PDA

View Full Version : Απο CBF600 σε XMAX? ..ή να μην το σκεφτομαι καθολου?



Mike.CBF
12/10/2012, 02:36
Για τους ευνοητους λογους, ασφαλεια, συντηρηση, καταναλωση,
σκεφτομαι μηπως αλλαζα το CBF/abs μου με ενα X-MAX/abs.
Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος απο το μηχανακι μου, και ειναι καινουριο.
Αλλα η αληθεια ειναι οτι θα εκανα ανετα τη δουλεια μου πλεον και με παπι (αν ειχε abs)
Απο χωρους και ανεση για τις διαδρομες που κανω, θα εξυπηρετουσε το σκουτερ αλλα απο δυναμη?
Το μονο που μου αρεσει λιγο ειναι το xmax στα 250 κυβικα.
Παει καθολου? (χωρις να το ''μαλωσω'' και τετοια) ειναι σβελτο μεσα στην αθηνα? ή ειναι της ταλαιπωριας?


Εχει κανεις το xmax μετα απο μεγαλη μοτο?
Κλαιει ή την παλευει? :)
Θα μειωσω καθολου το ετησιο κοστος καταναλωσης και συντηρησης ή πανω κατω τα ιδια?
Δεν εχω οδηγησει ποτε σκουτερ, και με μια βολτα που θα το κανω δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα
πως θα ειναι σε καθημερινη βαση να κινεισαι με το 250:confused:

ziggΥ
12/10/2012, 03:47
αν είναι να κάνεις το λάθος, τουλάχιστον κάντο σωστά :alien:
271322

GIXXERAKIAS
12/10/2012, 08:55
Μιά χαρά είναι το xmax 250 σε γκάζια και με πολύ,πολύ χώρο κάτω από την σέλα του.Κάνεις άνετα και ταξίδι με σταθερή 120χιλ ανα ώρα.(έχει τελική αν θυμάμαι καλά 150χιλ).
Στα λέει κάποιος που κινήται με 125 ιταλικό και έχει ήδη 99000 χιλ σε 10 χρόνια χρήσης.:)
Στο θέμα συντήρησης ρώτα σε ένα συνεργείο yamaha το κόστος των σέρβις (μεγάλο,ενδιάμεσο,μικρό) και κρίνε ανάλογα το πόσο πληρώνεις στην μηχανή τώρα αν σε συμφέρει απο αυτήν την άποψη.:wave2:

SVX
12/10/2012, 09:06
εγω θα το επαιρνα το Xmax ... εχει τα καλα του Tmax (ειναι Mega scooter και πιο ευελικτο) και οχι τα κακα (πιο ευκολη συντηρηση)

απο κει και περα η καταναλωση σε 250αρι scooter σε σχεση με το CBF δε θα σου λυσει το οικονομικο προβλημα ....κανενα 1-1μιση λιτρο στα 100χλμ

τα scooter απο την αλλη δεν ειναι μοτοσυκλετες

spyrakos35
12/10/2012, 09:23
τα scooter απο την αλλη δεν ειναι μοτοσυκλετες

είσαι θεός.... χαχαχαχαχαχα



νομίζω οτι το θέμα είναι μόνο στο κόστος συντήρησης, τα τέλη και την ασφάλεια..... στην κατανάλωση θα συμφωνήσω οτι δεν πιστεύω να είναι τόσο τραγική η διαφορά

Mike.CBF
12/10/2012, 09:33
αν είναι να κάνεις το λάθος, τουλάχιστον κάντο σωστά :alien:
271322

..αστα να πανε..το Τ-max μου αρεσει παρα πολυ...εγω δεν του αρεσω :nono:
Τα ιδια εξοδα και ισως και παραπανω απο το CBF μου φανταζομαι.

Επισεις συμφωνω στο οτι τα scooter απο την αλλη δεν ειναι μοτοσυκλετεςγια αυτο και ανοιξα το θεμα...Αν δε ειναι πραγματικα αισθητη η οικονομια που προσφερει, μη κανω τη γκαφα και απο εκει που εχω μοτοσυκλετα...βρεθω να εχω μπακαζιερα με ροδες:lol:

yannis24
12/10/2012, 09:49
..αστα να πανε..το t-max μου αρεσει παρα πολυ...εγω δεν του αρεσω :nono:

εμενα μου αρεσει....του αρεσω και εγω ( να δεις πως με κοιταει !!)......αλλα δεν αρεσει στο πορτοφολι μου !!!!

harris_x
12/10/2012, 09:50
το cbf μια χαρά "παπί" είναι, και σε πάει άνετα και έξω από την πόλη, εγώ δε θα το άλλαζα. Ειδικά για scooter

επιπλέον:


τα scooter απο την αλλη δεν ειναι μοτοσυκλετες

και



στην κατανάλωση θα συμφωνήσω οτι δεν πιστεύω να είναι τόσο τραγική η διαφορά

Mike.CBF
12/10/2012, 09:53
...''μπακαζιερα με ροδες'' χχααχαχαχαχαχα :lol:

nikonian
12/10/2012, 10:46
Μην το κάνεις. Το έκανα εγώ και το πλήρωσα.
Πέρσι πούλησα το Hornet 900 και πήρα σκούτερ 250αρι , για οικονομία.

Κάθε 2.000 χλμ ήθελα σέρβις, το οποίο δεν μπορούσα να κάνω μόνος μου γιατί φοβόμουν τα πλαστικά.
Η αξιοπιστία δεν συγκρίνεται με της μηχανής.
Η κατανάλωση ήταν 4,2λ/100 χλμ
Τα λάστιχα στη μισή τιμή
Τέλη 22 ευρώ.
Χώροι απίστευτοι.(ένα σακκί 30 κιλά νευροκοπίου στην ποδιά και δυο καφάσια πίσω)
Όμως , φίλε, δεν άντεξα πάνω από χρόνο.Να μην μπορώ να κάνω μια κωλιά,να μη μου τεντώνει τα χέρια, να μη.....

Πήρα κι εγώ cbf και ηρέμησα.

georgemark
12/10/2012, 12:23
Αγαπητοί , τα πάντα είναι στο κεφάλι μας , εάν βάζουμε πρώτα το συναίσθημα ή πρώτα τη λογική , κάπως έτσι σκεφτόμουν και εγώ όταν ήθελα να δώσω το cbf για κάτι μικρότερο , βασικά σταθμίζεις τις ανάγκες σου , υπολογίζεις τα οικονομικά και στο τέλος η μεγάλη απόφαση με βάση τη λογική ή όχι .
Εγώ το έδωσα και πήρα το xenter 150 , οι ανάγκες μου είναι καθημερινά 30 χλμ σύνολο μέχρι τη δουλειά (to 95 % των χιλιομέτρων του),η λογική λέει ταξίδια πλέον κομμένα λόγω υποχρεώσεων, το μικρό με μισή κατανάλωση και να μην ζητάει τίποτα για τα επόμενα 2 χρόνια πλην των προβλεπομένων, και τι να το κάνω το μεγάλο αφού δεν μπορώ να το βγάλω εκτός Αττικής ;

Πιστεύω έκανα την καλύτερη επιλογή με βάση τις τωρινές μου ανάγκες .

nikos_abel
12/10/2012, 13:02
Υπάρχουν δύο τύποι οχημάτων.

Αυτό που σε πάει από το point A στο point B

και

αυτό που σε ταξιδεύει.

Αν μπορέσεις να τα συνδυάσεις είναι το βέλτιστο.

Mike.CBF
12/10/2012, 14:10
Όμως , φίλε, δεν άντεξα πάνω από χρόνο. Να μην μπορώ να κάνω μια κωλιά,να μη μου τεντώνει τα χέρια, να μη.....Πήρα κι εγώ cbf και ηρέμησα.


μαλλον παω να βελτιωσω την οικονομικη μου ηρεμια...και να μου χαλασω την ψυχικη..(?)

kachius
12/10/2012, 14:59
Μόνο εσύ μπορείς να απαντήσεις σε αυτό που ρωτάς...

Πριν από αρκετά χρόνια είχα κάνει κάτι παρόμοιο...έδωσα ένα cbr600 για ένα kle500.
Η οδήγηση μου εκείνη την εποχή δε συμβάδιζε με τις ικανότητες του kle, όσο και αν η λογική μου έλεγε ότι μου κάνει/αρκεί κτλ.
Σε ένα μήνα το έβαλα αγγελία, σε 2 το πούλησα και πήρα tdm.

Τώρα, πουλάω τη μηχανή μου (παρόμοια με τη δική σου) με σκοπό 125/150 vespa (σκούτερ δηλαδή, αλλά με "δικαιολογία" :rolleyes: )
Οι λόγοι: καθαρά οικονομικοί (όπως οι δικοί σου).
Δεν βγαίνω από την Αττική,
δεν κάνω σχεδόν τίποτα άλλο από τα 30χλμ Χαλάνδρι-Μεταμόρφωση-Γέρακα-Χαλάνδρι,
και εδώ αρχίζουν οι λόγοι για τους οποίους πιστεύω αυτή τη φορά δε θα έχω πρόβλημα με την αλλαγή:
δεν ξεπερνώ τα όρια ταχύτητας (ούτε αυτά των 50χλμ)
δεν έχω ποτέ (99,9999%) συνεπιβάτη,
κάθε τρεις και λίγο κλέινω το γκάζι να σιγουρευτώ ότι δεν το έχω ανοίξει παραπάνω από λίγες μοίρες (πετυχαίνω περίπου 5,5λτ/100χλμ έτσι, αλλά και πάλι πολλά μου πέφτουν...)
και γενικά η τωρινή οδηγική μου συμπεριφορά θα μπορούσε να καλυφθεί από οποιοδήποτε δίκυκλο όχημα >100cc στα σίγουρα...

Εαν δεν οδηγείς έτσι, πριν κάνεις την κίνηση που σκέφτεσαι, θα σου πρότεινα να αλλάξεις/προσαρμόσεις την οδηγική σου συμπεριφορά (όχι μόνο ταχύτητα αλλά και επιτάχυνση! και ανοίγματα =ξέχνα τα κτλ) στα όρια αυτού που θες να πάρεις για αρκετό καιρό, και ~ίσως~ μπορέσεις να έχεις μια καλύτερη ιδέα αν η αλλαγή αυτή είναι εφικτή ή απλά θα χαλάσεις ένα σκασμό χρήματα με τις 2 ανταλλαγές (όπως είχα πάθει εγώ τότε)

:wave2:

Mike.CBF
12/10/2012, 16:00
Γενικα το να αλλαζω μοτοσυκλετα μεχρι και πριν 2 χρονια ηταν κατι σαν χομπι...
Σχεδον καθε εναμιση χρονο αλλαζα, οχι για να καλυψω τις αναγκες μου,
απλα για να εχω να ασχολουμαι με καινουριο παιχνιδι..

VESPINO 50
HONDA SUPER CUB 90
VESPA 200
YAMAHA DT 50
YAMAHA DT 200
HONDA AX-1
HONDA XR 250
HONDA XR 400
HONDA SUPER FOUR 400
HONDA HORNET 600
YAMAHA FAZER 600
HONDA CBF 600 2004
HONDA CBF 600 2010 ABS!

Ειναι η πρωτη φορα που προβληματιζομαι - εκνευριζομαι να πληρωνω 340ευρω ασφαλεια το χρονο,
σηματα, βενζινες και προβλεπομενη συντηρηση, για να κραταω ενα οχημα το οποιο ''πρακτικα'' δεν μου χρειαζεται.
Απλα ειναι το ατιμο πολυ αγαπησιαρικο μηχανακι. Ειναι το δευτερο μου CBF.
Μπορει να μην εχει τρελες επιδοσεις αλλα δε με απασχολει. Eχει παραπανω γκαζι απ οτι χρειαζεται κανεις στην πολη,
και ταυτοχρονα ξεκουραστη οδηγηση ακομα κι αν η χρηση του πλεον περιοριζεται σε διαδρομες παπιου.

Τελος παντων, η βοηθεια ολων των φιλων εδω ηταν πολυ σημαντικη, γιατι ημουν σχεδον πεισμενος να εκανα την
αλλαγη με το XMAX...πραγμα το οποιο ακυρωνεται μεχρι νεωτερας οικονομικης εξαθλιωσης :)

Αληθεια θα βγαλουν ποτε παπι με ABS?
Αν ναι, θα περιμενω να την κανω ανταλλαγη με αυτο..;)

epp1640
12/10/2012, 17:34
Γενικα το να αλλαζω μοτοσυκλετα μεχρι και πριν 2 χρονια ηταν κατι σαν χομπι...
Σχεδον καθε εναμιση χρονο αλλαζα, οχι για να καλυψω τις αναγκες μου,
απλα για να εχω να ασχολουμαι με καινουριο παιχνιδι..

VESPINO 50
HONDA SUPER CUB 90
VESPA 200
YAMAHA DT 50
YAMAHA DT 200
HONDA AX-1
HONDA XR 250
HONDA XR 400
HONDA SUPER FOUR 400
HONDA HORNET 600
YAMAHA FAZER 600
HONDA CBF 600 2004
HONDA CBF 600 2010 ABS!

Ειναι η πρωτη φορα που προβληματιζομαι - εκνευριζομαι να πληρωνω 340ευρω ασφαλεια το χρονο,
σηματα, βενζινες και προβλεπομενη συντηρηση, για να κραταω ενα οχημα το οποιο ''πρακτικα'' δεν μου χρειαζεται.
Απλα ειναι το ατιμο πολυ αγαπησιαρικο μηχανακι. Ειναι το δευτερο μου CBF.
Μπορει να μην εχει τρελες επιδοσεις αλλα δε με απασχολει. Eχει παραπανω γκαζι απ οτι χρειαζεται κανεις στην πολη,
και ταυτοχρονα ξεκουραστη οδηγηση ακομα κι αν η χρηση του πλεον περιοριζεται σε διαδρομες παπιου.

Τελος παντων, η βοηθεια ολων των φιλων εδω ηταν πολυ σημαντικη, γιατι ημουν σχεδον πεισμενος να εκανα την
αλλαγη με το XMAX...πραγμα το οποιο ακυρωνεται μεχρι νεωτερας οικονομικης εξαθλιωσης :)

Αληθεια θα βγαλουν ποτε παπι με ABS?
Αν ναι, θα περιμενω να την κανω ανταλλαγη με αυτο..;)

Στα 340 έχεις ασφάλεια κλοπής? Γιατί με Interamerican πληρώνω για bandit 650 του 10, 200 ευρώ +-10 το έτος με ένα καλό πακέτο (νομική κάλυψη κτλπ).. Θα σκοτώσεις το cbf για να πάρεις με τα ίδια χρήματα τελικά ένα xmax το οποίο καίει 1 λίτρο λιγότερο στα 100 (θεωρώντας ότι δεν στίβεις το cbf), άντε να γλυτώσεις και 30 ευρώ στα τέλη το έτος και με μία συντήρηση που είναι ίδια επίπεδα με μεγάλο μονοκύλινδρο χωρίς όμως την ασφάλεια αυτού.. Για να μην πω ότι ένα F650GS είναι πιο οικονομικό σε συντήρηση, κάνει ταξίδια, έχει abs... Μέχρι πέρισυ κυκλοφορούσα με 125 μοτοσυκλετάκι (κατά βάση κινούμαι στη πόλη, πανεπιστήμιο σπίτι supermarket κτλπ).. Σίγουρα γλύτωνα ένα 300άρι το χρόνο αλλά ειλικρινά την ενεργητική ασφάλεια του μεγάλου δεν θα την ξαναάλλαζα με τίποτα..

nikos_abel
12/10/2012, 20:00
Να κάτσεις στα αυγά σου και να μάθεις να οδηγείς πιο οικονομικά αυτό που έχεις.
Αλλιώς άμα θες έλα να κάνουμε μια βδομάδα ανταλλαγή τα μηχανάκια μας και να δεις
αν θα σε βολέψει ένα σκούτερ.






(και μετά έλα να με βρεις να ατο δώσω πίσω :lol: )

epp1640
12/10/2012, 21:18
Να κάτσεις στα αυγά σου και να μάθεις να οδηγείς πιο οικονομικά αυτό που έχεις.
Αλλιώς άμα θες έλα να κάνουμε μια βδομάδα ανταλλαγή τα μηχανάκια μας και να δεις
αν θα σε βολέψει ένα σκούτερ.








(και μετά έλα να με βρεις να ατο δώσω πίσω :lol: )

indeed :lol: (εσένα ακόμα σε περιμένω να μου περιγράψεις τον ενθουσιασμό του τελευταίου επισοδείου του LOST)

SVX
12/10/2012, 21:22
(και μετά έλα να με βρεις να ατο δώσω πίσω :lol: )


εσυ ακουσες "μπαγκαζιερα με ροδες" και ηρθες να υπερασπιστεις το Ντουβίλ? :lol:

daz
12/10/2012, 22:18
εσυ ακουσες "μπαγκαζιερα με ροδες" και ηρθες να υπερασπιστεις το Ντουβίλ? :lol:

:lol:

nikos_abel
12/10/2012, 22:19
indeed :lol: (εσένα ακόμα σε περιμένω να μου περιγράψεις τον ενθουσιασμό του τελευταίου επισοδείου του LOST)

Τι λες μωρέ, δεν παρακολουθείς με φαίνεται :a21: #360 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=123847&p=2221826&viewfull=1#post2221826)


εσυ ακουσες "μπαγκαζιερα με ροδες" και ηρθες να υπερασπιστεις το Ντουβίλ? :lol:

Ακόμα στο ντοβίλ είσαι...άσε με ρε και δεν έχω λεφτά :cry:


:lol:

Ομοίως α παράτα μας στο πόνο μας :a018:

Mike.CBF
12/10/2012, 22:54
Στα 340 έχεις ασφάλεια κλοπής? Γιατί με Interamerican πληρώνω για bandit 650 του 10, 200 ευρώ +-10 το έτος με ένα καλό πακέτο (νομική κάλυψη κτλπ).. Θα σκοτώσεις το cbf για να πάρεις με τα ίδια χρήματα τελικά ένα xmax το οποίο καίει 1 λίτρο λιγότερο στα 100..

Στα 340 ειναι μεσα και η ασφαλεια κλοπης, που ειναι καπου στο 100αρι μπορει και λιγοτερο το χρονο.
Θα ρωτησω μιας και το ανεφερες ομως και στην interamerican :)

Mike.CBF
12/10/2012, 22:57
Να κάτσεις στα αυγά σου και να μάθεις να οδηγείς πιο οικονομικά αυτό που έχεις.
Αλλιώς άμα θες έλα να κάνουμε μια βδομάδα ανταλλαγή τα μηχανάκια μας και να δεις
αν θα σε βολέψει ένα σκούτερ.
(και μετά έλα να με βρεις να στο δώσω πίσω :lol: )

Μετα χαρας!:D ανυπομονω να κανουμε τηνε σκαντζα!!:lol:χαχαχαχα
Παντως αν το X-max θελει 4 στα 100, ειμαι στα 6.25 λιτρα βαση τελευταιας μετρησης.
Βγαζω δηλαδη με ενα τεποζιτο 320χλμ. Ποσο βγαζετε οι εχοντες το 2010?

MG-KTiNoS
12/10/2012, 23:19
Κοίτα να δεις εν μέσω κρίσης το χρήμα πρέπει ν γυρίζει.
Αγόρασε, πούλα, ξαναγόρασε ξαναπούλα και τούμπλαλιν
Κλέφτες θα γίνουν οι άνθρωποι ?
Για σκέψου?
Έμποροι, ΚΕΠιτζήδες, μάστορες ασφαλιστές…
Δώσε δουλειά στο κόσμο ρε φίλε !

Ichigo
13/10/2012, 00:05
Αν θες πραγματική οικονομία πας σε scooter μέχρι 150cc η παπί. Εγώ προτείνω PCX (γιατί θα το πάρω κι εγώ :p). Το XMAX θα σου κάψει λίγο λιγότερο και θα έχεις και πάλι έξοδα συντήρησης αρκετά. Κράτα το CBF αυστηρά μόνο για βόλτες εκτός Αθηνών οπότε αν πχ μαζεύεις 6Κ χλμ το χρόνο έχεις ένα σερβις μονο και ένα ζευγάρι λάστιχα ανα 2 χρόνια + τα 55 € τελη και ασφάλεια. Στα είπε και ο epp1640 ποιο πάνω. Καλύτερα έτσι λέω εγώ αλλιώς μείνε μόνο με το CBF

SoR
13/10/2012, 00:44
να πω και γω τι πιστευω...

οικονομια κανεις μονο με παπί για μεσα στην πολη. τελος.

5 ευρω τα 120 χιλιομετρα. abs στο παπι γιατι να χρειαζεσαι ? για να μη σταματαει ποτε? η εχει δρομους η αθηνα που ειναι σωστή η ασφαλτος?

απο προσωπικη μου εμπειρια τα σκουτερ ειναι για πεταμα ή για καλη τσεπη.

το μοναδικό σου προβλημα θαναι μονο να το αγορασεις.. αντε να πεις 1000 ευρω?
οπως λες καθε 1-2 χρονια αλλαζες μοτοσυκλετα.. μονο στισ μεταβιβασεις τα εχεις δώσει.

προσωπικα εχω fazer600 και ενα παπι daytona me 51.000 οπου τώρα του αλλαξα μοτερ γιατι εβγαλε προβληματακι (250ε εκανε νεο μοτερ 125, το εβαλα καινουριο μιας και θα το λιωσω στα κμ)ασφαλεια και σημα για το παπι δεν φτανουν τα 80-90ε το χρονο και οπως ειπα 5ε/100-120κμ...
θα σου συνιστουσα το ιδιο για να εχεισ και τη μηχανη που τοσο σου αρεσει.

εκτος αμα μερικοι μερικοι βλεπετε τα παπακια υποτιμητικα.. :D (με το fazer κανω παγκρατι-μαρουσι 20 λεπτα , με το παπι 15 μεσα στην κινηση)

ενα σκουτερ δεν ειναι πιο ευελικτο ουτε καν απο τη μηχανη..

σκεψου το!!

GIXXERAKIAS
13/10/2012, 14:13
να πω και γω τι πιστευω...

οικονομια κανεις μονο με παπί για μεσα στην πολη. τελος.

5 ευρω τα 120 χιλιομετρα. abs στο παπι γιατι να χρειαζεσαι ? για να μη σταματαει ποτε? η εχει δρομους η αθηνα που ειναι σωστή η ασφαλτος?

απο προσωπικη μου εμπειρια τα σκουτερ ειναι για πεταμα ή για καλη τσεπη.

το μοναδικό σου προβλημα θαναι μονο να το αγορασεις.. αντε να πεις 1000 ευρω?
οπως λες καθε 1-2 χρονια αλλαζες μοτοσυκλετα.. μονο στισ μεταβιβασεις τα εχεις δώσει.

προσωπικα εχω fazer600 και ενα παπι daytona me 51.000 οπου τώρα του αλλαξα μοτερ γιατι εβγαλε προβληματακι (250ε εκανε νεο μοτερ 125, το εβαλα καινουριο μιας και θα το λιωσω στα κμ)ασφαλεια και σημα για το παπι δεν φτανουν τα 80-90ε το χρονο και οπως ειπα 5ε/100-120κμ...
θα σου συνιστουσα το ιδιο για να εχεισ και τη μηχανη που τοσο σου αρεσει.

εκτος αμα μερικοι μερικοι βλεπετε τα παπακια υποτιμητικα.. :D (με το fazer κανω παγκρατι-μαρουσι 20 λεπτα , με το παπι 15 μεσα στην κινηση)

ενα σκουτερ δεν ειναι πιο ευελικτο ουτε καν απο τη μηχανη..

σκεψου το!!

Nα πώ και γώ τι πιστεύω μιάς και οδηγώ χρόνια μηχανή και παπάκια φίλων αλλά και το σκούτερ μου που κλεινει αισίως τα 99,000χιλ σε 10 χρόνια χρήσης με το ίδιο μοτερ και τα μαμά κυλινδροπίστονα χωρίς να καίει σταγόνα λάδι.(στίς 92,000 λύθηκε για πρώτη φορά η κεφαλή για αλλαγή βαλβίδων,ούτε κάν ρύθμιση δεν είχε υποστεί ποτέ)Πέραν του ανορθωτή και του πολλαπλασιαστή δεν μου έχει βγάλει κανένα απολύτως πρόβλημα.Runner 4T 125 2003 mod.

Αντιθέτως φίλος με ιννοβα είναι στο δευτερό μοτέρ με 60.000 χιλ και συνεχίζει το κάψιμο λαδιού και φίλος με μοντένας x cite 135 μεγάλο πρόβλημα με κατανάλωση λαδιού.Δέν μιλάω δέ για τα τριξίματα και το ότι σε πιάνει ο κ@λος σου από τους κραδασμούς στα 5 πρώτα λεπτά....Επίσης γεμίζει όντως με 5ευρω το παπί και βγάζει 100χιλ αυτονομίας.Ποιά η διαφορά με το δικό μου που γεμίζει με 14 ευρώ και βγάζει 280-300χιλ αυτονομίας?Καίει παράπάνω επειδή γεμίζει περισσότερο και με πάει λιγότερες φορές στο βενζινάδικο?

Όσο για την ευελιξία σε πληροφορώ ότι είναι καθαρά θέμα χειρισμού για την άνεση μετακίνησης μέσα στην κίνηση,είτε με παπί,είτε με σκούτερ,είτε με μηχανή.

Απλά τροφή για σκέψη σε οποιούς θεωρούν τα σκούτερ κατώτερα των παπιών.:wave2:

toyar
13/10/2012, 15:03
να εισαι παντα καλα φιλε μου κι εσυ και το μηχανακι και μακαρι να γραψεις αλλα τοσα απροβληματιστα χλμ:beer:
αλλα ξερεις εστω αλλον ενα με σκουτερ ειδικα ιταλικο με τοσα χλμ χωρις προβληματα;
ή ξερεις πολλους με παπια με σπασμενους κινητηρες χωρις λογο;
αυτο που θελω να παω ειναι οτι γενικα τα παπια ειναι αναμφισβητητα πιο αξιοπιστα και πιο οικονομικα σε χρηση και συντηρηση απο τα σκουτερ λογω φιλοσοφιας κατασκευης
εχεις δει πολλους ντελιβεραδες με σκουτερ;
η δικη σου εξαιρεση απλα επιβεβαιωνει τον κανονα

GIXXERAKIAS
13/10/2012, 19:07
να εισαι παντα καλα φιλε μου κι εσυ και το μηχανακι και μακαρι να γραψεις αλλα τοσα απροβληματιστα χλμ:beer:
αλλα ξερεις εστω αλλον ενα με σκουτερ ειδικα ιταλικο με τοσα χλμ χωρις προβληματα;
ή ξερεις πολλους με παπια με σπασμενους κινητηρες χωρις λογο;
αυτο που θελω να παω ειναι οτι γενικα τα παπια ειναι αναμφισβητητα πιο αξιοπιστα και πιο οικονομικα σε χρηση και συντηρηση απο τα σκουτερ λογω φιλοσοφιας κατασκευης
εχεις δει πολλους ντελιβεραδες με σκουτερ;
η δικη σου εξαιρεση απλα επιβεβαιωνει τον κανονα

Ξέρω αρκετούς με σκούτερ οι οποίοι τα συντηρούν όπως πρέπει και τους κρατάνε για πολλά χιλιόμετρα,επίσης οι ντελιβεράδες είναι ατυχές παράδειγμα γιατί όλα μα όλα είναι μπουρδέλα που δεν τα συντηρούν σωστά:p

Βλέπω και πιτσιρικάδες με σκουτερ ντελιβερυ,δεν ειναι πολλοί αλλά εδω τίθεται θέμα πάλι περί συντήρησης.Η δική μου εξαίρεση επιβεβαιώνει τον κανόνα της συντήρησης,αν το συντηρείς σε προσέχει.Καλά να είμαστε και πάντα όρθιοι με πολλά απορβλημάτιστα χιλιόμετρα οτι και αν οδηγούμε.:beer:

devil's animal
13/10/2012, 19:30
την καταναλωση που εχει το cbf125 δεν την εχει κανενα σκουτερ...ουτε καν παπι...
με 11 λιτρα κανεις κατι πανω απο 500χλμ...
δλδ μιλαμε για 2,2λιτρα στα 100χλμ με ικανοποιητικοτατα φρενα...
μονο σε αναρτησεις υστερει καπως αλλα αυτα ειναι να'χαμε να λεγαμε...

την ενεργητικη ασφαλεια που σου δινει η μεγαλη μηχανη παντως δεν αντικαθισταται..
ζυγιζεις και παιρνεις..
:beer:

Billymuse
13/10/2012, 19:36
την καταναλωση που εχει το cbf125 δεν την εχει κανενα σκουτερ...ουτε καν παπι...
με 11 λιτρα κανεις κατι πανω απο 500χλμ...
δλδ μιλαμε για 2,2λιτρα στα 100χλμ με ικανοποιητικοτατα φρενα...
μονο σε αναρτησεις υστερει καπως αλλα αυτα ειναι να'χαμε να λεγαμε...

την ενεργητικη ασφαλεια που σου δινει η μεγαλη μηχανη παντως δεν αντικαθισταται..
ζυγιζεις και παιρνεις..
:beer:

συμφωνώ,και φυσικά το σημαντικότερο ειναι HONDA CBFseries δηλαδή μηχανικό πρόβλημα μια φορά στα 100 χρόνια υπο νορμάλ συνθήκες οδήγησης και φυσικά τύχης..

epp1640
14/10/2012, 00:14
την καταναλωση που εχει το cbf125 δεν την εχει κανενα σκουτερ...ουτε καν παπι...
με 11 λιτρα κανεις κατι πανω απο 500χλμ...
δλδ μιλαμε για 2,2λιτρα στα 100χλμ με ικανοποιητικοτατα φρενα...
μονο σε αναρτησεις υστερει καπως αλλα αυτα ειναι να'χαμε να λεγαμε...

την ενεργητικη ασφαλεια που σου δινει η μεγαλη μηχανη παντως δεν αντικαθισταται..
ζυγιζεις και παιρνεις..
:beer:

Την έχει.. το ομόσταυλο wave 110i που περιοδικό μέτρησε 1.8 λτ/100.. :bawl:

devil's animal
14/10/2012, 00:21
Την έχει.. το ομόσταυλο wave 110i που περιοδικό μέτρησε 1.8 λτ/100.. :bawl:

εχω μαθει εδω και χρονια να μην εμπιστευομαι αυτα που διαβαζω απο τον ειδικο τυπο, εκτος και αν τα εχω δει με τα ματακια μου...:look:
αλλα μπορει και να ισχυει αν φοραει το μοτερ του cbf125 detuned, με μειωμενη χωρητικοτητα κατα 15cc...:bawl:

Bradipous
14/10/2012, 00:41
Πλακα κανετε τωρα ετσι; Αν δεν ειναι τα σκουτερ τα καταλληλοτερα για πολη τοτε ποια ειναι; Μονο το πατα - αφησε συμπλεκτη και ανεβασε - κατεβασε ταχυτητα σε καθε φαναρι, στροφη κλπ φτανει για να κανει μια μηχανη λιγοτερο ανετη και πρακτικη για την πολη.
Λογικα καποια στιγμη μεχρι και στις παπιες θα αρχισουν να βαζουν abs, οταν πλεον θα ειναι υποχρεωτικο και στον βασικο εξολισμο των μεγαλων μηχανων φανταζομαι.
Οσο για τους ντελιβεραδες προφανως εχουν παπιες γιατι, εκτος του οτι ισως αντεχουν περισσοτερο μηχανικα, ειναι φθηνοτερα και στην αγορα αλλα κυριως στην συντηρηση τους.

ziggΥ
14/10/2012, 05:23
εχω μαθει εδω και χρονια να μην εμπιστευομαι αυτα που διαβαζω απο τον ειδικο τυπο, εκτος και αν τα εχω δει με τα ματακια μου...:look:

οκ, την έχει

Mike.CBF
18/10/2012, 11:17
Σαν ανεκδοτο ακουγεται...
καποια στιγμη ειχε περασει κι εμενα απ το μυαλο μου,
να το δωσω αναταλλαγη να παρω δυο παπια..χαχαχαχχαα

Προχθες πετυχε φιλος στη yamaha, παλικαρι με TDM σε αψογη κατασταση,
να παζαρευει ανταλλαγη με ενα καινουριο crypton135..
Ανταλλαγη χωρις διαφορα εννοειται, και του λεει ο μαστορας:

- φιλε δεν με ενδιαφερει, το παπι θα το δωσω καποια στιγμη..το TDM?
ποιος παει να παρει τωρα 900αρι μηχανακι?...

(εγω ηθελα και 2 παπια, οχι ενα χαχαχαχαχαχαχχαχχα)

Kepler Fun
18/10/2012, 12:14
Κανένα παπί ή scooter δεν μπορεί να αντικαταστήσει την μοτοσικλέτα.

Μόνο σαν δεύτερο μηχανάκι για οικονομικούς ή πρακτικούς λόγους έχει νόημα, εφόσον υπάρχει η δυνατότητα.

Ο οικονομικός λόγος που επικαλείσαι για την αντικατάσταση δεν ισχύει γιατί τα χρήματα που θα χάσεις σήμερα από την ανταλλαγή θα είναι τόσα πολλά που θα έβαζες βενζίνη για χρόνια.

Mike.CBF
19/10/2012, 14:12
Κανένα παπί ή scooter δεν μπορεί να αντικαταστήσει την μοτοσικλέτα.
Μόνο σαν δεύτερο μηχανάκι για οικονομικούς ή πρακτικούς λόγους έχει νόημα, εφόσον υπάρχει η δυνατότητα.
Ο οικονομικός λόγος που επικαλείσαι για την αντικατάσταση δεν ισχύει γιατί τα χρήματα που θα χάσεις σήμερα από την ανταλλαγή θα είναι τόσα πολλά που θα έβαζες βενζίνη για χρόνια.

Κι εγω εκει κατεληξα.
Δεν θα τη δωσω. θα της βαλω πεταλια αν γινεται :)

Mike.CBF
02/11/2012, 09:22
Κι εγω εκει κατεληξα.
Δεν θα τη δωσω. θα της βαλω πεταλια αν γινεται :)

ΕΤΟΙΜΟοοο.....273163

Bowleno
02/11/2012, 14:27
ΕΤΟΙΜΟοοο.....273163


:cry::cry::bawl: