PDA

View Full Version : Ασφάλεια μετά από μεταβίβαση



nim
01/10/2012, 13:26
Πριν λίγες μέρες αγόρασα μια μηχανή.
Η μηχανή είχε ασφάλεια μέχρι τον Δεκέμβριο, την οποία και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου έδωσε.
Μιλώντας όμως με έναν συνάδελφο, μου είπε οτι η ασφάλεια μετά από την μεταβίβαση έχει διάρκεια έναν μήνα και μετά πρέπει να πάω να κάνω καινούργια.

Ξέρει κανείς τι παίζει με το θέμα της ασφάλειας μετά από μεταβιβαση? Ισχύει? πρέπει να κάνω καινούργια? ισχύει για κάποιο χρονικό διάστημα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Υ.Γ. Ελπίζω να έκανα το ποστ στο σωστό section.

harris_x
01/10/2012, 13:29
να κάνεις δική σου ασφάλεια

nim
01/10/2012, 14:13
δηλαδη τώρα κυκλοφορώ παράνομα?

vaska
01/10/2012, 14:20
Κανονικά η ασφάλεια μετά από μεταβίβαση ακυρώνεται. Για να ισχύει θα έπρεπε να μην κάνετε μεταβίβαση τώρα και να την κάνετε κοντά στη λήξη της ασφάλειας.
Πήγαινε κάνει καινούρια δική σου να έχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο, για σκάρτους 2 μήνες δεν λέει να ταλαιπωρηθείς αν γίνει στραβή, άσε που δεν αντέχει σε έλεγχο από την αστυνομία, θεωρείσαι και είσαι ανασφάλιστος.

nim
01/10/2012, 14:27
Ευχαριστώ παιδες.
Σημερα κιόλας θα παρώ τηλ κάποιον ασφαλιστή για να κάνω την ασφάλεια. (Μιας και σήμερα το μωρό θα πάει στον μηχανικό για μερικά συμαζεματάκια)

taskon
08/10/2012, 13:30
αν και το είδα αργά, η ασφάλιση ισχύει μέχρι την λήξη της ανεξάρτητα αν έχει γίνει μεταβίβαση.αρκεί βέβαια να μην αλλάζει ο κίνδυνος (νεος οδηγος, αλλη περιοχη κτλ)

GIXXERAKIAS
08/10/2012, 13:53
αν και το είδα αργά, η ασφάλιση ισχύει μέχρι την λήξη της ανεξάρτητα αν έχει γίνει μεταβίβαση.αρκεί βέβαια να μην αλλάζει ο κίνδυνος (νεος οδηγος, αλλη περιοχη κτλ)

Αν ο πωλητής έχει κάνει ακύρωση ασφάλειας και έχει δώσει πίσω το ασφαλιστήριο για να πάρει πίσω τα χρήματα της ασφάλισης που απομένουν,ο άλλος (ο αγοραστής ντέ) είναι ακάλυπτος από την στιγμή της μεταβίβασης.;)

Επίσης και να μήν έχει γίνει αυτό από την στιγμή που είναι σε άλλο όνομα η μηχανή (ή το αυτοκίνητο) με ασφάλεια σε όνομα άλλου άπαξ και γίνει κάτι χοντρό κλάφτα Χαράλαμπε.....οπότε προσοχή στο θέμα αυτό πρός όλους.:wave2:

McTalas
08/10/2012, 20:27
η ασφαλεια δεν μεταβιβαζεται.

taskon
08/10/2012, 20:42
φιλοι μου εχω την αισθηση οτι κανετε λαθος και θα σας βρω αυριο το σχετικο.. η υποχρεωση της ασφαλιστικης δεν παυει με την μεταβιβαση.λεω παντα αν δεν την εχει ακυρωσει ο προηγουμενος

taskon
08/10/2012, 20:47
και ο σχετικος νομος

Με βάση τις πρόσφατες τροπολογίες που επιφέρει ο Ν.3557/2007 - ΦΕΚ 100Α (14-5-2007) (Τροποποίηση του π.δ. 237/1986 (ΦΕΚ 110/Α) με το οποίο κωδικοποιήθηκε ο Ν. 489/1976 «Περί υποχρεωτικής ασφαλίσεως της εξ ατυχημάτων αυτοκινήτων αστικής ευθύνης» (ΦΕΚ 331/Α).
Ο παλιός ιδιοκτήτης, οφείλει να γνωστοποιήσει ΓΡΑΠΤΩΣ στην ασφαλιστική του εταιρεία την πώληση του ασφαλισμένου αυτοκινήτου και να ζητά τη λύση της ασφαλιστικής σύμβασης, προσκομίζοντας ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ καθώς και ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ του οχήματος από τον νέο ιδιοκτήτη.

Διαφορετικά Διακοπή της Ασφάλισης και επιστροφή ασφαλίστρων ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΚΤΗ.

εαν εχετε κατι νεοτερο που να το αναιρει να με ενημερωσετε παρααλω. οχι μου ειπε ο ασφαλσιτης μου που ειναι ξαδερφς μου και ξερει κτλ αλλα με το νομο που να τροποποιει το παραπανω.

McTalas
08/10/2012, 21:01
δεν ειναι ακριβως ετσι, αυτο που γραφεις αφορα την επιστροφη των ασφαλιστρων...

taskon
08/10/2012, 21:13
θα σου ποσταρω ολο το νομο αυριο, τον εχω στο γραφειο και επειδη ασχολουμαι με το αθλημα σου λεω οτι επειδη ειναι υποχρεωτικη η ασφαλιση κανινικα πρεπει να υπαρχει διαδοχη στην σχεση.

ολα αυτα δςν τα λεω για ναμην κανει ασφαλεια, αυτο πρεπει να κανει, απλα πρεπει να ξερουμε τι ισχυει

sergiosm
08/10/2012, 21:21
και ο σχετικος νομος

Με βάση τις πρόσφατες τροπολογίες που επιφέρει ο Ν.3557/2007 - ΦΕΚ 100Α (14-5-2007) (Τροποποίηση του π.δ. 237/1986 (ΦΕΚ 110/Α) με το οποίο κωδικοποιήθηκε ο Ν. 489/1976 «Περί υποχρεωτικής ασφαλίσεως της εξ ατυχημάτων αυτοκινήτων αστικής ευθύνης» (ΦΕΚ 331/Α).
Ο παλιός ιδιοκτήτης, οφείλει να γνωστοποιήσει ΓΡΑΠΤΩΣ στην ασφαλιστική του εταιρεία την πώληση του ασφαλισμένου αυτοκινήτου και να ζητά τη λύση της ασφαλιστικής σύμβασης, προσκομίζοντας ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ καθώς και ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ του οχήματος από τον νέο ιδιοκτήτη.

Διαφορετικά Διακοπή της Ασφάλισης και επιστροφή ασφαλίστρων ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΚΤΗ.

εαν εχετε κατι νεοτερο που να το αναιρει να με ενημερωσετε παρααλω. οχι μου ειπε ο ασφαλσιτης μου που ειναι ξαδερφς μου και ξερει κτλ αλλα με το νομο που να τροποποιει το παραπανω.

:nono::nono:

Φίλε, είσαι μία τροποποίηση ... πίσω.

Αυτό που λες άλλαξε το 2009 με το άρθρο 36 του ν. 3746/2009 (ΦΕΚ Α΄ 27/2009) και έτσι πλέον το άρθρο 8 παρ. 2 του π.δ. 237/1986, έχει ως εξής:

Αν μεταβιβαστεί η κυριότητα ή η κατοχή του αυτοκινήτου οχήματος με οποιονδήποτε νόμιμο τρόπο, η Ασφαλιστική σύμβαση λύεται αυτοδικαίως μετά την παρέλευση τριάντα (30) ημερών από την ημερομηνία της μεταβίβασης, ο δε ασφαλιστής υποχρεούται σε επιστροφή των τυχόν μη δεδουλευμένων ασφαλίστρων.
Η λύση της σύμβασης ισχύει έναντι πάντων, χωρίς να απαιτείται εκ μέρους του ασφαλιστή οποιαδήποτε ενέργεια.

taskon
08/10/2012, 21:27
i stand corrected!! δεν το ειχα παρακολουθησει.συγνωμη για την παραπληροφορηση