PDA

View Full Version : ΕΠΕΙΓΟΝ ΓΙΑ XT 600



BILL35
25/09/2012, 19:31
Παρακαλειτε το παληκαρι που αγορασε ΧΤ 600 χρωματος μπορντω και εγινε η μεταβιβαση τον 11-2009 στα κεπ πειραια να μου στειλει ΠΜ..
ΥΓ..
1)την μηχανη την ηθελε μονο για τα ρευματα και οχι να την κυκλοφορησει
2)Ειναι στρατιωτικος μονιμος
3)Ειναι σιγουρα στο forum γραμμενος
4)Εχει ΧΤ 600 τουμπανο πολλων χιλλιαδων euro που το κατεβαζει σε εκθεσεις
5) ΤΟ ΧΤ 600 που αγορασε απο μενα εχει πινακιδα ΖΥ* 074*
6)Προκειτε για νομικο Θεμα, οποιος γνωριζει το παληκαρι η περισσοτερα στοιχεια ας στειλει πμ. παρακαλω.
7)εχω χασει το τηλ και τα στοιχεια του και πρεπει οπωσδηποτε να εποικινωνησω μαζι του.

notakos600
26/09/2012, 08:23
Εφόσον έγινε η μεταβίβαση και πλέον η άδεια είναι στο όνομά του, δεν καταλαβαίνω γιατί αγχώνεσαι.

BILL35
26/09/2012, 09:42
Εφόσον έγινε η μεταβίβαση και πλέον η άδεια είναι στο όνομά του, δεν καταλαβαίνω γιατί αγχώνεσαι.
μακαρι να ηταν ετσι φιλε μου..η μεταβιβαση εγινε στο ΚΕΠ και αυτος μετα δεν εκανε καμια αλλη ενεργεια για να παρει το μηχανακι στο ονομα του(υπ.συγκοινωνιων,εφορια κτλ)..Δεν λεω το παιδι
δεν το εκανε επιτηδες εφοσον την ηθελε για ανταλακτικα, απλα δεν ασχοληθηκε περισσοτερο, και η μηχανη στο υπ. συγκοινωνιων φενεται ακομα στο ονομα μου απο το 2001 χωρις καμια αλλη ενεργεια
που εχει σαν αποτελεσμα να μου ερχεται σηματακι απο την εφορια καθε χρονο να πληρωσω..Απο κει και περα το κεπ σαν μεσαζοντας δεν κραταει στοιχεια πωλητη αλλα μονο αγοραστη..ονομα και επωνυμο και πραξη(ουτε αριθμο πινακιδας μηχανης κλτ) οποτε εαν δεν εχω το ονομα του δεν μπορει να βρει τιποτα..το ιδιο και το υπουργειο..και δεν ειναι και οτι καλυτερο αυτο για πολλους λογους.

mikes
26/09/2012, 09:55
εφ'οσον πηγατε στο ΚΕΠ και κανατε μεταβιβαση, το παλικαρι δε χρειαζονταν να κανει καμια απολυτως αλλη ενεργεια!!
για την πατατα που επαθες, ευθυνονται αποκλειστικα το κεπ και το υπουργειο!

thanos_s
26/09/2012, 10:04
εφ'οσον πηγατε στο ΚΕΠ και κανατε μεταβιβαση, το παλικαρι δε χρειαζονταν να κανει καμια απολυτως αλλη ενεργεια!!
για την πατατα που επαθες, ευθυνονται αποκλειστικα το κεπ και το υπουργειο!

Ακριβως...Τι υπουργεια συγκοινωνιων και εφοριες... Την μεταβιβαση την διεκπεραιωνει το κεπ και αυτος παει και παιρνει την αδεια του απο εκει οταν ειναι ετοιμη. Ακομα και να μην πηγε ποτε να την παρει, η μεταβιβαση εγινε.
ΕΠΙΣΗΣ, επειδη εχει γινει και σε μενα αυτο, πολλες φορες τα υπουργεια κανουν μπουρδες και ενω εχει γινει η μεταβιβαση, τα τελη συνεχιζουν να ερχονται..

thanos_s
26/09/2012, 10:06
Μπορεις επισης να κανεις μια ερευνα στην τροχαια..Αν εχεις γνωστο η καποιον προθυμο να βοηθησει, μπορει να δει σε τι ονομα βγαινει η πινακιδα αφου εχεις τον αριθμο...

sapila racing
26/09/2012, 11:47
μακαρι να ηταν ετσι φιλε μου..η μεταβιβαση εγινε στο ΚΕΠ και αυτος μετα δεν εκανε καμια αλλη ενεργεια για να παρει το μηχανακι στο ονομα του(υπ.συγκοινωνιων,εφορια κτλ)..Δεν λεω το παιδι
δεν το εκανε επιτηδες εφοσον την ηθελε για ανταλακτικα, απλα δεν ασχοληθηκε περισσοτερο, και η μηχανη στο υπ. συγκοινωνιων φενεται ακομα στο ονομα μου απο το 2001 χωρις καμια αλλη ενεργεια
που εχει σαν αποτελεσμα να μου ερχεται σηματακι απο την εφορια καθε χρονο να πληρωσω..Απο κει και περα το κεπ σαν μεσαζοντας δεν κραταει στοιχεια πωλητη αλλα μονο αγοραστη..ονομα και επωνυμο και πραξη(ουτε αριθμο πινακιδας μηχανης κλτ) οποτε εαν δεν εχω το ονομα του δεν μπορει να βρει τιποτα..το ιδιο και το υπουργειο..και δεν ειναι και οτι καλυτερο αυτο για πολλους λογους.

Μεχρι να παραληφθεί η νένα άδεια απο το ΚΕΠ, δεν εχει ολοκληρωθεί η μεταβίβαση.
Πολλές φορές το ΚΕΠ παραλαμβανει τις αιτήσεις, μεταβιβαζει το αιτημα στο υπουργείο, αλλά αν κάτι λείπει κολλάει η υπόθεση.
Καλά ξεμπερδέματα.

thanos_s
26/09/2012, 12:03
Φιλε μου πηγαινε στο υπουργειο που ανηκει η μοτοσυκλετα, με τον αριθμο κυκλοφοριας και ζητα τον φακελο του οχηματος. Εκει μεσα θα βρεις οτι μεταβολη εχει γινει απο την αρχη.

Acacius
26/09/2012, 13:40
Αυτό που θα πρότεινα εγώ είναι, εφ'όσον όντως είναι ακόμα στο όνομά σου η μηχανή, να καταθέσεις πινακίδες. Τρία χρόνια μετά την πώληση βέβαια σημαίνει ότι τα μέχρι τώρα χρωστούμενα τέλη (και τις προσαυξήσεις) δύσκολα τα γλυτώνεις εκτός κι αν βρεις τον αγοραστή και τα κανονίσετε.

chr1s_86
26/09/2012, 13:54
μακαρι να ηταν ετσι φιλε μου..η μεταβιβαση εγινε στο ΚΕΠ και αυτος μετα δεν εκανε καμια αλλη ενεργεια για να παρει το μηχανακι στο ονομα του(υπ.συγκοινωνιων,εφορια κτλ)..


Έγινε πράγματι μεταβίβαση ή απλά έδωσες εξουσιοδότηση να την κάνει αυτός ;;;

GOGOS2612
26/09/2012, 14:21
Επίσης, ΑΝ εχεις κωδικούς στο TAXISNET μπορείς να μπείς μέσα και να επιβεβαιώσεις / επικαιροποιήσεις τα οχήματα που έχεις στην κατοχή σου.

Εμφανίζονται ΟΛΑ, δηλάδή και τα μηχανάκια τα οποία δεν τα δηλώνεις στο Ε1.

Οπότε μπορείς να δηλώσεις την ημερομηνία μεταβίβασεις και ΑΝ εχεις κάποιο χαρτι / Υπεύθυνη δήλωση ότι το μεταβίβασες να πας μετά (ή οταν σε καλέσουν) να το λύσεις έτσι (θεωρώ).

ΑΝ δεν έχεις τίποτα απο χαρτί και είναι στο όνομα σου πήγαινε και δήλωσε το καταστροφή/κλοπή/απώλεια κατέθεσε πινακίδες κλπ, οπότε πληρώνεις τα χρόνια μέχρι τώρα αλλά ξενοιάζεις.

vaska
26/09/2012, 15:38
Επίσης, ΑΝ εχεις κωδικούς στο TAXISNET μπορείς να μπείς μέσα και να επιβεβαιώσεις / επικαιροποιήσεις τα οχήματα που έχεις στην κατοχή σου.

Εμφανίζονται ΟΛΑ, δηλάδή και τα μηχανάκια τα οποία δεν τα δηλώνεις στο Ε1.

Οπότε μπορείς να δηλώσεις την ημερομηνία μεταβίβασεις και ΑΝ εχεις κάποιο χαρτι / Υπεύθυνη δήλωση ότι το μεταβίβασες να πας μετά (ή οταν σε καλέσουν) να το λύσεις έτσι (θεωρώ).

ΑΝ δεν έχεις τίποτα απο χαρτί και είναι στο όνομα σου πήγαινε και δήλωσε το καταστροφή/κλοπή/απώλεια κατέθεσε πινακίδες κλπ, οπότε πληρώνεις τα χρόνια μέχρι τώρα αλλά ξενοιάζεις.


Δεν πρέπει να μιλάς σοβαρά, ναι???? να δηλώσει κλοπή μηχανάκι που πούλησε??? να καταθέσει πινακίδες που δεν έχει??? Και αυτός που το αγόρασε να κατηγορηθεί για κλοπή???

:eleison::eleison::eleison:

Acacius
26/09/2012, 18:49
να καταθέσει πινακίδες που δεν έχει???
Κι έλεγα τι ξεχνάω... :plaf:

BILL35
26/09/2012, 18:55
Δεν πρέπει να μιλάς σοβαρά, ναι???? να δηλώσει κλοπή μηχανάκι που πούλησε??? να καταθέσει πινακίδες που δεν έχει??? Και αυτός που το αγόρασε να κατηγορηθεί για κλοπή???

:eleison::eleison::eleison:
Στο υπουργειο συγκοινωνιων που χτυπησαν τον αριθμο της πινακιδας ειδαν οτι ειναι στο ονομα μου απο το 2001 και δεν εχει γινει τιποτα,καμια κινηση..
Στα κεπ μου ειπαν οτι ειναι απλα μεσαζοντες και δεν κρατανε στοιχεια ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ του αγοραστη(που εγω δεν εχω,δεν θυμαναι και χαρτι δεν εχω)
Στο υπουργειο μου ειπαν off the record, δηλωσε κλοπη να ξεμπερδευεις!!!(δεν το κανω, εννοειτε)
και μαλλον θα κανω αυτο που διαβασα πιο πανω..θα ζητησω τον φακελο του οχηματος απο το υπουργειο..

BLACKGAS
26/09/2012, 20:26
Στο υπουργειο συγκοινωνιων που χτυπησαν τον αριθμο της πινακιδας ειδαν οτι ειναι στο ονομα μου απο το 2001 και δεν εχει γινει τιποτα,καμια κινηση..
Στα κεπ μου ειπαν οτι ειναι απλα μεσαζοντες και δεν κρατανε στοιχεια ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ του αγοραστη(που εγω δεν εχω,δεν θυμαναι και χαρτι δεν εχω)
Στο υπουργειο μου ειπαν off the record, δηλωσε κλοπη να ξεμπερδευεις!!!(δεν το κανω, εννοειτε)
και μαλλον θα κανω αυτο που διαβασα πιο πανω..θα ζητησω τον φακελο του οχηματος απο το υπουργειο..


Αφού δεν είχες πληρώσει τα τέλη από το 2001 πως περίμενες να κάνεις μεταβίβαση το 2008?

:confused:

thanos_s
26/09/2012, 22:46
Αφού δεν είχες πληρώσει τα τέλη από το 2001 πως περίμενες να κάνεις μεταβίβαση το 2008?

:confused:

Κανενα ρολο δεν παιζει αυτο.. Δεν ζητωνται πληρωμενα τελη για να γινει μεταβιβαση οχηματος, ουτε τρεχοντος ουτε παρελθοντων ετων

Acacius
27/09/2012, 00:28
Κανενα ρολο δεν παιζει αυτο.. Δεν ζητωνται πληρωμενα τελη για να γινει μεταβιβαση οχηματος, ουτε τρεχοντος ουτε παρελθοντων ετων

Ξεφεύγω λίγο, αλλά νομίζω ότι (μόνο) του τρέχοντος πρέπει να είναι πληρωμένα.

McTalas
27/09/2012, 07:36
κοιτα φιλε μην τρελενεσαι,
εμενα που εκανα μεταβιβαση το 2007 και τα τελη ερχονται στο ονομα μου, στα μπλοκα οταν με σταματανε μου λενε πως ακομα το "βλεπουν" στο ονομα του προηγουμενου ιδιοκτητη...

thanos_s
27/09/2012, 07:41
Ξεφεύγω λίγο, αλλά νομίζω ότι (μόνο) του τρέχοντος πρέπει να είναι πληρωμένα.

πρεπει να πεσεις στην περιπτωση για να σου ζητηθει αποδειξη πληρωμης τελων..Δεν το εχω ακουσει η μου εχει συμβει ποτε

ThanosMr
27/09/2012, 10:05
Το πιο πιθανό έτσι που τα λες είναι να έκανες υπεύθυνη δήλωση στον αγοραστή ώστε να κάνει ΑΥΤΟΣ τις απαραίτητες ενέργειες για την μεταβίβαση του οχήματος, πράγμα που όπως φαίνεται δεν έκανε ποτέ.
Στην περίπτωση που γίνει μεταβίβαση κανονικά στο ΚΕΠ δίνεις την άδεια την οποία κρατά ο υπάλληλος με τα στοιχεία και των δύο γραμμένα πάνω και την στέλνει στο υπουργείο για έκδοση καινούργιας με τα στοιχεία του αγοραστή και μόνο. Αυτή έρχεται στο ΚΕΠ πάλι (υπηρεσιακά) και ειδοποιείται ο νέος ιδιοκτήτης να την παραλάβει.

Φοβάμαι ότι έχεις μπλέξει. Δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχουν πολλοί τρόποι διαφυγής (παραθυράκια) άλλοι σωστοί και άλλοι άσχημοι.
Ψάξε ένα στα δικά σου μέτρα.

GOGOS2612
27/09/2012, 11:09
Δεν πρέπει να μιλάς σοβαρά, ναι???? να δηλώσει κλοπή μηχανάκι που πούλησε??? να καταθέσει πινακίδες που δεν έχει??? Και αυτός που το αγόρασε να κατηγορηθεί για κλοπή???

:eleison::eleison::eleison:

Αν διαβάσεις προσεχτηκά θα δεις ότι λέει ότι ο αγοραστής το μηχανάκι το ήθελε μόνο για τα ρευματα και ΟΧΙ για να το κυκλοφορήσει !!!!!!! :smokin:

Αυτος ειναι ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ και ο λόγος που δεν ασχολήθηκε να κάνει και την μεταβίβαση. :D

Ε λες να βρεθει το μηχανάκι και να κατηγορηθεί κιόλας??? Εδω δεν βρίσκουν αυτά που ψάχνουν θα βρούν τα άλλα?

Red Rider
27/09/2012, 12:26
Εδω δεν βρίσκουν αυτά που ψάχνουν θα βρούν τα άλλα?
Ποτέ δεν ξέρεις..
Ακολούθησε μόνο την νόμιμη οδό για να λύσεις το πρόβλημα σου,γιατί
μπορεί να μπλέξεις ακόμη χειρότερα..