PDA

View Full Version : Γάντια ! Επιλογή βάσει σκοπού χρήσης



Vice
01/10/2012, 08:47
Καλημέρα σε όλους τους φίλους του φόρουμ.

Ψάχνοντας εδώ στο φόρουμ για να βρω τι γάντια θα επιλέξω βρέθηκα σε αδιέξοδο. Τι εννοώ...Ενώ υπάρχουν τόσες πολλές επιλογές και εφαρμογές οπως πχ Για ζέστη, για κρύο, αδιάβροχα, υφασμάτινα, δερμάτινα, από άλλα υλικά, για Touring χρήση, για πίστα, για την πόλη, για την πόλη και λιγο παραπέρα, με προστασία, χωρίς προστασία, κέβλαρ, άλλα ανθεκτικά υλικά, ακριβά, φτηνά κτλ κτλ κτλ...

Όλα τα μέχρι τώρα θέματα που ανοίχτηκαν εδώ είναι του στύλ "ποιά απο τα X-Ψ-Ζ μοντέλα να επιλέξω", ή "είμαι μεταξύ αυτών των 2, ποιό είναι καλύτερο"

Αυτό καθιστά δύσκολη την ευρεση απάντησης απο κάποιον σαν εμένα που δεν ξέρει ουτε μάρκες ουτε τι προτερήματα έχει το ένα υλικό εναντι του αλλου και αντιστρόφως.

Σκοπός μου λοιπόν για να μην μακρηγορώ είναι να βοηθήσετε εμένα (και τους επόμενους) να επιλέξουμε το σωστό γάντι για την χρήση που το θέλουμε. :)

Ξεκινάω πρώτος:

Θέλω την βοήθεια σας για γάντι το οποίο θα χρησιμοποιηθεί 60% στην πόλη και 40% σε Sport Touring καταστάσεις, ανοιξη-καλοκαίρι και οσο φθινόπωρο αντέξω απο κρύο. Δεν σκοπεύω να οδηγήσω με βροχές, πολύ κρύο και χιόνια.

Μήπως θα ήταν καλύτερα να πάρω 2 ζευγάρια, ένα για κάθε χρήση (Urban-Touring), ή μπορώ να καλυφτώ εξίσου καλά με ένα ζευγάρι.

δίνω μεγάλυτερη βάση στην προστασία.

SVX
01/10/2012, 08:54
IXS Gara

McGyver
01/10/2012, 08:56
Δέρμα, perforated για αερισμό.
Βάσει όσων γράφεις, δε σε ενδιαφέρουν επενδύσεις/μεμβράνες για ζέστη/αδιαβροχοποίηση.
Στη χειρότερη με ένα λεπτό ισοθερμικό εσωτερικό γαντάκι τη βγάζεις άμα δροσίσει ο καιρός.

Μακρύ, να πιάνει πάνω από τον καρπό.

Ενισχύσεις στο επάνω μέρος στα knuckles (πως σκατά τα λένε στα ελληνικά).
Ενίσχυση στην παλάμη.
Ιδανικά "κλείδωμα" μικρού δακτύλου με παράμεσο για αποφυγή εξάρθρωσης σε στραβή.

TROOPER
01/10/2012, 09:02
κατ αρχην πρεπει να παρεις 2 ζευγαρια.ενα καλοκαιρινο και ενα χειμωνιατικο.

και παρ' ολο που δηλωνεις οτι δεν θα οδηγησεις με χιονι και βροχη,μπορει να οδηγησεις μια μερα που εχει ''ηλιο με δοντια''.

οποτε παιρνεις ενα οποιοδηποτε καλοκαιρινο γαντακι με προστασιες για ανοιξη-καλοκαιρι και οσο αντεξεις απο φθινοπωρο και για τις δυσκολες μερες του χειμωνα αυτο--->http://www.ghostbikes.com/products/GhostBikes.com-Brands-Richa/2606-richa-nasa-motorcycle-gloves.html και καθαρισες.

:wave2:

daz
01/10/2012, 09:41
Το ένα είναι καλό για αρχή. Θα σε βοηθήσει να καταλάβεις καλύτερα, τι επιπλέον χρειάζεσαι (ή δεν χρειάζεσαι).

Γιατί τίποτε δεν μπορεί να αντικαταστήσει ένα καλό καλοκαιρινό γάντι και κανένα γάντι που ήταν ανεκτό το καλοκαίρι μέσα στην πηγμένη Αθήνα δεν θα σε καλύψει πλήρως ένα φθινοπωρινό πρωινό στην Εγνατία.

Γενικά απέφυγε το πλήρως δερμάτινο. Για τις διαφορές των υλικών θα βρεις αρκετές πληροφορίες στο φόρουμ αν διαβάσεις τις συζητήσεις.
Δεν χρειάζεσαι κάτι εξεζητημένο ή πολύ ακριβό και όλες οι γνωστές μάρκες έχουν πλέων αξιόλογα μοντέλα στην γκάμα τους. Δλδ αν δεν ψωνίσεις από λαϊκή δύσκολα θα πέσεις έξω.


Τα gara είναι καλά για αρχή για την χρήση που τα θέλεις. Και αν αυξηθούν οι απαιτήσεις σου λύσεις υπάρχουν. Ένα καλό καλοκαιρινό που βρήκες σε προσφορά για την πόλη. Ένα ισοθερμικό (google inner gloves) για τα κρύα πρωινά του φθινοπώρου στην εθνική και ένα ζευγάρι over gloves τα οποία παρέχουν έχτρα προστασία σε κρύο και βροχή.

Το γάντι δεν πρέπει ποτέ να εφαρμόζει σφιχτά στα δάκτυλά μας ακόμα και αν δεν μας ενοχλεί. Το καλύτερο στρώμα για την προστασία απ' το κρύο είναι ο αέρας. Και επιπλέον έτσι επιτρέπει και την χρήση εσωτερικών ισοθερμικών. Το ίδιο είναι καλύτερο και για το καλοκαίρι.

daz
01/10/2012, 09:43
Και μετά θα χρειαστείς αυτό που πόσταρε ο τροοπερ και είσαι καλυμμένος για όλες τις εποχές. :lol:

spyrakos35
01/10/2012, 09:44
να βάλω και εγώ μία παράμετρο....

είναι κάποιοι (π.χ. εγώ) που δεν αντέχουν το χοντρό γάντι (χειμωνιατικο).... προτιμώ να κρυώνω λίγο.... εσύ το αντέχεις???

όπως και με τα κράνη, θεωρώ οτι καλύτερο είναι να πας να δοκιμάσεις το γάντι ο ίδιος....

η colori (θεωρώ) έχει μία χαρά γαντάκια και σε καλές τιμές.....

nassosxlvbros
01/10/2012, 09:47
..και μετά θα βολευτείς με ένα ζευγάρι 269981 για κάθε μέρα...;)

VANDA
01/10/2012, 09:54
Θέλω την βοήθεια σας για γάντι το οποίο θα χρησιμοποιηθεί 60% στην πόλη και 40% σε Sport Touring καταστάσεις, ανοιξη-καλοκαίρι και οσο φθινόπωρο αντέξω απο κρύο. Δεν σκοπεύω να οδηγήσω με βροχές, πολύ κρύο και χιόνια.


Αυτό. (http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Alpinestars-SP-8-Glove/SubProducts/Alpinestars-SP-8-Glove-0001)

269982

dmf
01/10/2012, 09:58
Εμένα γνώμη μου είναι ότι εφόσον δεν θα οδηγήσεις χειμώνα, πολύ καλά σκέφτεσαι για 1 ζευγάρι. Δεν χρειάζεσαι δεύτερο. (Εγώ έχω βγάλει και ολόκληρο χειμώνα με καλοκαιρινά γάντια μέχρι να πάρω χειμερινά).
Δες μία το Spyke ST303 από το fc-moto (αν και είναι πιο πολυ προς το σπορ)

daz
01/10/2012, 10:08
Εμένα γνώμη μου είναι ότι εφόσον δεν θα οδηγήσεις χειμώνα, πολύ καλά σκέφτεσαι για 1 ζευγάρι. Δεν χρειάζεσαι δεύτερο. (Εγώ έχω βγάλει και ολόκληρο χειμώνα με καλοκαιρινά γάντια μέχρι να πάρω χειμερινά).


Καλοκαίρι έχεις βγάλει με φθινοπωρινά?

heiko27
01/10/2012, 12:38
κατ αρχην πρεπει να παρεις 2 ζευγαρια.ενα καλοκαιρινο και ενα χειμωνιατικο.

και παρ' ολο που δηλωνεις οτι δεν θα οδηγησεις με χιονι και βροχη,μπορει να οδηγησεις μια μερα που εχει ''ηλιο με δοντια''.

οποτε παιρνεις ενα οποιοδηποτε καλοκαιρινο γαντακι με προστασιες για ανοιξη-καλοκαιρι και οσο αντεξεις απο φθινοπωρο και για τις δυσκολες μερες του χειμωνα αυτο--->http://www.ghostbikes.com/products/GhostBikes.com-Brands-Richa/2606-richa-nasa-motorcycle-gloves.html και καθαρισες.

:wave2:

Από αδιαβροχοποιηση οκ . Όσο αναφορά το κρύο δεν θα το έλεγα εδώ και 2 χρονιά που το έχω είναι απογοήτευση

golis
01/10/2012, 12:42
Από αδιαβροχοποιηση οκ . Όσο αναφορά το κρύο δεν θα το έλεγα εδώ και 2 χρονιά που το έχω είναι απογοήτευση

Συμφωνώ.Τα είχα και εγώ καπΌτες τα richa.

daz
01/10/2012, 13:03
Αλλιώς αισθάνεται το κρύο ο καθένας μας.

Και ειδικότερα στα χέρια.

Vice
01/10/2012, 15:12
Ειδα τα Alpinestars SP-X και επαθα ζημιά! Τρελή ποιότητα, φουλ δέρμα, 3/4 σε μήκος οπου καλύπτει και καρπό επαρκώς αλλά δεν ειναι και πολύ μακριά, καρμπονιά στις κλειδώσεις, συστημα γεφύρωσης των 2 μικρών δακτύλων και τιμή 75 ευρώ απο μαγαζάκι στόκ της επαρχίας;

ιδού και το κατεβατό http://www.alpinestars.com/shop/categories/moto/gloves/leather/spx-glove/

πώς ακούγεται η πρόταση;

heiko27
01/10/2012, 15:16
Αλλιώς αισθάνεται το κρύο ο καθένας μας.

Και ειδικότερα στα χέρια.

Να το αναλύσω τότε !!! Μια διαδρομή εντός Αθήνας 12 χιλιομέτρων χειμώνα με προορισμό τον Γέρακα , τα χέρια μου είναι ποιο παγωμένα από συνάδελφου που έρχεται από ποιο μακριά με άλλο γάντι αντίστοιχης τιμής . Με λίγα λόγια , έχω φορέσει πολύ ποιο ζεστά γάντια

chr1s_86
01/10/2012, 15:38
συστημα γεφύρωσης των 2 μικρών δακτύλων

Τα δάκτυλα είναι χωριστά σε αυτά τα γάντια...

chriscrypton
01/10/2012, 15:42
269994

Με εχουν βολεψει μεχρι στιγμης, ανετα στην οδηγηση & με βροχη που ετυχε μερικες φορες αλλα & σε θερμοκρασιες στις αρχες του χειμωνα,για κρυο ξυλιαζουν λιιγο τα ακροδακτυλα.

dmf
01/10/2012, 15:53
Καλά η Colori σαν έτοιμη να διαλυθεί είναι.
Έχει εδώ και καιρό μεγάλες ελλείψεις σε νούμερα, και δεν κάνει κάτι γι'αυτο.
Πήγα να πάρω γάντια, και είχε ελάχιστα μοντέλα στις νορμαλ διαστάσεις (M και L).
Τα περισσότερα ό,τι είχε περισσέψει από XS και XXL.
Μπότες το ίδιο. Στην Αλεξάνδρας σε αυτό που μου άρεσε είχε μόνο το 42. Το 43 αν ήθελα να το
δοκιμάσω έπρεπε να πάω Πειραιά, και το 44 δεν θυμάμαι, κάπου αλλού μου είπε.

Μάλλον απ'οσα αναφέρθηκαν (μαζι με αυτο που ειπα εγω) το ixs του SVX φαίνεται πιο all around.
Είναι και σε πολύ καλή τιμή.

chriscrypton
01/10/2012, 16:00
Παραγγελια απο ιντερνετ τα χα παρει, κι απο οτι βλεπω στο site εχει διαθεσιμα..

McTalas
01/10/2012, 21:52
Ειδα τα Alpinestars SP-X και επαθα ζημιά! Τρελή ποιότητα, φουλ δέρμα, 3/4 σε μήκος οπου καλύπτει και καρπό επαρκώς αλλά δεν ειναι και πολύ μακριά, καρμπονιά στις κλειδώσεις, συστημα γεφύρωσης των 2 μικρών δακτύλων και τιμή 75 ευρώ απο μαγαζάκι στόκ της επαρχίας;

ιδού και το κατεβατό http://www.alpinestars.com/shop/categories/moto/gloves/leather/spx-glove/

πώς ακούγεται η πρόταση;
κατιλαθος θα καταλαβες, δεν ειναι φουλ δερμα αυτα, δερμα ειναι μονο το ασπρο που βλεπεις, τα εχω μεσα σε 9 μηνες ξεφτιλιστικε τελειως στο σημειο των δεικτων

spyrakos35
02/10/2012, 02:26
όπως και με τα κράνη, θεωρώ οτι καλύτερο είναι να πας να δοκιμάσεις το γάντι ο ίδιος....



στο ξαναλέω και τέλος από μένα..... καλές αγορές :beer:

daz
02/10/2012, 09:21
Να το αναλύσω τότε !!! Μια διαδρομή εντός Αθήνας 12 χιλιομέτρων χειμώνα με προορισμό τον Γέρακα , τα χέρια μου είναι ποιο παγωμένα από συνάδελφου που έρχεται από ποιο μακριά με άλλο γάντι αντίστοιχης τιμής . Με λίγα λόγια , έχω φορέσει πολύ ποιο ζεστά γάντια

Η ανάλυσή σου δε με καλύπτει. :p

Γιατί και των δύο σας τα χέρια είναι πιο ζεστά από τα δικά μου που τα έχω τυλίξει με κουβέρτες για να πάω μέχρι το περίπτερο.
Οι παράγοντες είναι πολλοί, απ' την διαφορετική αιμάτωση των άκρων από άνθρωπο σε άνθρωπο, τις χούφτες που διαθέτει ή όχι η μηχανή μας την ταχύτητα που κινούμαστε κτλ κτλ. Εγώ για πχ στο περίπτερο πάω με 205χλμ/ώρα. :a34: (Ναι ρε είναι σε γκρεμό!) :cool:
Παρ' όλα αυτά δεν διαφωνώ μαζί σου πως μπορεί να υπάρχουν πιο ζεστά γάντια στην ίδια κατηγορία τιμής αλλά και απ' την άλλη πάλι θα είναι πιο χοντρά και δυσκολότερα στην χρήση τους μέσα στην πόλη. Επιπλέον το θέμα μας δεν ήταν τα ζεστά χειμερινά γάντια. Για κάποιον που χρησιμοποιεί την μηχανή του άνοιξη - καλοκαίρι - φθινόπωρο, αυτό δε είναι άσχημο για να τον τον πάει λίγο πιο βαθειά στην καρδιά του χειμώνα (με την προϋπόθεση πως θα έχει και καλοκαιρινό).

TROOPER
02/10/2012, 09:27
Από αδιαβροχοποιηση οκ . Όσο αναφορά το κρύο δεν θα το έλεγα εδώ και 2 χρονιά που το έχω είναι απογοήτευση


Συμφωνώ.Τα είχα και εγώ καπΌτες τα richa.

τα εχω 5 χρονια και εκτος απο ακραιες συνθηκες τυπου χιονια στην αθηνα δεν εχω νοιωσει ΚΡΥΟ προσωπικα,αλλα οπως λεει και ο daz ολα σχετικα ειναι.παρ' ολα αυτα οπως λεει και παλι ο daz το παλικαρι μιλαει για ανοιξη-καλοκαιρι-φθινοπωρο.εγω λεω οτι με αυτα οσο και αν κρυωνεις θα πας και λιγο χειμωνα.και αν παρεις και ενα ζευγαρι ισοθερμικα γαντια πας και πολυ χειμωνα αν εισαι κρυουλιαρης.τελος να πω οτι εγω γαντι που να ειναι και ζεστο (εστω για τα δικα μου δεδομενα) και να εχω κι αισθηση δεν εχω βρει αλλο απο αυτο.

:wave2:

SVX
02/10/2012, 09:31
Η ανάλυσή σου δε με καλύπτει. :p

Γιατί και των δύο σας τα χέρια είναι πιο ζεστά από τα δικά μου που τα έχω τυλίξει με κουβέρτες για να πάω μέχρι το περίπτερο.
Οι παράγοντες είναι πολλοί, απ' την διαφορετική αιμάτωση των άκρων από άνθρωπο σε άνθρωπο, τις χούφτες που διαθέτει ή όχι η μηχανή μας την ταχύτητα που κινούμαστε κτλ κτλ.


τα εχουμε ξαναπει Αποστολη... εγω συζηταω με τα παιδια που δουλευουν στη ΔΙΑΣ 6-8 ωρες σε εξωτερικο περιβαλλον (οχι 6-8 ωρες ταξιδι αλλα και παλι)

και τα πιο ακριβα γαντια να αγορασεις (και παλι η αναλογια μονωσης / αισθησης αφης δε θα ειναι τελεια) το μηχανακι θελει & χουφτες & θερμαινομενες χειρολαβες για να πεις οτι ελυσες το προβλημα....

τα ακρα σε κρυες συνθηκες εχουν ανεπαρκη αιματωση και οση θερμοκρασια προλαβαινουν να "ανεβασουν" εξαφανιζεται αφου ειναι μετωπο στο κρυο ....

daz
02/10/2012, 10:48
τα εχουμε ξαναπει Αποστολη... εγω συζηταω με τα παιδια που δουλευουν στη ΔΙΑΣ 6-8 ωρες σε εξωτερικο περιβαλλον ...

Το ξέρω, έτσι είναι δυστυχώς.

heiko27
02/10/2012, 11:25
daz πάρε μια λοιπόν.....:beer:
Δεν νομίζω οτι διαφωνούμε τελικά !!! Διότι θα συμφωνήσω οτι για φθινόπωρο ειναι σούπερ ,έμενα αυτό που με χαλάει πολύ στα γάντια είναι οτι όταν έξω έχει 5 βαθμούς το πολύ σε 15 λεπτά δεν νοιώθω τα δάχτυλα μου , για ολα τα αλλα ειναι μια χαρά , για βαρύ χειμώνα βάζεις εσωθερμικα , κάτι το οποίο έκανα και πλέον δεν νοιώθω τίποτα ( οχι απο κρυο , δεν νοιωθω τα χερια μου ;) ) .

Μια απορία όμως έχω trooper !!!! Πως διάολο σου άντεξαν 5 χρόνια εγώ στα 2 και έχουν τα προβληματάκια τους .
ΑΑΑ και μην βιαστείς δεν είμαι καθόλου κάφρος δεν τα έχω ποτέ κακοποιήσει ;)

Vice
02/10/2012, 12:01
Έχουμε εξελίξεις. Μετά απο πολύ σκέψη ειπα να πάρω τα Alpinestars SP-X που ανέφερα πιο πάνω. Η τιμή ήταν χώμα (75 ευρώ) και δεν μου άφηνε και πολλά περιθώρια. Τα πήρα απο ενα μαγαζί στην Λάρισα οπου μου τα έστειλε με ΚΤΕΛ.

Τα παιρνω τώρα στα χερια μου και κάτι δεν μου πάει καλά! τελικά είναι το προηγούμενο μοντέλο γιαυτό είναι και φτηνότερα. Μιλησα με το μαγαζί και μου ειπε αν θελω να τα επιστρεψω θα με αποζημιώσουν 100%.

Οι διαφορές τους με τα καινούρια έτσι οπως τα βλέπω είναι οι εξής:

1) ειναι φουλ δερμάτινα και οχι δέρμα+ύφασμα οπως ειναι τα καινουρια. Υποτίθεται οτι το υφασμα προσφέρει πιο ελευθερη κινηση στο χέρι.

2)και τα 2 έχουν καρμπον προστασία στα ίδια σημεία αλλά σε διαφορετικό σχήμα

3)Το παλιό δεν έχει την γεφύρωση στα 2 τελευταία δάκτυλα

4)Μικρολεπτομέρειες στο Design.

Αξίζει να τα κρατήσω ή να τα δώσω πίσω να πάρω το καινούριο;

η διαφορά στην τιμή είναι 20 ευρώ μεταξύ τους + 3 μέρες αναμονή αν θα πάρω το καινούριο

Motoneos
02/10/2012, 13:25
269994

Με εχουν βολεψει μεχρι στιγμης, ανετα στην οδηγηση & με βροχη που ετυχε μερικες φορες αλλα & σε θερμοκρασιες στις αρχες του χειμωνα,για κρυο ξυλιαζουν λιιγο τα ακροδακτυλα.

Αυτά είναι αεριζόμενα? Για ποιά περίοδο μπορείς να τα φοράς?

rockobok
02/10/2012, 14:37
τα εχω 5 χρονια και εκτος απο ακραιες συνθηκες τυπου χιονια στην αθηνα δεν εχω νοιωσει ΚΡΥΟ προσωπικα,αλλα οπως λεει και ο daz ολα σχετικα ειναι.παρ' ολα αυτα οπως λεει και παλι ο daz το παλικαρι μιλαει για ανοιξη-καλοκαιρι-φθινοπωρο.εγω λεω οτι με αυτα οσο και αν κρυωνεις θα πας και λιγο χειμωνα.και αν παρεις και ενα ζευγαρι ισοθερμικα γαντια πας και πολυ χειμωνα αν εισαι κρυουλιαρης.τελος να πω οτι εγω γαντι που να ειναι και ζεστο (εστω για τα δικα μου δεδομενα) και να εχω κι αισθηση δεν εχω βρει αλλο απο αυτο.

:wave2:
+1 για τα richa
4 χειμώνες μου βγάλανε και πέρυσι αρχίσανε να μπάζουνε νερό.
Θα τα ευχαριστηθείς όσο δε πάει.
Σε ζέστη όμως θα έχεις πρόβλημα .Αν ιδρώσεις βρωμάνε οπότε χρειάζεσαι σίγουρα
και ένα ζευγάρι καλοκαιρινά.:wave2:

daz
02/10/2012, 14:43
daz πάρε μια λοιπόν.....:beer:
... ,έμενα αυτό που με χαλάει πολύ στα γάντια είναι οτι όταν έξω έχει 5 βαθμούς το πολύ σε 15 λεπτά δεν νοιώθω τα δάχτυλα μου , για ολα τα αλλα ειναι μια χαρά , για βαρύ χειμώνα βάζεις εσωθερμικα , κάτι το οποίο έκανα και πλέον δεν νοιώθω τίποτα ( οχι απο κρυο , δεν νοιωθω τα χερια μου ;) ) .


Στην συνάρτηση πρέπει να βάλεις κι άλλες δυο παραμέτρους. Τον χρόνο έκθεσης και την ταχύτητα που κινείσαι. Με 5 βαθμούς και 80χλμ η αίσθηση του κρύου είναι -5. Μετά από 1 ώρα είναι -10. Μετά είναι και η υγρασία, αλλιώς είναι οι 5 βαθμοί στο κέντρο της Αθήνας κι αλλιώς στα Τζουμέρκα, ακόμα και αν η ταχύτητά σου είναι η ίδια. Με το γαντάκι που λες και με τα εσωτερικά κτλ αν πας να βγάλεις την Εγνατία από Γιάννενα για Θεσσαλονίκη έξω απ' την Κοζάνη θα κατουράς τα χέρια σου για να αισθανθείς ότι υπάρχουν. :lol:

Οι 5 βαθμοί που αναφέρεις είναι οριακή θερμοκρασία και χρειάζεται το γαντάκι να είναι καλό για να αποδώσει σωστά. Λέγοντας οριακή εννοώ πως από κει και κάτω κανένα γάντι (σολο) δεν σε καλύπτει σε ταξίδι ενώ μέσα σε πόλη που οι ταχύτητα είναι μικρότερη και ο χρόνος λιγότερος χρειάζεσαι ένα αρκετά "ενισχυμένο" για να σε κρατήσει ζεστό.
Λέγοντας ενισχυμένο δεν εννοώ απαραίτητα πολύ χοντρό αλλά με τις σωστές επενδύσεις, κατάλληλο σχεδιασμό, τεχνολογία υλικών κτλ κτλ κτλ. Γι' αυτό αυτά (http://www.coloriposto.gr/web/?ProductID=696&id=23) πχ κοστίζουν τόσο. Επίσης είναι ιδανικά και για χρήση με θερμαινόμενα γκριπ σε ταξίδια (τα χοντρά δεν αποδίδουν σωστά με τα θερμαινόμενα βοηθήματα).

Τα γάντια όσο κι αν φαίνεται αστείο σε κάποιους είναι απ' τα σημαντικότερα στον εξοπλισμό μας και είναι λάθος να δίνουμε πολλά λεφτά για καλό μπουφάν και να κάνουμε οικονομία εκεί. Δυστυχώς θέλει και καλό μπουφάν και καλά γάντια αν χρησιμοποιείς την μηχανή χειμώνα καλοκαίρι. Και όπως δεν έχεις μόνο ένα μπουφάν δεν σε φτάνει και ένα ζευγάρι γάντια. Και επειδή τα γάντια δεν έχουν αφαιρούμενες επενδύσεις δεν σε φτάνουν ούτε δύο.

Αυτά για όσους ταξιδεύουν και χρησιμοποιούν την μηχανή τους (παπί - οτιδήποτε) χειμώνα καλοκαίρι.

Τσίμπα και μια από μένα. :beer:


υγ. Έχω γράψει κατεβατά ολόκληρα σε άλλα θρεντ για χειμερινά γάντια. ;)

VANDA
02/10/2012, 14:53
Αξίζει να τα κρατήσω ή να τα δώσω πίσω να πάρω το καινούριο;

η διαφορά στην τιμή είναι 20 ευρώ μεταξύ τους + 3 μέρες αναμονή αν θα πάρω το καινούριο

Παρόμοια ψιλοκοντά alpinestars με δέρμα+ύφασμα, κάρμπον κλπ είχα παλιότερα και είχε ανοίξει σχετικά γρήγορα η ραφή σε κάποια σημεία ένωσης.
Τα φουλ δέρμα (SP-8) που πρότεινα παραπάνω είναι πολύ πιο ανθεκτικά (τα έχω δυο χρόνια plus). Δεν ξέρω αν έχει διαφορά το χαρακτηριστικό αυτό στην αντοχή ή αν έτυχε..
Εγώ θα προτιμούσα αυτά που ήδη έχεις στα χέρια σου, αν και διαφωνώ με το μήκος.. αλλά 'γούστα' είναι αυτά..

rockobok
02/10/2012, 15:06
Από alpinestars δεν έχω και την καλύτερη εμπειρία.
αυτά είχα πάρει πέρσυ http://www.motorcycle-superstore.com/14/67/903/24686/ITEM/Alpinestars-WR-V-Gore-Tex-Gloves.aspx
και φέτος είναι άχρηστα.
Σε καλοκαιρινά είχα αυτά http://www.dirtbikebitz.com/alpinestars-octane-hard-knuckle-gloves-black-p-4608.html
βγάλανε 2 καλοκαίρια με το ζόρι. Ανοιξανε σε πολλά σημεία.

heiko27
02/10/2012, 15:21
Εγω πάντως το πρόβλημα το έχω και στην Αθήνα !!!
Λόγο ss ξεχνάμε της χούφτες και όλα τα άλλα !!!
Δεν εχω τπτ άλλο να κάνω πάρα να συμφωνήσω μαζι σου για ολη την παραπάνω ανάλυση ;) !!!
Ααααα και που σε !!! Πολύ της μόδας εχει γίνει το χωρίο μου τώρα τελευταία εδω μέσα ( Τζουμέρκα ) όποτε πάρε ενα τσιπουρακι :beer:

Vice
02/10/2012, 15:27
αυτά τώρα (τα παλιά) είναι 90% Cowhide και 10% suede.

τα καινούρια είναι περίπου 70% Cowhide 20% ύφασμα και 10% suede.



http://imageshack.us/a/img15/3677/imag0085g.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/15/imag0085g.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

chriscrypton
02/10/2012, 15:40
Αυτά είναι αεριζόμενα? Για ποιά περίοδο μπορείς να τα φοράς?

Ναι ειναι αεριζόμενα γάντια από διάτρητα ελαστικά υφάσματα (Neopren,δέρμα), με αεραγωγούς στα δάχτυλα και προστασία Carbon – Kevlar , & ειναι για ολο το χρονο θεωρητικά αλλα πρακτικα στο πολυ κρυο θα χρειαστείς κι ενα εσωθερμικο γαντακι σιγουρα.

daz
02/10/2012, 15:49
...
Ααααα και που σε !!! Πολύ της μόδας εχει γίνει το χωρίο μου τώρα τελευταία εδω μέσα ( Τζουμέρκα ) όποτε πάρε ενα τσιπουρακι :beer:


Αγαπάμε Τζουμέρκα..

Thanks για το τσιπουράκι.



Ναι ειναι αεριζόμενα γάντια από διάτρητα ελαστικά υφάσματα (Neopren,δέρμα), με αεραγωγούς στα δάχτυλα και προστασία Carbon – Kevlar , & ειναι για ολο το χρονο θεωρητικά αλλα πρακτικα στο πολυ κρυο θα χρειαστείς κι ενα εσωθερμικο γαντακι σιγουρα.

Στο πολύ κρύο θα βγάλει τις κάλτσες του και θα τις φορέσει στα χέρια, μην φοβάσαι. :lol:

chriscrypton
02/10/2012, 16:03
Ναι, ναι αυτες του στρατού οι ολομαλλες που φτανουν ως το μπουτι είναι οτι πρέπει :D

chr1s_86
02/10/2012, 18:33
αυτά είχα πάρει πέρσυ http://www.motorcycle-superstore.com/14/67/903/24686/ITEM/Alpinestars-WR-V-Gore-Tex-Gloves.aspx
και φέτος είναι άχρηστα.

Τι έπαθαν; Να λέω ευτυχώς που δεν τα πήρα όταν το σκεφτόμουν;

McTalas
03/10/2012, 01:19
αυτά τώρα (τα παλιά) είναι 90% Cowhide και 10% suede.

τα καινούρια είναι περίπου 70% Cowhide 20% ύφασμα και 10% suede.



http://imageshack.us/a/img15/3677/imag0085g.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/15/imag0085g.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
ρε φιλαρακι γιατι ανοιγεις θεματα αφου δεν ακους κανεναν και δεν εχεις σκοπο να αλλαξεις γνω,μη???

σου λεω εχω τα ιδια ακριβως και μεσα σε 9 μηνες οχι εχουν ξηλωθει, ξεφτιλιστικαν εντελως... ΜΗΝ τα παρεις!!!

rockobok
03/10/2012, 04:46
Τι έπαθαν; Να λέω ευτυχώς που δεν τα πήρα όταν το σκεφτόμουν;

ανοίξαν από το πλάι στην εξωτερική πλευρά της παλάμης.
Ανοιξαν στην άκρη του δείκτη στο δεξί και γενικά στα σημεία τριβής λιώσαν εντελώς+ότι βάλανε νερό.
Απογοήτευση σκέτη ότι χειρότερο έχω βάλει.

TROOPER
03/10/2012, 07:40
.........
Μια απορία όμως έχω trooper !!!! Πως διάολο σου άντεξαν 5 χρόνια εγώ στα 2 και έχουν τα προβληματάκια τους .
ΑΑΑ και μην βιαστείς δεν είμαι καθόλου κάφρος δεν τα έχω ποτέ κακοποιήσει ;)

δεν ξερω αδερφε.εγω τα κακοποιω.με ss,με on-off,με παπι και δεν εχουνε κανει κιχ.ρωτα και αυτον εδω:


+1 για τα richa
4 χειμώνες μου βγάλανε και πέρυσι αρχίσανε να μπάζουνε νερό.
Θα τα ευχαριστηθείς όσο δε πάει.
Σε ζέστη όμως θα έχεις πρόβλημα .Αν ιδρώσεις βρωμάνε οπότε χρειάζεσαι σίγουρα
και ένα ζευγάρι καλοκαιρινά.:wave2:

Vice
03/10/2012, 08:49
ρε φιλαρακι γιατι ανοιγεις θεματα αφου δεν ακους κανεναν και δεν εχεις σκοπο να αλλαξεις γνω,μη???

σου λεω εχω τα ιδια ακριβως και μεσα σε 9 μηνες οχι εχουν ξηλωθει, ξεφτιλιστικαν εντελως... ΜΗΝ τα παρεις!!!

Φιλε McTalas καταρχάς εκτιμω που με βοηθάς εσύ όπως και τα υπόλοιπα παιδιά εδώ στο forum και η άποψη σας μετράει πάρα πολύ για τις επιλογές μου. Από την άλλη διακρίνω ένα εκνευρισμό στο μήνυμα σου και μάλλον δεν είδες οτι ήδη έχω πάρει το Alpinestars SP-X το παλιό (κατα λάθος) και ανανέωσα την ερώτηση μου αν πρέπει να το κρατήσω ή όχι.

Το SPX που ειχες πάρει εσύ καταλαβαίνω οτι είναι αυτό με το ύφασμα σε κάποια σημεία. Εγώ στα χέρια μου έχω το φουλ δέρμα. το λογικό είναι να ειναι πιο ανθεκτικό απο το δικό σου αν και με δυσκολευει στις κινήσεις λόγω δέρματος. Γενικώς δηλαδή μου άρεσε σαν design. Επίσης η τιμή του (75 ευρώ) είναι πάρα πολύ καλή για τα δεδομένα της τσέπης μου γιαυτό και ρωτάω συγκεκριμένα για αυτό.

Φιλικά.

Giagkos
04/10/2012, 09:33
εγω παντως εχω παθει ερωτα με αυτα...http://www.dainese.com/eu_en/motorbike/guanto-jerico-new-gtx.html?cat=5 η αυτα http://www.dainese.com/eu_en/motorbike/guanto-scout-gtx.html?cat=5 για καλοκαιρι δεν ξερω...

TROOPER
04/10/2012, 09:38
εγω παντως εχω παθει ερωτα με αυτα...http://www.dainese.com/eu_en/motorbike/guanto-jerico-new-gtx.html?cat=5 η αυτα http://www.dainese.com/eu_en/motorbike/guanto-scout-gtx.html?cat=5 για καλοκαιρι δεν ξερω...

θα προτιμουσα τα πρωτα.περνανε πανω απο το μανικι του μπουφαν.

daz
04/10/2012, 09:45
εγω παντως εχω παθει ερωτα με αυτα...http://www.dainese.com/eu_en/motorbike/guanto-jerico-new-gtx.html?cat=5 η αυτα http://www.dainese.com/eu_en/motorbike/guanto-scout-gtx.html?cat=5 για καλοκαιρι δεν ξερω...

Αυτά είναι βαριά χειμωνιάτικα όμως.

daz
04/10/2012, 09:49
θα προτιμουσα τα πρωτα.περνανε πανω απο το μανικι του μπουφαν.

..και είναι αρκετά λεπτά ώστε να τα βάζεις και κάτω απ' το μανίκι στην πολύ βροχή. ;)


edit. και αρκετά μακρυά, καλύπτοντας όλο το κενό που αφήνουν οι αδιάβροχες επενδύσεις μερικών μπουφάν σε εκείνο το σημείο.

TROOPER
04/10/2012, 09:52
..και είναι αρκετά λεπτά ώστε να τα βάζεις και κάτω απ' το μανίκι στην πολύ βροχή. ;)

στην πολυ βροχη φορας το αδιαβροχο μπουφαν που περναει πανω απο το γαντι ουτως η αλλως ;)

daz
04/10/2012, 10:09
στην πολυ βροχη φορας το αδιαβροχο μπουφαν που περναει πανω απο το γαντι ουτως η αλλως ;)

Το ήξερα ότι θα το πεις και έχεις απόλυτο δίκιο. Τα αδιάβροχα όμως όλοι τα μισούμε (ή μήπως τελικά είμαι μόνο εγώ?) όπως και την διαδικασία βάλε βγάλε! Σε ψιλόβροχο δεν τα φοράω, αν μετά πιάσει μπόρα πάλι δεν τα φοράω επειδή τα ρούχα μου είναι ήδη νοτισμένα και αυτές οι μλκες (τα αδιάβροχα) δεν αναπνέουν σωστά. Οπότε βρέθηκα πολλές φορές να απολαμβάνω καταιγίδες χωρίς αδιάβροχα. :sick:

Στο κοπή το πίτα του 11 θυμάσαι πως ήρθα? Τα αδιάβροχα ήταν τυλιγμένα κάπου μέσα στην βαλίτσα. Ο άλλος βέβαια ήταν ακόμα χειρότερος. Ούτε καν τα πήρε. :lol:

TROOPER
04/10/2012, 10:21
Το ήξερα ότι θα το πεις και ............

ας μεινουμε σε αυτο :)

McTalas
05/10/2012, 00:01
Φιλε McTalas καταρχάς εκτιμω που με βοηθάς εσύ όπως και τα υπόλοιπα παιδιά εδώ στο forum και η άποψη σας μετράει πάρα πολύ για τις επιλογές μου. Από την άλλη διακρίνω ένα εκνευρισμό στο μήνυμα σου και μάλλον δεν είδες οτι ήδη έχω πάρει το Alpinestars SP-X το παλιό (κατα λάθος) και ανανέωσα την ερώτηση μου αν πρέπει να το κρατήσω ή όχι.

Το SPX που ειχες πάρει εσύ καταλαβαίνω οτι είναι αυτό με το ύφασμα σε κάποια σημεία. Εγώ στα χέρια μου έχω το φουλ δέρμα. το λογικό είναι να ειναι πιο ανθεκτικό απο το δικό σου αν και με δυσκολευει στις κινήσεις λόγω δέρματος. Γενικώς δηλαδή μου άρεσε σαν design. Επίσης η τιμή του (75 ευρώ) είναι πάρα πολύ καλή για τα δεδομένα της τσέπης μου γιαυτό και ρωτάω συγκεκριμένα για αυτό.

Φιλικά.
οχι ρε φιλε κανενας εκνευρισμος, απλα οτι Astars και αν εχω παρει δεν εχει κρατησει...

daz
05/10/2012, 00:13
ας μεινουμε σε αυτο :)

Ε βάλε ολόκληρη την πρόταση λοιπόν. ;) :beer:

TheFace
05/10/2012, 16:50
οχι ρε φιλε κανενας εκνευρισμος, απλα οτι Astars και αν εχω παρει δεν εχει κρατησει...

Πολυ εντυπωση μου κανει αυτο που λες...για να το λες βεβαια κατι θα ξερεις, μιας και απο οτι καταλαβαινω εχεις δοκιμασει αρκετα γαντια της συγκεκριμενης εταιριας!

Εγω παντως ενα ζευγαρι εχω παρει απο την astars και το φοραω απο το 2006, σχεδον ολο το χρονο (εκτος τα καλοκαιρια)!!!
http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Alpinestars-SPS-Glove/SubProducts/Alpinestars-SPS-Glove-0001
Αυτος ειναι ο εβδομος χειμωνας και τα συγκεκριμενα γαντια πρεπει να εχουν κανει γυρω στα 50000χιλ... εκτος απο καποια φθορα στην δεξια παλαμη και στον αντιχειρα που τρωει αρκετη τριβη λογω γκαζιου, δεν εχουν παθει τιποτα... ειδικα στις ραφες! Εφτασα στο σημειο να "παρακαλαω" να χαλασουν για να παρω αλλα μιας και τα συγκεκριμενα τα ψιλοβαρεθηκα... τι να πω!

McTalas
06/10/2012, 00:28
...
τι να σου πω ρε φιλε ισως να ειμαι γκαντεμης,
μποτες smx-plus μεσα σε 3 μηνες κοπικανε τα κεβλαρ κορδονια, δεν υπαρχει σαν ανταλακτικο και ο ισαγωγεας μου λεει βαλε σκοινι απο ψαροτουφεκο (αυτο ειχα βαλει). τσαντα πλατης στα 130€ σπασανε καποια κλιπ, και τα γαντια που σου λεω...
τεσπα ισως να ειμαι γταντεμης...

TheFace
06/10/2012, 08:34
τι να σου πω ρε φιλε ισως να ειμαι γκαντεμης,
μποτες smx-plus μεσα σε 3 μηνες κοπικανε τα κεβλαρ κορδονια, δεν υπαρχει σαν ανταλακτικο και ο ισαγωγεας μου λεει βαλε σκοινι απο ψαροτουφεκο (αυτο ειχα βαλει). τσαντα πλατης στα 130€ σπασανε καποια κλιπ, και τα γαντια που σου λεω...
τεσπα ισως να ειμαι γταντεμης...

:eek::eleison:

Φανταζομαι με τετοιο σουξε οτι γινεται σφαγη καθε πρωτοχρονια... ολοι σε θελουν για ποδαρικο, ε? :bawl:

:beer:

McTalas
06/10/2012, 10:58
:bawl::bawl::bawl:

Billymuse
06/10/2012, 12:08
http://www.getgeared.co.uk/Motorcycle_Gloves-HELD_Motorcycle_Gloves_Sting_WP αυτό έχω και είμαι αρκετά ικανοποιημένος

fz6man
16/12/2016, 22:25
παιδιά μένω Κομοτηνή και έξω απο την πόλη και φέτος απο οτι βλέπω ο χειμώνας θα είναι βαρύς και πρέπει να αγοράσω ενα καλό γάντι, έχω αλλάξει διάφορα κατά καιρούς και με προστασίες άλλα και χωρίς, ποτέ δεν με βόλεψαν ειδικά κάτι απο αυτά με το kevlar απο το επάνω μέρος, πλέον εχω καταλήξει και φοράω εκτός από το βαρύ χειμώνα κάτι Neopren της ktm ακόμα και σε εντουρο βολτιτσες που κανω που ειναι φοβερό γάντι αλλα κατω απο 3c και με χουφτες αισθανομαι οτι κρυωνουν τα χέρια μου αρκετά, οπότε ψάχνω γάντι χειμερινό αδιαβροχο και χωρίς κεβλαρ προστασίες διότι μετά απο πολλάααα χρόνια όταν ημουν ποιο πιτσιρίκος και δεν επαιζαν και καθόλου λ7 κάποιος μάγκας από εδώ μέσα μου είχε χαρίσει κάτι γαντακια Sidi ΑΠΊΣΤΕΥΤΑ, δυστηχώς δεν μπορώ να θυμηθώ ποιο παιδί ήταν άλλα πιάσανε τόπο εκείνα τα γάντια βγαλανε πολλά ταξιδια και φαγανε πολυ βροχή και το καλό είναι οτι βγήκε πραγματικά καλό γάντι μέχρι πριν κανα χρόνο τα είχα και δεν ειχε χρειαστεί να αγοράσω χειμερινά!