PDA

View Full Version : Metzeler racetec



Tigas
23/09/2005, 14:23
ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΛΕΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΤΟ SBS ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ.
ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΤΑ METZELER RACETEC ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΕ ΓΟΜΕΣ Κ1,Κ2,Κ3
ΤΑ ΕΧΕΙ ΦΟΡΕΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΠΙΣΤΑ-ΔΡΟΜΟ-ΠΟΣΑ ΧΛΜ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΚΤΛ ΚΤΛ

maintenance
23/09/2005, 14:48
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ;

:smokin:


24509

fallieros
23/09/2005, 17:17
φίλε μου εδω και 16 χρόνια έχω αλλάζει γενικά στις Μοτο μου λάστιχα απο όλες τις
εταιρίες Στο CBR600 που είχα πριν απο cbr1000RR ΕΙΧΑ βάλει Τα Metzeler Μ1 έμεινα παρα πολυ ευχαριστιμένος μετά απο 18000 με αρκετά ζόρια ,και ενώ είχαν φάει τα ψωμιά τους εξακολουθούσαν και κράταγαν και μέσα αλλα και εκτός Αθήνας.Τα άλαξα έβαλα Michelen Pilot αλλά δεν έμεινα ευχαριστιμένος .

anco
23/09/2005, 20:17
Αν θελεις απο Αγγλια used με 130 ευρω.

dankannn
24/09/2005, 11:45
Eγω θα σου ελεγα οχι στα METZELER RACETEC αν τα θες και για δρομο.
Βαλε τα Μ1 τα οποια ειναι γαματα για δρομο ,για πιστα δεν ξερω.
Εγω εβγαλα 15.000 με παντες.
Και ενας φιλος που εχει ΗΟΝDA xx ειναι ευχαριστημενος και αυτος με τα Μ1 + ενας με ΖΧ10.
Εγω και στο CBR 600F θα βαλω παλι Μ1.
Τωρα δεν ξερω για το RR αν θα ειναι ΟΚ.


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

NikosRR
25/09/2005, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από fallieros
φίλε μου εδω και 16 χρόνια έχω αλλάζει γενικά στις Μοτο μου λάστιχα απο όλες τις
εταιρίες Στο CBR600 που είχα πριν απο cbr1000RR ΕΙΧΑ βάλει Τα Metzeler Μ1 έμεινα παρα πολυ ευχαριστιμένος μετά απο 18000 με αρκετά ζόρια ,και ενώ είχαν φάει τα ψωμιά τους εξακολουθούσαν και κράταγαν και μέσα αλλα και εκτός Αθήνας.Τα άλαξα έβαλα Michelen Pilot αλλά δεν έμεινα ευχαριστιμένος .
ετσι ειναι.εγω τα ειχα στο παλιο μηχανακι(cbr600) και ειχα μεινει πολυ ευχαριστιμενος πραγμα που δε μπορω να πω και για τα BT10 μετα απο 5000Km.σιγουρα θα ειναι αυτα που θα δοκιμασω στο μηχανακι που εχω τωρα μολις παω για αλλαγη και ας εχουν μαλακη γομα

Dr.Evil
25/09/2005, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dankannn
Eγω θα σου ελεγα οχι στα METZELER RACETEC αν τα θες και για δρομο.
Βαλε τα Μ1 τα οποια ειναι γαματα για δρομο ,για πιστα δεν ξερω.
Εγω εβγαλα 15.000 με παντες.
Και ενας φιλος που εχει ΗΟΝDA xx ειναι ευχαριστημενος και αυτος με τα Μ1 + ενας με ΖΧ10.
Εγω και στο CBR 600F θα βαλω παλι Μ1.
Τωρα δεν ξερω για το RR αν θα ειναι ΟΚ.


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Τά Μ1 στήν πίστα πολύ καλά .Στόν δρόμο ομως δέν εμεινα παρα πολύ ευχαριστημένος ειδικά από τό πίσω.Καί ενα περίεργο οσο τρωγόντουσαν κρατούσαν καλύτερα παντού ακόμα καί στήν καθημερινή χρήση κατα τήν οποία είχα πρόβλημα γιά νά ερθουν σέ θερμοκρασία λειτουργείας καί κυκλοφορούσα συνέχεια μέ χαμηλές πιέσεις. Αντεξαν 8000χλμ μέ 5 track day καί μέ προσοχη στά παντιλίκια.

kinhsh
26/09/2005, 04:05
Tα αγωνιστικα της μετζελερ τα εχω οδηγησει σε δρομο και πιστα και εχω να πω οτι με οδηγηση στην ευθεια στα 150 χλμ και δυνατα σε στροφες βγαλανε πριν αρχισουν να γλιστρανε 5500 χλμ .
Ειναι λαστιχο που σε κανει πολυ επιθετικο στο δρομο αφου νοιωθεις προσφυση παντου. Ενα μειονεκτημα για το δρομο ειναι λιγωτερο ανετα γιατι ειναι πιο ακαμπτα ειδικα το μπροστινο δινει ομως κορυφαια πληροφορια.
Στην πιστα εχει τοσο ωραια κορωνα που παει η μηχανη στη στροφες μονης της,ειδικα στην κ5 των σερρων κραταγε την εσωτερικη φοβερα. Και η προσφυση αλλου και η ασφαλεια στο να πιασεις ενα γλιστρημα αλλου.Τα εχω οδηγησει και σε καταιγιδα και εχω να πω οτι πανω απο τα 90 χλμ στην ορθια θεση παθαινεις υδρολισθηση !,αλλα επειδη εχουν μαλακη γομμα αν πας με 75-80 μπορεις να ταξιδευσεις και με βροχη.
Τα συνιστω να τα βαλει κανεις μονο για να τα γνωρισει οχι για μονιμη επιλογη γιατι τα απολαμβανει κανεις μονο με μεγαλες ταχυτητες εισοδου ,και αυτη η συνηθεια απο μονη της τρομαζει τον οδηγο στο δημοσιο δρομο. Στην πιστα καλα ειναι κανεις να εχει τετοια μονο λαστιχα,αν και στα Μεγαρα δεν τολμησα να τους πιασω τα ορια,ειναι για φετες.

Tigas
25/02/2006, 22:53
Λοιπόν μετά απο 5000km τα λάστιχα είναι για πέταμα.
Οι παρατηρήσεις μου είναι ότι για την πίστα είναι πολύ καλά αλλά θέλουν ζέσταμα καλό μετά είναι άπαιχτα.
Για το δρόμο τώρα΄, τους καλοκαιρινούς μήνες που είναι ζεστή η άσφαλτο και έρχονται γρήγορα σε σωστες θερμοκρασίες λειτουργίας είναι οκ, αλλά όταν πιάσουν οι δροσούλες δέν λειτουργούν στο 100% και γλυστράνε.
Εγώ προσωπικά γομούλες δέν ξαναβάζω αφού η χρήση που του κάνω είναι περισσότερο βόλτας παρά πίστας.

Ώς προσωπικό λοιπόν συμπέρασμα όσοι οδηγούν πίστα μόνο είναι πολύ καλή επιλογή, όσοι τα θέλετε για βολτες γρήγορες και μη δέν θα ήταν ότι καλύτερο.

idi
25/02/2006, 23:31
αρα βαλε Michelin power 2ct και εσαι οκ...

παιζει και διασταση 190/55 νομιζω....

bonepeeler
26/02/2006, 01:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Λοιπόν μετά απο 5000km τα λάστιχα είναι για πέταμα.
Οι παρατηρήσεις μου είναι ότι για την πίστα είναι πολύ καλά αλλά θέλουν ζέσταμα καλό μετά είναι άπαιχτα.
Για το δρόμο τώρα΄, τους καλοκαιρινούς μήνες που είναι ζεστή η άσφαλτο και έρχονται γρήγορα σε σωστες θερμοκρασίες λειτουργίας είναι οκ, αλλά όταν πιάσουν οι δροσούλες δέν λειτουργούν στο 100% και γλυστράνε.
Εγώ προσωπικά γομούλες δέν ξαναβάζω αφού η χρήση που του κάνω είναι περισσότερο βόλτας παρά πίστας.

Ώς προσωπικό λοιπόν συμπέρασμα όσοι οδηγούν πίστα μόνο είναι πολύ καλή επιλογή, όσοι τα θέλετε για βολτες γρήγορες και μη δέν θα ήταν ότι καλύτερο.


Και τώρα για τι θα πας;

Metzeler ή Michelin;

Tigas
26/02/2006, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από bonepeeler
Και τώρα για τι θα πας;

Metzeler ή Michelin;

PIRELLI DIABLO CORSA, και χιλιομετρα βγάζεις και φοβερο κράτημα έχουν και έρχονται αμέσως σε θερμοκρασίες που αποδίδουν 100%

AXL954
26/02/2006, 20:42
Καλησπέρα,

Προσωπικά δοκίμασα τα racetech με γόμα 2 μπρος-πίσω στο cbr954. Μπορώ να πώ ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος απο το συγκεκριμένο λάστιχο τόσο στην πίστα όσο και στον δρόμο. Πολύ καλή αίσθηση και πολύ καλή πληροφόρηση. Προσωπικά με βοήθησαν να σετάρω σωστά τις αναρτήσεις στα μέτρα και στο στυλ το δικό μου.
Στο βρεγμένο πράγματι θέλει προσοχή. Τα χιλιόμετρα που βγάλανε περίπου 6.000. Το μόνο κακό που διαπίστωσα είναι ότι αρχίζουν να "κουτσουρεύουν" σχετικά γρήγορα μετά από έντονη χρήση σε πίστα ακόμα και αν έχει μείνει γόμα.
Τώρα θα βάλω τα diablo supercorsa. Άκουσα τα καλύτερα από φίλους.

Tigas
26/02/2006, 23:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από AXL954
Καλησπέρα,

Προσωπικά δοκίμασα τα racetech με γόμα 2 μπρος-πίσω στο cbr954. Μπορώ να πώ ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος απο το συγκεκριμένο λάστιχο τόσο στην πίστα όσο και στον δρόμο. Πολύ καλή αίσθηση και πολύ καλή πληροφόρηση. Προσωπικά με βοήθησαν να σετάρω σωστά τις αναρτήσεις στα μέτρα και στο στυλ το δικό μου.
Στο βρεγμένο πράγματι θέλει προσοχή. Τα χιλιόμετρα που βγάλανε περίπου 6.000. Το μόνο κακό που διαπίστωσα είναι ότι αρχίζουν να "κουτσουρεύουν" σχετικά γρήγορα μετά από έντονη χρήση σε πίστα ακόμα και αν έχει μείνει γόμα.
Τώρα θα βάλω τα diablo supercorsa. Άκουσα τα καλύτερα από φίλους.

Εγώ είχα Κ1 εμπρός Κ2 πίσω και άν δέν τα έχωνα γερά κάπου να ζεσταθούν μου γλυστράγανε αρκετά.
Στην Πεντέλη που έχω πάει κανα 2 φορές εχω γλυστρήσει και χωρίς να το πιέζω, θέλουν καλό ζέσταμα.

Τα SC με τα Racetec είναι στην ουσία η ίδια γόμα μια και pirelli και metzeler είναι το ένα και το αυτό.
Δέν ξέρω εάν έχουν διαφορετική κορώνα τα 2 λάστιχα.
Πάντως οι αγωνιζόμενοι στο μεγαλύτερο ποσοστό τους φοράνε pirelli απ΄οτι έχω δεί.

kinhsh
27/02/2006, 00:19
To racetec που εχω δοκιμασει σε κ1 σε σχεση με το sc οχι pro ειναι λαστιχο πιο σκληρου σκελετου μπροστα φτιαγμενο για πολυ μεγαλα πλαγιασματα σε πιστα.Στο δημοσιο δρομο ομως το sc παταει πιο πολυ λαστιχο και ειναι πιο απορροφητικο των κραδασμων.Για δημοσιο λοιπον το sc (σε γομμα 1 εμπρος και 2 πισω ) επετρεπε γονατα κατω ευκολοτερα απο καθε αλλο λαστιχο που εχω δοκιμασει. Το ειχα παρει με 20 γυρους απο Σερρες το φορεσα 2000 χλμ και το εδωσα σε φιλο που εβγαλε με σπορ οδηγηση αλλα 3000 χλμ.
Με τα sc εχω περασει το κομματι βουλα-βαρκιζα πιο απολαυστικα απο ποτε με συνεχες γλιστρημα.

savvas
05/03/2006, 23:42
Με τα Metzeler M1 Sportec είχα πολύ καλύτερη αίσθηση και κράτημα στο νευρικό μπροστινό του R6 (από τα ΒΤ56 Bridgestone).
Για το πίσω, δεν είδα βελτίωση στο κράτημα.

Γενικά το μηχανάκι έγινε πιο ευέλικτο στις αλλαγές κλίσης, και βελτίωσε όπως είπα το μπροστινό.

kostom
06/03/2006, 06:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
PIRELLI DIABLO CORSA, και χιλιομετρα βγάζεις και φοβερο κράτημα έχουν και έρχονται αμέσως σε θερμοκρασίες που αποδίδουν 100%



Λόγω ότι η METZELER και η PIRELLI είναι εδώ
και αρκετό καιρό ένα και το αυτό λέγεται
στα forum στο εξωτερικό ότι μοτοσυκλετιστές
που δοκιμάσανε τα καινούρια SPORTEC Μ3
είπανε τα καλύτερα λόγια βάζοντάς τα ένα κλίκ
πάνω από τα DIABLO CORSA.......

Τώρα δεν τα έχω βάλει ακόμα αλλά η επόμενή
μου αλλαγή θα είναι αυτά, έτσι για δοκιμή.....

Tigas
08/03/2006, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
Λόγω ότι η METZELER και η PIRELLI είναι εδώ
και αρκετό καιρό ένα και το αυτό λέγεται
στα forum στο εξωτερικό ότι μοτοσυκλετιστές
που δοκιμάσανε τα καινούρια SPORTEC Μ3
είπανε τα καλύτερα λόγια βάζοντάς τα ένα κλίκ
πάνω από τα DIABLO CORSA.......

Τώρα δεν τα έχω βάλει ακόμα αλλά η επόμενή
μου αλλαγή θα είναι αυτά, έτσι για δοκιμή.....

Τα φόρεσε ο bonepeeler και ήρθε και τα είδα.
Σαν χάραξη μοιαζει με τα power αλλά μιλάμε έχει πααααααααααρα πολυ γομα για πάτημα με τερααααααααααστιες αυλακώσεις.

Το σκέφτομαι και εγω αυτό Κωστή γιατι ένα 1000+ για λάστιχα το χρόνο δέν λέει.

Fratzeskos
09/03/2006, 03:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Τα φόρεσε ο bonepeeler και ήρθε και τα είδα.
Σαν χάραξη μοιαζει με τα power αλλά μιλάμε έχει πααααααααααρα πολυ γομα για πάτημα με τερααααααααααστιες αυλακώσεις.

Το σκέφτομαι και εγω αυτό Κωστή γιατι ένα 1000+ για λάστιχα το χρόνο δέν λέει.



Τα sportec Μ3 έβαλε?
Πως θα μάθουμε περισσότερες λεπτομέρειες ? Από που τα έβαλε, σε τι τιμή και φυσικά ποίες είναι οι πρώτες εντυπώσεις του... :smilea: