PDA

View Full Version : Επισκευη διακοπτη Aprilia Pegaso strada



sv9cvk
26/09/2012, 00:00
Φιλος εφερε εναν διακοπτη να του κολησω ενα καλωδιο που ειχε ξεκολησει μια και κανα δυο μαστορια δεν τα καταφεραν.

Φυσικα οταν τον ειδα τα ξεραμενα καλωδια και το μαυρισμενο πλαστικο εδειχναν οτι η ζημια δεν περιοριζοταν στο καλωδιο μονο.
269340

Ετσι προσεκτικα εβγαλα το πλαστικο με τις επαφες απο τον διακοπτη να δω τι γινεται πιο κατω.

269342

Ειχα δικιο οι επαφες ειχαν θεμα!! :p
Και υποψην τις επαφες δεν τις τριβουμε με γυαλοχαρτο η οτιδηποτε αλλο ,απλα τις καταστρεφουμε. Ακομα και αυτες τις καμενες επαφες αν τις τριψουμε σε πολυ συντομο διαστημα θα δημιουργησουν μεγαλυτερο προβλημα!!

269343

sv9cvk
26/09/2012, 00:18
Το κινουμενο κοματι του διακοπτη με βγαλμενη την επαφη .Στην φωτο φαινεται οτι εχει λιωσει το πλαστικο απο την θερμοκρασια λογω κακης επαφης.
269344

Δεν υπηρχε περιπτωση να χρησιμοποιησω τις ιδιες επαφες γιατι οτι και να εκανα σε συντομο χρονικο διαστημα ο διακοπτης θα ηταν σε χειροτερη κατασταση.
Αλλα ειδα οτι ειχε μια σειρα απο 6 αχρησημοποιητες επαφες (προφανως για αλλο μοντελο) και το μηχανακι μας ηθελε μονο δυο!!
Αν καταφερνα να χρησημοποιησω τις αχρησημοποιητες επαφες απο το σταθερο κοματι και τις αντιστοιχες απο το κινουμενο θα ειχα εναν καινουριο διακοπτη !!
Για να γινει αυτο επρεπε να γυρισω το κινουμενο κοματι κατα 180 μοιρες. (αν το αφηνα οπως ηταν θα δουλευε αλλα με την παλια επαφη ,κατι που δεν ηθελα)
Για να γυρισει 180μοιρες επρεπε να κοπει το κοματι που εχω κυκλωσει στην φωτο για να μπορεσει να μπει ο αξονας του διακοπτη.
269350

kopidi koftaki ηταν τα special tools που χρησημοποιηθηκαν σε αυτην την εργασια!! :cool:

269351

sv9cvk
26/09/2012, 00:32
Ολα ΟΚ!! μπηκε μια χαρα και "εκατσε" σωστα στον αξονα του διακοπτη .
Τωρα μεναι να μπουν και οι επαφες ,και να δουλεψουν φυσικα!!!:D
Φυσικα ειχα κανει δοκιμες ωστε να ταιριαζουν οι 3 εγκοπες που κουμπωνει το πλαστικο με τις επαφες στο σωμα του διακοπτη. Το μονο σημειο που υπηρχε θεμα ηταν ενας οδηγος στον κορμο και μια αντιστοιχη εγκοπη στο πλαστικο των επαφων.Αυτο λυθηκε με μια λιμα ;) . Λιμαρισα το πλαστικο και εκανα μια εγκοπη ωστε να περναει στον οδηγο χωρις προβλημα!!
269352

Εδω κουμπωμενο στην θεση του .Φαινεται και ο DIY οδηγος πανω απο τις επαφες. :ninja:


269353

Μεχρι τωρα ολα καλα!! Αλλα δουλευει???:(:D:winka: φυσικα και δουλευει !! μια χαρα!!:cool:

269355

dimmie_72
26/09/2012, 00:33
:a014:

sv9cvk
26/09/2012, 00:41
Ετσι κολησα τα καλωδια παλι στις καινουριες επαφες και ο διακοπτης αποκτησε καινουρια ζωη ,πιστευω αντιστοιχη ενος καινουριου διακοπτη. Εγω παντως με αυτο που ειδα θα εβαζα ενα ρελε να διαχειριζεται το ρευμα ,και με τον διακοπτη θα ελεγχα το πηνιο του και μονο, γιατι απο οτι φαινεται ο διακοπτης ειναι "λιγος" για το φορτιο που διακοπτει!!! :sick: (Ιταλικα ρε πστμ !! Το κρατουσα ωρα αλλα δεν μπορεσα να μην το σχολιασω!!! ):yuck:

269357

Ετοιμο !!!:beer:

269358

vaska
26/09/2012, 00:58
Πάλι ζωγράφισες Κρητικέ, αλλά ρε παιδάκι μου πολύ δηλητήριο έχεις στη γλώσσα. Δεν τον λυπάσαι ντιπ τον ομορφάντρα που έχει έρωτα με τα Ιταλικά κλαπατσίμπανα????

:bawl::bawl:

Bowleno
26/09/2012, 08:20
Πάλι ζωγράφισες Κρητικέ, αλλά ρε παιδάκι μου πολύ δηλητήριο έχεις στη γλώσσα. Δεν τον λυπάσαι ντιπ τον ομορφάντρα που έχει έρωτα με τα Ιταλικά κλαπατσίμπανα????

:bawl::bawl:


ενώ ο ματρακάς με την προπέλα ε; :rolleyes::bawl:

@Κρητικέ, είσαι πόλύ μεγάλος :D ήδη αποθήκευσα το θρεντ για τυχόν μελλοντική χρήση (φτου κακά! :priest: )
Αν και στα 2.5 χρόνια που το έχω δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό

McGyver
26/09/2012, 08:36
Πφ, ερασιτεχνικές δουλειές είναι αυτά :lol:...

Οι επαγγελματίες το κάνουν έτσι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=66081&p=1250013&viewfull=1#post1250013) :tooth:.

:beer:

vaska
26/09/2012, 08:45
Πφ, ερασιτεχνικές δουλειές είναι αυτά :lol:...

Οι επαγγελματίες το κάνουν έτσι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=66081&p=1250013&viewfull=1#post1250013) :tooth:.

:beer:

Διακόπτης λαμπατέρ χαχαχαχα δεν παίζεται ο άνθρωπας!

:eyepop::eyepop:

Flying Mythos
26/09/2012, 15:38
@ sv9cvk έχεις δίκιο για το ρελέ. Είναι η μοναδική λύση καθώς θα ξανακάψει τις επαφές. Το έχω πάθει ήδη δύο φορές. Μετά την προσθήκε ρελέ έχω κάνει 60.000 χλμ χωρίς πρόβλημα. Εδώ είναι η λύση :

http://www.apriliabikers.gr/portal/index.php?topic=2788.0

Χαιρετισμούς στην πατρίδα.

sv9cvk
26/09/2012, 15:52
Πφ, ερασιτεχνικές δουλειές είναι αυτά :lol:...

Οι επαγγελματίες το κάνουν έτσι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=66081&p=1250013&viewfull=1#post1250013) :tooth:.

:beer:

Η αληθεια ειναι οτι την δουλεια του την εκανε!!! Δουλευε το λαμπατε...εχμ το aprilia μια χαρα !!!:bawl:

sv9cvk
26/09/2012, 15:53
@ sv9cvk έχεις δίκιο για το ρελέ. Είναι η μοναδική λύση καθώς θα ξανακάψει τις επαφές. Το έχω πάθει ήδη δύο φορές. Μετά την προσθήκε ρελέ έχω κάνει 60.000 χλμ χωρίς πρόβλημα. Εδώ είναι η λύση :

http://www.apriliabikers.gr/portal/index.php?topic=2788.0

Χαιρετισμούς στην πατρίδα.
:wave2::beer:

Απο οτι βλεπω ειναι συνηθισμενο προβλημα !! Φυσικα δεν με εκπλησει μετα απο αυτο που ειδα!!
Η προσθηκη του ρελε τελικα επιβαλεται για να δουλευει χωρις θεμα!!!

chr1s_86
26/09/2012, 15:57
Πφ, ερασιτεχνικές δουλειές είναι αυτά :lol:...

Οι επαγγελματίες το κάνουν έτσι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=66081&p=1250013&viewfull=1#post1250013) :tooth:.

:beer:


Αυτό σκέφτηκα μόλις είδα το thread :tooth: :smokin:

lspiros
27/09/2012, 07:29
αμεσως να κατηγορησεις τα ιταλικα σχιστοματη.το οτι ειχε παραπανω επαφες spare ο διακοπτης λογο πασπαρτου μοντελων και καταφερες να τις χρησιμοποιησεις (ιταλικη προνοηση),δεν βλεπω να το σχολιαζεις:nono:

πλακα πλακα ζωγραφισες παλι λαμογιο:beer:

volos4
02/05/2015, 11:10
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, γλύτωσα 200€ για το σετ διακόπτη μαζί με τις δυο κλειδαριές...ή 140 μόνο ο διακόπτης, είναι για γέλια & και κλάματα μαζί. Ο δικός μου διακόπτης δεν ήταν χάλια, οι επαφές είναι καθαρές.

Koval
11/06/2015, 04:37
Καλημερα στην παρεα ,
ειμαι κατοχος εδω και καποια χρονια ενος strada και πριν απο αρκετο καιρο μου παρουσιαστηκε παρομοιο προβλημα .
Στην αρχη γυρναγα το κλειδι καμποσες φορες μεχρι να κανει επαφη ,ωστοσο δεν παρουσιαζοταν συχνα το προβλημα ...μεχρι που καποια στιγμη ο διακοπτης σταματησε να δουλευει.
Αρχικα ειπα οτι θα ειναι το κλασσικο προβλημα οποτε θα κανω την πατεντα με το ρελε ,ελα ομως που ο προηγουμρνος ιδικτητης την ειχε κανει ηδη την πατεντα (το διαπιστωσα οταν κατεβασα τα μουτρα της μηχανης).
Ομως τωρα εχω και αλλο προβλημα ,ενω φαινοταν οτι περναγε ρευμα κανονικα και το προβλημα ηταν καπου στο διακοπτη ή σε καποια επαφη αφου κατεβασα τα μουτρα της μηχανης και αποσυνδεσα το καντραν πλεον δεν εχω καμια ενδειξη οτι περναει ρευμα ....δεν αναβοσβηνει το λαμπακι του imobilizer και δεν εχω ενδειξη οταν βαζω το πολυμετρο στα δυο καλωδια πριν το ρελε .
Πριν βγαλω τα μουτρα της μηχανης το λαμπακι του immobilizer αναβε κανονικα
Αρα το προβλημα ειναι πριν τον διακοπτη και το ρελε ετσι δεν ειναι ?
Λετε να εκανα καμια βλακεια εγω ?
Αν δεν βγαλω ακρη γνωριζετε καποιο καλο μαστορα στην περιοχη των δυτικων ή βορειων προαστειων?
Αυτο ο bilis που διαβαζω σε ολα τα foroum υπαρχει γιατι δεν μπορω να βρω καποιο site η πληροφοριες του μαγαζιου?

Bowleno
11/06/2015, 09:46
Καλημερα στην παρεα ,
ειμαι κατοχος εδω και καποια χρονια ενος strada και πριν απο αρκετο καιρο μου παρουσιαστηκε παρομοιο προβλημα .
Στην αρχη γυρναγα το κλειδι καμποσες φορες μεχρι να κανει επαφη ,ωστοσο δεν παρουσιαζοταν συχνα το προβλημα ...μεχρι που καποια στιγμη ο διακοπτης σταματησε να δουλευει.
Αρχικα ειπα οτι θα ειναι το κλασσικο προβλημα οποτε θα κανω την πατεντα με το ρελε ,ελα ομως που ο προηγουμρνος ιδικτητης την ειχε κανει ηδη την πατεντα (το διαπιστωσα οταν κατεβασα τα μουτρα της μηχανης).
Ομως τωρα εχω και αλλο προβλημα ,ενω φαινοταν οτι περναγε ρευμα κανονικα και το προβλημα ηταν καπου στο διακοπτη ή σε καποια επαφη αφου κατεβασα τα μουτρα της μηχανης και αποσυνδεσα το καντραν πλεον δεν εχω καμια ενδειξη οτι περναει ρευμα ....δεν αναβοσβηνει το λαμπακι του imobilizer και δεν εχω ενδειξη οταν βαζω το πολυμετρο στα δυο καλωδια πριν το ρελε .
Πριν βγαλω τα μουτρα της μηχανης το λαμπακι του immobilizer αναβε κανονικα
Αρα το προβλημα ειναι πριν τον διακοπτη και το ρελε ετσι δεν ειναι ?
Λετε να εκανα καμια βλακεια εγω ?
Αν δεν βγαλω ακρη γνωριζετε καποιο καλο μαστορα στην περιοχη των δυτικων ή βορειων προαστειων?
Αυτο ο bilis που διαβαζω σε ολα τα foroum υπαρχει γιατι δεν μπορω να βρω καποιο site η πληροφοριες του μαγαζιου?


Αυτός που πάω εγώ, Δημήτρης Δίπλας (Χρυσοστόμου Σμύρνης 59, Περιστέρι, ΑΤΤΙΚΗΣ 2105759272) είναι άριστος γνώστης και πολύ καλός μάστορας.
Αν πας πες του σε στέλνει ο Δημήτρης με το λευκό strada :wave2:

bros400pgm
11/06/2015, 10:06
Κ
Αυτο ο bilis που διαβαζω σε ολα τα foroum υπαρχει γιατι δεν μπορω να βρω καποιο site η πληροφοριες του μαγαζιου?


O bill γραφει στο apriliabikers forum και μπορεις να τον βρεις εκει ;)

toyar
11/06/2015, 10:18
μηπως σου εχει κοπει κανενα καλωδια στην πλεξουδα κοντα στον λαιμο
κουνα τα λιγο μηπως δεις φως

Koval
11/06/2015, 22:06
Kαλησπερα παιδια ,
σας ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις σας.
Πηρα ρεπο απ την σημαια σημερα και ειπα να κατσω να ασχοληθω το πρωι με πιο καθαρο μυαλο ...
τελικα ηταν δυο τα προβληματα ...
το ρελε που ηταν τοποθετημενο απ τον προηγουενο ιδιοκτητη που σημαινει πανω απο τεσσερα χρονια δεν ηταν μονομενο με αποτελεσμα παρολο το οτι η μηχανη δεν εχει βγει ποτε με βροχη να εχει παρει υγρασιες οπως φαινοταν απ τις σκουριες που ειχε ,το αλλαξα με ενα καινουργιο το οποιο μονωσα με σιλικονη ...προφανως αυτη ηταν η αιτια που δεν δουλευε ο διακοπτης .
Το δευτερο προβλημα ηταν μια καμμενη 20αμπερη ασφαλεια (προφανως χτες με της δοκιμες κατι εκανα και καηκε) ειχα μια καβατζα την αλλαξα και ολα οκ ,πηρα και μια καινουργια μπαταρια καθως ειχε μεινει ακινητη για πολυ καιρο και τωρα το stradaκι δοτλευει και παλι ρολοι :)
Δημητρη σ ευχαριστω ,εκει σκεφτομουν να το παω καθως εχω θεμα με το βεντιλατερ και ενοψη καλοκαιριου απο βδομαδα σιγουρα θα του το παω μιας και το επιβαιβεωνεις και συ.

capakito
22/07/2018, 19:34
kalispera sas. exo thema me ton diakopti kai exo valei enan diko mou exoteriko kato apo ti sela. Apla tora nomizo pos kati ginetai me ta reumata kai mou xalaei tis bataries... Thelo na rotiso an mporo na valo to parakato "https://motoparts22.com/gr/11293-aprilia-pegaso-650-carb-ignition-switch-4-cables", giati ousiastika eixa provlima me tis epafes.??

euxaristo