PDA

View Full Version : Ερώτηση περι στρόφαλου



Ovi
01/10/2012, 17:20
Η απορία μου είναι η εξής:
εχω ανοίξει το καρτερ (με οτι συνεπαγει αυτο.. σφυριες,κοπανιδια,γαμ...δια,κτλ) για γενικο check-up.. ο στρόφαλος με τα ρουλεμαν του είναι οκ και τελικά θα ξανατοποθετηθεί οπως ήταν..

χρειάζεται να τον πάω για μέτρημα πριν το ξαναβάλω μέσα? (στο μάτι φαίνεται οκ και γενικά μου φανηκε γεροδεμένο σύμπλεγμα μεταλλων)

ευχαριστώ

yiannis172
01/10/2012, 17:25
Τι μηχανακι ειναι; Aφου το ελυσες πηγαινε το σε ενα μηχανουργειο για μετρημα-ζυγισμα και αλλαξε και τα ρουλεμαν του.Μην περιμενεις να δεις να γινεται δυο κοματια ο στροφαλος,εννοειται οτι θα ειναι 'γεροδεμενο συμπλεγμα μεταλλων',οι ανοχες που δημιουργουνται ειναι του δεκατου του χιλιοστου ;)

Ovi
01/10/2012, 17:41
είναι ενα kx 250, το ανοιξα με την προοπτική να τα αλλάξω αλλα φαίνονται τέλεια δεν κάνουν τσικ, να φανταστείς όλα τα άλλα τα αλλάζω..
οπότε προτείνεις μέτρημα.
ευχαριστώ

yiannis172
01/10/2012, 19:27
Και ρουλεμαν και τσιμουχες αλλαξε.

OldMan
02/10/2012, 11:19
εχω ανοίξει το καρτερ (με οτι συνεπαγει αυτο.. σφυριες,κοπανιδια,γαμ...δια,κτλ)
Γιατί ψυλιάζομαι ότι οι φωλιές των ρουλεμάν θα έχουν στεναχωρεθεί αρκετά ..??:D

Ovi
03/10/2012, 07:46
αχχ! αυτές οι φωλιές..
τεσπα, αλλαξα και τα ρουλεμάν και ο μάστουρης μου είπε οτι ο στρόφαλος είχε απόκλησει 7 εκατοστά (του χιλιουστού να υποθέσω :p)

σήμερα δέσιμο (ελπίζω όχι με σπάγγο).. καλά ήταν, είδαμε καινούργια πράγματα, μάθαμε καινούργια εργαλεία (βλέπε μαμάκας)..
αυτή η πλαστελίνη για αφαίρεση του ρουλεμάν δεν κατάλαβα τι είναι ?!?!?

:wave2:

p.s. οι τσιμούχες ήταν αυτές που με οδήγησαν στο άνοιγμα του κάρτερ! αλλάζουνε εσωτερικά!!!! :eyepop: