PDA

View Full Version : Αναρτηση lc4



uberalles
25/09/2012, 16:16
Εχω το duke μου 5 χρονια και με 30000 χλμ. Η πισω αναρτηση εχει κατσει τελειως σε σημειο που το Υ της εξατμισης φτανει να ακουμπαει στο προστατευτικο της αλυσιδας. Οποτε φανταζομαι οτι δεν ειναι θεμα καποιας ρυθμισης και παμε για σερβις αναρτησης σωστα?
Να αναφερω οτι συνηθως ειμαι δικαβαλο στη μηχανη, εγω ειμαι 90 κιλα και οι συνεπιβατες απο 60-80. Θα πρεπει να αλλαξω και ελατηριο για πιο πολλα κιλα?
Θεσσαλονικη μου προτεινετε το pro bike ή το Six days για καλυτερη δουλεια?

uberalles
30/09/2012, 16:00
αντε ρε παιδια τιποτα??

MG-KTiNoS
30/09/2012, 17:39
Λοιπόν

Κατ αρχήν τις αναρτήσεις τις βλέπεις συνολικά και όχι μόνο μπρος ή πίσω.
Από εδώ δεν ξέρω τι πρόβλημα έχεις και δεν ξέρω και τι ανάρτηση έχει ο Δούκας.
Δεν μπορώ να σου πω από εδώ αν θες ελατήριο ή τι πρόβλημα υπάρχει.
Θα στα πει όμως ο μάστορας που θα δει την κατάσταση.
Πάντως το αν θα αλλαχτεί το ελατήριο και τι ελατήριο θα μπει εξαρτάται από το ΣΑΓΚ
(που μετριέται ψάξε στο σωλήνα και θα δεις πως)


Αν οι αυξομειώσεις βάρους είναι μεγάλες ίσως χρειαστείς τηλεπροφορτηστίρι.
Η WP νομίζω διαθέτει και έξτρα αλλά πάρε ένα τηλέφωνο τον Τασούλη αν στα πει καλλίτερα.

OldMan
01/10/2012, 12:21
Θεσσαλονικη μου προτεινετε το pro bike ή το Six days για καλυτερη δουλεια?
Αδιάφορο γιατί και οι 2 στον Αραμπατζή στέλνουν τις αναρτήσεις.. ;)

uberalles
01/10/2012, 19:44
Οποτε λες να απευθυνθω σε αυτον κατ ευθειαν?
Να ρωτησω σε αυτον αν θα χρειαστει ελατηριο εκτος απο σερβις? (υπαρχει περιπτωση να θελει ρυθμιση και οχι σερβις)

Black Mamba
01/10/2012, 19:55
Οποτε λες να απευθυνθω σε αυτον κατ ευθειαν?
Να ρωτησω σε αυτον αν θα χρειαστει ελατηριο εκτος απο σερβις? (υπαρχει περιπτωση να θελει ρυθμιση και οχι σερβις)
Aπ' οτι το περιγραψες , μαλλον σκασμενο ασε που σου εχει κατσει και το ελατηριο απο το βαρος και τη χρηση.
Οποτε οι ρυθμισεις δεν θα κανουν τιποτα.
Πρεπει να θελει σερβις.:rolleyes:

uberalles
01/10/2012, 20:31
Οποτε και ελατηριο?
Υπαρχουν ελατηρια αναλογα με το βαρος που θα βαλεις στη μηχανη?

MikeG
01/10/2012, 21:10
Οποτε και ελατηριο?
Υπαρχουν ελατηρια αναλογα με το βαρος που θα βαλεις στη μηχανη?


Ακριβώς.

uberalles
14/11/2012, 22:57
Παιδια το πηγα το μηχανακι. Μου ειπε πως μου κανε service στην αναρτηση και αλλο ελατηριο, απο 80-260 μου εβαλε 85-260. Αποτελεσμα: μικρη βελτιωση. Το μηχανακι συγκρητικα με οπως το αγορασα καθεται περισσοτερο και ας μου εβαλε πιο σκληρο ελατηριο και εκτος αυτου η αναρτηση συνεχιζει να τριζει. Μου ειπε οτι η μονη λυση ειναι να μου βαλει ακομα πιο σκληρο ελατηριο ή να μου σκληρυνει πιο πολυ την αναρτηση αλλα θα χτυπαει ευκολαει σε λακουβες κλπ. Ειναι δυνατον? Γιατι να μην ειναι το μηχανακι οπως οταν το πρωτοπειρα (και σε καλυτερη κατασταση αφου εχει πιο σκληρο ελατηριο) ?
Οι σκεψεις μου: με δουλεψε και δεν μου εκανε σερβις, ή μου εβαλε μεταχειρισμενο ελατηριο. Τι να κανω?

KaTaNaS
15/11/2012, 07:43
Γιατι να μην ειναι το μηχανακι οπως οταν το πρωτοπειρα (και σε καλυτερη κατασταση αφου εχει πιο σκληρο ελατηριο) ?



Ti εννοείς όπως όταν το πρωτοπήρες;

Το πήρες κούτα;

Αν ναι, ποτέ δεν θα γίνει σαν της κούτας, επειδή της κούτας είναι άστρωτο.

Μέτρα τα sag σου , αν ειναι κοντά στα 30/100mm ειναι οκ.

devil's animal
15/11/2012, 08:21
αν ανεβαζεις συχνα δικαβαλα οπως λες, μπορεις να βαλεις ενα νουμερο σκληροτερο σε σχεση με αυτο που αναλογει στο βαρος σου...
μετα σκληραινεις απο ρυθμισεις την αναρτηση...το οτι θα καταλαβαινεις τις λακουβες ειναι σχεδον αναποφευκτο αν θες να εχεις ενα κρατημα της προκοπης...αλλιως το κανεις σιουμιε αλλα δεν το πιεζεις...
δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα δυστυχως...:rolleyes: