PDA

View Full Version : Μεταχειρισμένο από αντιπροσωπεία;



sakis89
06/10/2012, 17:27
Γεια χαρά,

Σκέφτομαι ν' αγοράσω μια μεταχειρισμένη 650 GS από τον Τρικαλιώτη, μοντέλο 10ετίας. Οι άνθρωποι πολύ ευγενικοί μου έδειξαν τη μηχανή και μου είπαν τι έχουν αλλάξει επάνω της, αλλά με προβληματίζουν δύο πράγματα: α) δεν μπορώ να την πάω στο δικό μου μηχανικό να την τσεκάρει γιατί η μηχανή δεν έχει ασφάλεια και β) δεν μου δίνουν καμιά εγγύηση με τη μηχανή, οπότε κλασικά σκέφτομαι ότι αν βγω από το μαγαζί και απλά σταματήσει να δουλεύει τι γίνεται;;; :dizzy:

Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία; καμιά συμβουλή; μήπως είμαι υπερβολικός; Να την πάρω κ να φύγω; :confused::confused:

Ευχαριστωωωωω

MikeG
06/10/2012, 17:31
Κοίτα αρχικά και σε αγγελίες ιδιωτών. Ίσως βρεις καλύτερη τιμή. Από εκεί & πέρα, μπορείς και εσύ να κρίνεις νομίζω. Κάνε τη και μια βόλτα εκεί γύρω & αναλόγως πράξε.

harris_x
06/10/2012, 19:09
α) δεν μπορώ να την πάω στο δικό μου μηχανικό να την τσεκάρει γιατί η μηχανή δεν έχει ασφάλεια να πας εκει με τον μηχανικό σου ;)

sakis89
06/10/2012, 19:35
να πας εκει με τον μηχανικό σου ;)

και γω το σκέφτηκα, αλλά μετά θα γίνει του μηχανικού... :lol:

nic mor
06/10/2012, 19:45
δεν ειμαι σιγουρος,αλλα καποιος θα ξερει καλυτερα να μας πει..
νομιζω οτι εφοσον ειναι εμπορος οφειλει να σε δωκει εγγυηση 6 μηνων!!

Drake Ramore
06/10/2012, 19:48
Εμπορος χωρίς εγγύηση; Μα η 6μηνη εγγύηση είναι ο μοναδικός λόγος να αγοράσεις απο έμπορο και όχι απο ιδιώτη!
Να την απαιτησεις, αλλιώς αστο στην βιτρινα του να σκονίζεται.

jorgevaldano
06/10/2012, 19:56
Σπανίως οι μηχανικοί δέχονται να πάνε στο μαγαζί να δούν μηχανή. Πάντα προσφέρονται να τη δουν αν την πάς εσύ στο συνεργείο τους.

Στο κατάστημα χάνεις και τον έλεγχο του μηχανικού σου, και μερικά κατοστάρικα στην τιμή αγοράς. Χίλιες φορές από ιδιώτη που θα την πάει στο μηχανικό σου (εσύ δεν χρειάζεται καν να είσαι παρών) και θα γλιτώσει$ και τον μεσάζοντα.

harris_x
06/10/2012, 20:06
Σπανίως οι μηχανικοί δέχονται να πάνε στο μαγαζί να δούν μηχανή. Πάντα προσφέρονται να τη δουν αν την πάς εσύ στο συνεργείο τους.
το παλικάρι είπε ότι πρόκειται για δικό του μηχανικό.
αν είναι όντως δικός του δε θα του πει όχι.


Στο κατάστημα χάνεις και τον έλεγχο του μηχανικού σου, και μερικά κατοστάρικα στην τιμή αγοράς. Χίλιες φορές από ιδιώτη που θα την πάει στο μηχανικό σου (εσύ δεν χρειάζεται καν να είσαι παρών) και θα γλιτώσει$ και τον μεσάζοντα.
+675

TROOPER
06/10/2012, 20:33
οτι ειπανε οοοολοι οι απο πανω.