PDA

View Full Version : Κατάστημα για αλλαγή λαδιών σε FMX



fmx650
30/09/2012, 15:45
Καλησπέρα
Ξέρετε κάποιο κατάστημα να εμπορεύεται λιπαντικά για μοτοσυκλέτες με δωρεάν αλλαγή τους;Με ενδιαφέρει στα Δυτικά Προάστια (Περιστέρι,Αιγάλεω,Χαϊδάρι,Άγιοι Ανάργυροι,Νέα Φιλαδέλφεια) αν ξέρει κάποιος.Φτάνει η στιγμή αλλαγής τους και τα 50€ που ζητούν για εργασία τα συνεργεία είναι πολύ βαριά για την τσέπη μου αυτή την περίοδο.Αν ξέρει κάποιος ας μου πει.

SVX
30/09/2012, 15:49
πηγαινε σε ενα βενζιναδικο που εχει ταμπελα "ΔΩΡΕΑΝ ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ"

fmx650
30/09/2012, 15:52
Αυτό είναι μια λύση,αλλά θα ξέρει από μοτοσυκλέτες;Το περίεργο είναι ότι βγάζει το λάδι και από το πλαίσιο όχι μόνο κάτω από τον κινητήρα.Μη γίνει κανά λάθος και κολλήσει το μοτέρ διότι τη βάψαμε!

MikeG
30/09/2012, 15:53
Κάν'το μόνος. Δεν είναι τόσο δύσκολο.

fmx650
30/09/2012, 15:56
Μόνος μου να φτιάξω Η/Υ μπορώ,αλλά μοτοσυκλέτα...Δεν το έχω κάνει ποτέ,και δεν είναι εποχή για πειραματισμούς.Το αμάξι το πάω σε έναν που πουλάει λάδια και τα αλλάζει δωρεάν αλλά δεν αλλάζει μοτοσυκλετών.

chr1s_86
30/09/2012, 16:02
Φτάνει η στιγμή αλλαγής τους και τα 50€ που ζητούν για εργασία τα συνεργεία

Ποιός κλέφτης ζητάει 50 ευρώ εργασία για αλλαγή λαδιών;

epp1640
30/09/2012, 16:06
Όπως λέει και ο mike μόνος σου.. δεν είναι διαφορική δεύτερης τάξης.. ;)

0) Πηγαίνεις πράκτικερ παίρνεις λάδι
1) Ανοίγεις κάτω καπάκι
2) Στραγγίζεις
3) Κλείνεις
4) Ανοίγεις πάνω καπάκι
5) Βάζεις την ποσότητα που γράφει το manual σου
6) Κλείνεις πάνω καπάκι
7) Το αφήνεις λίγο να δεις αν χάνει καθόλου από κάτω

Αν έχεις ροπόκλειδο σφίξε με βάση τις τιμές που δίνει ο κατασκευαστής. Αν δεν έχεις (το πιο πιθανό) απλά be gentle να μην !@$@#% τις βιδωτές τάπες...

Αυτιά!

fmx650
30/09/2012, 16:13
Ποιός κλέφτης ζητάει 50 ευρώ εργασία για αλλαγή λαδιών;
Τηλεφώνησα σε κάποια εξουσιοδοτημένα και μου είπαν ότι λιπαντικό,φίλτρο,κι εργασία κόστος 70€.Η μηχανή παίρνει 2λίτρα λάδι που κοστίζει 20€ απ'ότι είδα,άρα 50€ η εργασία κοστολογείται.Εκτός αν εννοεί ότι θα αλλάξει και φίλτρο που το είχα αλλάξει στην προηγούμενη αλλαγή,αλλά και πάλι 9€ κοστίζει αυτό οπότε 40€ εργασία.Και πάλι πολλά είναι....


Όπως λέει και ο mike μόνος σου.. δεν είναι διαφορική δεύτερης τάξης.. ;)

0) Πηγαίνεις πράκτικερ παίρνεις λάδι
1) Ανοίγεις κάτω καπάκι
2) Στραγγίζεις
3) Κλείνεις
4) Ανοίγεις πάνω καπάκι
5) Βάζεις την ποσότητα που γράφει το manual σου
6) Κλείνεις πάνω καπάκι
7) Το αφήνεις λίγο να δεις αν χάνει καθόλου από κάτω

Αν έχεις ροπόκλειδο σφίξε με βάση τις τιμές που δίνει ο κατασκευαστής. Αν δεν έχεις (το πιο πιθανό) απλά be gentle να μην !@$@#% τις βιδωτές τάπες...

Αυτιά!

Το θέμα είναι ότι δε βγαίνει μόνο από κάτω το λάδι,αλλά και από το πλαίσιο.Και ύστερα ούτε ροπόκλειδο έχω αλλά ούτε και άλλα κλειδιά πλην αυτών που είχε η μοτοσυκλέτα μέσα.

epp1640
30/09/2012, 16:20
Χμ, κατάλαβα πως είναι το fmx οπότε καλύτερα να σου πει κάποιος με κανένα XT600 που πρέπει να είναι μια από τα ίδια γιατί το bandit έχει μόνο από κάτω.. Το ροπόκλειδο μη σε αγχώνει αφού τα μισά μαστόρια ούτε τα ίδια χρησιμοποιούν.. τώρα πόσο να κάνει ένα απλό γαλλικό στο praktiker?

SVX
30/09/2012, 16:24
Η μηχανή παίρνει 2λίτρα λάδι που κοστίζει 20€ απ'ότι είδα,

ποιο λαδι ειδες να κοστιζει 10 ευρω/ λιτρο ? της αντιπροσωπειας? γιατι το Motul το δινουν 13,5 στο Praktiker


Τηλεφώνησα σε κάποια εξουσιοδοτημένα και μου είπαν ότι λιπαντικό,φίλτρο,κι εργασία κόστος 70€.

Εκτός αν εννοεί ότι θα αλλάξει και φίλτρο που το είχα αλλάξει στην προηγούμενη αλλαγή,αλλά και πάλι 9€ κοστίζει αυτό






οπότε 40€ εργασία.Και πάλι πολλά είναι....



αν βαλεις : τον χωρο( αλλο να σηκωθει σε συνεργειο κι αλλο στο πλαϊνο σταντ στη πυλωτη πεζοδρομιο) , την εμπειρια ( τουλαχιστον κανουν πανω απο 1 αλλαγη λαδιων το μηνα αντιθετα με μας τους οδηγους) , τον χρονο, τα εργαλεια που οπως ειπες δεν εχεις και δεν διατιθεσαι να αγορασεις για τη 1 φορα... 30-40 ευρω δεν ειναι πολλα...

toyar
30/09/2012, 16:36
το 50 εργασια αλλαγης λαδιων-φιλτρου δεν ειναι δυνατον να υπαρχει
οποιοδηποτε καλο λαδι και γνησιο φιλτρο δεν κανουν πανω απο 30 ευρω, αν τα αγορασεις και τα πας στο συνεργειο θεωρω υπερβολικα οποιαδηποτε εργατικα πανω απο 20 ευρω
αν πας στο συνεργειο σκετος και σου βαλει τα δικα του λαδια απο τα οποια βγαζει πιθανον το κοστος να μειωθει, δηλαδη να σου χρεωσει πχ 15 ευρω το λιτρο το λαδι και δωρεαν αλλαγη

SVX
30/09/2012, 16:43
το 50 εργασια αλλαγης λαδιων-φιλτρου δεν ειναι δυνατον να υπαρχει



δεν δυνατον να υπαρχει και σετ λαδια - φιλτρο με ενα 20αρικο.... το παλικαρι ειπε 70 συνολο .

και αν το συνεργειο ειναι εξουσιοδοτημενο HONDA απ'οσο ξερω, χρεωνουν με την ωρα..... δεν μπορει να μην τα ξερετε αυτα ρε παιδες...

yiannis172
30/09/2012, 16:46
ποιο λαδι ειδες να κοστιζει 10 ευρω/ λιτρο ? της αντιπροσωπειας? γιατι το Motul το δινουν 13,5 στο Praktiker







αν βαλεις : τον χωρο( αλλο να σηκωθει σε συνεργειο κι αλλο στο πλαϊνο σταντ στη πυλωτη πεζοδρομιο) ποια η διαφορα οταν πας να αλλαξεις λαδια,ειδικα σε ψηλο μηχανακι οπως αυτο...το οτι εχουν θεα τα λαδια και κρατανε περισσοτερο πριν σπασουν; , την εμπειρια ( τουλαχιστον κανουν πανω απο 1 αλλαγη λαδιων το μηνα αντιθετα με μας τους οδηγους) οκ θελει καποια σχετικη εμπειρια,αλλα οταν την αναφερεις για μια τετοια εργασια ειναι καπως αστειο.τουλαχιστον ας συμβουλευες να ειναι μαζι καποιος που ξερει , τον χρονο εδω απολυτα σωστοςτα εργαλεια οπως κι εδωπου οπως ειπες δεν εχεις και δεν διατιθεσαι να αγορασεις για τη 1 φορα... 30-40 ευρω δεν ειναι πολλα...


Χωρις παρεξηγηση,αλλα λιγο περιεργα μας τα αγαπητε SVX....70 ευρω αλλαγη λαδιων-φιλτρου δεν κοστιζει ουτε σε 4κυλινδρο,ωστε να δικαιολογεις ως νορμαλ τετοια τιμη....και επαναλαμβανω χωρις παρεξηγηση ;)

yiannis172
30/09/2012, 16:50
Καλησπέρα
Ξέρετε κάποιο κατάστημα να εμπορεύεται λιπαντικά για μοτοσυκλέτες με δωρεάν αλλαγή τους;Με ενδιαφέρει στα Δυτικά Προάστια (Περιστέρι,Αιγάλεω,Χαϊδάρι,Άγιοι Ανάργυροι,Νέα Φιλαδέλφεια) αν ξέρει κάποιος.Φτάνει η στιγμή αλλαγής τους και τα 50€ που ζητούν για εργασία τα συνεργεία είναι πολύ βαριά για την τσέπη μου αυτή την περίοδο.Αν ξέρει κάποιος ας μου πει.

Φιλε μου,οσο και να δηλωνεις πως απεχεις απο το σπορ,για καλο δικο σου,της μοτο σου και τελευταιας της τσεπη σου,βρες το manual της μηχανης σου ή καποιο φιλο σου που ξερει και κανε την απλη αλλα σημαντικη αυτη εργασια μονος σου. :beer:

SVX
30/09/2012, 16:53
Χωρις παρεξηγηση,αλλα λιγο περιεργα μας τα αγαπητε SVX....70 ευρω αλλαγη λαδιων-φιλτρου δεν κοστιζει ουτε σε 4κυλινδρο,ωστε να δικαιολογεις ως νορμαλ τετοια τιμη....και επαναλαμβανω χωρις παρεξηγηση ;)

70 ευρω λεει ο φιλος οτι του απαντησαν μονο για αλλαγη λαδιων ... εκει εγω εχω τις αμφιβολιες μου ....

ποσο χρεωνουν την εργατοωρα σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο? ξερεις να μας πεις?

ποιος μας ειπε οτι ενα Honda FMX θα το πιασει ο κυριος μαστρο-Χοντας στα 12000χλμ. π.χ και θα του αλλαξει 2 λιτρα λαδι.... μπουζι?ελεγχο αλλαγη? φιλτρο αερα?
ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ . οποιος γνωριζει να κανει service μονος του , το κανει.

ποσο χρεωνουν το λιτρο Denicol ή AGIP Tec παλι σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο?

yiannis172
30/09/2012, 17:00
70 ευρω λεει ο φιλος οτι του απαντησαν μονο για αλλαγη λαδιων ... εκει εγω εχω τις αμφιβολιες μου ....

ποσο χρεωνουν την εργατοωρα σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο? ξερεις να μας πεις? 35-40 ευρω

ποιος μας ειπε οτι ενα Honda FMX θα το πιασει ο κυριος μαστρο-Χοντας στα 12000χλμ. π.χ και θα του αλλαξει 2 λιτρα λαδι.... μπουζι?ελεγχο αλλαγη? φιλτρο αερα?
ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΨΙΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ . οποιος γνωριζει να κανει service μονος του , το κανει. εδω αν καταλαβα καλα,εννοεις πως στην τιμη που του ειπαν εννοουνταν και αυτα;

ποσο χρεωνουν το λιτρο Denicol ή AGIP Tec παλι σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο? [COLOR="#FF0000"]αυτο δεν το ξερω,γιατι επιλεγω εγω τι θα βαλω/COLOR]

Drake Ramore
30/09/2012, 17:01
Η εργατοώρα είναι στα 30 ευρώ μέσο όρο, και σίγουρα θα του την φάει μια ώρα. Μέχρι να το πιάσει να το ξεβιδώσει, να πουνε καμια κουβέντα, να στραγγίσει το λαδάκι, έχει κάποια λεπτά που μπορεί να τα τραβήξει για να γίνουν και 35 και 40 λεπτά. Αρα θα του χρεώσει ώρα, 30 ευρώ. Απο εκει και πέρα τα λάδια στα συνεργεία και τις αντιπροσωπείες είναι πανακριβά. Το ίδιο λάδι πχ απο τον Λαμπριανίδη το παίρνω 9,5 ευρώ ενω απο την αντιπροσωπεία/συνεργείο 16,5 ευρώ το λίτρο. Το ίδιο και οι τιμές στο φίλτρο.

Εν ολίγοις το συνεργείο βγάζει:
-30 ευρώ απο την παροχή υπηρεσίας
-50-80% κέρδος απο τα λάδια
-50-80% κέρδος απο το φίλτρο.

Βγαζει και απο την εργασία, και απο τα αναλώσιμα.

Θέλεις να την βγάλεις φθηνά; Αγοράζεις λάδι φθηνά απο Λαμπριανιδη ή Oilautomoto ή καποιον παρόμοιο και αλλάζεις μόνος. Κόστος; Κανα 20 ευρώ χωρίς φίλτρο
Θέλεις να την βγαλεις φθηνά αλλά δεν ξέρεις απο αυτά τα πράγματα του διαβόλου; Αγοράζεις λάδι φθηνά απο Λαμπριανιδη ή Oilautomoto ή καποιον παρόμοιο και τα πηγαίνεις σε ένα συνεργείο που απο πριν θα του ζητησεις να σου πει πόσο θέλει για να σου αλλάξει λάδια με δικά σου υλικά. Ρωτα σε 5-6 , πήγαινε στον φθηνοτερο. Κοστος 20 τα λαδια και άλλα 15-20 η εργασία.

Την άλλη λύση την ξέρεις. 70 ευρώ για αλλαγή λαδια και φιλτρο και εργασία.

Αυτες ειναι οι λύσεις σου. Αν δεν μάθεις να πιάνεις κατσαβίδι θα πληρώνεις, να το ξέρεις. Και για τέτοιες δουλειες που δεν είναι και τιποτα ιδιαίτερο πάρε το μάνουαλ και αρχισε το διαβασμα.

SVX
30/09/2012, 17:08
Η εργατοώρα είναι στα 30 ευρώ μέσο όρο, και σίγουρα θα του την φάει μια ώρα. Μέχρι να το πιάσει να το ξεβιδώσει, να πουνε καμια κουβέντα, να στραγγίσει το λαδάκι, έχει κάποια λεπτά που μπορεί να τα τραβήξει για να γίνουν και 35 και 40 λεπτά. Αρα θα του χρεώσει ώρα, 30 ευρώ. Απο εκει και πέρα τα λάδια στα συνεργεία και τις αντιπροσωπείες είναι πανακριβά. Το ίδιο λάδι πχ απο τον Λαμπριανίδη το παίρνω 9,5 ευρώ ενω απο την αντιπροσωπεία/συνεργείο 16,5 ευρώ το λίτρο. Το ίδιο και οι τιμές στο φίλτρο.

Εν ολίγοις το συνεργείο βγάζει:
-30 ευρώ απο την παροχή υπηρεσίας
-50-80% κέρδος απο τα λάδια
-50-80% κέρδος απο το φίλτρο.

Βγαζει και απο την εργασία, και απο τα αναλώσιμα.

Θέλεις να την βγάλεις φθηνά; Αγοράζεις λάδι φθηνά απο Λαμπριανιδη ή Oilautomoto ή καποιον παρόμοιο και αλλάζεις μόνος. Κόστος; Κανα 20 ευρώ χωρίς φίλτρο
Θέλεις να την βγαλεις φθηνά αλλά δεν ξέρεις απο αυτά τα πράγματα του διαβόλου; Αγοράζεις λάδι φθηνά απο Λαμπριανιδη ή Oilautomoto ή καποιον παρόμοιο και τα πηγαίνεις σε ένα συνεργείο που απο πριν θα του ζητησεις να σου πει πόσο θέλει για να σου αλλάξει λάδια με δικά σου υλικά. Ρωτα σε 5-6 , πήγαινε στον φθηνοτερο. Κοστος 20 τα λαδια και άλλα 15-20 η εργασία.

Την άλλη λύση την ξέρεις. 70 ευρώ για αλλαγή λαδια και φιλτρο και εργασία.

Αυτες ειναι οι λύσεις σου. Αν δεν μάθεις να πιάνεις κατσαβίδι θα πληρώνεις, να το ξέρεις. Και για τέτοιες δουλειες που δεν είναι και τιποτα ιδιαίτερο πάρε το μάνουαλ και αρχισε το διαβασμα.



σωστος σε ολα... πραγματα γνωστα σε "περπατημενους" και " αβγαλτους " και οταν τα ακουμε μας "σηκωνεται" η τριχα...


κανεις ερευνα αγορας, βλεπεις το Budget σου.... και αναλογως πραττεις ... αλλο να εχεις DR 200 αρι που το αγορασες 1μιση χιλιαρικο , αλλο να εχεις Bandit 650 1 ετους αγορασμενο καινουριο


κατα τα αλλα , εγω χωρις να εχω πιασει κλειδι στο χερι δε θα ρισκαριζα Do it Yourself, και το επομενο thread να ρωταει για helicoil και επισκευη ...κλπ κλπ

yiannis172
30/09/2012, 17:08
Η εργατοώρα είναι στα 30 ευρώ μέσο όρο, και σίγουρα θα του την φάει μια ώρα. Μέχρι να το πιάσει να το ξεβιδώσει, να πουνε καμια κουβέντα, να στραγγίσει το λαδάκι, έχει κάποια λεπτά που μπορεί να τα τραβήξει για να γίνουν και 35 και 40 λεπτά. Αρα θα του χρεώσει ώρα, 30 ευρώ. Απο εκει και πέρα τα λάδια στα συνεργεία και τις αντιπροσωπείες είναι πανακριβά. Το ίδιο λάδι πχ απο τον Λαμπριανίδη το παίρνω 9,5 ευρώ ενω απο την αντιπροσωπεία/συνεργείο 16,5 ευρώ το λίτρο. Το ίδιο και οι τιμές στο φίλτρο.

Εν ολίγοις το συνεργείο βγάζει:
-30 ευρώ απο την παροχή υπηρεσίας
-50-80% κέρδος απο τα λάδια
-50-80% κέρδος απο το φίλτρο.

Βγαζει και απο την εργασία, και απο τα αναλώσιμα.

Θέλεις να την βγάλεις φθηνά; Αγοράζεις λάδι φθηνά απο Λαμπριανιδη ή Oilautomoto ή καποιον παρόμοιο και αλλάζεις μόνος. Κόστος; Κανα 20 ευρώ χωρίς φίλτρο
Θέλεις να την βγαλεις φθηνά αλλά δεν ξέρεις απο αυτά τα πράγματα του διαβόλου; Αγοράζεις λάδι φθηνά απο Λαμπριανιδη ή Oilautomoto ή καποιον παρόμοιο και τα πηγαίνεις σε ένα συνεργείο που απο πριν θα του ζητησεις να σου πει πόσο θέλει για να σου αλλάξει λάδια με δικά σου υλικά. Ρωτα σε 5-6 , πήγαινε στον φθηνοτερο. Κοστος 20 τα λαδια και άλλα 15-20 η εργασία.

Την άλλη λύση την ξέρεις. 70 ευρώ για αλλαγή λαδια και φιλτρο και εργασία.

Αυτες ειναι οι λύσεις σου. Αν δεν μάθεις να πιάνεις κατσαβίδι θα πληρώνεις, να το ξέρεις. Και για τέτοιες δουλειες που δεν είναι και τιποτα ιδιαίτερο πάρε το μάνουαλ και αρχισε το διαβασμα.


Aπλα και ομορφα ;)

epp1640
01/10/2012, 00:53
:lol: Μάντης είσαι? στο ybr τα άλλαζα μόνος.. σε αυτό δεν πειραματίζομαι.. :lol:

notakos600
01/10/2012, 09:14
Η διαδικασία αλλαγής λαδιών που παρουσιάζεται εδώ αφορά το ΧΤ 600, αλλά πίστεψέ με είναι τα ίδια ακριβώς με το δικό σου.
Μια φορά αν το κάνεις θα το κάνεις για πάντα.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=51307

Manalishi
01/10/2012, 09:40
Ημαρτον...

άμα θες, κουβαλήσου λίγο πιό πάνω απο το Praktiker Μεταμόρφωσης, στο δεξί χέρι ανεβαίνοντας είναι το Castrol Point, ο Αποστόλης... εχθές άλλαξα λάδια στο TDM, 55 ευρώ..εκεί αλλάζω τα τελευταία...10 χρόνια.

Lio
01/10/2012, 11:41
Εν ολίγοις το συνεργείο βγάζει:
-30 ευρώ απο την παροχή υπηρεσίας
-50-80% κέρδος απο τα λάδια
-50-80% κέρδος απο το φίλτρο.


Eχετε πολυ πλακα παντως....

SVX
01/10/2012, 12:44
Eχετε πολυ πλακα παντως....

εμεις εχουμε πλακα

εσυ μηπως εχεις συνεργειο?

Drake Ramore
01/10/2012, 14:50
Eχετε πολυ πλακα παντως....


Οκ, είμαι όλος αυτιά να ακούσω πως στο καλό προκύπτουν τα 70 ευρώ που ζητάνε τα συνεργεία για αλλαγή λαδιών (Κι εχω ακουσει και για υψηλότερα νούμερα).
Μόνο μην μου πεις οτι αγοράζουν ακριβά. Γιατί αν αγοράζουν ακριβά την στιγμή που εγώ μπορώ να βρω τα λάδια που μου πουλάνε σχεδόν στην μισή τιμή, τότε είναι άσχετοι.

Α και που 'σαι αδερφέ, αν έχεις συνεργείο μην ζορίζεσαι. Γράψε οτι αλλάζεις λάδια με 10 ευρώ εργασία (15 λεπτά δουλεια ειναι) και στις τιμές που αγοράζουμε από εμπόρους (οι οποιοι βγαζουν κέρδος έτσι; Λιανική ψωνίζουμε), και να εισαι σιγουρος οτι αυριο το πρωί θα έχεις ουρά έξω απο το μαγαζι σου. Κι ασε τους "άλλους", τους "κακους", που χρεώνουν για αλλαγή λαδιών 70 ευρω να πεινάσουν...

devil's animal
02/10/2012, 09:12
εγω απορω που δινετε λεφτα σε συνεργεια για αλλαγη λαδιων...
συνηθως ο μηχανικος σου και αυτος που του εχεις παει 2-3-5 φορες το μηχανακι σου, σου κανει δωρεαν αλλαγη λαδιων και σου χρεωνει τα λαδια και τα φιλτρα (που φυσικα βγαζει απο αυτα)...

εγω που δεν γουσταρω τα λαδια που βαζει ο μηχανικος που το παω, του παω τα red line σε σακουλιτσα, οπως και το μαμα φιλτρο, μου κανει την αλλαγη και ουτε γατα ουτε ζημια...
δλδ δεν βγαζει ουτε απο αυτα...

εγω για αλλαγη λαδιων, αλλαγη φιλτρο λαδιου, αλλαγη φιλτρο αερα, αλλαγη παραφλου, locktite σε κατι βιδες, γρασαρισμα και τεντωμα αλυσιδας δινω για εργασια 30€...

spyrakos35
02/10/2012, 09:23
εγώ απορώ γιατί δεν τα αλλάζετε μόνοι σας.... (και όλα όσα λέει ο devils)....:confused:

δεν είναι δα και πυρηνική φυσική.... μία φορά να το δεις στον μάστορα το έμαθες....

nikonian
02/10/2012, 12:39
Να σημειώσω :
1)Το FMX θέλει συχνά αλλαγή λαδιών
2) Το λάδι μπαίνει στο πλαίσιο και είναι λίγο δύσκολο ακόμα και για "έμπειρο "να βάλει την ακριβή ποσότητα με τη μία.
Αδειάζεις τα λάδια με λίγο ζεστό μοτέρ, περιμένεις να κρυώσει για να μην κλωτσήσει καμιά βίδα, σφίγκεις, βάζεις λάδι, το κοιτάς ,ανάβεις λίγο το μοτέρ, σβήνεις , περιμένεις λίγο, ξαναμετράς, συμπληρώνεις, αλλά όχι παραπάνω απ'όσο χρειάζεται.

Προτέινω: Την πρώτη φορά πλήρωσε το μάστορα, αλλά κάτσε δίπλα να βλέπεις. Μετά, μόνος σου.

yiannis172
02/10/2012, 13:23
Να σημειώσω :
1)Το FMX θέλει συχνά αλλαγή λαδιών
2) Το λάδι μπαίνει στο πλαίσιο και είναι λίγο δύσκολο ακόμα και για "έμπειρο "να βάλει την ακριβή ποσότητα με τη μία.
Αδειάζεις τα λάδια με λίγο ζεστό μοτέρ, περιμένεις να κρυώσει για να μην κλωτσήσει καμιά βίδα, σφίγκεις, βάζεις λάδι, το κοιτάς ,ανάβεις λίγο το μοτέρ, σβήνεις , περιμένεις λίγο, ξαναμετράς, συμπληρώνεις, αλλά όχι παραπάνω απ'όσο χρειάζεται.

Προτέινω: Την πρώτη φορά πλήρωσε το μάστορα, αλλά κάτσε δίπλα να βλέπεις. Μετά, μόνος σου.


1)Οχι τοσο συχνη οσο φανταζεσαι...το λιγοτερο καθε 3-4 χιλιαδες χλμ,συχνοτερη αλλαγη ειναι υπερβολη,δεν ειναι και κανα τσιτωμενο μοτερ που αποδιδει ;)
2)Η δυσκολια εξαλειφεται με την αγορα μιας συριγγας απο το φαρμακειο.Περνας με αυτην την ποσοτητα που λεει το manual στο σκελετο και εισαι οκ....

:beer:

eBoLaGR
08/10/2012, 23:44
Εγω που ρωτησα σε επισημο συνεργειο στα Καμινια, μου ειπανε 24ε..