PDA

View Full Version : Τζόγος στη μετάδοση.



panagiwths
08/10/2012, 04:58
Κατ αρχήν καλή βδομάδα,
Με έχει προβληματίσει τον τελευταίο καιρό το παπί με την μετάδοση..
Το πρόβλημα έχει ως εξής, όταν πάω να ανοίξω το γκάζι έχει ενα αρκετά μεγάλο τζόγο (οχι στο γκριπ) στην μετάδοση τις κίνησης στον πίσω τροχό.
Να σημειωθεί οτι αλυσίδα-γρανάζια είναι ολοκαίνουρια και η αλυσίδα σωστά ρυθμισμένη (φοβάμαι μην τα καταστρέψω και αυτά στα καλά καθούμενα!!):mad:
Με προβληματίζει γιατί το εν λόγο θεματάκι εμφανίστηκε σχετικά γρήγορα και το μηχανάκι έχει και λίγα και σχετικά ανθρωπινά χιλιόμετρα (14.700~) για να χρειαστεί αλλαγή σε άλλα αναλώσιμα πχ δίσκους σινεμπλόκ κτλ δεν ξέρω. Τι μπορεί να είναι ??:confused::confused:








Μην φάμε και κανά lowside στην είσοδο της στροφής απ' τον κολοτζόγο...:lol::lol::lol::lol:

spyrakos35
08/10/2012, 06:23
για σινεμπλόκ και αφού η αλυσιδα είναι καινούργια και σωστά ρυθμισμένη....

ανέβασε το παπί στο διπλό σταντ
τσέκαρε αν υπάρχει κίνηση στον τροχό χωρίς ταυτόχρονη κίνηση στο γρανάζι
αν δεν, σινεμπλοκ

sniper
08/10/2012, 10:32
για σινεμπλόκ και αφού η αλυσιδα είναι καινούργια και σωστά ρυθμισμένη....

ανέβασε το παπί στο διπλό σταντ
τσέκαρε αν υπάρχει κίνηση στον τροχό χωρίς ταυτόχρονη κίνηση στο γρανάζι
αν δεν, σινεμπλοκ

Το να έχει λιώσει τους δίσκους του συμπλέκτη για κάποιο παράξενο λόγο ή το φυγοκεντρικό του αυτόματου είναι κάτι που δεν τα σκεφτόμαστε;

spyrakos35
08/10/2012, 10:42
Το να έχει λιώσει τους δίσκους του συμπλέκτη για κάποιο παράξενο λόγο ή το φυγοκεντρικό του αυτόματου είναι κάτι που δεν τα σκεφτόμαστε;

όλα τα σκεφτόμαστε όπως και οτι είναι μάλλον αδύνατο να είναι καινούργια γρανάζια - αλυσίδα και να μην πρόσεξε ο μηχανικός για σινεμπλόκ

εγώ όμως, εγραψα για έλεγχο σινεμπλόκ και μόνο, μιας που είναι κάτι το οποίο μπορεί να κάνει ο καθένας μας....

panagiwths
09/10/2012, 03:03
Λοιπόν το τσέκαρα έτσι όπως μου είπες Σπύρο και έχει ένα τζόγο στα σινεμπλοκ (δεν ξέρω μήπως γίνεται μεγαλύτερος με την δύναμη του κινητήρα, δεν είμαι ο Hulk)..
Προβλέπω αλλαγή σε σινεμπλοκ δίσκους(αν και δεν πατινάρει) κτλ.. Bye-bye euro :mad:
Καλά τόσο εύκολα φθείρονται?? Δηλαδή οι καγκουρεοι κάθε πότε τα αλλάζουν??
Ξέρετε αν υπάρχει κάτι πιο ενισχυμένο σε δίσκους σινεμπλοκ ??