PDA

View Full Version : ταχυμεταφορες



akispoulis
03/10/2012, 10:34
Σημερα το πρωι, πηγα στην ACS καλαματας να παρω ενα δεμα για την μηχανη μου!!το οποιο τους εστηλα να το αγορασουν απο αθηνα!μοτο πιερακος το βαρος του δεν ξεπερνουσε τα 300-400 γραμαρια! ηταν σε ενα κουτακι 30χ40 περηπου! ΛΟΙΠΩΝ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΑΓΟΡΑΣ ΚΛΠ. ΗΤΑΝ 25,35........ΚΑΘΑΡΗ ΚΛΟΠΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΥΜΑΡΤΟΝ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΤΣΙ! με εβαλαν και υπογραψα σε ενα ηλεκρονικο μηχανιμα ,στο οποιο δεν ξερω που θα τοποθετηουν την υπογραφη μου.........οσο για αποδηξη,για τα λευτα μου μου πηραν ...-μου εκλεψαν....--εαν το αυτοκολητο που ειναι κολημενο στο κουτι επανω ,που δεν φενετε καν τι γραφει αυτο ειναι αποδηξη πληρωμς τους??? δεν νομηζω! φηλοι μου μακρια απο την ACS ειναι αποτεονες!!!!!!

DimChios
03/10/2012, 10:44
Σημερα το πρωι, πηγα στην ACS καλαματας να παρω ενα δεμα για την μηχανη μου!!το οποιο τους εστηλα να το αγορασουν απο αθηνα!μοτο πιερακος το βαρος του δεν ξεπερνουσε τα 300-400 γραμαρια! ηταν σε ενα κουτακι 30χ40 περηπου! ΛΟΙΠΩΝ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΑΓΟΡΑΣ ΚΛΠ. ΗΤΑΝ 25,35........ΚΑΘΑΡΗ ΚΛΟΠΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΥΜΑΡΤΟΝ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΤΣΙ! με εβαλαν και υπογραψα σε ενα ηλεκρονικο μηχανιμα ,στο οποιο δεν ξερω που θα τοποθετηουν την υπογραφη μου.........οσο για αποδηξη,για τα λευτα μου μου πηραν ...-μου εκλεψαν....--εαν το αυτοκολητο που ειναι κολημενο στο κουτι επανω ,που δεν φενετε καν τι γραφει αυτο ειναι αποδηξη πληρωμς τους??? δεν νομηζω! φηλοι μου μακρια απο την ACS ειναι αποτεονες!!!!!!

απο Φαληρο - Ζωγραφου 13,5 μεταφορικα για εναν μεγαλο φακελο!
Σε άλλη courier απο αυτη που λες! Τα ιδια ειναι ολες!

"Ογκοχρεωση" και μαλακιες!

Bladerunner
03/10/2012, 10:53
φηλοι μου μακρια απο την ACS ειναι αποτεονες!!!!!!

Καταλαβαίνω, αλλά θα μπορούσες να ρώταγες πριν τους επιλέξεις, ή ακόμα πιο απλά, να χρησιμοποιούσες την ιστοσελίδα τους για να υπολογίσεις το κόστος.

Υπάρχει η επιλογή των ΕΛ.ΤΑ με λιγότερα από τα μισά χρήματα που έδωσες.

McGyver
03/10/2012, 10:54
Καταλαβαίνω, αλλά θα μπορούσες να ρώταγες πριν τους επιλέξεις, ή ακόμα πιο απλά, να χρησιμοποιούσες την ιστοσελίδα τους για να υπολογίσεις το κόστος.

Υπάρχει η επιλογή των ΕΛ.ΤΑ με λιγότερα από τα μισά χρήματα που έδωσες.

+782

dimitris_speed
03/10/2012, 10:56
Υπάρχει και η επιλογή της γενικής ταχυδρομικής με φθηνότερα έξοδα αποστολής,αλλά κάπως αμφίβολο το πότε θα φτάσει το δέμα στον προορισμό του.

tsoukas77
13/10/2012, 12:32
Πηγαινεις στην Hellinmoto,χωρις να ρωτησεις τιμη δινεις παραγγελια για μια Panigale,υπογραφεις την παραγγελια και οταν ερχεται η μοτο και μαθαινεις την τιμη,τους χαρακτηριζεις απατεωνες.
Μαλιστα.

akispoulis
13/10/2012, 14:45
γι ιδιο σχεδων σε ογκο και βαρος δεμα..και απο λαρησα ..οχι απο αθηνα, στην γενηκη ταχυδρομικη, εδωσα μονο 13,5 ευρω! δλδ τα μισα απ οτι στην ACS............

Drake Ramore
13/10/2012, 14:56
Me ELTA οπουδήποτε στην Ελλάδα συστημένο δεματάκι ως 2 κιλά θα σου πάρουν 4-5 ευρώ. Την περασμένη βδομάδα πουλησα κάτι πραγματακια που έμειναν απο την μοτο και στην μια περίπτωση ήταν 5 ευρώ (κοντά στο 1 κιλό) και στην άλλη 4 ευρω (κάπου 300-400 γραμμάρια). Και οι δυο περιπτώσεις μάλιστα ήταν σε νησί.

Σε κουριερ συμφέρει μονο αν εισαι επαγγελματιας και έχεις συμφωνια μαζί τους. Να εχεις δηλαδή μεσα στον μήνα κάποιες μεταφορές και τέλος του μηνα να σου κόβουν τιμολόγιο. Εκει πραγματικά έχουν ανταγωνιστικές τιμές.

VASOS
13/10/2012, 15:30
Σημερα το πρωι, πηγα στην ACS καλαματας να παρω ενα δεμα για την μηχανη μου!!το οποιο τους εστηλα να το αγορασουν απο αθηνα!μοτο πιερακος το βαρος του δεν ξεπερνουσε τα 300-400 γραμαρια! ηταν σε ενα κουτακι 30χ40 περηπου! ΛΟΙΠΩΝ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ ΑΓΟΡΑΣ ΚΛΠ. ΗΤΑΝ 25,35........ΚΑΘΑΡΗ ΚΛΟΠΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΥΜΑΡΤΟΝ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΤΣΙ! με εβαλαν και υπογραψα σε ενα ηλεκρονικο μηχανιμα ,στο οποιο δεν ξερω που θα τοποθετηουν την υπογραφη μου.........οσο για αποδηξη,για τα λευτα μου μου πηραν ...-μου εκλεψαν....--εαν το αυτοκολητο που ειναι κολημενο στο κουτι επανω ,που δεν φενετε καν τι γραφει αυτο ειναι αποδηξη πληρωμς τους??? δεν νομηζω! φηλοι μου μακρια απο την ACS ειναι αποτεονες!!!!!!

Τί να πώ, εγώ τις προάλες έστειλα με την ACS, ως απλός ιδιώτης, δέμα πραγματικού βάρους 6 kg (14,4 kg με την ογκομέτρηση) με αντικαταβολή (επιπλέον χρέωση) στην Αλεξανδρούπολη, με παράδοση την επομένη, με κόστος Ε28,6, ενώ η Γενική Ταχυδρομική ζητούσε τα διπλάσια και όσα η "πόρτα-πόρτα" των ΕΛΤΑ.

Οπότε ο χαρακτηρισμός "απατεώνες" είναι τουλάχιστον υπερβολικός, για να μην πω κάτι άλλο.

Επίσης, με ένα κλικ πηγαίνεις στο site του εκάστοτε ταχυ-αποστολέα για τον υπολογισμό του κόστους αποστολής, διαδικασία που δεν διαρκεί πάνω από 5 λεπτά...

Βέβαια, μακράν η πιο συμφέρουσα επιλογή για αποστολή δέματος είναι το απλό ταχυδρομείο των ΕΛΤΑ.

Και για του λόγου το αληθές:

mankam
13/10/2012, 15:32
Me ELTA οπουδήποτε στην Ελλάδα συστημένο δεματάκι ως 2 κιλά θα σου πάρουν 4-5 ευρώ. Την περασμένη βδομάδα πουλησα κάτι πραγματακια που έμειναν απο την μοτο και στην μια περίπτωση ήταν 5 ευρώ (κοντά στο 1 κιλό) και στην άλλη 4 ευρω (κάπου 300-400 γραμμάρια). Και οι δυο περιπτώσεις μάλιστα ήταν σε νησί.

Σε κουριερ συμφέρει μονο αν εισαι επαγγελματιας και έχεις συμφωνια μαζί τους. Να εχεις δηλαδή μεσα στον μήνα κάποιες μεταφορές και τέλος του μηνα να σου κόβουν τιμολόγιο. Εκει πραγματικά έχουν ανταγωνιστικές τιμές.
ελτα με διαφορα,υπαρχει και η δυνατοτητα να το στειλει με επιστολικη αλληλογραφια υπο προυποθέσεις ακομα φθηνοτερα

http://www.elta.gr/el-gr/%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AF%CF%83%CF%89%CE%BA%CF%8C%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%82.aspx

AUFGEBRACHT
13/10/2012, 16:55
Υπάρχει και η επιλογή της γενικής ταχυδρομικής με φθηνότερα έξοδα αποστολής,αλλά κάπως αμφίβολο το πότε θα φτάσει το δέμα στον προορισμό του.

Τίποτα δεν είναι δεδομένο, είναι που θα σου κάτσει... εντελώς συμπτωματικά σήμερα με πήρε συγγενής μου από Θεσσαλονίκη τηλέφωνο και με ρώτησε εάν παρέλαβα ένα δωράκι που μου είχε στείλει με courier πρίν 3-4 μέρες. Δεν είχα λάβει τίποτα και ο άνθρωπος άστραψε και βρόντηξε και μου είπε πως θα πάει να κάνει παράπονα. Δεν πέρασε 1 ώρα και μου τηλεφωνούν από Γενική Ταχυδρομική ότι έχουν ένα δέμα για μένα και να πάω να το παραλάβω ο ίδιος (!!!) γιατί δεν κάνουν λέει παραδόσεις μεσημέρι!!! Πρίν κανα 6 μηνο είχα παραγγείλει από ίντερνετ ένα κινητό και δεν το είχα λάβει, πήρα τηλ στο κατάστημα που το αγόρασα και ο άνθρωπος ορκιζόταν ότι το είχε στείλει με Γενική πάλι, τους παίρνει τηλ. και μετά από μισή ώρα μου τηλεφωνούν να πάω εγώ να το παραλάβω από τα γραφεία τους γιατί δεν είχαν λέει μηχανάκι!!! Η γυναίκα μου στο γραφείο που εργάζεται όταν λαμβάνουν δέμα και είναι με την εν λόγω εταιρεία πάνε και το παραλαμβάνουν οι ίδιοι γιατί ποτέ δεν κάνουν παράδοση αλλά τους ειδοποιούν μόνο ότι ήρθε...

DimChios
14/10/2012, 10:15
Τίποτα δεν είναι δεδομένο, είναι που θα σου κάτσει... εντελώς συμπτωματικά σήμερα με πήρε συγγενής μου από Θεσσαλονίκη τηλέφωνο και με ρώτησε εάν παρέλαβα ένα δωράκι που μου είχε στείλει με courier πρίν 3-4 μέρες. Δεν είχα λάβει τίποτα και ο άνθρωπος άστραψε και βρόντηξε και μου είπε πως θα πάει να κάνει παράπονα. Δεν πέρασε 1 ώρα και μου τηλεφωνούν από Γενική Ταχυδρομική ότι έχουν ένα δέμα για μένα και να πάω να το παραλάβω ο ίδιος (!!!) γιατί δεν κάνουν λέει παραδόσεις μεσημέρι!!! Πρίν κανα 6 μηνο είχα παραγγείλει από ίντερνετ ένα κινητό και δεν το είχα λάβει, πήρα τηλ στο κατάστημα που το αγόρασα και ο άνθρωπος ορκιζόταν ότι το είχε στείλει με Γενική πάλι, τους παίρνει τηλ. και μετά από μισή ώρα μου τηλεφωνούν να πάω εγώ να το παραλάβω από τα γραφεία τους γιατί δεν είχαν λέει μηχανάκι!!! Η γυναίκα μου στο γραφείο που εργάζεται όταν λαμβάνουν δέμα και είναι με την εν λόγω εταιρεία πάνε και το παραλαμβάνουν οι ίδιοι γιατί ποτέ δεν κάνουν παράδοση αλλά τους ειδοποιούν μόνο ότι ήρθε...


...Mε παιρνουν τις προαλλες απο ACS, περιμενα ενα ρουτερ...
"ναι, ο κ, Ελ...? Μάλιστα. Εχουμε εδω ενα μπλα μπλα... μπορειτε μεχρι τις 6 να περασετε σημερα, αλλιως αυριο.."
"η διευθυνση μου ειναι η ταδε. Μεχρι τις 6 θα το εχετε φερει ΕΣΕΙΣ καθοτι αυτη ειναι η δουλεια σας και αυτο εχω πληρωσει!"
σε μιση ωρα ηταν εδω

Cpt. Haddock
14/10/2012, 10:22
...Mε παιρνουν τις προαλλες απο ACS, περιμενα ενα ρουτερ...
"ναι, ο κ, Ελ...? Μάλιστα. Εχουμε εδω ενα μπλα μπλα... μπορειτε μεχρι τις 6 να περασετε σημερα, αλλιως αυριο.."
"η διευθυνση μου ειναι η ταδε. Μεχρι τις 6 θα το εχετε φερει ΕΣΕΙΣ καθοτι αυτη ειναι η δουλεια σας και αυτο εχω πληρωσει!"
σε μιση ωρα ηταν εδω


Μπράβο Μητσε.

Διότι, ως γνωστον, ο ΠΕΛΑΤΗΣ εχει ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΙΟ. :smokin:

Sapadak
14/10/2012, 10:36
...Mε παιρνουν τις προαλλες απο ACS, περιμενα ενα ρουτερ...
"ναι, ο κ, Ελ...? Μάλιστα. Εχουμε εδω ενα μπλα μπλα... μπορειτε μεχρι τις 6 να περασετε σημερα, αλλιως αυριο.."
"η διευθυνση μου ειναι η ταδε. Μεχρι τις 6 θα το εχετε φερει ΕΣΕΙΣ καθοτι αυτη ειναι η δουλεια σας και αυτο εχω πληρωσει!"
σε μιση ωρα ηταν εδω

Για την ACS
Η χρεωσεις ειναι 3

Αν ερθουν να το παραλαβουν το αντικειμενο απο τον αποστολεα
Η μεταφορα
Αν ερθουν και το παραδωσουν στον παραληπτη.

Door 2 door
Καταστημα 2 door
Door 2 Καταστημα
Καταστημα 2 καταστημα

DimChios
14/10/2012, 10:41
Μπράβο Μητσε.

Διότι, ως γνωστον, ο ΠΕΛΑΤΗΣ εχει ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΙΟ. :smokin:



καλα, τραγουδα! :wave2:


(αν και μ αρεσει που με παρακολουθεις) :kiss:


@Sapadak, η συμφωνια με την εταιρια τηλεφωνιας ήταν οτι θα μου ερθουν τα ρουτερ στο χωρο μου, αβιαστα, αβαδιστα κλπ κλπ

Επρεπε να κλεισω και να παω εγω δλδ?

Sapadak
14/10/2012, 11:14
καλα, τραγουδα! :wave2:


(αν και μ αρεσει που με παρακολουθεις) :kiss:


@Sapadak, η συμφωνια με την εταιρια τηλεφωνιας ήταν οτι θα μου ερθουν τα ρουτερ στο χωρο μου, αβιαστα, αβαδιστα κλπ κλπ

Επρεπε να κλεισω και να παω εγω δλδ?

Δεν ειπα αυτο, απλα διευκρινησα πως παει η δουλεια, μη σε διαβασει κανενας αλλο να πλακωθει στις μπατσες με το κουριερ :lol:

PortisHead
14/10/2012, 11:40
...Mε παιρνουν τις προαλλες απο ACS, περιμενα ενα ρουτερ...
"ναι, ο κ, Ελ...? Μάλιστα. ......

Ελ ?
Οπως λέμε El.Venizelos ?
:lol:

Ichigo
14/10/2012, 12:07
ζουν ανάμεσά μας;; :smokin:

271558

karellen
14/10/2012, 13:13
271562

DimChios
15/10/2012, 08:19
ρε που μπλεξαμε με τους μλκες :bawl:

argy_kap
15/10/2012, 10:55
Επειδή είμαι χρόνια πελάτης σε courrier, και έχω περάσει από όλες....να ενημερώσω απλά σε όλα αυτά που λέγατε παραπάνω οτι μια χαρά ήταν η χρέωση....το βασικό του λάθος είναι οτι ζήτησε ο πελάτης να πάει courrier σε μαγαζί, να του αγοράσει κάτι και να του το στείλει πίσω.....μπορούσε απλά να ζητήσει το κατάστημα να του το στείλει αντικαταβολή για να πληρώσει λιγότερα.....


Επίσης θεωρό ΤΡΑΓΙΚΟ να κατηγορείς κάποιον για κάτι που σε χρέωσε όταν εσύ δεν έχεις ζητήσει εξ αρχής να μάθεις το κόστος....μην τρελαθούμε κιόλας! :wave2:

και ξέχασα να πω οτι τα ΕΛΤΑ που λέτε δεν προσφέρουν τέτοια υπηρεσία....

Blixa
16/10/2012, 08:40
να πω ότι συνεργάστηκα με την http://www.collectivecourier.gr/ που ουσιαστικά πρόκειται για αυτοοργανωμένη επιχείρηση και ήταν η πιο οικονομική.
Δεν νομίζω ότι μπορείς να την χρησιμοποιήσεις εκτός Αθηνών , αλλά από Αθήνα --> προς παντού.

AUFGEBRACHT
30/07/2016, 08:47
Θα διαπράξω μικρή τυμβωρυχία, μιας και το τελευταίο post είναι 4 χρόνια πριν σχεδόν. Αυτή η Γενική Ταχυδρομική (το πρόθεμα ταχύ είναι προφανώς τρολάρισμα) απορώ πως δεν έχει κλείσει ακόμα! Ή πως ακόμα οι επιχειρήσεις συνεργάζονται μαζί της... Οι τύποι είναι απαράδεκτοι και τραγικοί! Έχω παραγγείλει ένα ζευγάρι αθλητικά παπούτσια, εδώ και 3 ημέρες έχουν φτάσει στο υποκατάστημά του σύμφωνα με την αναζήτηση της αποστολής και ψευδώς αναγράφουν -κατά την προσφιλή τους τακτική- ότι δεν βρήκαν κανέναν και άφησαν μήνυμα. Τηλέφωνα δεν σηκώνουν εννοείται -την τελευταία φορά που έγινε πάλι το ίδιο, απαίτησαν να πάω να το παραλάβω ο ίδιος... Δεν είναι τυχαίο το κράξιμο που τρώνε στις κριτικές στο ίντερνετ για τις αντιεπαγγελματικές τακτικές και πρακτικές τους...

Corki
30/07/2016, 08:57
Δυστυχως σε ολες τις εταιριες που δραστηριοποιουνται στον συγκεκρικμενο τομεα στην χωρα μας θα βρεις τα ιδια χαρακτηρισικα.

Δεν αποτελει "προνομοιο" μονο αυτης που αναφερεις. Και δεν ειναι τοσο η τιμολογιακη πολιτικη τους που δεν παλευεται με τπτ αλλα η παντελης απουσια διαθεσης να σου φερουν το δεμα εκει που λεπτομερως τους εχεις περιγραψει συμφωνωντας μαλιστα και στην ωρα που θελουν αυτοι!

Εγω πλεον δινω το κινητο μου και τους λεω να με παρει τηλ ο διανομεας (ή να μου κανει αναπ για να μην χρεωθει :cry:) οταν η επομενη παραδοση του ειναι το δεμα μου....για να συννενοηθω εκεινη την στιγμη ..........που θα παω να τον βρω :eyepop:.......(εισοδος κτηριου , γωνια δρομου κτλ).

AUFGEBRACHT
30/07/2016, 09:04
Δυστυχως σε ολες τις εταιριες που δραστηριοποιουνται στον συγκεκρικμενο τομεα στην χωρα μας θα βρεις τα ιδια χαρακτηρισικα.

Δεν αποτελει "προνομοιο" μονο αυτης που αναφερεις. ).

Φίλτατε, με τη συγκεκριμένη ΠΑΝΤΑ αντιμετωπίζω πρόβλημα... Τουλάχιστον οι άλλοι σηκώνουν τηλέφωνα εάν κάτι γίνει, αυτοί εδώ και 3 ημέρες άφαντοι.

nassosxlvbros
30/07/2016, 09:22
Ας γράψω και εγώ στο ξεθαμμένο:
Χρόνια τώρα συνεργάζομαι με όλες.Η ACS είναι σταθερή αξία,ταΕΛΤΑ το ίδιο,η Γενική είχε τις καλύτερες τιμές και την πιο άμεση παράδοση,άρα και τον μεγαλύτερο όγκο δουλειάς.Μιλάμε μια εποχή πρέπει να δούλευε ΜΟΝΟ αυτή....

Τώρα τελευταία έχει σκαμπανεβάσματα...τόσο σε παραδόσεις όσο σε χρεώσεις βάρους όγκου:Αν στείλεις ένα δέμα ελαφρύ και μεγάλο,πχ σαν μια κούτα ΝΟΥΝΟΥ θα σε σφάξει σε ογκοχρέωση....Αν είναι μέτριο δέμα και ψιλοβαρύ (πχ μια μπαταρία για Hornet)Σε χρεώνει βάρος!....Ενδιάμεσα αυτών των μέτρων χάνεται ημπάλα,διότι δε μπορείς να χρεώνεις ίδια ΟΛΑ τα δέματα από κει και ΚΑΤΩ!!!
Ακραία 2 πρόσφατα παραδείγματα:
-Δέμα κούτας ΝΟΥΝΟΥ (ίσως και λίγο μικρότερο)και βάρους κάτω από 2 κιλά,χρεώθηκε μεταφορικά Αθήνα- Κατερίνη με παράδοση Σάββατο 40€!
Το κακό είναι έτι δεν πήραν μόνο πολλά,αλλά ότι το δέμα ήταν εκεί Δευτέρα....
Το ακόμα πιο κακό είναι πως πήγε πολύ ταλαιπωρημένο....
-Φάκελος αντικαταβολή από Κιλκίς.Παραγγελία Πέμπτη 11:00 το πρωί,μεσημέρι Παρασκευής 15:00 ήταν στα χέρια μου....:)

AUFGEBRACHT
30/07/2016, 13:20
Ας γράψω και εγώ στο ξεθαμμένο:
Χρόνια τώρα συνεργάζομαι με όλες.Η ACS είναι σταθερή αξία,ταΕΛΤΑ το ίδιο

Θα συμφωνήσω για ACS και ΕΛΤΑ. Για το τυπικό, επικοινώνησα με την επιχείρηση που έκανα την αγορά και τους ενημέρωσα πως έχει η κατάσταση και πως μετά τις 3 σήμερα δεν πρόκειται να το παραλάβω, γιατί πολύ απλά φεύγω για μια εβδομάδα. Μετά από μισή ώρα με πήρε μια αγενέστατη να με ρωτήσει πιο είναι το πρόβλημά μου (με ύφος μάγκικο και βαριεστημένο) και ότι δεν πρέπει να κάνω παράπονα γιατί ο Κούριερ με ψάχνει 2 ημέρες -και καλά- να με βρει. Της απάντησα ότι ψεύδονται ασύστολα γιατί 2 μέρες δεν το είχα κουνήσει από το σπίτι, αφού της βγήκα στην επίθεση μ' ενημέρωσε ότι θα επικοινωνήσει εντός ολίγου ο Κούριερ να κανονίσουμε την ώρα την παράδοσης. Όσο επικοινώνησε με εσάς, επικοινώνησε και μ΄εμένα...

Pan (dvs)
30/07/2016, 17:24
Θα συμφωνήσω για ACS και ΕΛΤΑ. Για το τυπικό, επικοινώνησα με την επιχείρηση που έκανα την αγορά και τους ενημέρωσα πως έχει η κατάσταση και πως μετά τις 3 σήμερα δεν πρόκειται να το παραλάβω, γιατί πολύ απλά φεύγω για μια εβδομάδα. Μετά από μισή ώρα με πήρε μια αγενέστατη να με ρωτήσει πιο είναι το πρόβλημά μου (με ύφος μάγκικο και βαριεστημένο) και ότι δεν πρέπει να κάνω παράπονα γιατί ο Κούριερ με ψάχνει 2 ημέρες -και καλά- να με βρει. Της απάντησα ότι ψεύδονται ασύστολα γιατί 2 μέρες δεν το είχα κουνήσει από το σπίτι, αφού της βγήκα στην επίθεση μ' ενημέρωσε ότι θα επικοινωνήσει εντός ολίγου ο Κούριερ να κανονίσουμε την ώρα την παράδοσης. Όσο επικοινώνησε με εσάς, επικοινώνησε και μ΄εμένα...

Με ολες σε γενικες γραμμες συνεργαζομαι αψογα.Κατα καιρους ολοι τα κανουνε μανταρα.

Οταν μιλας με καποιον θα ζητας ονομα (αν δεν το εκανες).Βρες τους στο f-b και ξεχεσε τους.Αυτο τους ποναει.

vaska
30/07/2016, 18:32
Προσφιλής τακτική της Γενικής η συγκεκριμένη (περάσαμε και δεν σας βρήκαμε). Για να γίνουν ανταγωνιστικοί κατέβασαν τιμές και πήραν μεγάλες δουλειές από μεγάλες εταιρίες αλλά το προσωπικό τους έμεινε το ίδιο ίσως και να μειώθηκε. Σε παρόμοιο περιστατικό με μένα, πήρα την εταιρία που ψώνισα και είπα ότι θα ακυρώσω την αγορά γιατί δεν έχω παραλάβει 4 μέρες μετά. Την ίδια μέρα παρέλαβα. Όσο για τις χρεώσεις (όγκος ή βάρος) διαλέγουν αυτή που κάθε φορά τους βολεύει, που είναι ακριβότερη δλδ. Για να κάνεις συμφωνία μαζί τους για συγκεκριμένη χρέωση πρέπει να είσαι μεγάλος πελάτης τους, οι συμφωνίες με μικρούς πελάτες διαφέρουν κατά περίπτωση.

sv1000s
30/07/2016, 19:02
εδώ κορινθια η γενική είναι απο παλιά μπάχαλο!τουλάχιστον στο κιατο δεν υπήρχε λέμε έχω πάει να πάρω δέμα γιατί δεν με βρήκαν φυσικά
και με έβαλαν να ξαχνω στην αποθήκη τους!εδώ και μερικά χρόνια έχει αλλαξη χεριά το υποκαταστημα αλλά δεν άλλαξε τπτ!
acs λίγο καλύτερα από τη γενική αλλα και αυτη δεν σε βρίσκουν σπιτι.(αλλα εκει εχω τσακωθεί για το θέμα και τώρα με βρίσκουν.)
speedex άψογη εξυπηρέτηση άμεσα και αν δεν είσαι σπίτι σε παίρνει τηλ. το παλικάρι και στο φέρνει και άλλου!
μέχρι και σε καφετέρια που έπινα καφέ μου έχει φέρει δέμα!

έχει να κάνει και με το πως δουλεύουν τα τοπικά καταστήμα.
εγω σε μερικα καταστηματα που κανω αγωρες για τι δουλεια μου τους λεω απο την αρχη μονο με speedex.

nassosxlvbros
30/07/2016, 19:42
Vaska
Όσο για τις χρεώσεις (όγκος ή βάρος) διαλέγουν αυτή που κάθε φορά τους βολεύει, που είναι ακριβότερη δλδ.

Την ακριβότερη πάντα...μα,έχουν καταντήσει αηδία.....
Το κουλό στη Γενική (κυρίως αυτή έχει ξεκινήσει τα τρελά της) είναι πως ΑΛΛΗ χρέωση έχει να στείλω Αθήνα πχ Κατερίνη και ΑΛΛΗ χρέωση (ακριβότερη) να στείλουν Κατερίνη Αθήνα!!!!!....
Δηλαδή ό,τι μα ό,τι νάναι....
Και όλα αυτά τα κάνουν σε άνθρωπο που είναι χρόνια πελάτης τους,έχει κωδικό στην εταιρεία και κάνει πολλές κινήσεις/λογαριασμούς κάθε μήνα....