PDA

View Full Version : Honda Ax-1 , Παραφλού στο λάδι



owl
02/10/2012, 11:01
Καλημέρα σε όλους.
Αν και παρακολουθώ το forum χρόνια τώρα, δεν εχει τύχει να γράψω ποτέ
Οπότε καλώς σας βρήκα, έστω και ετεροχρονισμένα :)

Έχω ένα ax-1 το οποίο το έχω λύσει όλο και το έχω ξαναμοντάρει μόνος μου (κατ' ανάγκη δηλαδή .. αλλά αυτή ή παρένθεση θα πρέπει να γίνει τεράστια αν ξεκινήσω να εξιστορώ τους λόγους μιας και περιέχει ιστορίες με συνεργεία απείρου κάλλους, οπότε την αφήνω για άλλη ώρα :) )

Το ζήτημα είναι εδώ και λίγο καιρό μπαίνει παραφλού στο λάδι.Την μηχανή την ακινητοποίησα για ευνόητους λόγους.

Επειδή δεν είμαι ειδικός στο θέμα όπως καταλάβατε , αυτά που κοίταξα σε πρώτη φάση είναι η φλάτζες του κυλίνδρου αλλά δεν είδα κάποιο πρόβλημα από εκεί. Ούτε η σιδερένια ούτε η χάρτινη φαίνεται να εχει διαρροή.

Μήπως γνωρίζει κανείς από που αλλού μπορεί να υπάρχει αυτη η διαρροή;

OldMan
02/10/2012, 11:10
Ξεκούμπτωτο πουκάμισο...
(κοινώς, ραγισμένο χιτώνιο..)

Πολυμήχανος
02/10/2012, 14:23
Αν οι φλάντζες σου είναι ΟΚ, η διαρροή είναι από το τσιμουχάκι του άξονα της αντλίας του ψυκτικού. Αλλαγή αντλίας η λύση.

Και η περίπτωση σπασμένου χιτωνίου παίζει, αλλά τότε θα δούλευε και τραγικά το μοτέρ σου, δεν θα ήταν μόνο το ψυκτικό στο λάδι.

owl
03/10/2012, 10:40
Αν οι φλάντζες σου είναι ΟΚ, η διαρροή είναι από το τσιμουχάκι του άξονα της αντλίας του ψυκτικού. Αλλαγή αντλίας η λύση.

Και η περίπτωση σπασμένου χιτωνίου παίζει, αλλά τότε θα δούλευε και τραγικά το μοτέρ σου, δεν θα ήταν μόνο το ψυκτικό στο λάδι.


Ευχαριστω και τους δύο για τις πληροφορίες. Θα την κοιτάξω την αντλία.. Το θέμα με το χιτώνιο δεν θέλω να το σκέφτομαι καν, αν και νομίζω οτι δεν πρεπει να ειναι αυτό.
Το μοτερ δεν δουλευε ασχημα όπως περιγραφεις οτι θα έπρεπε να κάνει αν ήταν το χιτώνιο.

Επι την ευκαιρία να αναφέρω οτι εχω αρχίσει και το διασκεδάζω και λίγο.
Είπα .. αφου το ανοιξα που το ανοιξα , να αλλάξω και τα ταλαιπωρημένα ελατήρια πιστονιού.
Πάω λοιπόν και ρωτάω ΠΟΣΟ..? και μου λένε 55 ευρώ... χαχαχα

Δεν ξέρω πως σας φαίνεται το νουμερο (γιατί η εμπειρία με εχει διδάξει οτι τα χρήματα ειναι κατι εντελώς υποκειμενικο ) αλλά εμενα μου φάνηκε
ξεκαρδιστικό ..... ακου 55 ευρώ.....

Εννοείται οτι τα ελατήρια στον δευτερο έλεγχο που έκανα (μετα απο την ανακοίνωση τιμή ) μου φανήκανε καινούργια.. :)