PDA

View Full Version : Εισαγωγή μοτοσυκλέττας από εξωτερικό



Cabamaru
23/09/2005, 13:09
Καλησπέρα σε όλους,
ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς διαδικασίες και κόστος για να φέρει κάποιος μοτοσυκλέττα από το εξωτερικό;
Ευχαριστώ

Alx 84
23/09/2005, 14:05
Δυστυχώς όχι, αλλά επι τη ευκαιρία καλώς ήρθες!!:beer:

Cabamaru
23/09/2005, 14:23
Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα...

ktm640lc4
23/09/2005, 14:33
Kαλως ηρθες.

www.mobile.de??????????????????/

Γνωστο site για να σου βγουν τα ματια με το ποσο τα πουλανε εξω τα τροχοφορα.!!!!!!!

17inchwheeler
23/09/2005, 14:52
Τι θες να μαθεις?

Cabamaru
23/09/2005, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από 17inchwheeler
Τι θες να μαθεις?

Θέλω να μάθω πως μπορώ να αγοράσω από το εξωτερικό μία μοτοσυκλέττα και να την φέρω εδώ για μόνιμα.
Ευχαριστώ

17inchwheeler
23/09/2005, 15:00
Εαν ειχε εισαχθει(δηλ. υπαρχει αριθμος εγκρισης),μπορεις να την φερεις(για μονιμα πρεπει να βγαλεις ελληνικες πινακιδες)

alex14
23/09/2005, 15:16
Καταρχας , απο ποια χωρα θελεις να την φερεις , γιατι παιζει ΜΕΓΑΛΟ ρολο.

:wave2:

Cabamaru
23/09/2005, 15:36
Λέω για μοτοσυκλέττα η οποία κυκλοφορεί και στην Ελλαδα. πχ να πάρω μια ZX9R από την Αγγλια να την φέρω εδώ και να της βγάλω ελληνικές πινακιδες.

Οι χώρες που με ενδιαφέρουν είναι Αγγλια, Γερμανία και ίσως ΗΠΑ.

sallako
23/09/2005, 18:27
Πριν λιγο καιρο το εψαχνα και εγω.Αν θυμαμαι καλα μου ειπαν οτι πληρωνεις γυρω στο 7% της αξιας της μηχανης συν κανα 400αρι ακομα.
Το σαιτ που κοιτουσα εγω ηταν το

http://www.motorbiking.co.uk/sales.html

τους πηρα τηλεφωνο και μαλιστα την φερνουν στην ελλαδα.Κοστιζει 350 ευρο η μεταφορα.Ειναι ευγενεστατοι και εχουν υπομονη να σου εξηγησουν τα παντα.
Επισης υπαρχουν εκτελωνιστικα γραφεια που αναλαμβανουν τα παντα.Θα προσπαθησω να ξαναβρω ενα τηλεφωνο για να σου εξηγησουν καλυτερα.
Εγω το σταματησα γιατι δυστηχως δεν ειχα τα μετρητα.Παντως ειναι ρισκο ετσι?Παιρνεις κατι που δε το βλεπεις και δεν εχεις επιλογη,εκτος αν πας ο ιδιος εκει.

Cabamaru
23/09/2005, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sallako
Πριν λιγο καιρο το εψαχνα και εγω.Αν θυμαμαι καλα μου ειπαν οτι πληρωνεις γυρω στο 7% της αξιας της μηχανης συν κανα 400αρι ακομα.
Το σαιτ που κοιτουσα εγω ηταν το

http://www.motorbiking.co.uk/sales.html

τους πηρα τηλεφωνο και μαλιστα την φερνουν στην ελλαδα.Κοστιζει 350 ευρο η μεταφορα.Ειναι ευγενεστατοι και εχουν υπομονη να σου εξηγησουν τα παντα.
Επισης υπαρχουν εκτελωνιστικα γραφεια που αναλαμβανουν τα παντα.Θα προσπαθησω να ξαναβρω ενα τηλεφωνο για να σου εξηγησουν καλυτερα.
Εγω το σταματησα γιατι δυστηχως δεν ειχα τα μετρητα.Παντως ειναι ρισκο ετσι?Παιρνεις κατι που δε το βλεπεις και δεν εχεις επιλογη,εκτος αν πας ο ιδιος εκει.

Εννοεις το 7% της τιμής αγοράς? Δηλαδή αν την αγοράσω 5000? θα δώσω 350??
Ενδιαφέρον site....
Αν βρεις το τηλέφωνο εκτελωνιστικού γραφείου πες μου γιατί με ενδιαφέρει.
Όσο για το ρίσκο μπορεί κάποιος να πάει να την αγοράσει και να την φέρει οδικώς, ευκαιρία και για ταξίδι
;)

17inchwheeler
23/09/2005, 20:56
Απο Αγγλια και Γερμανια μπορεις να φερεις,απο Αμερικη οχι(αλλες προδιαγραφες/bye bye ελλ. πινακιδες/"πολλα" μεταφορικα)

Αυτο που ισχυει μεχρι τελος 2005 ειναι:
μεχρι 800κ.εκ πληρωνεις δασμους(τελωνειο)8% επι της τιμης αγορας

απο 800κ.εκ πληρωνεις δασμους(τελωνειο)12% επι της τιμης αγορας

Εχει σημασια τι ποσο θα δηλωθει ως κοστος αγορας(Εγω την υποτιμολογισα)

Σε αυτα υπολογιστε ΚΑΙ την αμοιβη του εκτελωνιστη

Η διαδικασια ειναι διαφορετικη αν η μοτο αγοραζεται απο μαγαζι ή απο ιδιωτη

Σε καθε περιπτωση πρεπει να κατατεθουν οι πινακιδες της μοτ/κλετας και να εξαχθει με φορτωτικη σαν αντικειμενο αφου μιλαμε για οχημα χωρις πινακιδες και χωρις ασφαλεια

gdevelek
23/09/2005, 21:38
Ξέρει κανείς πόσο κοστίζει να βγάλεις πινακίδες;

Cabamaru
23/09/2005, 21:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από 17inchwheeler
Απο Αγγλια και Γερμανια μπορεις να φερεις,απο Αμερικη οχι(αλλες προδιαγραφες/bye bye ελλ. πινακιδες/"πολλα" μεταφορικα)

Αυτο που ισχυει μεχρι τελος 2005 ειναι:
μεχρι 800κ.εκ πληρωνεις δασμους(τελωνειο)8% επι της τιμης αγορας

απο 800κ.εκ πληρωνεις δασμους(τελωνειο)12% επι της τιμης αγορας

Εχει σημασια τι ποσο θα δηλωθει ως κοστος αγορας(Εγω την υποτιμολογισα)

Σε αυτα υπολογιστε ΚΑΙ την αμοιβη του εκτελωνιστη

Η διαδικασια ειναι διαφορετικη αν η μοτο αγοραζεται απο μαγαζι ή απο ιδιωτη

Σε καθε περιπτωση πρεπει να κατατεθουν οι πινακιδες της μοτ/κλετας και να εξαχθει με φορτωτικη σαν αντικειμενο αφου μιλαμε για οχημα χωρις πινακιδες και χωρις ασφαλεια

Ο εκτελωνιστής πόσα παίρνει περίπου?
Τα έξοδα για τις ελληνικές πινακίδες?

gdevelek
23/09/2005, 22:26
Νομίζω πως αν βάλει κανείς κάτω:

7% επί της αξίας
το 400άρι
τα μεταφορικά
τις πινακίδες
το ρίσκο της αγοράς μιας μηχανής από φωτογραφία,

δεν συμφέρει με τίποτε, αφού η τιμή έρχεται πάρα πολύ κοντά στις τιμές της ελληνικής αγορας

Alx 84
23/09/2005, 23:03
Το μόνο που συμφαίρει είνα άν κανείς βρεθεί εκεί, αγοράζει μια και την φέρνει οδικώς. Αν είναι και καινούρια ξεμπερδευει με το στρώσιμο κι όλας!!!!

17inchwheeler
24/09/2005, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cabamaru
Ο εκτελωνιστής πόσα παίρνει περίπου?
Τα έξοδα για τις ελληνικές πινακίδες?


Η αμοιβη του εκτελωνιστη "κανονιζεται"-γυρω στα 200ευρω-πανω κατω
Ελευθερη αγορα εχουμε-διαλεγεις οποιον σου παρει τα λιγοτερα(κοιτα στον χρυσο οδηγο ή ρωτα στο τελωνειο)
Για πινακιδες υπολογιζε 150ευρω-τιμες διεκπεραιωτων-για 1000κ.εκ+

Συμβουλη μου ειναι μην "φερεις" κατι που μπορεις να βρεις -μια ή αλλη εδω και πανω-κατω στα ιδια λεφτα-αν δεν πας (ή καποιος που ξερει) να το δει

Cabamaru
24/09/2005, 10:56
Συμφωνώ, η σκέψη είναι να την φέρω οδικώς...

Μία τελευταία ερώτηση, Αν την φέρω με αγγλικές πινακίδες και την κυκλοφορώ τι προβλημα υπάρχει?

Alx 84
24/09/2005, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cabamaru
Συμφωνώ, η σκέψη είναι να την φέρω οδικώς...

Μία τελευταία ερώτηση, Αν την φέρω με αγγλικές πινακίδες και την κυκλοφορώ τι προβλημα υπάρχει?

Ο ξάδερφος μου είχε φέρει τουτού από γερμανία μου είχε πεί ότι έπρεπε να βγαίνει έξω από τα σύνορα ανά 6μηνο. Τώρα δεν ξερω αν ισχύει λόγω Ε.Ε και λόγω μοτο.

17inchwheeler
24/09/2005, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cabamaru
Συμφωνώ, η σκέψη είναι να την φέρω οδικώς...

Μία τελευταία ερώτηση, Αν την φέρω με αγγλικές πινακίδες και την κυκλοφορώ τι προβλημα υπάρχει?

ΜΗ ΤΗΝ ΦΕΡΕΙΣ ΟΔΙΚΩΣ για πολλους λογους
Μην φερεις καινουργια μοτο...δεν συμφερει-πληρωνεις και ΦΠΑ

Για το αλλο που λες ...........

αγγλικές πινακίδες και την κυκλοφορώ

δεν ξερω...νομιζω πως δεν μπορεις.....ισως να πρεπει να ειναι ασφαλισμενη στην Αγγλια και να την φερνεις με πρασινη καρτα
(γιατι θες να την κυκλοφορεις με ξενες πινακιδες???????)

Cabamaru
24/09/2005, 18:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από 17inchwheeler
ΜΗ ΤΗΝ ΦΕΡΕΙΣ ΟΔΙΚΩΣ για πολλους λογους
Μην φερεις καινουργια μοτο...δεν συμφερει-πληρωνεις και ΦΠΑ

Για το αλλο που λες ...........


δεν ξερω...νομιζω πως δεν μπορεις.....ισως να πρεπει να ειναι ασφαλισμενη στην Αγγλια και να την φερνεις με πρασινη καρτα
(γιατι θες να την κυκλοφορεις με ξενες πινακιδες???????)

Οδικώς μεταχειρισμένη που είναι το προβλημα?

Με ξενες πινακίδες για να μην κάνω όλη την διαδικασία...

17inchwheeler
24/09/2005, 20:53
Αν και εφοσον σε εμπιστευθει ο πωλητης,θα πρεπει να ταξιδεψεις οδικως με τη μοτο ακομα στο ονομα του και ανασφαλιστη(δεν μπορεις να κανεις μετ/βαση στο ονομα σου στο εξωτερικο ουτε να την ασφαλισεις)
Πρεπει να επιστραφουν (πινακιδες)για να κατατεθουν και να "φυγει" η μοτο απο τα χερια του προηγουμενου ιδιοκτητη και τυπικα

Στο εξωτερικο καθε μοτο συνοδευεται απο δυο(2) εγγραφα:πιστοποιητικο ιδιοκτησιας και αδεια κυκλοφοριας

Cabamaru
24/09/2005, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από 17inchwheeler
Αν και εφοσον σε εμπιστευθει ο πωλητης,θα πρεπει να ταξιδεψεις οδικως με τη μοτο ακομα στο ονομα του και ανασφαλιστη(δεν μπορεις να κανεις μετ/βαση στο ονομα σου στο εξωτερικο ουτε να την ασφαλισεις)
Πρεπει να επιστραφουν (πινακιδες)για να κατατεθουν και να "φυγει" η μοτο απο τα χερια του προηγουμενου ιδιοκτητη και τυπικα

Στο εξωτερικο καθε μοτο συνοδευεται απο δυο(2) εγγραφα:πιστοποιητικο ιδιοκτησιας και αδεια κυκλοφοριας

Σωστό, δεν το είχα σκεφτεί...

kinhsh
26/09/2005, 04:30
Ενας γνωστος εφερε με 700 ευρω τελωνειο και 600 ευρω μεταφορικα σε φορτηγο ρ1 του 2001 απο Αγγλια στην τιμη των 7500 ευρω συνολικα ολα τα εξοδα.Το μηχανακι ηταν αγρατσουνιστο.

BILLS
26/09/2005, 13:16
AN DEN YPARXEI TO MODELO STHN ELLHNIKH AGORA...PALI TA IDIA ISXYOUN? NA FEREI KANEIS MIA MONSTER 400cc APO ITALIA GIA PARADEIGMA.