PDA

View Full Version : θελουμε και αναπτυξη τρομαρα μας!!!



mikes
27/09/2012, 14:09
Κρήτη: Κατασκεύασαν αυτοκίνητο υδρογόνου - Απαγορεύεται η αξιοποίησή του!

269463

Πρόκειται για ένα όχημα που θα μπορούσε κάλλιστα να περάσει στη μαζική παραγωγή.

Αυτοκίνητο υδρογόνου, έτοιμο να βγει στην αγορά, κατασκεύασε ομάδα του Πολυτεχνείου Κρήτης, ωστόσο η ελληνική νομοθεσία εμποδίζει την εμπορική αξιοποίηση του εντός συνόρων!

O λόγος για το Εco Racer, αυτοκίνητο 100% ελληνικής σύλληψης, σχεδίασης και κατασκευής, που «γεννήθηκε» στα εργαστήρια του...
Πολυτεχνείου Κρήτης από μια ομάδα προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών. Κινείται με υδρογόνο και με εξαιρετικές επιδόσεις στην εξοικονόμηση ενέργειας, αφού χρειάζεται ένα λίτρο καύσιμου για 434 χιλιόμετρα. Πρόκειται για ένα όχημα που θα μπορούσε κάλλιστα να περάσει στη μαζική παραγωγή με κάποιες τροποποιήσεις, ακόμη και με κόστος κάτω των 10.000 ευρώ, ώστε να κατασκευάζεται πλήρως στη χώρα μας και να εξάγεται όχι να εισάγεται!

Το αμάξωμα του οχήματος είναι κατασκευασμένο από ανθρακονήματα για να έχει χαμηλό βάρος, διαθέτει σασί αλουμινίου από ειδικά κράματα και κινείται από κυψέλες υδρογόνου, είναι αθόρυβο, και αυτό που παράγει ως αποτέλεσμα της κίνησης του είναι απλώς νερό, δηλαδή εκπέμπει μηδενικούς ρύπους.

Το Eco Racer δεν εχει τίποτα να ζηλέψει από ανάλογα μοντέλα που αναπτύσσονται σε εργαστήρια και αυτοκινητοβιομηχανίες του εξωτερικού, και επιβραβεύθηκε σε διεθνείς διαγωνισμούς με το 1ο βραβείο ασφάλειας και το 4ο εξοικονόμησης καύσιμου.

Αν το ζητούμενο στη χώρα μας είναι η ανάπτυξη, αυτή τη στιγμή λείπει το θεσμικό πλαίσιο ώστε να επιτρέπεται η μαζική παραγωγή αυτού του οχήματος. Ακόμη και αν εμφανιστεί ενδιαφερόμενος επενδύτης δεν μπορεί να χρηματοδοτήσει την κατασκευή του Εco Racer στην Ελλάδα γιατί ο νόμος δεν το επιτρέπει! «Ελπίζω η Ελλάδα να αλλάξει, να αλλάξουν οι νομοθεσίες να γίνει πιο ευέλικτη. Ιδέες όπως βλέπετε υπάρχουν και ελπίζουμε να υπάρξουν πρωτοβουλίες για να συνδεθεί η επιχειρηματικότητα με το Πολυτεχνείο» σχολίασε στο Eco News ο φοιτητής Παναγιώτης Μπάζιος.
Σημειώνεται ότι η ομάδα Eco Racer του Πολυτεχνείου της Κρήτης μετέχει φέτος στο TedxΑcademy συνεισφέροντας μαζί με αλλά δημιουργικά ανήσυχα και καινοτόμα και μυαλά από τους χώρους της επιστήμης του πνεύματος και των τεχνών στο όραμα για μια Ελλάδα με το βλέμμα στραμμένο στο μέλλον που θα βρίσκεται στην πρωτοπορία και όχι στα μετόπισθεν...

http://www.youtube.com/watch?v=GivKD3xA6Ws

Billymuse
27/09/2012, 14:45
ναι φίλε πήγαινε οδήγησε το στους μαγευτικούς Ελληνικούς δρόμους και μέτα έλα να μου πεις,ειναι ξεκάθαρο οτι το κράτος θέλει να μας προστατεύσει απο τις "εσωτερικές" απειλές!!!

RizlaPlusPlus
27/09/2012, 14:53
Πρωτοτυπα με κυψελες υδρογονου υπαρχουν πολλα, δεν πρωτοπορησαν και τοοοοσο πολυ τα "παιδια μας". Και το οτι μπορει να γινει, δε σημαινει οτι συμφαιρει να γινει. Οχι μονο τους "καρχαριες" του πετρελαιου, ουτε εμας δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι οτι θα μας συμφαιρει. Και επισης, εχω μια ταση να αντιπαθω παρα πολυ την ποιοτητα της ερευνας που παραγεται στο Πολυτεχνειο των Χανιων, οποτε ειμαι διπλα επιφυλακτικος λογω της προελευσης του κατασκευασματος.
Μεγαλη κουβεντα ανοιγεις ομως, και ενδιαφερομαι να δω πως θα κυλησει... :a014:

mikes
27/09/2012, 14:53
καλα απο μια αποψη εχεις και τα δικια σου! γιατι μολις το δει ο (σηματοπληκτος) ελληνας αγοραστης θα πει: "ελα μωρε, μαλακιες! σιγα μην ειναι καλο! τι καλο θα μπορουσε να φτιαχτει στην ελλαδα αλλωστε??" ** μετα θα βαλει με την τριτη προσπαθεια μπροστα το ποιοτικοτατο κινεζικο παπι του (που θα περηφανευεται οτι το πηρε "μονο" 1500 ευρω), και θα συνεχισει τη βολτα/δουλεια του

**η παραπανω ατακα ειναι και ο βασικοτερος παραγοντας που δεν υπαρχει αναπτυξη στη χωρα (γνωμη μου) αφου κανενας μας δεν εμπιστευεται την ιδια μας την παραγωγη! ας οψονται τα λαμογια και οι μεσαζοντες που θελουν να μας πουλαν χαλια μαυρα σε τιμες εξωπραγματικες!

επισης αν υπαρξει αναπτυξη με εγχωρια παραγωγη τωρα πως διαολο θα αγορασουμε τα προιοντα των κωλογερμαναραδων?? να γιατι η νομοθεσια το μπλοκαρει το θεμα!

Bradipous
27/09/2012, 15:08
Ειναι ολοφανερο βεβαια οτι με τα ποδια πηγαινεις γρηγοροτερα,
μου αρεσει παντως που για χορηγο εχει την σελλ :smokin:
σαν να πουλαν ειρωνια στη σελλ ενα πραγμα :a9:

Shiatman
27/09/2012, 15:21
μου αρεσει παντως που για χορηγο εχει την σελλ :smokin:
σαν να πουλαν ειρωνια στη σελλ ενα πραγμα :a9:

Όλες οι μεγάλες πετρελαιοβιομηχανίες έχουν ειδικά τμήματα για εναλακτικές πηγές ενέργειας και είναι υποχρεωμένες νομικά να κόβουν κονδύλι για αυτά. Βεβαίως όμως και έχουν και φοροαπαλαγές για τις δραστηριότητες τους αυτές. Σύν ότι ελέγχουν και το παιχνίδι και είναι μέσα σε όλες τις καινοτομίες.

astroman76
27/09/2012, 15:38
Ειναι ολοφανερο βεβαια οτι με τα ποδια πηγαινεις γρηγοροτερα,
μου αρεσει παντως που για χορηγο εχει την σελλ :smokin:
σαν να πουλαν ειρωνια στη σελλ ενα πραγμα :a9:

Γιατι εσυ στο μελλον νομιζεις οτι α βρησκεις υδρογονο στην πισω σου αυλη? οχι σε πρατηριο της Σελλ/ΒΠ/κτλ κτλ θα πας! και δεν θα το δηνουν τζαμπα! Ακομη και Οξυγονο να εκαιγε που λεει ο λογος θα σε βαζαν να το πληρωσεις!

DeusEx
27/09/2012, 15:39
Το αρθρο γραφει ξεκαθαρα
"η ελληνική νομοθεσία εμποδίζει την εμπορική αξιοποίηση του εντός συνόρων"

Το να εχουμε μια νοοτροπια σαν λαος ωστε να μην προχωρανε κατι τετοια προτζεκτακια ειναι κατι τελειως διαφορετικο απο το ενα επισημος κρατος, με τον νομο, να τα εμποδιζει...

RizlaPlusPlus
27/09/2012, 16:08
Ενω αν η ελληνικη νομοθεσια το επετρεπε, θα κυκλοφορουσε... Και οχι μονο, αλλα θα ελυνε και το προβλημα που εχουμε στην Ελλαδα με τη βροχη κυψελων υδρογονου...

mikes
27/09/2012, 16:23
το θεμα δεν ειναι αν κυκλοφορουσε ποτε η οχι το συγκεκριμενο προτζεκτ... αλλα οτι Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΘΕ ΑΝΑΛΟΓΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΕΦΕΡΝΕ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ! βαζοντας εμποδιο στην εγχωρια παραγωγη!!

KostasV2
27/09/2012, 16:46
Ρε παιδιά, μη λέμε ό,τι θέλουμε! "Έτοιμο να βγεί στην αγορά"; Σοβαρά; Έχετε ιδέα για τα στάδια εξέλιξης ενός οχήματος μέχρι να φτάσει στο στάδιο παραγωγής; Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα (1) πρωτότυπο φτιαγμένο για αγώνες οικονομίας. Τι σχέση έχει με την παραγωγή; Δεν θέλω να μειώσω την προσπάθεια της ομάδας του πολυτεχνείου, μάλλον η κα. Χριστοφιλίδου, που έγραψε το άρθρο τους προσβάλλει με τις μπαρούφες της!

teoT
27/09/2012, 17:18
Γιατι εσυ στο μελλον νομιζεις οτι α βρησκεις υδρογονο στην πισω σου αυλη? οχι σε πρατηριο της Σελλ/ΒΠ/κτλ κτλ θα πας! και δεν θα το δηνουν τζαμπα! Ακομη και Οξυγονο να εκαιγε που λεει ο λογος θα σε βαζαν να το πληρωσεις!

Κι όμως το υδρογόνο ΕΙΝΑΙ τζάμπα ;)


Ρε παιδιά, μη λέμε ό,τι θέλουμε! "Έτοιμο να βγεί στην αγορά"; Σοβαρά; Έχετε ιδέα για τα στάδια εξέλιξης ενός οχήματος μέχρι να φτάσει στο στάδιο παραγωγής; Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα (1) πρωτότυπο φτιαγμένο για αγώνες οικονομίας. Τι σχέση έχει με την παραγωγή; Δεν θέλω να μειώσω την προσπάθεια της ομάδας του πολυτεχνείου, μάλλον η κα. Χριστοφιλίδου, που έγραψε το άρθρο τους προσβάλλει με τις μπαρούφες της!

Ήδη υπάρχει αυτοκίνητο που κινείται εξ ολοκλήρου με υδρογόνο το οποίο έχει φτιαχτεί από καθηγητή αμερικάνικου παν/μείου...
Θα βρω ένα βιντεάκι και θα το ποστάρω...Υπάρχει ένα πρόβλημα με αμερικάνικη νομοθεσία που απαγορεύει ένα υλικό να πωληθεί σε οποιαδήποτε τιμή...εκεί κολλάει το θέμα...

edit: λίθιο6 νομίζω

DrBig
27/09/2012, 18:01
Το υδρογονο δεν ειναι τσαμπα, γιατι πρεπει να το αφαιρεσεις απο το νερο που δεν ειναι φτηνη διαδικασια.
Επισης το υδρογονο ειναι ενα πολυ ευφλεκτο αεριο και σαν τετοιο μπορει να τροφοδοτησει ενα οποιοδηποτε κινητηρα εσωτερικης καυσης, οπως ακριβως γινεται στις μετατροπες υγραεριοκινησης.

teoT
27/09/2012, 18:07
Το υδρογονο δεν ειναι τσαμπα, γιατι πρεπει να το αφαιρεσεις απο το νερο που δεν ειναι φτηνη διαδικασια.
Επισης το υδρογονο ειναι ενα πολυ ευφλεκτο αεριο και σαν τετοιο μπορει να τροφοδοτησει ενα οποιοδηποτε κινητηρα εσωτερικης καυσης, οπως ακριβως γινεται στις μετατροπες υγραεριοκινησης.

Ναι αλλά γι'αυτό υπάρχουν τα φωτοβολταικά. Όσον αφορά την τροφοδότηση ενός κινητήρα, δεν είναι αποθηκευμένο κάπου, αλλά παράγεται τη στιγμή της κατανάλωσης...

DrBig
27/09/2012, 18:08
επισης υπαρχει και ενα θεματακι με την αντοχη των δοχειων υδρογονου οι οποιες πρεπει να βρισκονται σε πολυ μεγαλες πιεσεις και αυτο εχει να κανει με προδιαγραφες ασφαλειας. Καθε τρακαρισμα δηλαδη ειναι δυνητικα μια βομβα.

DrBig
27/09/2012, 18:11
1) Ναι αλλά γι'αυτό υπάρχουν τα φωτοβολταικά.

2) Όσον αφορά την τροφοδότηση ενός κινητήρα, δεν είναι αποθηκευμένο κάπου, αλλά παράγεται τη στιγμή της κατανάλωσης...

1)Γιατι ειναι τσαμπα τα φολτοβολταικα για να παραγεις υδρογονο? Για κανε ενα υπολογισμο....
2)Αυτο εξαρταται απο το αν εχει δξαμενη υδρογονου, η fuel cells.

teoT
27/09/2012, 18:11
Το βίντεο... (http://www.youtube.com/watch?v=wjeM2IBhtlc&feature=relmfu)

teoT
27/09/2012, 18:28
1)Γιατι ειναι τσαμπα τα φολτοβολταικα για να παραγεις υδρογονο? Για κανε ενα υπολογισμο....
2)Αυτο εξαρταται απο το αν εχει δξαμενη υδρογονου, η fuel cells.

1)Όχι...δεν είναι, αλλά σίγουρα είναι πιο φθηνά από τη βενζίνη σε βάθος χρόνου, αλλά αυτό συνεπάγεται να έχεις δεξαμενή.
2)Ακριβώς ;)


Υπάρχουν και πολλά έτοιμα προϊόντα στο ebay έτοιμα για τοποθέτηση...Όχι πως θα τρέξει το αυτοκίνητο μόνο με υδρογόνο, αλλά τουλάχιστον μειώνουν την κατανάλωση.

DrBig
27/09/2012, 18:53
1)Όχι...δεν είναι, αλλά σίγουρα είναι πιο φθηνά από τη βενζίνη σε βάθος χρόνου, αλλά αυτό συνεπάγεται να έχεις δεξαμενή.
2)Ακριβώς ;)


Υπάρχουν και πολλά έτοιμα προϊόντα στο ebay έτοιμα για τοποθέτηση...Όχι πως θα τρέξει το αυτοκίνητο μόνο με υδρογόνο, αλλά τουλάχιστον μειώνουν την κατανάλωση.

θελεις καπου 35KW για να παραγεις την μεση καθημερινη σου καταναλωση σε καυσιμο (η ηλεκτρολυση μαλιστα εχει αποδοτικοτητα 27%)
Μονο το κοστος των πανελ με σημερινες τιμες ειναι το λιγοτερο 70,000 ευρω...

teoT
27/09/2012, 19:19
θελεις καπου 35KW για να παραγεις την μεση καθημερινη σου καταναλωση σε καυσιμο (η ηλεκτρολυση μαλιστα εχει αποδοτικοτητα 27%)
Μονο το κοστος των πανελ με σημερινες τιμες ειναι το λιγοτερο 70,000 ευρω...

δεν ειμαι ο καταλληλότερος για να ξερω την ημερισια καταναλωση σε καυσιμο αφου τα ποδαρακια μου κανουν ολη τη δουλεια(ποδηλατακι) και ουτε εχω μετρησει την καταναλωση ηλεκτρικου απο ηλεκτρόλυση (εφτιαξα fuel cell το καλοκαιρι) αλλά μέχρι εκει...γυρισα Αθηνα και ολα έμειναν στάσιμα.
Ενημερωτικά πάντως, στο ΤΕΙ πειραια, γίνεται-θα γινει(δε ξερω) μια ερευνα για αποθήκευση υδρογονου.Αν δεν αρχισε ακομα μεσα στο 13 σιγουρα παντως.Θα ηταν ενδιαφερον να δουμε τα αποτελεσματα. Αν μπορεσω να τα βρω και θελεις να ρίξεις μια ματια, να δω τι μπορω να κανω.

DrBig
27/09/2012, 19:26
δεν ειμαι ο καταλληλότερος για να ξερω την ημερισια καταναλωση σε καυσιμο αφου τα ποδαρακια μου κανουν ολη τη δουλεια(ποδηλατακι) και ουτε εχω μετρησει την καταναλωση ηλεκτρικου απο ηλεκτρόλυση (εφτιαξα fuel cell το καλοκαιρι) αλλά μέχρι εκει...γυρισα Αθηνα και ολα έμειναν στάσιμα.
Ενημερωτικά πάντως, στο ΤΕΙ πειραια, γίνεται-θα γινει(δε ξερω) μια ερευνα για αποθήκευση υδρογονου.Αν δεν αρχισε ακομα μεσα στο 13 σιγουρα παντως.Θα ηταν ενδιαφερον να δουμε τα αποτελεσματα. Αν μπορεσω να τα βρω και θελεις να ρίξεις μια ματια, να δω τι μπορω να κανω.

Πολυ ευχαριστως, θα δω κι εγω αν μπορω να βρω κατι!

Πολυμήχανος
27/09/2012, 19:30
ΤεοΤ, άλλο πράγμα η κίνηση ενός οχήματος με υδρογόνο, και άλλο τα συστήματα τύπου water4fuel που -μάλλον- λες εσύ...

Ψάξου, διάβασε λίγο, μάθε λίγη φυσική, σχημάτισε μια αντίληψη για την φύση γύρω σου και πως δουλεύει, και μετά γράφεις οτιδήποτε.

Το υδρογόνο είναι ακριβό να το παράγεις. Υπάρχει 0.1% στην ατμόσφαιρα, και αποτελεί ένα από τα δύο συστατικά του νερού. Μπορείς λοιπόν να το παράγεις για χρήση σε κινητήρα ως καύσιμο, είτε συμπιέζοντας και αποστάζοντας τον αέρα (πανάκριβο και ελάχιστα αποτελεσματικό) είτε παίρνοντας νερό και σπάζοντάς το σε υδρογόνο και οξυγόνο με ηλεκτρόλυση, διαδικασία που θέλει ΕΝΕΡΓΕΙΑ που πρέπει να πάρεις από κάτι άλλο, και φυσικά κοστίζει (και λερώνει). Η τελευταία πρόταση ψιλοακυρώνει και το ''καίω υδρογόνο άρα καθαρός'' διότι στην πραγματικότητα είσαι καθαρός μόνο εκεί. Κάπου αλλού όμως πάλι θα καίει πετρέλαιο ή άνθρακα ή πυρηνική ενέργεια, για να παράγεται το υδρογόνο που ''καις καθαρά' 'εσύ, οπότε συνολικά μόνο οικολογία δεν είναι... Μια ακόμα μέθοδος της πυρόλυσης πετρελαίου και άλλων υδρογονανθράκων, επίσης δεν είναι ούτε φτηνή, ούτε καθαρή.

Το water4fuel που -μάλλον- λες εσύ, είναι ένα σύστημα που όπως δουλεύει ο κινητήρας κανονικά με βενζίνη, μέρος του ρεύματος που παράγει η γεννητριά του, τραβάει μια ηλεκτρόλυση σε ένα δοχείο νερού στο όχημα, και το υδρογόνο που παράγεται, οδηγείται μαζί με την βενζίνη στο μίγμα για να καεί στο μοτέρ, πράγμα το οποίο απλά -υποτίθεται- βοηθάει την καύση της βενζίνης να γίνει πιο καθαρή και πιο αποδοτική. Αλλά εδώ ουσιαστικά το υδρογόνο κάνει μια δουλειά βοηθητική στην καύση της βενζίνης, δεν είναι κατουσίαν το καύσιμο.

Ένα όχημα απαιτεί μεγάλες ποσότητες ενέργειας. Όταν λέμε 100 ίππους αυτοκίνητο, αυτό σημαίνει 150 κιλοβάτ ισχύ. Σε μια ώρα δλδ καίει 150 κιλοβατώρες ενέργεια. Για να παράγεις 150 κιλοβατώρες ενέργειας σε μορφή υδρογόνου, ακόμα και αν η απόδοση των ηλιακών σου-ηλεκτρόλυσης είναι ΤΕΛΕΙΑ, θέλεις ένα στρέμμα φωτοβολταικών, και αυτό γιατί η ενέργεια του ήλιου που φτάνει στο έδαφος είναι πολύ αραιή. Ένα σπίτι καίει π.χ. 2 κιλοβάτ ισχύ, 2 τα βγάζεις με φωτοβολταικά, τα 150 κιλοβάτ για ένα αμάξι, δεν τα φτάνεις ούτε για ζήτω...

Από την άλλη, η βενζίνη που καίγεται, βγάζει εύκολα τους 100 ίππους με μερικά κιλά βενζίνης, τρέχεις ώρες... Η χημική ενέργεια δλδ της βενζίνης είναι χιλιάδες φορές πιο πυκνή και εκατομύρια πιο φτηνή και εύκολη.

Υπάρχει κάποιος λόγος που αυτές οι τεχνολογίες δεν διαδίδονται στην πράξη, και αυτός ΔΕΝ είναι ''οι κακές εταιρίες'' που ''ειναι σατανικές και θέλουν το κακό μας'', είναι ότι πέραν της μόδας περί ψευτο-οικολογίας, στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΑ ούτε οικολογικές είναι, ούτε δουλεύουν.

Σχετικά με την επικινδυνότητα του υδρογόνου ως καύσιμο, εδώ ίσως είναι το μόνο καλό νέο. Αν υπάρχει διαρροή υδρογόνου, αυτό διαχέεται στον αέρα γρήγορα, και παίρνει ύψος, όταν δεν πάρει ανάφλεξη η έκρηξη που δημιουργεί είναι σχετικά ''απλωμένης'' ισχύος, χαμηλών θερμοκρασιών, που δεν προκαλεί μεγάλες ζημιές. Αντίθετα η βενζίνη χύνεται στο έδαφος, και καίγεται επί τόπου με πολύ μεγάλη θερμοκρασία προκαλώντας καύση και σε ότι άλλο είναι κοντά, οπότε τελικά το υδρογόνο είναι πολύ πιο ακίνδυνο.

Πολυμήχανος
27/09/2012, 19:35
Επί του θέματος τώρα, ποιός είναι ακριβώς ο νόμος που απαγορεύει την παραγωγή; Δεν είδα να λέει κάτι συγκεκριμένο το άρθρο, φλου το αφήνει.

9 στα 10 είναι ράδιο αρβύλα του δημοσιογράφου, και ο πραγματικός λόγος είναι κάτι του στυλ, δεν συμφέρει στην πραγματικότητα η παραγωγή, δεν αναλαμβάνει το κράτος την χασούρα της παραγωγής (και πολύ καλά κάνει, γιατί σε ΕΜΑΣ θα τα χρεώσει σαν φόρους μετά), ή δεν φτάνουν τα λεφτά του πανεπιστημίου για παραγωγή των κοματιών που απαιτεί ο νόμος ως ελάχιστη παραγωγή προκειμένου να λάβει άδεια παραγωγής και κυκλοφορίας ένα όχημα.

Μην πιστεύετε τόσο αμάσητα ότι λέει η μία πλευρά του νομίσματος, ψάχνετε λίγο και την άλλη.

teoT
27/09/2012, 19:46
ΤεοΤ, άλλο πράγμα η κίνηση ενός οχήματος με υδρογόνο, και άλλο τα συστήματα τύπου water4fuel που -μάλλον- λες εσύ...

Ψάξου, διάβασε λίγο, μάθε λίγη φυσική, σχημάτισε μια αντίληψη για την φύση γύρω σου και πως δουλεύει, και μετά γράφεις οτιδήποτε.

Φίλε πολυμήχανε θα σε παρακαλούσα να λείπουν αυτά τα σχόλια... Μηχανολόγος μηχανικός είμαι και τελειώνω μεταπτυχιακό στα ανανεώσιμα...

Πολυμήχανος
27/09/2012, 19:52
Δεν με ενδιαφέρουν οι τυπικοί τίτλοι.

Γράφε εσύ πράγματα που έχουν μια κάποια σχέση με πραγματικότητα και τα σχόλια θα λείψουν...χτες.

Όταν στα γραφόμενά σου επιδεικνεύεις τόση έλλειψη αντίληψης μεγεθών ενέργειας ας πούμε, που αυτά που γράφεις είναι μη-ρεαλιστικά, και ακόμα και χειρότερα είσαι και μηχανολόγος, ε, δεν σου φταίνε τα σχόλια των άλλων.

teoT
27/09/2012, 20:04
Δεν με ενδιαφέρουν οι τυπικοί τίτλοι.

Γράφε εσύ πράγματα που έχουν μια κάποια σχέση με πραγματικότητα και τα σχόλια θα λείψουν...χτες.

Όταν στα γραφόμενά σου επιδεικνεύεις τόση έλλειψη αντίληψης μεγεθών ενέργειας ας πούμε, που αυτά που γράφεις είναι μη-ρεαλιστικά, και ακόμα και χειρότερα είσαι και μηχανολόγος, ε, δεν σου φταίνε τα σχόλια των άλλων.

Από μόνος μου είπα(πιο πανω) πως δεν έχω υπολογίσει την ημερήσια κατανάλωση σε καύσιμα, διότι απλά δε χρησιμοποιώ!
Καμιά στιγμή δεν ανέφερα κάποιο μέγεθος, πράγμα που μου καταλογίζεις...
Επίσης είπα πως το water4fuel (δεν ήξερα την ονομασία του) δεν κινεί το αυτοκίνητο, απλά μειώνει την κατανάλωση βενζίνης!
(αν και αυτό την τελευταία φορά που το σκέφτηκα δε μου κολλούσε και πολύ).
Τέλος, δε το έπαιξα ειδικός όσον αφορά το υδρογόνο, αφού όπως είπα απλά έφτιαξα ένα fuel cell αλλά τίποτα περισσότερο.

Όμως δε βρίσκω το λόγο που μου κάνεις επίθεση...
Δε θα συνεχίσω άλλο. Καλό σου βράδυ :wave2:

stefanos
27/09/2012, 20:55
Νομίζω ότι το υδρογόνο υποβοηθά την καύση φτωχών μιγμάτων σε κινητήρες που είναι κατασκευασμένοι να δουλεύουν έτσι.
Σε κοινούς κινητήρες δεν βλέπω πώς θα προκύψει οικονομία εάν δεν τροποποιηθούν τουλάχιστον τα προγράμματα των ψεκασμών.

el_hymador
27/09/2012, 21:09
Μώρε μια χαρά θα μπορούσε να πέσει δραματικά το κόστος της παρασκευής υδρογόνου και των ενεργειακών κυψελών και όλων αυτών...

Φαντάσου να χρειαζόταν να τρυπήσουμε τη Γη ακόμα και υποθαλάσσια, να εξάγουμε το προίον σε ακατέργαστη μορφή, να το μεταφέρουμε με πελώρια καράβια στην άλλη άκρη του κόσμου, να το δυϊλήσουμε σε τεράστιες εγκαταστάσεις που καταναλώνιυν τον κώλο τους σε ενέργεια και στη συνέχεια να το διανήμουμε μέχρι την κοινότητα κάτω ραχούλας που θα έπρεπε να έχει ειδικό εξοπλισμό για την παροχέτευση του... και όλα αυτά για κάτι που τα κατάλοιπα της καύσης του αποτελλούν ένα από τα πιο κρίσημα θέματα της ανθρωπότητας...

Μιλάμε τρέλα έτσι;

jimmis5
27/09/2012, 21:40
Ωραιος ο πολυμηχανος!

Εγω παντως ενα τετοιο θα ηθελα και ειμαι οκ και με οικολογικη συνειδηση και με ταλιμπαν οδηγηση..
http://www.mitsubishi-motors.com/en/corporate/pressrelease/corporate/detail1321.html

stefanos
27/09/2012, 23:38
Μώρε μια χαρά θα μπορούσε να πέσει δραματικά το κόστος της παρασκευής υδρογόνου και των ενεργειακών κυψελών και όλων αυτών...

Φαντάσου να χρειαζόταν να τρυπήσουμε τη Γη ακόμα και υποθαλάσσια, να εξάγουμε το προίον σε ακατέργαστη μορφή, να το μεταφέρουμε με πελώρια καράβια στην άλλη άκρη του κόσμου, να το δυϊλήσουμε σε τεράστιες εγκαταστάσεις που καταναλώνιυν τον κώλο τους σε ενέργεια και στη συνέχεια να το διανήμουμε μέχρι την κοινότητα κάτω ραχούλας που θα έπρεπε να έχει ειδικό εξοπλισμό για την παροχέτευση του... και όλα αυτά για κάτι που τα κατάλοιπα της καύσης του αποτελλούν ένα από τα πιο κρίσημα θέματα της ανθρωπότητας...

Μιλάμε τρέλα έτσι;

Ναι αλλά είναι το μόνο που υπάρχει διαθέσιμο σε αρκετή ποσότητα για να υποστηρίξει τον τρόπο ζωής μας.
Φαντάσου μιά ταράτσα ηλιακά πάνελ παράγει το μέγιστο 10kw δηλαδή περίπου 13 άλογα.
Με λίγα λόγια αρκετή ισχύ για να υποκαταστήσει μιά πετρελαιοκίνητη φρέζα, και αυτό σε μέρες και ώρες μέγιστης ηλιοφάνειας και μόνο σε χώρες ηλιόλουστες σαν την Ελλάδα.
Η παραγωγή δε των κρυστάλλων πυριτίου που απαιτούνται για την κατασκευή τους είναι τραγικά ενεργοβόρα και κατά συνέπεια κάθε άλλο παρά φιλική πρός το περιβάλλον.
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι πρέπει να γυρίσουμε την πλάτη στην έρευνα, αλλά από εκεί έως το "δεν επιτρέπεται να κατασκευαστεί στην Ελλάδα" έχει τραγική απόσταση.

RizlaPlusPlus
28/09/2012, 00:09
+1 στον Πολυμηχανο και το stefano, για τη λογικη και τη φυσικη αισθηση που διαθετετε. Νομιζα οτι ειχαν εκλειψει απο την κουβεντα... Οσον αφορα τη "ριζοσπαστικη ερευνα" του (αντιπαθεστατου κατ' εμε) πολυτεχνειου Χανιων, η BMW ειχε λυσει απειρα θεματα σχετικα με την υδρογονοκινηση, χρονια πριν με το Hydrogen 7 (http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_Hydrogen_7). Λεπτομερειες σε παλιο αρθρο του R&D, το οποιο κατεχω για οποιον ενδιαφερεται. Οχι και καινουρια η υδρογονοκινηση...


ΕDIT: Επισης, ουτε αποδοτικη/συμφερουσα/ασφαλής ειναι η υδρογονοκινηση... (Για να μην παρεξηγηθω)

TROOPER
28/09/2012, 00:37
ευχομαι μονο να μη συνεχιστουν οι προσβολες ενθεν κι ενθεν εκειθεν κι εντευθεν.

νομιζω εγινα κατανοητος...:smokin:

nikos_abel
28/09/2012, 08:10
Μιλάμε τρέλα έτσι;

:lol::lol::lol::lol::lol:

Το θέμα δεν είναι τι συμφέρει περισσότερο, αν δαπανηθούν πόροι προς μια εναλλακτική κατεύθυνση
εξέλιξη και (σοβαρή) μείωση του κόστους θα υπάρξει.

Το ένα θέμα είναι ότι οι εγκαταστάσεις σε ότι αφορά στη λειτουργία αυτού το κόσμου με πετρέλαιο υπάρχουν ήδη.
Το δεύτερο ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων δεν εμπιστεύεται τις νέες τεχνολογίες (θα έλεγα ότι είναι μλκς αλλα τέλος πάντων)
Το τρίτο (και σημαντικότερο) είναι πως ο έλεγχος της ενέργειας είναι δύναμη.

Πολυμήχανος
28/09/2012, 09:52
Όταν λέμε 100 ίππους αυτοκίνητο, αυτό σημαίνει 150 κιλοβάτ ισχύ.


Ιιιιιιιιι!!!!

ΑΠΑΑΑΑΑΑΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΔΕΕΕΕΕΕΕΚΤΟΟΟΟΟΝΝΝΝ για πράκτορες!!!

Τι γράφω πάλι;;;;; 100 ίπποι είναι 75 κιλοβάτ, όχι 150, στην ροή του -γραπτού- λόγου, αντίστρεψα την πράξη...

(δεν αλλάζει κάτι στην ουσία όσων έγραψα πριν, αλλά το λάθος είναι λάθος)

Ευχαριστώ τον φίλο που το επισήμανε!

DrBig
28/09/2012, 12:09
Ένα όχημα απαιτεί μεγάλες ποσότητες ενέργειας. Όταν λέμε 100 ίππους αυτοκίνητο, αυτό σημαίνει 150 κιλοβάτ ισχύ. Σε μια ώρα δλδ καίει 150 κιλοβατώρες ενέργεια. Για να παράγεις 150 κιλοβατώρες ενέργειας σε μορφή υδρογόνου, ακόμα και αν η απόδοση των ηλιακών σου-ηλεκτρόλυσης είναι ΤΕΛΕΙΑ, θέλεις ένα στρέμμα φωτοβολταικών, και αυτό γιατί η ενέργεια του ήλιου που φτάνει στο έδαφος είναι πολύ αραιή. Ένα σπίτι καίει π.χ. 2 κιλοβάτ ισχύ, 2 τα βγάζεις με φωτοβολταικά, τα 150 κιλοβάτ για ένα αμάξι, δεν τα φτάνεις ούτε για ζήτω...


Η συγκριση που κανεις δεν εχει κανενα νοημα, γιατι τα φωτοβολταικα παραγουν ενεργεια, ενω το υδρογονο ειναι αποθηκη ενεργειας.
Με αλλα λογια, αυτο που θα επρεπε να πεις ειναι το τι φωτοβολταικα χρειαζεσαι για να εχεις κατα την διαρκεια της ημερας, την συνολικη ποσοτητα υδρογονου που χρειαζεσαι για το καυσιμο του αυτοκινητου σου σε μια μερα. Η εκταση φωτοβολταικων που θα χρειαστεις τελικα ειναι κατα πολυ μικροτερη απο αυτην που αναφερεις.

sniper
28/09/2012, 12:35
Τώρα δλδ λύσαμε το παγκόσμιο πρόβλημα εδώ στην Ελλάδα και δεν μας αφήνει το νομικό πλαίσιο;


10.000€ με ανθρακονήματα, ειδικά κράματα αλουμινίου, αποθήκευση υδρογόνου κλπ κλπ;


Ρε πάτε καλά;

nicksior
18/05/2015, 11:11
Το "ξέθαψα" γιατί δεν βρήκα κάτι ποιό σχετικό σχετικά με την ηλεκτρολυτική παραγωγή και παροχή υδρογόνου σε βενζινοκινητήρες (και όχι μόνο) με στόχο την μείωση της κατανάλωσης και λοιπών ευεργετημάτων (αύξηση ισχύος , ροπής κλπ λόγω καλύτερης καύσης του μείγματος)..
Πχ. βρήκα αυτό http://wfs.gr/el/ ή αυτό http://www.hhs-eco.gr/
Εχει κανείς σας άποψη ?

Bob_o_mastoras
18/05/2015, 12:22
Yπαρχουν ηδη (προφανως) υδρογονοκινητα παραγωγης. Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει καμια υποδομη για τον ανεφοδιασμο τους σε καυσιμο.

335803

Πωπω.. Κουκλα ειναι... :bawl::bawl::bawl:



υ.γ. Τι ακριβως προβλεπει η νομοθεσια εδω και απαγορευει την κατασκευη τετοιων οχηματων;;

nicksior
18/05/2015, 12:29
Μάστορά μου.. Δεν κατάλαβες.
Αλλο πράγμα είναι αυτό που έγραψα και επιτρέπεται , χωρίς ΚΤΕΟ κλπ .
Απλά εμπλουτίζει με υδρογόνο το καύσιμο μείγμα με αποτέλεσμα καλύτερη καύση κλπ κλπ..
Δες τα σχετικά site.

Bob_o_mastoras
18/05/2015, 12:40
Μάστορά μου.. Δεν κατάλαβες.
Αλλο πράγμα είναι αυτό που έγραψα και επιτρέπεται , χωρίς ΚΤΕΟ κλπ .
Απλά εμπλουτίζει με υδρογόνο το καύσιμο μείγμα με αποτέλεσμα καλύτερη καύση κλπ κλπ..
Δες τα σχετικά site.

Nick δεν διαβασα διεξοδικα το thread ουτε τα links ακομα. Θα τα διαβασω αργοτερα γιατι θελει χρονο. :)

Απλα το εγραψα με το σκεπτικο οτι δεν ειναι κατι τοσο πρωτοποριακο το ελληνικο πρωτοτυπο. Μπραβο βεβαια στα παιδια για την προσπαθεια τους.

dimmie_72
18/05/2015, 12:50
http://www.efpolis.gr/filesbase/1559_%CE%A3%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AD%CF%82%20%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CE%BD%C E%BF%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82.pdf

nicksior
18/05/2015, 13:05
http://www.efpolis.gr/filesbase/1559_%CE%A3%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AD%CF%82%20%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CE%BD%C E%BF%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82.pdf

Αρα άνθρακες ο θησαυρός..

Ευχαριστώ φίλε.

dimmie_72
18/05/2015, 14:59
Αρα άνθρακες ο θησαυρός..

Ευχαριστώ φίλε.

μη το λες... απλως παρεθεσα και μια αλλη οπτικη :)

Mits-fz6
18/05/2015, 20:40
Όντας θαυμαστής της Diene Kruger είχα πέσει πάνω σε αυτό το βίντεο όπου δοκίμασαν στην πράξη την τεχνολογία αυτή.

https://www.youtube.com/watch?v=Z-d5mS1anJ8

nikos_abel
18/05/2015, 20:49
Μώρε μια χαρά θα μπορούσε να πέσει δραματικά το κόστος της παρασκευής υδρογόνου και των ενεργειακών κυψελών και όλων αυτών...

Φαντάσου να χρειαζόταν να τρυπήσουμε τη Γη ακόμα και υποθαλάσσια, να εξάγουμε το προίον σε ακατέργαστη μορφή, να το μεταφέρουμε με πελώρια καράβια στην άλλη άκρη του κόσμου, να το δυϊλήσουμε σε τεράστιες εγκαταστάσεις που καταναλώνιυν τον κώλο τους σε ενέργεια και στη συνέχεια να το διανήμουμε μέχρι την κοινότητα κάτω ραχούλας που θα έπρεπε να έχει ειδικό εξοπλισμό για την παροχέτευση του... και όλα αυτά για κάτι που τα κατάλοιπα της καύσης του αποτελλούν ένα από τα πιο κρίσημα θέματα της ανθρωπότητας...

Μιλάμε τρέλα έτσι;

Τρια χρόνια και το σχόλιο τα λέει όλα.