PDA

View Full Version : ΚΛΕΙΔΙΑ HONDA.ΠΟΣΟ?



Randolphcarter
09/10/2012, 15:16
ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΜΟΥ ΚΛΕΙΔΙ ΕΧΕΙ ΣΤΡΑΒΩΣΕΙ Κ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΛΟΓΩ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΟΣ.ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΛΕΙΔΙ ΠΟΥ ΕΧΩ,ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΜΙΖΑ Κ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΤΗΝ ΣΕΛΑ.ΟΠΟΤΕ ΤΩΡΑ ΕΧΩ Κ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.ΤΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ?

ziggΥ
09/10/2012, 15:20
να μη ξεκλειδώνεις τη σέλα μέχρι να φτιάξεις καινούριο :look:

sniper
09/10/2012, 15:22
ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΜΟΥ ΚΛΕΙΔΙ ΕΧΕΙ ΣΤΡΑΒΩΣΕΙ Κ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΛΟΓΩ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΟΣ.ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΛΕΙΔΙ ΠΟΥ ΕΧΩ,ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΜΙΖΑ Κ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΤΗΝ ΣΕΛΑ.ΟΠΟΤΕ ΤΩΡΑ ΕΧΩ Κ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.ΤΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Να πας ν' αγοράσεις ένα άκοπο, το πας με το παλιό σε καλό κλειδαρά να στο κόψει και μετά σε εξουσιοδοτημένο Honda για την κωδικοποίηση του HISS.

Γιατί δεν ξεκλειδώνει τη σέλα; Περίεργο...

Το κλειδί νομίζω είχε κάπου στα 20€

sapila racing
09/10/2012, 15:23
ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΜΟΥ ΚΛΕΙΔΙ ΕΧΕΙ ΣΤΡΑΒΩΣΕΙ Κ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΛΟΓΩ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΟΣ.ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΛΕΙΔΙ ΠΟΥ ΕΧΩ,ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΜΙΖΑ Κ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΤΗΝ ΣΕΛΑ.ΟΠΟΤΕ ΤΩΡΑ ΕΧΩ Κ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.ΤΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Το στραβό την ανοίγει την σέλλα? Και ανοίγει και μίζα και τεπόζιτο?
Το 2ο ανοίγει μιζα τεποζιτο αλλά οχοι την σέλλα? Για ξεκαθάρισέ το να καταλάβουμε.

Randolphcarter
09/10/2012, 15:30
Το στραβό την ανοίγει την σέλλα? Και ανοίγει και μίζα και τεπόζιτο?
Το 2ο ανοίγει μιζα τεποζιτο αλλά οχοι την σέλλα? Για ξεκαθάρισέ το να καταλάβουμε.

ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΕΣ.ΤΟ ΣΤΡΑΒΟ ΤΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΟΛΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΝΑ ΚΟΠΕΙ.Κ ΤΟ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΣΕΛΑ.ΚΟΥΦΟ Ε?ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΣΚΕΦΤΩ ΓΙΑ ΝΕΑ ΚΛΕΙΔΙΑ?

Randolphcarter
09/10/2012, 15:32
Να πας ν' αγοράσεις ένα άκοπο, το πας με το παλιό σε καλό κλειδαρά να στο κόψει και μετά σε εξουσιοδοτημένο Honda για την κωδικοποίηση του HISS.

Γιατί δεν ξεκλειδώνει τη σέλα; Περίεργο...

Το κλειδί νομίζω είχε κάπου στα 20€

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΟ.ΤΟ HISS ME ΤΡΟΜΑΖΕΙ.

ziggΥ
09/10/2012, 15:33
ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΦΘΗΝΟ.ΤΟ HISS ME ΤΡΟΜΑΖΕΙ.

κανα 40ρι αν δε κάνω λάθος

Randolphcarter
09/10/2012, 15:34
ΠΑΙΖΕΙ(ΛΕΩ ΤΩΡΑ)ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΘΕΙ ΕΛΑΦΡΩΣ Η ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΣΤΡΑΒΟΥ ΚΛΕΙΔΙΟΥ?ΚΟΥΦΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΤΩΣ.

sapila racing
09/10/2012, 15:38
ΠΑΙΖΕΙ(ΛΕΩ ΤΩΡΑ)ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΘΕΙ ΕΛΑΦΡΩΣ Η ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΣΤΡΑΒΟΥ ΚΛΕΙΔΙΟΥ?ΚΟΥΦΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΤΩΣ.

Παίζει να εχει γινει αυτό.
Δεν ειναι ακριβα να στο προγραμματισουν, καπου 40 ευρω ειναι οπως ειπε κι ο ziggy.
Αλλο σεναριο πιο φτηνό είναι να φτιάξεις απλά ενα κλειδί που να ανοίγει τον διακόπτη, και να κολλήσεις το μαυρο κομμάτι (που εχει και το τσιπακι) από το κομμένο (οταν κοπεί) πάνω στο άλλο.
Θα δουλεψει!

ziggΥ
09/10/2012, 15:38
http://www.1000rr.net/forums/showthread.php?t=63074
έλα.. όρεξη να χεις..

Randolphcarter
09/10/2012, 15:39
κανα 40ρι αν δε κάνω λάθος

ΟΚ.ΑΦΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ Η ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΛΕΙΔΙ ΠΙΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ?ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΣΤΡΑΒΟ?:a018:

ziggΥ
09/10/2012, 15:41
ΟΚ.ΑΦΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ Η ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΛΕΙΔΙ ΠΙΟ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ?ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΣΤΡΑΒΟ?:a018:

ε, αν το θες μόνο για τη σέλα μη βγάλεις ignition, βγάλε ένα αντίγραφο του στραβού :sick:

Randolphcarter
09/10/2012, 16:04
ε, αν το θες μόνο για τη σέλα μη βγάλεις ignition, βγάλε ένα αντίγραφο του στραβού :sick:

ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΔΥΟ ΚΛΕΙΔΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ.ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΠΡΗΞΑ.ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΓΡΙΦΟΣ ΠΑΝΤΩΣ.

Πολυμήχανος
09/10/2012, 17:19
ΤΟ ΠΑΛΙΟ ΜΟΥ ΚΛΕΙΔΙ ΕΧΕΙ ΣΤΡΑΒΩΣΕΙ Κ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΛΟΓΩ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΟΣ.ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΛΕΙΔΙ ΠΟΥ ΕΧΩ,ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΜΙΖΑ Κ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΤΗΝ ΣΕΛΑ.ΟΠΟΤΕ ΤΩΡΑ ΕΧΩ Κ ΤΑ ΔΥΟ ΜΑΖΙ ΜΟΥ.ΤΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ?


Άν το κλειδί σου είναι σαν αυτό>
http://keys.com.my/wp-content/uploads/wpsc/product_images/Honda%20H.I.S.S.%20Key.jpg
τότε να ξέρεις το τσιπάκι του imobilizer είναι κάτω από το τρίγωνο καπάκι και μπορείς να το μετακομίσεις σε νέο κλειδί, γλυτώνοντας έτσι την ανάγκη επαναπρογραματισμού.

Οπότε απλά παίρνεις το νέο κλειδί και το κόβεις σε κλειδαρά και μετά σου μετακομίζει το τσιπάκι και έχει ΚΑΙ κλειδί καλό σαν σώμα ΚΑΙ ηλεκτρονικά σωστό.

Αν τα κλειδιά σου είναι φθαρμένα, είναι προτιμότερο να κόψεις νέα, και όχι να αντιγράψεις τα παλιά. Η κλειδαριά έχει ένα κωδικό πάνω της. Οι κλειδαράδες (όχι όλοι) έχουν μηχανήματα, που τους δίνεις τον κωδικό και σου κόβουν καινούριο ''master'' κλειδί. Με αυτόν τον τρόπο το νέο κλειδί είναι τέλειο και δεν αντιγράφει τις φθορές των προηγούμενων με την κλασσική μέθοδο.

Το που είναι ο κωδικός στην κλειδαριά, θα στο βρει ο κλειδαράς. Αν δεν βρήσκεις κλειδαρά να στα κάνει όλα αυτά, τόσο εξειδικευμένο, στείλε μου ΠΜ να σου προτείνω εγώ για Αττική.

Randolphcarter
10/10/2012, 12:56
Άν το κλειδί σου είναι σαν αυτό>
http://keys.com.my/wp-content/uploads/wpsc/product_images/Honda%20H.I.S.S.%20Key.jpg
τότε να ξέρεις το τσιπάκι του imobilizer είναι κάτω από το τρίγωνο καπάκι και μπορείς να το μετακομίσεις σε νέο κλειδί, γλυτώνοντας έτσι την ανάγκη επαναπρογραματισμού.

Οπότε απλά παίρνεις το νέο κλειδί και το κόβεις σε κλειδαρά και μετά σου μετακομίζει το τσιπάκι και έχει ΚΑΙ κλειδί καλό σαν σώμα ΚΑΙ ηλεκτρονικά σωστό.

Αν τα κλειδιά σου είναι φθαρμένα, είναι προτιμότερο να κόψεις νέα, και όχι να αντιγράψεις τα παλιά. Η κλειδαριά έχει ένα κωδικό πάνω της. Οι κλειδαράδες (όχι όλοι) έχουν μηχανήματα, που τους δίνεις τον κωδικό και σου κόβουν καινούριο ''master'' κλειδί. Με αυτόν τον τρόπο το νέο κλειδί είναι τέλειο και δεν αντιγράφει τις φθορές των προηγούμενων με την κλασσική μέθοδο.

Το που είναι ο κωδικός στην κλειδαριά, θα στο βρει ο κλειδαράς. Αν δεν βρήσκεις κλειδαρά να στα κάνει όλα αυτά, τόσο εξειδικευμένο, στείλε μου ΠΜ να σου προτείνω εγώ για Αττική.

οκ.ευχαριστω.θα το ψαξω κ θα σου πω.

Randolphcarter
29/10/2012, 10:59
Λοιπόν... κλειδί απο τον σαρακακη περίπου 28 ευρω. Πήγα στον κλειδαρά,του είπα το πρόβλημα με την σέλα κ έριξε αντισκουριακο στην κλειδαριά. Ως εκ θαύματος άνοιξε με το κλειδί που πριν δεν άνοιγε. Πάντως του έμεινε η απορία πως με το άλλο κλειδί άνοιγε έτσι κ αλλιώς. Κ εγώ για αυτό δεν σκέφτηκα ποτέ το αντισκουριακο.Ο προγραμματισμός του immobiliser έγινε απο μένα με τον τρόπο που πρότεινε ο πολυμήχανος(ευχαριστώ). εύκολος κ ανέξοδος.

dmf
29/10/2012, 14:54
http://www.youtube.com/watch?v=db0ee6u7CjQ

tony_l
31/10/2012, 01:12
Ο προγραμματισμός του immobiliser έγινε απο μένα με τον τρόπο που πρότεινε ο πολυμήχανος(ευχαριστώ). εύκολος κ ανέξοδος.

Ο πολυμήχανος δεν πρότεινε κανέναν τρόπο (τουλάχιστον δημόσια). Μήπως εννοείς το link του ziggy; Μπορείς να αναφέρεις κάπου τον τρόπο; Είναι αυτός που αναφέρεται στο link του dmf;
Ευχαριστώ!

yiannis172
31/10/2012, 01:16
Δες την απαντηση #14,Tony

tony_l
31/10/2012, 09:07
Μα αυτό λέω. Στην απάντηση #14 ο πολυμήχανος λέει ότι μπορείς να μετακομίσεις το τσιπάκι και να γλιτώσεις τον προγραμματισμό του κλειδιού. Ο Randolphcarter λέει ότι έκανε προγραμματισμό του κλειδιού μόνος του εύκολα κι ανέξοδα όπως περιέγραψε ο πολυμήχανος... Αν με το "προγραμματισμός" εννοεί "μετακόμιση chip", πάω πάσσο...

Πολυμήχανος
31/10/2012, 09:47
Ναι, προφανώς την μετακόμιση εννοεί, όντως δεν είναι προγραματισμός αυτός.

Σε Honda ΔΕΝ υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνει κάποιος επαναπρογραματισμό μόνος του. Θέλει ειδικά μηχανήματα.

Για κανονικό προγραματισμό, χρειάζεται μοντέρνος κλειδαράς (όχι να κόβει κλειδιά μόνο), και εγώ τουλάχιστον ξέρω έναν στο Μαρκόπουλο Αττικής που το κάνει αυτό, θα υπάρχουν και άλλοι βέβαια, απλά λέω ποιόν ξέρω σίγουρα εγώ. Για να μην θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση, ΑΝ κάποιος θέλει πλήρη προγραματισμό και δεν βρήσκει άλλον, ένα ΠΜ και θα του πω ευχαρίστως.

Πάει κι αυτό το εξηγήσαμε... ;)

sniper
31/10/2012, 11:09
Ναι, προφανώς την μετακόμιση εννοεί, όντως δεν είναι προγραματισμός αυτός.

Σε Honda ΔΕΝ υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνει κάποιος επαναπρογραματισμό μόνος του. Θέλει ειδικά μηχανήματα.
....

Ένα σετ καλώδια με μια φίσα είναι το ειδικό μηχάνημα.

McGyver
31/10/2012, 11:10
Ένα σετ καλώδια με μια φίσα είναι το ειδικό μηχάνημα.

Και κάτι αντιστασούλες :winka:...

sniper
31/10/2012, 11:14
Και κάτι αντιστασούλες :winka:...

Ναι, τρελό μηχάνημα.. :tooth:

Α, ναι, πρέπει να βγάλεις και τη σέλα..

Randolphcarter
01/11/2012, 08:03
[QUOTE=tony_l;2251650]Μα αυτό λέω. Στην απάντηση #14 ο πολυμήχανος λέει ότι μπορείς να μετακομίσεις το τσιπάκι και να γλιτώσεις τον προγραμματισμό του κλειδιού. Ο Randolphcarter λέει ότι έκανε προγραμματισμό του κλειδιού μόνος του εύκολα κι ανέξοδα όπως περιέγραψε ο πολυμήχανος... Αν με το "προγραμματισμός" εννοεί "μετακόμιση chip", πάω πάσσο..


tony δικιο εχεις.το ειπα κ καλα πονηρα :wave2: μετακομιση εκανα το τσιπακι απο το παλιο στο νεο κλειδι κ δουλευει οκ.

tony_l
01/11/2012, 09:31
Μην αγχώνεσαι, εγώ είμαι περίεργος με τις λέξεις! :)