PDA

View Full Version : Λεω να παω για ΧΤ....



Giagkos
29/09/2012, 22:32
Σε λιγο βγαζω διπλωμα και λεω το πρωτο μου μηχανακι να ειναι ενα ΧΤ (παλιο γιατι τα καινουρια ειναι τσιμπιμενα). 500 η' 600 θα δηξει αναλογα με την καλυτερη αγγελια... Πως σας φαινεται σαν επιλογη? Καλο για πρωταρη? Πρεπει να προσεξω κατι συγκεκριμενο? Επισης βλεπω οτι πολλοι τα εχουν κανει μοταρντ. Δεδομενου οτι το θελω 99% για δρομο/πολη να το προτημισω σε μοταρντ? Αν ναι πρεπει να προσεξω κατι?

Bradipous
29/09/2012, 22:39
Να το προσεξεις γενικοτερα μηχανικα γιατι οι περισσοτεροι εκτος οτι τα εχουν κανει μοταρντ τα εχουν πιει και λιγο -εως πολυ- το αιμα. Ειναι απο τα βασικα καγκουρομηχανακια για αυτο καλυτερα να προτιμησεις να ειναι οσο το δυνατον πιο μανησιο το μηχανακι. :wave2:

Shiatman
29/09/2012, 22:58
Αυτό το είδες;

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=131094

Giagkos
29/09/2012, 23:03
μωρε απο αγγελιεσ αλλο τιποτα. το θεμα ειναι αν ειναι καλο για αρχη...και να μαζεψω τα γιουρια. Επισης νεος οδηγος να το φερω απο την Αρτα ειναι καπως...

Shiatman
29/09/2012, 23:19
Για αρχή είναι τέλειο το 600 νομίζω, δεν έχει γκάζι που τρομάζει...

όσο για το ταξιδάκι, μην το φοβάσαι, θα γουστάρεις τρελά. Αυτό το έδειξα ως παράδειγμα καλοδιατηρημένου.

thanos_s
30/09/2012, 00:11
Αυτό το είδες;

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=131094

2000E?

Giagkos
30/09/2012, 13:17
genika ta motard exoyn kapoio proterhma h apla fenontai poio gamata?

Shiatman
30/09/2012, 13:26
Άλλη διάμετρος ζάντας (οδηγική συμπεριφορά) , ελαστικά φαρδιά που πρέπει όμως να συνδιάζονται με τις κατάλληλες αναρτήσεις για να αποδώσουν όπως πρέπει.

Προσπάθησε να βολτάρεις και με τα δύο για να καταλάβεις διαφορά.

Giagkos
30/09/2012, 15:26
με τα καταστηματα τι παιζει? τα προτημω? Ροταω γιατι βρηκα αυτο... http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2729815/

και αυτο... http://www.motovinios.gr/products/prosfores/yamaha-xt600sm

TROOPER
01/10/2012, 07:49
το xt ειναι οκ για πρωτο.

εγω δεν θα προτιμουσα εμπορους αλλα ιδιωτες.

daz
01/10/2012, 10:05
....

και αυτο... http://www.motovinios.gr/products/prosfores/yamaha-xt600sm

Ε όχι και με 3 χιλιάρικα!

ktmakis
01/10/2012, 12:46
το xt ειναι οκ για πρωτο.

εγω δεν θα προτιμουσα εμπορους αλλα ιδιωτες.

:beer:

o_gavros
01/10/2012, 13:06
Το ΧΤ είναι (μετά το παπί) το καλύτερο μηχανάκι για την πόλη!
Δε θα σε τρομάξει καθόλου,θα σε πάει παντού με την ευκολία του παπιού,δεν καίει,δεν χαλάει,δε ζητάει.
Μόνο μπιτζίνια και τα λαδάκια του,και θα σ'αγαπάει για πάντα.
έμπαινε!



+1 στο όχι έμπορα,αλλά ναι ιδιώτης.

Giagkos
01/10/2012, 17:07
e tote na paw gia to xt. kserei kapoios kapoio mastwra px h kati tetoio na mou to kοιtaksei? H' paw se eksousiodothmeno ths yamaha? Epishs posa km 8ewroynte polla? 8a mou phte eksartate thn xrhsh... safestata alla kapws genika as poume...

devil's animal
01/10/2012, 18:00
αν νομιζεις οτι ειναι πολυ "καπως" το XT, δες και το XR400 ή και το XR250...
το μοταρντ style βοηθαει στο να στριβει το μηχανακι πολυ πιο ευκολα καθως επισης και να ειναι μανουλα στις μανουβρες σε σχεση με την μαμα διασταση...
στα μειον, το οτι θελει προσοχη οταν ανεβαινεις πεζοδρομια και φυσικα εισαι κοτα λυρατη οταν μπεις σε καποιον χωματοδρομο...

Giagkos
01/10/2012, 20:44
kapws den mou fenetai...apla me epshne to drz 400 sm.... mono pou den einai gia thn tseph mou. Opote hpa na paw sto xt pou akouga oti einai kai eykolo kai skyli. Kai gia na leme kai thn alh8eia exei kai 20 selides aggelies sto car...tou pousth kapoia kalh 8a mou katsei... to 8ema einai na vrw kapoion aksiophsto na mou tsekarei to mhxanaki ka8ws apo mhxanologika den skampazw...

harris_x
02/10/2012, 08:23
παρακαλώ να γράφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες.
τα posts με λατινικούς θα φεύγουν χωρίς ειδοποίηση.

TROOPER
02/10/2012, 09:34
γιαγκο σε ποια περιοχη εισαι να δουμε αν ξερουμε κανεναν μηχανικο να το πας.

Giagkos
02/10/2012, 10:15
Αγ. Παρασκευη (Αττικης), οποτε εχω ευκολη προσβαση σε αρκετες περιοχες...και βορεια παω...και ανατολικα...και κεντρο κατεβαινω δεν με νοιαζει...Απλα οχι νοτια και δυτικα ρε παιδια....δεν μπορω....Ειναι ταξιδι και εχει και παντα κινηση...ΔΕΝ ΘΕΛΩ!!!!

(sorry για τα εγγλεζικα αλλα ειναι λογο πι-σι που ωρες ωρες κωλυεται...)

TROOPER
02/10/2012, 10:17
Αγ. Παρασκευη (Αττικης), οποτε εχω ευκολη προσβαση σε αρκετες περιοχες...και βορεια παω...και ανατολικα...και κεντρο κατεβαινω δεν με νοιαζει...Απλα οχι νοτια και δυτικα ρε παιδια....δεν μπορω....Ειναι ταξιδι και εχει και παντα κινηση...ΔΕΝ ΘΕΛΩ!!!!

σιφναιος

http://onbusinessbook.com/database5.php?a=viewbyid&recid=21327641

Giagkos
02/10/2012, 11:13
να'σαι καλα αδερφε!!! Ξερεις αν αυτο το τσεκ το χρεωνουν? Να φανταστω αφου το προτηνεις ετσι απολυτα ειναι καλο το συνεργειο...

TROOPER
03/10/2012, 06:48
να'σαι καλα αδερφε!!! Ξερεις αν αυτο το τσεκ το χρεωνουν? Να φανταστω αφου το προτηνεις ετσι απολυτα ειναι καλο το συνεργειο...

προσωπικα δεν παω μια και εγω ειμαι πειραια αλλα πρωτον ειναι εξουσιοδοτημενο γιαμαχα, δευτερον εχει πολυετη πειρα στο χωρο της μοτοσυκλετας και ως αγωνιζομενος και τριτον γνωριζω απο πολυ καλο φιλο οτι ειναι καλος.φυσικα οπως εχει ξαναειπωθει εδω μεσα ο ιδιος μηχανικος για τον εναν ειναι θεος και για τον αλλον αχρηστος αλλα αυτο ισχυει για ολους οποτε αφου ρωτησες και αυτα γνωριζω,αυτα προτεινω ;)

συνηθως αυτο το τσεκ δεν το χρεωνουν μια και ειναι μια υποθεσουλα πεντε λεπτων (το ακουνε και βλεπουνε συγκεκριμενα πραματα) αλλα για να μαστε και ενταξει καλο ειναι να ριχνουμε και την ερωτηση ''τι ωφειλω'' και ακομα και στην απαντηση ''τιποτα αδερφε'' επισης καλο ειναι να κανουμε την κινηση ''ευχαριστω παιδια,για ενα καφε...'' και να δινουμε ενα 5ευρω.ετσι χτιζεις μια σχεση με εναν μελοντικα συνεργαζομενο μηχανικο ;) :wave2:

devil's animal
03/10/2012, 10:23
προσωπικα δεν παω μια και εγω ειμαι πειραια αλλα πρωτον ειναι εξουσιοδοτημενο γιαμαχα, δευτερον εχει πολυετη πειρα στο χωρο της μοτοσυκλετας και ως αγωνιζομενος και τριτον γνωριζω απο πολυ καλο φιλο οτι ειναι καλος.φυσικα οπως εχει ξαναειπωθει εδω μεσα ο ιδιος μηχανικος για τον εναν ειναι θεος και για τον αλλον αχρηστος αλλα αυτο ισχυει για ολους οποτε αφου ρωτησες και αυτα γνωριζω,αυτα προτεινω ;)

συνηθως αυτο το τσεκ δεν το χρεωνουν μια και ειναι μια υποθεσουλα πεντε λεπτων (το ακουνε και βλεπουνε συγκεκριμενα πραματα) αλλα για να μαστε και ενταξει καλο ειναι να ριχνουμε και την ερωτηση ''τι ωφειλω'' και ακομα και στην απαντηση ''τιποτα αδερφε'' επισης καλο ειναι να κανουμε την κινηση ''ευχαριστω παιδια,για ενα καφε...'' και να δινουμε ενα 5ευρω.ετσι χτιζεις μια σχεση με εναν μελοντικα συνεργαζομενο μηχανικο ;) :wave2:

+650

gregogti
03/10/2012, 16:29
καλος ο σιφναιος αλλα να του πεις να το οδηγηση κιολας,που πιστευω θα το κανει