαναφοράς, ρυθμίζοντας την προφόρτιση.

Φυσιολογικότατο είναι! Και όχι, δεν επηρεάζεται η απόσβεση επαναφοράς.

OldMan
26/09/2012, 13:09
Φυσιολογικότατο είναι! Και όχι, δεν επηρεάζεται η απόσβεση επαναφοράς.
Σωστά γιατί η βίδα ρύθμισης "μπαινοβγαίνει" σε ένα θαλαμο που βρίσκεται πάνω στην τάπα και περιστρέφεται σαν "σύνολο" όταν προ/απο-φορτίζεις το ελατήριο...

Αν την κρατήσεις στην θέση της με κατσαβίδι, τότε χαλάς την ρύθμισή της..

kostas777
26/09/2012, 13:39
έτσι κι αλλιώς ρε παιδιά το preload έχει 20 στροφές ενώ το rebound έχει 2-3 clicks.. όσο και να γυρνάς το παξιμάδι (preload), το rebound 3 clicks θα κάνει από άκρη σε άκρη (αριθμός στροφών και "click" διαφορετικός σε κάθε μοτό)

tony_l
26/09/2012, 14:42
Πέρασα από την αντιπροσωπεία πριν λίγο και μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό να γυρνάνε και τα δύο μαζί, λόγω κάποιου oring που υπάρχει ανάμεσά τους. Πρέπει να σταθεροποιήσεις με ένα κατσαβίδι τη βίδα και να γυρνάς ανεξάρτητα το παξιμάδι της προφόρτισης.

OldMan
26/09/2012, 14:55
Πέρασα από την αντιπροσωπεία πριν λίγο και μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό να γυρνάνε και τα δύο μαζί, λόγω κάποιου oring που υπάρχει ανάμεσά τους. Πρέπει να σταθεροποιήσεις με ένα κατσαβίδι τη βίδα και να γυρνάς ανεξάρτητα το παξιμάδι της προφόρτισης.
Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου...;)

Bladerunner
26/09/2012, 15:16
Πέρασα από την αντιπροσωπεία πριν λίγο και μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό να γυρνάνε και τα δύο μαζί, λόγω κάποιου oring που υπάρχει ανάμεσά τους. Πρέπει να σταθεροποιήσεις με ένα κατσαβίδι τη βίδα και να γυρνάς ανεξάρτητα το παξιμάδι της προφόρτισης.

Κι εγώ διατηρώ επιφυλάξεις...

Ή εκείνοι δεν κατάλαβαν καλά ή εσύ. Αν το δοκιμάσεις, μη βάλεις πολύ δύναμη με το κατσαβίδι...

kostas777
26/09/2012, 16:09
Πρέπει να σταθεροποιήσεις με ένα κατσαβίδι τη βίδα και να γυρνάς ανεξάρτητα το παξιμάδι της προφόρτισης.

:eek:
έτσι το κάνουν αυτοί; για ποιά αντιπροσωπεία μιλάμε;

sniper
26/09/2012, 16:29
Πέρασα από την αντιπροσωπεία πριν λίγο και μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό να γυρνάνε και τα δύο μαζί, λόγω κάποιου oring που υπάρχει ανάμεσά τους. Πρέπει να σταθεροποιήσεις με ένα κατσαβίδι τη βίδα και να γυρνάς ανεξάρτητα το παξιμάδι της προφόρτισης.

Για τι μοτοσακό μιλάμε;

tony_l
26/09/2012, 17:07
CBR600rr R8, το έχω γράψει και πιο πάνω.

Η αλήθεια ότι και μένα αυτό που είπαν μου φάνηκε λίγο περίεργο... Θα το δω τις επόμενες μέρες και θα σας πω.

sniper
26/09/2012, 17:11
CBR600rr R8, το έχω γράψει και πιο πάνω.

Η αλήθεια ότι και μένα αυτό που είπαν μου φάνηκε λίγο περίεργο... Θα το δω τις επόμενες μέρες και θα σας πω.

Δες το λίγο...

LogOutGoRide
27/09/2012, 08:40
Δες το λίγο...

Στο πιρούνι του cbr όταν γυρνάς το παξιμάδι ρύθμισης της προφόρτισης, γυρίζει και η βίδα ρύθμισης της επαναφοράς.
Αυτό είναι δηλαδή κάτι που συμβαίνει σε όλα τα πιρούνια σε όλες τις μοτό;
Φαντάζομαι πως πρώτα ρυθμίζεις την προφόρτιση και μετά όλα τα άλλα ή δεν έχει σημασία;

sapila racing
27/09/2012, 08:49
Στο πιρούνι του cbr όταν γυρνάς το παξιμάδι ρύθμισης της προφόρτισης, γυρίζει και η βίδα ρύθμισης της επαναφοράς.
Αυτό είναι δηλαδή κάτι που συμβαίνει σε όλα τα πιρούνια σε όλες τις μοτό;
Φαντάζομαι πως πρώτα ρυθμίζεις την προφόρτιση και μετά όλα τα άλλα ή δεν έχει σημασία;

Στα Honda παντως έτσι είναι. Δεν έχει σημασία ποιό θα ρυθμίσεις πρώτο.

OldMan
27/09/2012, 12:22
Στο πιρούνι του cbr όταν γυρνάς το παξιμάδι ρύθμισης της προφόρτισης, γυρίζει και η βίδα ρύθμισης της επαναφοράς.
Αυτό είναι δηλαδή κάτι που συμβαίνει σε όλα τα πιρούνια σε όλες τις μοτό;
Φαντάζομαι πως πρώτα ρυθμίζεις την προφόρτιση και μετά όλα τα άλλα ή δεν έχει σημασία;
Πρώτα ρυθμίζεις την προφόρτιση, αλλά ΟΧΙ επειδή θα επηρρεαστεί η απόσβεση επαναφοράς...

Δεν βρίσκω κανένα σχήμα γμτ για να φανεί ότι η ρύθμιση γίνεται ΜΟΝΟ όταν η βίδα γυρίζει στα πάσα της και όχι όταν γυρίζει "τρελά" μαζί με το καπάκι...


Υ.Γ.
Κάπου έχει γίνει μπέρδεμα με την ρύθμιση της αργής και γρήγορης απόσβεσης συμπίεσης που υπάρχει σε ορισμένα αμορτισέρ (και η οποία γίνεται με κλειδί και κατσαβίδι..)

tony_l
27/09/2012, 12:27
Επαληθεύω τα λόγια των παιδιών που έγραψαν πιο πάνω. Το ότι γυρνάει η βίδα του rebound μαζί με το παξιμάδι της προφόρτισης είναι φυσιολογικό και η ρύθμιση της προφόρτισης δεν επηρρεάζει το rebound. Στην αντιπροσωπεία δεν ήξεραν τι έλεγαν. Αν όντως κρατήσεις τη βίδα και γυρνάς το παξιμάδι, απορρυθμίζεις το rebound και δεν το κρατάς σταθερό όπως μου είπαν.

Το "πείραμα" που έκανα ήταν να μετρήσω τις στροφές της βίζας του rebound αρχικά, μετά γύρισα το παξιμάδι 2 στροφές και ξαναμέτρησα τη θέση του rebound. Ως δια μαγείας είχε παραμείνει ίδια! Mystery solved.

OldMan
27/09/2012, 12:56
της βίζας του rebound
Χρειάζεται βίζα για το κρατίδιο του rebound...??? :confused:

sniper
27/09/2012, 13:05
Χρειάζεται βίζα για το κρατίδιο του rebound...??? :confused:

Θες μήπως να πιάσουμε το πριγγιπάτο της Αδράνειας;

kostas777
27/09/2012, 13:22
προφόρτιση -> ελατήριο το πόσο είναι προ-συμπιεσμένο, άρα προ-φορτισμένο.

απόσβεση επαναφοράς και απόσβεση συμπίεσης -> υγρά / υδραυλικά μέσα στη μπουκάλα

η ρύθμιση της προφόρτισης είναι ανεξάρτητη από τη ρύθμιση των αποσβέσεων, γιατί δεν έχει να κάνει με τα υδραυλικά, αλλά συμπιέζει / αποσυμπιέζει το ελατήριο, ας φανταστούμε σαν μια βίδα με ένα ελατήριο από κάτω, που όσο τη σφίγγεις τόσο συμπιέζει το ελατήριο.

για τις αποσβέσεις ας φανταστούμε έναν κύλινδρο με λάδι και ένα έμβολο μέσα του. το έμβολο πάνω του έχει κάτι τρύπες (το λέω απλά, γιατί δεν είναι ακριβώς τρύπες), οι οποίες ανοίγουν και κλείνουν. όταν μειώνουμε την απόσβεση επαναφοράς (rebound), δηλαδή κάνουμε την επαναφορά πιο «γρήγορη» (clicks out, η βίδα προς τα αριστερά), φανταζόμαστε σαν να ανοίγει η τρύπα στο έμβολο και να περνάει περισσότερο λάδι έτσι ώστε να κινείται πιο εύκολα κατά την επαναφορά του γιατί είναι μεγαλύτερη η τρύπα και βρίσκει λιγότερη αντίσταση.

το ίδιο γίνεται και με την απόσβεση συμπίεσης, που λειτουργεί προς την αντίθετη κατεύθυνση όταν το έμβολο συμπιέζεται.

ο κύλινδρος με το λάδι και το έμβολο βρίσκονται μέσα από το ελατήριο αλλά ο όγκος του κυλίνδρου δεν μεταβάλλεται. οπότε όταν γυρνάμε το παξιμάδι της προφόρτισης, γυρνάει μαζί και ο κύλινδρος με το έμβολο μέσα του να έχει την «τρύπα» στη θέση που έχουμε επιλέξει με τη βίδα της απόσβεσης επαναφοράς, άρα δεν αλλάζει τίποτα σε σχέση με αυτό.

να προσθέσω, ξεκινάμε τη ρύθμιση της προφόρτισης (preload) από «τέρμα έξω», δηλαδή μηδέν προφόρτιση και σφίγγουμε δεξιόστροφα, ενώ των αποσβέσεων συμπίεσης (compression) και επαναφοράς (rebound) από «τέρμα κλειστό» ή «τέρμα μέσα», δηλαδή πλήρης απόσβεση και αφαιρούμε («ανοίγουμε») απόσβεση αριστερόστροφα.

chr1s_86
27/09/2012, 13:25
Θες μήπως να πιάσουμε το πριγγιπάτο της Αδράνειας;

Και το βασίλειο του ματιού του βολάν! :p


(σορρυ για το σπαμ)

LogOutGoRide
27/09/2012, 13:42
Πρώτα ρυθμίζεις την προφόρτιση, αλλά ΟΧΙ επειδή θα επηρρεαστεί η απόσβεση επαναφοράς...

Δεν βρίσκω κανένα σχήμα γμτ για να φανεί ότι η ρύθμιση γίνεται ΜΟΝΟ όταν η βίδα γυρίζει στα πάσα της και όχι όταν γυρίζει "τρελά" μαζί με το καπάκι...

Υ.Γ.
Κάπου έχει γίνει μπέρδεμα με την ρύθμιση της αργής και γρήγορης απόσβεσης συμπίεσης που υπάρχει σε ορισμένα αμορτισέρ (και η οποία γίνεται με κλειδί και κατσαβίδι..)

Αυτό νομίζω θα βοηθούσε πολύ στο να κατανοήσουμε καλύτερα το θέμα. Αν βρεις κάτι, κάνε μια ανανέωση και ακόμη καλύτερα ένα καθάρισμα στο θέμα με τις αναρτήσεις που έχεις φτιάξει όταν ήσουν νέος (στα μηχανάκια)
Ευχαριστωωωωωωω :-)

Bladerunner
27/09/2012, 15:25
Έχουν γραφτεί πάρα πολλά άρθρα που αφορούν τη ρύθμιση των αναρτήσεων.

Εκτός από την ανάγνωση της θεωρίας, αυτό που επίσης με βοήθησε να καταλάβω ακριβώς τι κάνει η κάθε ρύθμιση, είναι το εξής:

Πρώτα - πρώτα σημείωσα τις τρέχουσες θέσεις όλων των ρυθμίσεων τόσο για τη μπροστά όσο και για την πίσω ανάρτηση.

Κατόπιν πήγα μέχρι τη Πεντέλη έχοντας ένα κατσαβίδι μαζί μου, ένα μπλοκάκι κι ένα στυλό.

Στους πρόποδες του βουνού, ρύθμισα την συμπίεση του πίσω αμορτισέρ στο τέρμα μαλακό και έκανα μια σβέλτη βόλτα προσπαθώντας να παρατηρώ τις αντιδράσεις της μηχανής.

Κατόπιν, την ρύθμισα στο τέρμα σκληρό κι επανέλαβα τη διαδικασία. Σημείωσα τις παρατηρήσεις μου. Ποιές οι διαφορές με πριν;

Τέλος, την έβαλα στην αρχική της ρύθμιση, κι έβαλα στο τέρμα μαλακό την απόσβεση επαναφοράς. Επανέλαβα τον κύκλο.

Με λίγα λόγια, αλλάζοντας ΜΟΝΟ ΜΙΑ ρύθμιση τη φορά, στις πιο ακραίες θέσεις που μπορούσε να πάρει, προσπαθούσα να εμπεδώσω τι σημαίνει στην πράξη αργή ή γρήγορη συμπίεση, επαναφορά, κλπ, και πώς επηρεάζεται η συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας στην είσοδο-καρδιά-έξοδο της στροφής, στην έντονη επιτάχυνση και επιβράδυνση.

OldMan
27/09/2012, 15:45
Αυτό νομίζω θα βοηθούσε πολύ στο να κατανοήσουμε καλύτερα το θέμα. Αν βρεις κάτι, κάνε μια ανανέωση και ακόμη καλύτερα ένα καθάρισμα στο θέμα με τις αναρτήσεις που έχεις φτιάξει όταν ήσουν νέος (στα μηχανάκια)
Ευχαριστωωωωωωω :-)
Βρε βρε... μουστερή ψάχναμε για να μας βγαλει δουλειές... :D

Δεν καταλαβαίνω γιατί δυσκολεύουμε κάποια απλά πράγματα..??

Στο παρακάτω σχήμα, το 1 είναι η ρύθμιση απόσβεσης επαναφοράς (χειρόβιδα στην συγκεκριμένη ανάρτηση) ή οποία, μέσω του 2, βιδώνει στο 3 και το ανεβοκατεβάζει, αλλάζοντας την διάμετρο της τρύπας (τρυπών) που περνάει το λάδι..
Το σύστημα 1,2 και 3 (μαζί με το κάτω o-ring) βρίσκεται πάνω στο 4 (τάπα προφόρτισης) και περιστρέφεται μαζί του σαν ΣΥΝΟΛΟ..!!
(προφορτίζοντας ή αποφορτίζοντας ΔΕΝ μεταβάλλουμε την θέση του 3 ως προς το 1 γιατί περιστρέφονται και τα 2 ταυτόχρονα..)


Νισάφι μπρε κουζούμ...:p

LogOutGoRide
27/09/2012, 16:17
Αναντουμ, τσόκ μερσι

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά :beer:

tony_l
27/09/2012, 16:30
Μην κάνει ένα λάθος η αυτόματη διόρθωση του παλιοiPhone, αμέσως να με δουλέψετε αλήτες... :p

DrBig
27/09/2012, 19:09
1) προφόρτιση -> ελατήριο το πόσο είναι προ-συμπιεσμένο, άρα προ-φορτισμένο.

2) η ρύθμιση της προφόρτισης είναι ανεξάρτητη από τη ρύθμιση των αποσβέσεων, γιατί δεν έχει να κάνει με τα υδραυλικά, αλλά συμπιέζει / αποσυμπιέζει το ελατήριο, ας φανταστούμε σαν μια βίδα με ένα ελατήριο από κάτω, που όσο τη σφίγγεις τόσο συμπιέζει το ελατήριο.


Η προφορτιση δεν 'προ-συμπιεζει' το ελατηριο, το μονο που κανει ειναι να αλλαζει το λογο διαθεσιμης διαδρομης για συμπιεση προς διαδρομη για επαναφορα, με ο,τι αυτο συνεπαγεται.
Η μονη περιπτωση στην οποια εχει προσθεσει ενεργεια στο ελατηριο ειναι οταν η μηχανη κανει αλμα. Μονο τοτε το ελατηριο ειναι προφορτισμενο.
Επισης, οι αποσβεσεις στις περισσοτερες αναρτησεις εξαρτωνται απο την 'προφορτιση' γιατι το βαλβινγκ συμπεριφερεται διαφορετικα οταν η αναρτηση δουλευει στο πρωτο 1/3 της διαδρομης της απ'οτι πχ στο δευτερο.

kostas777
27/09/2012, 20:08
Η προφορτιση δεν 'προ-συμπιεζει' το ελατηριο, το μονο που κανει ειναι να αλλαζει το λογο διαθεσιμης διαδρομης για συμπιεση προς διαδρομη για επαναφορα, με ο,τι αυτο συνεπαγεται.

δηλαδή όχι γιάννης, γιαννάκης.


Επισης, οι αποσβεσεις στις περισσοτερες αναρτησεις εξαρτωνται απο την 'προφορτιση' γιατι το βαλβινγκ συμπεριφερεται διαφορετικα οταν η αναρτηση δουλευει στο πρωτο 1/3 της διαδρομης της απ'οτι πχ στο δευτερο.

μου φαίνεται πως κάτι δεν κατάλαβες αν και ήμουν σαφής. δύσκολο να είσαι σαφής την σήμερον ημέραν...

OldMan
28/09/2012, 11:20
Η προφορτιση δεν 'προ-συμπιεζει' το ελατηριο, το μονο που κανει ειναι να αλλαζει το λογο διαθεσιμης διαδρομης για συμπιεση προς διαδρομη για επαναφορα, με ο,τι αυτο συνεπαγεται.
Γιατί να αλλάξει ο λόγος..?? :confused:

(εκτός αν εννοείς τον λόγο διαδρομών της ανάρτησης...)

DrBig
28/09/2012, 11:36
Γιατί να αλλάξει ο λόγος..?? :confused:
(εκτός αν εννοείς τον λόγο διαδρομών της ανάρτησης...)

εμ προφανως λεω για το λογο διαδρομων....το γραφω κιολας :rolleyes:

sniper
28/09/2012, 11:37
εμ προφανως λεω για το λογο διαδρομων....το γραφω κιολας :rolleyes:

Ναι αλλά είναι Παρασκευή κι άρα δύσκολη μέρα..

DrBig
28/09/2012, 11:40
Ναι αλλά είναι Παρασκευή κι άρα δύσκολη μέρα..

πες μου ποια ειναι η ευκολη να κανονισω να κανω κατι δουλειες που χω...

sniper
28/09/2012, 11:43
πες μου ποια ειναι η ευκολη να κανονισω να κανω κατι δουλειες που χω...

Εμένα ρωτάς; Τον Ολδμαν ρώτησε, αυτός δυσκολεύεται..

DrBig
28/09/2012, 11:50
Εμένα ρωτάς; Τον Ολδμαν ρώτησε, αυτός δυσκολεύεται..

Καλα λες, θα τον ρωτησω, ευκαιρια ειναι γιατι ετσι κι αλλιως δεν ενδιαφερομαι να παρω απαντηση που να βγαζει νοημα.

sniper
28/09/2012, 11:51
Καλα λες, θα τον ρωτησω, ευκαιρια ειναι γιατι ετσι κι αλλιως δεν ενδιαφερομαι να παρω απαντηση που να βγαζει νοημα.

:bawl:

OldMan
28/09/2012, 11:51
εμ προφανως λεω για το λογο διαδρομων....το γραφω κιολας :rolleyes:
Εμμ δεν το γραφεις για...

Αναφέρεις ελατήριο και καπάκι διαδρομές, οπότε οποιοσδήποτε γνωρίζει την αιρετική σου άποψη για τις αναρτήσεις θα υπέθετε ότι αναφέρεσαι σε λόγο διαδρομών του ελατηρίου...

DrBig
28/09/2012, 12:00
Εμμ δεν το γραφεις για...

Αναφέρεις ελατήριο και καπάκι διαδρομές, οπότε οποιοσδήποτε γνωρίζει την αιρετική σου άποψη για τις αναρτήσεις θα υπέθετε ότι αναφέρεσαι σε λόγο διαδρομών του ελατηρίου...


Πασο.

Αν μιλαμε ομως για λογους διαδρομων τοτε ο,τι συμβαινει στο ελατηριο συμβαινει και στην αναρτηση (με καποιες διαφορες στην πισω λογω μοχλικου).

OldMan
28/09/2012, 12:32
Αν μιλαμε ομως για λογους διαδρομων τοτε ο,τι συμβαινει στο ελατηριο συμβαινει και στην αναρτηση
Δεν τσιμπάω Ντόκτορα...
(Παρασκευή μεσημέρι γαρ...);)

giannis21
05/10/2012, 21:36
http://www.mrbike.gr/website/odigikes-simboules/anartisi-%E2%80%93-meros-1o-%E2%80%93-to-sosto-elatirio-kai-to-sag.html

Μια μικρη βοηθεια...

επειδη αυριο λεω να κατσω να ασχοληθω με το θεμα,θα ηθελα μια μικρη διευκρινηση.
στο αρθρο του mrbike αναφερει πως: "πριν μετρησω το sag πρεπει να βεβαιωθω,οτι το ελατηριο της μοτοσυκλετας μου,εχει δεχθει τουλαχιστον 5mm σπειρωματος"
και επισημαινει πως "αυτο αφορα μοτο που διαθετουν δυνατοτητα μικρομετρικης ρυθμισης προφορτισης με κοχλιες ή δυνατοτητα υδραυλικης ρυθμισης της προφορτισης"

FotisFz1
06/10/2012, 19:21
επειδη αυριο λεω να κατσω να ασχοληθω με το θεμα,θα ηθελα μια μικρη διευκρινηση.
στο αρθρο του mrbike αναφερει πως: "πριν μετρησω το sag πρεπει να βεβαιωθω,οτι το ελατηριο της μοτοσυκλετας μου,εχει δεχθει τουλαχιστον 5mm σπειρωματος"
και επισημαινει πως "αυτο αφορα μοτο που διαθετουν δυνατοτητα μικρομετρικης ρυθμισης προφορτισης με κοχλιες ή δυνατοτητα υδραυλικης ρυθμισης της προφορτισης"

270503
δες αυτην τη φωτο
στο ενα εχει 2 δαχτυλιδια(κοχλιες) που επιτρεπουν να ρυθμισεις την προφορτιση σε οποιο σημειο θες
και στο αλλο εχει μονο συγκεκριμενες θεσεις ρυθμισης

daz
06/10/2012, 20:25
ας φανταστούμε σαν μια βίδα με ένα ελατήριο από κάτω, που όσο τη σφίγγεις τόσο συμπιέζει το ελατήριο.



Αυτό που είπε ο drbig πάνω στο δικό σου παράδειγμα:

Ας την φανταστούμε σαν μια βίδα βίδα με ένα παξιμάδι στην άλλη μεριά και ένα ελατήριο στην μέση. Όσο εμείς σφίγγουμε το παξιμάδι δεν συμπιέζετε το ελατήριο αλλά τεντώνει η βίδα.
Προφορτίζοντας το ελατήριο το έμβολο δεν παραμένει σταθερό αλλά ανεβαίνει αλλάζοντας και το sag. Tο ελατήριο μας έχει πάλι την ίδια ενέργεια αλλά το έμβολο είναι σε διαφορετικό σημείο τώρα. Απ' αυτό το σημείο επηρεάζει διαφορετικά τις βαλβίδες συμπίεσης και επαναφοράς.

kostas777
08/10/2012, 15:06
Ας την φανταστούμε σαν μια βίδα βίδα με ένα παξιμάδι στην άλλη μεριά και ένα ελατήριο στην μέση. Όσο εμείς σφίγγουμε το παξιμάδι δεν συμπιέζετε το ελατήριο αλλά τεντώνει η βίδα.

αυτό με τη βίδα και το ελατήριο το έγραψα για να το φανταστεί κάποιος πολύ απλά, όχι γιατί είναι σχηματικά σωστό. τουτέστιν, ούτε αυτό που λες εσύ με τη βίδα και το παξιμάδι είναι σωστό. σκέφτηκα κάτι πολύ απλούστερο, μια ξυλόβιδα να βιδώνει σε μια επιφάνεια και ένα ελατήριο ανάμεσα.

αλλά ορίστε, για να μην μπερδευόμαστε:

270663

δεν καταλαβαίνω τι εννοείς δεν συμπιέζουμε το ελατήριο. όταν λέμε προφόρτιση, εννοούμε φόρτιση του ελατηρίου πριν κάτσουμε επάνω στη μηχανή. εξ'ου και το «προ». η κανονική φόρτισή του (πέραν της «προ») γίνεται όταν καθήσουμε επάνω.

γιαυτό άλλωστε αλλάζει το ύψος της μηχανής και ο σκοπός μας με την προφόρτιση είναι να ρυθμίσουμε το sag μας και τίποτε άλλο.

π.χ. όταν θέλουμε να φορτώσουμε με αποσκευές και συνεπιβάτη, πρέπει να προσθέσουμε προφόρτιση των ελατηρίων και άρα να αυξήσουμε το sag μας.

διευκρίνιση: το sag είναι η διαφορά ανάμεσα στη θέσης ηρεμίας της μηχανής χωρίς φορτίο με τη θέση ηρεμίας της μηχανής με φορτίο και αναφέρεται στα βάρη των αναβατών και τα spring rates. αν το sag μας είναι εκτός των προτεινόμενων ορίων κατά πολύ, δεν μπορούμε να το «φέρουμε» ρυθμίζοντας την προφόρτιση του ελατηρίου και είναι ένδειξη ότι το ελατήριό μας είναι λάθος για το βάρος μας.


Προφορτίζοντας το ελατήριο το έμβολο δεν παραμένει σταθερό αλλά ανεβαίνει αλλάζοντας και το sag. Tο ελατήριο μας έχει πάλι την ίδια ενέργεια αλλά το έμβολο είναι σε διαφορετικό σημείο τώρα. Απ' αυτό το σημείο επηρεάζει διαφορετικά τις βαλβίδες συμπίεσης και επαναφοράς.

όπως είπα και παραπάνω, το ελατήριο και το sag δεν έχουν να κάνουν με τις αποσβέσεις.

η ρύθμιση της προφόρτισης γίνεται μια φορά (αν δεν έχουμε μεταβολή στην κατάσταση, π.χ. δεν έχουμε φορτώσει, δεν έχουμε συνεπιβάτη, δεν έχουμε αλλάξει διαστάσεις ελαστικών, κλπ).

αλλά οι ρυθμίσεις των αποσβέσεων μπορούν να αλλάζουν ανάλογα με τις συνθήκες. μπορείς να βάλεις άλλη ρύθμιση για να πας χαλαρά, άλλη σε δρόμο με λακούβες, άλλη σε δρόμο με σαμαράκια, άλλη σε δρόμο με κλειστές στροφές κλπ. ή μπορεί να έχεις βρει μια «χρυσή τομή» που να βολεύει στην πλειονότητα των περιπτώσεων στις οποίες κινείσαι και να τις αφήσεις εκεί μόνιμα. (π.χ. δεν πας από πίστα σε πίστα, όπου απαιτούνται οι ακριβέστερες το δυνατόν ρυθμίσεις ανάλογα με τα χαρακτηριστικά της κάθε πίστας. στην περίπτωση αυτή, επίσης δεν χρειάζεται να μεταβάλλεις την προφόρτιση (εκτός αν πήρες/έχασες κιλά σωματικού βάρους)).

τώρα αν μπορείς να εξηγήσεις ακριβώς τι εννοείς εδώ «Απ' αυτό το σημείο επηρεάζει διαφορετικά τις βαλβίδες συμπίεσης και επαναφοράς», για να καταλάβω, γιατί έτσι όπως το γράφεις είναι λάθος. η προφόρτιση δεν επηρεάζει τις αποσβέσεις. επηρεάζει διάφορα πράγματα, όπως ύψος, γεωμετρία, αλλά όχι «τις βαλβίδες (?ποιές βαλβίδες? και πως ακριβώς τις επηρεάζει/αλλάζει) συμπίεσης και επαναφοράς».

270662

DrBig
08/10/2012, 17:23
αλλά ορίστε, για να μην μπερδευόμαστε:
270663


Η πρωτη παραγραφος στο αγγλικο κειμενο δεν ειναι σωστη. Αν δεν το δεχεσαι αυτο, απαντησε στην εξης ερωτηση: Απο τι εξαρταται το μηκος του ελατηριου οταν η μηχανη βρισκεται και με τις δυο ροδες κατω?



όπως είπα και παραπάνω, το ελατήριο και το sag δεν έχουν να κάνουν με τις αποσβέσεις.

Δεν εχουν αμεσα αλλα εχουν εμμεσα. Δεν επηρεαζεται δηλαδη 'μηχανικα' το κυκλωμα αποσβεσης με την προφορτιση, αλλα επηρεαζεται ο τροπος που αυτο συμπεριφερεται λογω αλλαγης γεωμετριας. Για παραδειγμα αν σηκωσεις το πισω μερος και χαμηλωσεις το μπροστα, τοτε:
1) το ιδιο σαμαρακι το βλεπει το πηρουνι με διαφορετικη γωνια, αρα οι συνιστωσα των δυναμεων κατα μηκος του πηρουνιου αλλαζει
2) το πηρουνι που βλεπει το σαμαρακι με διαφορετικη γωνια, το βλεπει και κουβαλωντας πανω του διαφορετικο βαρος.
Αυτα (και ισως κι αλλα) αλλαζουν το τροπο και την ταχυτητα με τον οποια τα shims λυγιζουν κατω απο την πιεση του λαδιου με αποτελεσμα να χρειαζονται διαφορετικες ρυθμισεις για βελτιστη συμπεριφορα αναλογα με το sag. Αν για παραδειγμα μιλαμε για το σιμ της γρηγορης συμπιεσης, τοτε αυτο στην μια περιπτωση και στην αλλη θα δουλευει σε αρκετα διαφορετικο περιβαλλον δυναμεων. Πχ στο χαγιαμπουσα, αν μειωσω στο μινιμουμ την προφορτιση στο πηρουνι, τοτε οτιδηποτε αλλο απο + ενα-δυο κλικ αποσβεσης συμπιεσης ειναι υπερβολικα σκληρο, ενω αν εχω την προφορτιση στη μεση, θελω και την αποσβεση περιπου στην μεση, δηλαδη 6 κλικ απο τερμα μαλακο.
Τα αυτα ισχυουν και για την πισω αναρτηση.

270732

kostas777
08/10/2012, 17:37
Η πρωτη παραγραφος στο αγγλικο κειμενο δεν ειναι σωστη.

είναι από το manual της ohlins... μου λες ότι είναι λάθος το manual ή γενικώς η ohlins; τι ακριβώς δεν είναι σωστό;


Αν δεν το δεχεσαι αυτο, απαντησε στην εξης ερωτηση: Απο τι εξαρταται το μηκος του ελατηριου οταν η μηχανη βρισκεται και με τις δυο ροδες κατω?

διευκρίνισε τι εννοείς «μήκος του ελατηρίου».


Δεν εχουν αμεσα αλλα εχουν εμμεσα.

φέξε μου και γύστρησα. δεν είχαμε φτάσει ακόμα εκεί..

αυτό που συζητούσαμε και στο οποίο αναφερόμουν, είναι αν αλλάζει εκ των πραγμάτων η ρύθμιση που έχουμε βάλει στις αποσβέσεις όταν αλλάζουμε τη ρύθμιση της προφόρτισης και το αν πρέπει να το κάνουμε ταυτόχρονα ή όπως αναφέρθηκε (που είναι προφανώς λάθος), να κρατάμε σταθερή τη βίδα ρύθμισης της απόσβεσης ενώ ρυθμίζουμε την προφόρτιση.

αυτό που λες εσύ τώρα, είναι κατηγορία "fine tuning". δηλαδή όσο αλλάζεις τις ρυθμίσεις των αποσβέσεων και ειδικά αν έχεις κάνει μεγάλες αλλαγές, πρέπει να ξαναελέγχεις το sag. απλά γιατί με ορισμένους συνδυασμούς μεταβάλλεται η γεωμετρία της μηχανής και όταν έχουμε μεταβολή γεωμετρίας (όπως ανέφερα, παραπάνω βάρος στη μηχανή, αλλαγή ελαστικών με πιο ψηλό προφιλ, μπαγκάζια, ακόμη και άλλο τιμόνι αν βάλουμε), θα μεταβληθεί και το sag. απειροελάχιστα βέβαια, αλλά για να είμαστε ακριβείς και να κάνουμε το "fine tuning", καλό είναι να το τσεκάρουμε αφού έχουμε τελειώσει με τις αποσβέσεις. αλλά όπως είπα, δεν συζητούσαμε αυτό, αλλά την κοτσάνα(?!) που ειπώθηκε από την ..αντιπροσωπεία.

DrBig
08/10/2012, 17:45
1) είναι από το manual της ohlins... μου λες ότι είναι λάθος το manual ή γενικώς η ohlins; τι ακριβώς δεν είναι σωστό;

2) διευκρίνισε τι εννοείς «μήκος του ελατηρίου».

3) φέξε μου και γύστρησα. δεν είχαμε φτάσει ακόμα εκεί..

4) αυτό που συζητούσαμε και στο οποίο αναφερόμουν, είναι αν αλλάζει εκ των πραγμάτων η ρύθμιση που έχουμε βάλει στις αποσβέσεις όταν αλλάζουμε τη ρύθμιση της προφόρτισης και το αν πρέπει να το κάνουμε ταυτόχρονα ή όπως αναφέρθηκε (που είναι προφανώς λάθος), να κρατάμε σταθερή τη βίδα ρύθμισης της απόσβεσης ενώ ρυθμίζουμε την προφόρτιση.

αυτό που λες εσύ τώρα, είναι κατηγορία "fine tuning". δηλαδή όσο αλλάζεις τις ρυθμίσεις των αποσβέσεων και ειδικά αν έχεις κάνει μεγάλες αλλαγές, πρέπει να ξαναελέγχεις το sag. απλά γιατί με ορισμένους συνδυασμούς μεταβάλλεται η γεωμετρία της μηχανής και όταν έχουμε μεταβολή γεωμετρίας (όπως ανέφερα, παραπάνω βάρος στη μηχανή, αλλαγή ελαστικών με πιο ψηλό προφιλ, μπαγκάζια, ακόμη και άλλο τιμόνι αν βάλουμε), θα μεταβληθεί και το sag. απειροελάχιστα βέβαια, αλλά για να είμαστε ακριβείς και να κάνουμε το "fine tuning", καλό είναι να το τσεκάρουμε αφού έχουμε τελειώσει με τις αποσβέσεις. αλλά όπως είπα, δεν συζητούσαμε αυτό, αλλά την κοτσάνα(?!) που ειπώθηκε από την ..αντιπροσωπεία.

1) Γιατι δηλαδη, τι ειναι το μανουαλ της ολινς, η βιβλος σου? Εδω υπαρχουν λαθη σε επιστημονικες δημοσιευσεις σε τοπ περιοδικα.

2) Το μηκος ειναι....το μηκος, ξερεις τωρα, δεν επιδεχεται διευκρινησεως πλην του να πω το πως μετραμε το μηκος ενος αντικειμενου.

3) Παρακαλω

4) Αναθεμα κι αν καταλαβα τι θες να πεις.

daz
08/10/2012, 17:46
αυτό με τη βίδα και το ελατήριο το έγραψα για να το φανταστεί κάποιος πολύ απλά, όχι γιατί είναι σχηματικά σωστό. τουτέστιν, ούτε αυτό που λες εσύ με τη βίδα και το παξιμάδι είναι σωστό. σκέφτηκα κάτι πολύ απλούστερο, μια ξυλόβιδα να βιδώνει σε μια επιφάνεια και ένα ελατήριο ανάμεσα.

Ρε συ διαβάζοντας παρακάτω την μια πιστεύω πως εσύ έχεις καταλάβει αλλά τα παραδείγματά σου είναι υπερ απλουστευμένα και δημιουργούν λάθος εντυπώσεις και την άλλη με κάνεις να πιστεύω πως και εσύ έχεις μπερδέψει κάτι. Για πες μου αν βιδώσω αυτή την ξυλόβιδα το ελατήριο θα συμπιεστεί ή όχι? Και απαντώ. Ναι, αν την βιδώσω πολύ στο τέλος θα ενώσω τις σπείρες του. Η ενέργεια που θα έχει αποθηκευμένη θα είναι τεράστια σε σχέση με πριν και το μήκος του ελάχιστο. Στην περίπτωση της ανάρτησης όμως δεν συμβαίνει αυτό, αλλά αυτό που πολύ σωστά αναφέρεις παρακάτω. Γιατί το πάνω μέρος της μηχανής δεν είναι σταθερό. Εμείς προφορτίζουμε το ελατήριο και αυτό "σπρώχνει" την ανάρτηση προς τα επάνω ανεβάζοντας την μηχανή (μειώνεται το sag). Στο τέλος το ελατήριο έχει ακριβώς την ίδια ενέργεια και το ίδιο ακριβώς μήκος. Μικροδιαφορές υπάρχουν διότι τώρα η αναλογία βάρους άλλαξε μαζί με την γεωμετρία.



αλλά ορίστε, για να μην μπερδευόμαστε:

270663

Πολύ ωραία.



δεν καταλαβαίνω τι εννοείς δεν συμπιέζουμε το ελατήριο. όταν λέμε προφόρτιση, εννοούμε φόρτιση του ελατηρίου πριν κάτσουμε επάνω στη μηχανή. εξ'ου και το «προ». η κανονική φόρτισή του (πέραν της «προ») γίνεται όταν καθήσουμε επάνω.

Όπως παραπάνω.




γιαυτό άλλωστε αλλάζει το ύψος της μηχανής και ο σκοπός μας με την προφόρτιση είναι να ρυθμίσουμε το sag μας και τίποτε άλλο.

π.χ. όταν θέλουμε να φορτώσουμε με αποσκευές και συνεπιβάτη, πρέπει να προσθέσουμε προφόρτιση των ελατηρίων και άρα να αυξήσουμε το sag μας.

διευκρίνιση: το sag είναι η διαφορά ανάμεσα στη θέσης ηρεμίας της μηχανής χωρίς φορτίο με τη θέση ηρεμίας της μηχανής με φορτίο και αναφέρεται στα βάρη των αναβατών και τα spring rates. αν το sag μας είναι εκτός των προτεινόμενων ορίων κατά πολύ, δεν μπορούμε να το «φέρουμε» ρυθμίζοντας την προφόρτιση του ελατηρίου και είναι ένδειξη ότι το ελατήριό μας είναι λάθος για το βάρος μας.



όπως είπα και παραπάνω, το ελατήριο και το sag δεν έχουν να κάνουν με τις αποσβέσεις.

η ρύθμιση της προφόρτισης γίνεται μια φορά (αν δεν έχουμε μεταβολή στην κατάσταση, π.χ. δεν έχουμε φορτώσει, δεν έχουμε συνεπιβάτη, δεν έχουμε αλλάξει διαστάσεις ελαστικών, κλπ).

αλλά οι ρυθμίσεις των αποσβέσεων μπορούν να αλλάζουν ανάλογα με τις συνθήκες. μπορείς να βάλεις άλλη ρύθμιση για να πας χαλαρά, άλλη σε δρόμο με λακούβες, άλλη σε δρόμο με σαμαράκια, άλλη σε δρόμο με κλειστές στροφές κλπ. ή μπορεί να έχεις βρει μια «χρυσή τομή» που να βολεύει στην πλειονότητα των περιπτώσεων στις οποίες κινείσαι και να τις αφήσεις εκεί μόνιμα. (π.χ. δεν πας από πίστα σε πίστα, όπου απαιτούνται οι ακριβέστερες το δυνατόν ρυθμίσεις ανάλογα με τα χαρακτηριστικά της κάθε πίστας. στην περίπτωση αυτή, επίσης δεν χρειάζεται να μεταβάλλεις την προφόρτιση (εκτός αν πήρες/έχασες κιλά σωματικού βάρους)).

Για να μην το ξεκοκαλίσουμε θα συμφωνήσω με τα περισσότερα από πάνω ως υπερ απλουστευμένες αλήθειες. Δυο πραγματάκια μόνο..

Το κάθε τι που κάνουμε επηρεάζει και τα υπόλοιπα είτε άμεσα είτε έμμεσα. Ναι το sag δεν έχει να κάνει με τις αποσβέσεις αλλά οι διαφορετικές τιμές sag επηρεάζουν και τις αποσβέσεις διότι
α) Αλλάζει η γεωμετρία οπότε και η αναλογία βάρους μπρος πίσω.
β) δες απάντηση μπίγκουλα.

Η κύρια ένδειξη ότι το ελατήριο είναι λάθος για το βάρος μας, είναι όταν το δεν μπορούμε να ρυθμίσουμε στατικό και δυναμικό sag στις τιμές που πρέπει. Δλδ όταν ρυθμίζοντας το δυναμικό χαλάμε το στατικό και το αντίθετο. Και όχι ΜΟΝΟ όταν δεν μπορούμε να ρυθμίσουμε κανένα απ' τα δύο.

Όταν θέλουμε να φορτώσουμε τη μηχανή μειώνουμε το sag δεν το αυξάνουμε. Προφορτίζοντας μειώνουμε το sag. Μονος σου είπες ότι το sag είναι η διαφορά δύο τιμών. Η μια τιμή είναι σταθερή ενώ η άλλη αυξάνεται καθώς προφορτίζουμε. Οπότε η διαφορά τους είναι μικρότερη.
Με απλά λόγια. Το sag είναι το "πόσο κάθεται" η μηχανή μας. Προφορτίζοντας μειώνουμε το sag ώστε με το εχτρα βάρος να έρθει στα επίπεδα που θα είχε με μικρότερο βάρος.

daz
08/10/2012, 17:47
τώρα αν μπορείς να εξηγήσεις ακριβώς τι εννοείς εδώ «Απ' αυτό το σημείο επηρεάζει διαφορετικά τις βαλβίδες συμπίεσης και επαναφοράς», για να καταλάβω, γιατί έτσι όπως το γράφεις είναι λάθος. η προφόρτιση δεν επηρεάζει τις αποσβέσεις. επηρεάζει διάφορα πράγματα, όπως ύψος, γεωμετρία, αλλά όχι «τις βαλβίδες (?ποιές βαλβίδες? και πως ακριβώς τις επηρεάζει/αλλάζει) συμπίεσης και επαναφοράς».

Έστω ότι όπως το γράφω είναι λάθος. Ο drbig το έγραψε σωστότερα αλλά ούτε αυτό κατάλαβες.



Επισης, οι αποσβεσεις στις περισσοτερες αναρτησεις εξαρτωνται απο την 'προφορτιση' γιατι το βαλβινγκ συμπεριφερεται διαφορετικα οταν η αναρτηση δουλευει στο πρωτο 1/3 της διαδρομης της απ'οτι πχ στο δευτερο.


Προ φορτίζοντας δεν κάνω τίποτα στο ελατήριο. Και αυτό γιατί αυτό το καταραμένο ενώ εγώ το συμπιέζω απ' τη μια αυτό ανεβαίνει απ' την άλλη (γι' αυτό είπα πως η βίδα του παραδείγματός σου έπρεπε να είναι ελαστική). Γιατί μέσα στο ελατήριο βρίσκετε κάτι το οποίο δεν έχει σταθερό μήκος αλλά το ένα άκρο του ανεβαίνει και κατεβαίνει. Εγώ βιδώνω τη βίδα της προφόρτησης αλλά το πάνω μέρος του ελατηρίου ακουμπάει σε κάτι που δεν είναι σταθερό και ως συνέπεια το σπρώχνει προς τα επάνω. Αν δεν είχα καθόλου sag τότε θα κατάφερνα να συμπιέσω το ελατήριο με τη βίδα της προφόρτησης. Τώρα προσπαθώ να το κάνω αλλά το μόνο που καταφέρνω είναι να μειώνω το sag. Το πιστόνι μου τώρα βρίσκετε σε διαφορετικό σημείο μέσα στην "μπουκάλα" . Και τώρα δες τι λέει παραπάνω ο dr big. Απ' αυτή τη νέα θέση το βαλβινγκ συμπεριφέρεται διαφορετικά. Όπου βαλβίδες οι "οπές" όπου περνάει το λάδι.

kostas777
08/10/2012, 17:53
1) Γιατι δηλαδη, τι ειναι το μανουαλ της ολινς, η βιβλος σου? Εδω υπαρχουν λαθη σε επιστημονικες δημοσιευσεις σε τοπ περιοδικα.

άρα λες ότι το manual της οhlins έχει λάθος. πες μου λοιπόν ποιό ακριβώς είναι το λάθος.


2) Το μηκος ειναι....το μηκος, ξερεις τωρα, δεν επιδεχεται διευκρινησεως πλην του να πω το πως μετραμε το μηκος ενος αντικειμενου.

ΟΚ λοιπόν, το μήκος του ελατηρίου δεν αλλάζει, παραμένει αμετάβλητο, εκτός της διαστολής-συστολής του αναλόγως της θερμοκρασίας όπως συμβαίνει με τα μέταλλα


4) Αναθεμα κι αν καταλαβα τι θες να πεις.

επειδή βαριέσαι να διαβάσεις τι είπαμε;

ειπώθηκε ότι όταν γυρνάμε το παξιμάδι της προφόρτισης στο πηρούνι, πρέπει να κρατάμε με ένα κατσαβίδι σταθερή τη βίδα ρύθμισης απόσβεσης επαναφοράς. αν το καταλαβαίνεις αυτό, πες μου αν ειναι λάθος, σωστό και γιατί, αν ξέρεις βέβαια.

daz
08/10/2012, 18:04
To μονο που λέει είναι ότι με την προφόρτιση αλλάζεις τη θέση έδρασης τους ελατηρίου. Έτσι μεταβάλεις την δύναμη που αποθηκεύει. Ναι. Αλλά όχι επειδή το προφορτίζεις αλλά επειδή αλλάζεις την γεωμετρία. Δεν αλλάζεις το μήκος του ελατηρίου. Δεν το συμπιέζεις για να αποθηκεύσει περισσότερη ενέργεια.

Ο dr έχει δίκιο. Μόνο αν θεωρήσεις πως εννοούσαν το παραπάνω είναι σωστό. Και αν εννοούσαν το παραπάνω τότε προφορτίζοντάς το, το ελατήριο έχει μικρότερη ενέργεια.

daz
08/10/2012, 18:07
Το μοτο σέρνεται ή ο υπολογιστή μου? Μια ώρα περιμένω για να κάνω παράθεση ή να δημοσιεύσει αυτό που έγραψα.

giannis21
08/10/2012, 18:20
ρε παιδια εμεις ενα sag θελαμε να ρυθμισουμε...



περα απο την πλακα παντως εχει πολυ ψωμι το θεμα και πραγματικα δεν ξερω αν πρεπει να βαλω χερι ή αν πρεπει να απευθηνθω σε ειδικο συνεργειο.
ειναι πολλες οι παραμετροι και φοβαμαι πως ειναι ευκολο να γινει λαθος.απο την αλλη βεβαια αν δεν ασχοληθεις δεν μαθαινεις..!

DrBig
08/10/2012, 18:28
άρα λες ότι το manual της οhlins έχει λάθος. πες μου λοιπόν ποιό ακριβώς είναι το λάθος.


Η βιβλος λεει: 'This will increase or decrease the initial spring force...'
Ε λοιπον δεν επηρεαζει το ινισιαλ σπρινγκ φορς διοτι η προφορτιση δεν αλλαζει το μηκος του ελατηριου, το οποιο εξαρταται αποκλειστικα απο το βαρος που κουβαλαει το μοτοσακο.



ΟΚ λοιπόν, το μήκος του ελατηρίου δεν αλλάζει, παραμένει αμετάβλητο, εκτός της διαστολής-συστολής του αναλόγως της θερμοκρασίας όπως συμβαίνει με τα μέταλλα





επειδή βαριέσαι να διαβάσεις τι είπαμε;
ειπώθηκε ότι όταν γυρνάμε το παξιμάδι της προφόρτισης στο πηρούνι, πρέπει να κρατάμε με ένα κατσαβίδι σταθερή τη βίδα ρύθμισης απόσβεσης επαναφοράς. αν το καταλαβαίνεις αυτό, πες μου αν ειναι λάθος, σωστό και γιατί, αν ξέρεις βέβαια.


Εν μερη ναι επειδη βαριεμαι να διαβασω ο,τι εχει ειπωθει.
το δευτερο κοματι φυσικα και οχι διοτι η βιδα της προφορτισης ειναι μηχανικα ανεξαρτητη απο τη ρυθμιση της αποσβεσης. Και πιθικι μπορει να το καταλαβει αυτο διοτι αν καναμε αυτο που λες οτι θα μπορουσαμε να κανουμε, τοτε θα ξεκινουσαμε απο πχ -3 κλικ απο τερμα σκληρη αποσβεση επαναφορας και μετα απο 4 στροφες προφορτισης θα καταληγαμε σε -30 κλικ.

Ελπιζω να βοηθησα.

kostas777
08/10/2012, 20:45
αλλά τα παραδείγματά σου είναι υπερ απλουστευμένα και δημιουργούν λάθος εντυπώσεις

μπορεί.. ή μπορεί για εσένα να δημιουργούν λάθος εντυπώσεις, επειδή έχεις ήδη κάποια λαθος εντύπωση, αλλά αυτό θα δειχθεί στη συνέχεια αν ισχύει.


Για πες μου αν βιδώσω αυτή την ξυλόβιδα το ελατήριο θα συμπιεστεί ή όχι? Και απαντώ. Ναι, αν την βιδώσω πολύ στο τέλος θα ενώσω τις σπείρες του. Η ενέργεια που θα έχει αποθηκευμένη θα είναι τεράστια σε σχέση με πριν και το μήκος του ελάχιστο. Στην περίπτωση της ανάρτησης όμως δεν συμβαίνει αυτό, αλλά αυτό που πολύ σωστά αναφέρεις παρακάτω. Γιατί το πάνω μέρος της μηχανής δεν είναι σταθερό. Εμείς προφορτίζουμε το ελατήριο και αυτό "σπρώχνει" την ανάρτηση προς τα επάνω ανεβάζοντας την μηχανή (μειώνεται το sag). Στο τέλος το ελατήριο έχει ακριβώς την ίδια ενέργεια και το ίδιο ακριβώς μήκος. Μικροδιαφορές υπάρχουν διότι τώρα η αναλογία βάρους άλλαξε μαζί με την γεωμετρία.

όταν βιδώνουμε τη βίδα (στην περίπτωσή μας αυξάνοντας την προφόρτιση), το ελατήριο συμπιέζεται.

αυτό δεν σημαίνει ότι αλλάζουμε την ενέργεια του ελατηρίου (εκτός αν μιλάμε για προοδευτικά ελατήρια, που όμως οι περισσότεροι δεν έχουμε). αυτό που κάνουμε είναι ότι αλλάζουμε το βάρος με το οποίο το ελατήριο (και μαζί η ανάρτηση) αρχίζει να κινείται. δηλαδή, όπως λέει η λέξη το προ-φορτίζουμε, ή το προφορτώνουμε. πως το κάνουμε αυτό, απλά με τη βίδα (ή το υδραυλικό αν έχουμε) αλλάζουμε τη θέση «ηρεμίας» του ελατηρίου, μεταβάλλοντας τη σχέση της διαδρομής συμπίεσης με τη διαδρομή έκτασης. υπερ-απλουστευμένα, αυξάνοντας την προφόρτιση, το κατεβάζουμε πιο κάτω (οπότε χαμηλώνει το συνολικό ύψος), το προ-συμπιέζουμε (με αποτέλεσμα να χρειάζεται περισσότερο βάρος για να συμπιεστεί περεταίρω), αυξάνουμε τη διαθέσιμη διαδρομή έκτασης έτσι ώστε να μην τερματίζει κατά την επαναφορά (ενώ ταυτόχρονα μειώνουμε τη διαθέσιμη διαδρομή συμπίεσης), και ελαττώνουμε το sag (λόγω του ότι όπως είπα χρειάζεται περισσότερο βάρος για να συμπιεστεί περεταίρω, άρα η διαφορά μεταξύ έκτασης και αρχικής συμπίεσης γίνεται μικρότερη).

για να το κάνω πιο λιανά με αριθμούς:

έστω ένα ελατήριο με γραμμικό spring rate. ας υποθέσουμε ότι για κάθε 25 κιλά βάρους, το ελατήριο συμπιέζεται κατά 5mm. δηλαδή αν ασκήσουμε 50kg, συμπιέζεται κατά 10mm, αν ασκήσουμε 75kg, συμπιέζεται κατά 15mm κ.ο.κ. με γραμμικό τρόπο. (όλα εννοείται σε ηρεμία, αφού έχουν σταματήσει οι ταλαντώσεις)
δηλαδή αν είμαι 75kg και καθήσω πάνω του, αυτό θα συμπιεστεί κατά 15mm.
(στο παράδειγμα, δεν έχω καθόλου "free sag" για λόγους ευκολίας κατανόησης)

αν σε αυτό το ελατήριο βάλω προφόρτιση 10mm, τότε για να κινηθεί αυτό κατά 5mm και να πάει στα 15mm, θα πρέπει να του ασκήσω φορτίο (βάρος) 75kg. στα πρώτα 50kg δεν θα κινηθεί γιατί είναι προφορτισμένο. από εκεί και πάνω, θα συμπιέζεται κατά 5mm ανά 25kg, δηλαδή δεν αλλάζει το spring rate, δεν αλλάζει το ελατήριό μας και δεν γίνεται πιο σκληρό, άσχετα αν δίνει αυτή την αίσθηση επειδή χρειάζεται περισσότερο βάρος για να «κάτσει».

αν πούμε "sag" τη διαφορά του μήκους της πλήρους έκτασης του ελατηρίου με το μήκος της εκάστοτε συμπίεσης, τότε:
πριν την προφόρτιση το sag μου (75kg) είναι 15mm, μετά την προφόρτιση 10mm, το sag μου (παλι 75kg) είναι 5mm.

κατανοητός/σωστός;


Το κάθε τι που κάνουμε επηρεάζει και τα υπόλοιπα είτε άμεσα είτε έμμεσα. Ναι το sag δεν έχει να κάνει με τις αποσβέσεις αλλά οι διαφορετικές τιμές sag επηρεάζουν και τις αποσβέσεις διότι
α) Αλλάζει η γεωμετρία οπότε και η αναλογία βάρους μπρος πίσω.
β) δες απάντηση μπίγκουλα.

εδώ είναι το μπέρδεμα που προέκυψε.

μιλάμε για «στατικές» ρυθμίσεις αναρτήσεων, για το τι είναι η προφόρτιση, τι οι αποσβέσεις (και δεν έχουμε βάλει καν LS και HS αποσβέσεις..), για το αν η μια στατική ρύθμιση επηρεάζει την άλλη και για το αν όταν π.χ. αλλάζουμε την προφόρτιση του ελατηρίου, πρέπει να επεμβαίνουμε άμεσα και στις αποσβέσεις επειδή παράλληλα με την προφόρτιση αυτές έχουν αλλάξει.

η απάντηση είναι «όχι», οι ρυθμίσεις ελατηρίου και υδραυλικών είναι ξεχωριστές. οι ρυθμίσεις των αποσβέσεων έχουν να κάνουν με το πόσο γρήγορα το ελατήριο συμπιέζεται και αποσυμπιέζεται, ενώ η ρύθμιση της προφόρτισης έχει να κάνει με το κατά πόσο το ελατήριο συμπιέζεται και αποσυμπιέζεται. δύο διαφορετικά και ξεχωριστά πράγματα, τα οποία φυσικά δουλεύουν σε συνέργεια.

τώρα ο μπίγκουλας λέει ότι αλλάζει η συμπεριφορά της μηχανής αν αλλάξει η γεωμετρία και συνεπώς ο τρόπος που αποσβένουν οι αναρτήσεις. δεν συζητούσαμε αυτό..

kostas777
08/10/2012, 20:46
άλλωστε έχω αναφέρει σχετικά πριν και όποιος είχε διαβάσει όλο το thread ίσως να καταλάβαινε. είπα ΠΡΩΤΑ ρυθμίζουμε το sag και μετά κυττάζουμε τις αποσβέσεις με δοκιμές στον ΔΡΟΜΟ. αφού είμαστε ικανοποιημένοι με αυτές, ξαναελέγχουμε το sag αν είναι σωστό και διορθώνουμε ανάλογα (εξ'ου το "fine tuning" που ανέφερα πιο πάνω). παίζει να χρειαζόμαστε κανα 2 χιλιοστά δηλαδή, δεν πρόκειται να δούμε μεγάλες διαφορές, αλλιώς κάτι κάναμε λάθος. το πως θα δοκιμάσουμε και πως θα ρυθμίσουμε αποσβέσεις είπαμε: εξαρτάται από πολλά και κυρίως από τον αναβάτη και αν καταλαβαίνει τι είδους feedback παίρνει από τη μηχανή του και αν ξέρει τι πρέπει να κάνει για αυτό.
(αν δεν ξέρει, θα πρότεινα να πάει σε κάποιον που ξέρει -και όχι που νομίζει ότι ξέρει- και να το κάνουν μαζί. ακόμη και από τον τρόπο φθοράς των ελαστικών μπορείς να καταλάβεις τι χρειάζεται να κάνεις, αν είσαι έμπειρος).

από εκεί και πέρα δεν υπάρχουν έτοιμες λύσεις και είναι trial and error.


Η κύρια ένδειξη ότι το ελατήριο είναι λάθος για το βάρος μας, είναι όταν το δεν μπορούμε να ρυθμίσουμε στατικό και δυναμικό sag στις τιμές που πρέπει. Δλδ όταν ρυθμίζοντας το δυναμικό χαλάμε το στατικό και το αντίθετο. Και όχι ΜΟΝΟ όταν δεν μπορούμε να ρυθμίσουμε κανένα απ' τα δύο.

σωστό.


Όταν θέλουμε να φορτώσουμε τη μηχανή μειώνουμε το sag δεν το αυξάνουμε.

γράψε λάθος, μειώνουμε ήθελα να γράψω και μπερδεύτηκα. δηλαδή βάζοντας πρόσθετο βάρος χωρίς να προφορτίσουμε, φυσικά αυξάνεται το sag και βασικά ο σκοπός μας είναι το sag να μένει όσο το δυνατόν το ίδιο με πριν, (εφόσον το έχουμε ρυθμίσει σωστά) ή τουλάχιστον να μην έχει μεγάλη διαφορά. το ίδιο με πριν, σημαίνει ότι πρέπει να το μειώσουμε (δηλαδή να προσθέσουμε προφόρτιση), αφού έχουμε μεγαλύτερο βάρος.

DrBig
08/10/2012, 20:53
τώρα ο μπίγκουλας λέει ότι αλλάζει η συμπεριφορά της μηχανής αν αλλάξει η γεωμετρία και συνεπώς ο τρόπος που αποσβένουν οι αναρτήσεις. δεν συζητούσαμε αυτό..

Δεν εννοω ακριβως αυτο, ειναι λιγακι πιο λεπτο το ζητημα. Αυτο που λεω ειναι οτι αν αλλαξει το σαγκ, τοτε πχ καλειται το shim του κυκλωματος αποσβεσης γρηγορης συμπιεσης να διαχειριζεται φορτιο που με το σωστο σαγκ θα το διαχειριζονταν το shim αποσβεσης μεσης ταχυτητας συμπιεσης. Αυτο δεν ειναι κατι που ρυθμιζεται με τα κλικερ, εκει χρειαζεται ρεβαλβινγκ για την μεγιστη αποδοση της αναρτησης. Υπο αυτη την εννοια ειπαμε οτι αλλαζει το βαλβινγκ με το σαγκ.

kostas777
08/10/2012, 20:54
Η βιβλος λεει: 'This will increase or decrease the initial spring force...'
Ε λοιπον δεν επηρεαζει το ινισιαλ σπρινγκ φορς διοτι η προφορτιση δεν αλλαζει το μηκος του ελατηριου, το οποιο εξαρταται αποκλειστικα απο το βαρος που κουβαλαει το μοτοσακο.

ό,τι λέει η βίβλος είναι σωστό, διάβασε και αναθεώρησε ή συνέχισε να αμφισβητείς τον ίδιο τον κατασκευαστή και εμένα από πείσμα.


Και πιθικι μπορει να το καταλαβει αυτο διοτι αν καναμε αυτο που λες οτι θα μπορουσαμε να κανουμε, τοτε θα ξεκινουσαμε απο πχ -3 κλικ απο τερμα σκληρη αποσβεση επαναφορας και μετα απο 4 στροφες προφορτισης θα καταληγαμε σε -30 κλικ.

Ελπιζω να βοηθησα.

πηθίκι ναι, ανθρώπι όχι.

kostas777
08/10/2012, 20:56
Δεν εννοω ακριβως αυτο, ειναι λιγακι πιο λεπτο το ζητημα. Αυτο που λεω ειναι οτι αν αλλαξει το σαγκ, τοτε πχ καλειται το shim του κυκλωματος αποσβεσης γρηγορης συμπιεσης να διαχειριζεται φορτιο που με το σωστο σαγκ θα το διαχειριζονταν το shim αποσβεσης μεσης ταχυτητας συμπιεσης. Αυτο δεν ειναι κατι που ρυθμιζεται με τα κλικερ, εκει χρειαζεται ρεβαλβινγκ για την μεγιστη αποδοση της αναρτησης. Υπο αυτη την εννοια ειπαμε οτι αλλαζει το βαλβινγκ με το σαγκ.

είσαι πολύ μπροστά, ακόμη δεν έχουμε φτάσει στα HS και LS είπαμε. και αυτά που λες δεν είναι για τον μέσο αναβάτη, τι να τα κάνουμε; στη μηχανή μου άλλωστε έχω μόνο τις απλές ρυθμίσεις..

DrBig
08/10/2012, 20:58
ό,τι λέει η βίβλος είναι σωστό, διάβασε και αναθεώρησε ή συνέχισε να αμφισβητείς τον ίδιο τον κατασκευαστή και εμένα από πείσμα.



πηθίκι ναι, ανθρώπι όχι.


Βλεπω οτι καθε προσπαθεια να σου εμφυσησω την υψηλη επιστημη της φυσικης των ελατηριων παει χαμενη.

Ουργκ

kostas777
08/10/2012, 21:06
Βλεπω οτι καθε προσπαθεια να σου εμφυσησω την υψηλη επιστημη της φυσικης των ελατηριων παει χαμενη.

μα θα συνεχίσει να πάει χαμένη, γιατί δεν είναι το θέμα μας.

ρυθμίσεις αναρτήσεων. πως και γιατί; μπορείς να μας πείς; δηλαδή κάτι χρήσιμο, κάτι μη μπαρούφα, κάτι ενημερωτικό.. τι μας δίδαξες στο παρόν νήμα δάσκαλε; μια περίληψη των σημαντικότερων εκ των διδαχών σου θα βοηθούσε τον απλό κοσμάκη.

«η προφόρτιση δεν προφορτίζει»
:a23:

DrBig
08/10/2012, 21:27
μα θα συνεχίσει να πάει χαμένη, γιατί δεν είναι το θέμα μας.

ρυθμίσεις αναρτήσεων. πως και γιατί; μπορείς να μας πείς; δηλαδή κάτι χρήσιμο, κάτι μη μπαρούφα, κάτι ενημερωτικό.. τι μας δίδαξες στο παρόν νήμα δάσκαλε; μια περίληψη των σημαντικότερων εκ των διδαχών σου θα βοηθούσε τον απλό κοσμάκη.

«η προφόρτιση δεν προφορτίζει»
:a23:

Εσυ με φωναζεις δασκαλο, μη παραξενευεσαι λοιπον που δεν ανταποκρινομαι στο καλεσμα :p
Ουτε ειδικο θεωρω τον εαυτο μου ουτε τιποτα, απλα ανταπαντησα σε συγκεκριμενα κουοτς που θεωρησα λαθος εξηγωντας την θεση μου.
Απο την αλλη οταν εχεις το στυλ γραφης που εχεις, μην περιμενεις να μη σου επιστρεφεται.

kostas777
08/10/2012, 21:30
Εσυ με φωναζεις δασκαλο, μη παραξενευεσαι λοιπον που δεν ανταποκρινομαι στο καλεσμα :p

εγώ φταίω; αφού μου έχεις τον alan watts δίπλα ;)

εν πάσει περιπτώσει το στυλ γραφής μου είναι χιουμοριστικό τις περισσότερες φορές και ας φαίνεται επιθετικό ή κάπως

daz
08/10/2012, 22:19
..
κατανοητός/σωστός;
...


εδώ είναι το μπέρδεμα που προέκυψε.



Με τις υπεαπλουστευσεις δεν τα παω καλά τελικά.



..

σωστό.
....


γράψε λάθος

Χαίρομαι που έγραψα και κάτι σωστό.

DrBig
09/10/2012, 01:25
εγώ φταίω; αφού μου έχεις τον alan watts δίπλα ;)


Ατσα! :a23:

(αν εβαζα ενα ωραιο κ@λο παντως δεν θα σημαινε οτι μοιαζει με τον δικο μου, κλπ)

menelaos46
09/10/2012, 17:19
Ερώτηση: Γιατί όμως θέλεις να ρυθμίσεις το ΣΑΓΚ??????

DrBig
09/10/2012, 17:31
Ερώτηση: Γιατί όμως θέλεις να ρυθμίσεις το ΣΑΓΚ??????

Για να εχεις μια αναφορα στον τροπο που εχει σχεδιασει την γεωμετρια και το βαλβινγκ των αναρτησεων ο κατασκευαστης.
Αλλο σαγκ απο το κοινως αποδεκτο θα χρειαστει αλλες ρυθμισεις στις αναρτησεις, οι οποιες ενδεχεται και να μην σου παρεχονται απο το διαθεσιμο ευρος ρυθμισης των μοναδων που εχεις στο μηχανακι σου.

kostas777
10/10/2012, 13:10
Ερώτηση: Γιατί όμως θέλεις να ρυθμίσεις το ΣΑΓΚ??????

κατ'αρχήν για να δουλεύει η ανάρτηση έτσι όπως έχει σχεδιαστεί και όχι προβληματικά. δηλαδή και με λάθος sag η ανάρτηση θα δουλεύει με τον ίδιο τρόπο όπως πριν, αλλά η μηχανή δεν θα οδηγιέται γιατί δεν θα έχει την προβλεπόμενη γεωμετρία (trail, rake, etc.) και εκεί που θα έπρεπε να είναι «τρένο», αυτή υποστρέφει.

οι αναρτήσεις των μοτοσυκλετών είναι σχεδιασμένες να είναι πάντα υπό κάποια συμπίεση, ακόμα και όταν οι ρόδες βρίσκονται στον αέρα. επίσης έχουν ήδη μια installed προφόρτιση εκτός από αυτή που μας δίνουν διαθέσιμη για να προσθέσουμε.

αυτό γιατί εκτός από την συμπίεση, δέχονται και έκταση. π.χ. συμπιέζονται όταν πατάμε σαμαράκια, εκτείνονται όταν περνάμε από λακούβες ή χασίματα. πρέπει το ελατήριό μας να έχει αρκετό περιθώριο να επεκταθεί και να συμπιεστεί χωρίς να τερματίζει και από τις δύο κατευθύνσεις. το να τερματίζει η ανάρτηση δεν είναι καθόλου επιθυμητό, η μηχανή δεν συμπεριφέρεται όπως έχει σχεδιαστεί και αν πιέσουμε είναι πολύ πιθανό να έχουμε ολέθρια αποτελέσματα.

ρυθμίζοντας το sag, μπορούμε να αλλάξουμε τη γεωμετρία της μηχανής, άρα και τη συμπεριφορά της. προσθέτοντας προφόρτιση στα ελατήρια, μειώνουμε το ύψος τους, άρα μειώνουμε το sag και αυξάνουμε το ύψος που «κάθεται» η μηχανή. οπότε π.χ. αν βάλεις τέρμα προφόρτιση στο μπροστινό, τότε η μηχανή γίνεται ας πούμε πιο όρθια, ενώ αν κάνεις το ανάποδο, γίνεται πιο σκυφτή. αυτό επηρεάζει δραματικά το turn-in στις στροφές και τον τρόπο που διατηρεί την τροχιά της στη στροφή, τον τρόπο που φρενάρει. είναι σαν να ανέβηκες σε άλλη μηχανή.

οι προτεινόμενες τιμές για την πίστα και τον δρόμο, αντιστοιχούν για σχεδόν όλους τους κατασκευαστές μοτό και αναρτήσεων μοτό (ανάλογα με το είδος της μηχανής, τα on-off/MX π.χ. έχουν μεγαλύτερο προτεινόμενο sag) στην περιοχή βέλτιστης απόδοσης της ανάρτησης και στην ισορροπία της μηχανής σύμφωνα με τον σχεδιασμό της από το εργοστάσιο.

- λάθος τιμές sag σημαίνει μηχανή μη οδηγήσιμη όπως σχεδιάστηκε
- αν δεν μπορούμε να φέρουμε το sag στις «σωστές» τιμές, τότε έχουμε λάθος ελατήρια = μηχανή μη οδηγήσιμη

αφού διάβασες αυτά, άνοιξε youtube και βάλε στο search "dave moss evaluation", δες τα βιντεάκια και θα καταλάβεις.

αν κινούμαστε συχνά με συνεπιβάτη, τότε θα πρέπει να υπολογίσουμε και αυτόν. μου έχουν πει ότι στην ελλάδα παραδίδονται οι μηχανές με λίγο σκληρότερα ελατήρια ειδικά σε μηχανές που πάνε συχνά δικάβαλες.

Bladerunner
10/10/2012, 13:22
(...)προσθέτοντας προφόρτιση στα ελατήρια, μειώνουμε το ύψος τους, άρα μειώνουμε το ύψος της μηχανής. οπότε π.χ. αν βάλεις τέρμα προφόρτιση στο μπροστινό, τότε η μηχανή γίνεται ας πούμε πιο «σκυφτή», ενώ αν κάνεις το ανάποδο, γίνεται πιο όρθια (...)

Δοκίμασέ το στο μηχανάκι σου. Είναι εξαιρετικά απλό και πλήρως αναστρέψιμο, εφόσον φυσικά σημειώσεις τις αρχικές ρυθμίσεις. Θα εκπλαγείς με το αποτέλεσμα.!

ΥΓ. Ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει.

kostas777
10/10/2012, 14:00
Δοκίμασέ το στο μηχανάκι σου. Είναι εξαιρετικά απλό και πλήρως αναστρέψιμο, εφόσον φυσικά σημειώσεις τις αρχικές ρυθμίσεις. Θα εκπλαγείς με το αποτέλεσμα.!

ποιό, να βάλω όλη την προφόρτιση στο μπροστινό; το δοκίμασα και έγινε «κούτσουρο» και δεν μου άρεσε. δεν εξεπλάγην όμως, αφού ήταν αναμενόμενο..

DrBig
10/10/2012, 14:01
:whiteflag:

Bladerunner
10/10/2012, 14:09
Κώστα, (kostas777)

Έγραψες, "αν βάλεις τέρμα προφόρτιση στο μπροστινό, τότε η μηχανή γίνεται ας πούμε πιο «σκυφτή», ενώ αν κάνεις το ανάποδο, γίνεται πιο όρθια"

Δεν ισχύει αυτό. Για την ακρίβεια, συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο! Δοκίμασε το στην πράξη. Θα το αντιληφθείς ο ίδιος. Και θα κατανοήσεις και το λόγο.

sniper
10/10/2012, 14:09
ποιό, να βάλω όλη την προφόρτιση στο μπροστινό; το δοκίμασα και έγινε «κούτσουρο» και δεν μου άρεσε. δεν εξεπλάγην όμως, αφού ήταν αναμενόμενο..

Kάτι εντελώς λάθος κάνεις.... ή λες.

kostas777
10/10/2012, 14:21
Κώστα, (kostas777)

Έγραψες, "αν βάλεις τέρμα προφόρτιση στο μπροστινό, τότε η μηχανή γίνεται ας πούμε πιο «σκυφτή», ενώ αν κάνεις το ανάποδο, γίνεται πιο όρθια"

Δεν ισχύει αυτό. Για την ακρίβεια, συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο! Δοκίμασε το στην πράξη. Θα το αντιληφθείς ο ίδιος. Και θα κατανοήσεις και το λόγο.

ΟΚ, όπως έγραψα πριν αναλυτικά, βάζοντας προφόρτιση ελαττώνουμε το sag. σωστά; σε αυτό κάνω το λάθος ή αλλού;

μην κολλάς στο σκυφτή και όρθια που έγραψα, αν τα υπόλοιπα είναι σωστά. και σε εισαγωγικά το έβαλα και είπα «ας πούμε», δηλαδή σαν αίσθηση και μόνο στατικά.

τόσα έγραψα, είτε είναι όλα λάθος είτε όχι. τώρα αν έγραψα μια έκφραση λάθος, τι γίνεται ακυρώνονται τα προηγούμενα;

sniper
10/10/2012, 14:25
ΟΚ, όπως έγραψα πριν αναλυτικά, βάζοντας προφόρτιση ελαττώνουμε το sag. σωστά; σε αυτό κάνω το λάθος ή αλλού;

μην κολλάς στο σκυφτή και όρθια που έγραψα, αν τα υπόλοιπα είναι σωστά. και σε εισαγωγικά το έβαλα και είπα «ας πούμε», δηλαδή σαν αίσθηση και μόνο στατικά.

τόσα έγραψα, είτε είναι όλα λάθος είτε όχι. τώρα αν έγραψα μια έκφραση λάθος, τι γίνεται ακυρώνονται τα προηγούμενα;

Είτε αυξήσεις είτε μειώσεις την προφόρτιση η ανάρτησή σου δεν "σκληραίνει" ούτε "μαλακώνει".

Αυτό το κάνουν οι αποσβέσεις επαναφοράς και συμπίεσης...

kostas777
10/10/2012, 14:32
Kάτι εντελώς λάθος κάνεις.... ή λες.

κάνω λάθος στο ότι δεν μου άρεσε; μπορεί να έγραψα μια λάθος έκφραση, αλλά έγραψα πολλά.. δηλαδή είναι όλα λάθος;

αυτό που πρόσεξα, ηταν ότι το μπροστινό βυθίστηκε ελάχιστα όταν έκατσα πάνω και είχε πολύ σκληρότερη αίσθηση. κατάλαβα λάθος ή σωστά;

kostas777
10/10/2012, 14:32
Είτε αυξήσεις είτε μειώσεις την προφόρτιση η ανάρτησή σου δεν "σκληραίνει" ούτε "μαλακώνει".

Αυτό το κάνουν οι αποσβέσεις επαναφοράς και συμπίεσης...


το έχω ήδη πει αυτό... σαν αίσθηση λέμε

Bladerunner
10/10/2012, 14:38
τώρα αν έγραψα μια έκφραση λάθος, τι γίνεται ακυρώνονται τα προηγούμενα;

Έγραψες καθαρά ότι αυξάνοντας την προφόρτιση μειώνεται το ύψος της μηχανής. Δεν πρόκειται απλά για λάθος έκφραση.

Μόλις το δοκιμάσεις και το καταλάβεις, θα συνειδητοποιήσεις ότι αν κάποιος θελήσεις να μειώσει το ύψος του μπροστινού για να στρίβει ευκολότερα το μηχανάκι, αν ακολουθήσει τη συμβουλή σου θα πετύχει ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα! Δεν θα στρίβει με τίποτα!

Το επισημαίνω όχι για να σε ...ακυρώσω ούτε για να το παίξω έξυπνος σε βάρος σου. Απλά είναι λάθος. Και μάλιστα σημαντικό.

Bladerunner
10/10/2012, 14:41
αυτό που πρόσεξα, ηταν ότι το μπροστινό βυθίστηκε ελάχιστα όταν έκατσα πάνω και είχε πολύ σκληρότερη αίσθηση. κατάλαβα λάθος ή σωστά;

Αφού βυθίστηκε ελάχιστα (σωστά παρατήρησες), αυξήθηκε ή μειώθηκε το ύψος;

sniper
10/10/2012, 14:41
το έχω ήδη πει αυτό... σαν αίσθηση λέμε

Ποια αίσθηση; Τι λες; Δες τι σου λέει κι ο blade

kostas777
10/10/2012, 14:49
Έγραψες καθαρά ότι αυξάνοντας την προφόρτιση μειώνεται το ύψος της μηχανής. Δεν πρόκειται απλά για λάθος έκφραση.

πρόκειται για λάθος εκ παραδρομής.

αυξάνοντας προφόρτιση, μειώνεται το sag, δηλαδή βυθίζεται λιγότερο, άρα αυξάνεται το ride height.

τα έχω γράψει και πριν αυτά.. τώρα είμαι στο γραφείο και με διακόπτουν συνέχεια ενώ γράφω, οπότε cut me some slack, OK?? και διαβάστε και τα προηγούμενα.

kostas777
10/10/2012, 14:51
Ποια αίσθηση; Τι λες; Δες τι σου λέει κι ο blade

αυτή:

"Increasing Spring Preload moves the spring further into its travel and makes the shock “feel” stiffer initially, and makes the chassis sit a little higher (less sag/more ride height)."

source: http://www.worksperformance.com/html/tpl_desc.html

Bladerunner
10/10/2012, 15:13
Κώστα, ειλικρινά χωρίς κανένα ίχνος ειρωνείας.

Από αυτά που γράφεις... Κι έχεις διαβάσει σε διάφορα sites και manuals. (Που πολύ καλά κάνεις και ψάχνεις).

Έχεις δοκιμάσει να τα εφαρμόσεις στην πράξη; Στο μηχανάκι σου; Να παρατηρήσεις την δική σου αίσθηση κι όχι του "worksperformance";

kostas777
10/10/2012, 15:26
Έχεις δοκιμάσει να τα εφαρμόσεις στην πράξη; Στο μηχανάκι σου; Να παρατηρήσεις την δική σου αίσθηση κι όχι του "worksperformance";

Ναι.

sniper
10/10/2012, 15:32
Ναι.

Να σου δώσω ένα σετ ρυθμίσεων για τις αποσβέσεις (μία για δρόμο και μία για πίστα), να φτιάξεις το στατικό και δυναμικό σου sag μόνος σου και μετά κάτσε με την ησυχία σου να διαβάσεις και ν' αλλάξεις ότι θες (δοκιμάζοντάς στα σε δρόμο/πίστα) σ' αυτά που θα σου δώσω;