PDA

View Full Version : 18 χρονων και διπλωμα 33 ιππους 125 cc τι γινεται εδω?



4ss4s1n
11/10/2012, 18:16
Καλησπερα παιδια,ειμαι ο Δημητρης και φετος ειμαι 3η λυκειου.Απο οσο θα εχετε ηδη καταλαβει οταν τελειωσω το σχολειο και εγω με την σειρα μου,σκεφτομαι να παρω μηχανη!Γενικα μου αρεσει πολυ η φυγουρα και το extreme,δηλαδη το πρωτο πραγμα που θα κανω αυτο το καλοκαιρι ειναι ελευθερη πτωση :evil: !!Σαν ασχετος λοιπον και εγω,μετα απο πολυ ψαξιμο δεν καταλαβα κατι που νομιζω καταλαβαινουν λιγοι...Το διπλωμα στα 18 λεει οτι σου αφινει περιθοριο μεχρι 125 cc ( μετα ειναι ή ή και? ) 35 ιππους..Εγω λοιπον εδω και πολυ καιρο ειχα βαλει στο ματι την νιντζα 250R οπως πολοι αλωστε καθως ειναι απο οσο εχω διαβασει η τελεια μηχανη για τους νεους οδηγους..Αλλα αυτο που δεν καταλαβα ειναι αν το διπλωμα που εχει δικαιωμα να βγαλει κανεις στα 18 το καλυπτει..Τελος θα ηθελα και αλλη μια συμβουλη,αν δεν την καλυπτει αυτη το διπλωμα που θα βγαλω,τι αποψη εχετε για την yamaha yzf-r125?(Φιγουρα παλι :P ) ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη που δεν εβαλα τονους.

Antonisss
11/10/2012, 18:31
Εάν δεν έχει αλλάξει κάτι δραματικό με τα διπλώματα, τότε η κατηγορία Α1 που μπορείς να βγάλεις με το που κλείσεις τα 18 είναι για μηχανές με ιπποδύναμη έως και 25KW. Δεν αναμιγνύονται πουθενά τα κυβικά. Νομίζω ότι η ιπποδύναμη που αναφέρεται είναι η ανακοινώσιμη από την εταιρεία, οπότε δεν ξέρω το κατά πόσο σε καλύπτει το Ninja. Ψάξτο πάντως

McGyver
11/10/2012, 18:32
Καλώς ήλθες.

Edit: ΔιάβασTε αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=72807).

4ss4s1n
11/10/2012, 20:31
ευχαριστω πολυ!Αρα το νιντζα μπορω να το οδηγησω απο οσο ειδα εχει : Μέγιστη ιπποδύναμη 24 kW {33 PS} / 11,000 rpm και στο αρθρο λεει οτι το Α μικρο υποστηριζει 25 kW και 33,5 hp? τι ειναι το hp kai ti to ps? σορρυ αλλα ειμαι τελειως ασχετος..

4ss4s1n
11/10/2012, 20:39
οχχ...δεν πατησα εκει που λεει για τα τελευταια νεα...11 kw τελικα..την γ@μ*σ@

OrionV
11/10/2012, 21:57
οχχ...δεν πατησα εκει που λεει για τα τελευταια νεα...11 kw τελικα..την γ@μ*σ@

Ε,τοτε βγαλε το πριν το αλλαξουν.Αν και καλο θα ηταν να ξεφουσκωσεις λιγο τα πανια σου μιας και το μηχανακι δεν ειναι μονο φιγουρα..

4ss4s1n
12/10/2012, 14:21
καταρχας να ξεκαθαρισω οτι την μηχανη δεν την θελω ΜΟΝΟ για την φιγουρα,αλλα απο παντα μου αρεσαν τα δικυκλα.Γενικα με τρελαινει η αισθηση του να αγκαλιαζεις τη μηχνη και να πηγαινεις με χιλιομετρα καργα.Απο την αλλη παλι θα με περασετε για κανεναν ανευθυνο που οπου βλεπει ευθεια ανοιγει γκαζι που ομως δεν ισχυει!Οσο για το να βγαλω το διπλωμα πριν ειναι πολυ δυσκολο καθως ειπα οτι παω 3η λυκειου και δεν ειμαι απο τους μετριους μαθητες αλλα απο εκεινους που εχουν υψιλους στοχους(πολυτεχνειο).Τα γενεθλια μου ειναι στις 17 Ιανουαριου και σκεφτομουν μηπως μπορεσω το καλοκαιρι να κανω καμια κομπινα και να δηλωσω οτι το εβγαλα στις 17 το διπλωμα,αλλα να το βγαλω το καλοκαιρι,λετε να γινεται αυτο?

thanos_s
12/10/2012, 14:23
καταρχας να ξεκαθαρισω οτι την μηχανη δεν την θελω ΜΟΝΟ για την φιγουρα,αλλα απο παντα μου αρεσαν τα δικυκλα.Γενικα με τρελαινει η αισθηση του να αγκαλιαζεις τη μηχνη και να πηγαινεις με χιλιομετρα καργα.Απο την αλλη παλι θα με περασετε για κανεναν ανευθυνο που οπου βλεπει ευθεια ανοιγει γκαζι που ομως δεν ισχυει!Οσο για το να βγαλω το διπλωμα πριν ειναι πολυ δυσκολο καθως ειπα οτι παω 3η λυκειου και δεν ειμαι απο τους μετριους μαθητες αλλα απο εκεινους που εχουν υψιλους στοχους(πολυτεχνειο).Τα γενεθλια μου ειναι στις 17 Ιανουαριου και σκεφτομουν μηπως μπορεσω το καλοκαιρι να κανω καμια κομπινα και να δηλωσω οτι το εβγαλα στις 17 το διπλωμα,αλλα να το βγαλω το καλοκαιρι,λετε να γινεται αυτο?

οχι.

yiannis172
12/10/2012, 14:25
Mε τον τωρινο νομο εισαι νομιμος με το ninjaκι και αυτος ειναι και ο λογος της υπαρξης του στην αγορα.