PDA

View Full Version : kle 500 παιδικες αρρωστιες και .. την γνωμη σας



ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
05/10/2012, 23:09
εδω και κανα χρονο ειχα προβλημα με το κομπλερ της μιζας . το καλοκαιρακι το προβλημα ηταν σαφως μοκροτερο αλλα .....ηρθε το φθινοπωροοο...... πολλες οι μιζιες για να αποφασισει το μοτερ να παρει ... τελικα φτασαμε στο σημειο να παταω μιζα και ... να μην ακουγεται τιποτα .... αυτο ηταν ... ωρα για μουτζουρωμα ...

ανοιγω καπακι πηνιου , βγαζω μιζα (πρεπει να ξεκουμπωσει το ενα καρμπυρατερ απο τη κεφαλη) μονο και μονο για να τη τσεκαρω . Βαζω το θετικο πολο της μιζας , βραχυκυκλωνω τον αρνητικο και βρρρρρρρ...τελεια η μιζα , γυρναει μια χαρα οποτε φταει το κυκλωμα .... ακουγεται ενα τουκ μολις μιζαρω αλλα ρευμα δεν παει στη μιζα απο το κουμπακι ... διαγνωση ... το μπουτον μιζας ή ρελε μιζας ή δεν ξερω πως αλλιως το λενε , τα επαιξε απο τις πολλες μιζιες και... συνεχιζω

Παρατηρω οτι το ενα απο τα μαγνητακια του βολαν , δεν ειναι στη θεση του ... αμαν .... για που το εβαλε αυτο ? Πρωτη ζημια ... το μαγνητακι κρατιεται μονο του ενω και τα υπολοιπα δειχνουν να θελουν και αυτα να τη "κανουν" , δεν υπαρχει ιχνος γρατζουνιας σε κανενα , ουτε στο πηνιο . εδω θα χρειαστω τη γνωμη σας , πρεπει να αλλαξω βολαν ή κολιουνται με καποιο τροπο τα μαγνητακια ξανα στη θεση τους ? ετσι κια αλλιως με κολα ειναι κολλημενα ? συνεχιζω ...

βγαζω τη βιδα του βολαν (προσοχη ξεβιδωνει αναποδα , με πηρε κανα μισαωρο να το βρω) βρισκω εξολκεα και παιρνω το βολαν με το κομπλερ και το γραναζι του κομπλερ στο χερρι ... εδω ειμαστε λεω .......περιεργαζομαι το κομπλερ και ως δια μαγειες παρατηρω οτι οι βιδες που το κρατουν στο βολαν ειναι ΤΕΡΜΑ ΧΑΛΑΡΕΣ ..ΞΕΣΦΙΓΚΤΕς ...ΛΥΜΕΝΕΣ ....ΩΙΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ο Χρηστος και η Παναγια .... το κομπλερ μου δειχνει να ειναι σε πολυ καλη κατασταση , το γραναζακι το ιδιο , οι μπιλιτσες επισης οκ ... δηλαδη βιδωνω , σφιγγω και ολα οκ ... ενα παλιο μαστορι μου εδειξε καποια χτυπηματα απο κατσαβιδι στην αναποδη μερια σε καθε μια απο τις 3 βιδες
" Αυτο το εκαναν για να μην ξεσφιξουν οι βιδες " μου ειπε ...." εσυ θα σφιξεις , θα βαλις locktite και θα πατησεις και μια ποντα σε καθε μια , για να μην ξαναχαλαρωσουν ..."
Συμπερασμα .... χρειαζομαι ενα ρελε μιζας , μια φλαντζα , λαδια και ..... τι να κανω με το βολαν ????????????

jimmis5
05/10/2012, 23:40
Κλασσικες ασθενειες εκει πονα το κακομοιρο,Υπαρχει στην αθηνα καποιος οου τα κολαει και δεν εχουν θεμα κοστιζει βεβαια οσο να βρεις καποιο μεταχειρα αν και λενε οτι δεν ξαναξεκολαει
παιζει να βρεις κα απο gpz εκει νομιζω οτι εχει μονοκοματο μαγνητη,μην βαλεις απο 400 φιλος που το εκανε ειχε θεμα.Εξολκεα δεν χρειαζεται για να το βγαλεις με μια βιδα κανεις την δουλεια σου μαγκιορικα
φλατζα φτιαξε μονο σου και θα εισαι κυριοςαφου αν λυσεις μιζα αλλαξε καρβουνακι κριμα να ξαναλυνεις καποια στιγμη.
Καλη επιχυχια!!

Bowleno
05/10/2012, 23:49
πονεμένη ιστορία το βολάν... είχα το GPZ500S το 1991, (φοράνε το ίδιο μοτέρ με πιο αγριεμένους εκκεντροφόρους και 10 επιπλέον ίππους)
εγώ δυστυχώς δεν το πρόλαβα, σπάσανε οι μαγνήτες σε κομματάκια και μπήκαν από την δίοδο του λαδιού στο κάρτερ και μου διαλύθηκε ΟΛΟ το μοτέρ....
κόστος επισκευής το 1991, 270.000 δραχμούλες την στιγμη που η μηχανή κόστιζε μτχ 800.000....
ΜΗΝ το συζητάς, νέο βολάν και να το παρακολουθείς κάθε τόσο, οι κινητήρες αυτοί πάσχουν σε αυτο το σημείο όπως έμαθα στο εξουσιοδοτημένο που το είχα πάει τότε...

relis
06/10/2012, 08:08
Καποιοι που ξερουν το προβλημα , και για να αποφυγουν το κοστος τους κολλανε με κολλα .......το δικο μου ετσι ηταν μεχρι που πουληθηκε και ακομη και σημερα 30000 km μετα δεν εχει καποιο θεμα.

Anty12
09/10/2012, 15:55
..... τι να κανω με το βολαν ????????????


Μια από τα ίδια κ' απ' εδώ....με το βολάν ανά χείρας πας σε ηλεκτρολόγο, και του ζητάς ένα νέο ή μετέχειρο τύπου σάντουϊτς...

ταιριάζει και από Transalp ...αλλά δεν θυμάμαι ποιο μοντέλο...αν σε παίρνει άλλαξε και το γρανάζι του κομπλέρ....την ακούει εύκολα....

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΑΣ
11/10/2012, 22:52
το λοιπον, κολληθηκαν οι μαγνητες απο τεχνιτη που φτιαχνει πηνια , θα μπουν ολα ξανα επανω οπως ητανε και θα τα ξαναπουμε ... μπας και γλυτωσουμε κανα φραγκο , σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδες ...