PDA

View Full Version : Μεταφορά παρακράτησης κυριότητας



emix24
29/09/2012, 22:24
Καλησπέρα σ' όλους,

Να κάνω μια ερώτηση. Θέλω να κάνω ανταλλαγή το μηχανάκι μου μ' ένα άλλο. Το δικό μου όμως έχει παρακράτηση κυριότητας.
Επειδή να βρω λεφτά να το ξεχρεώσω για να κάνω άρση δεν γίνεται, σκεφτόμουνα μήπως γίνεται να κάνω μεταφορά της παρακράτησης στην άδεια κυκλοφορίας της νέας μηχανής.

Γίνεται όμως αυτό; Ρώτησα την τράπεζα και μου είπαν ότι δεν γίνεται γιατί δεν υπάρχει τέτοια διαδικασία. Γιατί όμως; Εγώ πάλι θα έχω ένα δάνειο σ' αυτούς και ένα μηχανάκι με παρακράτηση. Τι πειράζει αν είναι σ' άλλο μηχανάκι η παρακράτηση;

Έχετε καμιά εμπειρία πάνω σ' αυτό το θέμα για να δω τι μπορώ να κάνω;

vaska
29/09/2012, 22:58
Καλησπέρα σ' όλους,

Να κάνω μια ερώτηση. Θέλω να κάνω ανταλλαγή το μηχανάκι μου μ' ένα άλλο. Το δικό μου όμως έχει παρακράτηση κυριότητας.
Επειδή να βρω λεφτά να το ξεχρεώσω για να κάνω άρση δεν γίνεται, σκεφτόμουνα μήπως γίνεται να κάνω μεταφορά της παρακράτησης στην άδεια κυκλοφορίας της νέας μηχανής.

Γίνεται όμως αυτό; Ρώτησα την τράπεζα και μου είπαν ότι δεν γίνεται γιατί δεν υπάρχει τέτοια διαδικασία. Γιατί όμως; Εγώ πάλι θα έχω ένα δάνειο σ' αυτούς και ένα μηχανάκι με παρακράτηση. Τι πειράζει αν είναι σ' άλλο μηχανάκι η παρακράτηση;

Έχετε καμιά εμπειρία πάνω σ' αυτό το θέμα για να δω τι μπορώ να κάνω;

Τώρα για να καταλάβω ρωτάς εμάς ν' απαντήσουμε για λογαριασμό της τράπεζας????

:plaf: :plaf: :plaf: :plaf: που θα έκανε και μια ψυχή.

Φίλε μου αυτοί έχουν το μαχαίρι και αυτοί και το πεπόνι. Αυτοί δώσαν το δάνειο και αυτοί έβαλαν τους όρους, εσύ υπογράφοντας τους αποδέχτηκες.

Ψάξε για άλλο τρόπο, γιατί αν σου είπαν όχι, είναι όχι.

Drake Ramore
29/09/2012, 22:59
Ξέχνα το, δεν γίνεται.
Ξεπληρώνεις το δάνειο, το πληρώνεις στην τράπεζα, σου δινουν βεβαιωση, κάνεις αρση παρακράτησης.Αυτη είναι η διαδικασία.

Η παρακράτηση δεν γίνεται για τον χαβαλε. Στην ουσία είναι ενεχυρο το μηχανακι για το οποίο έκανες το δάνειο, και έτσι διασφαλίζονται αυτοί οτι έχουν στα χέρια τους κάτι αξίας. Αν μπορούσες εσυ να κάνεις ανταλλαγή το βαραντέρο σου πχ που έχει παρακράτηση για πολλά χιλιάρικα ευρώ με κάποιο άλλο μηχανάκι, δεν θα έμπαινες στον πειρασμό να το κάνεις ανταλλαγή με παπακι και να φορτώσεις την παρακράτηση στην πάπια; Κι αν σου την έπαιρναν δεν θα έχανες και τιποτα σε σχεση με αυτα που χρωστας.

Για αυτον τον λόγο λοιπόν ξέχνα το. Δεν προκειται απο τις τραπεζες να κοιτάξουν σε περιπτωση ανταλλαγής αν το μηχανακι που θα πάρεις κάνει τα ίδια λεφτά με αυτο που δίνεις, ουτε και να σκοτιστουν να δουν τι θα γίνει σε περίπτωση που έχουν διαφορετικές τιμές τα μηχανάκια που ανταλλάσονται και πως θα βρεθεί μια λύση. Η δουλεια τους δεν ειναι να σου δίνουν λύσεις, αλλά να σε οδηγούν σε αδιέξοδο.

Sapadak
29/09/2012, 23:02
Πας σε αλλη τραπεζα.
Παιρνεις ενα δανειο ισο με το ποσο που χρωστας στη 1η τραπεζα που εχει παρακρατημενη την αδεια της μοτο.

Πας και το ξελπληρωνεις με τα λεφτα του δανειου, και αντι να χρωστας στην Τραπεζα Κυπρου, πλεον θα χρωστας στη τράπεζα Πειραιως.
Που ξερεις μπορει να εισαι τυχερος και να πετυχεις καλυτερο επιτοκιο

thanos_s
29/09/2012, 23:15
το ειχα ψαξει οσο δεν παει ενα φεγγαρι... δεν γινεται με τιποτα. Αυτο που γινεται ειναι να μεταφερθει η μηχανη μαζι με το βαρος σε νεο ονομα και αυτο σε ορισμενες τραπεζες και αν πληρει προυποθεσεις δανειοληψιας ο αγοραστης.

AUFGEBRACHT
30/09/2012, 10:23
Να λυθεί μια παρανόηση που υπάρχει και την ακούω πάντα. Η κυριότητα ΔΕΝ είναι στο όνομα της τράπεζας, αλλά στο όνομα του εμπόρου. ΔΕΝ έχει η τράπεζα τη μοτοσυκλέτα αλλά ο έμπορος. Γιαυτό και όταν αποπληρώνεται το δάνειο ο έμπορος πάει και κάνει την άρση της παρακράτησης, όχι η τράπεζα...την παρακράτηση τη ζητά η τράπεζα σαν είδος εμπράγματης εξασφάλισης με την έννοια ότι στην περίπτωση που ο πιστούχος δεν πληρώσει το δάνειο και καταγγελθεί, η τράπεζα μπορεί να πάρει την κυριότητα από τον έμπορο.