PDA

View Full Version : Πλυσιμο δερματινου...



DoctoR_k6
11/10/2012, 16:21
Καλησπερα παιδια,
Μετα απο ψαξιμο μεσα στο φορουμ προσπαθουσα να βρω ενα θεματακι σχετικα με το πλυσιμο του μπουφαν στη μπανιερα? λογικα γιατι πλυντηριο κολωνω να το βαλω!!
Με χλιαρο νερο κ ενα απορρυπαντικο του στυλ woolite(η οπως λεγεται) και τριψιμο στο χερι??Αυτο που με απασχολει ειναι ο καθαρισμος της επενδυσης του δερματινου που δεν βγαινει κ οχι η εσωτερικη που βγαζουμε το καλοκαιρι!Εχει μαζεψει μπιχλα κ αρχιζει και βρωμαει παλι...:sad:

AUFGEBRACHT
11/10/2012, 17:15
Δεν νομίζω πως είναι και η καλύτερη ιδέα να το βάλεις στη μπανιέρα... Εγώ θα σου πρότεινα για το εσωτερικό να κάνεις μια πατέντα. Πάρε ένα σπρέϊ για εσωτερικό κρανών, ρίξε στο εσωτερικό του δερμάτινου, άστο 5+ λεπτάκια να δουλέψει...λογικά θα απορροφήσει την πολλή βρωμιά και θα βγει στην επιφάνεια. Μετά με ένα βρεγμένο αλλά καλά στιμμένο πανάκι, περνάς την επένδυση να φύγει ο αφρός και το αφήνεις να στεγνώσει. Σίγουρα θα είναι καλύτερο από πρίν και θα έχει και άρωμα φρεσκάδας... Να 'χεις υπόψιν σου ότι τα δερμάτινα δεν τα πάνε καλά με πολλά νερά...

DoctoR_k6
11/10/2012, 18:28
Δεν νομίζω πως είναι και η καλύτερη ιδέα να το βάλεις στη μπανιέρα... Εγώ θα σου πρότεινα για το εσωτερικό να κάνεις μια πατέντα. Πάρε ένα σπρέϊ για εσωτερικό κρανών, ρίξε στο εσωτερικό του δερμάτινου, άστο 5+ λεπτάκια να δουλέψει...λογικά θα απορροφήσει την πολλή βρωμιά και θα βγει στην επιφάνεια. Μετά με ένα βρεγμένο αλλά καλά στιμμένο πανάκι, περνάς την επένδυση να φύγει ο αφρός και το αφήνεις να στεγνώσει. Σίγουρα θα είναι καλύτερο από πρίν και θα έχει και άρωμα φρεσκάδας... Να 'χεις υπόψιν σου ότι τα δερμάτινα δεν τα πάνε καλά με πολλά νερά...

Το σκεφτηκα και το σπρευ αλλα οπως και να το κανουμε δεν καθαριζει το ιδιο καλα.Ειναι οπως οταν καθαριζεις το κρανος με σπρευ και οταν καθαριζεις το εσωτερικο βγαζοντας τα μαξιλαρακια και τα πλενεις σε λεκανιτσα με ολα τα κομφορ...!!
Ευχαριστω παντως, θα το ψαξω και βλεπουμε!(Ελπιζω να μην κανω μλκ γιατι τσιγκουνευτηκα τα 50 ευρω του dirty wash)

MikeG
11/10/2012, 18:30
Καθαριστήριο..

soter3gm
11/10/2012, 19:15
το πλένεις βαφτίζοντάς το με καυτό νερό και σαπούνι για μωρά δυο τρεις φορές όσο χρειαστεί ΧΩΡΙΣ να το τρίψεις καθόλου.
Εφόσον καθάρισε το ξεβγάζεις με πολύ κρύο νερό στεγνώνει σε κρεμάστρα μόνο του μετά το αλείφεις με λίπος φώκιας η ότι άλλο βρεις μπόλικο μπόλικο το σκουπίζεις μετά από μια μέρα και είσαι έτοιμος

DoctoR_k6
11/10/2012, 23:43
το πλένεις βαφτίζοντάς το με καυτό νερό και σαπούνι για μωρά δυο τρεις φορές όσο χρειαστεί ΧΩΡΙΣ να το τρίψεις καθόλου.
Εφόσον καθάρισε το ξεβγάζεις με πολύ κρύο νερό στεγνώνει σε κρεμάστρα μόνο του μετά το αλείφεις με λίπος φώκιας η ότι άλλο βρεις μπόλικο μπόλικο το σκουπίζεις μετά από μια μέρα και είσαι έτοιμος

Με ζεστο νερο;;Οχι χλιαρο;; Εχω ακουσει πως δεν πρεπει ζεστο ισα ισα το αντιθετο.
Αντε να δουμε τι θα βγει...:hmm::hmm:

DrIoannis
12/10/2012, 08:25
Μην το βάλεις στην μπανιέρα!Τα δερμάτινα δεν τα πάνε καλά με τα πολλά νερά.Πάρε ένα καλό σετάκι καθαριστικά και καθάρισε-ανανέωσε εξωτερικά.Εσωτερικά αφού δεν βγαίνει η επένδυση καθάρισε με πανάκι, πράσινο σαπουνάκι και μετά άσε το να στεγνώσει στον αέρα, στο σπίτι μέσα χωρίς να το βιάσεις με αερόθερμα,καλοριφέρ κλπ.

spyrakos35
12/10/2012, 08:31
δες και αυτό (http://www.megastar.com.gr/moto_.html)

τουλάχιστον με τις κορντούρες που τις παω εκεί δεν έχω κάποιο θέμα

endopandou
12/10/2012, 08:37
δες και αυτό (http://www.megastar.com.gr/moto_.html)

τουλάχιστον με τις κορντούρες που τις παω εκεί δεν έχω κάποιο θέμα

Με τι τιμές; Ποιο το κόστος για ένα μπουφάν ας πούμε;

spyrakos35
12/10/2012, 08:41
Με τι τιμές; Ποιο το κόστος για ένα μπουφάν ας πούμε;

7 - 8 ευρώ??? (αν θυμάμαι καλά)

για τα δερμάτινα πρέπει να ήταν κανα 20άρικο..... πάρτε ενα τηλεφωνάκι δεν είν κακό....

πάντως πρέπει να σου πω οτι στα μπουφάν που πάω, η αδιαβροχη επένδυση είναι αφαιρούμενη.....

endopandou
12/10/2012, 08:51
Τα δερμάτινα πάντως πλένονται και στη μπανιέρα με ελαφρύ απορρυπαντικό και προς θεού όχι πολύ ζεστό νερό γιατί βγάζει χρώμα.
Χλιαρό νεράκι και στέγνωμα (όχι στον ήλιο) σε κρεμάστρα απλά όχι εντελώς.
Όταν μείνει λίγη υγρασία θα πρέπει να τα βαλετε να στεγνώσουν εντελώς στο γκαράζ (ιδανικά) ή κάπου ανάλογα τεσπα.
Αν στεγνώσουν απότομα και εντελώς θα σκληρύνουν υπερβολικά και θα κόψει το δέρμα με τον καιρό.
Σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί πάλι λίγο βρέξιμο με ένα μπουκαλάκι νερό αλλά σε σπρέι μορφή. Οχι κουβά νερό...
Αλλη λύση είναι το λάδι φώκιας αλλά η μπόχα είναι υπερβολική. Πάντως συνίσταται και ανά τακτά χρονικά διαστήματα πέρασμα με λάδι για να κρατηθούν μαλακά και με λιγότερα σπασίματα.

endopandou
12/10/2012, 08:53
Ευχαριστώ Σπυράκο ;)

fotis3
12/10/2012, 10:16
παιδια μην βαζετε ποτε τα δερματινα σας στο νερο.το νερο ειναι ο μεγαλυτερος εχθρος τους.προσπαθησε να το πλυνεις χωρις να βρεξεις το δερμα η το πας σε καποιο καθαριστηριο.τα δερματα οταν βρεχονται χανουν την λιπαροτητα τους και γινονται ακαμτα με αποτελεσμα να σπασουν.το ζεστο νερο ανοιγει περισσοτερο τους πορους του δερματος με μεγαλυτερα αρνητικα αποτελεσματα.;)

SVX
12/10/2012, 11:12
παιδια μην βαζετε ποτε τα δερματινα σας στο νερο.το νερο ειναι ο μεγαλυτερος εχθρος τους.προσπαθησε να το πλυνεις χωρις να βρεξεις το δερμα η το πας σε καποιο καθαριστηριο.τα δερματα οταν βρεχονται χανουν την λιπαροτητα τους και γινονται ακαμτα με αποτελεσμα να σπασουν.το ζεστο νερο ανοιγει περισσοτερο τους πορους του δερματος με μεγαλυτερα αρνητικα αποτελεσματα.;)


το χουμε ξαναγραψει καπου αλλα, ποτε ειναι που "μαζευει" το δερματινο? σε κρυο ή σε ζεστο?

fotis3
12/10/2012, 12:26
δεν ειναι standar οτι θα μαζεψει.αναλογως το δερμα.απλα με το ζεστο ανοιγουν πιο πολυ οι ποροι του και αλαζει περισσσοτερο η αρχικη μορφη που του εχει δοθει.

DoctoR_k6
12/10/2012, 13:17
Τα δερμάτινα πάντως πλένονται και στη μπανιέρα με ελαφρύ απορρυπαντικό και προς θεού όχι πολύ ζεστό νερό γιατί βγάζει χρώμα.
Χλιαρό νεράκι και στέγνωμα (όχι στον ήλιο) σε κρεμάστρα απλά όχι εντελώς.
Όταν μείνει λίγη υγρασία θα πρέπει να τα βαλετε να στεγνώσουν εντελώς στο γκαράζ (ιδανικά) ή κάπου ανάλογα τεσπα.
Αν στεγνώσουν απότομα και εντελώς θα σκληρύνουν υπερβολικά και θα κόψει το δέρμα με τον καιρό.
Σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί πάλι λίγο βρέξιμο με ένα μπουκαλάκι νερό αλλά σε σπρέι μορφή. Οχι κουβά νερό...
Αλλη λύση είναι το λάδι φώκιας αλλά η μπόχα είναι υπερβολική. Πάντως συνίσταται και ανά τακτά χρονικά διαστήματα πέρασμα με λάδι για να κρατηθούν μαλακά και με λιγότερα σπασίματα.

Το γεγονος για πλυσιμο με χλιαρο νερο στη μπανιερα με απορρυπαντικο και μερικες βουτες ηξερα κ εγω!!Δεν το εχει πλυνει ποτε κανεις ετσι??
Δεν ειμαστε για μλκς εν μεσω κρισης...

Υ.Γ Ευχαριστω για τις απαντησεις-συμβουλες!!

VANDA
13/10/2012, 01:42
Μην το βαφτίσεις, μπορεί να μην καταστραφεί αλλά θα πάρει τον κατήφορο. Βρεγμένο πανί ή καλά στραγγισμένο σφουγγαράκι με απαλό σαπούνι, βρεγμένο πανί (σκέτο) μετά για να φύγει το σαπούνι και αλοιφούλα/κρεμούλα για μην σκληρύνει/ξεραθεί. Αν δεν είναι πολύ χάλια και μιλάμε για το εξωτερικό, μερικά μωρομάντηλα φτάνουν, αφού και καθαρίζουν και θρέφουν το δέρμα.
Αλλιώς, καθαριστήριο που εξειδικεύεται σε δερμάτινα. Υπάρχουν πολλά.

ΤΙΝΑ
13/10/2012, 10:07
καλημερα παιδες,
το δερματινο δεν το πλενουμε στο πλυντηριο ουτε στη μπαανιερα αλλα ουτε και στο καθαριστηριο αφου χρησιμοποιουνε χημικα που ΄΄καινε΄΄ το δρεμα.
ο vanda καλα τα ειπε
βαλτε νερακι σε λεκανιτσα με σαπουνι για πλυσιμο στο χερι , να κανει αφρο.(tide υγρο ,ace, ή οποιοδηποτε υγρο για πλυσιμο στο χερι.
με σφουγγαρι ξεκιναμε να τριβουμε τη φοδρα τοπους τοπους, και μετα με το στεγνο πανι (μια παλια φανελα)ξανατριβουμε να παρει βρωμια και σαπουνονερα.και παμε παραπερα... και παλι παραπερα.
αλλαζουμε νερο και κανουμε δευτερο χερι αν εινατοοοοοσο βρωμικο.
ξανααλαζουμε νερο και κανουμε και το εξωτερικο του.
στο τελος περναμε την αλοιφουλα μας η το λιπος η το σπρευ σιλικονης 'η ο,τι τα περνατε τελος παντων.
θελει χρονο και υπομονη
μην βιαζεστε και τα αποτελεσματα θα σας ικανοποιησουν.

soter3gm
13/10/2012, 10:20
Μην το βαφτίσεις, μπορεί να μην καταστραφεί αλλά θα πάρει τον κατήφορο. Βρεγμένο πανί ή καλά στραγγισμένο σφουγγαράκι με απαλό σαπούνι, βρεγμένο πανί (σκέτο) μετά για να φύγει το σαπούνι και αλοιφούλα/κρεμούλα για μην σκληρύνει/ξεραθεί. Αν δεν είναι πολύ χάλια και μιλάμε για το εξωτερικό, μερικά μωρομάντηλα φτάνουν, αφού και καθαρίζουν και θρέφουν το δέρμα.
Αλλιώς, καθαριστήριο που εξειδικεύεται σε δερμάτινα. Υπάρχουν πολλά.

Φίλε μου θα διαφωνήσω μαζί σου έχω πλύνει δερμάτινα με αυτό το τρόπο και είναι ακόμα μια χαρά (μετά 10 χρόνια)
Και ο δικός σου τρόπος δεν είναι κακός απλά είναι ο lite καθαρισμός...


Ένας φίλος στην Άνω Κυψέλη (πολλοί παλιοί θα τον ξέρουν) που φτιάχνει δερμάτινα μπουφάν παντελόνια μου έλεγε κάποτε "πως το δέρμα μας με τι το πλένουμε ? με σαπούνι ..το δερμάτινο γιατί να το πλύνουμε με καθαριστικά σε σπρέι η ότι άλλο"
Από αυτόν έχω δερμάτινο παντελόνι εδώ και 20 χρόνια και είναι σαν καινούργιο όπου το πλένω με αυτό τον τρόπο

VANDA
13/10/2012, 11:11
Φίλε μου θα διαφωνήσω μαζί σου έχω πλύνει δερμάτινα με αυτό το τρόπο και είναι ακόμα μια χαρά (μετά 10 χρόνια)
Και ο δικός σου τρόπος δεν είναι κακός απλά είναι ο lite καθαρισμός...


Ένας φίλος στην Άνω Κυψέλη (πολλοί παλιοί θα τον ξέρουν) που φτιάχνει δερμάτινα μπουφάν παντελόνια μου έλεγε κάποτε "πως το δέρμα μας με τι το πλένουμε ? με σαπούνι ..το δερμάτινο γιατί να το πλύνουμε με καθαριστικά σε σπρέι η ότι άλλο"
Από αυτόν έχω δερμάτινο παντελόνι εδώ και 20 χρόνια και είναι σαν καινούργιο όπου το πλένω με αυτό τον τρόπο

Υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες δερμάτινων ειδών. Η κατεργασία τους για να φτάσουν σε σημείο να τα φοράμε εμείς αντί για το ζώο από όπου το πήραμε :( είναι πολύπλοκη και μακρά, τόσο που δε νομίζω να μπορούμε πια να τα συγκρίνουμε με το.. ζωντανό δέρμα μας. Μπορεί ο φίλος σου παράγει προϊόντα που πλένονται άφοβα και κρατάνε πολλά χρόνια (και μπράβο του), αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κάθε δερμάτινο εκεί έξω αρέσκεται σε αφρόλουτρα. Κάτι θα σημαίνουν όλα αυτά τα ταμπελάκια με το 271474.
Εξάλλου η διαφωνία μου δεν είναι στο σαπούνι, αλλά στο να το βάλουμε σε γεμάτη μπανιέρα/πλυντήριο.
Βέβαια, δικαίωμά του του καθένα να κάνει ό,τι θέλει με το δερμάτινό του. Αν εσύ το φοράς και κάνεις μπάνιο :p και κρατάει 20 χρόνια.. ε μάλλον έχεις κάνει μια καλή αγορά.

McTalas
13/10/2012, 11:15
νομιζω πως ολοι λιγο πολυ ή σιγουρα οι μαναδες μας εχουν βαλει στο πλυντηριο καταλαθος κατι δερματινο, νομιζω πως θα θυμαστε ποσο ειχε κατσαρωσει και ποσο ειχε μαζεψει και ποσο σκληρο ειχε γινει ενα γαντι πχ. καπως ετσι θα γινει και το δερματινο μπουφαν και αυτο δεν ισιωνει ΟΣΕΣ κρεμες και να βαλεις επανω...

πς: και το δερμα μας που εχει τους αδενες που παραγουν σμιγμα για να ειναι παντα ελαστικο και λυπαρο, οταν το πλενεις συχνα αυτο ξερενεται και προκαλει έκζεμα, σκεφτειτε τι θα παθει το δερματινο που που ειναι και νεκρο...

fotis3
13/10/2012, 14:14
η vanda εχει δικιο σε αυτα που εγραψε απλα δεν υπαρχει δερματινο που του αρεσει να κανει μπανιο αλλα τα σκληρα χοντρα δερματα οπως το δερμα απο μοσχαρι που χρησιμοποιουμε στα δερματινα μοτοσυκλετας εχει μεγαλυτερη ανοχη στο νερο.πολες φορες αυτοι που πουλανε δερματινα δεν μπορουν να ξερουν τι κατεργασια γινεται στα δερματα και ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος συντηρησης τους.αν καποιος εχει πλυνει το (δερματινο)του στο πλυντηριο και δεν εχει αλλαξει ποιοτητα τοτε πρεπει να αναρωτηθει αν ειναι απο γνησιο δερμα η καποιο προιον πετρελαιου.

fotis3
13/10/2012, 14:24
να συμπληρωσω οτι αν καποιος εχει μεγαλο θεμα με την φοδρα του δερματινου του μια ληση ειναι και η αλλαγη της με μια καινουρια.το κοστος της δεν ειναι μεγαλο ;)