PDA

View Full Version : Δίπλωμα μηχανής...το..."ΦΥΣΙΚΑ"...και το παράπονο...



teoT
26/09/2012, 13:26
Μιας και μπήκαμε στο τρυπάκι και μιας και θα αλλάξουν τα διπλώματα από το '13...είπα και εγώ να βγάλω δίπλωμα...

Πήρα λοιπόν αρκετές σχολές οδηγών τηλέφωνο απ'το πρωί να ρωτήσω για τιμές, ώρες μαθημάτων κτλ κτλ...

Μετά λοιπόν από 15-20 τηλέφωνα που έκανα, κατέληξα που θα πάω να το βγάλω, και λόγω της τιμής, αλλά και λόγω συμπεριφοράς απέναντί μου,
ως πελάτη...και εξηγώ με 2 παραδείγματα...!

Παράδειγμα 1

εγώ: "Καλημέρα σας..."
Αυτός: "Καλημέρα..."
εγώ: "Θα ήθελα να βγάλω δίπλωμα απεριορίστων για μηχανή και είμαι κάτοχος διπλώματος αυτοκινήτου...Μπορείτε να μου πείτε πόσο θα κοστίσει?"
Αυτός:"350€..."
εγώ: "Με τα παράβολα?"
Αυτός: "Όχι ΦΥΣΙΚΑ..."

Παράδειγμα 2

εγώ: "Καλημέρα σας..."
Αυτός: "Καλημέρα..."
εγώ: "Θα ήθελα να βγάλω δίπλωμα απεριορίστων για μηχανή και είμαι κάτοχος διπλώματος αυτοκινήτου...Μπορείτε να μου πείτε πόσο θα κοστίσει?"
Αυτός:"265€..."
εγώ: "Με τα παράβολα?"
Αυτός: "ΦΥΣΙΚΑ..."

ΦΥΣΙΚΑ :lol: καταλάβατε που θα πάω για μαθήματα...με τρώει όμως το παράπονο...
Γιατί ρε παίδες συνεχίζουμε και συμπεριφερόμαστε (ακόμη και εν καιρώ κρίσης) στους άλλους λες και είναι ζώα?
Πως μπορεί να τους βλέπουμε μόνο σαν €€€€ ???
Ο ένας κερδίζει (350-έξοδα βενζίνης - κτλ) και ο άλλος (265-65(τα παράβολα)-έξοδα βενζίνης-κτλ)...Και ορίστε διαφορά συμπεριφοράς...
Δε μπορώ να μας καταλάβω...Και μετά ζητάμε και τα ρέστα...Ε όχι ρε γμτ...

sapila racing
26/09/2012, 13:35
Προς το παρόν ξέρεις μόνο ποιά είναι η τιμή του καθενός και τίποτα άλλο.

Αμα πας στον φτηνό πχ και σε βαλει σε κανένα μηχανάκι χρέπι κοπανημένο και στραβό, τότε ίσως ο πρώτος να μην ήταν και τόσο ακριβός και να ειχε και πιο σωστή συμπεριφορά προς τον πελάτη.

Μην τα μπερδεύουμε τα πράγματα. ;)

spyrakos35
26/09/2012, 13:36
καλως ήρθες στην ελεύθερη οικονομία....

είναι όπως τα λέω ο από πάνω.....

DimChios
26/09/2012, 13:43
Αν θα ψαξεις κι αλλο θα βρεις ΚΑΙ πιο φθηνα ΚΑΙ πιο ακριβα!
Να ξερεις οτι η αγορα ειναι μεγαλη π00τανα, ελεύθερη και κανει ο,τι γουσταρει!
ΕΣΥ (ο πελατης) επιλεγεις, οπως επισης και ο αλλος (ο "επιχειρηματιας") πουλαει ο,τι θελει ή ο,τι θεωρει οτι ΠΡΕΠΕΙ να πουλησει
ΕΠΙΣΗΣ ο καθενας (πελάτης ή "επιχειρηματιας") εχει καποια στανταρ ποιότητας...άλλος χαμηλα, άλλος υψηλα!

Το προβλημα πολλες φορες είναι οτι ο πελατης δεν ξερει τί του γίνεται, είναι άσχετος και όλα τα θεωρεί απλά!
Το πρόβλημα στον "επιχειρηματια" είναι οτι καποιες φορες θεωρει οτι μπορει εύκολα να σε πιασει κορόϊδο
Γενικως υπαρχουν παντου και τα παντα!

ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΜΟΝΟ

Ο πελατης ΔΕΝ έχει ΠΑΝΤΑ δίκιο!

:wave2:





δεν μιλαω επι προσωπικου, ειπα απλως να πω και τον πονο μου μεσα σ ολα! :lol:

Cpt. Haddock
26/09/2012, 13:44
Προς το παρόν ξέρεις μόνο ποιά είναι η τιμή του καθενός και τίποτα άλλο.

Αμα πας στον φτηνό πχ και σε βαλει σε κανένα μηχανάκι χρέπι κοπανημένο και στραβό, τότε ίσως ο πρώτος να μην ήταν και τόσο ακριβός και να ειχε και πιο σωστή συμπεριφορά προς τον πελάτη.

Μην τα μπερδεύουμε τα πράγματα. ;)

Έτσι ακριβώς. Ελεύθερη αγορά έχουμε, ο καθένας κοστολογει όσο θέλει/μπορεί το προϊόν του. Ούτε ο πρώτος είναιαπαραιτητα απατεώνας ούτε ο δεύτερος κορόιδο.

teoT
26/09/2012, 22:49
Δίκιο έχετε παίδες...αυτά που παρέχει ο κάθε ένας μπορεί να μην έχουν σχέση το ένα με το άλλο...Μάλλον βιάστηκα να μιλήσω!
Όπως και να έχει πάντως, αύριο θα δείξει αν όντως ήμουν λάθος ή όχι...και τη μηχανή θα δω από κοντά, ΚΑΙ θα μιλήσω με τον άνθρωπα...για να δούμε λοιπόν :rolleyes:

spyrval
01/10/2012, 13:51
Επίσης μπορεί να συμβαίνει το εξής: το πολύ χαμηλό ΑΡΧΙΚΟ κόστος που σου λένε μπορεί να είναι παραπλανητικό για να τσιμπήσουν πελάτες. Γιατί μπορεί, λέμε τώρα, μία στα χίλια βρε αδερφέ, να έχει κανονιστεί να αποτύχεις και 3-4 φορές. Οπότε με το 50αρικάκι της παράστασης κάθε φορά και κανένα έξτρα μάθημα να σου έρχεται τελικά πολύ ακριβότερα...