PDA

View Full Version : αφαιρεση ρουλεμαν



FotisFz1
04/10/2012, 20:53
παλικαρια μια βοηθεια??
πως μπορω να βγαλω αυτο το ρουλεμαν?
270377
ευχαριστω

yiannis172
04/10/2012, 21:02
Απο τη σκια που βλεπω πισω απο το ρουλεμαν,συμπεραινω πως εχει ενα κενο οποτε με ενα κατσαβιδακι διαγωνια και χτυπημα με ενα σφυρι μπορει να κανεις δουλεια.

gasto
04/10/2012, 21:04
Αγοραζει ειδικο εξωλκεα για ρουλεμαν.Αν εισαι ριψοκινδυνος δοκιμασε κατι τετοιο http://www.wildstar-fan.de/BMW/nockenwellenlager.html

vaska
04/10/2012, 21:26
Υπάρχουν πια πολύ φτηνοί εξωλκείς για ρουλεμαν στην αγορά που ίσως να μην αξίζει το κόπο για πατέντες.

Δες εδώ (http://www.ggv.gr/ergaleia-aerow-hand-tools/aaiueeaaso-1/pipa-wiha-bahco-stayros-stavros-service-auto-manela-taf-tona-cv-1-2-dowidat-ega-master-tona-biscuit-jointer-power-x131-imet-220v-tool-sega-pow1004-ergaleia-safe-safety-ggv-3m-wood-lamelo-kaviliera-1-2-3-4.html)

mankam
04/10/2012, 21:36
Υπάρχουν πια πολύ φτηνοί εξωλκείς για ρουλεμαν στην αγορά που ίσως να μην αξίζει το κόπο για πατέντες.

Δες εδώ (http://www.ggv.gr/ergaleia-aerow-hand-tools/aaiueeaaso-1/pipa-wiha-bahco-stayros-stavros-service-auto-manela-taf-tona-cv-1-2-dowidat-ega-master-tona-biscuit-jointer-power-x131-imet-220v-tool-sega-pow1004-ergaleia-safe-safety-ggv-3m-wood-lamelo-kaviliera-1-2-3-4.html) θα συμφωνήσω,δέν νομίζω οτι βγαίνει με κατσαβίδι,πιθανόν να προκαλέσεις ζημιά.

petani
04/10/2012, 21:41
Γεμισε καλα την τρυπα στην μεση του ρουλμαν με γρασσο και με ενα ζουμπαδακι η ενα αξωνα οσο η διαμετρο της τρυπας ριξτου μια (του γρασσου) και θα βγει σαν χαλβας ..... :beer:

jimmis5
04/10/2012, 21:47
Gasto εκπληκτικη πατεντα!!!Βασκα ειναι ακριβως το ιδιο με την πατεντα μονο που κοστιζει πολυ περισσοτερο

kokar
04/10/2012, 22:03
δες εδώ, σε ενδιαφέρει --> http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=130927&page=3

vaska
04/10/2012, 22:40
Gasto εκπληκτικη πατεντα!!!Βασκα ειναι ακριβως το ιδιο με την πατεντα μονο που κοστιζει πολυ περισσοτερο


Έλα μωρέ Τζίμη που είναι ίδιο με την πατέντα. Με διπλάσιο μήκος τουλάχιστον, με διαμορφωμένα χείλη, με πατούρα στο τέλος και πιθανότατα άλλο μέταλο. Τώρα τα 18 ευρώ εγώ δεν τα βρίσκω υπερβολικά, για την ακρίβεια τα βρίσκω μιά χαρά τιμή. Από την άλλη πόσο χρόνο θες να φτιάσεις την πατέντα, τι εργαλεία και που θα τα βρεις κλπ κλπ.

Το πάλαι ποτέ που ασχολιόμουν με τον αερο και ναυτο μοντελισμό, συνχομπίστας και καθηγ. Παν/μίου, με δικό του τορνάκι, πολύ χρήμα και πολύ μεράκι μου είχε πει : "αν χρειάζεσαι κάτι και υπάρχει έτοιμο στο εμπόριο μην ασχοληθείς να το φτιάξεις, απλά αγόρασέ το. Θα σου έρθει φτηνότερα".

Πιτσιρικάς τότε εγώ και το χρήμα πολύ μετρημένο, τον παρεξήγησα, το παίζει μπρούκλης είπαδεν θέλει να εξυπηρετήσει είπα, μου κάνει τον καμπόσο είπα.... και τι δεν είπα όταν θέλησα να φτιάξω στο τορνάκι του έναν άξονα διεύθυνσης για το στροφείο του ελικοπτέρου μου που είχε στραβώσει.

Αρκετά χρόνια μετά κατάλαβα ότι τελικά είχε απόλυτο δίκιο.

yiannis172
04/10/2012, 23:01
Iσχυει αυτο αλλα οχι σε ολες τις περιπτωσεις...σημερα εψαχνα ενα ειδικο καρυδακι για να ξεβιδωσω την καμπανα απο το παπι τα οποιοα ειναι δυο μεγεθη,ενα της καμπανας και ενα του φυγοκεντρικου.Γνησιο special tool 30+30,και το ιδιο σε 2σε1 εκδοση (εμπρος πισω) απο μηχανουργειο στα 15....;)

guzzistas
04/10/2012, 23:10
"αν χρειάζεσαι κάτι και υπάρχει έτοιμο στο εμπόριο μην ασχοληθείς να το φτιάξεις, απλά αγόρασέ το. Θα σου έρθει φτηνότερα".

Αρκετά χρόνια μετά κατάλαβα ότι τελικά είχε απόλυτο δίκιο.

Ακριβώς...

:beer:

daz
04/10/2012, 23:34
Τα special tools στοιχίζουν τόσο γιατί εξελίσσονται και κατασκευάζονται με πολύ μεγάλο κόστος ενώ τα κομμάτια που πωλούνται είναι ελάχιστα. Υπάρχουν και φθηνές εταιρείες που έχουν αρκετά "ειδικά" εργαλεία και σε καλές τιμές χωρίς η ποιότητα να είναι η καλύτερη. Για τον ερασιτέχνη όμως αυτό δεν παίζει κανένα ρόλο. Πόσες φορές θα το χρειαστεί? Πόσες φορές θα λύσεις το παπί σου εσύ και πόσα λύνει ένας μάστορας στον ίδιο χρόνο? Εδώ η έκδοση "μηχανουργείου" αν δουλεύει είναι μια χαρά λύση.


Όσον αφορά τους εξολκείς η διαφορά του σφυρήλατου μετάλλου με το οτιδήποτε άλλο είναι χαοτική. Ένας φθηνός θα κοστίσει όσο και ο φτιαχτός στο μηχανουργείο, θα διαρκέσει περισσότερο και θα αντέξει περισσότερο την κατάχρηση. Τον ακριβό τον πληρώνεις μια φορά και ποτέ ξανά. Ότι πάθει τον αλλάζεις με καινούριο δωρεάν.

Το ρουλεμάν που θέλεις βγαίνει με εσωτερικό εξολκέα και ένας φθηνός μαζί με την σφύρα αδράνειας κοστίζει κάτω από 20 ευρώ. Εναλλακτικά αγοράζεις σφύρα αδράνειας (υπάρχουν και με 5 ευρώ) ή φτιάχνεις μια με πατέντα, φαντασία να έχεις, κοτσάρεις στην σφύρα αλυσιδούλα μικρή και στο άλλο άκρο της αλυσίδας κάθετα μέσα στον τελευταίο κρίκο έναν πίρο (βίδα, μπουλόνι οτιδήποτε χωράει να περάσει πίσω απ' το ρουλεμάν) με μήκος λίγο μικρότερο απ' την διάμετρο του ρουλεμάν. Μετά ξέρεις τι πρέπει να κάνεις. Τον άξονα της σφύρας μπορεί να τον παίξει και η ίδια η αλυσίδα.

vaska
04/10/2012, 23:46
Iσχυει αυτο αλλα οχι σε ολες τις περιπτωσεις...σημερα εψαχνα ενα ειδικο καρυδακι για να ξεβιδωσω την καμπανα απο το παπι τα οποιοα ειναι δυο μεγεθη,ενα της καμπανας και ενα του φυγοκεντρικου.Γνησιο special tool 30+30,και το ιδιο σε 2σε1 εκδοση (εμπρος πισω) απο μηχανουργειο στα 15....;)

Στο εκάστοτε κόστος πρέπει να προσμετρήσεις και τον χρόνο που δαπάνησες για να το φτιάξεις, γιατί ως γνωστόν ο χρόνος είναι χρήμα.

Σκέψου το έχω δίκιο.

notakos600
05/10/2012, 08:20
Και με μεταλλικό upat γίνεται, με μηδαμηνό κόστος.

jimmis5
05/10/2012, 16:59
Δεν ειναι κατα την γνωμη μου μονο το κοστος αλλα πως βαζεις το μυαλο και τα χερια σου να δουλεψουν και ολα αυτα σου χρειαζονται οταν καβαλας μοτοσυκλετας και ισως ξεμεινεις καπου...
Θυμηθητε το ταξιδιωτικο του panvas στην αλγερια με τι ξεβιδωσαν τις αλλεν βιδες ;) Μιας και παμε σε πτωχευση πρεπει να σκεφτομαστε και να υλοποιουμε σαν κουβανοι ταπεινη μου αποψη
και κατι τελευταιο τα περισσοτερα εργαλεια εγιναν αφου καποιος εκανε πατεντα το εργαλειο και μετα το καναν εμπορικο:beer:

vaska
05/10/2012, 17:38
Δεν ειναι κατα την γνωμη μου μονο το κοστος αλλα πως βαζεις το μυαλο και τα χερια σου να δουλεψουν και ολα αυτα σου χρειαζονται οταν καβαλας μοτοσυκλετας και ισως ξεμεινεις καπου...
Θυμηθητε το ταξιδιωτικο του panvas στην αλγερια με τι ξεβιδωσαν τις αλλεν βιδες ;) Μιας και παμε σε πτωχευση πρεπει να σκεφτομαστε και να υλοποιουμε σαν κουβανοι ταπεινη μου αποψη
και κατι τελευταιο τα περισσοτερα εργαλεια εγιναν αφου καποιος εκανε πατεντα το εργαλειο και μετα το καναν εμπορικο:beer:

Σαν τρόπος σκέψης είναι απολύτως σωστός. Η ένσταση είναι ότι τελικά όταν κινήσαι "εντός πολιτισμού" τελικά το να φτιάξεις ένα εργαλείο κοστίζει περισσότερο από το να το αγοράσεις. Στην Αλγερία και όπου αλλού δεν έχεις άλλες επιλογές.


:beer:

daz
05/10/2012, 18:22
Σαν τρόπος σκέψης είναι απολύτως σωστός. Η ένσταση είναι ότι τελικά όταν κινήσαι "εντός πολιτισμού" τελικά το να φτιάξεις ένα εργαλείο κοστίζει περισσότερο από το να το αγοράσεις. Στην Αλγερία και όπου αλλού δεν έχεις άλλες επιλογές.


:beer:

Ανάλογα το εργαλείο και το τι κάνει. Και φυσικά για το πόσες φορές το θέλεις. Αν θέλεις να κατασκευάσεις κάτι που θα το έχεις για μια ζωή και θα το χρησιμοποιείς συχνά καλύτερα να το αγοράσεις. Αν είναι να το χρησιμοποιήσεις μια αλλά "νίτζα" τότε πάλι αγόρασε ένα καλό. Αν χρειάζεσαι κάτι για μια και άλλη καμία και αυτό κοστίζει όσο όλο το project τότε το φτιάχνεις (αν μπορείς). Το ίδιο και όταν θα χρειαστείς κάτι που δεν το έχεις εκείνη την στιγμή ή είναι δύσκολο και χρονοβόρο να το βρεις.

Για τον jimmy.. :D

270430

270431

270432

jimmis5
05/10/2012, 18:36
Εργαλειο αναρτησεις?Εχω κανει ενα λιγο πιο ομορφο απο ανοξειδη λαμα 5mm και κανει δουλεια του,DAZ επιασες ακριβως τον τροπο σκεψεις μου ,το μονο που εχω να προσθεσω μερικες φορες ειναι και η ευχαριστησει,το γουστο ρε παιδι μου οτι το εφτιαξες μονος ;):beer:

vaska
05/10/2012, 18:58
Αποστόλ και γαμώ τα γαντζόκλειδα έχει φίλε, βάλε δίπλα και το πλαστικό παχύμετρο και είσαι οκ.


Ναι είπαμε στην πατέντα, αλλά όταν υπάρχει έτοιμο δίπλα σου καλύτερης ποιότητας και σε πολύ προσιτή τιμή, προτιμάμε το έτοιμο.

Το σκίσαμε το θρέντ του ανθρώπου.

:beer::beer:

daz
05/10/2012, 19:24
Εργαλειο αναρτησεις?Εχω κανει ενα λιγο πιο ομορφο απο ανοξειδη λαμα 5mm και κανει δουλεια του,DAZ επιασες ακριβως τον τροπο σκεψεις μου ,το μονο που εχω να προσθεσω μερικες φορες ειναι και η ευχαριστησει,το γουστο ρε παιδι μου οτι το εφτιαξες μονος ;):beer:

Για την συγκράτηση της καμπάνας σε κάποια μοντέλα της honda. ;) Δεν φαίνεται το μέγεθος αλλά είναι αρκετά μεγάλα.



Αποστόλ και γαμώ τα γαντζόκλειδα έχει φίλε, βάλε δίπλα και το πλαστικό παχύμετρο και είσαι οκ.


Ναι είπαμε στην πατέντα, αλλά όταν υπάρχει έτοιμο δίπλα σου καλύτερης ποιότητας και σε πολύ προσιτή τιμή, προτιμάμε το έτοιμο.

Το σκίσαμε το θρέντ του ανθρώπου.

:beer::beer:

Beta και..
Belzer made in Germany, δυσεύρετο και συλλεκτικό καθ' ότι η εταιρεία έχει κλείσει και μόνο δια χειρός bacho βλέπουμε πλέον κάποια εργαλεία με αυτή την επωνυμία, αλλά που δεν έχουν καμία σχέση με τα παλιά.

Το πλαστικό παχύμετρο το έχασα γαμώτο. :cry: Αν βρεις να μΕ πάρεις ένα το πάσχα μαζί με τη λαμπάδα μου. :cool:
Έχω ένα Vogel όμως. :p

270436







Σορυ για το σπαμ foten21. Αν μπορούμε να βοηθήσουμε περισσότερο μας λες. ;)

FotisFz1
05/10/2012, 21:49
ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις
με ενα τετοιο δεν θα κανω την δουλεια μου??
http://www.ggv.gr/ergaleia-aerow-hand-tools/aaiueeaaso-1/exolkeas-eksolkeas-auto-garage-service-tool-tools-ergaleio-ergaleia-abika-india-1.html

daz
05/10/2012, 22:14
ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις
με ενα τετοιο δεν θα κανω την δουλεια μου??
http://www.ggv.gr/ergaleia-aerow-hand-tools/aaiueeaaso-1/exolkeas-eksolkeas-auto-garage-service-tool-tools-ergaleio-ergaleia-abika-india-1.html

Αυτοί είναι εξωτερικοί. Όχι δεν κάνουν.

Edit. Αυτοί λειτουργούν έτσι..

270470

Σόρυ δεν βρήκα καλύτερη εικόνα.

Εσύ θέλεις σαν αυτούς που βάλαμε στην πρώτη σελίδα. Δες και τα λινκ.

FotisFz1
05/10/2012, 22:27
καταλαβα
ευχαριστω πολυ

daz
05/10/2012, 22:30
Εσωτερικοί.

270471

Λειτουργούν έτσι.

270472

Ή έτσι.

270473

stefanos
05/10/2012, 22:59
Γεμισε καλα την τρυπα στην μεση του ρουλμαν με γρασσο και με ενα ζουμπαδακι η ενα αξωνα οσο η διαμετρο της τρυπας ριξτου μια (του γρασσου) και θα βγει σαν χαλβας ..... :beer:

Ούτε εργαλείο ούτε τίποτα.

http://www.youtube.com/watch?v=VHnTZLT2ihw&feature=related

FotisFz1
05/10/2012, 23:07
wowwwww
απιστευτο
θα το δοκιμασω

virus
07/10/2012, 00:28
αν ειδα καλα την φοτο πρεπει ναχει διοδους λαδιου απο πισω. για τσεκαρε το. διοτι αν εχει μην το κανεις δεν θα βγει το ρουλεμαν επειδη το γρασσο θα βρει εξοδο διαφυγης απο την διοδο λαδιου. πρεπει ναναι εντελως τυφλο απο πισω.

FotisFz1
07/10/2012, 00:45
αν ειδα καλα την φοτο πρεπει ναχει διοδους λαδιου απο πισω. για τσεκαρε το. διοτι αν εχει μην το κανεις δεν θα βγει το ρουλεμαν επειδη το γρασσο θα βρει εξοδο διαφυγης απο την διοδο λαδιου. πρεπει ναναι εντελως τυφλο απο πισω.

ευχαριστω για την παρατηρηση αλλα νομιζω οτι δεν εχει
ετσι ειναι με βγαλμενο το ρουλεμαν
270528

pav.ion
07/10/2012, 08:24
καλημερα....κομπλερ μιζας R1 καπουτ......παρε ενα κιτ εξωλκεα για εσωτερικα παντου θα σου χρειαζεται....!!!

Bradipous
07/10/2012, 10:04
Στην Αλγερία και όπου αλλού δεν έχεις άλλες επιλογές.



Ενω το διαβαζα ακουγοταν απο τα ηχεια "...που απο εναν γερο εμπορο το αγορασα στ΄ Αλγερι..."
:beer: