PDA

View Full Version : Αμορτισέρ πίσω



chriscrypton
30/09/2012, 17:55
Χαιρετώ σας

Προσπαθώ να βρώ ΜΑΛΑΚΆ αμορτισέρ πίσω, για το παπί μου (Crypton του '99) γιατί κοντεύει να μετατραπεί σε φραπεδομηχανοκινουμενο & εφόσον το χρησιμοποιώ καθημερινά για τις μετακινήσεις μου με έχει κουράσει αρκετά τελευταία.(Αν και το φραπεδάκι το κάνει κρέμα μέχρι να φτάσω στη δουλειά :D)
Είχα βάλει KAYATA (OXI KAYABA:D..)και ηταν κουτσουρα...
Βάζω YSS τα ποιο συνηθησμένα για παπιά αλλά κι αυτά κουτσούρια κι ας ειναι στο τέρμα μαλακό ασε που σκουριάσαν παρόλο που το παπι δεν ειναι εκτεθειμένο, το προσέχω οσο μπορώ
Στον αντίποδα, τα SHOWA που εχει το KAZER αλλά & το JOY R πιστεύω οτι είναι τα καλύτερα, αλλα δε ξέρω κατα πόσο ειναι συμβατά με το Cryptonακι (26cm το μήκος του αμορτισερ)ούτε στην αντιπροσωπεία που τους τηλ.δεν μπορούσαν να μου πουν, ούτε στα Χανιά, ούτε στην Αθήνα.
Eίχα βρεί και DAYTONA αμορτισέρ απο Αθήνα, αλλα δεν εχει στοκ ποια & απο οσο εψαξα και ρώτησα ουδείς τα έχει βάλει σε παπί οπότε και δεν ειχα κάποια γνώμη για αυτα.

Τα φώτα σας & κερνάω και φραπεδιά στον δικάβαλο:D

Red Rider
30/09/2012, 19:19
Εγώ είχα βάλει κάτι BULL αμορτισέρ αερίου σε ένα innova που είχα.Αυτά εκτός απο ρύθμιση ύψους,είχαν και μια ρύθμιση μάλλον για σκληρότητα μεσω μιας βαλβιδας αέρα(δεν είχαν εγχειρίδιο ούτε αυτός που τα πούλαγε ήξερε...).Αν θυμάμαι καλά γύρω στα 40-50 ευρώ είχαν και είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος.

chriscrypton
30/09/2012, 20:07
Ευχαριστώ για την απαντηση Red Rider.
Απο μια μικρή ερευνα που εκανα, διαβασα πως για τα αμορτισερ αεριου παιζει μεγαλο ρόλο η σωστη ρυθμιση τους, αλλα διαβασα και για περιπτωση οπου σπάσανε -στραβωσανε μετα απο λιγο καιρο χρησης.Χμμ..

Red Rider
30/09/2012, 21:11
Ευχαριστώ για την απαντηση Red Rider.
Απο μια μικρή ερευνα που εκανα, διαβασα πως για τα αμορτισερ αεριου παιζει μεγαλο ρόλο η σωστη ρυθμιση τους, αλλα διαβασα και για περιπτωση οπου σπάσανε -στραβωσανε μετα απο λιγο καιρο χρησης.Χμμ..

Εγώ ειχα μείνει ευχαριστημένος απο τα συγκεκριμένα.Σε βάθος χρόνου δεν ξέρω τι λένε γιατί το παπί αυό το κράτησα μόνο ένα χρόνο..
Τα αμορτισέρ του innova ήταν απαράδεκτα,ειδικά με δεύτερο άτομο πίσω το μηχανάκι έπλεε κανονικά.Βάζοντας αυτά έγινε ελάχιστα σκληρότερο,αλλα οι αποσβέσεις ήταν πιό ομαλές και η οδήγηση πιο ευχάριστη χωρίς να κουράζει και κυρίως χωρίς να πλέει.
Τα ίδια έβαλε και ο πεθερός μου σε ένα Kaze.r που έχει,αλλα είναι πολύ μαλακότερα,μάλλον λόγω μικρότερης πίεσης του αερίου.Θα τσεκάρω λίγο το θέμα με το αέριο και θα επανέλθω.Επίσης θα δω αν υπάρχουν και δεν έχουν πεταχτει τα παλιά του,αν σου κάνουν και τα θες να σου τα δώσω.

akis_trevor
30/09/2012, 22:30
θες μαλακα αμορτισερ;περιεργο μου φενεται.εχω αλλαξει 2-3 φορες στο κρυπτονακι και απο τις 4 θεσεις που εχει για ρυθμιση σκληροτητας το βαζω στο 2 για να στρωσουν κανα μηνα και μετα 3 για πλακα...θα κοιταξω αυριο τι μαρκα ειναι αυτα που εχω τωρα να σου πω.γυρω στο 40αρι τα ειχα παρει

chriscrypton
01/10/2012, 14:16
Εγω οταν εβαλα τα YSS & τα KAYATA ο πωλητής για μεν πρωτα μ ειπε πως δεν χρειαζετε να αλλαξω ρυθμιση σκληροτητας & ειναι στο τερμα μαλακά για τα δε δεύτερα το ιδιο απ το συνεργειο που τα βαλε. Δεν ηξερα πως πρεπει να ..''το βαζω στο 2 για να στρωσουν κανα μηνα και μετα 3''..Αναμενω απαντηση σου akistrevor..

chriscrypton
01/10/2012, 14:18
Εγώ ειχα μείνει ευχαριστημένος απο τα συγκεκριμένα.Σε βάθος χρόνου δεν ξέρω τι λένε γιατί το παπί αυό το κράτησα μόνο ένα χρόνο..
Τα αμορτισέρ του innova ήταν απαράδεκτα,ειδικά με δεύτερο άτομο πίσω το μηχανάκι έπλεε κανονικά.Βάζοντας αυτά έγινε ελάχιστα σκληρότερο,αλλα οι αποσβέσεις ήταν πιό ομαλές και η οδήγηση πιο ευχάριστη χωρίς να κουράζει και κυρίως χωρίς να πλέει.
Τα ίδια έβαλε και ο πεθερός μου σε ένα Kaze.r που έχει,αλλα είναι πολύ μαλακότερα,μάλλον λόγω μικρότερης πίεσης του αερίου.Θα τσεκάρω λίγο το θέμα με το αέριο και θα επανέλθω.Επίσης θα δω αν υπάρχουν και δεν έχουν πεταχτει τα παλιά του,αν σου κάνουν και τα θες να σου τα δώσω.

Περιμενω τα φωτα σου μαν :beer:

akis_trevor
01/10/2012, 14:45
yss ειναι αυτα που εχω τωρα πανω.τα εχω 1-1.5 χρονο σιγουρα.τα προηγουμενα δεν θυμαμαι τι μαρκα ηταν(παιζει να ηταν και ιδια)και για τα λεφτα τους τα θεωρω μια χαρα....οσο για την ρυθμιση ειναι και λιγο υποκειμενικο το θεμα.εμενα ας πουμε μου αρεσει να ειναι λιγο πιο σκληρα απο το μεσο,καποιου αλλου μπορει να του αρεσει το λιγο πιο μαλακο.με τις ρυθμισεις μετα παιζεις μια θεση πανω κατω να δεις τι σε βολευει..

chriscrypton
01/10/2012, 15:24
Προτιμω μαλακες αναρτησεις αλλα μεχρι στιγμης δεν το χω βρει με το Crypton, καθε που πεφτω σε λακουβα φευγουν τα σφραγισματα απ τα δοντια.
Η απορια μου ειναι η εξης :αμα τα σκληρυνω 2 θεσεις πχ για ενα μηνα κ μετα το ξαναβαλω στην 4η παιζει να μαλακωσουν?

akis_trevor
01/10/2012, 15:26
με τον καιρο-φθορα θα μαλακωσουν..τοσο αμεσα οχι....

chriscrypton
01/10/2012, 15:29
Με αυτη τη λογικη θα πρεπε να εχουν μαλακωσει ,τα φοραω πανω απο 1,5 χρονο..:confused:

chriscrypton
02/10/2012, 16:13
..συνεχιζοντας να το ψαχνω για τα αεριου, διαπιστωνω πως η σωστη ρυθμιση τους ειναι δυσκολη..για καποιον που δεν ξερει

akis_trevor
02/10/2012, 20:12
κατι βασικο που ξεχασα να σε ρωτησω...σε ποια θεση τα εχεις ρυθμισμενα τωρα και σου φαινονται σκληρα;

chriscrypton
02/10/2012, 20:14
Οπως τα πηρα, στην 4η θεση

akis_trevor
02/10/2012, 20:17
και τα εχεις 1.5 χρονο πανω και σου φαινονται κουτσουρα;;;;;για δοκιμασε την ακριβως αντιθετη ρυθμιση και κανε μια βολτα...μπας και το εχεις στο τερμα σκληρο γιατι αλλιως δεν εξηγειται!!!

chriscrypton
02/10/2012, 20:32
Ευχαριστως να δοκιμασω,παντως ρωτωντας τον πωλητη οταν τα αγορασα του τονισα οτι θελω να ναι στο μαλακο & μου πε αστα οπως ειναι, ειναι ηδη στο τερμα μαλακο..οποτε & δεν τα πειραξα..
Αν το βαλω στην αντιθετη εντελως οπως λες, το ελατηριο θα συμπιεστεί περισσοτερο ετσι οπως το σκεφτομαι..
& κατι τελευταιο..τι ειδους εργαλειο χρειαζομαι για να γυρίσω το ελατηριο?εχει τις εγκοπες αλλα με τι εργαλειο το γυριζω?

akis_trevor
02/10/2012, 20:37
διπλο σταντ και με το χερακι σου.:)

chriscrypton
02/10/2012, 20:40
στη θεση που φαινεται σε αυτη τη φωτο τα χω(δειχνω με κυκλο)270140..γυρναει με το χερι αυτο?(δειχνω με βελος)

akis_trevor
02/10/2012, 20:42
ναι,γυρναει...

S705
05/10/2012, 10:20
γεια σου και από έμενα .
τα yss έχουν διαφορά μοντέλα σε μήκος 26 cm που ταιριάζει στο crypton, η διαφορά τους είναι στα ελατήρια.
δύστυχος πολλά μαγαζιά δεν τα φέρουν όλα τα μοντέλα και για να μην χάσουν την πώληση σου λένε ότι θέλεις να ακούσεις!!

εγώ φαραώ πάνω μερικά χρόνια τώρα τα bull που είναι αερίου λαδιού. θεωρητικά δηλαδή μέσα τους πρέπει να έχουν και κάποια ποσότητα αζώτου και όχι αέρα. είναι αρκετά μαλακά και ρυθμίζει και η προσάρτηση του ελατήριου.
το πιο σημαντικό όμως είναι ότι θα πρέπει να προσέξεις όταν τα τοποθετείς να έχουν μια ελευθερία κίνησης , περιστροφική , γύρο από τις βίδες στερέωσης . πολλές φορές βιδώνοντας τα υπερβολικά , σφίγγει η βάση και πατεί αντί για τους εσωτερικούς αποστάτες στο έξω μέρος. με αποτέλεσμα να μην δουλεύει η ανάρτηση.
και εάν δεν έγινα κατανοητός.
ο κόκκινος κύκλος θα πρέπει να είναι ελεύθερος να μην πατεί πουθενά.
ο μπλε κύκλος θα πρέπει να πατεί στις βάσεις και εκεί να σφίγγουν αυτές.
τέλος δες δίπλα με το βέλος σου δείχνω ένα ακόμα κακό . τα συνεμπλοκ εξέχουν τόσο πολύ που όταν τοποθετείς την ανάρτηση συμπιέζονται και τα κάνουν όλα μ...νι.

εγώ τα έκοψα πρώτα με μια φαλτσέτα.
270390

chriscrypton
09/10/2012, 01:53
Αυτη ειναι μια σημαντικη πληροφορια :a23::a23: που δεν μ ειπε ποτε κανενας μαστορης & φυσικα πωλητης...τελικα αγορασα kayaba μη ρυθμιζομενα αλλα απο ερευνα που εκανα συμπερανα πως ειναι τα μαλακοτερα after market σε αυτο το μηκος.
Μιαν ερωτηξη:αν το παξιμαδι που σφιγγει τις αναρτησεις στο παπι, καλυπτει το εξω μερος αντι του εσω, θα εχω problemo αν το αντικαταστησω με ενα μικροτερο?Τα συνεμπλοκ ,τελος, τα κοβω συριζα να μην προεξεχουν καθολου?
Ευχαριστω S705 για το info!!:beer:

akis_trevor
09/10/2012, 13:46
τελικα η ρυθμιση σε αυτα που ειχες ηταν στο μαλακο και ηθελες ακομα μαλακοτερα;τους αλλαξες την ρυθμιση;

chriscrypton
10/10/2012, 00:30
Φιλε akistrevor,δεν προλαβα να ασχοληθω ακομα οσο θα ηθελα λογω φορτου εργασιας.
εκανα μια προσπαθεια να γυρισω εκεινη τη π@π@ρια αλλα τιποτα..παντως ειναι οντως στο μαλακοτερο μιας & αν(καταφερω) να το γυρισω πχ 2,3 θεσεις το ελατηριο θα συμπιεστει ακομα περισσοτερο οποτε & θα ναι πιο σκληρο. Τα οσα χρησιμα εξηγει ο φιλτατος S705 πρεπει να ελεγξω μολις βρω χρονο μιας & απο οσο θυμαμαι οταν τα βαλα,τα YSS, τα χα σφιξει παρα πολυ αγνοωντας ολα οσα εξηγει παραπανω.
& φυσικα να δοκιμασω & τα KAYABA που πηρα.

savvas
07/07/2019, 08:20
...... & φυσικα να δοκιμασω & τα KAYABA που πηρα.
Τα δοκιμασες τελικα τα KYB?
Τι λενε?