PDA

View Full Version : SOS! Δίπλωμα για μικρή ή για μεγάλη μηχανή?



georgekip
02/10/2012, 10:50
Γεια σας παιδιά, είναι το πρώτο μου post εδώ οπότε δε ξέρω αν το δημοσιεύω στη σωστή κατηγορία. Αν είναι λάθος ας το αλλάξει κάποιος.
Στο θέμα μας τώρα. Έχω ξεκινήσει τη διαδικασία για να βγάλω δίπλωμα μηχανής. Ο αδερφός μου είχε μία Kymco 500αρα αυτόματη αλλά τώρα μένει στο εξωτερικό, οπότε σκέφτηκα γιατί να κάθεται η μηχανή και να μην την πάρω εγώ?
Το πρόβλημα όμως είναι άλλο. Ο δάσκαλος με ρώτησε αν θέλω να βγάλω δίπλωμα για μικρή ή μεγάλη μηχανή. Το ξέρω ότι επειδή είναι 500 κυβικά πρεπει να βγάλω για μεγάλη. Αλλά μου πρότεινε για να μη δυσκολευτώ στην εξέταση (επειδή είναι με συμπλέκτη και ταχύτητες για μεγάλη) να βγάλω αρχικά δίπλωμα για 250 κυβικά και μετά από 2 χρόνια να το μετατρέψω (πληρώνοντας κάτι παράβολα νομίζω, γύρω στα 50 ευρώ) σε δίπλωμα για 500αρα.
Εγώ προσωπικά θέλω να το κάνω έτσι, γιατί αν και έχω δίπλωμα αυτοκινήτου, φοβάμαι πως δε θα τα καταφέρω πολύ καλά με τις ταχύτητες στη μηχανή στην εξέταση.
Και ερωτώ: Είναι καλό αυτό? Αν με πιάσουν μέσα σε αυτά τα 2 χρόνια τι γίνεται?

TROOPER
02/10/2012, 10:53
........Αν με πιάσουν μέσα σε αυτά τα 2 χρόνια τι γίνεται?

αν δε σε πιασουν αλλα γινει κανενα ατυχημα θες να σου πω τι γινεται?

Bladerunner
02/10/2012, 11:03
Ειλικρινά χωρίς καμία διάθεση ειρωνείας. "Κολώνεις" να δώσεις τις γελοίες εξετάσεις αλλά δεν κολλάς στο να κυκλοφορείς μέσα στο χάος με το νταλικάκι;;;

Ο συμπλέκτης και οι ταχύτητες δεν είναι τίποτα να τα μάθεις φίλε μου. Ειδικά όταν γνωρίζεις τη λειτουργία τους λόγω του αυτοκινήτου.

Εξασκήσου με κάποιου φίλου ή κάνε τα μαθήματα που απαιτούνται με τον δάσκαλο, και δώσε κατ' ευθείαν για το μεγάλο.

Bladerunner
02/10/2012, 11:07
Παρέλειψα να απαντήσω στο πρακτικό μέρος.

Θα κυκλοφορείς ουσιαστικά ανασφάλιστος αν δεν έχεις το ανάλογο δίπλωμα, με όλες τις πιθανές συνέπειες. Ξανά κοίταξε την απάντηση του Trooper.

Drake Ramore
02/10/2012, 11:36
Πες τον αδερφό σου να σου κάνει μια εξουσιοδότηση και πήγαινε να κάνεις ανταλλαγή το 500αρι με κάποιο 250αρι καινούριο. Λυθηκαν όλα σου τα προβλήματα.

mikes
02/10/2012, 11:40
φιλε το μικρο διπλωμα ΔΕΝ ειναι για μεχρι 250 κυβικα! ειναι για μηχανακια με ισχυ 25 κιλοβατ (34 αλογα) η με αναλογια κιλοβατ/κιλο μεχρι 0,16!
το κυμκο λοιπον αποδισει 37 αλογα (27,2 κιλοβατ) και ζυγιζει 215 κιλα! αν κανεις τη διαιρεση η αναλογια κιλοβατ/κιλο ειναι περιπου 0,13, πραγμα
που σημαινει οτι μπορεις ανετα και νομιμοτατα να την οδηγησεις με το μικρο διπλωμα!

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! καλυτερα ειναι να επιλεξεις διπλωμα με συμπλεκτη! αν παρεις αυτοματου, δεν θα μπορεις να καβαλησεις κανονικη μηχανη!

επισης το κυμκο ΔΕΝ ειναι μηχανη ειναι σκουτερ! μη τα μπερδευεις, και μην το αποκαλεις μηχανη γιατι μερικοι απο εδω μεσα θα σε παρουν με τις ντοματες! :p

Sapadak
02/10/2012, 11:56
φιλε το μικρο διπλωμα ΔΕΝ ειναι για μεχρι 250 κυβικα! ειναι για μηχανακια με ισχυ 25 κιλοβατ (34 αλογα) η με αναλογια κιλοβατ/κιλο μεχρι 0,16!
το κυμκο λοιπον αποδισει 37 αλογα (27,2 κιλοβατ) και ζυγιζει 215 κιλα! αν κανεις τη διαιρεση η αναλογια κιλοβατ/κιλο ειναι περιπου 0,13, πραγμα
που σημαινει οτι μπορεις ανετα και νομιμοτατα να την οδηγησεις με το μικρο διπλωμα!

Ναι αλλα ισχυει το χειροτερο, ακριβως για αυτο το λογο νο?

McGyver
02/10/2012, 12:02
φιλε το μικρο διπλωμα ΔΕΝ ειναι για μεχρι 250 κυβικα! ειναι για μηχανακια με ισχυ 25 κιλοβατ (34 αλογα) η με αναλογια κιλοβατ/κιλο μεχρι 0,16!
το κυμκο λοιπον αποδισει 37 αλογα (27,2 κιλοβατ) και ζυγιζει 215 κιλα! αν κανεις τη διαιρεση η αναλογια κιλοβατ/κιλο ειναι περιπου 0,13, πραγμα
που σημαινει οτι μπορεις ανετα και νομιμοτατα να την οδηγησεις με το μικρο διπλωμα!

Κάπου το χάνεις, ΔΕΝ μπορεί να το οδηγήσει με το μικρό δίπλωμα.

mikes
02/10/2012, 12:32
Κάπου το χάνεις, ΔΕΝ μπορεί να το οδηγήσει με το μικρό δίπλωμα. γιατι? αφου ειναι μεσα στα ορια! εκτος και αν αλλαξε κατι και δεν το εχω παρει γραμμη...

nikos_abel
02/10/2012, 12:40
επισης το κυμκο ΔΕΝ ειναι μηχανη ειναι σκουτερ! μη τα μπερδευεις, και μην το αποκαλεις μηχανη γιατι μερικοι απο εδω μεσα θα σε παρουν με τις ντοματες! :p

Nia nia ρε :moutza:

Φίλε Γιώργη, μιας και το μηχανάκι-σκούτερ-μπανιέρα ήδη υπάρχει, πήγαινε βγάλε το μεγάλο γιατί μπορεί να
φτιαχτείς άσχημα πολύ γρήγορα και να θες κάτι άλλο δικό σου μετά και να μη μπορείς να το καβαλήσεις.
Και ναι, να σκεφτείς πολύ καλά τη περίπτωση να είσαι παράνομος, καθώς πέραν του ηθικού της υπόθεσης
(που είναι βέβαια και το σημαντικότερο), υπάρχει και το οικονομικό που θα σε εξοντώσει αν γίνει
καμμία στραβή. Αλλά και αν δε γίνει, με το εισφοροκυνηγητό που υπάρχει, δε θα σε λυπούνται
και θα σε γράφουν όλοι οι τροχοδιααστύνόμοι.

Καλώς όρισες

McGyver
02/10/2012, 12:46
γιατι? αφου ειναι μεσα στα ορια! εκτος και αν αλλαξε κατι και δεν το εχω παρει γραμμη...

Γιατί όπως λες και μόνος σου είναι 37 άλογα με όριο τα 34!

(Αν βέβαια μιλάμε για XCITING-R 500i τότε είναι 28,2KW/38.4 ίππους)

mikes
02/10/2012, 12:52
Γιατί όπως λες και μόνος σου είναι 37 άλογα με όριο τα 34!

(Αν βέβαια μιλάμε για XCITING-R 500i τότε είναι 28,2KW/38.4 ίππους) 34 αλογα ή αναλογια 0,16 κιλοβατ/κιλο! μπορει να ειναι 3 αλογα παραπανω αλλα ειναι εντος οριων αναλογιας! οποτε καλυπτεται!

McGyver
02/10/2012, 12:58
34 αλογα ή αναλογια 0,16 κιλοβατ/κιλο! μπορει να ειναι 3 αλογα παραπανω αλλα ειναι εντος οριων αναλογιας! οποτε καλυπτεται!

Στ' @@ μου, εγώ έχω κατηγορίας Α :p.

Drake Ramore
02/10/2012, 13:38
Σε περίπτωση που η αναλογία κιλών προς ίππο καλύπτεται δεν υπάρχει πρόβλημα αλόγων. Αν η διαίρεση βγαζει αναλογία κάτω απο 0,16 τότε μπορεί να το οδηγήσει νόμιμα. Εχει δίκιο ο motomike.
Γενικά ο περιορισμός στις προϋποθέσεις λέει Ή μέχρι 34 άλογα ή με αναλογία κάτω απο 0,16 ίππους ανα κιλό. Αν καλύπτεται το ένα απο τα δύο είναι νομιμος. Τσεκαρισμένο. Απλά πρέπει να κουβαλάει μαζί του ένα κομπιουτεράκι και την εγκύκλιο του υπουργείου (επειδή οι αστυνομικοι δεν φημίζονται για την γνώση του νόμου σε τέτοιες περιπτώσεις). Ας κατεβάσει τις προυποθέσεις απο το σάιτ του υπουργείου.

Sapadak
02/10/2012, 13:39
Σε περίπτωση που η αναλογία κιλών προς ίππο καλύπτεται δεν υπάρχει πρόβλημα αλόγων. Αν η διαίρεση βγαζει αναλογία κάτω απο 0,16 τότε μπορεί να το οδηγήσει νόμιμα. Εχει δίκιο ο motomike.
Γενικά ο περιορισμός στις προϋποθέσεις λέει Ή μέχρι 34 άλογα ή με αναλογία κάτω απο 0,16 ίππους ανα κιλό. Αν καλύπτεται το ένα απο τα δύο είναι νομιμος. Τσεκαρισμένο. Απλά πρέπει να κουβαλάει μαζί του ένα κομπιουτεράκι και την εγκύκλιο του υπουργείου (επειδή οι αστυνομικοι δεν φημίζονται για την γνώση του νόμου σε τέτοιες περιπτώσεις). Ας κατεβάσει τις προυποθέσεις απο το σάιτ του υπουργείου.

Επισης και επισημο χαρτι για την ιπποδυναμη και βαρος του μοτο, και αν βγαλει ακρη τυχερος θα είναι

Drake Ramore
02/10/2012, 13:45
Θα βγάλει άκρη, δεν είναι περίεργο.
Θα πάει στην αντιπροσωπεία της Kymco και θα ζητησει χαρτί που γράφει τα αλογα (αν και είναι περιττό σε μηχανή που αναγράφεται ακανονικά σε αδεια). Θα έχει και το χαρτι του υπουργείου που λέει τις προυποθέσεις και τέλος.

Τώρα, αυτό που λες για επισημο χαρτί παίζει όταν φιμώνεις ένα μηχανακι να βγαζει 34 ιππους. Το έκανε θυμάμαι η BMW με το GS 650 στην Ελλάδα που το κατεβαζε στους 34 ίππους και σου έδινε χαρτί για αυτόν τον λόγο. Πλέον (συμφωνα με άρθρο που διαβασα στο ΜΟΤΟ πριν 3 χρόνια περίπου) μπορείς να προβείς σε μια τέτοια μείωση ιπποδύναμης με κόφτη στα 34 άλογα σε όποια μοτοσυκλέτα θέλεις σε κάποιο εξουσιοδοτημένο συνεργείο, και σου δίνουν την βεβαιωση μείωσης ιπποδύναμης. Δεν ξέρω κάποιον κοντινο μου να το έκανε, αλλά γνωρίζω οτι γίνεται.

nikos_abel
02/10/2012, 16:17
Και να έχει πρόχειρη και μια ζυγαριά να μη πω.
Και ένα αρνάκι στο φούρνο καλού κακού μήπως χρειαστεί να τσιμπίσει κάτι για να βγουν τα δεκαδικά στη διαίρεση.
ΟΥ μπλέξεις.

georgekip
04/10/2012, 22:52
Βασικά ρώτησα και έναν άλλον δάσκαλο σε σχολή οδήγησης και μου είπε ότι υπάρχει και δίπλωμα για μεγάλη μηχανή που δίνω με αυτόματη αλλά είναι γύρω στα 50 ευρώ ακριβότερο. Ισχύει ή μου έλεγε μαλ....ς?
Επίσης αυτό είναι το μοντέλο που έχω όπου μπορείτε να δείτε και τεχνικά χαρακτηριστικά:
http://kymco.gr/product.asp?catid=1432

daz
04/10/2012, 23:46
Και να έχει πρόχειρη και μια ζυγαριά να μη πω.
Και ένα αρνάκι στο φούρνο καλού κακού μήπως χρειαστεί να τσιμπίσει κάτι για να βγουν τα δεκαδικά στη διαίρεση.
ΟΥ μπλέξεις.

:lol:

italianos
07/10/2012, 22:49
Βασικά ρώτησα και έναν άλλον δάσκαλο σε σχολή οδήγησης και μου είπε ότι υπάρχει και δίπλωμα για μεγάλη μηχανή που δίνω με αυτόματη αλλά είναι γύρω στα 50 ευρώ ακριβότερο. Ισχύει ή μου έλεγε μαλ....ς?
Επίσης αυτό είναι το μοντέλο που έχω όπου μπορείτε να δείτε και τεχνικά χαρακτηριστικά:
http://kymco.gr/product.asp?catid=1432

αν δωσεις με μεγαλη μηχανη αυτοματη θα μπορεις να οδηγας οτι θες αλλα μονο ΑΥΤΟΜΑΤΟ.
Το καλυτερο ειναι αφου θα μπεις στη διαδικασια να βγαλεις διπλωμα καντο σωστα ,αν σε φοβιζει ο ογκος της μηχανης και ο συμπλεκτης ζητα απο το δασκαλο να σου κανει μερικα μαθηματα στο μικρο με συμπλεκτη που συνηθως ειναι fx125 ή cbf125 και μετα καβαλα αφοβα την μεγαλη!