PDA

View Full Version : Ενδειξη Νεκράς σε CBF500



nim
28/09/2012, 09:33
Καλημερα παιδια!

Στο νεοαποκτηθέν μου cbf500 όταν βάζω νεκρά πολλές φορές δεν ανάβει η ένδειξη στο ταμπλό, Αν αφήσω τοπν συμπλέκτη η μηχανη συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά (όπως και είναι λογικό).
Καμιά ιδέα για ποιό λόγο δεν ανάβει το λαμπάκι????
Αυτό που σκέφτηκα εγώ είναι μηπώς δεν κάνει καλή επαφή, γιατί όταν το μαρσάρω με νεκρά και το λαμπάκι δεν είναι αναμμένω, το βλέπω ότι τρεμοπαίζει.

chr1s_86
28/09/2012, 11:07
Δοκίμασε όπως είσαι σταματημένος με νεκρά, σβηστό λαμπάκι και μοτέρ εν λειτουργία να δώσεις κλίση στο μηχανάκι προς τα αριστερά. Αν ανάψει το πρόβλημα είναι στη βαλβίδα της νεκράς. Ή την αλλάζεις ή βάζεις λεπτότερη ροδέλα για να πάει πιο μέσα και να κλείνει το κύκλωμα...

Επίσης μπορεί να είναι και κάποιο καλώδιο...

GiannisBlessed
28/09/2012, 12:26
δες εδω.
ποστ 53

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=123402&page=3&highlight=%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%81%CE%B1+cbr

nim
28/09/2012, 12:57
δες εδω.
ποστ 53

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=123402&page=3&highlight=%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%81%CE%B1+cbr

Ευχαριστώ πάρα πόλυ. Θα το δοκιμάσω και θα σας πω νεότερα. Έτσι για το αρχείο ;)

GiannisBlessed
28/09/2012, 19:28
ωραιος!:)
σημαντικο αυτο...

dimitrisag
04/08/2015, 12:50
Το ξεθάβω το thread αλλά θέλω γνώμες πριν πάω με μπαζούκας στο συνεργείο που μου έκανε σέρβις το μοτόρι. Το είχα κι εγώ αυτό το πρόβλημα στο ίδιο ακριβώς μοντέλο. Άλλαξα λοιπόν βαλβίδα και δεν περάσαν 6000χμ να σου πάλι! Μετά από ζέσταμα (και όχι πάντα) βάζω νεκρά και το λαμπάκι off... Αν κατεβάσω σταντ σβήνει. Είναι δυνατόν να ξαναχάλασε μέσα σε τόσο μικρό διάστημα; Το χει ξαναπάθει κανείς;

theofilos888
04/08/2015, 13:50
Το ξεθάβω το thread αλλά θέλω γνώμες πριν πάω με μπαζούκας στο συνεργείο που μου έκανε σέρβις το μοτόρι. Το είχα κι εγώ αυτό το πρόβλημα στο ίδιο ακριβώς μοντέλο. Άλλαξα λοιπόν βαλβίδα και δεν περάσαν 6000χμ να σου πάλι! Μετά από ζέσταμα (και όχι πάντα) βάζω νεκρά και το λαμπάκι off... Αν κατεβάσω σταντ σβήνει. Είναι δυνατόν να ξαναχάλασε μέσα σε τόσο μικρό διάστημα; Το χει ξαναπάθει κανείς;

Ειναι η μερα των μαστορων σημερα..... κατα πασα πιθανοτητα ΔΕ σου αλλαξε την βαλβιδα νεκρας, αλλα σου εβαλε πιο λεπτη ροδελα. Αυτη η βαλβιδα εχει μια χαλκοροδελα, που παταει πανω και ειναι λιγακι τροφαντη. Αν βαλεις πιο λεπτη πηγαινει πιο μεσα η βαλβιδα και δουλευει για λιγες χιλιαδες χλμ ακομη. Το εχω ξαναδει.... σε μαστορα. ;)

dimitrisag
04/08/2015, 14:53
Το πιασα... Ρουκέτες που μπορώ να βρω;

Billymuse
04/08/2015, 14:56
Ρε φίλε πρέπει να έχεις το μονο cbf500 στη γη που έβγαλε προβήματα, τη μια με το δοχείο του παραφλου τώρα αυτο :bawl:

dimitrisag
04/08/2015, 15:12
Ρε φίλε πρέπει να έχεις το μονο cbf500 στη γη που έβγαλε προβήματα, τη μια με το δοχείο του παραφλου τώρα αυτο :bawl:

..μα δεν είχε τίποτα με το δοχείο παραφλού...

Αυτό είναι άλλο θέμα. Είναι θέμα πως ΠΑΛΙ πήγα κι έπεσα μάλλον σε μ%^@κα μάστορα!

Bowleno
04/08/2015, 15:42
..μα δεν είχε τίποτα με το δοχείο παραφλού...

Αυτό είναι άλλο θέμα. Είναι θέμα πως ΠΑΛΙ πήγα κι έπεσα μάλλον σε μ%^@κα μάστορα!

όχι μαλάκα εφόσον κατάφερε να σου πάρει λεφτά για καινούργια βαλβίδα που (δεν) σου έβαλε..... απατεώνα όμως, ναι....;)

dimitrisag
04/08/2015, 15:49
όχι μαλάκα εφόσον κατάφερε να σου πάρει λεφτά για καινούργια βαλβίδα που (δεν) σου έβαλε..... απατεώνα όμως, ναι....;)

Ναι αλλά ρε μάγκες τι στο διάολο, μαγνήτη έχω;;; Τρεις έχω αλλάξει γι αυτό το λόγο... Θα αρχίσω να πιστεύω πως το μ%^@κας το γράφει στο κούτελό μου και το βλέπουν μόνο οι μάστορες...:a018:

Bowleno
04/08/2015, 16:01
Ναι αλλά ρε μάγκες τι στο διάολο, μαγνήτη έχω;;; Τρεις έχω αλλάξει γι αυτό το λόγο... Θα αρχίσω να πιστεύω πως το μ%^@κας το γράφει στο κούτελό μου και το βλέπουν μόνο οι μάστορες...:a018:

Μια λύση είναι να αφήνεις να στο πηγαίνει άλλος στους μάστορες :lol:

kapnias
07/08/2015, 08:57
Το ξεθάβω το thread αλλά θέλω γνώμες πριν πάω με μπαζούκας στο συνεργείο που μου έκανε σέρβις το μοτόρι. Το είχα κι εγώ αυτό το πρόβλημα στο ίδιο ακριβώς μοντέλο. Άλλαξα λοιπόν βαλβίδα και δεν περάσαν 6000χμ να σου πάλι! Μετά από ζέσταμα (και όχι πάντα) βάζω νεκρά και το λαμπάκι off... Αν κατεβάσω σταντ σβήνει. Είναι δυνατόν να ξαναχάλασε μέσα σε τόσο μικρό διάστημα; Το χει ξαναπάθει κανείς;

Σε 2 ( απο τα 8) Gsxr που ειχα , με συγκεκριμενα λάδια παθαινε το ίδιο.
Με καποια motul το έκανε εντονα .
Προσωπικά δεν το θεώρησα ποτέ προβλημα,αν και ειναι λίγο ενοχλητικό κάποιες φορές.