PDA

View Full Version : Ακουστικά για GPS



leonnino
04/10/2012, 21:10
Καλησπέρα σε όλους. Διαθέτω ένα gps και πρόσφατα πήρα αδιάβροχη βάση γι' αυτό και έναν αντάπτορα για να το φορτίζω εν κινήση. Το μόνο μου πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι που δεν ξέρω τι ακουστικά να επιλέξω για να ακούω τι λέει. Θέλω μόνο ακουστικά και όχι μικροφωνάκι γιατί με μικροφωνάκι δεν δουλεύει το gps. Δοκίμασα να βάλω τα κοινά ακουστικά τύπου ψείρες, αλλά παιδιά για να βάλω και να βγάλω το κράνος, ειδικά το δεύτερο, ίδρωσα. Άσε που με το βγάλσιμο του κράνους πονούσαν το αφτί μου. Στη διαδρομή άκουγα καλά τις οδηγίες αλλά αν είναι κάθε φορά να τραβάω τέτοιο λούκι.....καλύτερα να μην ταξιδεύω. Έχω ακούσει και δει κάποια ενσύρματα ακουστικά που κολλάνε με χριτσ χρατσ στο κράνος αλλά δεν ξέρω εάν θα ακούω τίποτα γιατί αν κατάλαβα καλά αυτά δεν μπαίνουν μέσα στο αφτί. Μήπως τα έχει δοκιμάσει κανείς να μου πει εντυπώσεις ή να μου προτείνει κάτι; Κάποια ιστοσελίδα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

MikeG
05/10/2012, 00:10
Με ένα απλό search στο Ebay (helmet headphones) http://www.ebay.co.uk/itm/New-Stereo-Motorcycle-Helmet-Speaker-Headphones-3-5mm-plug-with-Volum-Control-UK-/320947833474?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item4ab9fb4a82

McGyver
05/10/2012, 06:18
Για τι κράνος μιλάμε;

Sapadak
05/10/2012, 06:31
Με ένα απλό search στο Ebay (helmet headphones) http://www.ebay.co.uk/itm/New-Stereo-Motorcycle-Helmet-Speaker-Headphones-3-5mm-plug-with-Volum-Control-UK-/320947833474?pt=UK_Motorcycle_Parts&hash=item4ab9fb4a82

Με αντιστοιχα ακουστικα (για ενδοεπικοινωνια) δεν ακουγετε τπτ πανω απο τα 100χλμ/ωρα

Για μεσα στη πολη και αν θες να ακους οδηγιες απο το gps ειναι μια χαρα

leonnino
05/10/2012, 09:09
Με αντιστοιχα ακουστικα (για ενδοεπικοινωνια) δεν ακουγετε τπτ πανω απο τα 100χλμ/ωρα

Για μεσα στη πολη και αν θες να ακους οδηγιες απο το gps ειναι μια χαρα

Χμ.......το θέμα είναι να ακούγεται έξω στο δρόμο που κάνω ταξίδια. Μέσα στην πόλη τι να το κάνω;

leonnino
05/10/2012, 09:09
Για τι κράνος μιλάμε;

Για full face κράνος

McGyver
05/10/2012, 09:26
Για full face κράνος

Μάρκα/μοντέλο;

Cpt. Haddock
05/10/2012, 10:14
Χμ.......το θέμα είναι να ακούγεται έξω στο δρόμο που κάνω ταξίδια. Μέσα στην πόλη τι να το κάνω;

Εγω θα ρωταγα εξω στο δρομο τί να το κανεις....

leonnino
05/10/2012, 13:37
Μάρκα/μοντέλο;

SHOEI XR1000

McGyver
05/10/2012, 13:39
SHOEI XR1000

To πιθανότερο είναι να σε ενοχλούν και τα ακουστικά με velcro.

leonnino
05/10/2012, 13:40
Εγω θα ρωταγα εξω στο δρομο τί να το κανεις....

Να με καθοδηγεί μήπως; :rolleyes:

leonnino
05/10/2012, 13:42
To πιθανότερο είναι να σε ενοχλούν και τα ακουστικά με velcro.

Ναι άσε που ρώτησα σήμερα έναν τύπο που πουλάει αξεσουάρ μοτό και μου είπε ότι δεν θα ακούγεται και πως θα πρέπει να κολλήσω το ένα χρατσ στο κράνος, κάτι που δεν θέλω να κάνω. Μου είπε για πολύ μικρές ψείρες ακουστικά θα ψάξω να βρω κάτι τέτοιο.

SVX
05/10/2012, 14:09
Ναι άσε που ρώτησα σήμερα έναν τύπο που πουλάει αξεσουάρ μοτό και μου είπε ότι δεν θα ακούγεται και πως θα πρέπει να κολλήσω το ένα χρατσ στο κράνος, κάτι που δεν θέλω να κάνω. Μου είπε για πολύ μικρές ψείρες ακουστικά θα ψάξω να βρω κάτι τέτοιο.

εσυ με ποιο μαγικο τροπο υπολογιζες να τα στερεωσεις?
Ολα τα ακουστικα του εμποριου, ξεχωριστα ΄η μερος Bluetooth/GPS kit, ερχονται με 2 δισκους Velcro

ο μαλακος δισκος κολλαει στις κοιλοτητες του shoei Που βρισκονται για υτο το σκοπο... και απο κει και περα οταν δεν ειναι απαραιτητα τα ακουστικα, παραμενει η "βαση" με παχος μιας φλουδας , ετοιμη να την ξαναχρησιμοποιησεις...


To πιθανότερο είναι να σε ενοχλούν και τα ακουστικά με velcro.

τα ακουστικα αυτα ειναι επιπεδα, "ταψακια" ... αν παρατηρησεις τις κοιλοτητες στο υψος των αυτιων (στα Shoei τουλαχιστον) θ δεις οτι υπερκαλυπτουν με το παραπανω σε "βαθος" το μεγεθος των ακουστικων.. αυτο που θελω να πω, αν σε ενοχλει το κρανος με αυτα τα ακουστικα, θα σε ενοχλει και το κρανος σκετο

McGyver
05/10/2012, 14:13
τα ακουστικα αυτα ειναι επιπεδα, "ταψακια" ... αν παρατηρησεις τις κοιλοτητες στο υψος των αυτιων (στα Shoei τουλαχιστον) θ δεις οτι υπερκαλυπτουν με το παραπανω σε "βαθος" το μεγεθος των ακουστικων.. αυτο που θελω να πω, αν σε ενοχλει το κρανος με αυτα τα ακουστικα, θα σε ενοχλει και το κρανος σκετο

Το ξέρω Μήτσε...

Σπίτι έχουμε ένα Shoei RaidII, ένα XR1000 και ένα XR1100.
Τα δύο πρώτα δεν έχουν τις κοιλότητες για ακουστικά που έχει το XR1100.

Δοκίμασα ακουστικά και στο RaidII και στο XR1000 και με ενοχλούσαν, αν και το κράνος είναι 100% ΟΚ χωρίς αυτά.
Στο XR1100 δεν είχα κανένα θέμα.

Μπορεί βέβαια να φταίνε και τ' αυτιά μου, να είναι πιο ταψάκια από τα ακουστικά :lol:.

SVX
05/10/2012, 14:15
Το ξέρω Μήτσε...

Σπίτι έχουμε ένα Shoei RaidII, ένα XR1000 και ένα XR1100.
Τα δύο πρώτα δεν έχουν τις κοιλότητες για ακουστικά που έχει το XR1100.

Δοκίμασα ακουστικά και στο RaidII και στο XR1000 και με ενοχλούσαν, αν και το κράνος είναι 100% ΟΚ χωρίς αυτά.
Στο XR1100 δεν είχα κανένα θέμα.

Μπορεί βέβαια να φταίνε και τ' αυτιά μου, να είναι πιο ταψάκια από τα ακουστικά :lol:.


τοτε λαθος... ειχα την εντυπωση πως το 1000αρι την ειχε αυτη την "ανεση"

MG-KTiNoS
05/10/2012, 14:24
Τα καλλίτερα ακουστικά ΕΒΕΡ που ακούς μουσική ακόμα και με 300 (και δεν κάνω πλάκα) τα φτιάχνει ένα μαγαζί για ακουστικά βαρηκοΐας στη Κρήτη.
Ο ιδιοκτήτης λέγεται Ξεπαπαδάκης αλλά πιο πολλά δεν ξέρω γιατί έχω χάσει τηλέφωνα και μέιλ

(δεν παίζει ρόλο αν το κράνος μπορεί να δεχτεί ακουστικά ή όχι. Αυτά μπαίνουν μέσα στο αυτί)

leonnino
05/10/2012, 14:59
εσυ με ποιο μαγικο τροπο υπολογιζες να τα στερεωσεις?
Ολα τα ακουστικα του εμποριου, ξεχωριστα ΄η μερος Bluetooth/GPS kit, ερχονται με 2 δισκους Velcro

ο μαλακος δισκος κολλαει στις κοιλοτητες του shoei Που βρισκονται για υτο το σκοπο... και απο κει και περα οταν δεν ειναι απαραιτητα τα ακουστικα, παραμενει η "βαση" με παχος μιας φλουδας , ετοιμη να την ξαναχρησιμοποιησεις...



τα ακουστικα αυτα ειναι επιπεδα, "ταψακια" ... αν παρατηρησεις τις κοιλοτητες στο υψος των αυτιων (στα Shoei τουλαχιστον) θ δεις οτι υπερκαλυπτουν με το παραπανω σε "βαθος" το μεγεθος των ακουστικων.. αυτο που θελω να πω, αν σε ενοχλει το κρανος με αυτα τα ακουστικα, θα σε ενοχλει και το κρανος σκετο

Βασικά:
1. Δεν είπα πουθενά ότι με ενοχλούν αυτού του είδους τα ακουστικά, αλλά ότι δεν θα ακούω τίποτα από αυτά τα ακουστικά εκτός πόλης και ότι δεν θέλω να κωλάω μαραφέτια μέσα στο κράνος γιατί αν δεν το ξέρεις το συγκεκριμένο κράνος όταν θέλεις να το πλύνεις βγάζεις τα πλαϊνά μάγουλα (τα μόνα σφουγγαράκια που βγαίνουν από το κράνος) και το βουτάς ολόκληρο σε μια λεκάνη με νερό και απορρυπαντικό. Έτσι τουλάχιστον λέει ο κατασκευαστής. Θα μείνει το κολλημένο κομμάτι στη θέση του ή θα γίνει χάλια;
2. Το κράνος που έχω shoei xr1000 έχει κοιλότητες για την τοποθέτηση ακουστικών αλλά όπως είπαμε δεν θα ακούς τίποτα, γιατί απλούστατα δεν έχουν κάποιου είδους ενισχυτή, ούτως ώστε να ενισχύεται η ένταση στα ακουστικά και να ακούς.

leonnino
05/10/2012, 15:01
Τα καλλίτερα ακουστικά ΕΒΕΡ που ακούς μουσική ακόμα και με 300 (και δεν κάνω πλάκα) τα φτιάχνει ένα μαγαζί για ακουστικά βαρηκοΐας στη Κρήτη.
Ο ιδιοκτήτης λέγεται Ξεπαπαδάκης αλλά πιο πολλά δεν ξέρω γιατί έχω χάσει τηλέφωνα και μέιλ

(δεν παίζει ρόλο αν το κράνος μπορεί να δεχτεί ακουστικά ή όχι. Αυτά μπαίνουν μέσα στο αυτί)

χμ......αυτά όμως πρέπει να είναι πανάκριβα. Είδα ακουστικά ψείρες που είναι στο μέγεθος πινέζας αλλά ήταν πανάκριβα.