PDA

View Full Version : Ένδειξη στάθμης ρεζερβουάρ



polar231
27/09/2012, 17:52
Καλησπέρα φίλοι και καλώς σας βρήκα. Εδώ και λίγες μέρες είμαι και εγώ ευτυχής κάτοχος και ιδιοκτήτης ενός ληστή 650! Τον απέκτησα μεταχειρισμένο και φαίνεται να είναι σε άριστη κατάσταση. Παρόλα αυτά κάτι δε συμφωνεί με τα λεγόμενα του owners' manual και αυτό είναι η ένδειξη του καυσίμου. Σύμφωνα με το βιβλίο η κατάσταση ρεζέρβας έχει δύο στάδια. Εικονίδιο αντλίας που αναβοσβήνει όταν το καύσιμο πέσει κάτω από τα 5.5 λίτρα και δεύτερον αντλία και μπάρα που αναβοσβήνουν όταν απομένουν λιγότερα από 2 λίτρα. Το θέμα όμως είναι ότι στην περίπτωση μου από τις δύο μπάρες περνάει κατευθείαν στη φάση που αναβοσβήνουν τόσο η αντλία όσο και η μπάρα χωρίς να περνάει από το ενδιάμεσο στάδιο. Τελικά τι συμβαίνει? Πως λειτουργεί το συγκεκριμένο πραγματάκι στους δικούς σας ληστές?? :dizzy:;):cry:

IlliGoS
27/09/2012, 17:58
Στο δικό μου λειτουργεί όπως λέει το manual. Είσαι σίγουρος ότι το παρατηρείς σωστά; Εγώ μερικές φορές δεν την παρατηρώ την αντλία που αναβοσβήνει. Η μπάρα όμως πέφτει πάλι από δύο σε μία.

sahara
27/09/2012, 18:00
Φιλε μου οπως τα λεει το μανιουαλ ειναι τα πραγματα.
Απο τη μπαρα μονο που αναβοσβηνει μεχρι να αναβοσβηνουν και η μπαρα και η αντλια μεσολαβουν αρκετα χιλιομετρα.
Απλα να ξερεις οτι αν η μηχανη ειναι στο πλαινο σταντ δεν παιρνεις σαφη ενδειξη.Ξεκινας και μετα απο ενα δυο λεπτα παιρνεις σαφη ενδειξη της σταθμης, οσο μπορει να ειναι σε ενα ηλεκτρονικο δεικτη βενζινης.

polar231
27/09/2012, 18:03
Επειδή ακριβώς μόλις την πήρα κι είμαι στη φάση που τη μετράω και παρατηρώ όλα τα κουσούρια της, ένα είναι το σίγουρο...Την κοιτάω συνέχεια. Επίσης το άλλο που μου κάνει είναι πώς όταν είναι στο σταντ και γυρίσω το κλειδί δείχνει ένδειξη που αλλάζει όταν ρολάρει για κάποια μέτρα. Αυτό ως ένα βαθμό όμως το βρίσκω φυσιολογικό, σίγουρα. Όμως η ένδειξη δεν περνάει από αυτό το ενδιάμεσο στάδιο! Μάλλον έχουμε πρόβλημα δλδ..

polar231
27/09/2012, 18:23
Παίδες ευχαριστώ. Ελεγα μήπως υπάρχει θέμα κακής μετάφρασης και στο μάνιουαλ αλλά αφού μου επιβεβαιώνετε πως έτσι λειτουργεί σωστά τότε πρέπει να το ψάξω περισσότερο. Αν οι δύο ενδείξεις λαμβάνονται από διαφορετικό sensor τότε ίσως έχει παραδώσει πνεύμα ο ένας. Κανείς φίλος που ν αντιμετώπισε παρόμοιο θέμα?

peter86
27/09/2012, 19:57
μαλλον έχεις καποιο θεματάκι.Πρώτη φορά ακούω πρόβλημα σε κάτι τέτοιο!!!κάνε ένα check σε ένα μάστορα να δεις τη παίζει

amyroukai
28/09/2012, 13:07
ή να μην κάνεις τίποτα γιατί είναι χαζά λεφτά κιόλας και απλά να ξέρεις ότι κάθε 250 χιλιόμετρα θέλεις βενζίνη... :)

sapila racing
28/09/2012, 13:16
ή να μην κάνεις τίποτα γιατί είναι χαζά λεφτά κιόλας και απλά να ξέρεις ότι κάθε 250 χιλιόμετρα θέλεις βενζίνη... :)

Μαλλον πολλά ειναι τα χλμ που λες...

Καλό θα είναι να μην δουλεύει το Bandit συστηματικά με λίγη βενζίνη γιατί ζορίζεται η αντλία και δεν θέλετε να μάθετε πόσο κάνει!
Με το που ανάβει να βαζετε βενζίνη οσο γινεται πιο συντομα.

amyroukai
28/09/2012, 13:35
εξαρτάται από το χέρι... πολλά δεν είναι, νορμάλ είναι.

sniper
28/09/2012, 13:36
εξαρτάται από το χέρι... πολλά δεν είναι, νορμάλ είναι.

35lt ντεπόζιτο;

sapila racing
28/09/2012, 13:41
εξαρτάται από το χέρι... πολλά δεν είναι, νορμάλ είναι.

Εγώ απλά ήθελα να τονίσω το οτι πρέπει να μην δουλεύει με λίγη βενζίνη γιατί η τρόμπα την ακούει άσχημα. Διαπιστωμένο αυτό.
Τωρα πόσα βγάζει σίγουρα εξαρταται απο το οδήγημα.

Επίσης αν καποιος την πάθει σαν τον κουμπάρο μου που δεν άκουγε και το δούλέυε σχεδόν αδειο, μπορεί να ψάξει και για αντλία από GSX650F (το βαμμένο σαν GSXR), είναι ίδιες.

Ληστης
28/09/2012, 18:21
Πολλα χλμ δεν ειναι.Εδω βγαζω 200 εγω για να αναψει ρεζερβα.. εντος λεκανοπεδιου...

polar231
29/09/2012, 00:04
Οπότε μιας και το πήγατε προς τα εκει παίδες, ποια είναι τελικά η κατανάλωση του ληστή?? Η πρώτη μέτρηση μου απέδωσε ένα αριστοκρατικό 7,5lt/100km και μου φανηκε πολύ. Η χρήση ήταν κυρίως πόλη, πηγαινέλα δουλειά και καμία βολτα εθνική μέχρι τα πρώτα βόρεια προάστια και πίσω προς Πειραιά για να την ανοίξω λίγο και να τη μαθαίνω. Να προσδοκώ σε κάτι καλύτερο??

peter86
29/09/2012, 00:32
Ενοοειται με μαλακο όχί πολλα μπορείς να δέις κ κατω απο 5 το 7.5 που αναφέρεις ειναι πολλα ειναι σημαντικό παντως και τι κατάστασή εχει η μοτο σου

polar231
29/09/2012, 02:55
Peter η μοτοσυκλετα παροτι μεταχειρισμενη ειναι σε αριστη κατασταση. Οκ μεταχειρισμενη ειναι αλλα ως μηχανολογος μηχανικος που ειμαι και με τη βοηθεια στενου συγγενη μηχανικου αυτο το συμπερασμα βγηκε. Αλλωστε μολις επιασε τις 15000km ενω αγοραστηκε με 14800. Εχω διαβασει εδω μεσα απο αλλους φιλους για τα 5αρια που αναφερεις και το βρισκω ουτοπικο σε σχεση με το 7,5 που εβγαλα μιας και θεωρω οτι δε την πιεσα ιδιαιτερα. Και ετσι ξυπνανε μνημες του προβληματος του φιλου symplektis για οσους θυμαστε. Βεβαια ειναι η πρωτη μου μοτο και η οδηγηση μου σιγουρα παιρνει μεγαλη βελτιωση. Ιδωμεν!

Ληστης
29/09/2012, 09:24
Τα 5 λιτρα δεν θα τα δεις μεσα στην πολη.Και φυσικα εξαρτατε απο πολλους παραγοντες, οπως αν κινησε περιφερειακα της Αθηνας η στο κεντρο.
Οσο για τις μετρησεις, για να εχεις πιο σωστα αποτελεσματα μην στιριζεσε σε ενα γεμισμα γιατι απλα δεν μπορεις να εχεις το ιδιο γεμισμα καθε φορα.

peter86
29/09/2012, 13:24
αν κινεισαι μέσα στο κέντρο δηλαδή σταματα ξεκινα όλη την μέρα και full φανάρια αντέ να δείς κατανάλωση στα 6 λίτρα.Μίλαμε πως δ κάθεσαι σε κάθε φάναρι ή σε κάθε εκκίνηση να την σπας!!!!Μιλάμε πάλι για ήπια όδηγηση...

MG-KTiNoS
29/09/2012, 21:26
ή να μην κάνεις τίποτα γιατί είναι χαζά λεφτά κιόλας και απλά να ξέρεις ότι κάθε 250 χιλιόμετρα θέλεις βενζίνη... :)

ε μα...

polar231
30/09/2012, 13:35
Οκ το θέμα κατανάλωση θα μετρηθεί και θα ξαναμετρηθεί και πιστεύω ότι είναι και θέμα της οδήγησης μου αυτή τη στιγμή. Σχετικά με το θέμα του νήματος, έριξα μια γρήγορη ματιά στο service manual και υπεύθυνο για τις δύο ενδείξεις αυτές είναι ένα θερμίστορ το οποίο είτε έχει παραδώσει είτε η ακινησία της μηχανής όσο ήταν προς πώληση έχει επιφέρει κάποιες επικαθίσεις με αποτέλεσμα να μη λαμβάνει σωστή ένδειξη.

amyroukai
01/10/2012, 14:12
E μπορείς να βγάλεις το ρεζερβουάρ, να ξεβιδώσεις το σύστημα από κάτω, να το βγάλεις, να το καθαρίσεις καλά και να το ξαναβάλεις, το έκανα στο δικό μου το 650.

polar231
01/10/2012, 23:14
Κι ετσι θα γινει amyroukai.. Θα κοιταξω να δω αν μπορω να βρω στο εμποριο κι αντιστοιχο και να το αντικαταστησω προληπτικα. Αν και δυσκολο αν δεν ξερεις τη συνθεση των ακροδεκτων που δημιουργουν τη διαφορα δυναμικου. Ενας θεος ξερει ποσο θα το χρεωνει αυτο η Suzuki, πραγματακι που δεν κανει ουτε ενα ευρω...